DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOQ RUIME SORTEERINB BLAUWE STOFFEN. LUXE EN DAGELIJKSGH SCHOEISEL P. W. TWEEHUIJSEN, Nabij en vèraf. THEOD. G. v. DUSSELDORP Telefoon 2144. Van hedenmorgen TELEGRAMMEN BUITENLAND 5 Barteljorisstraat 5. - Barteljorisstraat 27. Donderdag 25 Mei 1916 4lste Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Intercomm. Telefoonnummers 1428 en 274S Dit nummer bestaat uit twee bladen. EËitTE BLAK. HAARLEMSCHE ALLE0AGJES N° 1927 LVI. nalezing VAN de raads vergadering. Het minst onbelangwekkende van de raads vergadering van gisteren wasde rondvraag aan liet slot, waarbij het instituut dat onder burgemeester Boreel gold: alléén de gelegenheid gegeven voor simpele vragen en niet meer, thans totaal schijnt afgeschaft, en we nu worden ver gast op redevoeringen en betoogen over alles en nog wat. Die rondvraag begon inet een nogal ernstig opgezet betoog van den heer van de Kamp, of B. en W. niet eens hun aandacht wilden wijden aan liet toezicht op de zweminrichting aan de .Houtvaart, een en ander in verband natuurlijk met het ongeluk van deze week. Doch liet bleek, dat dit betoog heelemaal naast de zaak was: het ongeluk van deze week is louter en alleen, zooals we Dinsdag al zeiden, liet gevolg van onvoorzichtigheid, en heeft met meer of minder toezicht niets te maken, daar enboven gebeurde het in 't bassin voor betalen- 'öen, waarover de gemeente niets heeft te vertellen, en B. en W. weten dat het toezicht daar, v aar ze wèl iets hebben in te brengen, goed is. Na den heer van de Kamp kwam zoowaar de heer Poppe weer met z'n waterleidingpotjes aan 'He man vertelde dat hij altijd; gelijk gehad heeft, nóg gelijk heeft, en waarschijnlijk ook in dé toekomst altijd ge'ijk zal hebben, waarop de heer de Breuk, heel vei-standig, niet antwoordde, Iedereen lachte er eens om, toen meneer Poppe triomfantelijk van, zichzelf zeide, dat hij toch maar zoo'ri goed werk had gedaan met z'n aanklacht tegen de stads-werklieden en -ambte naren, en men liet hem praten. Nu de man nie begrijpt, dat men dergelijke futiliteitjes veel beter en succesvoller in wethouderskamer kan behan delen dan ze in den Raad uit te rafelen (en hoe!), doet men werkelijk het best, dit geleuter te Nten gaan voor wat het is. Zakelijker, en ook in den vorm veel beter, is 's heerer. Poppe's partijgenoot, de heer Spiesz, die, zooals we hebben gemeld, eerlang zija raads lidmaatschap wegens vertrek uit de gemeente zal ïjeerleggen. Zijn betoog voor een verzoek van B. en w. aan den Minister, om voor de woning- Louwvereenigingen van rijkswege een renteloos yooischot te krijgen ten bedrage van de hoogere bouwkosten door de oorlogsprijzen werd beza digd en zonder het gewone socialistische tribune- geöreer (nu was er trouwens op de publieke tribune in deze raadsvergadering ookgéén publiek!) voorgedragen.-Wij zijn het met de strekking van zoo'n verzoek niet eens: overal het Rijk en de rijkskas maar voor laten opdraaien, is zuiver-socialistisch, doch dat neemt riet weg, dat wij den heer Spiesz, die zélf zeide eigenlijk nog veel verder te willen gaan met belangstelling aanhoorden, 't Was jammer, dat pij deze kwestie niet wat méér kon worden gezegdb.v. over de weinige hulp die ons gemeentebestuur aan woningbouwverenigingen, toet name aan de jonge R.