IDE DAM I AATJES! 1IEDWE HUIL COURANT ROBERT SURCOUF P. J. JANSSEN, 0. H. V06ELZANG Allerlei. STADSNIEUWS TE GUST. BINNENLAND FEUILLETON KARPETTEN bij Anegang, hoek Warmoesstraat. GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN. Mr. Bomans over de Statenverkiezing. 1 EERSTE JAAR VRIJDAG 2 JUNI 1916 No 34 REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" Vrijdag 2 Juni Tweede blad f 4000 bij levensl. ongeschiktheid tot werken 500 bij overlijden - 300 bij verlies van een hand of voel - 850 bij verlies van een oog - 106 bij verlies van een duim 75 bij breuk van een arm of been Onze BLOUSES en ROKKEN munten uit door goeden pasvorm en afwerking GROOTE HOUTSTRAAT 29. Episoden uit het leven van een KAPERKAPITEIN •nellen en deelde verschrikt méiïë, dat SS San de woning van den heer Arend, Middenweg 02, een bestelling had moeten afgeven; op zijn schellen werd niet opengedaan doch hij had zwakke hulpkreten gehoord. Een agent reed onmiddellijk op de fiets van den brenger van het onheilspellend nieuws naar het opgegeven adres. Hij forceerde zich den toegang tot het huis en vond tot zijn niet ge ringe verbazing in de voorkamer op den vloer de dienstbode aan de voeten gebonden liggen, met een doek om den mond en een koord om den hals. He gedienstige, een Belgische vluchtelinge van 22 jaar, was spoedig uit haar netelige posi tie bevrijd, waarop een aandoenlijk verhaal volgde hoe zij door eenige inbrekers was over weldigd en gebonden. Zelfs hadden de onver laten niet geaarzeld voor een moord en ge poogd haar te worgen. Eenige striemen in den hals zouden maar al te duidelijk het snood be drijf der geweldenaars hebben getoond. Nadat een grondig- onderzoek was ingesteld, waarbij nergens aan de buitenzijde der woning sporen van braak af geweldpleging werden ge vonden, alleen de linnenkast stond open en daaruit zouden de diewen volgens de dienstbode geld gestolen hebben, werd de vrouiw naar bet posthuis overgebracht. In het posthuis onderwierp inspecteur Biere de dienstbode aan een scherp vérhoor en nadat haar het vuur na aan de schenen was gelegd bekende zij dat het verhaal geheel verzonnen was. Zelf had zij zich de beenen gebonden en een doek om den mond gesnoerd alsmede een beetje gewoigdl Tevoren had zij uit de linnenkast een bedrag van 300 ontvreemd en onder haar matras ver borgen. Het geheel was niet slecht geënsce neerd. doch onze snuggere Belgische had bui ten den waard, in dit geval buiten de Water- graaf meetrsche politie gerekend. In het posthuis zullen haar romantische nei gingen wel wat bekoeld zijn. gmk|6iflM>od. Er heerscht te Den. Haag suikeischaarschte. Een aantal kruideniers bezitten geen kruimel suiker meer; sommige hunner beschikken over een hoeveelheid klontjes suiker, die zij intusschen enkel voor klanten beschikbaar houden, andere stellen de koopers op rantsoen door niet ineer dan een half pond tegelijk te verkoo- pen. Slechts enkele winkeliers hebben zulk een behoorlijken voorraad opgedaan, dat, zij het ook tegen eenige prijeverfcooging tij elke gewenschte hoeveelheid afleveren. HE 100.000. Het „Eindh. Dagbl." schrijft: Ze stapten hier uit, op z'n Paaschbest uitge dost, een Zeéuwsche boer en een Zeeuwpche boerin, en de menigte gaapte hen aan. Wat ia 't goed ,dafc do Zo^Uiwen trouw blijen aan hun hJetorisohe kleederdracht, die zoo'n frische noot kan werpen in de alledaagsche eentonigheid, die hier he©rsoht op straat. jZij in ruischende zwarte zijde van boven tot beneden, het heele hoofd prijkend van goud, waartussohen de blauwe oogen schitterden als ryke edelsteenen, met korte spannende mouwen om de vleezige armen, die heel wat omvadem den en egi paar gebruinde handen toonden, wier vingeren vooral schitterden van goud. Hij in liet kort gesneden pakje van fluweelzijde, een poffend broekje, zilveren