ROBERT SURCOUF P. J. JANSSEN, STATEN-ÜENERML BINNENLAND BUITENLAND OE ©3KL3S KERKNIEUWS FEUILLETON EGER EN VLOOT Anesqang, hoek Warmoesstraat. Tweede blad |f 4000 bi) levensl, ongeschiktheid tot werken - 500 bij overlijden 25 bij verlies van een anderen vin ge» Berichten in drie regels. DE VERGADERING VAN DEN ALGEM. VERSPREIDE BERICHTEN GROOTSTE sorteering LAAGSTE PRIJZEN ECARPETTERg bij Episoden uit het leven van een KAPERKAPITEIN. (Wordt yervdlgd.l vrienden hun aanspraken verzekerd zullen zien, zullen de bedoelingen ran Bus land in het westen bereikt zijn. Het besef van de ware politiek van Rus land zal de overtuiging bij allen vestigen, dat Rusland geen bedreiging vormt voor Noorwegen, Zweden of onze andere Euro- peescho naburen. Ik hoop, dat de Zweden de onwaarheid zullen inzien van de boos aardige meening, onder hen verbreid} door onze vijanden, dat Rusland eenigen natio- nalen wensch koestert, welke ook maar in het minst vijandig is aan de Zweedsohe natie of in strijd is met het Zweedsche na tionale leven. Ik hoop en geloof, dat de jongste agita tie betreffende de Alandseilanden, waaraan thans gelukkig een einde is gekomen, zoo als ook de Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, Wallenberg, zelf heeft mee gedeeld, de laatste djwaling of verdenking van Zweden tegenover Rusland zal zijn van deze eeuw. Ten opzichte van Polen zeide de minis ter: De Polen kunnen niet verwachten, dat wij in dezen strijd op. leven en dooid, waarin wij betrokken zijn, een geheel pro gram voor de toekomst van Polen sShetsen, maar zij zullen een rechtvaardige en billijke, autonomie krijgen, zooveel mogelijk in over eenstemming met hun toekomst en hun eco nomische en industrieele ontwikkeling. FRIJSREOHTERS ENi NEUTRALEN. In een artikel over dit onderwerp schrijft staatsraad prof. mr. A. A. H. Struyken in „Van onzen tijd" onder meer: In idezen oorlog zijn door de prijsrech- ters menigmaal beslissingen gegeven, welke door de belanghebbende neutralen als grof onrecht zijn gevoeld; men hoorde daarin maar al te duidelijk een college spreken, dat zich laat leiden door hét belang van eigen land, niet een rechter, die zelfstandig en onpartijdig het recht op het hem voorge legde geval toepast. Daarom is voor de neutralen de vraag van het grootste ge wicht, of met deze beslissingen het laatste woord over hunne rechten is gesproken. Op deze vraag luidt hét antwoordl beslist ont kennend: de neutralen hebben recht erop, dat op onpartijdige wijze volgens het vol kenrecht over hunne belangen wordt be- sList, hoedanige beslissing door de prijs rechtspraak der oorlogvoerenden naar haar eigen stelsel niet wordt gewaarborgd; al ontbreekt nog steeds de internationale prijs- rechter, het recht op eene onpartijdige, al leen door het volkenrecht bepaalde beslis sing, wordt daardoor niet te niet gedaan. Schrijver meent, dat zoo dikwijls onze regeering een. beslissing van Ben Engel- sclien, den Franschen, den Italiaanschen of den Portugeeschen prijsvechter zoozeer Jn strijd rekent met het volkenrecht, dat zij zich' verplicht acht, rechtsherstel voor den belanghebbende te vorderen, de beslissing van de zaak kan men haar niet langs diplomatieken weg tot oplossing brengen moet worden onderworpen aan het perma nente hof van arbitrage te 's Gravenhage, omdat ons land met Engeland, Frankrijk, Italië en Portugal een algemeen arbitrage- verdrag heeft gesloten, ruim genoeg, om de te dezer zake rijzende geschillen daaronder te begrijpen. Met Duitscliland, Oostenrijk en Rusland zijn zoodanige verdragen niet gesloten, zoqdat ten aanzien van deze lan den zoo noodig naar een bijzondere arbi trage moet worden heengestuurd. Hoewel schrijver het den plicht der neutrale regee ringen acht, met alle kracht in déze rich ting werkzaam te zijn, verdient het z.i. practisch aanbeveling, met den eisch der arbitrage te wachten tot na Ben oorlog. Alleen wil hij, 'dat thans de nood.igo voor bereidende maatregelen ten aanzien van verzameling van het bewijsmateriaal ge nomen worden. 