IKKE HUIL CIK1IT rijwielbanden ROBERT SURCOUF Schagcheistraat 7-9 tijde v mm bij levensl. ongeschiktheid tot werken - iee bij verlies van een duim eo bij verlies van een wijsvinger BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS BE COüLCS FEUILLETON Maandag 29 Mei Tweede blad - SOO bij overlijden VERSPREIDE BERICHTEN Goedkoopst Adres H. J. v* dm ÜEER, Berichten in drie regels. DE DUURTETOESLAG GEWEIGERD! 14) Episoden uit het leven van een KAPERKAPITEiM ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Alle betalende abonnës op dit Blad, dïe In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: bij verites van een hand ot voel bij veriies van een oog m fS bij breuk van een arm of been bij veriies van een anderen vin gei 15e uitkeerïng dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeen© Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1311 uitgegeven polissen zijn niet ae»dis» DE AMERIKAAN SCHE NOTA AAN ENGEEAND EN FRANKRIJK. Naar de „Times" uit Washington verneemt, staat de nota van Amerika v >1 met beschuldi gingen over onwettige en willekeurige maat regelen van de Engelschen, die onzijdige sche pen dwingen in Engelache havens binnen te loopen om de mail in beslag te nemen, eu met klachten over le verderfelijke gevolgen, welke dat voor Amerikaansche burgres heeft, o.a. door het verlies van kostbare en onherstelbare stuk ken, door veel voorkomende vertraging, die soms in de maanden loopt. Na uitvoerig betoogd te hebben, dat Engeland en de meeste andere landen in vroegere oorlo gen de onschenbaarlieid van de onzijdige post eerbiedigden,zegt de nota, dat in den tegenwoor- digen oorlog Duitschland zich heeft onthouden van de post in beslag te nemen, zelfs op sche pen van oorlogvoerende landen. De nota eindigt met te zeggen, dat de Ver- eenigde Staten niet meer dat onrecht, hun bur gers aangedaan, kan dulden en de berusting in dergelijke praktijken de deur zou openen tot herhaalde schending van het volkenrecht door oorlogvoerenden op grond van oorlogsnoodzake lijkheid, waarover de schender zelf de eenige rechter zou zijn. Alleen een radicale verande ring, het herstel van de volledige rechten van de Vereenigd© Staten als onzijdige staat zou hun regeering bevredigen. Na zich bezig gehouden te hebben met Enge- lands nota van 15 Februari ter zake, zegt die nota verder, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk nagenoeg eenstemmig denken over het beginsel en de toepassing. Het voornaamste verschil wordt aldus omschreven: De Amerikaansche regeering neigt tot de meening dat zekere postzaken als effecten, coupons en dergelijke papieren van waarde van gelijken aard worden beaokouwd ala koopwaren en onderworpen aan dezelfde reohten van de oorlogvoerenden. Postbewijzen, cheques en an d-ere verhandelbare papieren, die als gelijkwaar dig met geld kunnen worden beschouwd, wor den ook tot koopwaar gerekend. Brieven, waaronder scheepspapieren, posthe- wijsljjsten en papieren van dien aard, al hebben ze betrekking op aan- of uitvoer van den vijand, zullen, indien zij niet met de koopwaar waarop ze betrekking hebben op hetzelfde schip worden vervoerd, worden beschouwd als echte brief wisseling en er recht op hebben onbemoeilijkt doorgelaten te worden. Engeland en de kleine staten. Het Berlijnsche Wolff-bureau meldt: De Britsche regeering heeft aan IJsland, in ruil voor de vergunningen tot toevoer van zout en kolen, buitengewoon zware voorwaarden opge legd. De I Jslandsoho kooplieden moeten een verklaring onderteekenen, waarbij zij zich ver plichten, aan den Engelschen vertegenwoordi ger, zoo die het verlangt, inzage