UIT DE PROVINCIE LEGER EN VLOOT Landbouw en Vlsscherii SOCIALE BERICHTEN VRAGENBUS KERKNIEUWS UIT ONZE OOST~ RECHTSZAKEN. INGEZONDEN. STOOMVAARTLIJNEN in genen zin mt te leggen, daar alleen de officieele opvatting der Briteclie Kegeering in dezen van belang is, en zoolang daarom trent geen zekerheid verkregen is, zal het zeker voorzichtig zijn zich vertrouwd te maken met het denkbeeld, dat do invoer van bollen in Engeland volstrekt onmogelijk zal zijn, eD dot de eventueel toe te laten uit zonderingen van geen beleekenis zullen zijn Wen verlïeze toch niet uit het oog, dat de maatregel der Brihsebe Regeering blijkbaar niet beoogt eeu weren van een bepaald IIol- landech product, of liet beschermen van de hoogst onbeduidende Engeleehe Narcissen- en Tulpenteelt, maar dat zij slechts een on derdeel is van do algemeen© economische politiek ter bevestiging of verbetering van den Engeischen gcYikoers, die eiecht dat alle eei ïgtszins overbodige invoer uit het huiten- in d wordt stop gezet. beteekénis van het Engelsehe invoer verbod voor ons vak ie dus ongetwijfeld eek al mocht het in de toepassing nog wat meevallen hoogst ernstig. Misschien nog niet zoo zeer wegens het rechtstreeksche icelijke verlies van dit seizoen en moge lijk nog meer seizoenen ale de oorlog nog langer duurt, als wel wegens het verdringen van hel artikel bloembollen van de Engel- sche markt en zijn vervanging door andere" voorjaarsbloemen die in Engeland zelve kunnen worden gekweekt. Wat sinds jaar en dag met beleid, vakkennis en wilskracht door pioniers der Hollandsche bloembollen teelt in Engeland is tot stand gebracht, de tot de hoogste ontwikkeling opgevoerde lief hebberij van onze Hollandsche bloembollen, de warme belangstelling voor de nieuwe aanwinsten, de samenwerking van de Ko ninklijke Tuinbouwvereenigin-g te Londen ,met de onze ten aanzien van dc opnaainstel ling en beoordeeling van tulpen dit alles dreigt door één slag weder verloren te gaan en zal grootendeels van voren af aan moe ten worden opgebouwd. Het spreekt van zelf, dat,bet Hoofdbe- fcstuur waakt en in samenwerking met an- jidere belanghebbende corporatiën tracht de gevaren, die ons vak bedreigen, af te weren, of althans te beperken. Zoolang echter de genomen of te nemen maatregelen en voor bereiding nog geen tastbaar gevolg hebben opgeleverd, is het nutteloos daarover verder uit te wijden. Tijdens den loop van den oorlog heeft ons vak reeds meermalen voor de ernstige moei lijkheden gestaan, die zijn geheel© bestaan schenen te bedreigen, maar steeds heeft het aan die bezwaren weerstand weten te bieden en heeft de buitenwereld verbaasd door zijn aanpassingsvermogen en zijn wilskracht, waardoor bet steeds wederom nieuwe moei- liTbeden wist. te overwinnen. Zoo zal ons yak ook de nieuwe slag van bet Engekélie invoerverbod weten te boven te komen. Reeds nu zijn er ook hoopvoller verschijnse len te vermelden. De verkoop van dit voor jaar naar de neutrale landen, in 't bijzonder de Vereenigdo Staten, is wederom toegeno men en de verkoop naar Duitschland heeft, ondanks de georganiseerde tegenkanting van den Bond der Duitsche handelskweekers, de stoutste verwachtingen overtroffen. Niet alleen staat de verkoop daarheen i niet achter hij dien van vredestijd, maar 1 zelfs worden in Dritschland tlians allerlei soorten van bloembollen geplaatst, die men idaar vroeger niet waardeerde. Voorts zal i vermoedelijk de oogst, tengevolge van on- gunstig weder, maar ook van al te zuinige i behandeling bier en daar, over 