BERICHTEJsf UIT DE PROVINCIE UIT BEVERWIJK UIT DE ZAANSTREEK HOLLAND'S NOORDEN UIT LISSE E.O. STATEH-ÜENERAAL KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT Wat er pleit tegen de beweging voor Vrouwenkiesrecht. UIT ONZE V0BI6E OPLAAG Haarlem. GENEESHEEREN EN ZIEKENFONDSEN. B aarlemmermeeer. Door 1, M. STERCK—PROOT. Prijs 30 cents. Veririjgb. bij den Boekhandel en bij de Uit gevers N .V, „Drukkerij De Spaamestad", te Haarlem. 6432 Bij rechtstreeksche bestelling aan de Uitgevers gelieve men postwissel van 32Yz ct. in te zenden. uit hun midden in het afgeloopen najaar ter Elaatse een onderzoek heeft ingesteld. Daarbij leek, dat, naast de ambachtsschool te Hoorn, voor de vereeniging nog een ruim arbeidsveld open is. Er werd een bezoek gebracht aan eenige pa troons te Wognum, Westwoud en Hoogkarspel, die leerlingen volgens de bepalingen van het leerlingstelsel in dienst hadden, er werden be sprekingen gehouden met den penningmeester der vereeniging te Wognum, den secretaris te Westwoud en den directeur te Medemblik. De indruk, die van het leerlingstelsel werd verkregen, was aldus Ged. Staten dat het vrij bevredigend werkt, maar voor eene vereeni ging als de onderhavige, die haai' werking over geheel West-Friesland uitstrekt, slechts een be trekkelijk bescheiden omvang heeft aangenomen. Door bemiddeling der Vereeniging zijn pijn. 60 a 60 leerlingen volgens dit stelsel bij ver schillende patroons geplaatst. Dezen ontvangen daarvoor als vergoeding van de Vereeniging f 50.voor het eerste jaar, f 40.— voor het tweede jaar en f 25,voor het derde jaar, onder verplichting, aan de leerlingen zakgeld uit te keeren volgens het tarief der Vereeniging. Deze zorgt ook voor de contracten en houdt door middel van haren directeur, die van tijd tot tijd de patroons bezoekt, toezicht op de naleving daarvan. De ouders der leerlingen moeten lid zijn der Vereeniging; zijn zij on- of minvermo gend, dan wordt voor den de contributie naar verhouding verminderd. De leerlingen zijn ver- Elicht de avondteekenscnolen der Vereeniging te ezoeken, die 's winters op alle of bijna alle werkdagen worden gehouden. Het totaal aantal leerlingen van deze teekenscholen bedraagt pl.m. 250. De overgroote meerderheid daarvan is bui ten de bemiddeling der Vereeniging bij patroons werkzaam. De patroons bleken over het algemeen inge nomen te zijn met de werking van het leerling stelsel. De te ontvangen vergoeding maakt, dat zij er eerder toe geneigd zijn leerlingen aan te nemen. Van de opening der ambachtsschool te Hoorn was geen invloed op dit stelsel merkbaar geweest. Voor velen ten plattenlande blijft het bezoeken dier school nog te bezwarend. Het leer lingstelsel blijft bovendien, volgens de verkla ringen der door ons gehoorde personen, voor de opleiding van plattelandsvaklieden onontbeerlijk. De meeste leerlingen der ambachtsschool zoeken, ja het volbrengen van hun vakstudie, hun werk kring elders en gaan er slechts zelden toe over zich als ambachtsman in het dorp hunner inwo ning te vestigen. Ofschoon aan eene ambachtsschool betere vak kennis wordt verkregen, is, zoolang het bezoeken daarvan nog niet algemeen is geworden, voor het leerlingstelsel nog een nuttig arbeidsveld weggelegd. Eene provinciale bijdrage daarvoor achten wij dan ook wel gerechtvaardigd. Eenzelfde getuigenis kunnen wij niet afleggen ten aanzien van den patroonscursus der Ver eeniging. Oorspronkelijk was