✓4 DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG RUIME SORIEERINS BLAUWE STOFFEN. LUXE EN ÖAGELÜKSSH SCHOEISEL. P. W. TWEEHUIJSEN, insdag 23 Mei 1916 4i"e 'Jaargang HAAGSCHE BRIEVEN. korte BERICHTEN THEOD. 6. v. DUSSELDORP 5 Earleljorisslraai 5. - Telefoon 2144. TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND Bnïei'coitimt» Telefoonnummers 8426 en 274i Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAARUMSCHE ALLEDA6JE.S N° 1925 ui E 11 u 8 uur is. overzicht. 1040 RUIME SORTEERIKG Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 HEBWE aiMBCHE COOBJMT asoNNEMENTSPRIJSi maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemsente)/5.60; v w de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-per week voor Haarlem •n de agentschappen 0,12»; afzonderlijke .nummer* 0,05. -i PRIJS DER ADVSRTENTIËNi Van 5 regels 0,75, Iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van I—S regel* 0.40, elk* regel meer 0,10. 4 SLOTWOORDJE.... VOORLOOPIG. Het is begrijpelijk, dat de van 't roode boudje gebeten luidjes, die liet orgaan van den Bond van gexneentepolitiebeambten „De Politiebode" volschrijven b°e ter wereld beeft een politieagent in actieven dienst er tijd toe, zooveel kolommen per week te leve ren! niet erg op hun gemak zijn, nu door ons en anderen de socialistische tendenzen vau deze z.g. „neutrale" vereeniging eens c\«V=.m aangetoond. t Zakelijkst van allen is nog d-e bonds voorzitter in het laatste nummer van zijn orgaan, die weliswaar -- wat Haarlem be- trelt zijn „algemeenen" bond op de be; kende wijs verdedigt ('t is 'smans plicht: hu is de „vrijgestelde") maar er gemoedeiy aan toevoegt, dat hij bier ter stede toch wei vroeg of laat een Roomsclie agentenveree- nigiug verwacht te zien. Bravo. Wij wenschen het, en die Room- sclie ageatèrrvereerraging zal dan op de krachtigste wijs, heer bondsvoorzitter, met uw vereeniging samen-werken in zaken, waar samen-werking gewenscht en nuttig is! Minder zakelijk, en ook met de gewone „"Vclk'-manieren, is zekere beer W. v. B. uit Den Haag in datzelfde nummer, die door de Residentiebode dezer dagen al eens onder banden genomen is. 't Naïefst echter van al die schrijvers in ,,D», Politiebode" is onze Haarlemscbe vriend H. /,'enth, dien we hier al eens meer onder 't mes namen. Deze man vult drie en een halve kolom van dat blad met beschouwin gen en aanvallen, waaraan vrijwel geen touw is vast te kuoopen. De quintessen ce schijnt te zijn, dat de beer Drenth wil betoogon: 't komt er niet op aan, van wien ik esn voordeeltje kan bekomen, als ik maar wat krijgwaarmee hij dan goed wil praten dat bij de Haarlemsche vereem- (?ing van politiebeambten zoo ver mogelijk in 't roode vaarwater sturen wil. Het is be grijpelijk dat iemand, die dergelijke stellin gen verkondigt, niet gemakkelijk is te be- keereru 'n „Somnïatie" aan ons adres om te „bewijzen" dat de heer I)een sociaal democraat, lid van de S. D. A. P. waar schijnlijk, zou wezen, gaat onze deur voorbij. De S. D. A. P. zou wel grèèg willen, dat al degenen die „rood" denken en „rood 'schrijven en eigenlijk „rood zijn in begin- scl, leden waren van de partij! De beteeke- 'nis der qualificatie „rood" zit niet in een lidmaatschapebriefje, maar in de denkbeel den die worden verkondigd, do strijdwijze, 'de opvatting van more elf- en sociale plichten en rechten, -dat is blijkbaar den beer D. %ij deze gelegenheid ontgaan. Intussclien: wij laten den beer D., als by 'daar genoegen in vindt, gnrust t pleiz).e.r om op onze courant, en do katholieke pers in liet algemeen (die maar „beschuldigt zon der b'- vrijs," zegt liijü En „voor wie alle middelen gnrvl zijn" durft bij, tie man die vc:r zijn doel do hulp var. iedereen aan vaardt, wi bet ook is, te schrijven!) wij laten den beer D. bet pleizier om ons uit to schelden, van harte gaarne. Dat wij den goeden geesv- in ons Haarlem sche politiekorps willen versterken en be kenden, en den „rooden" geest van voort ui ende ontevredenheid, vrr afbreken' van 't gezag juist bij mannen di- het gezag heb ben L'-og té houder willen weren, dht is miimner één bij ons werk in deze zaak. Rummer twee is, dat wij volgens plicht streven naar ecu eigen, katholieke organi satie onzer katholieke politiemannen. Als er neg iets noodig was, om aan te tonnen dat goede katholieken niet beliooren in een organisatie waar mannen als in „De Politie bode" aan liet woord zijn, de leiding hebben, dan is dat zeker geweest het geschrijf van den heer D. en de zijnen! Met: dit ons streven gaat echter evenwel gepaard zooals wij herhaaldelijk hebben gezegd waandeeriug voer hetgeen anders denkenden in b u n n e. vereenigingen doen, en samenwerking onzerzijds mèt die anders denkenden is voor goede doeleinden dan ook niet alleen geoorloofd, maar pliebt! AGENDA. 24 MEI. rp (',5 o u w St. Bavo Smedestraat 23 K Jiïesve'-eeuiging balt uegor.Hoofd bestuur olksbond 8'A uur. •►Hloembollen cultuur", schouwburg J Vergadering van ccpe-expioitatio" Hermin 8 y UUÏ Rng „Maeiste". 16iloau Smits Statenzaal Prinsonhof mhairiovunH Bios- Voorstel- meeuteraad. ~""UUI 1X uur Ge il i6»cboppelijk hWum t 78 - geopend eiken dag VBn lM uTt betaling van 25 een te Pitge-«mde^ E^w dagen en R.-K. feestdagen. LXXXVI. Holla °?£en van 'icel Nederland zijn op Zuid- gisteéen S^estigd, zei de heer Mr. Bomans Bonn v 0f?, de jaarvergadering van den Z.-H. an e. K. Kiesvereenigingen. Hij bedoelde het natuurlijk in verband met de Statenverkie zingen, die voor de deur staan, en ik geloof, dat hij gelijk heeft. Het was een aardige, pret tige, geestige causerie, waar mr. Bomans ons gisteren op vergastte. Geen redevoering in groe ten stijl, maar dat kon ook niet gevergd worden, daar de spreker pas enkele dagen te voren de uitnoodiging ontving. Het was niet een com primé van politieke wijsheid, aan de afgevaar digden der Z.-I1. Kiesvereenigingen meegege ven naar huis ter overdenking en verwerking, maar het was een enthousiast opwekkend woord, dat genoeglijk gesavoureerd werd, ook door deze lieden, die eigenlijk geen opwekking noodig heb ben, want hun ijver is bekend. Mr Bomans is een prettig en begaafd spre ker, die het er lekkertjes weet in te gieten Llij heeft in ons midden een uitnemenden indruk gemaakt en het zal mij niet verwondeien, als hij vóór de a. s. stembusworsteling nog menige invitatie toegezonden krijgt. Onze partij is van leeken-volksredenaars niet al te overvloedig voorzien. En toch hebben wij dezulken zoo noo dig, vooral in den politieken strijd. Vooral in Zuid-Holland hebben wij hen noo dig, want er moet hier nog heel wat gebeuren, wil het de volgende maand goed ailoopen. Ove rigens ligt het verkiezingsmateriaal maar voor het grijpen. Na ons anderhalf jaar met den Godsvrede zoet te hebben gehouden, braken de liberalen de onuitgesproken afspraak, toen zij er politiek voordeel van verwachtten. De