te geven van hun boeken en correspondentie. Verder mogen zoomin zout, als producten, waarvoor zout gebezigd wordt, uitgevoerd wor den naar landen, waarmee Engeland in oorlog is of naar Denemarken, Noorwegen, Zweden of Nederland. Worden deze voorwaarden overtre den, dan moeten de IJslandsche kooplieden zware boeten aan Engeland betalen. „Extra-bladet" merkt naar aanleiding van een en ander op: „Het schijnt den Engelschen nog niet duidelijk te zijn, dat IJsland deel uit maakt van Denemarken, hetgeen men trouwens al zou hebben kunnen opmerken uit de manier, waarop zij het voor IJsland bestemde Deensche poststoomsehip Bothnia hebben durven behan delen." 1019 ENGELAND. De toestand in Ierland. Hoewel Asquith, na van zijn reis in Ierland te zijn teruggekeerd, in het Lagerhuis gerust stellende verklaringen deed, is de toestand toch nog niet in alle opzichten vertrouwbaar; het geen blijkt uit een Reuterbericht uit Londen, meldend dat te Dublin een proclamatie is afge kondigd, dat met het oog op de ontevredenheid en onrust, welke nog in sommige deel en van Ierland heerschen, de staat van beleg door ge heel Ierland tot nader order zal blijven voort duren. CHINA. Wie Yoean-Sji-Kai zal opvolgen. Het Russische Persbureau meldt: Als opvol ger van Yoean-Sji-Kai voor het presidentschap van de Chineesche rennbliek worden genoemd, Sjang Tau-Schao en Si-Joean Hoeng. Het schijnt zeker te zijn, dat Yoean-Sji-Kai wil af treden. Einde Mei zou te Nanking een confe rentie worden gehouden. Van uit Peking is een brigade infanterie afgezonden tegen de opstan delingen in de provincie Schansi. De minister van spoorwegen in Oostenrijk heeft goedgevonden dat ook op de hoofdlijnen vrouwen als conducteur dienst doen. De Rockefellerstichting heeft een millioen dollar beschikbaar gesteld voor hulpverleenïng in polen, Servië, Montenegro en Albanië. -De Duitsche rijkskanselier Bethmann Holl- weg, maakt thans een rondreis in Zuid-Duitsch- land en kwam heden, Maandag te München aan. In het district Morbinan heeft een aard beving plaats gehad. Vele huizen zijn ingestort. Tevoren had een zwavelregen plaats. Een plezierjacht, de „Mana," is te Londen teruggekeerd na gedurende 3 jaar in den Stil len Oceaan gekruist te hebben. New-York is thans de grootste handels haven van de wereld geworden, terwijl Londen op de tweede plaats komt te staan. In Beieren en Bohemen heeft 't zwaar ge onweerd. Een aantal menschen werd door den bliksem gedood en de schade is groot. Op het vliegterrein van Pipera in Roeme nië is gisteren de vdiegofficier kapitein G'ompi- necun neergestort: hU was onmiddellijk dood. Te Götting-en is, 70 jaren oud, de ontdek kingsreiziger en voorbereider der Duitsche ko loniale politiek, W. Hubbe-Schleid'en overleden. De Pruisische Minister van Spoorwegen heeft last gegeven, om uit den oorlog terugkee- rende eenarmige soldaten in dienst te nemen. NEDERLAND EN LUXEMBURG. De Luxemburgsche correspondent van De Tijd meldt: - Dr. Weiter, minister van landbouw te Luxem burg, die thans ais staatsminister ad interim hier de zaken ieidt, sprak dezer dagen in de Kamer namens de regeering, zijn diepgevoelden dank uit voor alles, wat Nederland tijdens dezen oorlog voor Luxemburg 'heeft gedaan. Ook aan de Hollandsche consuls en beambten, die in het buitenland, waar dr. Welter in de laatste maan den verbleef, overal de belangen der Luxembur gers daar behartigen, meende'de minister zijn op rechten dank te moeten betuigen. De minister zeide o. a. in de Kamer: „Overal, waar ik in den laatsten tijd in het buitenland verbleef, heb ik kunnen zien, dat de Hollandsche beambten zich