gespen op de lage sohoenen en een hoedje op het schalkache kopje, dat draaide naar den wind, met een overvloed van zilveren knoopen en haken en èen zware gouden ketting, die bengelde op den ingeriem- den buik. Ze waren uit voor hun pleïzier, en konden zich wél een buitenkansje gunnen. Dé vroolijke reizigers leefden dan ook dien dag als God in Frankrijk en lieten zich na een boerenjongen en een boerenmeisje, het aangenaam bespoeide vette der aarde goed smaken. Ze rustten niet na tafel, daarvoor hadden de reizigers den tijd niet. Spoedig konden zij aan getroffen worden in een autd-garag«f, waar zij in 'de mooiste kast stapten, om zoonlie? te gaan halen, die ergens in Brabant op kostschool is. Wellicht gaat 'de jongen nu naar een voornamer etablissement. Zé hadden do 100.000 getrokken uit de Staatsloterij, den heelen buit, No. 1048. 1014 De vergadering waarin Mr. Bomans Woensdagavond optrad voor anze katholieke propaganda club is prachtig geslaagd. De St. Bavozaal was flink bezet en herhaaldelijk steeg eeni krachtig applaus op als teeken van instemming met het gesprokene. Er heersch- te veel enthousiasme onder de in groote getal opgekomenen. Be rede, die Mr. Bomans uitsprak, was van groote propagandistische waarde. Ale propagandist te midden van propagandis ten optredende, deed hij een krachtige op wekking hooren om aan te pakken, opdat bij de Statenverkiezingen de drie candidaten van rechte worden gekozen, om geen moei te te besparen; en het werk dér propaganda ter dege ter hand te nemen, om weder met heilig vuur en bezieling ten strijde te trek ken. s Hij bracht opnieuw bezieling onder onze mannen en wist hen te overtuigen van de heteekeuis der Statenverkiezingen van thans ten opzichte van de Kamerverkiezingen van het volgende jaar. Wij houden ons over tuigd dat na zijn kloek woord de onzen zullen weten wat hun plicht is en dat wij daarom hoopvol de Sta ten-verkiezingen te gemoet kunnen gaan.... Spr. vermaande als goede katholieken al tijd op de bres te blijven staan en niet alleen in tijden van gevaar, maar ook in andere dagen. Hij voor zich zou steeds een propa gandist blijven voor de heilige katholieke zaak, daar propaganda altijd noodig is en in dit verband herinnerde spr. er aan dat 't aan de goed voorbereide propaganda is te danken, dat bij de laatste gemeenteraads verkiezingen aan rechts de zege ten deel viel, dat onze mannen in den raad werden gekozen. Van Haarlem verwachtte spr. dat het hij de Statenverkiezingen weder rechts en recht zal gaan en dat men met vuur ten strijde zal trekken voor Van Lennep, voor Mr. Monnik en don 2en secretaris der katholieke propagandaclub, geluk hü bescheidenlijk zichzelf noemde. In de Staten, zitten voor Haarlem rtedt oen liberaal on een soc.-dem, indien men nt daarnaast kiest een C.-H., een A.-R. en eer R. K„ dan ie in de Staten een billijke event j'redige vertegenwoordiging verkregen er dat wil immers een Gort van der Lbacten Onze beurt is 't nu om te overwinnen, oar een geweldige uiting van coalitiek:acht t- geven. Met het Kruis vóórop kruisigt dc co-..cen tra tie! Wreekt u op de concentratie, die Tal. ma's invaliditeitswet voor goed wil verdon keremanen en de arbeiders op 70-jarlgcr leeftijd met een aalmoes van 2.— wil af. schepen. Mannen van rechte, laat ernet en waarach tigheid u bezielen in nw striid wreekt n ap de poppenkastmakerü van links in 1913 In 1917 dient aan 't régiem van de concen tratie een einde te komen en dat zal er ko men. Maar ^daartoe dient een voorposten gevecht te zijn en dat is de Statenverkiezing van 1916. Op dan, mannen van Haarlem! Slaat tot ridders en leden der Staten uw drift candi daten! Indien de katholieken hun plicht doen, dan zullen wij overwinnen. Van lieden af dan gearbeid voor Christelijk Nederland en ter vermeerdering van Christus' eer