-K. Woningbouwver eniging, geeft! Door van arbeiders-woning- )ouwverenigingen vooral in deze tijden het mmogenlijke te «schen, werkt men het goede streven niet in de hand, integendeel! Ik zal daar op het oogenblik niet méér van zeggen, doch kom er te gelegener tijde op terug! De rondvraag was met dit alles nog niet afge- loopen. De heer Visser hield een pleidooi voor den vischbankman aan de vischmarkt, wiens inkomen bedenkelijk daaltbij de reorgani satie van het marktwezen die wordt voorbereid, komt ook deze man aan de orde, zeide de burgemeester, maar of hij er dan beter mee zal wezen, betwijfel ik, naar hetgeen jhr. Sandberg al zoo even liet doorschemeren. De heer Klein ten slotte vroeg iets over de lantaarnopstekers, maar hiermede staat in verband het eenige onderwerp van de raads- agenda dat eenige bespreking van belang uitlokte, en dat dus hier even moet worden aan geroerd. De lantaarnopstekers gaan 's avonds, tegen donker, uit om de lantaarns te ontsteken. Tegen middernacht wordt een aantal lantaarns ge doofd, tegen licht-worden des morgens de rest. Die laatste zijn „lantaarns 2e soorr', de andere „le soort". Het blijkt, dat de menschen met dit werk nü zoowat den heelen nacht bezet zijn: de tijden tusschen ontsteken en blusschen en nóg eens blusschen zijn te kort om een slaapje te doen. Nu hebben deze werklieden gevraagd om óók van den „duurtetoeslag" te prófiteeren. Och, vragen staat vrij, en zes gulden weektractement is geen weelde. Vanzelf vroeg de heer Poppe, om ze den duurtetoeslag te geveneen sociaal-democraat* steunt per se elke vraag om méér tractement, dat kan niet anders. Het pleit voor 't goede hart der heeren Bomans, van Liemt en Wolzak, dat ze aan de lantaarnopstekers een duurte toeslag wilden geven van 50 procent, maar dat dit voorstel niet is aangenomen, geloof ik geen onbillijkheid te zijn, eerder een juiste appreciatie door den Raad van wat een duurtetoeslag eigen lijk moet wezen. De heeren Klein en Andreae hebben de een meer in bijzonderheden, de tweede in het alge meen aangetoond, dat een duurtetoeslag bij deze losse arbeiders niet op zijn plaats zou wezen. Om een duurtetoeslag te geven die immers niets anders mag zijn dan een tijdelijke aan vulling on h doordien de Duitschers aan beide zijden van het fort hun linies vooruitbrachten. Maar nu dezer dagen is daar de strijd Weer opnieuw ont brand en hebben de Fraüschen er vorderingen gemaakt. De Franschen zijn namelijk aan beide zijden van het fort weer vooruitgeschoven en konden zelfs in de overblijfselen van het fort voet krijgen. Teneinde echter dit terrein verlies voor de Duitschers te herstellen, hebben dezen zware tegenaanvallen ondernomen en daarmee naar ill het Duitsche legerbericht wordt gemeld het grootste deel van het verloren terrein heroverd, waarbij 1550 gevangenen werden gemaakt. Bovendien hebben de Duitschers tegenover het Fransche gedeeltelijke succes ook hunnerzijds een voordeel te boeken, wijl zij- het dorp Cumières vlak bij de Maas hebben genomen. Tot nog toe zijn daar 300 Franschen, onder wie 8 officieren, gevangen genomen. Op het Italiaansche front hebben de Oosten rijkers in Zuid-Tirol hun opmarsch nog voort gezet en er het pantserfort Campologno bezet. Ten noorden van het Suganadal hebben de op rukkende troepen den bergrug Salubo bij Burgen (Borgo), welke plaats zij reeds hadden genomen, bezet. Op den grensrug ten zuiden van het Suga nadal werden eveneens de Italianen van den Kempel-berg verdreven. Toch geven de iegerberichten nu in zekere male den indruk, dat het offensief aan het ver flauwen is. De Italianen beginnen meer krach- tigen tegenstand te bieden en vinden nu ook gele genheid hun posities hier en daar te versterken Zoo hebben zij ten zuiden van het genoemde fort Campologno, de hoogten ten Oosten van het Assadal bezet gehouden en versterken zij daar nu het vak Asiago-Arsiero. Bij Monfalcone deden de Italianen ook een tegenaanval op de nieuwe Oos- tenrijksche stellingen, doch hadden daarmee voor alsnog geen succes. Sedert het begin van het offensief hebben de Oostenrijkers 24,400 Italianen gevangen geno- men, onder wie 524 officieren; htm buit bedraagt 252 kanonnen, 101 machinegeweren en 16 mijn- werpers. Naar aanleiding van een verkiezingsrede van president Wilson, zijn de vredesgeruchten weer niet van de lucht. Waarlijk, er wordt wel eens wat te veel beteekenis gehecht aan zulke rede voeringen, die er toch vooral op zijn bedoeld om vrede te krijgen met dekiezers! In Weenen ia in diplomatieke kringen, naar van daar wordt gemeld, omtrent eene vredes bemiddeling van Amerika niets met zekerheid be kend. En naar blijkt uit de debatten van gis- Nog een andere werd gèvo*?