daar beijverden in de behartiging der Luxemburgsche belangen. Overal waar een Luxemburger zich om bemiddeling tot deze be ambten wendde, werd zij hem' tot zijn groote tevredenheid verstrekt. „Ik geloof, dat het voor de Luxemburgsche regeering een plicht is der dankbaarheid en der hoffelijkheid, op deze plaats te verklaren, dat Ne derland zich tijdens den oorlog voor het Groot- nertcgdom zeer verdienstelijk heeft gemaakt en overal tegenover de Luxem- gers denzelfden ijver aan den dag leggen, als tegenover hun eigen landgenooten." Met luide bravo's werden de woorden van den minister door de geheele Kamer toegelicht. EEN ORGANISATIE VAN VROUWE LIJKE WERKKRACHTEN. Vanwege den Nationalen Vrouwenraad worden pogingen aangewend om te komen tot eène orga nisatie, die de vereischte maatregelen kan nemen om bij eene plotselinge aigeheele mobilisatie man nelijke werkkrachten op een gegeven moment, zender wanorde of tijdverlies door vrouwelijke krachten te kunnen vervangen. Beoogd wordt de oprichting van plaatselijke inschrijvingsbureaux, waar alle beschikbare vrouwelijke werkkrachten volgens kaartsysteem zullen worden ingeschreven en geclassificeerd. Ais voorwaarde voor alle zich aanmeldende krachten zal gelden, dat zij alleen dienen ter ver vanging van mannelijke werkkrachten gedurende tijden van nood, dat zij dus nooit aanspraak zul len mogen maken op de tijdelijk ingenomen plaats. De gemobiliseerde mannen moeten alle gerustheid hebben, dat er van een verdringen van hunne plaats geen sprake is of ooit kan zijn. De voor de verschillende werkzaamheden meest geëigende vrouwen zullen zooveel doenlijk daar voor uitgekozen worden. Als algemeen principe wordt echter voorop gezet, dat geen arbeid haar te min of te ongewichtig zal zijn. Zij stellen zich ten dienste van de gemeenschap op een oogen- blik, dat he, land haar noodig heeft. Zij doen dit dus met den oprechten wensch, dat van hare diensten het nuttigst gebruik zal gemaakt worden, onverschillig of dit met gang bare opvattingen van rang. stand, opvoeding of gewoonte sirookt of niet, alle dergelijke overwe gingen worden geheel ter zijde gezet. Dienten gevolge kan haar met gerustheid alle uitvoerbare arbeid'opgedragen worden Het plan verkreeg de volle instemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den Minister van Oorlog, van den opperbevel hebber van land- en zeemacht. MINISTER posthuma. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van minister Posthuma luiden gunstig. De Mi nister is voornemens tot het eindigen van zijne kuur op 7 Juni zich voor enkele weken naar buiten te begeven. Het voorstel, dat de leden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzeres zullen weigeren aan te nemen wat de Regeering hun op grond van de duunetoeslagwet op hun salaris wil toe- leggen, is, naar de Bode meldt, aangenomen met 3383 tegen 183 stemmen en 120 stemmen blanco of van onwaarde. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. Zoeter me er. Dg. ]ieer baron D. J. O. J. van Pallandt stelt zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar. De heer van Pallandt was reeds door de rechtsche kiesvereenigingen candidaat gesteld. EEN NEDERL.