1 appelen wordt per HA., 1000 1100 be taald; de risico van den oogst, de koeten van rooien enz. zijn mede voor rekening van den kooper. De nieuwe aardappelen zullen dus zeer duur worden, als de regeering den onbeperkten nitvoer toelaat. Wij willen ho pen, dat. de Regeering spoedig zal ingrijpen. Een halve hotel-Inventaris gestolen. De politie te Vlieringen heeft aangehouden een 40 jarige Belgische vrouw, ontslagen huis juffrouw van het Strandhotel aldaar, ver dacht van diefstal. Bij huiszoeking in haar woning is als 't ware een halve hotel-in ventaris in beslag genomen. De hoeveelheid was zóó groot, dat een tweetal handkarren noodig waren voor het vervoer der goede ren naar het politiebureau. Tragisch. Zondagmiddag waren eenige militairen te Schoonhoven bezig zich op een terrein gelegen langs den openharen wog te. oefenen in 't werpen met speren. Plotseling' Jiep de 10-jarige Marie K., dochtertje van een smid te Schoonhoven, het niet afgezette terrein op. Het kind werd door een speer in den hals getroffen en stierf korten tijd daarna. Een slachtoffer van de „Palembang" te- ruggekeerd. Zaterdag kwam bij zijn familie te Rotterdam, uit Engeland terug de ma troos B. van Andel, die hij het ongeluk dat de „Palembang" trof, het ergste gewond werd. Bij de ontploffing werd hij, in zijn blauwe werkbroek gekleed, in de lucht ge slingerd. Hij dreef daarna 20 minuten in zee rond, waarna hij door een Engelsche boot werd opgepikt. Een lid van zijn linker wijsvinger werd afgeslagen en ook bleek dat een zijner enkels gebroken was. Na 5 weken te Chattam in het hospitaal ver pleegd te zijn, werd hij in een barak onder gebracht en na voldoende hersteld te zijn, vertrok hij naar Londen, "vanwaar hij hoewel hij nog niet al te best kon loopen Vrijdag tie terugtocht naar het vaderland aanvaardde. vijand, van de heilige rechten der kleine staten op zelfregeering en op vrijheid, die hun sedert meer dan een jaar in de ooren werd gedonderd, en nog wel door Engelsche letterkundigen, geen vingerwijzing? Is het niet onredelijk naar het bloed van mannen te dorsten, die zich eenvou dig aan ons woord hebben gehouden? Ik kan me over deze zaak vrij uitspreken, zoo zegt Shaw, want ik heb het romantisch separa tisme van Ierland met elk middel der polemiek bestreden. Het was te laat, en de vrijwilligers hebben van de Engelsche patriotten, die het hardst roepen, verzekeringen bij-de vleet, dat ik niet een persoon ben naar wien men luisteren moet. Maar hoezeer ook de lichtzinnigheid en de onwetendheid, welke bij dezen opstand aan het licht kwamen mijn zin voor het practische hebben geprikkeld, kan ik ,nu de opstand voor bij is, toch niet loochenen, dat deze mannen volgens hun eigen opvatting vaderlanders waren, en volgens onze opvatting dapper in bun streven en eerlijk in hun repukleinsch ideaal. Alle betalende «bonnês op dit Blad, die In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, fcijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voors bij veriies van een hand of voet ffS© bij verlies van een oog CO© bij verlies van een duim S 5 bij breuk van een arm of been 60 bi] verlies van een wijsvinger De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen rijn niet geldig. Te Saloniki is een draadloos telegraafsta tion opgericht, dat in directe verbinding met den Eiffeltoren in Frankrijk zal staan. Zweden heeft den uitvoer verboden van abrikozen, perzikken, pruimen en notenpitten, al of niet gebroken. De motorrijder, Stanley Webb van Broms- ley is in Kent. overleden. Hij was 48 jaar oud en heeft 200.000 mijlen per motorfiets afgelegd. iHet arbeidsgeschil in Noorwegen (staking en uitsluiting) aan de mijnen is bijgelegd. De onderhandelingen in het ijzervak duren voort. De Italiaansche Kamer heeft thans beslo ten