deze cursus opge richt om bevoegde leeraren voor de teekenscho len te verkrijgen, terwijl voorts daardoor aan de leerlingen gelegenheid werd gegeven om na hun leertijd een vervolgcursus te doorloopen. Bijna geen enkele patroon neemt aan dien cursus dt*. De cursus wordt thans door niet meer dan a 7 leerlingen gevolgd waarbij echter ook de tijdsomstandigheden een ongunstigen invloed hebben doen gelden. Van de avond teekenscholen der Vereeniging werden die te Medemblik (met 6 leerlingen), te Oostwoud (met 7 leerlingen) en te Wognum (met 14 leerlingen) door de commissie bezocht. De indruk, die van het aldaar gegeven onderwijs werd verkregen, was over het algemeen vrij gun stig. Voor provincialen steun aan deze scholen bestaat dan ook wel aanleiding. Ten slotte stellen Ged. Staten voor om, nu de teekenschool te Krommenie van de afd. van den Ned. R. K. Volksbond door het departement der Maats, tot Nut van 't Algemeen is overgenomen, aan dat departement te verleenen de subsidie, die eerst aan den Volksbond was gegeven. KONINKLIJKE LETTERLIEVENDE VEREENIGING „J. J. CREMER". Zooals bekend viert deze vereeniging in het as. speelseizoen haar 7e lustrum met een too- neelwedstrijd, waarin de eerste vereenigingen op dit gebied in ons land zullen uitkomen. Nader vernemen wij nog dat in de jury zullen zitting nemen: mevr: Anna v. Gogh-Kaulbach, letter kundige, alhier; Balt. Verhagen, directeur der Tooneelschool te Amsterdam; Frans Netscher, letterkundige, te Santpoort; G. D. Gratama, di recteur van het Frans Halsmuseum; L. B. J. Moor, oud-acteur, te Amsterdam, en G. J. v. Gasteren, voorzitter der feestvierende vereeni- ginS- UIT DE DAGEN VAN DEN WATERS NOOD. Door D. de J., landbouwer te Wijde Wormer, is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij h« ter zake van opzetteijke vernie ling en bedreiging inet misdrijf tegen het leven gericht is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het gold hier de kwestie van de verbre king, op Zondag 20 Februari, in de dagen van den watersnood, van een afsluiting van den weg naar Purmerend om daarheen met paard en wagen te kunnen rijden, waarbij de J. naar hem was ten laste gelegd, ook een militair had bedreigd. De J. en zijn zoon waren daarbij, zooals w(j mededeelden in ons rechtbankverslag in ons nummer van 4 Mei, nogal brutaal opge treden! Een onzer berichtgevers schrijft ons: Is de strijd tusscben doktoren en apothe kers eenrzijds en ziekenfondsen anderzijds hier in Haarlem aanstaande?.... Op uitnoodigiug van een commissie, be slaande uit de heererr dr. Peereboom, dr. Mulder', dr. Ozinga en de anoflipliers Klink hamer en Keur zal as. Dindsdag 80 Mei In een der zaaltjes van de Kroon een bespre king met de besturen der in Haarlem ge vestigde Ziekenfondsen plaats hebben over d(B volgende,-door de uitnoodigingBcommis- sie vastgestelde punten: 1. Invoering van collectieve contracten. 2. Invoering van vrije artsen. 