-INDISCH PERSBUREAU. Te Amsterdam is opgericht de N. V. Neder- landsch-Indisch Persbureau, directeur de heer H. C. Buurman. Zij stelt zich ten doei door het scheppen van een uitgebreide organisatie zoo wel hier te lande als in Indië, de nieuwsuitwis- seling van het Moederland naar Oost-Indië en omgekeerd, te bevorderen en in betere banen te leiden. Dit streven komt tot uitdrukking in de statuten van het Persbureau, waarop de ko ninklijke goedkeuring is aangevraagd. Commis sarissen zijn de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Gerard F. Mastenbroek en J. R. Mikkers. DE IIOOIWINNING BEDREIGD. De Nederlandsche Vereeniging van IJzerhan- delaren heeft aan den Minister van Landbouw enz. een adres gezonden, waarin zij zich be klaagt, dat landbouwmachines uit Amerika te Rotterdam zijn aangekomen, die de Engelsche regeering aan de N. O. T. niet wil toestaan uit te leveren. Adressante zet verder uiteen, dat in dien de uitlevering niet zeer spoedig plaats vind, dit niet alleen zeer groote schade zal veroor zaken aan de handelaren die dan niet in de gele genheid zullen zijn deze machines in dit jaar te verkoopen, maar dat daarin bovendien een groot bezwaar ruoet worden gezien voor de hooiwin- ning, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat de hooivoorraad voor den a.s. winter onvoldoen de zal zijn. Zij verzoekt daarom den Minister maatregelen te willen treffen om de bedoelde machines onmiddellijk te doen uitleveren. Een nieuw staaltje van Engeland's willekeur ten opzichte van ons land NEDERL. HOTELHONDERSBOND. Op de te Amsterdam gehouden jaarvergade ring van den Nederlanaschen Hotelhoudersbond bleek, dat door de leden van den Bond twee keu kenwagens geheel zijn ingericht ten bate der ambulancetremen, die namens hef Nationaal Comité aan de Regeering zullen worden aange boden. Van het verhandelde vermelden wij, dat is be sloten bij den Minister van Financiën' er op aan te dringen, het ontwerp Personeele Belasting van Minister Treub, krachtens hetwelk onthef fing van de hotel- en cafe-restauranthouders, die thans nog zoo onbillijk zwaar in de personeele belasting zijn aangeslagen, zou worden verleend, Iets verder van den wal verwijderd dan de overige schepen lag een kleine brik als schoener getuigd. Het was een Yankee, die niet weinig oe opmerkzaamheid der overige kapiteins trok. v,L„frL7.as van ,c!eu nieuwc" Amerikaansdien öouv» trant, een scherp tot aan het galjoen ver lengd voorschip een smalle snavel en ongemeen rank lichaam. Zij onderscheidde zich eveneens door hare lage waterliniën en eene snelheid die men gerust tot zeventien zeemijlen per uur 'stel len kon. Deze brik was ongetwijfeld' een uitste kende kustvaarder,-maar er behoorde een onver schrokken en zeer bekwaam zeeman toe om zich met zulk een zoo licht aan kantelen blootgesteld vaartuig op den grooteu oceaan te wagen. En deze zeeman was nog zoo jong; hij kon ternau wernood dertig jaar tellen. Hij had wijn en spiri tualiën geladen, die hij voornemens was tegen opium en indigo in te ruilenhij had echter nog niemand zijne lading aangeboden. Dicht bij deze brik lag een Engelschman, een groot driemaster koopvaardijschip. Het had voortreffelijke zaken gemaakt en wilde den vol genden morgen het anker lichten; dien avond gaf de kapitein aan zijne handelsvrienden een afscheidsfeest, waartoe ook de kapiteins der na bijgelegen schepen uitgenoodigd werden. Zoodra de avond gevallen was, liet de En gelschman een raket opgaan, waarop de genoo- digden hunne schepen verlieten om aan boord te komen. Ook de Amerikaan verscheen. Van den wal kwamen dé gasten aanroeien en brachten hunne vrouwen en dochters mede. Een muziek gezelschap was reeds aan boord. Na korten tijd huppelden de vroolijke tonen daarvan over de golven om in de verte weg te sterven. Het voor- schijr was tot danszaal ingericht en op het ach terdek stond de lange eettafel benevens de buf fetten, waaraan men zich naar believen verfris- schen kom. Het opgeruimdste ging het aan tafel toe. De eene toost verdrong den anderende heeren wa ren reeds