HM WML. (IIIIII ROBERT SURCOUF Schagchelstraat 7-9 hij de Anspas büiiëMland OE OORLOG RIJWIELBANDEN H. J. v. d. fêiEER, FEUILLETON BINNENLAND Woensdag 24 Ifiei Tweede blad Goedkoopst Adres Episoden uit Ket leven van een KAPERKAPITEIN. !0) VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. HET ANTWOORD VAN BETH- MANN HOLLWEG AAN SIR EDWARD GREY. Naar aanleiding van de uitlatingen van den Engelschen minister, Sir Edward Grey, aan een Amerikaanschen journalist van oe bicago Daily News", heeft nu de I>uitee-he i kekanselier, von Bethmann Hollweg, ook en onderhoud toegestaan aan een Ameri- 3\ ranse hen journalist, namelijk denBeTlun- e-heu correspondent Wiegand, van de New- York World", die daarvan een relaas aan zijn blad zond. Het volgende is er aan ontleend. In den aanvang van het gesprek merkte VI rijkskanselier op, dat na 22 vreeselpke io, rlogsmaanden en buitengewone verliezen tv n goed en bloed, Engeland begint in te f.ion dat het Duitsche volk niet verpletterd, hernietigd kan worden. Sir Edwartl Grey, zoo ging hij voort, ver klaarde dat de Britsche staatslieden Duitsch- Oand nimmer hebben willen verpletteren en Vernietigen, ondanks de hiermede in strijd feijnde uitingen van zijn ministerieele colle ga's, ondanks het lokaas dat Poineare het ransehe volk voorhield, dat ten slotte En geland en Frankrijk aan Duitecbland den K °de zouden voorschrijven. Dn het militairisme? Niet Duitsehland, 1 :'nr Engeland voerde twintig jaren met ■■'dliiairisnie politiek in Egypte, Faschoda, ;,lp" Boerenoorlog, Algeciras, waar Engeland :>r de verklaring van Grey Frankrijk liet Hvi;len, <]at ]iei op Engelands oorlogshulp kon 'rekenen eu de generale staven van beide 8 a nel en met elkaar tot overeenstemming be- feonnen te komen. Xaar aanleiding van de woorden van dat Bethmann Hollweg wist. dat Engeland ■nooit kwaad tegen Dnitsehland in t schild Koerde, antwoordde de kanselier met het tv. oord: Inslnitingspolitiek. Uit de documen ten der Belgische archieven weet de geheele twereld, dat ook neutrale staatslieden in Ber- Öijn, Parijs, Londen, daarin een groot oor- li1 gsgevaar zagen. De nentraliteitsovereenkomst, die ik Lord HaMone aanbood, waarborgde Europa en de 'geheele wereld den vrede. Engeland weiger- 11 o. De kanselier deelde op 19 Augustus 1915 in den Rijksdag de bewoordingen van zijn voorstel mede. De laatste formule luidde: •„Engeland zal deze welwillende neutraliteit "bewaren, indien Duitsehland een oorlog zou Hvordon opgedrongen." De opmerking van Sir Edward Grey hier- Witrent is in strijd met de feiten. De laatste opmerking van den kanselier ovei bet v Gr il el en sloeg op Grey's bewering, dat Duitsch- Üami den oorlog vermijden kon, als het 't fEngelsch voorstel tot een conferentie aan- hiara. Hoe kon Duitsehland dit voorstel aanne men met het oog op de omvangrijke mdbi- lisatiemaatregelen van Rusland, vroeg de kanselier. 1 Ons was het nauwkeurig bekerwl dat de (Russische regoering reeds met de motulisa- jtie was begonnen, toen het voorstel van Grey kot een conferentie werd gedaan. Indien na. besprekingen van twee L drie weken, ge durende welke Rusland zijn troepenconcen tratie aan onze grens voortzette, de confe- kentie ware mislukt, zou Engeland ons dan Koor de Russische invasie hebben bewaard, dus met zijn leger en vloot hebben onder steund? Blijkens bericht van den Belgischen gezant te St. Petersburg kreeg do Russische oor Soesnartii de overhand toen op Engelse-hen Kun kon worden