y% I DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG telegrammen LUXE EN HELIJKSCH SCHOEISEL PROGRAMS VAN ACTIE. Van hedenmorgen P. W. TWELHUIJSEN, BINNENLAND STADSNIEUWS oensdag 24 Mei 1916 4ï«é Jaargang Infercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERYE BLAD. HAARLtWl&OHE ALLEüAGJES H° 1926 agenda. KORTE^ BERICHTEN HET NIEUWE ENGELS CUE OORLOGS- CREDIET. OOK EEN STRIJDEN VOOR OPENBARE ORDE EN GOEDE ZEDEN RUIME SORTEERING Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 1080 KIK «LEKCHE GOURftHT ABONNEMENTSPRIJS t P« S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeenie) 1.60; vóór de óveHgó pZtsen in Nederland per pos. f 2,-; per week voor Haarlem de agentschappen 0.12s; afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 0,75, Iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| adverteniiën In de rubriek „Vraag en Aanbod" van I5 regels 0,40, alk» regel meer 0,10. NATUUR- EN STEDENSCHOON. Een goed werk doet „Architectura et Amici- tia" met haar prijsvraag voor een goed type van transformatoren. Wie het natuurschoon en de mooie stadshoek- jes lief heeft, dien zijn de uiteraard ieelijke hoekjes een doom in het oog. En onze omgeving weet er van mee te Praten. Hoewel met prijzenswaardigen ijver er naar gestreefd wordt de onoogelijke dingen zooveel m°geiijk in een hoek te duwen, schijnt het wel men ze juist moet aantreffen op de mooiste P'ekjes in een schoone omgeving. Men zie maar rond in Aerdenhout en Bloemendaal. Het is te liopen dat inderdaad Architectura er in slaagt een oplossing te vinden die prac- fisch en aesthetisch voldoet en daarvan onze omstreken in de eerste plaats den terugslag ondervinden En wie weet of Haarlem wanneer het in rijker doen komt, dan ook nog eens een prijsvraag uitschrijft om onze nieuwe, maar aesthetisch helaas niemand voldoende, reclame- doppen ie vervangen door mooiere. Want ook die zijn misschien even leelijk ais de gewraakte transiormatorenhuisjes. 25 MEI. Gebouw St. Bavo Smedcetrant 23 Volkszang half 9. Schouwburg Japs weg 8J-1 uur Bios- ecpe-exploitatie llermau Smite Voorstel ling „Maeiste". Urooto Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den beer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. MartbavereenKleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 8—9 uur '6 avonds. St E 1 i s a b e t b s-Ge bo uw Jansstr. 49 van 2-2 'A uur aanvrage om verster- koude middelen voor arme zieken der St. ELisabetks-Vereeniging. Uittcbcppeipk Muaeum Janstraat 1U geopend eiken dag van 103 uur tegen betaling van 25 ecu te. Uitgezonderd Zater dagen en K.-K. feestdagen. p A A I.' f .EMMERMEER des namiddags half 1 gemeenteraad. Wéér is de vergadering van den Alg. Bond van R.-K. Kiesverenigingen in aantocht, en wéér zien wij op de agenda ervan uiting gegeven aan den drang, die er blijkbaar onder onze katholieke kiezers is, om door dezen Bond te doen samenstellen een program van actie, zoowel op algemeen* staatkundig gebied, als voor gemeentelijk-sociale politiek. Daar zijn nu al, meenen we, meer dan tien jaren verloopen, sinds voor de eerste maal op zulk een program is aangedrongen. Tal van centrale kiesverenigingen Arnhem, Amsterdam, Beverwijk, Delft, uit Twenthe en uit Gelderland, hebben achtereenvolgens de zaak aanhangig gemaakt, maar.... te vergeefs. Het bestuur van den Algeineerien Bond heeft voortdurend op formeele gronden den drang naar een program van actie, welk dan ook, afgewezen, en ook ditmaal zien wij weder als praeadvies op het voorstel van Beverwijk om de statuten düs te wijzigen dat het opstellen van een program van actie wel tot de beinoeiienissen van den Alg. Bond kan behooren, door het bestuur aangegeven dat dit laatste geheel strijden zou met het karakter dat de Bond heeft, of letter lijk aangehaald dat het karakter van den Bond „bij