8. Verhooging van contributie met bet oog- op de verhoogde honoraria. Vrjj zeker kan worden aangenomen, dat bet op een sterke ver-hooging van contribu tie voor fondsleden zal uitloopen. EEN CONFLICT IN HET LOODGIETERS- BEDRIJF i Er is een conflict in het loodgietersbedrijf, waarvan wij, hoewel 't nog niet ernstig- is, mel ding willen maken met 't oog op 't geen er uit kan voortvloeien. De aanleiding er toe is een misverstand! De patroons stonden eenige maanden geleden een tijdelijken duurletocslag van 2 cent per uur toe. Eenigen echter deden dat niet, maar bracli- te 't loon van 28 cent op 30 cent per uur. De gezellen verzochten nu onlangs een loous- verhooging van 2 cent per uur. De patroons stonden dat toe; echter dan verviel de tijdelijke duurtetoeslag. Maar diegenen hunner, die 't reeds met 2 cent per uur hadden verhoogd wei gerden dat nu andermaal te doen. Toch.ver langden de gezellen dat. Van hen eischte zij nu 32 cent loon per uur. De organisatie van gezellen bemoeide zich er mede en gisteren legden de arbeiders bij laatst bedoelde patroons den arbeid neder. Naar wij gisteren vernamen ie hun aangezegd, dat, indien zij niet vóór heden, Woensdag, het werk hervat hebben, zij dan geacht worden Ie zijn ontslagen. Voorloopig geldt de quaestie nog maar eenige gezellen. Er kan echter een ernstig con flict uit voortkomen 1 EEN DROEVIG ONGELUK IN DE ZWEMINRICHTING. In de zweminrichting aan de Houtvaart is gister 'n droevig ongeluk gebeurd, waar bij de 24-jarige O. J. L., afkomstig uit Seheveningen, en hier ter stede als kappers bediende in betrekking bij den heer v. d. L., coiffeur, aan de Pieter Kiesstraat, vér- dronken is. De treurige* gebeurtenis moet aan eigen onvoorzichtigheid of aan eeii on geluk worden toegescbreven. De lieer Sprengen, directeur der inrich ting stond- ons vanmorgen welwillend te woord; toen we hem om inlichtingen vroe gen over het betreurenswaardige geval; in al de 40 jaren van de exploitatie was zoo iets nog niet voorgekomen! Eenige dagen geleden was het jong- meusek bij den heer Sprenger gekomen, en gaf te kennen, dat hij een diploma voor het zwemmen wilde behalen; hij kon al eenigs- zins zwemmen; dit had hij in zee geleerd. De heer 8. kou dit echter niet aannemen, en bracht den bezoeker dan ook onder het oog, dat zwemmen leeren in zee onmogelijk was. Verder deelde de beer S. hem dan ook mede, dat hij beginnen moest in het in- instructie-bassiu, het bassin voor ongeoefen- den en duidde hem precies uit, waar hij wezen moest en zich kon verkieeden enz: Alle verdere informaties werden aan den bezoeker verstrekt, die na zijn vertrek ech ter niets meer liet hooren. Tot bij gister morgen om hhill zeven aan de inrichting kwam, een abonnement nam en zelf opgaf ongeoefend te zijn. Men wees hem nogmaals, dat hij een der kamertjes rond liet kleine bassin kon gebruiken, terwijl de leermees ter van dat bassin hem in het instructie-bad zou onderwijzen Hij is in een van die ka mertjes gegaan, doch sedert dien niet meer gezien. Tegen acht uur, bij de controleering van de garderobe, zag men nog een pakje kleeren, maar geen zwemmer meer, an de drie badmeesters wisten dan ook niet beter, of alle zwemmens, die zc in h'et bad hadden zien gaan waren daar weer uit. De badmees ter Noordeloos onderzocht dadelijk liet klei ne en vervolgens het groote bassin, maar men vond niets. Gok het dreggien had geen resultaat. Toén liet men de gemeentelijke sleep Ir eg komen, waarmede de onderzoe kingen werden voortgezet, niet liet gevolg, dat ongeveer half' ell' het lijk van den 24- jarigen L. werd opgehaald, uit het diepste gedeelte van het groote bassin. De heer van Amstel, van de Reddingsbrigade, d.ie inmid dels ter plaatse was gekomen, evenals eeni ge andere leden van die' brigade had tè voren tevergeefs gedoken naar den vermiste. Het staat wel vast, dat de ongelukkige in het kleine bassin, waarnaar bij verwezen was, uiet is