üTftEF!S^H|PPUeren. in bet Engelsche Lagerhuis is Sir Ed- van de abri (een „schuiltentje") op de nieuwe I ward Grey van meening, dat de tijd voor het afS' bever over de manier waarop houden van vredes-redevoering nog niet is ge- het bedrag voor dezen bouw geboekt moet wor- den, een discussie die niet al te helder was. 't Merkwaardigste mag genoemd worden dat de eenige die een „aula" wenschte, een wijdsch gebouw, waar bij een zeer aristocratische begrafe nis voor véél geld in een plechtige zaal de redevoeringen kunnen worden afgestoken, was. de socialist Spiesz! Enfin, de „dure tijd" heeft althans dit goede gevolg, dat wij voor dergelijke dure, nuttelooze praalgebouwen gespaard "blijven. Hiermede is mijn „nalezing" bij gebrek aan stof uitgeput. a Of neen. Ik wil niet eindigen, zonder nóg eens ('t is in de courant al meermalen gedaan) mijn hevige ergernis uit ie spreken over den akeligen bureaustijl, die gebruikt wordt bij de samenstel ling der agenda. Daar was 'gisteren b.v. een nummer van de raadsagenda dat werd aange duid als: „idem idem idem lid Raad"!! De oplossing van dezen puzzle isvoorstel tot benoe ming van de leden der stembureaux bij de a s, stemming voor een lid van den Raad.... Het papier is wel duur, maar dat rechtvaar digt toch niet het afschuwelijk en ergerlijk ver- hanselen onzer taal door liet weglaten van lid woorden en voorzetsels, dat in den laatsten tijd, met alleen in de samenstelling der HSarlemsche raadsagenda, maar ook wel en zélfs' in de couranten wordt aangetroffen. Erger ik mij met terecht aan een opschrift boven een kranten bericht als b.v.; „Komst Koningin Residentie" of iets dergelijks? Wie helpt ons van dit gruwelijk mishandelen der taal eens af? A!s burgemeester bandberg dat een3 deed, en secretaris Wyfema die toch ook een man is van smaak, eens wilde F. S 1040 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN RUIME SORTEER1HIÜ TELEFOOH 17/0. 1080 OVERZICHT. In de eerste dagen van het Duitsche offensief tegen Verdun, in de tweede helft van Februari, maakten de aanvallers groote vorderingen, en men zal zich dan ook herinneren dat .de Duit schers reeds den 27en Februari het fort Douau- inont stormenderhand hebben genomen. Zij ver keerden echter daar aanvankelijk tengevolge van goedgeslaagde tegen-acties der Franschen in een vrij moeilijke positie, wijl het fort met de Duitsche bezetting voor het grootste gedeelte door de Franschen omsingeld was. Langzamer hand is die toestand daar toen beier geworden, JAPAN. Nieuwe verwikkelingen met China. Volgens een bericht in de „Kölnische Zeitung", zijn er in Kopenhagen telegrammen ontvangen uit Tokio, welke behelzen, dat de betrekkingen tusschen Japan en China uiterst gespannen zijn geworden. Dit is het gevolg "van gebeurtenissen die heb ben plaats gevonden in Kwantoeng, waar Chi- neesche troepen hebben geschoten op Japansche militaire posten. Cliina heeft zich met kracht verzet tegen de pogingen van Japan om van dit voorval partij te trekken om geheel Kwantoen militair te bezetten. Bij de diplomatieke onder handelingen voerden beide landen een uiterst opgewonden taal. Het is duidelijk, dat Japan het gebeurde, het welk van slechts geringe beteekenis was, kunst matig opblaast, teneinde