aanneming van dat voorstel ten eenenmale zou worden gewijzigd.'' Her rijst natuurlijk dadelijk de vraag: zou het dan zoo erg zijn, als het karakter dat de Algemeene Bond tot dusverre had, veranderen zou?.... En tevens zit hieraan vast die andere vraag: voldoet het karakter van den Algemeenen Bond wel aan ons Roomsche kiezersvolk?.... Op die beide vragen is een beslist antwoord moeilijk, maar aaugenomen mag toch wèl wor- i»i\ dat de grootste helft der katholieke kiezers $iet" het tegenwoordig „karakter" van den Algemeenen Bond niet heel erg is ingenomen. Men acht en juist de geschiedenis van de programs van actie bevestigt die meening dat „karakter" allesbehalve „democratisch", of wii men liever een andere en betere omschrijving: men vindt dat in den Algemeenen Bond (wat '°ch behoorde te zijn) niet tot uitdrukking komt de wil en het gevoelen van de groote meerderheid van ons Roomsche volk. Wil de Algemeene Bond wat uit die opmer king van het bestuur over het „karakter" van dit lichaam zou blijken niet anders zijn dan het administratieve centrale lichaam van de Katholieke Staatspartij bij verkiezingen, dan hadde ook iedere bemoeienis met de vraagstukken van den clag als kiesrecht enz. achterwege moeten blijven. Door het in-studie-nemen van en doen- rapporteeren over dit en andere vraagstukken heeft echter de Algemeene Bond metterdaad getoond méér dan een administratieve politieke centrale te willen zijn, welnu dan mag hij ook niet voor de consequentie daarvan terug schrikken. En vooral mag dat niet gebeuren, wanneer de 6'oote meerderheid van hef kiezersvolk daarom vraagt, zooals klaarblijkelijk het geval is op dit moment. Men zie de agenda van de Bondsvergadering maar eens na, men herinnere zich wat er op de vergaderingen der Centralen (Haarlemmer meer, Beverwijk, Katwijk-Leiderdorp, om in onzen omtrek te blijven!) is gesproken Wij voor ons het zij hier vooraf en nadruk kelijk gezegd meenen dat het opstellen van een beginselprogram voor de Katholieke Staats partij een zéér moeielijk werk zal zijn, dat het nut ervan zeer problematisch is, en dat het voor een goed deel overbodig zal zijn Doch dat alles is niet de vraag. Feit is, dat er uit onze katholieke partij, en vooral uit de gróóte massa der kiezers, een algemeene drang gaat om èens op het stuk van sociale wetgeving, van middenstandspolitiek, van landbouwvoorziening, duidelijk houvast te heb ben aan een beginselprogramma dat door de vertegenwoordigers der -katholieke partij in Kamers en Gemeenteraden moet worden onder schreven. De pogingen daartoe, nu al jaren gedaan van allen kant, eenvoudig verijdelen door formeele uitvluchten, dat is nu niet meer mogelijk, dunkt ons. Men kan niet van bovenaf op den duur tegenhouden, wat door de groote meerder heid zoo niet uitdrukkelijk gevraagd, dan toch zeer sterk wordt gewenscht. En het is wel zeker, dat het bestuur van den Algemeenen Bond, van wie dit verzet tegen een program van actie steeds is uitgegaan, den zoo nuttigen en noodzakelijken invloed op het katholieke volk bij de verkiezingsactie zou verlie zen, als het voortgaat op de wijze van de prae- adviezen tot de voorstellen, die voor de vergade ring van Zaterdag a.s. zijn gedaan, zich van alle wenschen der katholieke kiezers af te maken Wat wij dan wenschen? Klare wijn. Zoo het volgens de statuten van den Bond onmogelijk is, een commissie te benoemen die een „program van actie der Katholieke Staatspartij" opstelt, dat men dan die statuten verandere. Of wil men dat niet dat men dan aangeve, wie zulk een program wèl kunnen en mogen opstellen. Mr. Aalberse zeide ons deze week nog, dat dit vast en zeker niet behoort tot de taak der katho lieke Kamerleden Van wie dan wel?...