't algemeen zeer beperkt zijn, en deze omstandigheid, i die in normale jaren ongunstig beoordeeld i zou worden, mag ditmaal als een zegen be- I schouw d worden, zoodat, alles bijeengeno men, er nog niet behoeft te worden gewan- 1 hoopt. Althans, eindigde epr., wanneer ons land i voor oorlogsramp gespaard mag blijven. De Regeering heeft onlangs nog op de meest l ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven i tegenover binnen- en buitenland, dat haar i geheele gedragslijn ingegeven is door het I onwrikbaar besluit om de onzijdigheid van Nedrland tegenover iedereen krachtig te handhaven. Wij mogen haar dankbaar zijn voor die verklaring, en zijn Hare Majesteit de Koningin en hare raadslieden bij voort- i during eerbiedige en warme dank schuldig yoor liet beleid, waarmede Zij er tot dusver in geslaagd zijn Nederland voor de rampen 'van den oorlog te sparem Deze rede werd met belangstelling ge volgd. Daarna werden de jaarverslagen uit gebracht. (Wordt vervolgd). PROGRAMMA ivan de orgelbespeling in de Groot© of Sint Bavokerk op Dinsdag 30 Mei, 's namiddag van 1—2 uur, door den heer Louis Robert: 1. Concerto I, J. S. Bach: a. Allegro; b. Grave; c. Presto. 2. Praeludium uud Fuge IG gr. t., F. Mendelssohn Bnrtholdy. 3. Cho- ralimprovieation: „Nun ruheri alle Walder',' F. Lubrich Jr. 4. Rapsodie pastorale, Th. Salomo. 5. Lamentation, Alex. Guilmant: .„Jerusalem, Jerusalem, Convertere ad Do- 'minum Denrc tuum." 6. Marche religieuse, C. Saint-Saëns. BLOEMEND AAL. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Scheepmaker, Bakkerstraat 13 rood, te Haar lem, een paar glacé handschoenen; Grajchen, Noorder Stationsw eg 10 te Bloemendaal, een zakmes; J. Schuurman, Oranjeboomstraat 140, te Haarlem, een ring met sleutels; G. vuu Eek, Boschlaan ld, te Bloemendaal, een zilveren broche en eeu sigarettenpijpje; Gortkens, Jor- 'rienstraat 37, te Haarlem, een rijksdaalder; D., Cassoe, Korte Zij!weg 19 te Ovcrveen, een por- iemonnaie; Van der Bflrden, Kleverlaan 25, te Bloemendaal, een blauwe duif; aan het bureau tan politie te Ovcrveen, een sleutel van een rij tuigportier en eeu huissleutel. HAARLEMMERMEER. 1 erpaebting. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermecrpolder is pulbiek ver dacht het vischrecht in de binnenwateren van Ion polder in verschillende perceelen, geduren de het seiaoen 19101917. Do totale opbreugst tedroeg 1220. Yorvolgens werd in verschil lende perceelen verpacht het vischrecht in de Ungvaart, gelogen rond den Haarlcmmormcer- joldar. De totale opbrengst hiervan was 2162. De totale opbrengsten bedroegen bijna liet 'dub bele van hot vorige jaar. Dc eerste zomeVpaardenmarkt zal dit jaar te Hoofddorp worden gehouden op Dinsdag 6 Juni a.s. In verband met de vele paardenmonsterin- gen die in deze gemeente worden gehouden en gewoonlijk zeer kort voor dat het marktdag zal zijn, heeft de Burgemeester een dringend be roep gedaan op de paardenfokkers in deze ge meente om niet meer op deze monsteringen te verkoopen daar hierdoor op den dunr het markt wezen vermoord wordt, dat met zooveel krachts inspanning sedert enkele jaren is opgebouwd en eeti bloeiende toekomst tegemoet gaat. Het groote conconrs-Hippique, dat reeds en kele jaren door de vcroeniging Vooruit te Hoofddorp i3 georganiseerd, doch nu een paar jaar wegens de heerschendo tijdsomstandighe den niet werd gehouden, zal dit jaar weer plaats hebben en wel op Woensdag 12 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein ie Hoofddorp., Vergoeding voor