geweest. De badmeester, die bier de leiding heeft, heeft hem in 't geheel niet gezien; een viertal zwemmers in dit instructiebassin evenmin. Ook de i ler zwemmers in het groote bas sin hebben niet in het minst bemerkt, dat de ongelukkige in liet water kwam, en de twee toeziende bad- en zwemmeesters ook niet. Daar kan hen, volgens den heer S., geen verwijt van worden gemaakt. Dit bassin is immers alleen voor geocJenden bestemd, cn zijn kunnen zelfs niet ieder zien die er in komt. Vermoed wordt dat L., die wel opgaf on geoefend te zijn, maar tegen zijn patroon gezegd had, wel te kunnen zwemmen, zon der de gevolgen te overzien en in de meeuing dat het wel gaan zou, toch het groote bassin is ingegaan. Niemand heeft iets vau hem gehoord of gezien. Mogelijk ie hij ook van het trapje gegleden. Heel het feit is dus een droevig ongeval, dat de zweminrichting on verdiend treft. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 23 Mei P. J. J. Demmcrs en M. T. v. Kcssei. Geboren20 Mei d. van A. C. E. Schröder- Douwes. z. vau P. O. v, Bruggen-Bergmau. d. van E. Waleveld-v. Buuringen. 22 Mei d. van A. M. P. John-Rozenhart. 23 Mei d. van W. C. Cramer-Zautvoort. Overleden: 21 Mei A. S., 13 j., z. v. A. S, Tierie, Maerten van Heemskerkstraat. 22 Mei H. de Vries, 71 j., Haz^paterslaan. BUITENLAND. DRIE DUITSCHE STOOMSCHEPEN GE TORPEDEERD. ST. PETERSBURG, 23 Mei. Een Russi sch o .onderzeeër heeft iu de .Oostzee .drie Duitsöih© ètoomsciiepeu in idea' grond ge boord', DUITSCHE SUCCESSEN OP HET ENGEL- fSCflE FRONT IN HET .WESTEN. LONDEN, 23 Mei (Officieel). Gisteren deed de vijand na een beschieting die den ge- heelen dag duurde en in den namiddag zeer hevig was, een aanval op de Engelsche stelling inliet noordelijk deel van den Vimy- sector, en drong de loopgraven onzer eerste linie binnen over een front van 1500 yards en een diepte van 200 tot 300 yards. Heden werden de Duitsche stellingen he vig beschoten door de Engelsche artillerie. Bij Roclincourt, Hohenzonern, Neuvillc en Fleurbois Hetende Engelsehen mijnen sprin gen. .Wederzijdsehe artillerie-actie tegenover Lens en ten N. O. van Yperen. Ten Oosten van Blareville werd' een Duitsche batterij getroffen. Gisteren waren de vijandelijke vliegtuigen bedrijvig. Vele werden in ge vecht. gewikkeld; acht vlir-giuigen werden verdreven. Een Engelsche machine moest binnen de vijandelijke linie landen. SCHOTEN, Regeeriiigsaardappeleu. Binnenkort zullen van gemeentewege aardappelen verkrijgbaar zijn tegen ongeveer J 1 per hivart hectoliter. Ten hoogste wordt één hectoliter tegelijk ge leverd. De aardappelen zullen aan dc Paul Krugerkade moeten afgehaald worden. VELGEN. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Yelsen op Vrijdag 2 Juni 1916, des namiddags 7 'A uur ten g'c- meentehuize. Geweigerd. De Burgemeester heeft het hon den. van een Lunapark met feestelijkheden al hier geweigerd. VELSEROORD. Benoemd is tot brieven gesteller alhier de kantoorbediende J. Vrookcn, van West-Zaad. IJMUiUEN. Zjeevisseherij-M -.pteeh1 -vpij „Be Haring II". De Stct. behelst <Ie statuten 'dezer N. V. Het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bedraagt veertien duizend gulden, verdeeld in zes en vijftig aandeelen, eik- groot tweehonderd vijftig gulden, welk kapi taal geheel is geplaatst en volgestort. Hera. In de gisteren gebonden vergade ring der N. V. Indus!ricolo Mij. „Hera" al hier werd besloten na ruime