om met ingang van a.s. Zaterdag 3 Juni, eveneens den ^Zomertijd in te voeren. Door den Russischen ministerraad is be sloten tot een belangrijke verhooging van spoor- en posttarieven over te gaan. In het gevangenkamp voor officieren te Osnabrück is de Russische luit-generaal Schrei- der aan aderverkalking overleden. Volgens de. „Temps" is de Fransche vlieger Gilbert, die weer uit Zwitser!audi is ontvlucht, op Franschen bodem aangekomen. Uit St. Paul in Minnesota wordt geseind, dat de spoorwegmagnaat James J. Hill is overleden. De arbeiders in de Engelsche munitiefa brieken hébben besloten om de gebruikelijke Pinkstervacantie tot einde Juli uit te stellen. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Het M.Ü.LO-Wetje. De Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het w.o. tot wijziging van de wet tot regeling van het 1. o. ten bate van het M.U.L.O. Daarover voerden het woord de heeren TYDEMAN, OTTO, GER HARD en DE JONG, die over 't algemeen het princiep van het ,W.O. toejuichten, maar die overigens eenige bezwaren opperden, die hierop neerkomen, dat men vreesde dat niet genoegzaam is gewaakt tegen de oprichting van schijnlokalen, die slechts zul len trachten de verhoogde subsidies in de wacht te sleepen zonder te voldoen aan do gestelde eischen. Bij den heer TYDEMAN dit was 't eenige van belang in de discussie van gis- teern om er de aandacht op te vestigen kwam wéder diens anti-clericalisme tot ui ting. Hij vroeg den minister bepalingen te maken omtrent het toelaten van on- en min vermogende leerlingen op de bijzondere ulo- en mulo-scholen en zeide, dat dit speciaal geldt voor het Zuiden des lands waar zoo- velo standenscholen bestaan. GEWISSELDE STUKKEN. De rustkuur van minister Posthuma. In antwoord op vragen door den heer Schaper gedaan, heeft de minister Cort van der Linden medegedeeld: Het laat zich aanzien, dat de minister van landbouw, nijverheid en handel na betrekkelijk korte rust de dagelijksche leiding van zijn depar tement weder zal kunnen op zich nemen. Het landsbelang vordert niet de tijdelijke ver vanging van den minister van landbouw, nijver heid en handel. De algemeene leiding van het departement is toevertrouwd aan den secretaris-generaal, op den voet zooals zulks bij verloven der departe- mententshoofden gebruikelijk is. Personen buiten het departement staande wor den als deskundigen geraadpleegd, doch van be- slissenden invloed is daarbij geen sprake. UIT DE STAATSCOURANT. Bfj Kon. besluit ie, met ingang van 18 September aan dr. W. Kapteyn, op verzoek, eervol ontslag verleend ale hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dieneten. is aan mr. H. J. Doude van Troostwijk, op verzoek, met ingang van 1 Juli .eervol ont slag verleend aLs burgemeester der gemeen ten Loenersloot en1 Buwiel. is, met ingang van 1 Juli benoemd tot di recteur van het telegraafkantoor te Utrecht, P. Chi vat, thans in gelijke betrekking te Nij megen. BOND. Terzake van de commissie benoemd op de vergadering van den Al gem. Bond van R. K. Ivieevereenigingen in Nederland om te on derzoeken of en in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is, eenige uitbreiding te geven aan bet dioel van den Bond, omschreven in art. 2 van het reglement, merkt „Het Cen trum" op: „Een delicate en niet gemakkelijke taak wacht deze commissie. En brengt zij metter tijd haar rapport uit, dan verwachten wij daarover een breedvoerige discussie. Ook in verband met hetgeen de vergadering van Zaterdag leerde, zou het overweging verdie nen, voor een dergelijk rapport een afzonder lijke vergadering te belggen, wijl anders de overige piraten te veel in 't gedrang dreigen te raken." PRINS HENDRIK IN FRIESLAND. Z. K. H. Prins Hendrik is gisterenoehtend te Leeuwarden aangekomen om eenige da gen in Friesland te vertoeven. De Prins •maakte een autotocht door het zuidelijk deel der provincie en kwam des avonds we