BERICHTEN HOLLAND'S NOORDEN j UIT DE ZAANSTREEK LETTEREN EN KUNST SlADSNIEUwS UIT DE PROVINCIE UIT ONZE VORIGE OPLAAG Een belasting op publieke vermaaklijkherïen. VAN ONZE RECHTBANK NEDEKLANDSCHE TOON K UNSTE- N A ARS VEREENIGING. VAN ONZE RECHTBANK bond. Des Bonds historié en die van liet se cretariaat van.den arbeid .worden er breed voerig in beschreven. Het behelst verder tal van feestbijdragen en is mét eenige por tretten verlicht, waaronder dat van Z. H. Paus Leo XIH z.g-., van Z. D. H. Mgr. !W. van tie Ven, van Z. D. H. Mgr. A. F. Die pen en van Mgr. 0. C. Prinsen den Bonds- adviseur. Voor niet-leden van den Bond be draagt de prijs f 0.50. Het kan worden besteld aan de drukkerij „Helmond" te Hel mond i EEN R.-K. POLITIEBEAMBTEN. YEREENIGING. Te Den Haag worden- poging-en aangewend om een R.-K. politicbeambten-vereeniging op te -richten. Daartoe zullen een tweetal propa ganda vergaderingen worden gehouden. DE NED. R.-K. 'J.TMMERLIEDENBOND. Op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van den Ned. R.-K. Tinunerliedenbond St. ,l<-cpli werden als bestuursleden de aftreden- den herkozen, de lieeren C'. A. van Zeeland, P. Bot en j. D. \au Heugten, resp. uit Utrecht, Amsterdam en Eindhoven. liet voorstel om de contributie te verlioogen en meer propagandisten aan te stellen werd verworpen. Anderen voorstellen viel eenzelfde lot teu deel. Aangenomen echter is een voorstel Rotterdam om een derden gesalarieerden be stuurder aan te stellen. Op voorstel van Zaandam zal het bestuur overleggen door bemiddeling van het Bureau der R. K. Vakorganisatie, om het mogelijk te maken, dat houtzagers e.d. in den Timmerlie- denboud kunnen worden opgenomen. HAARLEM. GEMEENTEZAKEN. B. en W. bieden den raad der vaststelling aan verordeningen op de heffing en de invordering eener belasting op openbare vermakelijkheden. Zij deelen den raad mede dat, daar men bij de heffing eener belasting als de onderhavige de keuze heeft uit meerdere systemen, Zij hebben gemeend de voorkeur te moeten geven aan het stelsel van eene percentsgewijze heffing over de bruto-opbrengst, de z.g. surtaxe. Al moet wor den toegegeven, dat niet beschikt kan worden over cijfers om aan te toonen dat voor onze ge meente deze wijze van heffing te verkiezen valt, toch wijst naar onze meening aldus B. en W. het feit, dat meerdere gemeenten eerst een ander systeem volgden oiji daarna over te gaan tot het door ons voorgesta- na stelsel, er voldoende op, dat ook voor Haar lem de in het ontwerp toegepaste regeling om hare vermoedelijk hoogere opbrengst de voor keur verdient. EEN KLACHT. Men schrijft ons: Deze week werd te Driehuis, gem. Velsen, tijdens een nachtelijke oefening door militairen of wel van den vrijwilligen landstorm het prik keldraad doorgeknipt van een afgesloten wei, waarin vee liep. Deze handeling wordt door den eigenaar van het weiland niet gelaakt om de vernieling, doch om de houding van den leider van dien troep, omdat deze het niet eens zijn plicht achtte, na de oefening daarvan den betrokkene kennis te feven, tot groot gevaar voor diens vee, dat kort ij de spoorbaan graasde en tot groot gevaar bij donker weer voor het verkeer langs dien weg. Ik kan niet vermoeden dat een dergelijke ver nieling tijdens militaire oefeningen tot gevaar voor een anders goed met medeweten ot god keuring van den heer M. v. O. plaats mag vinden. DE