afschrijvingen 7 pet. dividend uit te keeren. en het kapitaal van f 500.000 op) 1 millioen g-ld. je brengen. Sterke drank op schepen. Door liet Cen traal Drankweer-Comite in de gemeente Voleen is aan de reeders van haringschepen een adres gezonden, waarin liet zegt, dat het aan het comité bekend is, dat vroeger op de schepen, die ter baringvissekerij uit voeren, ook eterken drank werd meegenomen of meegegeven en dat dit als een deel van het loon werd beschouwd. Het comité komt thans vragen met deze z.i. zeer slechte ge woonte te willen breken. Het verzoekt -den teed-ers den opvarew<Aen in de plants vnneTmvcn drank, v'Wekchvoe- ding te verstrekken, of anders een bedrag in geld uit te keeren. ALKMAAR. Gemeenteraadsverkiezing. Voor het lidmaat schap van den gemeenteraad (vacature-A. For tuin, lib.) zijn -gisteren candidaat gesteld dc keeren mr. W. C. Bosnian (lib.), F. Bak (R.-K-), K, van 't Veer (S. D. A. F.) cn ,1. 11. Elfring (onafli.) De Christ.-Historisehen, die aanvan kelijk met een eigen caudidaat zouden komen, besloten hierop terug te komen en geen caudi daat te stellen, in het belang van den R.-K. caudidaat. De Gemeenteraadsverkiezing. De Okr. Hist. Kies vereeniging heeft besloten voor de vaca ture in den llaad, ontstaan door het bedanken van den heer Fortuin, den caudidaat van dc R.. K. Iviesvereenigiug, den heer I. Bak, te steu nen. Ook de anti-rov. kiesvereeniging nam het zelfde besluit. Do aanvankelijke caudidaat der Clir.-Historische Kiesvereeeniging, de beer Amoureus, had zich teruggetrokken. SASSEN HEIM. Personalia. Gisteren herdacht, de heer P, van Dijk Pz., den dag waarop hij voor 12'/,. jaar werd aangesteld ais agent voor de Le vensverzekeringmaatschappij „Holland", ge vestigd te Amsterdam. Door den directeur werd licm een prachtige ebbenhouten wan delstok" met zilveren knop geschonken. Personalia. Op de aanbeveling voor secre taris der gemeenten Beets en Oudendijk komt voor de heer O. A. Steketee, commies ter secre tarie alhier. Paarden. Op de gisteren in deze gemeente gehouden paardenmonsteringen door de heken- dé paardenhandelaars v. d. Kuylen uit 's Gra- veiihage zijn er iu het geheel 24 stuks aange kocht. De prijzen varieerden van J 400 tot 750. Het autoinobielvcrkeer te Hoofddorp werd jaren lang- ongestoord tot welke snelheid ook, geduld. Daar is nu een keer in gekomen. Er is een behoorlijke snelheid aangegeven en de po litie is met de noodigo gestrengheid opgetreden. Er zijn reeds verschillende bekeuringen ge daan. HALFWEG. Biinca-koeVe. De hofstede Bauea-hoeve in den Grooten iJpolder, niet 84 H.A. bouw land, benevens 5K H.A. in den Amsterdam merpolder, is in diverse perceel en ingezet op 278,600, en wel respectievelijk 260,500 'en 18,100; BENNEBIIOEK. Bloembollencultuur. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van de afd. Bennebroek- Yogelenzang voor bloembollencultuur werden als afgevaardigden voor de algemeen© verga dering gekozen de heeren L. de Wilde Az. en .T. Bonkenburg Sr. Na behandeling van den beschrijvingsbrief werd daarmee door de ver gadering acoord gegaan. HILLÉGOM. De MariafiOniircjsatier Gisteravond ju ad in. de parochiekerk van den H. Martinus eene feestelijke plechtigheid plaats ter gelegen heid der plechtige wijding van, het O. L. Vr. IJourdes-Beeld voor de congreganisten der Maria-congregatie. Des morgens werd eene plechtige generale H. .Communie ge houden, waaraan door allen, meer dan 