DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM rbÜORLOB LUXE EN gmUlSCI SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, Zandvoort tegen Rome. TELEGRAMMEN BINNENLAND KORTE ~öErÏCHTEN X Maandag 22 Mei 19Ï6 41ste Jaargang Intercommu Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. eebste ^lho- HAARLEJS5CHE ALLEÜASJES Ho 1924 tfUIME SOHTEER1NG Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 ■NE HMHfM» CMRMT ABONNEMENTSPRIJS I Pei maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/I.60s voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-: per week voor Haarlem en de agentschappen 0,125J afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 15 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,201 adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regelt 0,40, elk» regel meer 0,10. 4 BIJ EEN JUBILEUM. De Haarlemsche Vrijwillige Brandblussciieis- vereeniging „de Tien'' bestond Zaterdag 2 jaar. Dat leeft wordt eenvoudig en meer m eigen krino- van leden en genoodigden herdacht en begon Zaterdag zooals jnen onder Stad* nieuwï uitvoerig lezen kan. Maar aanleiding van dit zilveren leest mogen we hier ter plaatse een enkel woordje zeggen. Allereerst een woord van gelukwensch aan de vereênigbig, die we nog vele jaren toewenschen ten behoeve van de vrijwillige brandweerlieden, en veel succes bij de nastreving van haar uitste kend doel, om een band van correcte verstand houding en vriendschappelijk begrijpen aan te leg oen tusschen de leden, die in de uien des gevaars elkaar ook moeten steunen en voor der burgerij veiligheid moeten waken. Dan een woord van gelukwensch aan de leden, en daarbij richten we ons, via de vereeniging, weer tot de leden in hun qualiteit als brand- blusschers, en zoowel tot de hoogere als lagere officieren en manschappen. En we wenschen dan, dat ze mogen blijven doorgaan met elkaar in eendrachtige harmonie te begrijpen. Dat ze schouder aan schouder om een woord des tiids te gebruiken mogen staan in den strijd teoen het vuur, in welken kamp, die op tijden z'n gevaren meebrengt, we hun succes toewen- gchen. En ook een woord van hulde aan het bestuur van de vereeniging, aan de mannen, die zich onder aanvoering van praeses Francken, de ach ting van de leden verwierven, en zich inspannen, om de vereeniging in de goede banen te houden. Eindelijk een woord van vertrouwen. Van ver trouwen is de Haarlemsche Vrijwillige Brand weer. Zij heeft nu al bijna een halve eeuw have en goed van de burgerij bewaakt en verdedigd, en dit gedaan op een manier, die de erkentelijk heid van de burgerij afdwong. De reorganisatie heeft in het steeds meer verbeterde stelsel weer een belangrijke verbetering gebracht, die waar borgt, dat de Vrijwillige Brandweer op de oude beproefde manier zal doorwerken. Dien waarborg hebben we niet om de deugdelijkheid van het stelsel-alleen, maar meer nog, omdat aan het hoofd van de brandweer mannen staan, die weten wat ze beginnen kunnen en aan wie het opperbevel over de brandweer-legermacht veilig is toevertrouwd. Dit mocht, meenen we, bij dit jubileum, nog wel eens dankbaar in het licht worden gesteld. AGENDAG. 23 MEI. Gebouw St. Bavo Smedestraat '23 Leden Gemeentewerklieden 8>3 uur. Leden Kalk- en Steeriibewerkers SA uur. Leden Kantoor- en Winkelbedienden 9 uur. Schouwburg' Jansweg 8Vj uur Bios- ocpé-exploitatie Herman Smite Voorstel ling „Maciste". Gebouw Hofje de Groene Tuin V ar- moeestraat 23 van 1012 uur en van 25 uur tentoonstelling vau kerksieraden (kos teloos). Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den beer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 34 uur. Bisschoppelijk Museum Junsetraat 79 geopend eiken dag van 100 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Het Oostenrijksch offensief op het Italiaansche ïront in Zuid-Tirol wordt niet alleen met kracht voortgezet, doch heeft zich ook uitgebreid over een steeds grooter frontbreedte, doordat de Oos tenrijkers nu ook op de hoogvlakte van Laffraun (Lavarone) "tot den aanval zijn overgegaan. Daar zijn zij nu de eerste, hardnekkig verde digde stellingen der Italianen binnengedrongen. De kam van den Armenterrabergrug is eveneens in Oostenrijksch bezit. Overigens zijn de Oostenrijkers gevorderd op den top Cima dei Laghi, welken zij hebben ge nomen en ten Noord-oosten waarvan zij ook den Cima di Mesole bezetten. Verder werden de Italianen uit hun stellingen in den Borcolapas geworpen, drongen de Oostenrijkers van den Col Santo tegen Pasubio op en hebben de aanvallers Langeben (Anghebeni) in het Branddal (Bren- tadal, Val Sugana) bezet. En met den terrein winst stijgt ook telkens het aantal gevangenen en de behaalde buit. Gedurende alleen versche nen Zaterdag werden ruim 3000 Italianen, waaronder 84 officieren, gevangen genomen, 25 kanonnen en 8 machinegeweren buitgemaakt. Het totaal aantal gevangenen moet nu reeds om en nabij 16000 man bedragen. Rekening houdend met de enorme Moeilijkhe den van het terrein, hebben de gevechten der laatste dagen zeker geen gering resultaat opge leverd. In het tweede blad geven wij een Italiaansche beschouwing over de op dit front geleden neder lagen, met een kort commentaar onzerzijds. De elkaar opvolgende nederlagen op hun noor derfront, zullen vermoedelijk den Italianen wel hebben genoodzaakt, een gedeelte hunner bezet ting van het Albaneesche front, waar zij altijd nog Valona als basis in hun bezit hebben, terug te nemenhetgeen dart een gunstige gelegenheid biedt voor de Oostenrijkers om ook daar hun slag te slaan. Volgens de „Corriere della Sera", moet er in haven van Fioeme dan ook groote bedrij vigheid heerschen. De Oostenrijksche militaire overheid zou nl. 150 schepen hebben gecharterd voor Durazzo. Ook moeten reeds in Albanië groote hoeveelheden proviand en artillerie zijn bijeengebracht, hetgeen er natuurlijk op zou dui den, dat de Oostenrijkers een aanval tegen Va lona in den zin hebben. Daarentegen verwachten de Oostenrijkers een nieuw Russisch offensief. Het is namelijk de „Wiener Allg. Ztg.'\ die weet te vertellen, dat de Czaar met grootvorst Nikolajewitsj en gene raal Pau naar Tarnopol is vertrokken, in welke reis men in militaire kringen een aankondiging van ernstige militaire gebeurtenissen ziet en men verwacht, dat het zoo dikwijls aangekondigde voorjaarsoffensief thans binnenkort zal begin nen. Zijn deze veronderstellingen dus juist, dan zal men weldra van andere fronten groote din gen kunnen verwachten. Intusschen hebben de Duitschers op het Ver- dunfront weer den strijd hervat en op den Mort Homme (Doode Man), naar de Franschen zelf melden, weer eenige (natuurlijk!) „vooruitge schoven" deelen loopgraaf bezet. Het Duitsche communique meldt over deze zelfde gevechten, dat daarbij op de Zuidelijke en de Zuidwestelijke helling van den Mort Homme de linies werden vooruitgebracht en 31 officieren en 1315 man als gevangenen zijn ingeleverd, 16 machinegeweren en 8 kanonnen zijn onder ander materiaal buitgemaakt. Uit deze mededeeling blijkt dat het gevecht op den Mort Homme niet van geringe beteekenis is te achten, temeer wijl gelijkertijd weer op andere deelen van het front eveneens meer bedrijvig heid heerscht, zooals bij Avocourt, Heuvel 304, in Woevre en op den rechteroever van de Maas. Weer '11 nieuw model vliegtuig. Aan het front bij Riga is een nieuw, groot, zwart ge schilderd Duitsch vliegtuig