een weinig aangeschoten en lieten zich op hun echie zeemansmanier menig woordje ontyalIen, dat eigenlijk niet voor damesooren ge schikt was. Natuurlijk werden er allerlei merk waardige geschiedenissen verhaald; een ieder had iets buitengewoons beleefd en er werd meni ge MuriCjihausiade opgedischt, waarmede hartê- hjk gelachen werd. Maar men verhaalde ook ern stige dingen, bij voorbeeld van beroemde kaper schepen. Bij dit onderwerp sloeg een der kapi teins met de vuist op de tafel en zeide: „Loopt heen met awe kajpers en vrijbuitersZjj over te nemen en zoo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. DE NED. ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Op de ie Amsterdam gehouden jaarvergade ring der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging bleek, dat het ledental 1580 bedraagt en werd als eerelid benoemd prof. de Louter. Een voorstel van de afdeeling Haarlem, lui dende: „De algemeene vergadering der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, besluite het Maandblad Hoilandsch Zuid-Afrika, voortaan geheel of gedeeltelijk te doen drukken in vereen voudigde spelling", werd op voorstel van den voorzitter ingetrokken. Tot leden van het hoofdbestuur werden herko zen de heeren P. W. T. Bell,-dr. H. J. Kiewiet de Jonge, prof. dr. J. W. Pont en A. S. van Roe- sema, terwijl in de plaats van de heeren Middel- berg en prof. de Louter werden benoemd de hee ren P. C. van Traa te Rotterdam, en mr. li. Cosman alhier. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. B. en W. van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben zich naar aanleiding van het in gediende W. O. ter zake van beschikbaarstelling •van levensmiddelen met een adres tot den Minis ter van Landbouw enz. gewend. Adressanten komen daarin op tegen de steLing van den Minis ter, datvoortaan de zorg voor de verschaffing van de hoeveelheden levensmiddelen van verschil lende soort, die voor de bevolking noodig zullen zijn, zal moeten liggen bij de gemeenten, en zet ten uiteen van de aanvaarding van dat stelsel eene allerslechtste uitwerking te verwachten. Immers aldus zeggen zij in hun adres o. m. ook wanneer, zooals door u wordt gesteld, eenige gemeenten zich bij den aankoop van deze waren zouden combineeren, ook dam zal niet te vermijden zijn, dat een aantal afzonderlijke ge meenten of samenwerkende groepen van gemeen ten met elkaar concurreeren in den aankoop van deze artikelen van genoemde organisaties van producenten. Hooge prijzen, in elk geval prijzen veel hooger dan noodig zijn om de normale pro ductie naar behooren in stand te houden, zullen van zulk een tegen elkaar Lnkoopen van gemeen ten onvermijdelijk het gevolg zijn. Het staat dan ook voor ons vast, dat, nu blij kens uw toelichting nieuwe moeilijkheden bij de voorziening van levensmiddelen dreigen, het aan vaarden van dit nieuwe stelsel noodlottig zou zijn Wij meenen met stelligheid, dat de richting, waarin de tot dusverre genomen maatregelen zich bewogen, de juiste was, nl. dat de gemmeenten, voor zooverre zij daartoe in staat zijn, de be hoefte vaststellen van de artikelen, welker be schikbaarstelling zij noodig achten, dat het over zicht dat door de Regeering aan de hand van deze opgaven zal worden verkregen, worde aan gevuld door de gegevens waarover de Regeering zelve beschikt en dat in de aldus vastgestelde behoefte van de verschillende artikelen door de Regeering worde voorzien. Daarbij blijft het uitieraard aan de Regeering overgelaten om in de wijze van deze voorziening, hetzij deze zal zijn vrij aankoop van de organisa ties van producenten, hetzij