200 jeugdige personen werd deelgenomen. De avondplechtigheid begon te half 8. Een eigen koor der congreganisten zang eerst het „Ve- ui Creator' waarna door den Directeur der Congr., den weleerw. lieer Kap. J. \Y. Brou wers eeno predikatie gehouden werd over de Onbevlekte Ontvangenis en de zalige Bernadette, Hierop volgde de wijding van bet schoone beeld. Hierna werd het Magni ficat gezongen en hot smeeklied tot O. L. r. yau Lourdes. Vervolgens kwam de Pro cessie. Het wondersehoone beeld gedragen door Bruidjes, voorafgegaan en gevolgd door vaandels en bruidjes met rozen van liefde, viooltjes van nederigheid cn leliën van zuiverheid; verder het bestuur der Con gregatie en een 20-tal leden, om den om megang niet te groot to maken en onder do processie het Rozenhoedje. Dan uitstel ling van het E. Sacrament en Beuedictie en tot slot smeekzang tot het H. Hart voor Kerk en Vaderland. Een rijke avond, vol glorie en gebed. De kerk eenvoudig en keurig versierd; het bedehuis tot de nok gevuld met eene de lieve Vrouwe smeekendc menigte, maakte geweldigen indruk. Het mooie Lourdesbeeld wordt geplaatst op het Hoofdaltaar aan de Epistelzijde. Een prach tige avond. HEEMSTEDE. Personalia. To Utrecht slaagde gisteren voor Getuigschrift A. de heer R. Verberne, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, al hier. NOORD WIJKERKOUT. Raffeisenbank. Gisteravond vergaderde in de zaal van den heer J .L. Bram de Raiffeisen- boerenleenbank. Iu de vacature van don heer Sweens, voorbijga burgemeester alhier, werd gekozen de heer C. Heemskerk. Het salaris van den kassier werd met 1,00 verhoogd. Verder werd besloten gedurende do 4 wintermaanden tweemaal per week zitting te houden. De rente-wet bleef gehandhaafd. AM) VOORT. Gevonden voorwerpen. Terug Je bekomen bij van Staveren, Dorpsplein, ecu gestroomde boxhoud. Personalia. Door den Burgemeester is aan gesteld tot agent van Politie voor de zomer maanden, P. Preyer uit Utrecht. R K. Militairen ver,eenigi'iS- Gisterenavond waren een aantal R.K. Militairen in het R. K. Vereendgingsgchouw hijjeengekopen; teneinde tot oprichting eener R. K. Mi-litai- renVtreeri. te geraken. Behalve de weleerw. heeren kapelaans was ook het bestuur der KJ- S. A. Hierbij tegenwoordig. Dé. Weleerw. lieer Slenders gaf eene be knopte uiteenzetting van liet uoel eener R.K. Militairenvereeuigiyg en Helde op den voor- grond dat .deze vooral dc behartiging der geestelijke belatan de "R. militairen beoogt. Ook zal voor de noodige ontspanning- worden gezorgd, zoodat deR. K. militair zich gaarne in zijn» vereeniging verpoozen zal. Hedenavond wordt wederom eene ver gadering belegd, waarbij men nog meer militairen hoopt aanwezig te zien en waar verdere plannen zullen besproken worden. ZAANDAM. Personalia. Donderdag 8 Juni a.s. hoopt J. Jb. Velt kamp den dag te herdenken dat Hi ij 25 jaar in dienst is bij de firma. Kaïny- lh trijs en Gébrs. van Pelt alhier. WORMERVEER. Zuivelfabriek „de /apenstreek." Dc „St. Crt." bevat de statuten der alhier opge richte en gevestigde Naamlooze .Vennoot schap. Zuivelfabriek „de Zaanstreek." Do Venn, heeft ten doel het verwerken van al dc melk door de vcimooten in hun bedrijf te winnen, van melk door anderen te leveren en liet verkoopen van de daar uit te maken zuivelproducten. Zij kan .een gedeelte van do aan haar geleverde melk beschikbaar sijellcn voor huishoudelijk ge bruik der ingezetenen van de plaatsen waar do leveranciers wonen. De hoeveelheid melk voor ingezetenen van verschillende plaatsen beschikbaar te stellen, zal in verhouding staan tot hetgeen uit die plaatsen wordt ingebracht. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt acht duizend gulden, verdeeld in 320 aan deden, elk groot f 25. Voor de eerste maat treedt, in afwijking van de voorgeschreven wijze van benoe ming, de heer Buscli, -van liiér, als direc teur'voorzitter de'r vennootschap, op. WERVEBSHOEF. Een R.-K. Ziekenfonds. Alhier is een K.- Iv. Ziekenfonds opgericht. Staande de ver gadering gaven zich 45 personen als lid op. De contributie bedraagt 10 cent per week. HARDDRAVERIJ. Op de laatele algemeene vergadering der Harddraverijvereeuiging „Eiste en Omstre ken" was besloten dit jaar nicj; één, doch twee harddraverijen te doen plaats hebben en wel een op den ouden tijd en een in de maand Mei. In deze maand toch ig, 't in de hier bet-taande bedrijven niet zoo bijzonder druk, weshalve deze er zich 't beste toe leent, Kort geleden nu wat besloten haar op dezen dag te doen plaats hebben. Aan de meeste arbeiders .was drié uur schaft of een halven dag vrij-af gegeven om hen in de gelegenheid te etellen deze wedstrijden bij te wonen. Voor dezen wedstrijd waren acht paarden ingeschreven en wel als volgt: 1. „Chique" van C. J. van Gastel, te Voor burg, berijder eigenaar; 2. „Freewheel", van B. Beekman te Amsterdam, ber. eigenaar; 8. „Corri", van P. Op den Beider te Haar lemmermeer, ber. eigenaar; 4. j,Cornelius Binger", van W. F. Smits <c Rij^wiV, ber. eigenaar; 5. „Druscbbake", van N. Pen- nenos te Haarlemmermeer, ber. G. de Boer* 6. Betty Brooek" van D. de Vlieger té Haarlemmermeer, ber. A. de Vlieger; 7, „Doorlooper" van H. Verdegaal te Lisse 'be rijder D. de Vlieger; 8. „Auto" van Gebrs. Prast te Amsterdam, ber. J. C. v. Leeuwen. Te kwartier voor negen stelde onze mu- ziekvereenigiug „Eensgezindheid" zich in beweging en begaf zich naar de baan, gele gen achter de „Witte Zwaan", op 't terrein van Gebrs. Vreeburg, waar zich reeds, ge lokt door 't mooie weer, veel belangstellen den lieen en weer bewogen. Onder de op gewekte tonen der muziek nam de wedstrijd te 9 uur een aanvang. Als winners kwamen na prachtige en spannende ritten nit het strijdperk Eerste prijs: no. 8 „Auto" 70; rweede prijs no. 4 „Corn. Binger" 40; derde prijs .Betty Brooek" 20. Voor de namiddag-barddraverij voor paar den van allo landen en rassen waren 12 paar den ingeschreven nl.: 1. „Catbarina R" van J. Schoon te Medemblik, ber. M. Hasker. 2. „Catbarina L" van P. C. Appel te IJselmon- de, ber. A. Witte veen. 3. „Auto" van Gebr. Prast, Amsterdam, ber. J. C. van Leeuwen. 4. „Vilesse", vau M, Schermerhorn te Alk maar, ber. J. Witteveen. 5. „Druscbbake" van N. Pennenos te Haarlemmermeer, ber. J. G. de Boer. 6. „Doorlooper" van H. Ver degaal' te Lisse, ber. D. de Vlieger. 7. „Cor nelius Binger' van W. F. Smits te Rijswijk, ber. eigenaar. 8. „Freewheel" van B. Beek man te Amsterdam, ber. eigenaar. 9. „Betty Brooek" van I). de Vlieger te Haarl.meer, ber. A. de Vlieger. 10. „Chique" van C. J. van Cassel te Voorburg, ber. eigenaar. 11. „Charlotte Cordaij" van Gebr. Prast te Am sterdam, ber. J. van Leeuwen. 