BINNENLAND Allerlei. STAïEN-GENERAAlT WAT ANDEREN ZEGGEN SP0BT EN WEDSTRIJDEN LEGER EN VLOOT HOLLAND'S NOORDEN Landbouw en VisscherlJ KERKNIEUWS v RECHTSZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN Berichten in drie regels. UITLOTINGEN No. 1577571 frs. 250,000; no. 35168 fns. 100,000; no. 596051 frs. 10,000; uo. 689455 frs. 5000; nos. 723668 1211500 1555352 1729554 1925935 frs. 2Ü0Ü; nos. 53467 82475 93311 94527 102008 183859 198784 213602 214992 326505 355395 398878 423777 425120 470183 478900 488351 527710 547649 561828 598242 604900 610841 617893 619895 622243 635886 728631 836484 911681 964955 979925 1122631 1162840 1167804 1193576 1966125 1329S73 1570885 1537018 1587918 1359354 1724259 1759824 1742854 1801918 1948394 1802716 1937916 716423 frs. 1000. 1 nit zijn ambten verleend, met behoud van dén titel en den rang van minister van staat, en toe kenning van de hooge orde van den Zwarten Adelaar, en hem ontslagen van de algemeene vervanging van den rijkskanselier. De Keizer heeft den staatsminister en rijks minister van financiën dr. Helfferich tot rijks minister van binnenlandsche zaken benoemd en hem de algemeene plaatsvervanging van den rijkskanselier opgedragen. Draaf von Rödern, staatssecretaris voor El- za a-Lot haringen en werkelijk geheimraad, is met ingang van 1 Juni tot rijksminister van financiën benoemd; bepaald is dat Helfferich tor dien dag de zaken afdoet. l)e Koning (.van Pruisen) heeft verder staats minister dr. von Brutenbach als vice-president von het sfaatsmïnisterie benoemd. De nieuwe belastingvoorstellen. Na lange besprekingen tusschen de leiders der verschillende partijen is thans volle overeen stemming bereikt betreffende de belasting voorstellen welke den Rijksdag zullen worden voorgelegd en waarmede alle partijen, behalve de sociaal-democratische fracties hunne in stemming hebben betuigd. De volgende belastingen worden thans defini tief voorgesteld: Tabaksbelasting, oorlogsbelas ting, omzetbelasting, vrachtbrief belasting en tevens eene verhooging van de tarieven van brievenport en telegrammen. Wat de tabaksbelasting betreft, zal volgens het gewijzigde ontwerp 65 van de waarde van tabaksbladeren geheven worden. Majorescu, de vroegere Roemeenscke mi nister-president, is naar Duitschland vertrok ken, om te Nauheim een kuur te ondergaan. De heeren dr. Alfonso Costa en dr. -Soa- res, ministers van financiën en buitenlandsclie zaken van Portugal, bevinden zich te Londen. In Rusland zegt men, dat Yoean-Sji-Kai, indien hij gedwongen wordt af te treden, zich in Rusland zal vestigen. De Duitsclie Centrum-leider, dr. P. Spatin, vierde gisteren zijn TOsten verjaardag. In de Kath. per3 worden zijn verdiensten geprezen. De jaarlijksclie vergadering van het Engel- sohe Vredesgenootschap, die gisteren te Londen zou worden gehouden, is afgewimpeld. De Japansche minister van financiën ver toeft te St. Petersburg om besprekingen te hou den over economische en financieele kwesties. De Fransehe regeering heeft den wijngaar deniers 160Ó Anamie'ten ter beschikking gesteld om het werk te verrichten der gemobiliseerden. Te Ween en heeft een Grieksch officier twee* krijgsgevangen Servische officieren om reden van beleediging doodgeschoten. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in geheel Roemenië een ernstig toenemende vleeschnood heerscht. Ook uit Portugal wordt een wijziging in het ministerie gemeld. De minster van binnenl. zaken is om gezondheidsredenen afgetreden. Sarah Bernhard is in Saloniki aangekomen om voot de Eransche soldaten op den Balkan voordrachten te houden. De Engelsche regeering heeft bij liet par lement opnieuw 'n erediet van 300.000.000 pd. st. aangevraagd voor oorlogsdoeleinden. Tsjen Tsji Mei, een bekend leider der revo lutionairen in China, is door 5 gewapende man nen in zijn paleis te Sjanghai vermoord. De