Landbouw en Vi6scherii STATEN-GENERAAL KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNST SOCIALE BERICHTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN STADSNIEUWS BUREAU VAN DE R.-K. VAK ORGANISATIE. BURGERLIJKE STAND morden opgeborgen. Ten sTotie zegt men crat net jp internationaal gebied nu zoo goed gaat; wel nu, dat is met een rechtsche E. K., zoodat het in dit opzicht goed zal zijn deze rechtsche E. K, le handhaven, In bespreking kwam nu het volgend ontwerp advies: De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereni gingen in Zuid-Holland, is jaarvergadering bij een: overwegende, dat "het voornaamste belang bij de a.s. Staten verkiezing is, het behoud van de meerderheid der Rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten- Generaal dat daarnaast ook het Provinciaal belang eischt, behoud eener Anti-Liberale meerderheid a de Provinciale Staten, waardoor eene verte genwoordiging der verschillende partijen in het College van Gedeputeerde Staten blijft besten digd; adviseert den aangesloten Kiesvereenigingen het daar heen te leiden, dat tusschen de partijen der Rech terzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistricten bij eerste stemming gemeenschappelijke candidaten worden gesteld. Na korte bespreking wordt dit advies aange nomen, nadat in de tweede alinea de woorden „meerderheid der rechterzijde" zijn vervangen door „rechtsche meerderheid"; in de derde alinea „anti-liberale" door „rechtsche" en vervallen is in de derde alinea de zinsnede.... waardoor, enz. EEN Dr. BOS-FONDS. Op de te Tiel gehouden algemeene vergade ring van den Vrijz. Dem. Bond waarvan overigens alleen valt te vermelden, dat eene alge meene vergadering zal worden uitgeschreven ter behandeling van de Onderwijsbevrediging is het Hoofdbestuur gemachtigd het initiatief te ne men tot de vorming van een commissie om een Dr, Bos-fonds te stichten, welk fonds strekken zal voor een doel in het belang van de verbete ring der volksontwikkeling. Tot de oprichtings vergadering zullen uitgenoodigd worden afge vaardigden van orgasisaties, waarin dr. Bos werkte en personen, die met hem samenwerkten. BE SUIKERPRIJZEN. (Officiéél bericht.) Het staat vast, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de eerstvolgende campagne de thans geldende maximumprijzen van f 51 per 100 K.G. voor den groothandel en van 55 ets. per K.G. voor den kleinhandel, niet zal verhoogen. Verder zal in de volgende campagne de voor de binnenlandsche consumptie bestemde suiker uit sluitend verkrijgbaar zijn door tusschenkomst van 'n in te stellen distributiebureau, waarbij er op zal worden toegezien, dat niemand meer verkrijgt dan de normale behoefte van zijn bedrijf, maar waarbij ook de zekerheid zal bestaan, dat een ieder in die nodnale behoefte zal kunnen voor zien. Er bestaat dus niet de minste reden om thans suiker op te slaan met het oog op prijs- atijging of te verwachten gebrek aan suiker. Dit opslaan van suiker met speculatieve doeleinden brengt trouwens ook gevaar mede, daar het de bedoeling is hiertegen streng op te treden, op eene wijze, die voor de houders alle kans op voordeel uitsluit. Hooge prüz envoor runderenafval. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek: In de laatste weken wordt hij alle slagers in de Graafschap de afval van runderen, vooral do>or personen uit Rotterdam, voor zeer hooge prijzen opgekocht. Voor een ge- heelen afval bestaande nit kop, liart, maag, lever, darmen, milt, uiers, pens en pooten wordt 25 betaald, terwijl er in Dnitschland van 85 tot 90 mark voor gegeven wordt. Een runderkop, vroeger 1.80 kostende, wordt nu met 7 gld. betaald; een hart, anders voor 50 a 70 ct. gekocht, brengt nu 2.50 a 3 op en zoo is het ook naar verhouding met Hf andere onderdeden gesteld. De arbeiders die gewend waren dergelijke afvaldeelen te koopen voor hunne gezinnen, kunnen er zich nu van spenen. Om rijk te worgn! Hel? blijkt dat hij de rage voor runderenaankoop voor uitvoer in het begin der week aldus meldt men reusachtige winsten in Friesland gemaakt zijn. Een veehandelaar verkocht in vier da gen tijds 100 koeien met 100 winst per 6tuk. Tal van koeien werden verkocht zonder dat de kooper ze had geaden. Treurig. Donderdagavond is de heer L. v. A. uit Hellouw met zijn fiets van den stei- Ien dijk le Herwijnen tegen een muur ge vallen. Hij bekwam een schedelbreuk met liet treurig gevolg dat hij nog denzelfden nacht overleed. Toen de schoonzuster van tien ongelukkige deze droevige tijding ver nam, schrok zij zoo hevig, dat zij onmiddel- iijk stierf. Geen carnaval meer. Te 's Hertogenbosch wordt een groote beweging op touw gezet om de carnaval voor goed af te schaffen. Een vereeuiging meer dan 1400 leden tellende, neemt ook aan de actie deel. Als de vrouw in de Kamer zit.... „Hoe goed zou het zijn voor het gezin zoo elke man iets wist van 't schoenlappen en mansgoed ver stellen," vertelt de.„Evolutie". Hetzelfde blad schrijft: „De dienstplicht der mannen heeft zooveel leed over de narde gebracht, dat wij voor de vrouwen heusch niet naar hem behoeven te ver langen." Dus de vrouwen verlangen wel de politieke vochten, maar niet de plichten. I Een doódelfjk ongeluk. Gisteren is te Loos- duinen een 7-jarig jongetje dat tusschen de wa gens der Westlandsche stoomtram geklauterd was toen die even stilstond, van de stangen gevallen. Het sloeg tegen een boom, terwijl de wielen het over de voeten gingen. Het ventje is in het Haagsche &jekenbuis aan de gevolgen overleden. j..,, van aen manttprijs eer ftherrmmtrerenen als gevolg daarvan van den rundvleesch- prijs, veroorzaakt is door een ongemotiveer de agitatie van de veehouders, die hun die reu niet dan tegen hoogere bedragen ten behoeve van de binnenlandsche vleeschcon- menten "wilden afstaan. Zij die echter meenden, als melkvee ook slachtkoeien te kunnen uitvoeren, bemerkten spoedig hun vergissing, toen zij zagen, dat hij de veeartsenijkundige controle voor hon derden dieren de uitvoer werd geweigerd. En dit feit deed direct zijn invloed gelden op den marktprijs, zoodat den 18en Mei de normale prijs bijna weder werd bereikt. Hierbij merkt de minister nog op, dat zich ieder jaar in de maand Mei cenige verhoo ging van de slachtveeprijzen voordoet, als gevolg van eenige schaarselite van slachtvee. De minister meent, dat oolc zonder Regee- ringsmaatregelen de prijzen van liet rund- vleesch in Nederland zeer spoedig tot de normale zullen terngkeeren. Ten slotte wijst de minister er nog op, dat wr.ar geeu slachtvee wordt uitgevoerd en ook de uitvoer van rundvleescli verboden is, alle slachtvee voor de binnenlandsche markt beschikbaar blijft. De brumbroodregelinjr. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deelt in antwoord op de Awagen van het Kamerlid Van der Voort van Zijp mede, dat het hem .pijnlijk had getroffen, dat een organisatie van "bakkerspatroons onmiddel lijk dreigde met ontslag van personeel, toen de Eegeering meende, tengevolge van uit onzekere toestanden geboren noodzakelijk heid het tarweverbruik te moeten beperken door het bakken van uitsluitend bruin/brood. Waar van 1 December 1914 tot 24 April 1916 voor het bakkersbedrijf geen enkele grondstof ooit had ontbroken, meende de minister, dat het bakkersbedrijf gedurende den oorlogstijd geen groote schokken heeft ondervonden, zoodat de minister minder drastische maatregelen verwachtte dan het dreigen met ontslag van personeel. De minister heeft zeker niet de bedoeling den patroons eenige tegemoetkoming te ge ven in het uit te koeren loon. Ten slotte schrijft de minister bezwaar te hebben tegen het verwerken Aan den aan wezigen voorraad bloem tot klein brood, daar hij van oordeel is, dat, indien in het landsbelang bruinbrood gegeten moet wor den, het geheele Nederlandselxe volk bruin- brood* dient te eten. Voornamen belastüng. Thans is ingediend het wetsontwerp tot heffing eener voornnmenbelasting. Artikel 1 bepaalt: „Onder den naam van „Voornamenbelas- ting" wordt eene belasting geheven wegens: a. tot toekenning van meer dan één vo<or- naarn aan een kind bij de aangifte der ge hooide; b. latere bijvoeging of verandering van voornamen. Eveneens wordt belasting geheven we gens verandering A-an den geslachtsnaam of bijvoeging van een of meer namen aan den geslachtsnaam." Verder wordt o.a. nog bepaald: De belasting bedraagt wegens toekenning van eiken voornaam, met uitzondering van den eersten, en wegens latere bijvoeging oE verandering van eiken voornaam: indien de belastingplichtige over het be lastingjaar, loopende op het tijdstip van de aangifte der geboorte of op den dag der uitspraak, bedoeld hij art. 69 A-an het Bur gerlijk Wetboek krachtens letter a. van art. 1 van de Wet o de Inkomstenbelasting 1914 of niet of naar een zuiver inkomen van minder dan duizend gulden is of wordt aan geslagen 2.50; indien hij is of wordt aan geslagen van 1000 of meer doch minder dan 2000: f 5; f 2000 tot f 3000: f 7.50; f 3000 tot f 4000: f 10; f 4000 tot f f 6000: f 15; f 6000 tot f 8000: f 22.50; f 8000 tot f 12,000: f 35; f 12,000 tot f 16,0000: f 55; f 16,000 tot f 32,000: f 100; f 32,000 "tot f 64,000: f 200; f 64,000 of meer: f 400; met dien verstande, dat wegens latere bijvoeging of verandering \*an een A'oornaam de belasting nooit min der bedraagt dan 100. Voor de toepassing van deze wet "wordt: a. een voornaam bestaande uit de samen voeging van twee of meer deelen, die elk op zichzelf een gangbaren A-oornaam vormen, beschouwd evenveel voornamen te vormen als het aantal dier deelen bedraagt; en b. een voornaam, bestaande uit meer dan twaalf letters beschouwd twee voornamen te vormen. Is de belastingplichtige on verm ogend, dan kan, op verzoek, door den Minister van Fi nanciën vrijstelling worden verleend van de belasting. Deze wet kan worden aangehaald onder den titel „Wet op de \-oornamenbelasting 1916". Deze wet treedt in werking op 1 Men 1917. GEWISSELDE STUKKEN. De stijging der vleeschpiijseiu In antwoord op de schriftelijke vragen van de Kamerleden Eerdmans en De Jong omtrent de stijging der vleeschprijzen en den uitvoer van runderen heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel medege deeld, dat de ongewone plotselinge stijging PERSONALIA'. Bij het namens de vereeniging van hoof den van Industriescholen voor oneisjes te Uirecht afgenomen examen voor leerares in het lingerievak is geslaagd mej. J. van Gelder, van