gerekend i On3 Augustus 1914 zcide Grey, Engeland "zou nauwelijks meer lijden^ als liet aan den 'oorlog deelnam, dan wannfeer het ter zijde bleef en wees daarbij op de groote vitale belangen van Engeland bij België. Engeland begon den oorleg niet om België, maar om Ider wille van Engeland zelf. In antwoord op een opmerking van Wie- ga nd inzake België, zeide de rijkskanselier o.m.: 1 Vóór het uitbreken van den oorlog bood ik Engeland volledige waarborg, dat de in tegriteit en onafhankelijkheid van België zouden worden geëerbiedigd. Engeland wee® het aanbod als een schandelijk voorstel af. „Heb daarvoor 'geen zorg! Ik heb een aantal wakkere borsten, die wel is waar in de stad ver strooid zijn, maar in een kwartieruurs op de plaats zijn waar ik ze noodig heb. Nu vertelt ons oom Carditon, dat de Engelsciiman matrozen behoeft. Wilt gij u aanmelden, Bert Ervillard? Als gij met eenigen mijner jongens aan boord van de brigantijn kondei komen, ware de onder neming reeds ten.halve gelukt." „Ik ben er toe bereid." „Dan hebt gij geen tijd te verliezen. Als En ge .schman moogt gij natuurlijk niet bij hem «omen. Zeg hem, dat gij eenige bekenden ia de buurt hebt, die. ook gaarne eenige mijlen water tusschen zich en Frankrijk wenschen te zien. Het beste zou zijn, dat hij u voor landraden hield; hij kan dan minder licht argwaan opvatten, haat u door oom Carditon een andere lcleeding geven en koin dan weder boven!" Terwijl dit in de herberg plaats greep, rolde e donder van het bombardement over de stad Q de reedehij zweeg zelfs gedurende den nacht In 1S87 gold Frankrijk als England's mede dinger, in 1914 echter Duitsehland. Daarom sprak Engeland's belang voor den oorlog. Over de toekomst merkte.de Rijkskanse lier op, dat ook hij een- duurzamen vrede verlangde. Maar wij komen dien vrede niet nader, zoolang de. verantwoordelijke staats lieden der Entente in opmerkingen over Pruisische tirannie, Pruisische militarisme hun eigen voortreffelijkheid trachten te doen uitkomen of Duitschlands politieke toestan den willen veranderen. Duitsehland echter heeft home rule. Ver hinderde Engeland's democratische constitu tie den Engelsehen staatslieden om geheime overeenkomsten te sluiten met Rusland en Frankrijk, die de eigenlijke oorzaak van den wereldoorlog zijn? Tweemalen constateerde ik openlijk, dat Duitsehland bereid is op den grondslag te_ onderhandelen, welke tegen toekomstige aan vallen door een coalitie besehermt, Europas vTede waarborgt. Gij kent bet antwoord van Poincaré. Alleen als de staatslieden de oorlogstoe stand zóó nemen, gelijke elke oorlogskaait dien toont, als ze eerlijk de oorlogs- en vre- desvragen praetisch willen bespreken, zullen wij den vrede naderen. Wie daartoe niet bereid is, draagt de schuld als Enropa verder verbloedt. Ik wijs deze schuld verre van mij. RUSLAND, ZWEDEN EN NOORWEGEN. Zweden en Noorwegen zijn, wat hun re- geeringsbeleid aangaat, neutraal, maar zoozeer de volksstemming in Zweden naar den Duitschen kant neigt (niet uit liefde voor de Dnitschers, maar uit wrok tegen Rnslami), zoozeer helt de stemming van het Noorsche volk naar Engeland over, in dit laatste geval- wèl uit sympathie voor den Brit, met wien Noorwegen een zeer druk handels- en scheepvaartverkeer onderhoudt Noren en Zweden zijn eigenlijk nooit innig saamgegaan; de verbreking van de persoon lijke unie tusschen heide landen, toen Noor wegen zich uit het gezag van den Eweed- schen koning losmaakte en zich