Duitsche rijkskanselier liecft de leiders der Rijksdag-partijen ontvangen en een vertrou welijke bespreking met lien gehouden. De Spaansche gezant te Berlijn heeft bij le Duitsche regeering de vrijlating der Cent- ftclie professoren Pirenne en Fredericq verzocht. DUUR YLEESCH DOOR IIOOGEN ACCIJNS. De heer D. A. v. d. Hout, vleeschhouwer te Den Haag, klaagt over den abnormaal hoo- gen vleescli accijns. Wordt bijv. in normale tijden een beest van 700 pond veraccijnst met f 28, nu wordt datzelfde gewicht veraccijnst met f 42, dat maakt dus elk pond vleescli met been 6 cent duurder, en zonder been nog meer. Naar aanleiding van deze klacht stelt de redactie van de „Ha'agsche jCt." de vraag, of liet indezen tijd van algemeene duurte (en in 't bijzonder van duur vleesch) geen aan beveling zou verdienen, den accijns op liet vleesch tijdelijk belangrijk te verminderen, of zelfs geheel te schorsen. „Wel beteekent dit: liet gemis van een be langrijke bate voor de schatkist, maar d® daarmede gepaard gaande prijsverlaging voor een zoo belangrijk voedingsmiddel als vleesch is, dunkt ons, een groot offer wel waard." Do accijns heeft, k^jkens den Vrijdag verschenen Middelenstaat in de eerste vier maanden van 1916 f 3067..000 opgebracht, of bijna 6 ton meer dan in 'tzelfde tijdvak van 1915 wat wgl niet aan vermeerderd ge bruik van vleesch zal zijn te danken. DE „BATAVIER V". Omtrent liet vergaan van de „Batavier Vvertelde de lieer A. M. Schram, uit Delft, die de rampspoedige laatste reis van dit schip niedemaalcte, liet volgende: Dinsdagochtend, toen men zich in de ge vaarlijke zone bevond, waren op last van den kapitein passagiers en bemanning, be halve het machinekamer-personeel, aan dek gekomen. i Omstreeks halfelf werd een vreeselijke knal gehoord. E^n groote donkere kolom rook en vlammen drong uit de machineka mer en een regen van wrakstukken kwam neer op het dek. Het schip, dat in 't midden Ëeraakt was, begon onmiddellijk te zinken, e heer Schram zag, bij de aangewezen sloep komende, 'dat men reeds bezig was deze te strijken, terwijl de inzittenden de touwen doorsneden, voordat hij plaats kon nemen. Naar achteren gaande was- ook' de andere boot reeds in zee gelaten. Na zich met ontzaglijke inspanning door een chaos van balken en binten te hebben gewerkt, sprong hij in zee. Het gelukte hem al zwemmende een boot te bereiken, waar men hem aan boord trok. Groot was de conster natie, toen deze boot lek gestooten bleek te zijn; gelukkig bleef zij echter op de luchtvlakken drijven; al zat men bibberend van koude tot de knieën in het water, ge vaar voor verdrinken was er bij de kalme zee niet. 't Was bij deze schipbreuk een algemeen sauve qui peut. Met bewondering sprak de heer Schram over het'moedig ge drag van de stenvardes, dio geheel alleen zichzelf redde. Nadat men ongeveer drie kwartier in de booten op zee had rondgezwalkt, werden de schipbreukelingen opgepikt door een En- gelschen treilër-mijnopruimer, die allen vei lig landde te Yarmouth, waar de ontvangst allerhartelijkst was. De lieer Schram verloor bij deze ramp al zijn bagage, hetgeen voor hem een verlies van 500 a 600 gulden beteekent, daar hij niet verzekerd was en de maatschappij voor- loopig niets vergoedt. Hij was echter over gelukkig het leven er niet bij te zijn inge schoten en zijn contanten te hebben be houden. DE ONTMOETING VAN DE „SOERAKARTA". Onlangs werd medegedeeld, dat het Hol- iandsche stoomschip „Sdërakarta" op de vaart tusschen Ierland en Sheilandsche eilanden ooggetuige geweest is van do ver nietiging van een Duitsche U-boot door een Engelsch stoomschip. Naar hier van bevoegde zijde werd mee gedeeld, werd het Hollandsclie stoomschip „Soerakarta" 15 April, 's avonds ten weeten van Ierland door een Duitsche U-boot door vlaggensignaal aangehouden. In zijn abijheid bevond zich een ander