hier. Op. de te Amsterdam gehouden ver gadering der Nationale vereeniging tegen de werkloosheid i3 benoemd als eerste se cretaris de heer J. Gerritz, van hier. HOLL. MAATSCHAPPIJ DER WETEN SCHAPPEN. (Slot.) De volgende prijsvragen werden vastgesteld, te beantwoorden vóór 1 Jan. 1917. I. De Maatschappij vraagt een onderzoek naar den aanleg en de ontwikkeling van tanden en gebit bij reptiliën. De schrijver kan hetzij de ontwikkeling van het gebit in zijn geheel, hetzij tandaanleg en tandwisseling in het bijzonder tot hoofdonderwerp van zijn onderzoek maken, doch mag zich in geen geval tot een van deze beide geheel beperken. II. De Maatschappij vraagt eene nauwkeu rige beschrijving van den uitwendigen bouw en van de levenswijze van minstens een vijftal in ons land voorkomende soorten van Thysanoptera (Physopoda), die op gekweekte gewassen worden aangetroffen, alsmede eene uitvoerige beschrij ving van de door deze insecten bij de planten teweeg gebrachte misvormingen. III. Het ligt in het voornemen der Maat schappij op zoölogisch gebied een dergelijk woor- crennoeR uit re geven ars trar van üerffi van Wijk op botanisch gebied. De Maatschappij verlangt een overzicht van de thans bekende ïybride planten- en diervor men, met duidelijke opgave of de bastaardnatuur dezer organismen op blóote veronderstelling, op gedocumenteerde veronderstelling of op experi menten berust. Bij deze opgaven is de literatuur zorgvuldig te vermelden. Er bestaat bij de Maat schappij geen bezwaar tegen het beantwoorden dezer prijsvraag door meerdere samenwerkende personen. V. De Maatschappij wenscht een onderzoek naar de mogelijkheid van de bestrijding van het zoogenaamde roode kroos (Azolla) door midde len, die geen gevaren voor mensch of dier op leveren. Benoemd werd tot binnenlandsch lid prof. dr. G. van Rijnberk te Amsterdam. Tot buiten- landsche leden:.prof, S. Ramony Cajag te Ma drid, Prince Boriscorix Galicin te St. Peters burg, prof. dr. R. van Göbd te München en prof. Ch. de la Vallée-Ponsin te Luik. DE TENTOONSTELLING VAN DE VEREENIGING VAN HET H. SACRAMENT. Het is een dankbaar werk voor de Vereeniging van het Heilig Sacrament tot versiering van arme of behoeftige kerken en van kerken der verschillende Missiën om jaarlijksch een ten toonstelling te houden van wat in het afgeloo- pen jaar weer ten behoeve van dit prijzenswaar dig doel is vervaardigd, omdat zoovelen dan van hun belangstelling doen blijken, en in het ge bouw van het hofje „De Groene Tuin" in de Warmoesstraat een kijkje komeil nemen van al het moois, dat dan tentoongespreid is. Gisteren, Zondag, liep het al heel druk en het was een voldoening voor het bestuur te zien, dat de vereeniging zich in zulk een groote belang stelling mag verheugen. De schrijver van het „Weekpraatje" onder het „Zaterdagavond-nieuws", in ons vorig nummer, heeft reeds een uitvoerige beschrijving gegeven van alles wat daar te zien is en dus kunnen wij ons voor heden daarvan ontslagen achten. Wij zijn het volkomen met hem eens, waar hij zegt, dat de expositie is, „klein, maar kostelijk en fijn Ook vandaag was de toeloop flink en wij ver wachten, dat het morgen, den laatsten dag waar op de tentoonstelling zal zijn geopend, eveneens zóó zijn zal. Op z'n minst dienen allen, die iets voor het goede doel hebben geofferd, een kijkje te komen nemen om te zien waaraan het geld besteed is, dan zullen zij zeker gaarne ook in het vervolg de vereeniging met hun contributie blijven