-. Dan blijft er immers toch niets en niemand anders over, dan de Algemeene Bond, die is en wil zijn de centrale vertegenwoordiging der katholieke partij? Schenke men dan van bestuurswege op de ver gadering van Zaterdag a.s. klaren wijn Of een program van actie werkelijk samen gesteld kan worden, of het goed werken zal, of het nuttig zal zijn, dat zijn vragen die op de tweede plaats komen. De Commissie die dit alles zal hebben te beantwoorden, is waarlijk niet te benijden Maar die commissie te benoemen en zóó gevolg te geven aan den wensch van de groote meerderheid der katholieke kiezers, dht is de taak van den Algemeenen Bond, en voor het prestige en den invloed van het bestuur van dien Bond is het te hopen, dat Zaterdag a.s. de werkelijke leidihg van onze Katholieke Staats partij krachtig blijke OVERZICHT. Na Sir Edward Grey heeft nu ook del Duitsche rijkskanselier de bemiddeling van een Amerikaansck journalist aanvaard om zijn antwoord in het vredesdèbat wereld kundig te maken; In liet Tweede Blad hebben wij een uit treksel van Bethmann Hollweg's antwoord opgenomen. liet meest belangrijke in dit antwoord is wat de kanselier zegt op Grey's mededeeling, dat bemiddeling door neutralen mogelijk zal zijn, als voorop, wordt gesteld, dat België en Servië hun volledige onaf hankelijkheid weer zullen krijgen. Wat de rijkskanselier hierop antwoordt schijnt nog weinig toeschietelijk; immers wenscht hij, dat de staatslieden „clea oorlogstoestand zóó zullen begrijpen als elke oorlogskaart hun dien bloot legt." Toch wij nog hoop, dat het debat zal mogen 1 n tot de eigenlijke grond slagen voor de to houden vredesonderhan delingen. Zoolang echter die grondslagen niet ge vonden zijn zal de strijd met nog meer ver woedheid worden voortgezet, wederzijds om den vijand te dwingen tot incer toeschiete lijkheid. Van bijzondere beteekenis is daarom zeker ook het groote offensief der Oostenrijkers op het Italiaansche front. D&ar immers wordt de oorlog sedert zijn aanvang nu juist een jaar geleden bijna uitsluitend op Oostenrijkseh gebied gevoerd .en men zal, naar het oordeel van Bethmann Ibollweg, bij de eventueele onderhandelingen reke ning hebben te houden met den oorlogstoe stand, door de oorlogskaarten blootgelegd. De Oostenrijkers zullen dus nu al.hun krach ten inspannen óm de Italianen over de gren zen terug te dringen, zooals zij reeds op enkele punten daarin zijn geslaagd. De strijd wordt gevoerd over een frontbreedte van ongeveer 150 K.M., tusscken de Etsch en de Brenta en op. bijna ieder punt van dit front dringen de,Oostenrijkers nog steeds vooruit. Op den rechteroever van de Brenta hebben de Italianen than3 Rorgo overijld ontruimd en daar een rijke oorlogsbuit voor do Oostenrijkers "achtergelaten. Voorts zijn de Italiaansche verdedigingswerken van den Monte Verena in het bezit der Oostenrij kers en heeft ook het legerkorps uit Graz in zijn opmarscli de Itaiiaansche grens over schreden. In het al miser genoemde Brand mal is een nieuwe aanval op de Italiaansche stellingen bij Chiesa vgaande. .Volgens eon bericht uit het oorlogspcrs- kwartier, hebben de troepen, van den troon opvolger reeds 50 v.k. K.M. Italiaansch ge bied, 8 K.M. over do Italiaansche grens, bezet. Boor de verovering van. den 1500 meter hoogen Monto Majo beheerschen zij den weg door het Bosina-dal. Door de be storming van den Monte Tormano konden de kanonnen tot op 4 K.M. van de forten van Asiero worden vooruitgebracht. De Oos- tenrijksche artillerie beschiet reeds de laat ste ,en sterkste versperring voor de laag vlakte yan Venetië. 