KOLF,WHDSTRUD. Zondagmiddab ia de kolf wedstrijd van de halfvereen. „Noordholland!" in de „Ver eeniging" begonnen. Hieraan nemen deel de afdeelingen Bo- ven-Karspel, Hensbroek, Krommenie I. en H, Koog aan de Zaan, Haarlem, Boven- Karspel II, Nieuwe Niedorp, Oud Karspel en Zuid-Scharwoude, Heer Hugowaard, Broek op Langendijk en Alkmaar I en II in den corpswedstrijd; in de personeele wedstrijden zijn 141 deelnemers. De wedstrijden duren tot en met Dinsdag, De stand was Zondagavond': Korpswedstrijd 1ste serie Bovenkarspel 133, Krommenie I 100' Krommenie H sa- jetten ballen 88, Haarlem .92. Hoogste in de 1ste serie D, Igess te Meer, 51 punten, in dé 2de serie M. Schots te Krommenie 53 punten. WONINGBOUWVEREENIGING ST. BAVO. In de Zaterdagavond gehouden bestuurs vergadering werden de functies onderling als volgt verdeeld: M. L. A, Klein, voorzitter; J. M. v. Zeggelen, Teylerskofjestraat 4, secreta ris; J. F. Bakter? penningmeester; P. Dijt, 2e voorzitter en ze secretaris, J v. Gemert, 2e pen ningmeester. HET FRANS HALS-MOSEUM. Op de Zaterdagmiddag gehouden vergadering der leden van de vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in het Frans Hals Museum der Gemeente Haarlem, is de heer J. L. Tadema als Bestuurslid herkozen en bleek, dat de finantiën in goeden toestand verkeerden, daar het vorige jaar niets is aan gekocht geworden. „BLOEMBOLLENCULTUUR". (Vervolg van het 2c blad van gisteren). Nadat de notulen, het jaarverslag en de financieele bescheiden goedgekeurd waren, werd de heer J. H. Wentholt, op voorstel van het H. B., opnieuw voor den tijd van 5 jaar tot algemeen secretaris-penning meester benoemd. Het voorstel tot intrekking van het re glement van liet scheidsgerecht (bedoeld bij 34b der Statuten) en tot vaststelling nieuw reglement voor dat scheids- rd goedgekeurd zomje,/ discussie fdelyke stemming, erd een motie van de afdee- om stappen te doen bij de dat alle inkomende zendin- door een offieïeele deskun dige commissie worden onderzocht, en 'dit wel naar aanleiding van het voorkomen van een ziekte onder de narciseen, die naar men meent uit Engeland is binnengekomen. Besloten werd, dat het H. B. dit nader zal overwegen en in een volgende vergadering zijn bevindingen zal metiedeelen. Bij de rondvraag klaagden de afdee lingen Hillegom en Heemstede over som mige advertenties in het vakblad. Over- veen en Sassenheim vroegen verandering in de regeling der contributie. De heer Kakebeeke dankte den voorzit ter voor de hartelijke woorden en beloofde zijn medewerking. Daarna werd de vergadering gesloten. (Zitting van gisteren). Rijwieldiefstal. Gisterochtend 'n extra zitting van de recht bank, daar 't Donderdag Hemelvaartsdag isl Te verantwoorden had zich eerst een jeugdig bekl. die nadat hij hier een rijwiel had gekaapt, waarmede hij op weg naar Amsterdam was ge gaan, te Halfweg nog een damesrijwiel had weten te vermeesteren. Daar was hij daarna aangehouden. Het was wel een brutaal stukje geweest. Maar bekl. is iemand die niet voor een klein gerucht je is vervaard. Hij heeft ook al eens een jaar in de tuchtschool gezeten. Die straf had hem ech ter niet op een beteren weg gebracht. Het Ü.M. requireerde nu, in de hoop, dat die correctie meer zal baten, tegen hem niet min der dan 2 jaar gevangenisstraf. Z'n verdediger, Mr. 