steunen. Maar ook zij, die eiken steun nog aan deze voorbeeldige vereeniging onthiel den, moeten eens gaan zien; zij zulletv hierin zeker een aansporing vinden om ook jaarlijks hynnerzijds met een kleine bijdrage het streven der vereeniging te helpen bevorderen. Naar men weet, is de tentoonstelling morgen nóg geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur en is de toegang voor ieder kosteloos. VRIJWILLIGE L. S. KORPS MOTOR-, VAAR- EN VOERWEZEN. De afdeelingen Amsterdam en Haarlem van dit korps zijn samengevoegd en zullen tezamen met de in de toekomst nog te vormen afdeelin gen in het Stellinggebied van de Stelling van Amsterdam één geheel vormen onder den naam van „Compagnie Amsterdam"; Het commando over deze compagnie heeft de heer G. A. van Vloten gekregen, die tot kapitein is bevorderd. De stelling van Amsterdam heeft nu een ge organiseerd korps gekregen, dat goede diensten zal kunnen bewijzen op het Etappengebied. K R A A M B E SOH'E RMI NO DOOR KRAAMVERZEKERINO. Uit het verslag over 1915, uitgebracht in de Algemeene Vergadering van 20 Mei 1916, blijkt het volgende Het aantal leden verminderde met 21. Het aantal uitkeeringen in 1915 bedroeg 57, tegen 60 in 1914. De eerste uitkeering in 1915 betrof nog eene bevalling in December 1914; aan deze belanghebbende kraamvrouw werd f 20 uitge keerd. De andere ontvingen elk f 15) totaal f 860.Dit bedrag plus de onkosten bedroeg ongeveer f 280 minder dan de opbrengst aan contributies. Dat tekort werd weder uit het reser vefonds bijgepast. Het rapport van den Algemeen en Raad om trent de rekening en verantwoording van het Bestuur, zoomede het jaarverslag werden goed gekeurd. De heer E. S. Frank, arts, als lid van den Algemeenen Raad aan de beurt van aftreden, werd herbenoemd en verklaarde de benoeming te aanvaarden. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 23 Mei 1916, des namiddags van 12 uur, door den heer Louis Robert: 1. Concert d kl. t., W. F. Bach Allegretto, Grave, Fugue, Largo e spiccato, Allegro mode rato. 2. Pastorale, J. S. Bach. 3. Capriccio, J. Rheinberger. 4. Ave Maria, Max Reger. 5. Mé lodie, A. Guilmant. 6. Lobe den Herren, o meine Seele, Sigfrid Karg. Elert. HET GROOTE MARIA-FEEST IN DEN ÖBOSÖH. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch: In verband met het in Juli a.s. te vieren jubilé. van den Omgang van Onze Lieve; Vrouw, waarover wij reeds uitvoerige bij zonderheden mededeelden, zijn de Bossche Katholieke vereenigingen druk aan het ver gaderen en reeds vele hebben; bepaald op welke wijze zij in jdea grooten huldiginga- stoet zullen uitkomen. Er is geestdrift, er is offervaardigheid voor het echoone plan en uit hetgeen thans reeds omtrent de be sluiten van enkele vereenigingen bekend is geworden, kan men besluiten dat ,de stoet de stoutste verwachtingen zal overtreffen. Zoo besloot o.a. de Handels reizigers ver eeniging' „Columbus" als symbolische voor stelling uitte komen met een bloemenschip, dat het opschrift „Sancta Maria" in top voert. Oorspronkelijk was het,plan, dit schip door bruidjes te doen dragen, doch daarvan zal men moeten afstappen, daar het alge meen comité nader verzocht heeft zich tot de leden der vereenigingen te bepalen en het meegaan van bruidjes ,te beperken tot de hoofdgroep, waarin zooals men weet een zestigtal engelen zullen figureeren. .De Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft een zeer eigenaardig denkbeeld. iZij zeil in den stoet verschillende