1 De IJ- en mynoorlogi Het Italiaansche zeil schip „Sabrioottis", heit Engelsolio s.s, „Rhe- uass en het Fransche s.s. „Langnedoc" zijn in do Middellandsche Zejo tot zinken gebracht, Hot Deensehe s.s. „Karla" en het Grioksche s.s. „Anastassios Coroneos'^ zyn op mijnen goloo- pen en gezonken. Verlangen naar den Jrodo in Engeland. Paci fistische groepen te Londen zijn voornemens om van gedachten te wisselen over het interview met sir Edward Grey, dat in de „Chicago Daily News" was gepubliceerd. Ponsorby aal aan de regeering de vraag stel len of het niet wensen ai ijk ig, de voorwaarden bekend te maken, waarop het bereid is vrede te sluiten. Het vijfde 10-inilliard In Duitschland. In de laatste dagen zfju or met de partijleiders van den Duitschen Lfjksdag voorloopige bespre kingen gevoerd, om, teneinde te vermijden, dat de Rijksdag dezen zomer opnieuw bijeen zal moeten komen, nog in den loop van do tegen woordige zitting, diet tot Pinksteren duurt, een nieuwe oredietaanvrage in de dienen. Deze aanvraag zou evenals de vier vroegere, o-ver een bedirage van 10 milliard loopen. Griekenland en Italië. Te Santi Quaranta hebben Italiaansche matrozen een poging tot landing gedaan, maar werden daarin door de Grieksche overheid verhinderd. De kust van Epirus ia door de Italiaansche vloot geheel ge blokkeerd, en geen enkel Grieksoh sclxip kan dagr meer landen. Men is hier bevreesd voor een Italiaansche landing te Santi Qaranta, waar Italiaansche oorlogsschepen, naar het schijnt, van plan zijn, opmetingen te doen De Franseh-Amerikaauscho vliegtuigen. Het gehoele Fransch-Amerikaansche eskader vlieg tuigen is dezer dagen voor het eerst als afzon derlijke eenheid uitgevlogen over de Duitsche linies. Roemenië en Rusland. Het lioemeensche mi nisterie van oorlog zond, naar de „Frankf. Ztg." uit Boedapest verneemt, een commissie uaar Rusland om aan te dringen op vrijlating van de goederen, die Engeland indertijd, via Wladi- wostok, naar Roemenië stuurde en waarvan Rusland do doorlating weigerde. LONDEN, 23 Mei. Minister Asquith heeft, naar Reuter seint, in het Lagerhuis het aange kondigde crediet van 300 millioen pd. st. aange vraagd, liet elfde sedert het begin van den oorlog, dat hot totaal brengt op 2382 millioen pd. st. De dagelijksclie oorlogskosten hebben aanvankelijk, dooreen genomen 4,820,000 pd. st. bedragen, het hoogste gemiddelde dat ooit is bereikt, doch ze zijn verminderd tot 4,600,000 pd st. De stijging der uitgaven, zeide Asquith, is voornamelijk het gevolg van leeningen aan de bondgenooten en da overzecsclie gewesten. Het Lagerhuis heeft daarop het oorlogscre- diet met algemeene stemmen toegestaan. DE ENGELSCHE DIENSTPLICHT. LONDEN, 23 Mei. Ia het Hoogerliuis is de wet op den militairen dienstplicht in derde lezing met algemeene stemmen aangenomen. In den loop van het debat verklaarde Lord Kitchener, dat de wet door het leger met vreug de zou worden ontvangen, evenals door de ge allieerden, en dat ze de gelegenheid zou openen het groote leger, hetwelk door het vrijwilligers- systeem voor de groote zaak is bijeengebracht, op het juiste aantal te houden. SPAANSCHE VREDES-BEMOEIINGEN. BERLIJN, 24 Mei. (H. N.) De „Lokalanz." verneemt uit Genève, dat men in pacifistische kringen te Madrid levendig in de weer is. Men wenscht den koning er toe te brengen dat hij een bijzonderen gezant, die met het oog"op den vrede werkzaam moet zijn, Naar Berlijn, Wee- nen, St. Petersburg, Parijs, Londen en Rome zal afzenden. x PROV. STATENVERKIEZINGEN. 'S-GRAVENHAGE. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Centrale R. K. Kiesvereeniging is eandidaat gesteld voor de Provinciale Staten mr. A. O. H. Tellegen, voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging in 'bet derde district. BUSSUM. Ook de R. K. Centrale Kies- Yereeniging heeft thans definitief hare hou ding voor de a.s. Statenverkiezing vastge steld. Besloten werd liet aftredend R. K. lid, den heer mr. Heerkens ïhijtseen, wederom te eandideeren en de cand'idatuur van het aftredend Chi ist.