een Deen- schen prins tot eigen koning koos, i® daar van genoeg bewijs geweest. Geen wonder du6, dat de Noren niet ge neigd zijn de Zweden te steunen, nu onder dezen de bekende opgewonenheid tegen Rus land wegens de kwestie der Alands-eilanden gaande is. Het in de Noorsehe hoofdstad verschijnen de bekende orgaan „Tidens Tegn" maakt zich van die gezindheid op vrij duidelijke wijs tot tolk. Zinspelend op den geheimen wensch' van velé Zweden om het indertijd aan Rusland verloren Finland te heroveren, waarschuwt het Christiaansche blad zijne oostelijke buren zich niet in „grootpolitieke avonturen" te begeven. Op steun daarvoor bij Noorwegen geeft het te verstaan, ben oei t Zweden niet te rekenen. Noorwegen wil be slist neutraal blijven. Ja, het gaat nog iets verder en geeft eenigszins omsluierd, maar de bedoeling valt toch wel tusschen de regels door te lezen te kennen, dat Noorwegen zich eerder tegen Zweden dan ervoor zal verklaren. Om deze re-den: zelfs al mocht de oorlogspartij in Zweden- de re- geering in handen krijgen, en al mocht zelfs Rusland geslagen en Finland veroverd wor den, dan moet men nog verder in do toe komst zien. Rusland kan geslagen, maar niet verslagen worden en zal zelfs na een on- fortuinlijken afloop van den Europeeschen oorlog, altijd nog groot genoeg blijven om zich te herstellen en dan, wraak nemende op Zweden, dit ten onder te brengen. En het is blijkbaar de vrees, dat Rusland ditn, uit ergernis- dat Noorwegen zich neutraal zou hebben gehouden, in één moeite door ook Noorwegen in de verknijping zon bren gen, die „Tidens Tegn" dreigen doet, dat het „alleen de zorg voor de toekomst van ons eigen land zal zijn, die over onze han delingen beslist," als Zweden het Russische volk nü iu den rug mocht vallen." De vrees voor eigen toekomstof de sympathie der Noren voor de Entente??? vraagt de „Limb. K." terecht. Wat ervan zij, indien het artikel van het blad de gezindheid der regeering6kringen te Ohhristiania weergeeft, verwikkelt dit de Allands-kwestie voor Zweden in een nieu wen knoop. Nu meldt de „Daily Telegraph" dat Frank rijk en Engeland van Rusland hebben ge daan gekregen, dat het beloofd heeft, de op Aland aangebrachte versterkingen weer te zullen 'afbrekennó den oorlog. En het Londonsche blad verzekert, dat de Zweden hiermee geheel tevreden zijn. Het feitelijk bericht van het Londensehe blad, dat ter zake goed kan ingelicht zijn, schijnt aannemelijk. Maar of de tevreden heid 'der Zweden, die het proclameert, wel zoo wezenlijk bestaat, is een tweede kwestie. niet stil en den volgenden morgen maakten de troepen der Conventie zich tot de bestorming ge reed Het was nog duister, toen Dugommier en Napoleon hunne kolonnes tegen de werken van Klein-Gibraltar voerden. Het tirailleursvuur en de kartetsen der Engelschen teisterden zoodanig de Fransdien troepen, dat Dugommier, de an ders zoo onverschrokkene, met de woorden „wij zijn verloren!" terugtrok. Napoleon had zich ecliier door den ontzettenden kogelregen een weg in de vijandelijke stellingen gebaand en wel dra bevond zich Klcin-Gibraltar in zijne han- dena Vervolgens bestormde hij de beide forten Balagnier en Eguillette, en er verschenen afge vaardigden van de Conventie om Hem haren dank te- betuigen. Hij had heden de eerste groote trede tot het consulaat en den keizerstroon be stegen. Admiraal Hood retireerde. Eerst lichtten de groote schepen het anker, dan zouden de klei nere volgen. De reede en de zee