bom is gelukkig verkeerd gebarsten. Het relletje over de z.g. Staatspensioneering, alias de twee-gulden-staatsbedeeling liep ten nadeele van de concentratiedrijvers en socialistische volks menners af. En wat de grondwetsherziening betreft, kunnen we er nog allerminst gerust op zijn, dat art. 192 in onzen geest zijn wijziging zal krijgen. De verzoeningsgezindheid is gauw geluwd. Tydeman, Eerdmans en Drion staken reeds driest het hoofd op en hun aanhang zal grooter worden, dan Cort v. d. Linden wel ver hoopt. Reken er gerust op, dat daar de Loge weer achter zit. Die moet begrijpelijkerwijze van de verzoening op onderwijsgebied niets hebben. Zij voorziet, dat de strijd voor het openbare onder wijs slecht zal afloopen, als openbaar en bijzon der gelijke concurrentiewapens in de handen krijgen. En was de openbare, neutrale, gods dienstloze school niet altijd het troetelkind van de Nederlandsche Vrijmetselarij Houd het Jtind van God af en de volwassen mensch zal zelfs naar God niet vragen! Liberalisme en Vrijmetselarij voeren heel andere dingen in hun schild, dan de oppervlak kige kiezer achter de politieke manoeuvres zoekt. De heer Mr. Bomans doorziet het wel en zei het scherp: „Zij willen toch niet anders dan Ood onttroonen en dat hebben zij altijd gewild." Al zal dit hun niet en nooit gelukken, toch is het voor ieder, die in God gelooft en Zijn Heer en Heiland ook in het openbare leven de eere wil geven, die Hem toekomt, dure plicht, om voor Zijn heilige zaak te strijden. Daarom gaat het ook bij deze stembus weer en het is goed, dat wij ons daarvan nu al door dringen. Mr. Bomans deed daarom een verdienstelijk werk, door dit nog eens flink uiteen te zetten/ Wat nu .Zuid-Holland betreft, ik ben er vrij- gerust op. Zien wij eerst eens, hoe de situatie Gelden Limburg met 3, Noord-Brabant met 6, Utrecht met 2 rechtsche senatoren als vaste rechtsche provinciën maakt Gelderland aan spraak cr op, allerwaarschijnlijkst immer met 6 rechtsche Eerste Kamerleden op het Binnenhof af te stappen; dan is Zuid-Holland met zijn 10 senatoren in staat, om de rechterzijde in de meerderheid te houden (3 plus 6 plus 2 plus 6 plus 10 is 27), ook al gaan Overijsel en Zee land voor rechts verloren, wat intussclien nog lang niet uitgemaakt is. Zuid-Holland is dus in waarheid de provincie. De Staten van Zuid-Holland tellen thans: 48 leden van rechts, nl. 12 Roomsch-katholieken, 29 anti-revolutionairen en 7 christelijk-bistorischen tegen 34 leden van links. Y.an rechts blijven er 23 leden zitten en treden er 25 af; voor Jinks zijn deze cijfers: 19 en 15. Vaste linksche districten zijn: Rotterdam 111 Zoetermeer, Vlaardingen, Delft, Alphen, Slie- drecht, Ridderkerk, Middelhamis, waardoor het getal 23 met 15 toeneemt en dus 38 wordt. Vaste rechtsche districten zijn: Rotterdam III Gorinchem, Dordrecht, Oud-Beierland, Briellej waardoor het cijfer 19 op 27 komt. Twijfelachtig zijn: Leiden, 's-Hage, Schiedam, Rotterdam I, II, IV en V, Gouda, alwaar 17 leden aftreden en wel 10 van rechts en 7 van links. Van die 17 zetels behoeft rechts er slechts 4 te behouden, om de meerderheid zich te ver zekeren. Welnu, dat kan heel gemakkelijk, want bovenstaande kansberekening is voor rechts zoo pessimistisch mogelijk genomen. Waarom zou eigenlijk Leiden en Schiedam verloren gaan en moeten we in Rotterdam alles verliezen? En hier in Den Haag dan? De gemeenteraadsverkiezingen van 1915 vie len voor de rechtsche partijen hier beslist gun stig uit. De districten I en II bewezen herhaal delijk een meerderheid voor rechts te herbergen. En de Statenverkiezing van 1913 bracht een groote verrassing. Toen ging de herstemming tusschen 5 aftredende liberalen, 2 sociaal-demo craten en 3 rechtschen. Van die drie rechtschen werd er épn gekozen en een U. De drie rechtschen kregen toen Mr. van Veen (Christ.