't Hoofd pleitte oplegging van een lichtere straf. Een ontrouwe bode. G. VV. K. de bode van de spaarkas „Arbeid adelt" te Zandvoort, had van eenige leden gel den geind en die niet aan den penningmeester afgedragen. De reden waarom bekl. 't had ge daan bleek niet, wei werd medegedeeld, dat be klaagde nog al groote versteringen maakt. Het O.M. vorderde tegen dén niet-verselieneu bekl. 3 maanden gevangenisstraf. Brands tiehtiug. Na eene lange afwezigheid wilde een zekere M. r. d. VV. m de echtelijke wouieg aan de Hof straat te Hillegom wederkeeren. Zijne echtgc- noote in stede van hem met open armen te ont vangen, weigerde hem den toegang. Er volgden deliberaties en van weerszijden tot elkander minder aangename woorden. V. d. W. die een flink borreltje op had, liet het er niet bij zitten en, nadat hij had uitgeroe pen. „Je zal wel zien wat er van gebeurt" stórm de hij het huis binnen, waar hij het beddegoed in brand stak. Daarna trok hij af. Om zich wegens brandstichting te verant woorden was v. d. W, tegen heden gedagvaard om voor de rechtbank te verschenen. Bekl. was niet verschenen. Het O. M. vorderde tegen hem 3 maanden gevangenisstraf. Op roof uitgeweest! In de dagen van den watersnood slopen er lieden rond in het overstroomde gebied, die daar als ware apachen optraden en zich toe eigenden van de voorwerpen, die daar in het water ronddreven wat zij maar konden. De eigenaars waren toch niet bekend en wie zou hun wat doen?..,. Echter er waren er die tegen de lamp vlogen Een van hen stond vandaag terecht. Het was een zekere v. PI. die met een roeibootje in den Oostzanerpolder had rond gevaren en een deur, balken en andere voorwerpen had opgevisckt. „Om er brandhout van te maken" had bekl. aan den veldwachter, die tegen hem proces verbaal had opgemaakt, gezegd. „Daarvoor ech ter maak je een deur niet stuk" zeide heden de veldwachter. „Daar neem je wat anders voori... voorl". Bekl. getuigde: „Ik vond de voorwerpen en meende dat wat je vindt drijven, je dat mag medenemen," De President: „Dat is geen vinden. Wanneer je een boerenwagen vindt, dan neem je die toch ook niet mede?" Het O. M. vond den gepleegden diefstal terecht, ergerlijk en deed opmerken, dat een ver zwarende omstandigheid is, dat 't geschiedde in tijden van een watersnood, wanneer een ieder wel bijzonder eerlyk mag zijn. Het requireerde tegen bekl. 1 maand gevan genisstraf, Bekl. verzocht hem een lichtere straf op te leggen. De president„Dus :t straf opleggen op zich zelf, dat vind je niet ongepast?" Daar had bekl. niet op te antwoorden,.,. Melkvcrvalsching. Tegen S. G. te Wormerveer is wegens melk- vervalsching 14 dagen gevangenisstraf geëisekt. BLItGEULlJKE STAND. Getrouwd: 29 Mei. J, A. M. J. Filbrv en B. M. G. Beijnes. Geboren: 25 Mei. d. v. M. E. Lohman—Korl ner. 26 Mei. d. van A. van Brussel—Vork. 27 Mei. z. van W. E. Rooze—Lamecs. 29 Mei. z. van J. C. Vermond—Hidderhof. z. van F. Leeflang—van Essen. d. van C. M. Mijnders-Gerritsen. - z. v. J. H. v. Heel Vogel. d. van J. M. Ta nisBruiuier. Overleden: 27 Mei. J. M. Wernik—Jansen, 70 jaar, Turfmarkt. J. H. Hekkert, 28 j., Brouwersstraat. J. C. Toussaint, v., 68 j., Zunler Buitenspaarne. C. Luitem--Wou- terirg, 80 jaar, Roosveldstraat, J. E ij king, 61 jaar, Haarlemmerliedestraat. B. Lea nings-v. d. Berg, 27 j., Maerten v. Heems kerken aat. J. G. Kalf—van Smirreu, 32 jaar, Frkoterweg. A. Fennell— Bonen kamp, 64 jaar, Kamperlaan. A. G. J. Hemelrijk, 28 jaar, M. v. Heemskerkstraat. J. 