waren met sloe pen en vaartuigen overdekt, die troepen en vluch tende inwoners aan boord van het eskader brach ten. Intusschen duurde de kanonnade, die tegen de overige versterkingen gericht was, onafgebro ken voort. De grond dreunde onder het gebulder van het geschut, de zee schuimde onder de geeselende slagen van duizenden riemen en de lucht suisde achter de tallooze kogels, die haar in alle richtingen doorkruisten. In de stad lieerschte een koortsachtige opgewondenheid. Men was in de straten zijn leven niet zeker. Wie Het ie juist het gebruik, dat een overwin nend Rusland aan de Alands-versterkingen in dezen oorlog zou kunnen maken, dat de onrust der Zweden wekt. De ontwikkeling der dingen zal spoedig aantoonen, of de zoo scherp opgerezen Alandekwestie werkelijk zoo snel weer uit de voeten is geruimd. Voor den wereldvrede zon het te hopen zijn, maar in den tegen-woordigen rainoer- zieken tijd legt eene volksbeweging zich niet zoo spoedig neder. De nieuwbenoemde levensmiddelen-dictator in Duitsehland. De „Tagliche Rundschau" geeft eenige bij zonderheden omtrent von Batocki, den tlians benoemden „levensmiddelen-dictator". Hy is een Oost-Pruis, geboren te Bledan, thans 57 jaar oud. Na eenige vermaardheid te hebben verworven door het beheer van zijn mo delboerderij, werd hjj later landsraad in het dis trict Königsberg-Land. Nog later werd hij voor zitter van de Kamer van Landbouw te Königs- berg. In 1914 werd hij benoemd tot civiel-gou- verneur van het verwoeste Oost-Pruisen. In Maart 1915 hield hij in de Kamer van afgevaar digden een redevoering die vooral daarom opge merkt werd, ómdat Hij daarin duidelijk de be trekkingen tot Rusland uiteen zette. Hij is een voorstander edr autonomie. Het blad meent, dat de keus op von Batocki hoofdzakelijk viel wegens zijn kennis van de toestanden in den landbouw, hoewel hij ook van handel en nijverheid op de hoogte is. Alleen vrede door overwinning! Hoewel de Engelsehe minister Grey, ru zijn bekend interview met den Amerikaanschen journalist van de „Chicago Daily New#," blijk gaf van een, zij 't nog slechts, gematigde toena dering, blijven de Fransche kopstukken elk ver langen naar den vrede nog smoren. Was het eerst Poincaré, die elk vredesverlangen afwees, thans heeft Briand nog eens verzekerd, dat de Franschen, nu zij eenmaal vechten, ook willen doorzetten en.... overwinnen. Bij dó ontvangst van de Russische afgevaar digden te Parijs, in het Palais Bourbon, hield de Fransche minister Briand een redevoering waarin hij o.m. erop wees, dat de soldaten aan het front, geen woorden, maar daden verwach ten. Naar aanleiding van de verzoeningsgezinde rede van den Duitschen rijkskanselier zeide hij Duitsehland doet een wonderschoon woord rondgaan, teneinde de geallieerde volkeren te scheiden. Maar thans is het woord vrede hei ligschennis, indien het beteekent dat de aanval ler niet gestraft zou worden. Het zou een schande zijn voor de gealliërden, indien ze de gelegenheid laten ontsnappen om een duurza men vrede to grondvesten. Vrede kan sleelits verkregen worden door een overwinning der geallieerden en moet gebaseerd zün op het recht en internationale waarborgen. Zulk een vrede zal de veiligheid der volkeren verzekeren. Dit Ideaal maakt onze taak verheven. Door krach tige samenwerking zullen wij dien vrede ver krijgen. Ten slotte betoogde Briand, dat Duitsch- land's ster reeds begint te verblëeken. Het Russisch gevaar voor Zweden. De Russische