inkwartiering. Door het gemeentebestuur is j.l. Zaterdag een adres ver zonden naar de Tweedo Kamer, inhoudende het verzoek te willen bevorderen dat zeer spoedig een wijziging worde gebracht in artikel 8 van het Kon. besluit van 10 November 1892, waarbij is geregeld dat voor inkwartiering met voeding van een militair 0.80 en voor voeding alleen 0.60 per man en per dag wordt vergoed. Het behoeft geen betoog, dat deze vergoeding vooral in dezen duren tijd beslist onvol doende is. Aan alle leden vah de Tweede Kamer is een afschrift van dit adre3 toegezonden. R. Iv. Kiesvereeniging District I. De voor zitter opent op Roomsche wijze, heet allen wel kom en bedankt nogmaals de propagandisten en allen, die hebben medegewerkt om het tekort, gemaakt tijdens de vcrkiezings-campagne 1915, aan te zuiveren, ja, te veranderen in een voor- doelig saldo. De secretaris leest de notulen, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Nu komt liet kardinale punt: bespreking candidaatstelling voor de Provinciale Staten, vacature Teding-Berkhout. De secretaris leest twee circulaires voor van den Prov. Bond, inhoudende een verzoek den Clir. Ilist. candidaat te handhaven en flinke actie te voeren. Volgens dit advies wordt met algemeene stemmen besloten den Clir. Hist, te steunen, met dien verstande, dat verzocht zal worden aan de Chr.-Hist. partij de kosten van reclame te dragen. In de rondvraag dringt de hoer Blom aan op samenwerking tussehen de besturen der die Kath Kiesvereenigingen in de Meer en vraagt de heer Heemskerk eens in het Jozefs- gebouw te Halfweg te vergaderen. Beide ver zoeken zullen door 't bestuur overwogen wor den; eenige toezegging wordt reeds gedaan. Daarna sluit de voorz. met den Clir. groet, de leden aansporende het den propagandandisten bij de a.s. verkiezing zooveel mogelijk te verge makkelijken. SASSENHEIM. De candidatiiur-Balvers. Vrijdagavond was er van 6 tot 10 uur gelegenheid voor de leden van de R.-K. Kiesvereeniging om hun stem uit te brengen voor de candidaatstelling voor de Prov. Statenverkiezing. Uitgebracht werden 185 stem men (aantal leden 232). Hiervan verkregen de lieer Balvers 172, Dr. Taverne 5 en de lieer Vee- lenturf 6 stemmen, van onwaarde-2 stemmen. IJMUIDEN. Veiling. Ten overstaan van notaris G. v. Hoik, van Zaandam, is alhier veiling gehouden van: I. Twee huizen c. a. aan de Kanaalstraat nos. 28 en 30, II. een woon- en winkelhuis aan liet Wilsonspleiu 3 zw. en rd. en 4., een woonhuis aan de Astelstraat No. 1. I. Opgehouden op f 13,600è—II. verkocht voor f 7590.— aan W. van Voorst te IJmuiden. CASTRICUM. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examen3 zijn voortgezet met de candidaten van het gesticht Duin fen Bosch to Bakkutn. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte 12 candidaten. Afgewezen 3. Geslaagd de zustersE. van Eijck, L. Engel, J. Huishof, T. Kaas, A. Spoelstra, en O. E. van Ulden en de broeders P. Kaas en G'. Klok. Tweede gedeelte 13 candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de zusters: T. Ilartog, M. Homberg, D. de Jong, E. van der Laan, G. Nagtegaal, H. Peters, J. M. Rinkema en A. de Vries. Derde gedeelte 14 candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de zusters: A. Bot, G. Goedhart, M. A. van der £ee en de broeders: C. Dijkhuizen, A. Giethoorn en P. W. Gutteling. De examens worden elders voortgezet. i UITGEEST» Raadsvergadering. Aanwezig met den voorzit ter alle raadsleden. Ter sanctie van den Raad werd voorgelegd de rekening der Gezondheids commissie te Beverwijk over 1915. Sluitende met een totaal van f 3099.07. De begrooiing voor het nieuwe dienstjaar 1916, voor Uitgeest betref lende de somma Van f 57.98 en een totaal uit makende van f 2023—, wordt voor kennisge ving aangenomen. Van het bestuur der Nederl. R.