'line, 69 jaar, Hasselaarsplein. 28 Mei. P. Bakker, 79 jaar, Witte Heerenstr. F. Boeman—van Dansik, 54 jaar, Brou wersstraat, J. A., 4 jaar, z. van H. Mees ter, Kamperlnan. -- A., 2 jaar, z. van P. J. va Keulen, Scbogcheistraat. HEEMSTEDE. \eiling. Ten overstaan van notaris Mr. C. J. Boerlage van Heemstede, is alhier veiling gehouden van: een woonhuis aan de Prinsenlaan, met bollenschuur; twee arbei derswoningen en schuur en een perceel bloembollenland, alsmede drie arbeiderswo ningen met een daarnaast gelegen bouw terrein. Pe uitslag was: gegund voor 12,207. Door de muziekvereeniglng „Eensgezind heid" is aan B. en W. vergunning verzocht tot het houden van een muziekuitvoering in de_ muziektent nabij het ververschings- lmis in het wandelbosch „Groenendaal" op Hf meivaa rtdag 1 Juni as. des namiddags. Onze zwemvijver. Gisteren is de zwem vijver geopend. Dadelijk werd een druk ge- kruik gemaakt van deze inrichting. Als badmeester treedt op N. Weéter,koven met als hulp voor het geven van zwemles A. A. Scheffer; voor liet geven van zwemles aan dames treedt op mej. v. d. Booren uit Haar lem.* Diefstal. Door de gemeentepolitie is op heeterdaad betrapt bij het ontvreemden van veldvruchten een zekere C. W. Proces-ver haal is tegen den overtreder opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Fiets gestolen. Ten nadoele van zekeren J. v. S. uit liet naburig Zuid-Schalkwijk, is jl. Zaterdagavond toen hij zich even op hield in het café van v. d. Wouden te Vijf huizen, een zoo goed als nieuw rijwiel ont vreemd. De fiets is voorzien van Hichelin- banden en onder het zadel genummerd 512078. Te water geraakt. Maandagmiddag sloeg het paard van den brandstoffenhandelaar J. Leen te Hoofddorp op hol. Het dier rukte zich los en de wagen, waarop twee zoontjes van L. gezeten waren, kwam midden in de hcofdvaart terecht. De oudste der twee kna pen, wist zich zelf te redden; de jongste werd uit zijn benarde positie gered door den kaste lein Asjes die zieli geen oogenhlik bedacht en gekleed te water sprong. Een tongeval. Tot liet maken van hei werk voor een betonnen rijbrug over de Vennepertocht te Nieuw-Ven nep is deze voor een deel uitgegraven en afgedamd. Plotseling is de kant over een breedte van ongeveer iy3 Meter afgeschoven en naar beneden gestort. Gelukkig bevonden zich op die plaats geen werklieden zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Het werk ondervond door het ongeval aanmer- lijke vertraging. NIEUW-VENNEP. Yeunep's cultuur. Maandagavond verga derde in het Hotel van Mej. stapel te Nieuw-Venncp de tuinbouwvereeniging „Ven nep's Cultuur" onder voorzitterschap van den heer Beerevocts. Na de opening op de gewone wijze werd door den voorzitter uit eengezet wélke werkzaamheden door het bestuur zijn verricht inzake veiling en ver voer der tuinbouwprodiijten.Hij deelde mede dat schipper Verwoerd bereid is zich in dienst der vereeniging te stellen met zijn motorschuit onder voorwaarde dat hem een bepaalde bevrachting gegarandeerd wordt. Dit zal de vereeniging moeten doen in den vorm van zoo noodig aanvulling der vracht door subsidie. De reiiiugsvereeniging te Hoofddorp heeft aangeboden ean deel dier subsidie, ongeveer een derd,e, aan de veree niging te vergoeden, met de zcd.elijke ver plichting de producten te Hoofddorp te doen veilen. Naar aanleiding hiervan vond een uitge breide