-Hist.) 10607, Ds. v. d. Voort v. Zijp (Anti-Rev.) 10740, Wesseling (R.-K.) 11000. Men ziet, dat de drie lieeren elkaar met veel ontliepen. Men ziet uit dezen uitslag ook. dat de populariteit hier veel vermag, want de enkele honderden stemmer, die de heer Wesseling hier meer kreeg dan zijn vrienden, en die hem ten siotie boven aan de lijst brachten, zuilen wel van niet-rechtsche kiezers afkomstig zijn geweest. liet was een ware verrassing, maar zoo iets kan meer voorkomen. Als de liberale concen tratie reeds bij eerste'stemming samenging met de sociaal-democraten, ja, dan was de strijd hopeloos. Verwacht wordt'hier echter, dat van zoon monsterverbond hier niets komt. Reeds zijn 5 vrijzinnigen gesteld en ook 5 socialisten. Onder de 5 vrijzinnigen is er een die het in 1913 tegen den heer Wesseling moest afleggen en een ander, die h ier volslagen onbekend is" Laat 1913 dus een les zijn voor tweeërlei. Ten eerste, om met populaire candidaten uit te komen. De Christelijk-Historischen stelden reeds een zoodanigen in den heer Snoeck Henkemans, lid van den Raad, alhier, die nog onlangs zoo knap handig Apeldoorn voor de rechtsche partijen wist te behouden. De anti-revolutionairen komen weer met Ds. van der Voort van Zijp die óók in 1913 can- didaat was. En de katholieken? De Centrale Kiesvereeniging vergadert daar over morgenavond. Ten tweede leert 1913 dat het met de organi satie en de actie goed in orde moet zijn. Daar omtrent ben ik niet heelemaal gerust, maar ik kan er niet genoeg over oordeelen. De ondervin ding zal moeten uitwijzen of het rechtsche leger strijdbaar is, behoorlijk wordt aangevoerd en met geestdrift is bezield. Wij zijn echter vol moed, dat Mr. Bomans woord van gisteren ook voor den Haag zal op gaan: „Wij zullen handhaven". Den Haag, 22 Mei '16. In Italië begint de burgerij blijkbaar ongerust te .worden over de door de Italianen geleden nederlagen en daarom eischt de „Corriere della Sera", dat de bondgenooten Italië ter hulp zullen komen. Wel is waar - zegt het blad zijn de Italiaansche krachten voldoende om het Oosten- rijksch offensief te stuiten, maar dit zou de „over winning der Entente op kunnen houden en den oorlog slechts verlengen." En om kracht bij zijn eisch te zetten, herinnert het blad aan de door Italië verstrekte hulp in Mei en in den herfst van 191a aan Rusland en verlangt nu dat Rus land, door een offensief te beginnen, dezelfden dienst bewijzen zjü. Intusschen zetien de Oostenrijkers hun offen sief voort en wordt de nederlaag der Italianen op het front in /uid-Tirol steeds grooter. De aanval van het Oostenrijksche legercorps uit Graz, op de hoogvlakte van Lafraun (Lavarone), heeft zich tot zijn volle breedte ontwikkeld en de Italianen daar uit hun geheele stelling ver dreven. De Oostenrijksche. troepen zijn thans ook in het bezit van de Cima Manderiola, ten Zui den van den Annenterra-bergrug, en de hoogten, vlak ten westen van de grens, van dezen top tot het Astach (Astico) dal. Voorts heeft de leger groep van