stoomschip, varend onder Zweedsche vlag, dat door de U-boot door een gelijk signaal tot stoppen werd ge maand, en toen daaraan geen gevolg werd gegeven door een schot voor de boeg tot stop pen gebracht werd. Op het oogenblik van bet scliot opende het onder Zweedsche vlag varende stoom schip uit een bij den schoorsteen opgesteld kanon snelvuur op de Duitsche U-hoot; hoe wel deze zich door aanstonds te duiken te dekken zocht, werd het door een scliamp- scht getroffen. De hierdoor veroorzaakte, schade was intusschen slechts gering, zoodat de bekwaamheid om te manoevreeren op gcenerlei wijze beïnvloed werd en de boot haar taak wed.er voortzetten kon. Het stoomschip is ook, terwijl het vuurde, de Zweedsche vlag blijven voeren en heeft, zoolang het van de U-boot uit gezien kon 'worden, de vlag niet neergehaald. Door de ondergedoken boot werden na eenigen tijd twee sterke ontploffingen gehoord, waarbij moest word enaangeuomen, dat zë door het stoomschip, dat de Zweedsche vlag voerde, op de plaats, waar de U-boot, dook, gewor pen waren. Dezelfde boot bad vier dagen later een zelfde ontmoeting aan den Westelijken in gang van het Engelsche kanaal. Het betrof hier een 3000 ton groot stoomschip zonder vlag of kentccken, dat eveneens niet aan den eiseh van de TJ-boot om te stoppen, ge volg gaf eu op de U-boot begon te vuren, die ook in dit geval daaraan te ontkomen wist, eu behouden in veilige haven aankwam. BLAF, WAT JE KUNT. Bij onzen laatsten naehtelijken patrouille- toeht waren we aldus W. in „Onder de Streep" in het „Hbld." in de boschen-ver dwaald en omdat de nacht zeer donker was, lie pen we wel een uur te zoeken naar den uitweg. Geen geluid verbrak de stilte. Slechts nu en dan ruischten de toppen der boomen in den zachten wind. We liepen zonder gerucht te maken, ten einde elk vreemd geluid uit het naburige dorp, waar we ingekwartierd waren en dat het eindpunt was van onzen toclit, op te kunnen vangen, welks geluid ons zijn ligging zou kunnen ver raden. Opeens bleven we als vastgenageld staan. We hadden allen iets gehoord. Heel vaag en van heel ver was even het blaffen van een hond tot ons doorgedrongen. Opeens komt de luitenant naar ons toe en roept luidruchtig: „Blaffen, jongens, blaffen wat je kunt!" Een oogenblik waren we verbaasd; toen be grepen we en deden we ons best om het bevel ten uitvoer te brengen, 't Was een gewafwaf in allo toonaarden. De een leek op een nijdigen kees, de andere op een juffershondje, de derde maakte een geluld als de diepe bas van een St. Brnard en een vierde begon zelfs te miauwen. En toen.Oh heerlijk oogenblik. Toen ant woordden de honden van het dorp. Eerst begon er een, toen volgden een tweede, een derde en een vierde. Tot eindelijk alle dorpshonden in koor protesteerden tegen onze nabijheid. Binnen een kwartier waren we uit het boseh en een uur later thuis. MARKTHUMOR. Men schrijft uit Roermond aan „De Tijd.": Er stonden Vrijdag verscheidene „kwakzal vers" en „marktjoden" te schreeuwen op het kleine pleintje. En het waren de gewone dingen der weekmarkten, welke er verhandeld werden, zijndo prentkaarten, vergrootglazen, portemon- naies, sterk als ijzer, horloges en gouden ringen van oen kwartje. Daar stonden dan neg de kramen met ellewaren, en met snuisterijen, en bloemen, en messen en scharen, en allerhande andere dingen. Aan een kant van de markt stond ook de man met wonderolie. Hij stond daar in zijn afgedra gen trouwjas en schikte de fleschjes, en praatte zacht voor zich heen: ,,'t Is geen zwendelarij, 't is geen namaak! 'k Ben uitvindsel van den ouden-man-zoll. En de fleschjes bennen 't zelfde hoor, hot een is gelijk het ander!" En dan ontkurken z'n dikke handen een der gele fleschjes en de rondomstaando boeren leb berden beurtelings.„Eén dubbeltje tie meet!-' eijn voor kiespijn, oorpijn, pijn in 't hoofd, krampen in de maag.