gedachtenwisseling plaats, waarbij ook ter sprake werd gebracht het doen vei len in idle gemeentelijke veilingsinrichting te Amsterdam, waar een paar bestuursleden in opdracht van het bestuur een bezoek heb ben gebracht om zich op do hoogte te stel len. Ten slotte werd besloten de subsidie van de veilingsvereeniging te Hoofddorp niet te aanvaarden en de goederen per schipper te zenden naar Amsterdam, ver moedelijk tweemaal en naar Hoofddorp een maal per week en deze verzending en vei ling te wijzigen naarjoop van omstandig heden De vereeniging wenschte zich niet te binden aan een veiling doch af te wach ten wat het beste resultaat zou geven. Men was van oordeel dat een vast verband de vrije ontwikkeling der vereeniging zou be lemmeren. De subsidie aan den schipper zou gevon den worden door deze percentsgewijze om te slaan over allen die zendingen voor de veiling hadden medegegeven. Hiertoe werd met algemecne stemmen besloten. Door de vergadering werd aan het be stuur machtiging verleend met den schipper den termwn van indiensttreding en eindiging er van vast te stellen. Op de vergadering waren monsters van manden aanwezig dié door de vereeniging coöperatief zullen, wor den aangekochT Tevens werd medegedeeld dat ook de groenten enz. te Abbenes zullen worden afgehaald. Hierna werd de vergade ring gesloten. Fietsongcval. Door het springen van den achterband had de militair J. W. C. het ongeluk met zijn motorfiets te komen val len, waardoor zijn handen en gelaat wer den ontveld. Hij moest zich door een ge neesheer laten verbinden. Ook de passagier B. v. 't H. liep eenige ontvellingen op. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Gisterenavond werd al hier onder voorzitterschap van den burge meester een raadsvergadering gebonden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke, behoudens een enkele opmerking van den heer Wijsman, werden goedgekeurd. Hierna werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, waarbij, naar aanlei ding- van een adres van den heer Rodrigus en een van den heer Bodee, eenige discussie werd gevoerd. Beide stukken werden in handen gesteld van B. en W.; het eerste om preadvies, bet andere ter afdoening. Aan de orde werd gesteld de verpachting van de etrandterreinen, welke na eenige discussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd vastgesteld. Voorgesteld wertl vervolgens door B. en W. om aan ieder der vijf helpsters aan de bewaarschool over liet jaar 1916 een maan- delijksclie toelage te verleenen van 3 en aah den onderopziiUiter Ho|Üeberg een dwurictoeslag van 75 over het geheele jaar. Verschillende leden maakten er bezwaar tegen, dut er geen algemeen systeem in de voorstellen van B. en W. zit terzake van den duurtetoeslag en gaven in overweging, dat het tweede gedeelte van het voorstel zou worden aangehouden en om het col lege van B.'en W.'nit te noodigen in een volgende vergadering een algemeeneu regel voor de beambten voor te stellen. Alzoo werd besloten. Het eerste gedeelte van het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het laatste punt der agenda, de behande ling van het bekende voorstel inzake den bouw van 37 arbeiderswoningen, gaf op nieuw aanleiding tot breedvoerige discus sies. Alvorens beslissingcu te nemen vroeg de voorzitter een besloten zitting te houden, om de kwestie der'gunning te bespreken. Vóór dat de raad in geheime