een conflict met China te kunnen uitlokken. DENEMARKEN. Koning Christiana geopereerd. Naar „Politiken" meldt werd de koning van Denemarken 't vorig jaar wegens een fistel in den darm geopereerd. De operatie liep buiten gewoon goed af; maar men wist dat de vorst over korter of langer tijd zich aan een grootere, hoewel ongevaarlijke operatie zou moeten onder werpen. In den laatsten tijd leed de koning veel pijn, vandaar dat tot operatief ingrijpen werd beslo ten. Berichten in drie regels. KHE HURLHM CBUMliT Psi I maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/l.BOj voor de overigs plaatsen in Nederland per post f 2,--; per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12*1 afzonderlijke nummer» 0,05. t PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 5 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20| advertenfiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van l5 regel* 0,40, elk» regel meer 0,10. HAARLEMMEROLIE [We staan. voor jou. puzzle... Een Duitsche couraut meldt, dat de ge- ueraaLcommaudant van liet 7e legerkorps te Munster in zijn gebied verboden heeft iet verkoopen, aankondigen of aanprijzen van Haarlemmer-olie 1 .We Lebben ons half suf gepeinsd, wat hiervan wel de oorzaak zou kunnen zijn. Kan de generaal niet tegen de petretranta lucht van dit HaarlemscU product? Of zou 't kunnen wezen, dat in verband met da beperkte voeding de Haarlemmerolie niet goed werkt? Allerlei andere mogelijkheden, die we filer maar niet zullen neerschrijven, zweven ons voor den geest, maar we tasten in het duister. Voornamelijk omdat de generaal wèl het verkoopen, adverteeren en aanprijzen er van verbiedt, maar niethet innemenl Én juist daar komt het op aan, meenen wij. We zijn benieuwd ter gelegener tijde eens te hooren wat wel den commandeerenden generaal in Munster tot dezen drastischen maatregel heeft bewogen: als .we 't ver nemen, zullen wij niet nalaten onze lezers in te lichten! AGENDA. 26 MEI. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Jeugd-Organisatie SA uur. Rederijkers 9 uur Prop. Club Volksbond 8H uur. Leden Metaalbewerkers HA uur. Leden Timmerlieden 8 uur. Schouwburg Jansweg 8H uur Bios- 'ccpe-exploitatie Herman Smits Voorstel ling „Maciste". Paleis van Justitie Jansstraat half twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Roe a Nasanulaan j>0 7X—8X uur Spaarbank. Uiischoppelijk Museum J neat raat 19 geopend eiken dag van 10—5 uur teken bot n ling van 25 oen te. Uitgezonderd Zater dagen en R K feestdagen. komen. en Liasa niet veel meer mannen en verkregen zij de heerlijke Lagunenstad Venetië. En den ötatenroof tegen den Paus kostte behalve het verraad niet veel meer. Doch thansl Reeds een jaar duurt het menschenslachten, de verliezen zijn honderd maal hoogcr en waar zal het eind zijn, nu de Oostenrijksche legers zoo krachtig voortruk ken? Italië heeft op de verzwakking uer Oos tenrijksche monarchie gerekend en de oorlog heeft dit rijk juist sterker gemaakt. Het staat niet te voorzien dat do entente Italië zal te hulp snellen. Men heeft in Frank rijk wel mooie telegrammen opgesteld toen Italië poogde Oostenrijk in den dug te vallen, daar zal het wel bij blijven. Welk een verne dering van het Italiaansche volk, dat door on handige en oneerlijke politici, gesteund door den pornografischen fraseur d'Aiïnunzio, zulk een oneervollen en tevens ongelukkigen oorlog begon 1 Zonder waarschuwing getorpedeerd. Weer is een koopvaardijschip zonder waar schuwing in den grond geboord, maar nu een Duitsch koopvaardijschip door een duik boot van de entente. Naar de „Voesische Zeitung" uit Lübeck verneemt, zijn daar de overlevende man schappen van de „Kolga" aangekomen. Zij vertellen, dat de duikboot op ongeveer 