der to Leeuwarden terug. DE AARDAPPELEN DREIGEN DUUB- TE WORDEN! In Friesland worden al de nieuwe aardai>- peleu opgekocht bm naiar het buitenland uitgevoerd te worden. Voor de nieuwe aard- EN GELAND. De Iersehe opstand en Bernard Shaw. De vermaard» schrijver Bernard Shaw pu bliceert in het Engelsche tijdschrift „New Sta tesman" een merkwaardig opstel over den Ier- schen opstand. Als Ier en als sociaal-democraat was Shaw door deze Iersdie onafhankelijkheids beweging zeer getroffen. Hij; verwerpt echter sinds lang de Ierscho onafhankelijkheids beweging- als een romantisch iets. Shaw vindt het jammer dat tengevolge van den opstand: niet nog meer van Dublin werd verwoest. Met name zouden de vele steegjes, welke uitkomen op de Lissey, de rivier, die Dublin besproeit, vernield moeten zijn geworden. Uit deze „slums" stroomden de hulptroepen loe, voor wier diefstallen en schanddaden de vrijwilligers verantwoordelijk zijn gesteld. Laat ons treuren, zoo zgt hij, niet over wat verwoest werd. maar over het drie-vierde deel van -Dublin, dat is blijven staan. Hoe vurig wensoh ik niet dat ik op dit slagveld de Britsche artillerie had mogen commandeeren; wat zou mijn geboortestad daar door zijn verfraaid. Shaw stelt verder Engeland verantwoordelijk voor wat gebeurde.Wanneer ge wilt, dat de men- sohen goede burgers zouden zijn, moet go hun dat loeren. Wie heeft schuld aan do groote on wetendheid, die deze ongelukkige Sinn-Feiners er toe verleidde hunne domheid voor een pa triottische vrijheidsdaad te houden! Leerde men hun in de scholen burgers te zijn? Werden hunne stemmen in verkiezingstijd ooit met an ders dén woordenkramerij gewonnen? Ik geef toe, dat hun hoofden met hun bladen incluis met den meest insulairen hoogmoed gevuld waren, maar is dit een tijdperk, waarin Engeland met eenige welvoegelijklieid hun op dezen gronden steenen naar het hoofd kan werpen! Is de ver heerlijking der vaderlandsliefde', van den niets ontzienden hoogmoed der superioriteit van het getal en de hulpkrachten, van hei gereed zijn tot dooden en gedood te worden voor de oude vlag, van den onuitsp rek dijken haat tegen den RUSLAND'S DOEL. In aansluiting met de vertoogen van de Engelsche minister Asquith en Grcy, heeft pu ook de Russische minister Sasonóf een belangrijke verklaring afgelegd, waarbij hij Rusland s bedoelingen in dezen oorlóg heeft blootgelegd. Na zijn warme instemming te hebben be tuigd met de verklaringen van Asquith aan Öo leden d(er Russische Doeraa, bij hun bezoek aan Engeland, over de volledige overeenstemming, welke ten aanzien van [de Oosterschovraagstukken tusschen Be Engelsche en Russische regeeringen nu is verkregen, zeide Sasonof o.m.dat Rus land geen agressieve bedoelingen heeft. Als onze uitgang naar het zuiden onher roepelijk voor immer is gewaarborgd, zoo fseide hij verder, als dp legitieme groei en ontwikkeling van ons economisch en indu strieel leven is verzekerd, als onze grenzen Op passende wijze zijn geregeld en onzen Een oordeel van Joffrc over Hindenburg. In de „Califomian Democrat" deelt de Ame- rikaansclie journalist Heath een onderhoud mede, dat hij hal met generaal Joffre, den opperbevelhebber van het Fransche leger. In den loop van het gesprek werd gesproken over do aanvoering van het Duitsohe leger. In hoofd zaak ging het over Hindenburg. Joffre zeide van den grooten Duitsclien veldheer; „ponder twijfel hangt ook de legeraanvoerder van verscheidene geluksomstandigheden af. Maar het zou dwaas zijn te beweren, dat het geluk ook Hindenburg bijzonder begunstigde. Integendeel, toen hij het opperbevel overnam der Duitsche troepen diie tegen Rusland streden, bevond hjj zich niet voor een benijdenswaardi- gen toestand. Hfj zag zich tegenover de in aan tal ver overtreffende, uitgeruste Russische sol daten,die zeer dapper streden en met een vurigen offensiefgeeet bezield waren. De eerste groote kans van Yon Hindenburg was dat hij zich dioor het gewicht der massa, de tegen hem zou stormen, niet liet beinvloeden in zijn besluiten J. W. A. VAN HAAGEN. f Op 67-jarigen leeftijd ia, te Laren overleden de Zeereerw. heer Jac. W. A. van Haagen, rus tend pastoor van Saasveld. 