zitting ging, werd de rondvraag aan de orde gesteld, waarvan door verschillende leden een ruim gebruik werd gemaakt. Allereerst werd naar aanleiding nog van een adres van liet steuncomité, het verzoek om een subsidie groot 500, voor de geinobiliseercTeri toege staan. Overigens weid er o.m. over geklaagd dat er hier in Zandvoort over het algemeen te weinig wordt gedaan voor de distributie van levensmiddelen; met name klaagde men ook over gebrekkigen toevoer vau regee- ringsi arkens, wijl onvoldoende rekening werd gehouden met de bier verblijvende vreemdelingen. De voorzitter verzekerde, dat het tekort aan varkens niet de schuld is van B. en W.; nog onlangs had hij naar hij zeide den minister gevraagd om „meer varkens in verband et de badgasten'.. Ook werd gevraagd om geregeld politie toezicht bij bet station, omdat daar de straatjongens met bun gestoei bet deu vreemdelingen veelal lastig maken. Hierop deelde de burgemeester mede, dat bij de nieuwe dienstimleeling, noodig we gens de uitbreiding van het politiekorps op a.s. Dinsdag, hiermede rekening zal Avoiden gehouden. Hierna ging de raad over in besloten zit ting. Na heropening kwam in stemming het voorstel van den beer Zwaan om 37 arbei derswoningen te bouwen. Het werd ver worpen. Het voorstel van den lieer Koning: den laagsten inschrijver le verzoeken, 16 wonin-' gen te bouwen voor 16/37 van de aanne- miugssom en bij een weigering van den in schrijver tot een nieuwe aanbesteding over te gaan, werd nu aangenomen; waarna de vergadering werd gesloten. BLOEMEN DAAL. WETHOUDER VAN TIENHOVEN. Naar de S. E. verneemt, beeft de heer O. J. van Tienhoven bedankt als wethou der van Bloemendaal. De heer Van Tiori- liovcn moest in 1918 als wethouder aftraden. Als lid van deu Raad blijft de heer Vau Tienhoven in functie. SANTPOORT. Een politieke vergadering-. De R. K. Kics- vereeniging- houdt Maandag 5 Juni 'e avonds om aebt uur in het café van den heer J. Th. Böhm eene vergadering, waarin als spreker zal optreden de heer S. Wolff, van Amsterdam, met het onderwerp: „De strijd". Wij wekken alle rechtsclie kiezers op dezb vergadering te gaan bijwonen. Er mag niet één op het appèl ontbreken. BOVENKARSPEL. Een doodelyk ongeluk. Het 9-jarig zoontje van den heer F. B. is Zaterdag bij het spelen in de nabijheid van den .korenmolen van J. Dek ker, door de wieken getroffen en aan de gevol gen overleden. ENKHUIZEN. Personalia. Benoemd zijn in do commissie belast met 't afnemen van het toelatings examen voor de marinemaehinistenschool te Dordrecht de heer F. Veen, Directeur der H. B. S. en G. M. Tamaon, leeraar aan die school. WERVER SHOEF. Gemeenteraad. In den raad is op een schrijven van de vereeniging „Vooruitgang" inhoudende een verzoek om het plaatsen van 3 urinoirs, in het oosten van het dorp in het midden en één tusschen Hoog en Laag Zwaagdijk, afwijzend beschikt. Op een ander verzoek van die vereeniging inzake uitbaggeren van een gedeelte der gracht is de beslissing aangehouden. Besloten werd toe te kennen aan den hoofdonderwijzer 50 en aan de onderwijzers 25 duurtetoeslag. B. en W. stelden voor, dit jaar de kermis te Zwaagdijk op 19 Juni te doen plaats heb ben,'welk voorstel echter is verworpen met 3 tegen 4 stemmen, zoodat de kermis op den ouden datum blijft. ^Exrar -3~',.i ZAANDAM. De Zaanlandsche Zeilvereenigiiig. Onder be gunstiging van prachtig weer heeft £ondag vanwege de Zaanlandsche Zeilvereeniging op het Zijkanaal G van het Noordzeekanaal de eerste wedstrijd in het seizoen plaats gehad. De lengte van de baan bedroeg ongeveer 10 Eng. zeemijlen. Starters waren de heeren W. K. Fust, W. Poel en H. de Rooij. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: Ivlasse I. Onoverdekte kiel- en middenzwaard- jachten. Prijs: Sally, van M. de Wit, Zaandam, in 2 uur, 20 min. 28 sec. Klasse H. 6 Meter klasse. Prijs; Kaag, van L. Doedes, den Haag, in 2.14.2. Klasse III. Onoverdekte kiel- en mid- denzwaardjachten. 1ste pry's: Baby II, van C. D. Sckuddeboom, Zaandam, in 2.26.7; 5de prijs: Sterna van H. Endt, Zaandam, in 2.28.55. Klasse IV. Onoverdekte kiel- en middenaw aard jachten, lsto pry's: N. N., van B, Loos, Haarlem, in 2.49.38; 2de prijs: Sieglinde, van J. Baider, in 3.18.5. Klasse V. Nationale middenzwaardjach- ten. Prijs: Sieglinde II, van G. H. Kaars Sey- pestein, Heemstede, in 2.39.50. Klasse VI. Ron de vaartuigen. 1ste pry's: Beneor II, van Bern Bothe, Amterdam, in 2.54.8; 2de prijs: Geer- trude Bëtsy, van D. en A. Latenstein v. Voorst, Westzaan ,in 3.11.26. Klasse VII. Gondels. 1ste prijs: Jantje, van S. Kom, Westzaan, in 2.42.15; 2de prijs: Ons Ideaal, van Jb Heynis Zaandijk, in 2.46.13; 3do prijs: Welgelegen, van O. Stadt, Koog a/d Zaan, in 2.52.57. Klasse VIII. Gon dels. 1ste pry's: Gebroeders, van K. de Boer, Westzaan, in 2.44.47; 2do prijsDirkje, van K. de Boer, Westzaan, in 2.46.20; 3de prijs: Truus van W. Stadt, Koog aan de Zaan, in 2.52.25; 4de pry's: Gerrit Jan, van G. Kaaijk, Koog aan de Zaan, in 3.1.19. Klasse IX. Sloepen, lstq prijs: Wipija, van P. Dil, Koog aan de Zaan, in 2.6.27; 2de prijs: Dolfijn, van M. A. Pelt, Koog) aan de Zaan, in 2.6.27: 3de prijs: Dlfijn II vap M. A. Pelt, Koog aan de Zaan, in 2.24.38. E lasso X. Sloepen. 1ste prijs: Albion, van O Hartog, Zaandijk, in 2.14.30: 2de pry'sNelly van G'. van.Orden, Zaandam, in 2.27.50. ASSENDELFT. Ons Jvruisverbond vergaderde gisteren in het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer J. Gaal installeerde' den nieuwen geestelij ken adviseur met eenige hartelijke woorden. De geest. adviseur dankte en beloofde te zullen arbeiden aan den groei der afdeeling. De penningmeester gaf verslag. Aan de ontvangstzyde 112.26, aan den uitgaafkant 85.94. Voordeelig saldo 26.32. De hebr H. Peetam werd gekozen tot afgevaardigde naar de Diocesane vergadering te Leiden op deu 5cn Juni a.s. Afgewimpeld werd het voorstel van een der leden om voortaan met de Mariavereeniging gecombineerd te vergaderen. Besloten werd dit jaar weer een feest- en propaganda-avond te organi- see. Hierna sluiting met den Chr. groet. Een rniterstandbeeld voor den koning- stadhouder Willem III. Ter uitvoering- van liefc ruiterstandbeeld voor den koning-stadhouder WiJem III, ia door de jury, gevormd op uitnoodiging van het nationaal comité, gekozen het ontwerp van den beeldhouw -r Oh. van Wijck. De 41ste A j gemeen e Vergadering der Ned. Toonknnstenaax-svereeniging i» Zondag 28 Mei te Utrecht gehouden. De aftredende bestuursleden de heeren Mr. Henri Viotta eu A. H. Amory werden ale zoodanig met, groote meerderheid van stem men herkozen. In liet examen-programma voor solozang werden enkele wijzigingen aangebracht om in 1917 te worden toegepast. Verder zon voortaan voor orgel ook een diploma M.O. worden verkrijgbaar