<Zoo somcTe-n-Ie op," „influenza, ontsteking van de keel, verkoudheid en het eenige middel tegen nekkramp 111" Hij praatte zoo stillekens door, voor zich heen, on derwijl maar schikkende z'n fleschjes. „Daar bennen d'r nog maar drie, burgers, drie bennen d'r nog 1" GEWISSELDE STUKKEN. Begipating Biiijii{anlandsche Zaken. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van liet Ve Hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1916 met f 3.278.032. Hiervan zijnf 3.000,000 bestemd voor ver- hoogi'ng van den post voor het onderhoud van de naar Nederland door den oorlogstoe stand uitgeweken buitenlanders. Het uitge trokken bedrag is niet toereikend gebleken. Door deze verhooging wordt liet artikel "gebracht op f 5.000.000. Blijkens de verdere toelichting van deze suppletóire begrooting zal worden benoemd een buitengewoon hoogleeraar in de ziekte leer der planten aan de Universiteit te Utrecht. Voorts zal aan de lectoren in het Duitsch en het Franseh aan de Universiteit te Groningen, evenals de lector in het En gelsch reeds geniet, boven hun wedde van t 2000 een personeele toelage van f 1000 worden toegekend. Verder wordt voorgesteld een verbetering der scheikundige laboratoria der Techni sche Hoogeschool en het bouwen van-een reservoiï voor den watertoevoer aan ge noemde inrichting. Voor werkverschaffing door landontgin- ning wordt f 20.000 uitgetrokken als subsi die aan de Mr. Jan Pioter Adolf-Vereeni- ging en ten slotte is f 95.780 bestemd om het verlie3 te dekken op het staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij, voor 19-16. DE NADERENDE STATENVERKIEZING. Ook de schrijver der „Haagsche Brieven" in de Tijd maakt eenige opmerkingen naar aanleiding van de rede van den heer Fock. Ook hij laat er nadruk op vallen, dat de Iie- geering bij de vervulling van haar oorlogs- taak over de rechterzijde heel wat minder reden tot klagen heeft gehad dan over de linkerzijde. En verder releveert hij, hoe op clit oogenblik tegen de pacificatie het ideaal van den premier een beweging in gang gezet wordt door oud-liberalen cnünie- iiberalen. Het kan dan ook moeilijk anders of voor niemand meer dan voor den premier zal het, oordeelt hij in verband hiermede, een vreugde zijn, indien de rechterzijde de meerderheid behoudt in de Eerste Kamer. Doet zij dit niet schrijft hij' dan zal men eens zien, hoe sterk zich man nen als EerdmanSj, Otto, Drion e.a., die tegen het nieuwe1 artikel ,192 aan het. pruttelen zijn, zullen gaan roeren en hoe zij het anti-.papisme en het ongeloof zullen gaan aanblazen. Het geheele kwiek opge bouwde politieke huisje, waaruit de heer Gort,van der Linden ,de zaken beziet, gaat dan in vlammen op. Hij zal dan niet lan- ger kAïniien. z-ijn, zoaaLi ïiij zoo graag* zou willen, de man boven de partijen, maar hij zal worden de man van de partij in Eerste en Tweede Kamer. De Eerste Ka mer is tot heden geweest voor hem het fundament van zijn gematigdheid, omdat, door de samenstelling dier Eerste Kamer, de gematigdheid was geboden ook aan hen, die van zichzelf meer onverdraag zaam zijn. Wordt de samenstelling der Eerste Kamer gewijzigd, dan is .dat ge daan. Een andere moeilijkheid zou echter den premier dan nog wachten. De rechterzijde in do Eerste Kamer zou natuurlijk de Staatsbedeeling verwerpen. Zij zal dit doen onder alle omstandigheden, maar ik zou haast zeggen, zeker, als de Staten omgaan. De linkerzijde zal dan aandrin gen op een ontbinding dor Eerste Kamer, een ontbinding, die een ultimum remedium in het constitutioneele stelsel is, dat de heer Cort van der Linden ze^or niet zou kunnen toepassen bij de dubbele taak, die hij zich stelt. De toepassing van dit stelsel zou toch zijn een oorlogsverkla- rint aan de rechterzijde, .die niet anders dan zijn positie o.ok bij de vervulling van zijn nationale taak zou kunnen ver zwakken. Hij.heeft