schilden mét toepasselijke Maria-opschriften jdoen dragen, alsmede prachtig©"" RToemenmamretf met roodo rozen, het Symbool der liefde. De Hanze vereenigt in zich verschillende am bachten. Men meende deze het best te kun nen weergeven door eene afbeelding te doen vervaardigen van onze beroemde Kathe draal, waarin zoovele ambachten hun kun nen en hran kunst hebben getoond. Deze reproductie zal worden gedragen door ver- sichillende ambachten, terwijl verder in den Istoet do ambachtsgilden, behcorende tot de Hanze, afzonderlijk door hunne besturen en leden zullen vertegenwoordigd worden. Het ontwerp dezer hulde is van den be kenden schilder Dorus Hermsen. De Hanze voteerde een bedrag van f 200, terwijl de verder benoodigde 'f 400 waar schijnlijk zullen worden bijgedragen door de Hanzebank. De St. Paulusvereeniging zal in hare hul de haar devies van matigheid toepassen en koos voor hare bloemenhulde de azalia's en klimopranken uit. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor besloot op de Markt Marialiederen te zingen met be geleiding van het Stedelijk Orkest. Dit zijn slechts enkele besluiten, die in de laatste dagen genomen werden zoo- atls gemeld, nemen een 70-tal vereenigingen aan den stoet -doch het geeft reeds eenig denkbeeld van de verrukkelijke pracht, die aezen zeker merkwaardigen Maria-stbet zal kenmerken. HET HELDEKSPEL JUDITH." Naar de „Msbd." verneemt zal binnen kort ook te Rotterdam een opvoering wor den gegeven van „Judith," heldenspel van H. v. d- Eerenbeemt, dat met zooveel suc ces in Amsterdam werd opgevoerd ter ge legenheid van het lustrum van de Room- sche Studenten-Vereeniging Sanctus Tho mas Aquinas. R.-K. INTERN. .VEREENIGING ,TOT BESCHERMING VAN MEISJES. De Centrale Vereeniging in het bisdom Haarlem, heeft haar algemeene vergadering in Hotel de Franc© te Rotterdam, onder voorzitterschap, van mevr. Kr u l-Sebut z ge houden. De secretaresse brengt verslag uit over 1015. Roterdam heeft statiónswerk gekre gen. Haarlem heeft een mooi nieuw tehuis. St. Ursula in den Haag móest vergroot wor- worden. Het stadsbëzoek en de reclassee- ringsgevallen vragen veel toewijding en zorg. Informaties naar dienstbetrekkingen nemen in aantal toe, m.aar de bemiddelings bureaus worden nog onvoldoende geraad pleegd. De penningmeesieress.e brengt het f'inan- tieel verslag uit en wordt gedechargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden worden herkozen; in 'de plaats van mej. Sieburgh en mej. v. d. Veen, die ontslag had den aangevraagd, worden met algemeene stemmen gekozen mevr. van Me.euwen-Thij- sen en mej. B. Klijn. Mej. Xjéfébure wordt gekozen, tot (presi- dente, daar mevrouw Krul wegens veelvul dige bezigheden het voorzitterschap, niet langer kan waarnemen. Daarna u^ordt van gedachten gewisseld over de volgende punten: A. Wordt in uwe gemeente het werk der meisjesbescherming meer beschouwd ter voorkoming van het kwaad, dan ,ter ophef fing der zoogenaamde gevallenen? B. Hoe kan men zonder fatsoenlijke meis jes te schaden, andere pp, den goeden weg terugbrengen? Algemeen wordt besloten in de Tehuizen alleen ti© goeden op, t© hemen en de .an dere gevallen onder te brengen in Door gangshuizen of bij particulieren. Bij de rondvraag wenscht pater Schro der S.J., Rotterdam, dat er meer propagan da gemaakt worde voor de vereeniging. T.e veel Kath. meisjes logeer.en nog in Protes- tantsche Tehuizen, de vereeniging is te wei nig bekend. Ook ééne, algemeene actie over het geheele land kan niet genoeg aanbe volen worden. Besloten wyrdt aan alle geestelijken en aan alle gestichten in ons land geregeld lijsten te zenden waarop, onze Tehuizen en tarieven vermeld staan; deze lijsten zul len ook nu en dan in enkele bladen ge annonceerd worden. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Te Amsterdam is gehouden eene verga dering van vertegenwoordigers van organi saties van spoorwegpersoneéi, waaronder ook van St. Raphael, ter bespreking van den toestand, waarin het spoor- en tram personeel door de duurte is komen te ver hoeren, en van de maatregelen, die aange wend. dienden om hierin verbetering te ver krijgen. Het algemeene gevoelen der vergadering was, dat de tot dusver door d© directies getroffen maatregelen alsvolstrekt onvol doende moeten worden beschouwd, en dat ook de oorspronkelijk gestelde eisch van f 2 per week toeslag voor de steeds stij gende duurte te laag was gevonden. Mede gezien de inkomsten der maatschappijen en de verhooging der tarieven achtte men ver hooging van den eisch alleszins gewettigd. Besloten werd in de eerste instantie 80 dezer t© Amsterdam een openbaar congres te beleggen van hoofd- en afdeelingsbestu- ven van alle samenwerkende vereenigingen ter bespreking van den toestand en vast stelling van jle eischen, welke daarna in een onderhoud ter kennis van regeering en directies van alle Spoor- en Tramonder nemingen zullen worden gebracht. Ook bedoeld© autoriteiten worden uitge noodigd tot vertegenwoordiging op. het con gres, Op Maandag 20 en Dinsdag 30 Mei, en zoo noodig de volgende dagen, zal in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de 6e Jaarvergadering gehouden worden van het Bureau van de R.-K. Vakorganisatie en de hoofdbesturen van de Ned. R.-K. Vakbonden. Bij enkele candidaatstelling zijn als bestuurs leden herkozen: C, J. Kuiper, penningmeester; A. H. Smulders, 2e secretaris; H. J. J. Haaze-' voet, redacteur. Voor de verkiezing van 2 leden der Commis sie van Beheer van „Herwonnen Levenskracht" zijn candidaat gesteld: Jae. Godstachalk, J. van de Nieuwenhuizen en A. J. W. Nuy. Onder de voorstellen komen o.m. voor de Go jaarvergadering drage het Bestuur op, bij het Doorl. Episcopaat van Nederland te verzoeken: het bevorderen van hun eenheid in de organi satie der R.-K. Vakbonden. En inzake de Jeugdorganisatie, om te beslui ten, dat de aangesloten Vakbonden, zooveel mo gelijk de propaganda onder de jeugdige werk lieden krachtig ter hand nemen, door naast en onder leiding van hun plaatselijke afdeelingen, op te richten en in stand te houden afdeelingen van aspirantleden. Voorts, cm het Bestuur op te dragen, om zoo spoedig mogelijk die stappen doen, waardoor het internationaal verband tusschen R.-K. en geestverwante vakorganisaties bevorderd wordt. WATERSPORT» Be rondvaart door Nederland. De op 15 Mei tegen verlaagd inleggetrf gesioten inschrijvingen hebben het aantal van 124 bereikt. Voor öe afdeeling roeien zijn 37 vaartuigen; voor de afdeeling zeilen of zeilen en roeien gecombineerd 17; voor do afdeeling vaartuigen met aanhangmo- tors en kleine motorbooten 25 en voor de afdeeling groote motorjachten 15 vaartuigen ingeschreven. Onder de ingeschreven vaartuigen zijn er veel van bekende sportsmen en van bijna alle Nederlandsclie watersportverenigingen en men vindt daarbij zoowel de Canadee- sclie canoes, als de grootste motorjachten. In 'de afdeeling roeien zijn niet minder dan vier damesploegen