verschenen van nog onbekend model. Het ontwikkelt een ontzaglijke snelheid, gemiddeld 112 mijlen per uur. Bij alle weer en wind beweegt bet zich in de lucht. Met Pasclien heeft men het 't eerst gezien. Toen nam het deel aan het bombardement van een dorp bij Riga. Men zag het nog niet lager vlie gen den ongeveer 11,000 voet. Angespoehle uijjnen. Berichten van de kust van Jutland ontvangen maken melding van een groot aantal aan land gedreven mijnen, waar van verscheidene van Engelschen oorsprong. Er zijn er onder die aanzienlijk grooter zijn dan de gewone mijnen. In het bijzonder een te Seinklöv opgevischte mijn, waarvan de her komst niet is na te gaan, is van buitengewone afmetingen. LUCHTAANVAL OP CAIRO. CAIRO, 21 Mei. (Officieel.) Twee vijande lijke vliegtuigen hebben 16 bommen op de stad geworpen. Do meeste waren op de Arabische wijk gericht. Twee burgers zijn gedood, dertien gewond, vijf soldaten gewond. De vliegers maakten van zoeklichten gebruik alvorens bun bommen te werpen. Afweergeschut beeft hen spoedig verdreven. WEER EEN LUCHTAANVAL OP DE OOST KUST VAN KENT. LON.DBN, 21 Moj'(Officieel). Gisterochtend is een vijandelijke luchtaanval gedaan op de Oostkust van Kent, waaraan ten minste 3 wa tervliegtuigen hebben deelgenomen. Eén water- vlietguig heeft een dozijn ontplofbare bommen geworpen op het eiland Thanet. Niemand is er door getroffen en er is geen schade aangericht. Twee andere watervliegtuigen hebben ongeveer 25 bommen geworpen in bet Zuidoosten van Kent, waardoor een soldaat werd gedood en een vrouw' en een zeeman gewond. Verscheidene huizen zijn beschadigd. Een watervliegtuig is vanochtend door een palroeljeboot neergeschoten bij de Belgische kust. BERLIJN, 21 Mei. (Officieel). Gisternacht heeft een eskader marinevliegtüigen, van de Vlaamsche kust opgestegen, de haven- en ver dedigingswerken van Dover., Deal Ramsgate, Broadstairs en Margate overvloedig met bom men bestrooid en daar op tal van plaatsen groote branden en ontploffingen waargenomen. .De vliegtuigen, door vijandelijke Jandbatte- ïijen en bewakingsvaartuigen hevig beschoten, zijn alle ongedeerd teruggekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is, te rekenen van 1 Maart aan dr. H. A. J. van Swaay, op verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond; zijn met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Helder, E. Hoegsma, J. van Hinte en J. Stammes, allen thans tijdelijk leeraar aan die school. De gewone audiëntiën van de ministers van Buitenlandsebe Zaken, van Financiën, van Oiorlog en van Landbouw enz. hebben deze week niet plaats. DE GEMOBILISEERDEN EN HET KIESRECHT. Door bet Hoofdbestuur van de Liberale Unie is aan den Minister van Oorlog een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op weinige medewerking van sommige militaire autoriteiten ten aanzien van bet aan de be trokken gemeentebesturen verstrekken van de opgaven van hen, die van de militie naar de landweer overgaan. Hierdoor eindigt ui. de tijdelijke uitslui ting van de belanghebbenden van bet kies recht, hetgeen uit bovenbedoelde verklarin gen moet blijken. Het Hoofdbestuur ver zoekt den Minister ter zake de noodige in structies te willen geven. Tevens wordt in dit schrijven, in het bij zonder met bet oog op de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten, aangedrongen op liet vei'leenen *-an zoodanige verloven aan kiesgerechtigden, die zich onder de wa penen bevinden, dat zij ook inderdaad in de gelegenheid zijn van bun stemrecht gebruik te maken. H. OH. VEGTEL f Na een ziekbed van eenige maanden is te 's Gravenliage op 47-jarigen leeftijd overle den de heer H. Ch. Vegtel, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland. De overledene be hoorde tot de auli-rev. partij. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. LEIDEN. Dr. J. Th. do Visser, lid,der lie Kamer, is albier candidaat gesteld door de Christ.-Hist. Partij voor de Prov. Staten verkiezingen. De katholieken en anti-rev. zeilen zijn candidatuur steun. LEIDERDORP. De ai'd. Hillegom van de Ohr. Sociale Partij heeft candidaat gesteld VI. Dit artikel zal bestaan uit -twee deelen. Eerste deel.... de aanval. Tweede deel.... de verdediging. Volgens algemeen beschaafd gebruik gaat bet eerste aan lxet tweede vooraf. I. Open brief aan den schrijver der artikelen „Zandvoort tegen Rome" in de „Nieuwe Haar lemsche Courant." De Redactie van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" was zoo beleefd mij d© nummers toe te zenden van haar dagblad, waarin u, naar aan leiding van mijn artikelen in den „Zondags- bode' de Maria-vereering bespreekt. Terwijl ik met open vizier in bet strijdperk trad, verschuilt gij u achter het pseudonym „Max." Ik acht zulk een polemiek niet ridder lijk, want op anonyme wederlegging mijner ar tikelen kan ik niet antwoorden. Daarom uoodig ik u, waarde of Eerwaarde „Max openlijk uit uw masker af te leggen en uw stukken mot uw naam te onderteekènen, gelijk ik de mijne deed. Indien gij daartoe deu moed niet mist en u bekend maakt, zal ik u uitdagen tot een m o n- d e e 1 i n g debat in het p u b 1 i 0 k over io vraag of Rome Maria aanbidt of niet? Tijd en plaats van dit debat kunnen dan in nader overleg met elkander worden vastgesteld. G. POSTHUMUS MEYES. Zandvoort, Mei 1910. II. Gaston van Frankrijk of do Man met bet flzeren masker is het geheimzinnig personage der zeventiende eeuw, dat bezoekers der Bas tille nog van aandoening huiveren doet, als de cicerone met pathos in de stem hun de cel toont, waar dat beer in opgesloten zat. Gaston van Frankrijk, de Man met het ijzeren masker joeg in den jongenstijd ook ons een nachtmerrie op de leden, wanneer we 's avonds laat in de Roman van zijn droevig en mysterieus bestaan gegrasduind hadden. Gaston van Frankrijk liield jaren lang lal van geschiedkenners uit den slaap, die maar niet oinverstanden konden komen, wie er eigenlijk onder dat schandalig masker schuilgezeten had on zelfs tot geen accoord konden raken of het ijzeren masker van zwart fluweel of van een an dere grondstof was geweest. 1 Histoire se repète.zegt het spreekwoord, maar zal nu in liet volle licht der twintigste eeuw ons modern politiewezen het gedoogen, dat dergelijke lugubere historie opnieuw haar beslag krijgt, dat een duister individu, zorgvul- dg-gemaskerd, in de ,Zandvoortsehe duinstreek rond blijft zwerven en 's Heeren Meyes' wegen onveilig maakt?.... Neen, duizendmaal neen! De heer Posthumus Meyes heeft er zijn goed woord op verpand, gezegden „Max" te ontmas keren en verschillende spreekwoorden zijn het met hem eens. Dat een man met gesloten vizier in het strijd perk treedt, noemt hij om te beginnen niets minder dan „niet riddelijk" (ik dacht dat juist in het strijdperk.... maar al- lons!) en weigert dien anonymus te woord te staan. En nu kan „Max" zich in allerlei bochten wringen, dio meer aan een worm dan aan een Cliristenmensch voegen en met klem beweren, dat de naam niets ter zake doet waar het om de zaak gaat; en zich met kracht beroepen op het algemeen journalistiek gebruik om waar het geen personaliteiten dekt een pseudoniem te mogen voeren; en met den vinger wijzen naar De Standaard" waar Kuyper in driestart of naar de „Hoefijzers" van bet Handelsblad en waarheen al niet.... doet er niet toe, „Max' heeft, wil hij bewezen zien dat „Rome Maria aanbidt" zijn naam te' noemen of zal zich