bijv. vroeger gezegd, dat hij blijft zoolang de oorlog duurt, al verwerpt men zijn voorstel tot Grondwets herziening. Hij heeft daarmede vrijwel te kennen gegeven, dat hij iQ dit geval geen ontbinding der Tweede Kamer zal provo- ceeren. Een Minister toch, die een der gelijke ontbinding uitlokt, moet uit den aard der zaak gaan, wanneer hij de ne derlaag lijdt. [Waar hij dus van een ontbinding der Tweede Kamer moet afzien, omdat ue uitslag dan onzeker is, daar kan hij niet tegelijk overgaan tot een ontbinding van de Eerste Kamer, alleen omdat het resul taat daarvan vaststaat. Stel echter alleen, dat, zonder ontbinding, de Tweede Kamer in 1917 omgaat, acht men het dan moge lijk dat de rechterzijde dan aan het be wind zou laten een premier, die de Eer ste Kamer kort te voren zou hebben ont bonden, om de rechtscho meerderheid door een linksche te vervangen? De kiezers, zoo zij een oogenblik naden ken, zullen dan ook, concludeert hij, in de redeneering van den heer Fock een argu ment te meer vinden, om de rechtscho meer derheid in de Staten van iZuLd-Holland1 te behouden. Wij zijn dan ook, gezien de stem ming van liet volk, vol moed, ook waar menschelijleerwijze niet veel noodig Is, om ons te doen verliezen. EEN VERSLAG, DAT ER NIET DOOR KAN. In het Verslag der Gezondheidscommissie te Arnhem komen uitingen voor, die uit katholiek oogpunt bezien, niet door den beugel kunnen. Vooreerst wordt aangedrongen op de stichting van een crematorium (oven voor de verbranding van lijken). En dan komt in het Verslag eene beschouwing voor over kindersterfte, die meer op een harteloos heidendom dan op het liefdevol Christendom wijst. Ef wordt daar gezegd: Waar zou het heen, indien alle van huis trrt zrekè en zwaRKe meteren weven reven? Zulk een toestand zou zeker niet zijn in het belang der gemeenschap, terwijl het zich met moeite voortsleepen door het leven, zich zeiven en anderen tot last, toch geen levens genot kan geven Zulke woorden schrijft een geloovig christen niet, die het menschelijk leven naar een hoogeren maatstaf afmeet dan dien van „levensgenot". En zulke heidensche denkbeelden zullen den strijd tegen de kindersterfte niet gemakkelijker maken. Voor katholieken behoeven wij, zoo schrijft de Nieuwe Koerier naar aanleiding van het boven staande, het bedroevende van zulke verslagen niet nader in het licht te stellen. Maar wel vragen we, wie hier de verantwoor delijkheid draagt? In de Gezondheidscommissie te Arnhem heb ben, zoover we konden nagaan, ook katholieken zitting. Zijn deze verslagen uitgegeven zonder goed keuring dezer katholieken? Maar al te dikwijls gebeurt het, dat de secre taris of een der leden zulk een verslag opmaakt en alle leden onderteekenen zonder het gelezen of gezien te hebben. Op dezen misstand wenschen wij de aandacht te vestigen. Laten de leden van Gezondheidscommissies en van andere instellingen of vereenigingen toch steeds inzage van de verslagen vorderen, alvo rens deze gepubliceerd worden. Dan kan veel kwaads voorkomen worden. VOETBAL. De Oostelijke kampioen verslaat den Westelijken. Om der wille van de merkwaardigheid, dat Zondag een Oostelijke voetbalkampioen van een Westelijke kampioen won, ontleenen we 't volgende verslag je over de zen wedstrijd aan het N. v. d. D.: Sparta was volledig. Gio Ahead had daar entegen een invaller voor wie de Engelsek- man M(iller meespeelde- De burgemeester 'van Deventer, jhr. mr. Van Humalda van Eysinga trapte af. In den beginne waren beide partijen vrijwel aan elkaar gewaagd, doch al spoedig werden de gastkeeren de sterkeren en zwermden om liet Spartaansche (doel. Een paar malen beleefde Vliegenthart be nauwde oogenblikkau, doch Go ahead was te zenuwachtig om, goed te kunnen schieten. Bij een der aanvallen van Go Ahead zette de rechtsbuiten Nyenkuis voor. Pijpenbroek Jr. liep toe, doch kwam zóó tegen den