versterkingen van de Alands- eilanden, welke in strijd met vroeger gesloten verdragen zijn aangelegd, blijven voor de Zwedien nog steeds een aanleiding tot vrees voor nog te wachten gebeurtenissen. - Prof. Steffens, die in de Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag de regecring over de Aiand3-eilanden had geïnterpelleerd, heeft dan ook met het antwoord van de regeering slechts zfjn „voorwaardelijke" tevredenheid te kennen gegeven en was voor zichzelf er over voldaan, dat hij do aandacht op de kwestie had geves tigd. Hij betreurde het echter, dat de diploma tieke geheimzinnigheid der regeering belette er meer, van''te vertellen. Hij gaf nog bizonderhed'en over de werken, dio er de laatste maanden op de Alanseilanden zijn opgerioht, o.a. dat de kanonnen ten deele uit Amerika zijn gekomen. De forten hebben een offensief doel, zei hij, en zijn daardoor oen bedreigng voor Zweden. Niet, omdat de entente, naar hij geloofde, booze plannen met Zweden heeft, maar omdat de oorlog een wending zou kunnen nemen, die Rusland dwingt de eilanden tegen Zweden te gebruiken. En dan zijn diplo matieke verzekeringen waardeloos, want men kan niet weten of de entente haar beloften ver mag te houden. Alleen de mededeeling, zoowel in de Fran sche als Engelsehe pers, dat de versterkingen sleohts van tijdelijken aard zijn en na den oow- log zullen worden geslecht, heeft een weinig geruststelling gebracht, hetgeen in de jZweed- sche bladen dan ook tot uiting is gekomen. Doch de Conventie te vreezen had, nam de vlucht, en wie achterbleef, verschanste zich ia zijn huis uit vrees voor de marodeurs, die in grootere en kleinere benden hun rooverhandwerk uitoefenden. Die schepen, welke nog in de binnenhaven lagen, moesten langs de versterkingen heen, die zidi nu in de macht der rransche troepen bevon den. Verscheidenen daarvan werden door de artilleristen van Napoleon in den grond geboord; daarom bleven de overigen achter, in de hoop onder begunstiging van bet nachtelijk duister met meer veiligheid te kunnen uitloopen. Tot deze laatste behoorde ook de brigantijn „the Hen". Zoodra de avond gevallen was, verscheen kapitein Harion bij oom Carditon. Er bevond zich geen enkele bezoeker in de herberg, want er was niemand die tijd of lust zou gehad hebben om in het nijpende gevaar de zijnen te verlaten en ouder gewoonte achter een glas wijn te gaan zitten. „Hoe staat het; is alles veilig?" vroeg hij den waard. „Alles!" antwoordde deze. „En hiernaast in de bank?" „Men heeft bewakers in het gebouw geplaatst, maar deze kunnen niet beneden komen. Overi gens is de kanonnade zoo sterk, dat geen luis teraar den arbeid hooren kan. Hebt gij genoeg manschappen bij u?" „Ja! zet voor hen uw kelder open: zij zullen dadelijk komen. Voor het overige hebt gij u geheel tevreden over den toestand is men nog niet. Dat ia te begrijpen! ENGELAND. Nog een politiek slachtoffer van den Iersehen opstand. Het „Central News" verneemt, dat de vice- koning van Ierland, Lord Wimborne plotseling naar Londen is vertrokken, maar volgens in lichtingen die te Dublin zijn ingewonnen, is zijn verzoek tot ontslag nog niet ingewilligd. Over zijn terugkeer naar Dublin is ook mets naders bekend. Zijn plotseling vertrek uaar Londen wordt natuurlijk in verband ge-bracht met- het bezoek van Asquith aan Ierland. De Duitsche uitgeversbond, heeft per adres den Rijksdag verzocht, de verhooging van post en spoorwegtareven niet aan te nemen. De Servische minister