van dien bof te spenen hebben. Ozoo Nu, voor mijn part, als u er op staat, als het zoo wezen moet en het niet anders kan.Max is dan: kapelaan Van der Sanden, Breedstraat 9, tel. 374, Alkmaar. Alzooallerminst een celobriteit, en bet eenige waar bij mee zou kunnen geuren.is een bundeltje brieven van Protestanten aan zijn adres, die de vriendelijkheid hadden zijn weke- lijkscke apologie in de „Maasbode" te volgen en hem complimenteerden over zijn vriendschappe- lijken toon en de keus zijner onderwerpen, die zich bij voorkeur niet tegen het Protestantisme, maar tegen ongeloof en socialisme keerden. Want ik blijf bij wat ik in 't begin gezegd heb, dat de Ohristenpartijen vandaag wat beters te doen hebben, dan op hun achterste boenen mekaar in 't haar te vliegen. Wanneer de heer Meyes zich bepaald had. tot meer of mindere appreciatie onzer leerstukken of praktijken, wat zijn volle recht is ,we hadden hem stil laten, betijen. Maar ons klakkeloos in de schoenen schuiven, wat we diep in ons hart verfoeien, waar we van griezelen en toch ook wel om lachen: aanbid ding van een schepsel, giodde- I ij k e eer aan een menschenkind, dat gaat over de schreef, dat kunnen we niet onder ons laten, daar moet een woord van pro test tegenaan. Voor idioot gebonden worden als je dat wer kelijk bent, nu ja.... inaar al3 je alle vijf nog bij mekaar hebt. Mocht bet agressieve in mijn toon u zeer ge daan hebben, men kan den indruk zijner woorden niet steeda berekenen, bedenk, dat bet slechts reageeren op een pijnlijke gewaar wording was. Nu do invitatie tot het mondelinge debat. Tjaal..-., Ik voor mij zou wel willen.'Wat drommel, Roomsch opgevoed heb ik in Room- sche landen gereisd, ben tamelijk thuis op de Roomsche boekenmarkt en nu zal een buiten staander mij komen b e w ij z e n, dat ik op dit stuk doof en blind en idioot geweest ben, en de Roomsche leer en praxis anders luidt dan ik dertig jaar gewaar werd. Je zoudt je bedoen! Alléén maar en hier zult u lachen, doch dit laat mij koud alleen maar: voor dit openbaar debuut krijg ik van mijn overheid het noodige verlof niet. En waarom niet? Ik denk dat bet mij zal vergaan, zooals liet op de audiëntie bij generaal Cadorna 'ging. Mis schien heeft u het ook wol in de „Times" ge lezen. Peppino Garibaldi, „bek'- 'd om zijn roe- kelooze dapperheid," dong naai een officiers- post bij het Italiaansche leger en werd door d'Annunzio als „een der dappersten" aanbevo len. Dat is een kwaad ding, antwoordde gene raal Cadorna droog. Hij zingt en lacht te midden van een hagel van vijandelijke patronen, ging d'Annunzio voort. Kwaad, kwaad, antwoordde Cadorna. -— Als ze hem maar zien, geraken zijn man nen in een geestdrift die hom in een bedwel ming van heilig vuur den dood tegemoet doet stormen, vervolgde d'Annunzio. Al maar erger, antwoordde de ander, ik ben van meening, dat bij vóór alles moet loe ren zich niet te laten doodschieten. Een offi cier, die zijn post waardig is vreest den dood niet, maar minacht het leven evenmin. Hij moei koelbloedig, methodisch en ernstig zijn. Nun mit ein bissohen andore W o r t e zal mijn overheid antwoorden: Dat openbaar debat heeft geen zin, dan ten aanschouw© van een gemengd publiek, dat voor; jury speelt, «net jyjJ. ?ntree, er een fa mous lolltejt van te makenHet zal in do bladen moeten aangekondigd worden als een soort van bokswedstrijd tusschen Dominee en Kapelaan en the man in the street zal er dien avond zijn bioscoop voof geven om dat te gaan hooren en liever dan naar Maciste of Max Linder gaan kijken naar „twee orfhodoxiëen, die mekaar opeten." 