400 M. afetands van bet schip bovenkwam. Ze hadden haar niet tevoren gezien. De eerste granaat schijnt niet getroffen te hebben. De kapitein stopte dadelijk. Toch volgde een minuut later do tweede granaat, die een deel van do komnumlobrug wegsloeg. De manschappen wierpen zich halfgekleed op de booten, de kapitein spoedde zich naar zijn hut om zijn papieren te redden. De duik boot schoot nog tweemaal met scherp en op den korten afstand was natuurlijk elk schot raak. Door een granaatscherf werd een man verwond. Onmiddellijk op de laatste granaat volgde do torpedo, ofschoon de duikboot dui delijk moest zien, dat de bemanning zich gereed maakte in de booten te gaan. De torpedo sloeg een reusachtig gat in het schip, dat zich aanstonds op zij legde en zoo zonk. Slechts een deel der bemanning kon zich in de booten redden. De kapitein, beide stuurlieden, de kok en twee matrozen werden mee in de diepte gesleurd. Dertien man bleven behouden. Generaal Townshend en zijn troepen. De door de Turken gevangen genomen Engelscko gene raal Townshend is met zijn staf ondergebracht op het eiland Prfnkppe in de zee van Marmora, 12 mijlen zuid-oostelijk van Constantinopel. Ramsay Macdonald de aandacht gevestigd op do persgesprekken van Grey en Von Bethc.uuu Hollvveg met Amerikaansehe journalisten. Zij betoogden dat niets in de woorden van cieu Duitschen rijkskanselier in strijd is met Grey's verklaringen en dat er derhalve geen onover komelijk beletsel is vpor vredesonderhandelin gen. Grey antwoordde: indien ik geloofde dat de Duitsche regeering, de openbare meening in Duitschland en de oorlog in een stadium is ge komen, dat de regeeringen der geallieerden een vrede, die vereenigbaar is met hun oogmer ken, kunnen bevorderen door bet houden van redevoeringen over vrede, zou ik dozijnen zulke redevoeringen houden. Die tijd is echter nog niet gekomen. Alle geallieerden zijn gehouden, geen vredesvoorwaarden kenbaar te maken, tenzij gezamenlijk en wij kunnen geen mededee- ling doen omtrent voor ons zelf en onze bond- genooten aannemelijke vredesvoorwaarden, dan na raadpleging met onze bondgenooten. Grey legde er den nadruk op dat zijn persge- sprek geen nieuwe verklaring bevatte. WEER VERWISSELING IN HET RUSSISCH MINISTERIE. BERLIJN, 25 Mei. (H. N.) De „Lokalanz." verneemt uit Stockholm dat volgens loopeude geruchten het aftreden van den Russisehen minister voor de verkeerswegen Trepow, zeer spoedig te wachten 13. Over de redenen wordt het diepste geheim bewaard. Naar 'verluidt hangt dit, aftreden niet samen met de aan het licht gekomen wanordelijke toestanden. De minister van financiën Bark wordt als opvol ger genoemd. OOSTENRIJK EN ITALIË, Al wordt er bij Verdun uog fel gestreden het meest aandacht ver-dient op het oogenblik I ir- T T, "ogouonjt Hy g.enlet daar de meest volkomen vrijheid, de strijd der Oostenrijkers en Italianen m Zuid- Vele officieren en manschappen, die te Koet-el Tirol. De laatst© aagen brachten overwin- ningsberichten voor do Oostenrijkers, die thans al verder het gebied van Italië inrukken. Het Oostenrijksche legér bereikt dus de Po- vlakte en nu wordt pikant de omstandigheid, dat in een der vele oude profetiën ook de ne derlaag van Italië in de Po-vlakte wordt voor. speld. Voor de rol van Italië kan men niet veel sym pathie hebben, schrijft de „Nwe. Tilb. Ot." In het koningshuis van Savoye heeft men altijd de kunst verstaan met politiek gescharrel en onoprechtheid carrière te maken en hoe het den Paus met zijn staten vergaan is, ligt nog versch in het geheugen al gingen er reeds vier- en vijf maal tien jaren overheen. Dezelfde ruime moraal heeft de Italiaansche diplomatie den weg van het verraad jegens haar bondgenooten opgedreven en al worden mooie