gesteld; bet daartoe op bet verzoek van het bestuur door den heer W. Petri te Utrecht in overleg met audex-e bekende organisten, leden der N. T. V. sa mengestelde programmavoorstel, werd be handeld eu goedgekeurd. De eerstvolg-enUe algemceue vergadering zal gehouden worden te 's Gravenhage. (Zitting van gisteren). Ruwe kwanten. Laat in den avond van den 7en Novem ber keerden een paar jongelui die uit waren geweest te Zaandam, per rijwiel huiswaarts. Onder weg kwamen zij eenige ruwe kwan ten tegen, die- hen niet wilden laten pas- seeren eu 't er op toelegden om den boel eens op stelten te zetten.... Jongelui van 't type der „opscheppers," die gaarne den branie uitbangen. Eén vau hen zwaaide met een blinkend voorwerp iu "t rond en riep tegen een der fietsrijders: „Ik zal je aan mijn mes rijgen". Echt een gezegde voor iemand, die eens wil toonen „lef" te hebben! De fietsrijders hielden zich kalm. Maar dat bmaatte hun niet. Er vielen klappen en een der rijwielen moest 't danig ontgelden. Twee heihamels moesten gisterenmiddag voorko men: J. Fr. en KI. R. Alleen de laatste was verschenen. Het O. M. laakte in hooge mate 't gedrag der opscheppers en vorderde tegen ieder van hen 6 maanden gevangenisstraf. Geen vriendelijke begroeting. Op den 2en April had een militair in een café te Purmerend een glaasje blei- ge bruikt. Bij zijn heengaan uit het café kwam een zeeman, een zekere B. H., op hem af stuiven eu gaf hem pardoes- een vuistslag in 't gezicht, naai- bleek zonder eenige reden! „Waarom deed je dat?" vroeg de presi dent aan bekl. „Ik was niet nuchter, anders gebeurt 't mij niet. Ik kende den man niet," was het antwoord, hetgeen echter niet eene veront schuldiging is.... De mishandelde nam tegenover den bekl. eene welwillende houding aan. Hij vond 't zoo erg niet. Maar den president stemde hij toe, dat het nn niet bepaald een „liefkozing" was geweest. Het O. M. dat releveerde, dat bekl. al eens wegens mishandeling was veroordeeld geweest, vorderde tegen bekl. 14 dagen ge vangenisstraf. Bekl. verzocht een lichtere straf, omdat hij den kost moet verdienen voor zijn ouders, die niet buiten hem kunnen. „Een reden te meer om je niet te be drinken," zeide de president Gevolgen van drankmisbruik. De sterke drank heeft heel wat op zijn geweien, daar er altijd zijn, die er zich aan te buiten gaan. ï)at bleek ook weder in de volgende zaak'. H. K., uit Purmerend, liad zich verzet te gen do politie, toen hij wegens openbare dronkenschap zou worden gearresteerd. Hij was zoo dronken geweest, dat bij zich van 't heele geval niets meer kon herinneren.. De eisck luidde: drie weken gevangenis- Een vlieger, die niet opging. Een slachter uit Monnikendam had een liet bedacht om zich te bevoordeelen. Hij kwam in aanmerking voor een Re- geeringsvarken en moest er tevens een var ken voor een particulier slachten, een „bur gervarken" van minder gewicht. Nu had hij de varken-s verruild, wegge haald 't zwaardere „regeeringsvarken" en: daarvoor in de plaats gehangen het lichtere „burger varken", wat, uaur hij dacht, hem een voordcel van 36 zou opleveren. Hiï had oan slechts te betalen t gewicht vaa 't lic-htere varken.... De list was gelukt. Maar later, toon do leverancier van de regeeringsvarkens met den burgemeester zou gaan afrekenen, kwau» het bedrog nit. En zoo had bekl .zich gi^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2