-K. Kalk- en Steenbewerkersbond en van den Nederl. R.-K. Timmerliedenbond was een schrij ven ontvangen, met het verzoek aan den Raad het daarheen te leiden, dat een werkloozenfonds al hier zou opgericht worden. Besloten werd hierop niet in te gaan, doch te wachten op een wenk van de Regeering. Aan het bekende adres der gemeente Nieuw- Leuzen over de vele mutaties van het onderwij zend personeel, werd geen adhaesie betuigd. Door de onderafdeeling Alkmaar en Omstre ken van den Bond van Gemeenteambtenaren werd den Raad verzocht de salarissen der gemeente ambtenaren met het oog op den tegenwoordigen toestand te hei-zien. Besloten worclt het salaris van den ambtenaar van den Burgerl. Stand met 50.*te verhoogen. Volgen eenige begrootin gen en een financiëel besluit. Voor 't stembureau met het oog op de verkie zing der Prov. Staten werd als plaatsvervangend voorzitter de heer N. Zonjee en tot leden de liee- ren S. Koopman en K. Brasser aangewezen De overige leden zullen zoo noodig als plaatsver vangers optreden. Nog werd na een daartoe ge daan voorstel van den heer Visser, het voorstel van den lieer J. Zonjee aanvaard, om de ge meenteambtenaren, die op de lijst van den Hoof- delijken Omslag lager zijn aangeslagen dan f 600, een duurtetoeslag te verleenen van f 25. Op voorstel van den heer Groot van Marken- Binnen, zal aan het bestuur van den Westzaner- polder verzocht worden, 'de kistdam, welke loopt over den weg van het Moltjesveer naar den drie sprong, te doen verwijderen, al3 zijnde een ern stige sta-in-den-weg voor de communicatie Uit geestMarken-Binnen. Tevens zal de Raad op verzoek van laatstgenoemd raadslid zich tot den direceur-generaal aer Posterijen wenden, om voor Marken-Binnen voortaan twee, in plaats van één postbestelling per dag te verkrijgen. ZANDVOORT. Aangelcomen' vn&omdtelingjen. Nijenliuis, den Haag, Kerkplein 8, 1 pers.; J. Laming, A'clam, Zandv.laan 201, 6 pers.; H. Groto, idem, Ostadestraat 17, 5 pers.; E. Slijper, Amsterdam, Dr. Joh. Mezgerstr. 73, 7 pers.; M. A. Bees, idem, Oosterstraat 2, 5 per3.; A. Hahn, idem, Jan Steenstraat 6, 3 pers.; Meijering, idem, Hoogeweg 56, 3 pers.; H. H. Tapke, Tilburg, Willemstraat ,13, 7 pers.; Mevr. de Haas, Amsterdam, Strandweg 18. 6 pérs.; S. van do Vliet, idem, Kostverl.- straat 14, 5 pers.; J. JI, Bender, Heem stede, Hotel Beau Site, 2 pers.; Mr. J. S. Royaards, Arnhem, Noordzeehotel, 6 pers.; Mej. Alelanesio, A'dam, Garsuliotel, 1 pers.; Mevr. Abrahams, A'dam, Garnihotel, 1 p. GROOTEBROEK. Knollenmarkt. Gisteren 'werd bier de eerste knollenmarkt van dit jaar gehouden. De prijzen bedroegen tot 1411 de 100. Naar men ons mededeelde geschiedt de verzending grooten deels naar Engeland. Encycliekfcest. Gisteren belegde de R. K. Werklieden-vereen igingi iSt. Jozef een open bare vergadering in het Patronaatsgebouw al hier, waarin de heer B. N. Loerakker een rede hield over de encycliek Rerum Novarum. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re- dae'ie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! De verschillende ingezonden stukken in de couranten naar aanleiding vah het „onge luk iu de zwemschool en de vragen door het raadslid, den heer Van de Kamp in den gemeenteraad gedaan, geven mij aanleiding een weinig plaatsruimte iu uw blad te ver zoeken. Bij (voorbaat dank. Ja, 't is treurig, dat slechts een deel van onze bevolking, levende in een Waterland, kan zwemmen. Maar al het jammeren daar over brengt geen verbetering; er moet ge bundeld worden, en waar een wil is, bestaat ook een weg. Te trachten den weg aan te wijizen is liet doel van mijn schrijven. De oplossing van het vraagstuk: hoe scheppen wij zwemgelegeriiheden, zal wel moeilijkhe den meebrengen, ook geldkceleu, ddcli on mogelijk ib het niet verbetering aan te brengen. De abonnements-inrichting van den heer Sprenger bestaat, de gemeentelijke badinrichting aan den Houtvaart ook, doeh deze twee gelegenheden zijn beslist onvol doende, voor een zeer groot aantal zwem mers en bijna onbereikbaar voor velen, wat geld en afstand betreft. De inrichting van Stoop's bad, dat een ideale inrichting be looft te worden, ligt in do naaste toekomst. Dit bad kan uit den aard der zaak slechts voor een deel van Haarlem's bevolking in aanmerking komen. Het scheppen van uien- ■we zwt niigelo&enh ode 11zoowel vopr !höt Noorder- als 'het Zn ider-Bnirenspaarne (dicht bij hot slachthuis) kan overwogen en mogelijk uitgevoerd worden. Dit technische gedeelte behoort thans hij „Openbare Wer ken." Wat het theoretisch gedeelte van hét zwemonderwijs betreft, het aaiileeren van een goeden zwemslag, die oplossing is zeer eenvoudig. Indien het 'Schooltoezicht toe stond, dat het „droogzwemmen" in do leer stof van het gymnastiekonderwijs op d© scholen wordt opgenomen; indien de Ge meenteraad een 50 per school toestaat voor aanschaffing van „zwem apparaten"indien er medewerking van het corps gymnasitiek- onderwijzers en -onderwijzeressen wordt ge vraagd, dan kan in elke 5c, 6e en 7e klasse het zwemonderwijs verstrekt worden, waar mee men een heel eind in de goede richting zou zijn. Aangevangen met de jeugd en het ge- wenschte resultaat wordt hereikit. In zomertijdi zouden in aansluiting hier van klasseschool gezwommen kunnen wor den, waarbij jnen het onderwijs zou kunnen geven op dezelfde wijze als dit hij de milSV tairen geschiedt. Zie het rapport van Bern. Melvill van Carnbeek, Congres voor watersport 1915, Amsterdam. Woensdag 31 Mei zal op initiatief van de .Reddingsbrigade voor Drenkelingen een© vergaderdrrg worden gehouden, waartoe zijn ui'tgenoodigd de Besturen van de Haarlem^ sche Zwem- en Roeiclub, do Damesvereeni- ■ging „Zigner" en die „Omlerwijzerszwem- club", ter (propageering van hét „badend zwemmen", en ik twijfel niet of op die ver gadering zal zeker ook gesproken wordien over liet propagandawerk: meer zwemmen. Er moet verandering komen in den toe stand dat in deze gemeentelijke zwemin richting geen tondei*wijs wordt verstrekt. De Onderwijzeivszwemclub verdient succes op haar pogen het zwemonderwijs te brengen onder het bereik van die scholen, die geen abonnementsgeld kunnen betalen. En ten slotte, mijnheer de Redacteur, er kon meer gedaan worden. Is bet niet treurig dat de Reddingsbrigade voor drenkelingen met lamheid worden geslagen om finantieële redenen? De cursussen in het opwekken der levensgeesten moesten gestaakt worden en kun nen nu weer aanvangen, dank de finantieële hulp van een ingezetene. De noodzaak dat de leden goed zijn onderlegd in alle hulp van dren kelingen is vaak gebleken. De vereeniging was bezig met het organiseer cp van een dienst bij ij8ongolukken, maar de plannen kunnen nog niet daaraan uitgevoerd door gebrek aan gold. Zoodra „heel Haarlem zwemt" kan do Red