inbezitneming voor hef geval deze organisaties niet alle of niet steeds de inschikkelijkheid mochten betoonen, die blij kens uwe toelichting van hen wordt verwacht, hetzij geheele of aanvullende aanvoer uit het buitenland, een keuze te doen. Doch hoe die keuze zal zijn, of één dezer middelen, of al deze middelen gecombineerd zullen moeten worden aanvaard, dit moet naar ons oordeel vaststaan, dat de verschaffing van de vereischie voorraden van dé noodigc artikelen slechts de taak kan zijn van het centraal gezag. Dit gezag tocii beschikt over de middelen aller eerst om zich een oordeel te vormen over den om vang der behoefte en van den aanwezigen voor raad, dan over'de macht tot inbezitneming van voorraden, wanneer dit noodig is, en eindelijk over de middelen om door de verschaffing van scheepsruimte zich den aanvoer van artikelen uit het buitenland te verzekeren. Ook in het buiten land is men, na groote teleurstellingen, ten slotte tot deze centralisatie moeten komen. TEKORT AAN HOUT. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amsterdam, heeft op verzoek van de Kamer In die bedrijven te Haarlem, in haar vergadering van 24 Mei jl. een bespreking gehouden om trent het tekort aan hout in ons land. Het resultaat der bespreking was dat de toe stand ernstig is. Er komt op het oogenblik slechts hout uit Duitschland en uit Zweden en Noorwegen. Niet alleen is dit hout voor het overgroote meeren- deel van een slechte kwaliteit, zoodat het voor den bouw niet goed bruikbaar is, maar boven dien- zijn de hoeveelheden, die nog verwacht kunnen worden, uiterst klein. Met name kan op aanvoer uit Duitschland niet worden gerekend, omdat men in dat land de contracten, voor wel ker uitvoering dan al consent is verkregen, een voudig niet uitvoert, door de consenten te laten verloopen, als de Duitsche regeering-het gecon tracteerde hout noodig heeft en er een hoogeren prijs voor geeft. De toestand is als gevolg hiervan zoodanig, dat, indien geen maatregelen daartegen worden getroffen, binnen enkele maanden de voorraad van liet voor den bouw meest noodige hout zal zijn uitgeput en een groote stagnatie in de bouw vakken met groote werkloosheid is te verwach ten. Reeds hebben enkele timmerfabrikanten hun bedrijf stop gezet. Het komt der Kamer voor, dat het mogelijk 1 is deze ramp te voorkomen. Er liggen namelijk in de haven van Archan gel en verschillende havens aan de golf van Riga groote hoeveelheden hout, welke het eigendom zijn van Nederlandsche firma's. Ter wijl het wellicht te bezwaarlijk zal zijn ver schepingen uit Riga tot stand ie brengen, kan nog tot 23 Juli uit de haven van Archangel worden verscheept. Daartoe i9 noodig, dat de Nederlandsche regeering tegenover de Russische garandeert, dat het hout ons land niet verlaat. Een uitvoerverbod van hout zal onze regeering hiertoe in staat stellen, terwijl zij dan tevens voor scheepsruimte zal moeten zorgen. De Kamer acht dit het eenige middel, waar door de hcutvoorraad kan worden vermeerderd en zal zich tot den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid wenden met het verzoek, het daarheen te leiden, dat de genoemde maat regelen worden genomen. Ondank is *s werelds Icon. Te Middel burg had iemand uit medelijden een 28-ja- rige vrouw, die pas uit de gevangenis was ontslagen, in huis genomen, nadat door haar beterschap was beloofd. Als tlanlc daarvoor maakte de vrouw, nadat zij pas twee dagen was opgenomen, met een val- sehen sleutel een kast open en baalde uit een bouten kistje vier rijksdaalders, waar na zij haar schoenen voor een paar hetero ruilde. Voor bet geld kocht zij nieuwe