1014 DE MILITIE-LIGHTING 1909. Naar do N. Ct. meldt, zal de militie-lichting 1909, welke op 1 Augustus a.s. tot de landweer- overgaat, vermoedelijk in December met klein verlof naar huis gaan. vrouwen verschuldigd is. Daarom wil ik er heden eens niet aan denken, dat gij de vijanden van mijn vaderland zijt, en mijn schip een kaper is, waaraan gij vervallen zijt. Wat ik verlang, kunt gij gemakkelijk vervullen. Ik wensch dat mijn jongens aan het feest mogen deelnemen, hetwelk door u gegeven wordt: ik wensch ver der, dat hun een dansje vergund worde met de dames, die dit feest opluisteren. Als gij hier mede genoegen neemt, beloof ik u, dat u geen haar op het hoofd zal gekrenkt worden, dat gij niet het geringste verlies zult lijden en onze gezellige bijeenkomst zoo genoeglijk eindigen zal, als zij begonnen is. Surcouf heeft louter fat soenlijke mannen aan boord. Thans ligt het aan - te beslissen. Doet het spoedig!" „Aye, sir!" „Bij alle stormenmeende degene, die te vo ren de ontmoeting met den „Valk" verhaald had. „Kapitein, gij hebt een. ware stentorstem, bijkans als indertijd Surcouf, toen hij mij de zes kogels toezond!" De toeschouwers waren in de hoogste mate nieuwsgierig wat er plaats zou hebben. Allen stonden op en drongen naar de lijzijde om de brik gade te slaan. Men zag, dat zij het anker lichtte en haar zeildoek opzette; daarop riep de Yankee: „Mylord en my ladies, mag ik u verzoeken, mij naar het achterdek te volgen 1 Ik kan daar het beste mijn manoeuvre verklaren." Allen volgden hem zonder uitzondering naar het hooger gebouwde achterdeél van het schip, zoodat zich van de boegspriet tot aan de ba- zaanmast alleen de muzikanten bevonden, enkele matrozen uitgezonderd, die voor de bediening der gasten te zorgen haddende overige beman ning was beneden in het matrozenlogies, waar zij zich aan grog te goed mochten doen. „Ziet," verklaarde de Yankee, „hoe mijne brik amt één zeil gehoorzaamt. Een weergaloos vaar- tulg Zulk een zeiler zou voor Surcouf passen, Maar, propos, er werd zoo even niet geloofd, dat hij met twintig man een schip met tweehon derd koppen en zes en twintig stukken weg genomen heeft Wat 1$ wel jnoeielijker myloras, zulk een schip te nemen, of midden in een be- ?ocJ^te haven jnet twintig man een goed be- „Daarop kon zeer licht een wederantwoord volgen, dat nog erger uitwerking heeft dan de kat. Wat echter mijn „notedop" betreft, deze zou meer eerbied weten ai te dwingen dan uw drie master." „OhoMoet ik dat voor eene beleediging opne men?" „Ik ben uw gast en pleeg een gastheer te eeren, maar hem niet te beleedigen. Om u evenwel té bewijzen, dat ik op mijn notedop trotsch kan zijn, wil ik u eens een manoeuvre van hem laten zien, die mij niet licht iemand zal naooen." „En waarin bestaat die?" „Geeft acht!" Hij trad aan de verschansing, bracht de hand aan den mond en riep lijwaarts, waar op een afstand van misschien vijfhonderd vademen zijn brik lag: „Ahoi, Ervillard!" „Ahoi!" werd er door een spreektrompet van ginds geantwoord. L. «Anker ojrt" u om te Des lissen: t/oet net spoeaigi Hij maakte eene buiging en trad eenige schreden terug, om met de beide pistolen te spe len, die hij uit den zak haalde. De mannen, die zonder uitzondering ongewapend waren, staken verlegen en fluisterend de hoofden bijeen; de dames beschouwden intusschen met vreesachtige nieuwsgierigheid den vermaarden vrijbuiter en zijne manschappen, die, goed gewapend, het achterdek van het overige gedeelte gescheiden hielden. De beraadslaging der mannen was spoedig geëindigd en dé oudste hunner nam het woord

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5