Pasjitsj is na zijn reis naar Moskou, Kief en Odos9a weder te St. Peterburg teruggekeerd. De Russische regeering zal van staatwege den bouw van een handelsvloot, voornamelijk de vervaardiging van zeilschepen, ondersteunen. De tweede zoon van Entile Loubet, den vroegeren president in Frankrijk, is op 24-jari- gen leeftijd tfe Parijs overleden. De Eerste Minister van Newfoundland Sir E. P. Morris is uit St. Johns naar Engeland ver trokken, waar hij midden Juni wordt verwacht. De ondervoorzitter van de Russische Academie van Wetenschappen, de bekende pro fessor Nikitine, is te St. Petersburg overleden. Volgens bericht uit Boekarest, besloot de Roemeensche exportcentrale, den geheeb-n voor raad gerst van de vorigen oogst op te ruimen. In Denemarken is bekend gemaakt, dat de pakketpost van en naar Rusland weer over Zweden en Vardos naar Archangel plaats heeft. Uit Haparanda wordt gemeld, dat bij be sluit van de regeering alle wolvoorraden in Rusland in beslag zijn genomen. De Italiaanschc ministerraad heeft Orlan do en Anzilotti tot vertegenwoordigers bij het Haagsche arbitrage-hof benoemd. TABAK VOOR DE B1NNENLANDSCIIE SIGARENINDUSTRIE. Hoewel er tot dusver nog geen overeen stemming is verkregen omtrent de wijze en de voorwaarden waarop de goedkoopere tabak voor de binnenlandsclre industrie be schikbaar zal worden gesteld, staan al dus meldt het „Hbld." enkele hoofd punten toch reeds vast. Zoo is het de be doeling, dat de bedoelde tabak alleen zal worden bestemd voor sigaren die niet duur der zijn, dan een winkelprijs van 3 cent. Daarvoor zal zoowel omblad als binnengoed verstrekt worden. De fabrikanten moeten zich echter verplichten tie sigaren die zij met behulp van deze tabak fabriceeren uit sluitend te leveren aan in Nederland ge vestigde -winkeliers met verbod om het fa brikaat uit te voeren. HET BAKKEN VAN WITTEBROOD OP ZATERDAG. Naar aanleiding der door den minister yan landbouw gezonden circulaire aan de burgemeesters, om in hun gebeente toe stemming te kunnen verleenen, dat van den bij de bakkerijen aanwezigen voorraad tar webloem, witbrood inag worden gebakken, hebben de R. K. Bond en de Chr. Bond van Bakkersgezellen enz. een adres aan den minister gezonden. Adressanten zetten daar in uiteen, dat van deze toestemming op dien dag' een zoodanige toestand in de rege ling der werkzaamheden gevreesd wordt, dat dahruit voor de bakkerij groote moeilijk heden zullen ontstkan. De arbeidstijd .zal dan overmatig lang worden en zeker in taj van plaatsen meer dan 24 uur bedragen. Waar de minister deze toestemming gegeven heeft met het oog op de bij de bakkerij aanwezige tarwebloem, vragen adr. dit op voor de bakkerij regelmatiger wijze te doen geschieden door toestemming te geven om den aanwezigen voorraad te verwerken met het dagelijks bakken van klein witbrood (kadetjes, enz.) PRINS HENDRIK NAAR FRIESLAND. Prins Hendrik is voornemens 29, 80 en 31 dezer in Friesland door te brengen. De Prins zal ten huize van Ren Oommissaris der Koningin te Leeuwarden logeeren. Het doel van de reis, die geen officieel karakter draagt, is, meer kennis van de provincie Friesland op. te doen. jNA DEN WATERSNOOD. Het loegm^Uen von' d|e Mieren. Er zijn thans drie zuigers bezig met het leegpompen van het Buikslotermeer, waar verder met niets te bemoeien Hier is de sleutel. En ik geef u mijn woord, dat ik voor mij u niet lastig zal vallen. Maar beantwoord mij eerst nog eene vraag: hebt gij de bedoelde