dingsbrigade grootendeels worden opge heven, maar zoover zijn we voorloopig nog niet. Komt inwoners van Haailem en Omstreken steunt do Reddingsbrigade en treedt toe als aanmoedigend lid. Het Bestuur der Brigade zal dezer dagen per circulaire een beroep doen op uw welwillendheid, maar vooral steunt elke poging meer zwemonderwijs te boroiken. A. J. MEIJERINK. Haarlem, 27 Mei 1918. DE BLAUWE UNIFORM. Naar de Avp. verneemt, bestaat bet voor nemen om de blauwe uniform eenigszine gewijzigd weder in te voeren bij het leger, maar nu uitsluitend als uitgaans-tenue. vsasssmssamassaats^ DE CRISIS EN HET VEEVOEDER. In verband niet de mogelijkheid, dat de gorgelde aanvoer van veevoedermiddelen, in den loop van bet jaar ernstige moeilijkhe den zal opleveren, wordt den landbouwer door de Directie van den Landbouw aanbe volen dit jaar op ruime schaal heHstvoeder- gewassen als stoppelknollen, spurrie enz. te verbouwen en zich het daarvoor benoodigde zaad tijdig te verzekeren. Zij die zaad van stoppelknollen of spurrie niet tegen redelijke prijzen bij hun gewonen leverancier kuunen bekomen, kunnen vóór 15 Juni 1916 daarvan kennis geven aan de directie van den Landbouw to *s Graven- hage, onder opgave van de verlangde hoe veelheden zaad. (TUBERCULOSE EN- INVALIDITEITS VERZEKERING. Verrassende cijfers wouden gepubliceerd omtrent de werking der Duitsche invalidi teitsverzekering. De verzekeringsinstellingen hebben begre pen, dat haar voornaamste taak niet ligt op het terrein der ^geldelijke vergoedingen, maar op dat der voorkoming van invalidi teit. Om deze reden hebben zij zich vooral toegelegd op bestrijding der tuberculose, de gevreesde volksziekte, die jaarlijks zoo ve len voor geheel hun leven ongeschikt inaakt tot den arbeid. De Duitsche verzekeringsinstellingen be handelde in 1914, dus in één jaar, niet min der dan 47,262 tuberculoselijders. De kosten bedroegen 18H millioen. Het aantal sana toria, door de verzekeringsinstellingen op gericht, bedroeg 43 met 5000 bedden, dat der ziekenhuizen en herstellingsoorden 41 met ruim 4000 bedden. De behandelde lijders zijn voor negentig procent genezen. Dit resultaat is schitterend. Weliswaar zullen eenige patiënten, die met goed gevolg waren behandeld, later weer invallen, maar met zekerheid mag toch worden gezegd, dat minstens 60 pet. van de tuberculoselijder» hunne gezondheid hébben terug o'ntvangen. Ervaringen van vorige jaren hebben dit bewezen. Zulke cijfers .zeggen aldus merkt „Het Katholieke Volk" terecht op in duidelijke taal, wat een wettelijke Invaliditeitsverze kering voor de arbeiders te beteëkenen heeft en hoe onverantwoordelijk de tegen woordige regeering heeft ghandeld door onze Invaliditeitsverzekering niet zoodra mogelijk in te voeren. Men heeft nu veel nationalen tijd verspilt aan de operatie op het „levende lijk", waardoor de arbeiders niet liet minst gebaat zullen, ziju en men ételt de werking der Invaliditeitsverzeke ring, die Zooveel zegeningen zou brengen, uit totja, tot wanneer?.... 