ingeschreven. Overigens zijn er onder de inschrijvin gen verscheidene van vereenigingen welke verleden jaar niet inschreven. IJMUIDEN, 20 Mei. Vanüe trawlende log gers kwamen heden aan den afslag: De Tina Kees KW 30 mot f 358, Cornelia KW 175 met f 291, Adm. de Ruijter KW 78 met f 242, Neerlandia KWj 107 met f 400, Willielmina I KW, 25met f 386, Hugo en Greta KWi 129 met f 292, Maria Cornelia KW; 20 met f 241, Vriendschap KW, 137 met f 382, Willem en Leendert KW, 170 met f 326. Mercurius KW| 46 met f 335. Neptunus KW 45 met f 378, Gijsbert Karei v. Hogendorp KWj 110 met f 303, Maria. Jo hanna KW 125 met f 384, Prinses Juliana KW 17 met f 379, Wilhelmina Hl KW, 147 met f 355, Katwijk a.d. Rijn H KW 145 met f 185, Jacoba KWj 172 met 188, Fries land KW 105 met f 360, Noordzee VI KW 168 met f 268. Twee Gebroeders KWj 21 met f 275, Jan KWi .141 met f 330, Land bouw eu Zeevaart X KiWj 15 met f 258 Ada IJM 216 met f 337, Stella IJM 237 met f 269, Catharina IJM 252 met f 367, Nelly yUM, 76 met f 134, Joanna Saturna I VL 74 met f 195, en Anna Johanna MA 140 met f 200 besomming. WORMERVEER. Geboren: Maartje, d. van P. Bontes en S. Bloem. Jansje, d. van P. Stam en T. Kruijt. Hendrika, d. van J. Valk en S. Weeteling. Teunis, z. van W. Luttik en N. Sint. Paulus Hendrik z. van P. Aten en A. Wijnders. Jan Johannes en Hermanus Elias, zoons van H, E. Broekhuizen en T. Ma- rinus. Catharina, d. van F. G. Schoen en T. Bruijn. Ondertrouwd: K. Hos en A. Besse. K. Meijns en N. Mes. Gehuwd: B. Laarkamp en C. W. Dona. C. M. Hermanides, van Krommenie, en P. Knij per. R. Woerdeman en A. W. Mol. DJ van Baak en D. Olij. Overleden: Aafje Doeves, 11 d., d. van A. Doeves en M. Kwast. Comelis Mulder, 23 jaar, ongehuwd. Levensloos aangegeven een zoon van J. M. de Wolf en O, Bogaard. WORMER. Oeboren: Johannes, z. van J. Mak en C. Boon. Maartje, d. van D. Koe man en C. Best. Jan, z. van C. Battem en A. de Vries. Trijntje, d. van J. G. Potgieser en G. Kramer. Piet, z. van J. Butter en J. Eeken. Jacobus Comelis, z. van C. Korver en E. P.'Tamis. Grietje, d. van G. Geugjes en G. Schaatsbergen. Jacob, z. van K. Smit en A. Koeman. Pieter, z. van J. Veken en N. Bakker. Trijntje, d. van H. Zwaan en M. Swaft. Anna Maria, d. van P. Kee en M. Mulder. Gehuwd: H. de Ruijter en G. Bakker, van Berkhout, Overleden: Antonius de Leeuw, 56 jaar. Niesje Smit, 79 jaar. Machiei Heijnis, 23 mnd. Volkert Augustinus Blom, 3 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: Hendrik, z. van P. H. Pieters en M. A. Hamelink. Pieter, z. van J. de Vries en G. Kniep. Gerar- dus Hendrikus, z. van J. de Jong en G. Blom- mestijn. Louisa, d. van A. van Dijk en E. van Duuren. Helena Jacoba, d. van J. Mes man en J. M. de Jeu. Ondertrouwd: J. Nijssen en J. Peters. P. van Felius en A. van Beusekom. L. Buis en J. A. Groenendaai. A. Kragtwijk en W. M. Bon. J. A. van Iperen en D. Klaver. A. J. Branderhorst en O. van der Wal. J. Heems kerk en A. J. de Koning. J. Meirmans en M. Nijssen. Getrouwd: D. Gortzak en N. Noordijk. M. van der Vopt en C. K. Balk. P. van der Vel den en C. van Beek. C, van Tol en G. Tukker. P. Kennedij en J. van Tol. J. Wittekoek en J. A. Borst. Overleden: Hermanus Hogeveen, oud 81 jaar, echtg. van A. de Wit. SASSENHEIM. Geboren: Helena Antonia, d. van H. J. de Groot en C. Wassenaar. Eva en Anna, d.'s van O. Filippo en E. Volkera. Gehuwd: Auke Visser, van 's-Gravenhage, en Pietertje de Wilden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6