klee- ren en keerue niet meer terug. De politie hield haar aan en ze is nu in 't Huis van Bewaring opgenomen. Heden is alhier onder leiding van den heer E. H. Krelage gehouden de 132e alge meene vergadering der Algemeene Veree niging voor Bloembollencultuur. Bij de opening der vergadering sprak de voorzitter eene rede uit, die hij begon met een woord van welkom toe te roepen tot den nieuw benoemden inspecteur van den land bouw, die onlangs den heer Löbnis als zoo danig heeft opgevolgd. De beer Kakebeeke, zoo zeide spr., was op bet oogenblik zijner benoeming in onzer kring volslagen onbekend; wij stellen hei op bicogen prijs dat hij aan onze roepeten: beeft willen voldoen en ons in de gelegen heid wil stellen met hem kennis te maken. Wij twijfelen niet of de heer Kakebeekezal, waar zijn ambt hem met ons vak in aan raking brengt, een open oog hebben voor de belangen van de bloembollenteelt. De nieuwe inspecteur zal op dezo verga dering ongetwijfeld ontwaren, dat' de orga nisatie van ons vak zich in den loop der jaren krachtig ontwikkeld beeft, maar te vens zei het voornaamste onderwerp onzeï agenda hem vermoedelijk kunnen doen zien, dat naarmate de organisatie zwaarder eischen stelt aan bare leden, de moeilijk heden om een voor allen bevredigende re geling te treffen, toenemen. Daarna deed spr. opmerken, dat het bon den van deze vergadering op een ongewoon tijdstip, alsmede ecu uitvloeLsel is van den vernacht van bet Hoofdbestuur om vóór den aanvang van liet handelsseizoen gereed te zijn met de cventueele wijzigingen in bet Reglement van het Scheidsgerecht, waartoe de vorige Algemeene Vergadering den stoot heeft gegeven. Tegen uitstel onzer gewone Maart-vergadering, was, ging hij voort, dit jaar te minder bezwaar, omdat de omstan digheden thans velen beletten .buitenslands ite vertoeven. Sedert de laatst gehouden vergadering zijn de omstandigheden voor ons vak er ze ker niet op vooruitgegaan. Tegenslagen en moeilijkheden, elk op zich zelf omvangrijk genoeg cm ons in normale tijden bezorgd te maken, boopen ziehv thans gelijktijdig van alle zijden op. De watersnood teisterde een gedeelte van den Anna PaulownapodKIer, waar sedert eenige jaren de bollenteelt met toenemend geed gevolg beoefend werd. En ofschoon niet de bollenteelt in zijn vollen omvang daar getroffen werd, leden enkels 'kweekers er zeer belangrijke schade. In de Narcissen vertoonde zich een nieuwe ziekte, waarschijnlijk van de Engelsche kanaal eilanden hierheen overgebracht, die ernstige en nauwgezette bestrijding zal eischen, wil men de eigen Narcissenculturen op den duur daarvoor vrijwaren. De moeilijkheden van den uitvoer namen op hoogst bedenkelijke wijze toe door bet op 10 Mei door de Britsche Regeering uit gevaardigde invoerverbod van bollen, plan ten en heesters. De daaraan toegevoegde bepaling, die de mogelijkheid opent van in voervergunningen vanwege bet Engelsche Ministerie van Handel, schijnt sommigen den indruk te hebben gegeven, alsof het zoo erg niet was. Het lijkt mij voorbarig en oio-ruchtbaar het invoerverbod in dezen of allen beteekenen toch niets in vergelijking met den „Valk van den equator!" Wie'van u heeft hem gezien?" Niemand antwoordde en de spreker ging voort: „Dus ben ik het alleen, die hem ontmoet heb." „Ontmoet? Werkelijk?" klonk 't rondom. .Stil! Bedaart! Verhaal, kapitein! Hoe zag hij er uit? Wat deed hij? Welk schip voerde hij?" „Het was voor twee jaren, onder vijf graden noorderbreedte en ongeveer op de lengte van Adaman. Wij hadden een storm gelijk ik er nog nooit een beleefd heb, en dat wil veel zeggen. De dag was zoo duister als de