woordjes gezocht om de daad goed te praten, wij hier in Holland, houden meer van oen man een man en een woord een woord. En daarom kan het niet erg onaangenaam aandoen als men ziet, dat het den' verrader niet voor den wind gaat. Had Italië niet van Oostenrijk zonder oorlog kunnen verkrijgen, wat het thans in een bloedig jaar niet alleen niet heeft kunnen bemachtigen, maar dat het, dank zij de laatste nederlagen, waarschijnlijk niet meer verkrijgen zal? En daarvoor heeft het al een half milUoen krijgers geofferd en wie weet hoe diep zich in de schuld gestoken. Als men eens nagaat hoe (weinig) groot de verliezen van Italië waren in do oorlogen der vorige eeuw, dan beseft men hoe zwaar het mooie land thans is getroffen. De veldtocht van Novara duurde vier dagen en koste den Piemonteezen 4000 man aan dooden en gewonden en do vrede, die er op volg de, liet alles bij het oude. In 1859 verloren de heeren 5000 man en behielden zij Lombardije met de mogelijkheid om do rost van Italië ook te veroveren. In I860 verloren zij bij Custozza Amara den Turken in handen vielen, zullen naar Damascus worden gevoerd Roemenië en de Middcnstaten. Volgens de „Times" is de eerste van een reeks treinen, die Duitsche koopwaren naar Roemenië zullen bren gen, Donderdag te Ploesti aangekomen. Dage lijks wordt or nu ongeveer 3000 ton graan uit Roemenië naar Oostenrijk en Duitschland ver zonden. Tegen de Entente-dnikbooten. „Politiken" meldt dat de Duitsche flottielje ten Zuiden van de Sont aanzienlijk is versterkt met 't oog op de verschijning van Engelsche en Russische duikbooten in liet Kattegat en de Oostzee. Er zijn vier Duitsche watervliegtuigen en een groot eskader torpedobooten en bewapende trei- lers door do Sont naar 't Noorden vertrokken met 't doel de Engelsche duikbooten van den in gang van de Sont te verdrijven. De U- en m(jnoorlog. Het Noorsche s.s. „Tjono" is getorpedeerd en het Zweedsclie s.s. „Rosalind" is bij de liaveu van Stockholm op een mijn geloopen en gezonken. Volgens een niet-officieel Lloyds' bericht, zijn het Russische stoomschip „Regina" en de Italiaansche stoomschepen „Roberto" en „Geni sta" door duikbooten aangevallen. DE VEREENIGDE STATEN EN ENGELAND. WASHINGTON, 24 Mei. Wilson heeft Dins dag de nota aan Engeland over do kwestie van de mails voltooid en aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken toegestuurd. Men verwacht, dat Lansing rle nota heden zal teckenen, waarna zij terstond naar Londen zal worden gestuurd. VREDESDEBAT IN IIET LAGERHUIS. LONDEN, 24 Mei. Reuter seint: In het La gerhuis hebben de pacifisten Ponsouby en Parijsche bladen berichten den dood van den 31-jarigen Georges Boillot, den Franschen vlieger en befaamden motorrijder. De prins van Wales, vergezeld van kapi tein Lord Claud N. Mamilton, is uit Bueking- hampaleis vertrokken naar 't front in Frankrijk. Twaalfhonderd Oostenrijkers, indertijd kijgsgevangenen gemaakt door do Serviërs, zijn te Toulon in Frankrijk aan wal gebracht. Kamp City in Oklahoma is vernield dooi een tornado (hevige orkaan). Negen personen zijn gedood en aeht-en-twintig gekwetst. In Frankrijk zijn nieuwe postzegels van 2, 5, 15, 25, 35 en 50 centimes, alsmede van 1 en 5 francs verschenen. De „Times"-eorrespondent te Lissabon meldt aan zijn blad, dat de Portugeescho Ka mers tot 2 December zijn uiteengegaan. By een filmopname te Rome stortte een hooge tribune in, waardoor 64 menschen zwaar gewond werden. Tusschen Engeland en Portugal is een nieuw handelsverdrag gesloten. Engeland zal alleen wijn uifDouro als port erkennen. De belastingbetalers van de stad Berlin in Ontario hebben met 1569 tegen 1488 stemmen besloten den naam van hun stad te veranderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1