't Is een schande! V r, Wannee'r komt de lichting 1908 der veld artillerie, treinafdeeling, naar huis met klein ver lof? A n t w. De datum is nog niet vastgesteld. V r. Ik heb in December een lot genomen in de tombola-loterij tot het afbouwen der St. Lam- bertuskerk te Maastricht. De trekking zou plaats hebben in Februari, maar tot nu toe heb ik nog niets daarvan vernomen. Zoudt u mij daar mis schien over kunnen inlichten? Anfw. Wendt u om inlichtingen tot den ZeerEerw. Heer pastoor J. M. Souren, pastoor der parochie van den H. Lambertus te Maas tricht. V r. van Th. v. D. te L. A n t w. Alles hangt af van het contract, het zij dit mondeling of schriftelijk is. In het alge meen echter is de patroon alleen tot betaling verplicht voor den tijd dat er gewerkt is. Uw vraag kunnen wij dus zoo in het algemeen niet beantwoorden. V r. Zijn de Hollandsche Grondkredietloten van de Nationale Bank solied. A n t w. In deze rubriek kunnen wij ons on mogelijk gaan wagen aan antwoorden betref fende soliditeit van zaken of firma's. U begrijpt wel waarom, vertrouwen wij. Vr. van J. B. te H. Antw. Zooals u wilt. V r. Is 'f mogelijk 'n gummistempel, die be vuild is met lak, daaivan te ontdoen zonder het gummi te beschadigen? Antw. Met een mesje, mits u het zeer voor zichtig doet. V r. Wanneer moet landstorm jaarklasse 1911 opkomen, infanterie X brigade. Antw. Het eerste deel 30 en 31 Mei. V r. van K. te H. Antw. Informeer eens bij de werklieden. Dat is het gemakkelijkste dunkt ons. V r. Kunt u mij ook zeggen hoe groot de af stand is per spoor van Haarlem naar Hoek van Holland? Antw. 87 K.M. V r. Kunt u mij ook zeggen waar de zetel is gevestigd van den Ned. K. K. Tooneelbond? Antw. Te Watergraafsmeer. V r. Van wanneer dateert de zoogenaamde vroegrenaissance in de Italiaansche kunst, en wanneer begint de eigenlijke renaissance? Antw. In den loop van de 15e eeuw is de zgn. vroegrenaissance overgegaan in de renais sance. V r. Hebben alle zoons van een graaf of baron het recht om den titel van hun vader te voeren? Hoe luidt daaromtrent de wet? Antw. Art. 15 van de wet van 1809, waar bij een constitutioueele adelstand werd inge voerd luidt als volgt: De oudste zoon van een graaf of een baron voert denzelfden titel als zijn vader, met deze onderscheiding, dat hij het woord tot in plaats van het woord van zal gebruiken in de aandui ding van de plaats of net goed, en zulks zoo lang hij het hoofd van het geslacht niet is. De andere zoons en hunne afstammelingen voeren den titel van Jonkheer tot met bijvoeging van de plaats of het goed In de titels van hunne vaders vermeld. MGR. J. B. PAKKEN. Isaar men -vernèemt, is de zeereerw. heer J. B. Panken, te JLage-Zwaluvve, ter gelegenheid van zijn 55-jarige pries ter sahap door U. den Paus benoemd tot eere-kamerheer. DE HEVIGE AARDBEVING TE TAROETOENG. Aan een particulier schrijven, geda'riee- kend 26 Februari, ontleent de SumJ'iodo een en ander over de hevige aardbeving, dio Taroetoeng heeft getroffen. Do schrijver, die mededeelt, dat hij zich in den vooravond reeds eenigszins onrus tig voelde, vertelt, dat hij met zijn gezin om ongeveer acht uur aan tafel ging, docll nauwelijks was de maaltijd begonnen, toen de eerste geweldige schok gevoeld werd. Allen zoo gaat ile schrijver voort vluchtten naar buiten. In de herrie zag ik mijn staande gasolinelamp omvallen en ik vloog er heen om brand te voorkomen, wat gelukte. Intnsscben was ons zoontje met stoel en al omgevallen en zat bekneld tus sehen de stoelen en de etenstafel, vlak voor de dispenskast. Nadat ik de lamp aan een buitenstaander had afgegeven, reade ik het kind uit zijn benarde .positie. Gelukkig was de kast niet omgevallen. Door al die con sternatie kan ik onmogelijk zeggen, hoo lang de eerste schok heeft geduurd, maar terwijl ik bezig was het kind te redden en de andere lampen in veiligheid te brengen, bleef alles schudden en kraken. Op straat gekomen vonden we het volk reeds op de been en in groote onrust. Het volk heeft den geheelen nacht op den open baren