-Hrst. lid, den heer mr. Vor- koutereu, te steunen. VLAARDINGEN. De Centrale R. K. Kiesvereeniging heeft eandidaat gesteld, de heer G. J. v., Harrewijk, te Loosduinen en besloten den eandidaat der anti-rev. den heer A. W. Schippers (aftr.), krachtig te steunen. SCHIEDAM. De R. K. kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde heeft besloten do candidatuur van den heer mr. G. van Baren A.-R., krachtig te steunen. ONZE ZEEVAART. Naar de N. lï. Ct. meldt, zal hedennacht 0111 2 uur, het van Amsterdam naar Buenios- Ajies bestemde stoomschip „Zeelandia", van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, IJ- muiden verlaten. De groote Nedcrlandscho zecsleepboot Witte Zee, van de firma L. Smit Co. te Rotterdam, zaïl dit stoomschip tot 58 gr. N. B. en 30 gr. O. L. begeleiden. De Witte Zee zal aldaar wacht enop de van Java thuisvarende booten Rembrandt en Boeton, om ze van daar naar IJmuiden te 'begeleiden. De stoomschepen Rembrandt en Boeten vertrokken beide 20 dezer van Fal mouth om de Noord via Kirkwall naar Am sterdam. Tegenstrijdigheden zijn er blijkbaar om door de socialisten gesteld te worden. Het toppunt is wel bereikt, zegt de „Re sidentiebode" als niet alleen het „Volk," maar zelfs de „Oproerige Krabbelaar" in dat blad een pleidooi houdt voor „open bare orde en goede zeden op straat". En toch, lxij doet 'etl Hij spoort in het blad van Zaterdagavond den burgemeester van Amsterdam aan, voor die openbare orde en goede zeden op straat te waken. Nooit vertoond, het „Volk" ijverend voor orde en goede zedenl En dat blad, is tegen woordig zoo machtig, 't-js het leidend or gaan der linkerzijde en van de Amsterdam- sche Ra.adsineerdorb.eid.En bij den demo- cratischen burgemeester van Amsterdam heeft het adies zeggen: zelfs kreeg het onlangs op 1 Mei vrijaf voor de onder wij zersl .Wat. zal er eerstdaags dus een schoon maak van ergerlijkheden in de hoofdstad plaats hebben. Met i'orsche hand wordt er de bezem gehanteerd.... Och neen, df Oproerige Krabbelaar zag kinderen soldaatje spelen en deswege alleen verklaart hij de orfo en goede zeden in ge vaar. De tegenstrijdigheid zit 'm dus meer daar in, dat hij stofjes wil laten wegvegen, waar Augiasstallen te reinigen vallen. DE NEÜERLANDSCHE AMBULANCE JLN HONGARIJE. Uit Budapest wordt gemeld, dat de Neder- lamlsche ambulance, die sedert Januari haar arbeid verrichtte in het hospitaal in de Mexico-straat onder bevel van den heer Van der Moer en onder leiding der gezusters Kuyper, einde van de volgende maand naar Nederland zal tcrugkeeren, daar door de Nedex-landsche regeering van het begin af de tijd waai voer de ambulance werkzaam (zou zijn, op een half jaar is vastgesteld. DE „PRINSES JULIANA", Voor eenigen tijd maakte Üe Maatschap pij „Nederland" bekend, dat het s.s. „Prin ses Juliana" uit de vaart zou worden ge nomen. Op verzoek van velen heeft de directie besloten van haar plan af te zien en zal het stoomschip 20 Juni e.k. weer naar Ne- derl.-Indië venrekken. Doodgereden. Gisterochtend kwam een afdeeling militairen met muziek langs de Hoefkade te Gravenhage. Op den hoek van de Krayenhoffelraat passeerden zij een meel- wagen met twee paarden. De diei-en schrok ken vermoedelijk door de muziek, waardoor een jongen van 7 jaar een klap van een der paarden kreeg en vervolgens onder den zwar ren wagen geraakte. De wielen gingen hem over hoofd en borst en eenigen tijd later 0\eileed het kind. Een oplichter. Maandag vervoegde zich aan een der hotels te Den Haag een elegant gekleed heer met eenige dagbladen onder den arm, die verklaarde, dat hij een kamer wensckte. Tevens deelde hij den „Ober mee, dat er voor hem een -koffer bezorgd zou ■worden van de Laan van Meerder voort. Van ziju kamer komende, informeerde hij naar een adres, waar hij een rijwiel zou kunnen huren. Het rijwiel werd bezorgd aan het hotel. De verhuurder infoi-meerde bij deu „Ober" of die heer hem bekend was, waarop de „Ober" mededeelde, dat bij zijn naam had