aartshertog Karei Frans Jozef de linie Monte Fermafto-Monte Majo nog vermeesterd. Het aantal gevangenen, sedert het begin van het Oostenrijksche offensief, is nu gestegen tot 23,882, onder wie 482 officieren. Het aantal buitgemaakte kanonnen moet reeds 172 bedra gen. De Engelschen hebben hun operaties in Meso- potamie nog niet opgegeven; integendeel: de generaals Lake en Gorringe pogen opnieuw ver der langs den Tiger op te dringen, hetgeen hen reeds in zooverre schijnt gelukt te zijn, dat hun hoofdmacht op den rechteroever van de rivier de lijn Magassis-Doejalah kon bereikenop den lin keroever echter konden zij nog geen vorderingen maken en bezetten de lurken nog altijd de San- Haiyat-stelling bij Felahieh. Duurte in Engeland. Ook Engeland wordt zoo nu on dan bittei geklaagd over de duurte der levensmiddelen, liet is thans de „Daily Mail", die do lioogo meiKprij-ei^ die te Londen woruen gevraagd, oen schandaal noemt. liet is nu het jaargetijde, zegt het blad, waarin de melk het goedkoopst'behoorde te zijn, maar in werkelijkheid is 'Ai n°g nimmer zoo duur ge weest als thans. 25 Reque-steu zijn door plaatse lijke autoriteiten van Londen en omstreken reeds tot de regeorng gericht, om tot een be hoorlijke regeling van deze aangelegenheid te geraken, doch bleven nog zonder uitwerking. De Oostenrijksche troonopvolger. Uit liet oorlogsperskwartier wordt gemeld, dat de toonopvolger, aartshertog Karl Eranz Joseph aan de tegenwoordige actie van zijn leger per soonlijk deelneemt. Een gedeelte-van zijn troe pen, die langs do grens staan, bevinden zich reeds cenige dagen op ïtaliaanseh grondgebied, waar zjj den strijd voortzetten. Engeland'* zeeblokkade. In Zweden beeft bet geval, dat drie Duitsche stoomschepen in de Oostzee werd getorpedeerd, groote opwinding veroorzaakt, daar men is gaan inzien, dat dc kolenimport zeer wordt bemoeilijkt, nu men niet meer zeker is van de ongestoorde scheep vaart verbinding met Duitscbland. Een kapitein van 18 jaar. De Engelsebe bladen maken melding van bet sneuvelen van een kapitein van 18 jaren. Het is kapitein Fer guson van de Royal Scotts, wien dat lot trof. Ecrguson was in September 1914 tweede luite nant geworden, werd in Mei 1915 eerste luite nant en werd in dit jaar reeds tot kapitein be vorderd. Griekenland en Italië. Uit Athene wordt ge meld dat de betrekkingen tusschen Griekenland en Italië weer meer gespannen zijn. De Ita liaansche artillerie heeft het Grieksche grens- plaatsje Vasari gebombardeerd om de bevolking op die wijze te dwingen liet stadje te' ontruimen. De regeeringspers eischt van de regeering een energiek optroden, met liet oog op de aan groeiende verbitteringen tegen Italië. ItaliëPortugalDuitschland. Naar de „Tu- rijnsolie Gazzetta del Popoio" uit Rome ver noemt, zijn er onderhandelingen tusschen Ita lië en Portugal gaande, om de door Portugal in beslag genomen Duitsche schepen aan Italië in gebruik te geven. Onder den indruk van de verliezen. De „Lo- kalanz." verneemt uit Lugano dat met het oog op den ernst van den toestand in den Italiaan- sohen ministerraad werd besloten, volgens de „Secoio," dat de ministers te Rome zullen blij ven en op 24 Mei geen publieke redevoeringen zullen houden; De redevoeringeu vau Barzilai te Turijn zijn evenals die van Orlande en Mar tini afgelast. De U- en inijnoorlog. Lloyds meldt uit Lon den, dat bet Italiaansche stoomschip „Binna- nia" is gezonken. Het schip