mannen aan boord gekregen?' Ja Het zijn er elf, wel is waar jonge, onbe varen lieden, die alleen op een schip gaan, omdat de grond hun hier onder de voeten brandt; maar ik ben toch blijde, ze bekomen te hebben. Anderen zijn minder gelukkig dan ik en de kat met negen staarten is de beste leermeesteres, die er be staat." „Gij gebruikt hen toch niet bij uw tegenwoor dige onderneming „Ik zou er mij wel voor wachtenZij zijn nog niet vertrouwbaar genoeg; op mijne teerzakken kan ik mij verlaten." Hij nam den sleutel en ging naar bulten. De waard knikte vergenoegd en prevelde: „Het zal u niet meevallen, oude spitsboef! Hoe goed dat hij Bert Ervillard aan boord gelaten heeft; deze zal er met de tien kameraden al wel reeds voor zorgen, dat „de Hen" in goede han den komt." Na eenigen tijd vernam hij buiten het ge- druisch van eene menigte voetstappen en wei- nio-e minuten later kwam Robert Surcouf binnen, en"Gevangen!" lachte hij. „Komaan, oom Car diton, geef ons nu nog een goeden slok, dan breken wij op." „Zitten zij goed vast?" „Vast! Wij hebben zooveel tonnen voor de het water nog ongeveer. 1 Meter hoogstaat. Deze week hoopt men het meer droog te hebben. Ook het Voiendammermeer zal bin nen enkele dagen van l;et overtollige wa ter zijn bevrijd. Aan de huizen valt heel' wat te herstellen, liet baanvak EdamVo- lendam van de il.U.S.M. zal binnenkort worden hersteld. De directie heeft dez«r dagen een onderzoek ingesteld, liet Broe- kermeer wordt leeggepompt door hel be* staande motorgemaal en een eiectriscii# hulpmachine. Het water in dit weer is al aanmerkelijk gedaald. Ook is men bezig het Belinermeer ipet een noodgemaal leeg je pompeu. Te Landsmeer loopt reeds jong vee in de weide. Zes levens gered. Bij het afbranden Zon dagnacht van een boereuhoeve te Hoogland (i>rov. Utrecht) zijn levena gered door den rijke veld wachter J. Lreijer. Deac ziet van uit zijn woning te Amersfoort» dat er- gene in de verte brand woed!. Ja vliegenden ren legt hij do 4 K-M. af en eindt schaur en hooiberg in Lichte laaie, terwijl ook hot woonhuis leeds heeft vhtuigevat. Alle» slaapt nog in hu ie en omgeving. Roeper doet de bewoners niet ontwaken; in&laan dor ruiten heeft oven weinig au eet*. Eerst het afschieten van revolverschoten binnen de woning schrikt de slapemlen op. Zondei dezen kra'nigen veldwachter waren do zes inwoneuden, waarbij een kind van anderhalf jaar, iu de vlammen omgekomen. Geknoei inct regceringselcren. Naar men verneemt was de aanvoer van regee- ringseii-ren to Utrecht Zaterdag belangrijk minder dan er besteld was. De oorzaak hier van moot gezocht worden in liet feit. dat er op vrij groote schaal mede geknoeid is. Van gemeentewege zijn tliuns maatregelen daartegen getroffen De knoeierij bestaat hierin, dat sommige winkeliers de regeerrngséierun door hen van de gemeente betrokken, direct hebben ver kocht aan z.g. opkoopeis. uie ze op hun beun' van 6'ts et. per stuk op de markt aan deD man brachten. Men is oehlei deze minder eerlijke prac-tijken gekomen, doordat de be wuste winkeliers in het oog loopend groot, hoeveelheden eieren bij het gemeentebestuui bestelden, aantallen grootor dan aan hun ge wone klauteu verkocht konden worden. Waar hen aanvankelijk de verlangde hoe veelheden verschaft werden, moeten ver schillende eerlijk handelende- winkeliers zich met het oog op de door het gemeentebestuur ontvangen beperkte hoeveelheden eieren met minder tevreden stelien, dan zij werkelijk yoor hun omzet