weg geslapen en wij trachtten wat te liggen in de voorgalerijvan slapen was echter geen sprake, het kraakte en dreunde en schudde den ganschen nacht. Na dezen ellendigen nacht begaven wii ons den volgenden morgen naar het kantoor; van werken kon echter niets komen, want eerstens waren we vermoeid en tweedens erg zenuwachtig. Bovendien zat het geheele gebouw (het uit steen opgetrokken kantoor van den assistent-resident) vol barsten en scheuren. De assistent-resident, wiens eveneens van steen opgetrokken "huis ook veel geleden had en die des nachts naar de pasangrahan was gevlucht, kwam 9 uur op bureau en liet den opzichter B. O. iW. roepen, om een onderzoek in te stellen en na te gaan of het bureau nog stevig 'genoeg was. Het bleek al spoedig, dat het gebouw geducht geleden had. Gezamenlijk gingen we daarop naar de kamer van den assistent-resident, die het zwaarst heeft geleden. Nauwelijks ini die kamer bezig zijnde, kwam weer een schok die ons allen naar buiten deed stuiven. Onder het naar buiten vluchten kreeg iemand een klomp kalk van de muren op zijn hoofd. De schrijver wilde een vallend' stuk kalk ontwijken, en liep daardoor teg-en een. pilaar op. De opzichter Kieviet kwam er het slechtst af; bij een sprong heeft hij een dijbeen: gebroken en ligt ten gevolge daarvan te béd. De aardbevingheeft dien dag ©n den daar op volgenden nacht nog aangehouden en na 5 dagen is het nog niet geheel rustig. Ge lukkig zijn er geen verdere persoonlijke ongelukken voorgekomen. Het kantoor van den assistent-resident heeft zoodanig geleden, dat het afgekeurd is, de woning niet. Ook in de kampongs zijn enkele huizen omgevallen. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 19 Mei. J. Hahn, laatstelijk wonende te Lon den, thans verblijvende in het huis van bewa ring, te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijsten: C. de Gier, te Benschop; F. C. W. M. Zijp, boekhandelaar, te Zaandam. Door het in kracht van gewijsde gaan van het vonnis der rechtbank: H. W. de Bont, rijwiel handelaar te Nijmegen. Vernietigd: R. T. A. A. P. Ie Cavelier, bak ker, te Rotterdam. Opgeheven: A. J. Lindeman, kunstglasbewer ker, te Amsterdam. Stoomv. Mjj. Nederland. Ambon, uitreis arriveerde 27 Mei te Genua. Billiton, uitreis, vertrok 27 Mei van Cardiff. Java, thuihreis, vertrok 27 Mei van Gibraltar. Krakatau, uitreis, vertrok 27 Mei van Kaapstad. Nïas, van New-York naar de Philippijnen, ar riveerde 27 Mei te Durban. Roepat, uitreis, vertrok 27 Mei van Falmouth. Rotti van Ma cassar naar New-York, vertrok 27 Mei van Kaapstad. Sumatra, uitreis, vertrok 28 Mei van Calcutta. Rott. Lloyd. Bandoeng, uitreis, vertrok 26 Mei van Suez. Besoeki, thuisreis, passeerde 26 Mei Sagres. Insulinde, thuisreis, vertrok 26 Mei van Fal mouth. Besoeki, thuisreis, arriveerde 24 Mei te Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Drechterland, van Amsterdam naar Bucnos- Ayres, vertrok 24 Mei van Kirkwall. Delfland vertrok 28 Mei van Amsterdam naar B.-Ayros. Maasland vertrok 28 Mei van Amsterdam naar Buenos-Ayre3. Holland—Amerika Lijn. Noordam arriveerde 28 Moi van New-York to Rotterdam. Rijndam vertrok 28 Mei van Rot terdam naar New-York en was te 2 u. voorm. in zee. Sommeisdijk, van Rotterdam van New-Or leans, arriveerde 27 Mei te Havana. Westerdijk vertrok 28 Mei van Rotterdam naar New-York. Kon. Ned. Stoomboot Mfi. Dana» vortrok 28 Mei van Amsterdam naar Cardiff. Neptunus vertrok 28 Mein van Amster dam naar Barcelona.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6