12.. „Aura" van II. Verdegaal te Liase, ber. D. de Vlie- ger. Terwijl we dit seiuen, voeren de tranis van beide kanten nog belangstellenden aan, ter wijl honderden personen reeds aanwezig zijn, R.K. Kjesveaeeaiging. A.s. Vrijdagavond te 7 uur zal op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" door liet bestuur der R.K. Kies vereeniging zitting worden gehouden voor cie stemming voor een eandidaat der Prov. Staten, (vïc. mr. Eerstens). Candidaten zijn de heeren Balvers, Hillègom, ook \*oorgedra- door Lisse; dr. Taverne, Oegstgeest, en en Véelendurf, Hazerswoude). Tevens is er te 8 uur vergadering. 'St. Isidorus. In de gisteravond gehouden vergadering van St. Tsidorus* werd liet voor stijf der Pah'oonsvereenïging inzake kinder toeslag van do hand gewezen als niet be rusten! e op goede grondslagen. Dienaan gaande zal een nieuwe regeling over kinder toeslag aan de patroons vereeniging worden gezonden welke op een betere basis berust. Uit de besprekingen bleek dat de vergade ring' uiet erg symphatiseert met een der- gelijken toeslag cn aan loonsverhooging dc voorkeur geeft, als gevende een gezondere» toestand. ei.\MSSi:j„DK STUKKEN. De bruiuïjroodregeliug. De minister van Landbouw enz. heeft eenige vragen van den heer van Hamel ter zake van d® bruin bi oödregèling beantwoord. Na de reeds gedane mededeelingen aan andere Kamerleden bevat dit antwoord uit den aard der zaak niet veel nieuwe bijzonderheden meer. Wij ontleenen, er het volgende aan: De Minister moet aannemen, dat er niet in omvangrijke male sprake kan zijn, dat bakkers- patroons niet voldoende werk voor een deel vau hun gezellen hebben. Ware dit het geval dan zonden de burgemeesters van gemeenten, waar zulks liet geval is, hem daarvan wel in kennis gesteld hebben. De Minister is van oordeel, dat het wel ia waar vooi'deeliger voor het bakkersbedrijf is ook wittebrood te bakken, maai' hij is overtuigd, dat de tlians geldende bruinbroodregoling de houding, aangenomen door de bakkerspatroons, niet motiveert. Bij Regeéringsmaatregelen, die zoo diep in grijpen in den gewonen gang van zaken worden meerdere malen de belangen van een of meer categorieën van producenten min of meer be nadeeld. De Minister is van meening, dat hij dit offer vau liet bakkersbedrijf moeht vragen om reden, die hij mededeelde in zijn antwoord op de vra gen van het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Voort van Zijp, van 4 dezer. Crisis-uitgaven. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling! en verhooging van het tiende hoofdstuk den Staatsbogrooting voor 1916 (verschillende pos ten wegens crisis-uitgaven.) Het eindeijfer van het begrootingshoofdstuk wordt verhoogd met 21.901.000. Z. D. H. de Aartsbisehop van Utrecht heeft benoemd: tot kapelaan te Hilevrsum (H. Maria Onbevl. Ontv.) den weleerw. heer drs. Th. J< F. Verhoeven; tot kapelaan te Groningen (H. Martinus) den weleerw. heer B. A, Preller; totj kapelaan te Jutfaas, den weleerw. heer A, Aukes; tot kapelaan te Gaanderen, den wel eerw. heer B. J- «L Bloemen; tot kapelaan tei Montfoort, den weleerw. W. Th. Smulderstot1 kapelaan te Nijkerk, den weleerw. heer H. J. M.j Pot. -gf BESPARING VAN MILITAIREKLEEDING.j Naar men verneemt ia de order, omtrent het voortaan geoorloofd zijn van het dragen vasj burgerkleeding door miliciens met bijzonder o» periodiek verlof, gegeven me.t de bedoeling hierj door. militaire kleeding te sparen, daar men o* nog niet in geslaagd is een dergelijke organu satie in het leven te roepen, dat men steeds ove^ een groote hoeveelheid kleeding be*dnkken| kan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2