noodig hadden. Een en au der leidde natuurlijk tot ontevredenheid bij hen over de distributie. Tegen vermelde minder eerlijke handelin gen zijn thans maatregelen genomen, o.a. dan in 't vervolg alle regceriugseiereu zullen worden gestempeld, zoodat 't opkoopers on mogelijk gemaakt is regeeringseieren op de markt te verkoopen, daar andcus het daarop aanwezige stempelwerk direct zou uitwijzen dat zij hun eieren betrokken hadden van winkeliers, die van gemeentewege regee- ringseiereu ontvangen. Een modderbad in Nederland. Deeer dagen is eenigszins feestelijk de gelegenheid tot het nemen van modderbaden te Rockanjo geopend. Zij is gevestigd in de zeventiende ceuwsche boerderij „Walosteyu", beneden weg Oostvoorne—Rockanje, niet. ver van 't meertje, dat de radium-lioudende modder bevat en zeer goed voor het doel is inge richt. In de ligliallen is gelegenheid voor oe\ 20-tal patiënten tegelijk. Nu het buiten'me vrijwel ontoegankelijk is, zullen de Neder- landschc modderbaden zeer zeker belangstel ling vinden. Dat was de eenstemmige op vatting van de genoodigden (onder wie veel medici) die onder muziek en eeu gezelligen .lunch de opening van het Nederlaudsclie modderbad vierden. „Effen wachten.' Twaalf paartjes zou den in SchoterlaucFs huis der gemeefite door den rozenband omstrengeld worden. Kwart vóór twaalf was het „verzamelen" en aan is het gebruik: te 12 uur „gezamenlijk door dt sluis". Eén paartje echter liet zieh wachten, pas tegen twaalf uur arriveerde liet rijtuig, waarin de jongelui met de familie. Maar de complimenten van vader eu of de burge meester Dog eeu oogeublik op hem wou wachten, daar hij niet-van hnis kon, omdat een koe....' Enfin, er stond op de boerderij een blijde gebeurtenis te wachten, die geen uitstel ge doogde en waarhij vader absoluut tegenwoor dig moest zijn. Gelukkig het liep op den koestal nogal vlug van stapel, maar in de trouwzaal moest er toch door twaalf paartjes, met de res pectieve familiën, plus den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, een half uur op worden gewacht. Toen kwam vader per fiets aangesneld, ,,'t Is in orde met koe en kalf; ga nu maar trouwenl" Eu te half één, zomertijd, werden twaalf huwelijken voltrokken. deur gerold, dat zij deze van den kelder uit onmogelijk meer openen kunnen. Ook heb ik er voor gezorgd, dat zij van de zijde der Bank goed ontvangen worden. Zij zijn met ruim twin tig man; „de Hen" is dus ontblcot en ik twijfel er derhalve niet aan of onze aanslag zal geluk ken." „Steekt gij terstond iu zee?" „Neen; Robert Surcouf is geen misdadiger, die slechts in de duisternis van den nacht zijn handwerk drijft. Ik zal op klaarlichten dag en onder ontplooide Fransdie vlag de haven ver laten." „Dat .zou geen koenheid meer zijn, maar waan- zin P' „Des te zekerder zal het gelukken. Heb dank voor uwe hulp, goede oom Carditon. Gij zult spoedig van mij en de mijnen hooren In het woonvertrek stonden bij de dertig man nen die in den loop van den dag in de boven kamers van het huis bijeengekomen waren. Zij dronken op het welslagen hunner onderneming en namen daarop afscheid van den waard Met Surcouf aan het hoofd begaven zij zich r.aar den oever, waar zij de booten vonden, die kapi tein Harton en zijn lieden aan den wal gebrachi hadden. Zij bestegen ze en roeiden op „the Hen" toe. In de nabijheid der brigantijn gekomei, hoorden zij aan boord iemand een liedje fluiten. (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5