paal aan, dat hij gekwetst werd aan het been en het veld moest verteten. De sportieve Spar tanen stonden een invaller toe. Go Ahead speelde eerst verder met tien man, doch blieef aanvallen; toen de invaller in het veld kwam, wist Gó Aheads voorhoede Vliegent hart clan ook zóó in het nauw te brengen, 'dat bij slecht werkte en wist Van der Waar de via een Spartaman zijn club de leiding te geven. Hierna trad er een verslapping bij Go Ahead in. De achterhoede wist de Spar taansche aanvallen ecditer zoo goed af te weren, dat de rust kwam met den stand 10 voior de gastkeeren. Na de rust drong- Sparta Go Ahead op eigen, terrein terug. Na ongeveer 10 minu ten evenwel herstelde Go Ahead zich en viel weer fanatiek aan. Hierbij werd Kooreniblik eens door drie Spartanen genomen in het strafschopgebied, waardoor de scheidsrech ter een strafschop toestond. Nu wist Nijen- huis met een mooi schot den stand op 20 to brengen. Go Ahead bleef aanvallen en na 10 minuten zorgde Koorenblik met een prach tig schot voor het derde punt voor Go Ahead. Go Ahead vond het toen genoeg en ging hoofdzakelijk verdedigen. De Sparta-voor- lioede kon hiertegen niets beginnen, zoodat Go Abend met 3—0 won. Bij Sparta was de voorhoede goed, in bet bijzonder Ruffelise en Van der Wolk, doch ze kon niet op tegen do taaio verdediging van de Go Ahead-ach- terhoede. De wedstrijd om de promotie. Naar wij van goed ingelichte zijde verne men, is thans uitgemaakt, dat alle verlen gingen in de verschillende promotie-wed strijden niet noodig zijn geweest. Dat dus de punten uit (gelijk spel verkregen wèl mee tellen bij bèt berekenen van den stand. Blauw-Wit heeft dus thans 4 punten, on geacht het nog loopeude protest van D.V.S. (wedstrijd Blauw Wit—D.V.S.) Wanneer dat protest wordt afgewezen, promoveert Blauw Wit naar de eerste klasse. Naar wij vernemen, zal de wedstrijd Ajax Blauw Wit a.s. Zondag niet worden vast gesteld; (Hbld.) VLIEGEN. Een nieuw hoogte-record. Het wereldhoogte record met passagiers is Woensdag j.l. te Turijn door den Italiaan- schen vlieger Vittorio Louvet verbeterd. Hij gebruikte en militaire Ital. vliegmachine,- type Gaudron, en bere.ikte een hoogte van 20,469 voet. Het vorig record stond op naam' van den Fransehen aviateur Audemars, met 20,013 voet. Het wereldrecord met twee pas sagiers is Donderdag te Parijs door luit. Poulet verbeterd, die een hoogte bereikte van 19,030 voet. PLAATSING IN DE TUCHTKLASSE. Het is den Opperbevelhebber van land- en zeemacht gebleken, dat bij de plaatsing van manschappen in de tuchtklasse door korps- commandanten niet steeds overeenkomstig de bepalingen van het voorschrift Tucht- klassen wordt gehandeld. Ofschoon de bijzondere tijdsomstandigheden eensdeels door den geringeren invloed, dien het ontbreken van doeltreffende arrest- lokalen van de zwaardere arreststraffen doet uitgaan, anderdeels door de noodzake lijkheid om slechte elementen spoediger dan gewoonlijk te verwijderen -- het ook in an dere opzichten wenschelijk maken en naar de meening van den opperbevelhebber toe laatbaar doen zijn, het voorschrift niet al te letterlijk toe te passen, zoo acht hij het niettemin noodig, dat de desbetreffende be palingen worden opgevolgd. Herhaaldelijk wordt van lichte arrest- straffen of van- één enkelen dag provoost- straf plotseling overgegaan tot een cachot- straf om daarna, hij de eerstvolgende gele genheid, plaatsing in de tuchtklasse tft ge lasten. Dot wórden meermalen plaatsingen gelast, zonder dat aan den man provoost- straffen van méér dan 4 dagen met de ge bruikelijke verzwaringen of zonder dat ca- chotstraffen zijn opgelegd geworden. Door een en and9r, zegt de opperbevelheb ber, wordt de indruk gewekt, dat sommige commandanten de minder goede elementen zoo spoedig mogelijk van hun onderdeel willen verwijderen, maar het gaat niet aan, om die reden, manschappen lang vóórdat zulks inderdaad onvermijdelijk is gebleken de zeer zware straf van plaatsing in do tuchtklaisse op te leggen. Een dergelijke on oordeelkundige handelwijze acht hij in strijd met liet bepaalde in de Reglementen op den Inwendigen Dienst voor de verschillende wapens. INTREKKING VAN BIJKOMENDE STRAFFEN. Naar de Avp. verneemt, zullen de bijko mende straffen,'als strafexerceeren e.d., op gelegd aan alle militairen, die ongeoorloofd hun korps hebben verlaten, weldra worden ingetrokken. BRANDGEVAAR OP 'S RIJKS WERVEN. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Marine het wenschelijk geacht een on derzoek te doen instellen naar het brandge vaar op de rijks-marinewerven en deskun dig advies in te winnen betreffende de ver betering der bluschmiddelen. Tot adviseur is aangezocht do heer Gordijn, commandant der Amsterdameche brandweer. De comman dant zal zich daartoe naar de Rijkswerven te Willemsoord, Hellevoetsluis en te Am sterdam begeven. ENKHUIZEN. De historische tentoonstelling. Het plan voor de dezen zomer (15 Juli15 September) te houden historische tentoonstelling in de zalen van den gerestaureerden Droimneda- ris, mag zich zoo wordt van hier aan de N. R. Gt. geschreven blijkens de gedane toezeggingen voor inzendingen in veel be langstelling verheugen, zoowel van de bur gerij ter plaatse als van elders wonenden. Reeds werden opgegeven: meubelen, goud en zilverwerk, kleedingstukken, stadsgezich ten en afbeeldingen in schilderij, gravures, platen, kaarten, voorwerpen betrekking heb bende op bedrijven, huishoudelijke artikelen, decoraties enz. Bekende verzamelaars zullen nog waardevol materiaal ter beschikking stellen, zoodat de expositie in grooten kring- de aandacht zal trekken. Het doel der tentoonstellingscommissie is voornamelijk een meer of minder volledig- bèeld te geven van Oud-Enkhuizen. IJMUIDEN, 22 Mei. Heden kwamen alhier de eerste loggers van de IJnmider vloot, die aan de haringvisscherij deelnemen, binnen, nl. de Catharina IJM 212, met 20 last en Julia, IJM 63, met 12 last pekelharing. Van de treilende loggers kwamen heden aan den afslag: L. R. Koolemans Beijnen SOH 250 met 334; Marian SCH 235 met 148; Johan Reindert KW 116 met 272; Wilhelmina II KW 138 met 61; v. d. Duyu van Maasdam KW 85 met 342; Noordzee IV KW 161 met 283; Wilhelmina VI KW 101 met 262; Dirk KW 19 met 449; Wil helmina II KW 34 met 349 en Jacob KW 142 met 872 besomming. Van de beugvisseherij kwamen heden bin nen de sloep Theodora, Emxnerentia MD 4 niet 2200 en de stoombeugers: Koningin Emma VL 156 met 3720; Hendrika VL 192 met 6800, Martha Maria 199 met 3760, Vooruit VL 186 met 3020 en Johanna VL 196 met 2623 besomming. Van IJsland kwam heden aan de markt' de stoomtreiler Hercules IJM 196 met ver- sehe en gezouten visch. PATER BIANCHI Te Woerden is op 47-jarigen leeftijd in het klooster overleden de Weleerw. Pater Cam. Bianchi, O.F.M. Pater Bianchi is te Gorinchem geboren, was kapelaan te Nijme gen en Amsterdam aan de Mozes en Aiirou- kerk en gedurende 3 jaar gardiaan der orde te Maastricht. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 20 Mei, in Neder land uitgesproken 31 faillissementen tegen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem- den datum 441 faillissementen tegenover 556 over hetzelfde tijdperk van 't vorige jaar. LOTEN PANAMA-KANAAL. Trekking van 15 Mei. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 22 Mei. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K. Ned. W.S. O. 100 5 102.11/16 102.11/16 Ned. W.S. O. 200 5 102.1/16 102.9/16 Ned. W.S. O. 500 5 102.7/16 102.5/16 Ned. W.S. O. 1000 5 102.1/16 102 102/4; Ned. W.S. O. 1000 4% 100.3/16 10014 10014 Ned. W.S. Oblig. 3 7114. 7114 71.13/16 Ned. W.S. Certif. 3 71 7114 7114 Ned. W.S. Certif. t% 6114 6154 6214,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6