mat 2215 ton en be hoorde aan de reedery Sicilia te Palermo. DL' VEBTOUWELIJKE CONFERENTIE VAN DEN RIJKSKANSELIER MET DE PARTIJLEIDERS. BERLIJN, 22 Mei. (Part.) De „Lokalanz." verneemt, dat in de Zondag gehouden confe rentie van den rijkskanselier mot verschillende partijleiders, alleen gesproken is óver de nieuwe organisatie van de levoii9middelenvoorziening. De kanselier wenschte deze bespreking, om bet vroeger tegen hem ingebrachte verwijten te ont gaan, dat de regeering gewichtige maatregelen trof, zonder den Rijksdag te hooren. Aan den- gene, die belast zal worden met de nieuwe orga nisatie, zal onboperklo volmacht worden ver leend, daar men overtuigd is dat slechts op die wijze eeu goed resultaat kan bereikt worden, liet b(j den Rijksdag in te dienen ontwerp, strekt slechts tot inwilliging van bot salaris, dat do nieuw aan te stellen ambtenaar zal ge nieten; de partijleiders waren liet geheel met den rijkskanselier eens. DE LEVENSMIDDELENCENTRALE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 22 Mei. (Officieel.) De Bonds raad heeft den rijkskanselier gemachtigd een nieuwen, rechtstreeks onder hem geplaatsten dienst, liet „Kviegsernahrungsamt", op to rich ten. De voorzitter van dit lichaam krijgt het recht van beschikking over alle in het Duitsche rijk voorhanden levensmiddelen, grondstoffen en andere artikelen, dio noodig zijn voor de voorziening met levensmiddelen, voorts over. het veevoeder en de grondstoffen en artikelen, noo dig voor de voedering van het vee. Hot recli.t van beschikking omvat do geheele regeling van het verkeer en het verbruik (en derhalve zoo noodig ook het recht van onteigening), de rege ling van in- en doorvoer en de bepaling der prij zen. De president kan in dringende gevallen de overheid des lands rechtstreeks instructies geven. Tot president'van liet voedingsdepartement in tijd van oorlog is von Batocki, de ópperpresi- denl van Oost-Pruisen, benoemd. EEN GROOTE BERGSTORTING. LUGANO, 23 Mei. (II. N.) Naar de „Cor riere della Sera" bericht, heeft Za.lerdag bij den weg van Biolla en Balma een belangrijke bergstorting plaats gehad, waardoor do wegen en do spoorlijn vernield zijn. Veio gemeenten kunnen niet voldoende van Icvcnsmiddeleu worden voorzien. Dc groote steengroeve van de Gebr. Bianco, die de voornaamste leveranciers voor plaveisel in Italië zijn, is geheel toegestort. Talrijke arbeiders zijn'daardoor broodeloos ge worden. Te Rimini zijn honderden huizen ver woest. De toestand is hoogst bedroevend. DE DUITSCHE NAT. LIB. PARTIJ DENKT NOG ALTIJD AAN GEBIEDSUIT BREIDING. BERLIJN, 23 Mei. (Parti) Het eentraal-be- stuur der nationaal-lib. partij heeft een zitting gehouden waar de voorzitter Ba3sermaü verslag uitbracht over den politieken toestand, waarna eene verklaring volgde, die tolde volgende reso lutie leidde: Het Centraal Bestuur der ïiationaRl-liberale partij herhaalt uitdrukkelijk hare den loen Augustus 1915 geuite en door de tot heden plaats gehad hebbende gebeurtenissen gevestig de overtuiging, dat slechts eene uitbreiding der land- en zeegreuzen van 't Duitsche Rijk in het Oosten en het Westen en der koloniale bezittin gen liet Duitsche volk de werkelijke noodige waarborgen kan verschaffen voor zijne toekom- stgo militaire, po.'tieke en economische veilig heid. Het Centraal Bureau verklaart, dat deze veiligheid, dio niet op verdragen, maar op wer kelijke machtsuitbreiding berusten moet, bij