nacht; de "orkaan scheen uit alle richtingen over ens los te barsten; de hemel hing tot op.het water af, en de golven verhieven zich tot in de wolken. Plotseling zagen wij bij het flikkeren van den bliksem een vreemd vaartuig, welks snavel recht tegen onzen boeg gericht was. Zijne zeilen waren glanzend wit gelijk het gevederte van een zwaan cn gij kunt het geJooven of niet de schurk had geen enke len reef gelegd; hij kwam met volle zeilen op ons af. Het was een tweemaster vaartuig ongeveer wat men een brigantijn noemt. Natuurlijk was ik bevreesd voor een aanvaring en beval den man aan het roer een streek af te houden. Daar schoot de vreemde ons voorbij en wel zoo dicht, dat fk hem met de hand kon grijpen. Ik zette de'spreek trompet aan den mond en paaide hem: „„Schip ahoi! Welk vaartuig?" Ik zag geen levende ziel op hei dek, een enkele man hing in het bak- boordswant. Deze had geen spreektrompet rfoo- dig; hij bracht de eene hand aan den mond en riep terug alsof liet brullen van den storm slechts suisen geweest ware„De Valk van den Equa tor, kapitein Surcoul. Geeft hem de laag! VuurNu eerst zie ik boven in top 5e Fransche en onder haar de bloedroode vlag wap peren; er gaan zes geschutspoorten open en wij krijgen de kogels in den romp, terwijl de Fransch man in de duisiemis verdwijnt. Nu, wij hebben de gaten gestopt en overigens geen groote schade geledenmaar als de kerel bij zulk een weder nog grappen kan uithalen, hoe zal het dan wel gaan als het hem bij stille zee eens ernst is?" „Ja," meende een der toehoorders, „het moet een vermetele kerel wezen. Admiraal Seymour zeide van hem„Hij heeft eene jaarlijksche rente van 365 buitgemaakte schepen,"" en dat is genoeg gezegd. Hij klampt met z'n tweemaster de grootste sciiej>en aan en zou zelfs een oor logsschip van den eersten rang niet vreezen." „Oho!" riep de kapitein van het schip, waar de gasten aan boord waren, „mij moest nij .niet te na komen; ik zou hem met een bebloeden kop naar huis zenden, zoo waar ik James Sarald heet „Zeg niet te veel kapitein," waarschuwde iemand. „Kent gij de manier van aanvallen van dezen Robert Surcouf?" „Nu?" „Hij is geen zeeroover; hij toont u doodeerlijk zijne vlag en komt op u af zonder een schot te lossen. Boord tegen boord liggende echter, springt hij met twintig man bij u op het dek. Ver weert gij u, dan maakt hij gebruik van zijne wapens; geeft gij u echter over, dan geschiedt u geen leed. Hij voert dan uw schip naar de haven der naaste Fransche kolonie, waar het in naam van Frankrijk in beslag genomen wordt. Gij ontvangt een deugdelijk bewijs van ontvangst en reisgeld om naar huis te komen." „Verder niets? Met twintig man? Bah!" „Lach niet, kapitein Sarald!" riep een ander. „In de nabijheid vau het Abra-voorgcbergte heeft' nij met twintig man den „Banaman" geënterd, een schip der Oost-Indische Compagnie met 20 stukken van het zwaarste kaliber en over de 20O koppen bemanning, allen .goed gewapend (I). Er zou hem niet gaarne ontmoeten]" „En Ik verlang er juist naar hem te ontmoe ten 1" betuigde Sarald. „Spreek dezen wensch niet uit, want hij kon in vervulling gaan l" meende zeer ernstig de Ameri kaan, die tot dusverre zwijgend toegeluisterd had, „Er moei met Surcoeuf niet te schertsen zijn.'* „O I gii moogt voor hem vreezen gij, met uw notedop," antwoordde Sarald„doch ik voor mij; zou hem slechts met de kat giet negen staarten' antwoorden." De Yankee glimlachte, terwijl hij hoofdschud' dend bemerkte: 1) Dit feit is geschiedkundig waar, hoe ongei loofelijk het ook klinken moge. Wordt vervol^dAA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5