't Zal aan 't publiek niet liggen, dat de zaak niet op een lolletje uitdraait. En voor zulk een vergadering van oude Jan en jonge Jan en voor zulk een jury van „schreeuw je niet,dan heb je :iiet" wilt ge een naam "te grabbel grooien, die ons lief en dierbaar is en over dingen gaan debatteeren, die ons heilig zijn als de levenswarmte van ons blood?.Ho maarl En 't zal neerkomen op 't advies van Ca dorna: een officier moet koelbloedig, methodisch en ernstig zijn. Daarom wat anders. Het „afschuwelijk misverstand," in de „Zon dagsbode" weer opgerakeld, is te oud om te blijven leven, en goed voor het abattoir. Laat de heer Posthumus Meyes nu eens doen, waartoe by zegt in staat te zijn en kort en goed, tegenover dezo; artikelen-reeks in de „Nieuwe Haarlemsche" probeeren te b e w ij- z e n dat „Rome Maria aanbidt": ik zal hem dan nog eens, en zakelijk en punt voor punt trachten te weerleggen. Dat kan in „De Zondagsbode," dat kan in de „Nieuwe Haarlemsche", dat kan in een afzon derlijke brochure en wel zoo dat de stukken nagst of achter mekaar komen. Dit mijn voorstel beeft bet profijt van minstens twee voordeelen, dat de jury stellig in qualiteit zal winnen en dat bij het welgelukken zijner po ging zijn werk voor 't nageslacht bewaard blijft. Ik zou lang willen leven om dat nog eens mee te maken I P. v. d. SANDEN. de heeren dr. E. Keuchenius te Scheveuin- geu en A. A. Zwolsmm te Hillegom. Gemeld wordt, dat de vrijzinnigen geen erndidaten zullen stellen. ONZE RIJKSTUCHTSCHOLEN. Er is eeue reorganisatie van onze Eijks- tuclit schol en op handen. Ze zullen wordeu gereorganiseerd tot school- en vakgestich ten. Na 1 Augustus zal de tuchtschool te Nijmegen opnemen alle veroordeelden beue den den veertienjarigen leeftijd, ten einde bij deze knapen, die veelal in schoolkennis ten achter zijn, deze kennis te vermeerderen of aan te vullen. De gestraite kinderen boven genoemden leeftijd worden naar hun toekomstig middel van bestaan, dat ze vermoedelijk reeds ge kozen hadden, verdeeld over de drie overige tuchtscholen. De toekomstige landarbeiders en landbou wers zullen hun straf ondergaan te Ginne- ken, waar ze tevens in bun vak worden be kwaamd door ervaren personeel. De tuchtscholen te Haren en te Velsen nemen de gestrafte handwerkslieden op. In deze tuchtscholen wordt het onderricht iu slöyd vervangen door grondig vakonderwijs in timmeren, smeden, schoenmaken enz. De tuchtschool te Nijmegen wordt dus het scboolgesticbt, die te Giuneken bet land- bouwgsticht en de scholeu te Haren en Vel sen worden teu volle vakgestichten. OM UIT DE CRISIS TE RAKEN!.... Do „Resbode" merkt geestig op: Welk is het beste middel om aan een derde crisisjaar te ontkomen? Den'toestand te verergeren en met den oor» log mee te doen.... I 1 Dit middel meenen we althans te lezen iu den aanhef van de Memorie van Toelichting bij bet wetsontwerp om 20 millioen voor distributie van levensmiddelen beschikbaar te stellen, welke aanlief luidt als volgt: „De waarschijnlijkheid is groot, tenzij de tijdsomstandigheden nog verergeren en Neder land in den oorlog betrokken wordt, dat een derde crisisjaar moet worden doorgemaakt?" Het zal wel niet zoo bedoeld zijn, als er uit to lezen is, maar een raar middel om uit een crisis te raken is een oorlog wél. WJEER WAT NIEUWS! Dc vergadering van de Nederlandsche ver eeniging van werkgevers in het bakkersbe drijf te Am sterdam, Rotterdam en Den Haa»- heeft aan de burgemeesters dier gemeenten verzocht,- geen gebruik te maken van de bevoegdheid om het bakken van witte brood, op. Zaterdag toe te staan. Doodgeschoten. De landstormer P., af komstig uit Oss, is te Bergen (L.) door rijks ambtenaren doodgeschoten, terwijl hij als voorlooper voor smokkelaars diende en zelf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1