ingeschreven ei> de verhuurder het rijwiel alhtond zonder eenige borgstelling. Het slot was dat de koffer niet bezorgd was en evenmin de rijwielhuurder terug kwam. Zou dit dezelfde man geweest zijn, die on langs te Haarlem op dezelfde manier ziclx van een rijwiel wist meester te maken? MISSTELLING. In den Haagschen Brief, opgenomen in ons vorig nummer, is eene misstelling in geslopen. Wij laten daarom het desbetref fend gedeelte van dien brief hier andermaal volgen: Wat nu Zuid-Holland betreft, hen ik er vrij gerust op. Zien wij eerst eens, hoe de situatie is. Gelden Limburg met 3, Noord-Brabant met 6, Utrecht met 2 recktscke senatoren ale ivaste rechtsche provinciën maakt Gel derland aanspraak er op, allerwaarschijn lijkst immer met 6 rechtsche Eerste Kamer leden op het Binnenhof af te etappen; dan is Zuid-Holland met zijn 10 ""senatoren in staat, om de rechterzijde in de meerderheid ite houden (3 plus 6 plus 2 plus 6 plus 10 3s 27), ook al gaan Overijsel en Zeeland voor rechts verloren, wat intusscken nog lang niet uitgemaakt is. Zuid-Holland is dus in waarheid d e provincie. De Staten van Zuid-Holland tellen thans: 48 leden van rechts, nl. 12 Roomsck-Katho- 1 lieken, 29 anti-revolutionairen en 7 christe- lijk-historischen tegen 34 leden van links. Van rechts blijven er 23 leden zitten en treden er 25 af; voor links zijn deze cijfers 19 en 15. Vaste rechtsche districten zijn: Leider, dorp, Zoeteimeer, Vlaardingen, Delft, AF ipken, Sliedreckt, Ridderkerk, Middelharnis, ■waardoor het getal 23 met 15 toeneemt en dus 88 wordt. Vaste linksche districten zijn: Rotterdam Hl, Gorinckcm, Dordrecht, Oud-Beierland, Brielle, waardoor het cijfer 19 op 27 komt. Twijfelachting zijn: Leiden, 'sHage, ISckiodam, Rotterdam I, II, IV en V, Gouda, alwaar 17 leden aftreden en wel 10 van rechts en 7 van links. Van die 17 zetels be hoeft rechts er slechts 4 te behouden, om de meerderheid zich te verzekeren. Welnu, dat kan heel gemakkelijk, want bovenstaan de kansberekening is voor rechts zoo pessi mistisch mogelijk genomen. Waarom zou eigenlijk Leiden en Schiedam verloren gaan en moeten we in Rotterdam alles verliezen? PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Subsidiën. Ged. Staten stellen voor te verleenenI aan de coöperatieve vereeniging „Akkerbouw" te Andijk voor haar proeftuin voor het jaar 1916 j eene bijdrage van f 500.— aan het departement Amsterdam der Maats. van Nijverheid voor eene vakschool voor schoen- J im kers, onder intrekking van het thans 'genoten- subsidie met ingang van 1916 tot wedeiopzeg-| gings een bijdrage van ten hoogste f 400. per jaar; aan de Vereen, ter bev. van de belangen des Boekhandels voor een op te richten vakschool voor den boekhandel voor het jaar 1917 eene bijdrage van '675.— ten hoogste en voor 1916; eene over zooveel maanden als de school ge opend zal zijn naar dit bedrag berekend; aan de gemeente Terschelling voor hare zee- vaarischool, met intrekking van het thans geno ten subsidie, met ingang van 1916 tot weder-' opzeggings eene bijdrage van ten hoogste f 7600.— aan de Vereen, voor Landbouwhuishoudonder- wijs te Winkel gevestigd, voor hare landbouw- Iiuishoudcursussen voor eik der jaren 1916, 1917 en 1918 eene bijdrage van ten hoogste f 800.— aan de typografische studieclub „Alkmaar" te Alkmaar, voor haar wintercursus in typografisch vakteekenen, met ingang van 1916 iot weder- opzeggings, eene jaarlijksche bijdrage van f 30 ten hoogste. Verder adviseeren Ged. Staten goedgunstig op een adres van de Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-rriesland, om eene bijdrage voor 't jaar 1916, ten behoeve van de kosten van liet leerlingstelsel en om eene aan eenige harer afdeelingen voor teekenscholen. Ged. Staten deelen mede. dat eene commissie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1