zonder nooflzakelijk is tegenover Engeland, het welk naar steeds meer blijkt, Duitscblands hoofdvijand is. Het beschouwt het dus als hoofdtaak dor Duitsche staatkunde de militaire middelen te verzekeren welke eene voor de Duit sche toekomst onontbeerlijke beslissende over winning op dezen hoofdvjjand waarborgen. DE ZWEEDSCHE KONINGIN ZIEK. KARLSRUHE, 23 Mei. De „Staatsanzeigor" meldt, dat do koningin van Zweden, Zondag plotseling ziek werd door een acute middeloor ontsteking aan den rechterkant, welke een on middellijke incisie in liet trommelvlies nood zakelijk maakte. Daarna zijn de koorts-verschijn selen minder geworden; de koningin heeft nog oorpijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan O. do Goedo Hz., op verzoek, mefc ingang van 1 Juni 1916, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van kantonreckter-plaatsvervau- ger in liet kanton Purmerend, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen! diensten. is, met ingang van 10 Juni benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor, to Ainerongen, P. G. Vos, thans in gelijke betrekking te Sluis. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. Amsterdam. De afdeeling „Amsterdam" van den Bond van Vrije Liberalen stelde gisteravond candidaat voor de Provinciale Staten: In district 1: Mr. Th. Stuart; in district V: C. G. Vattier Crane; in district VI: Mr. August Philips, en in district IX: J. H. Scheltema. In de overige districten zullen de candidaten van „Vooruit gang" en der Vrijzinnig-Democratische Vereeni ging gesteund worden. In de gisteravond gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Vereeniging zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap vau de Provinciale Staten: In district II: Cli. E. H. Boissevain; in district 111: Dr. E. J. Abrahams; in district IV: H. Barnstein; in district V: Win. van Diesen; in district VII: dr. J. r.. Hoekstra; in district VIII: dr. D. van Embaen en KI. dc Vries Szn. en in district IX: P. Nolting. EEN ONVADEELANDSCH SPEL. Do Standaard schrijft: Er heerscht in onze kringen blijkbaar zekere verontwaardiging, dat men zich van Links niet geschaamd' heeft, om in zoo ernstige tijden, en nu ons eigen land elk oogenblik plotseling vooi: een strijd op leven en dood kan komen te staan, een zoo feilen aanval op Rechts aan te durven. Het zou een zoo uitnemenden indruk vart de saamhoorigheid van alle partijen hebbed teweeggebracht indien men ditmaal, bij do Statenverkiezingen althans, in het stelsel van 1914 ware doorgegaan, den eigenlijken stembusstrijd gemeden had, en het zitten wat zit" had toegepast. Alle strijd liad dan kunnen opgeschort worden tot in 1917, als 't om de Kamer ging. D.an, wie vreet, kon de vredo er weer zijn, cn alles zijn normalen ioop hernemen. Doch juist daarom heeft 't dan ook zoq vlammende ergernis in onze kringen gewekt, dat men desniettemin den partijstrijd op 'b felst en op 't scherpst tegen ons dorst aan binden, cn liet is dit onvaderlandse he spel, dat in bijna alle districten nu reeds onze manuen wakker heeft geschud, cn dus lot doortastenden strijd beeft bezield. Het liep nu al te bar. Zóó laten we nieö met ons spelen. ENGELÜGIIE WILLEKKE !J. Men meldt van bevoegde zijde aan „Het Vad.": Het s.3. „Maashaven" van de Gebrs.. Vart Uden te Rotterdam, geladen met circa 4CKX* ton graan en katoenzaadmeel, is op 26 April)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1