Links wil God onttronen, maar dat zullen wij niet dulden. Wie God onttroont, ont troont den mensch eveneens, die naar Zijn beeld is geschapen. Wij zullen overwinnen, want ons is de hulp van God verzekerd. Daarom nog eens: slaat hen tot ridders en leden der Staten, nw drie can''" toni (Donderend applaus). Na een korte rustpooze leverde spr. eene schitterende critiek op de hekende rede van Mr. Fock en deed daarbij uitkomen, dat wij niet strijden zullen tegen de nationale poli tiek van dit ministerie en dat links de Ie Kamer om wil hebben, omdat dit lichaam aan de uitvoering der concenfcratiepolitiek in den weg staat. Maar zoo zeide spr. de vaste burcht, de Senaat zal zeggen: wy zullen handhaven, opdat de heerlijke recht- sche beginselen niet geheel zullen worden verdonkeremaand! Het gaat om te behouden wat wij hebben en om in 1917 te veroveren. Als een David TELEFOON 49 ONDER DAK. Kent gij, lezer, de kleederdracht der Vlaam- sclie vrouwen? Den ruimen, zwaren mantel bij donkeren avond, bij guur weer en ontij O, wat een genot voor een kleinen dreumes om mee te mogen naar de kerk. Laat de kletterende regen plassen, zooveel het wil; laat om een hoek van een straat de wind huilen, zoo woest als liij kan, onder den mantel van zijn moeder kan. hem geen leed gesohieden. Er is beschutting aan allo zy'den. Verborgen in de ruime plooien, wandelt de kleine knaap in een geheimzinnig land, vol van wonderlijke droomen.... - Zoo iets gevoelen wij thans ook, nu onze klei ne Damiaatjes, nog niet sterk genoeg, om weer stand te bieden aan het barnen van dezen on heilvollen tijd, bescherming en heul komen vra gen in de ruime kolommen van de ..Nieuwe Haarl. Courant", die als een beschermende moe der ons miniatuurblaadje in haar wijde mantel- plooien behoedt en bewaart. Dank zij de vriendelijke Scliutsvrouwe. Beveiligd ia het nu tegen de woeste stooten van den duurte-orkaan en tegen de verraderlijke aanvallen van prijsstijging en omhooggaande exploitatie-kosten. MEDEDEELINGEN. De Directie van „St Bavo" deelt mede, dat do lijst van. vaste vergaderingen gedurende Juni en Juli buiten werking is gesteld. Do oor zaak daarvan ia te zoeken in de groote verbou wing, waardoor tijdelijk sommige zalen buiten gébruik moeten worden gesteld. Daarom móeten allen, ook de houders van vaste vergaderingen zich eerst overtuigen, of er wel een zaal beschik baar is, alvorens een vergadering uit te sohry- ven. Zoo het maar eenigszins mogelijk is, zullen de houders van vaste vergaderingen op hun gewone dagen aan oen zaal geholpen worden. #De verbouwing van „St. Bavo" is opgedragen aan de Firma Jonkbloedt, die nog vóór hot aanstaande winterseizoen hoopt klaar te zijn. Katholiek Haarlem mag blij zijn, nu weer een belangrijk werk tot stand belooft te komen. Aanstaanden Woensdag spreekt de heer Kamerbeek, onlangs op do Meeting in het Brongebouw gedoopt als „Roomsche Granaat" in de groote zaal van „St. Bavo" over Belan genstrijd en Klassenstrijd. Wij twijfelen niet of honderden zullen naar dezen vurigen redenaar komen luisteren. Het Hoofdbestuur van de Afd. Haarlem Ned. 11.-K. V.-B. verzond een schrijven aan het Plaatselijke Steun-G'omité, inzako voorziening van kleederen en schoeisel. Het schrijven had in zooverre succes, dat. een gereedliggend ver zoek aan het Nationaal Steun-Comité niet ver zonden hoofde te worden. De Vereeniging der Gem.-Werklieden ver. loor door den dood een barer beste leden, den heer P. Kaptijn, die nimmer een vergadering der vereeniging had overgeslagen. R. I. P. AGENDA, gebouw „St. Bavojfc; Zondag 4 Juni. Geen Bioscoop. Maandag 5 Juni. Leden Tabaksbewerkers 8^/2 uur. Onder steuningsfonds 8M uur. Gecombineerde schilders 9 uur. Esperanto 9 uur. Dinsdag 6 JunL Particulier, zalen 3, 4 en 5. Bestuur Tim merlieden 8M uur. Woensdag 7 Juni. Mariabond 5 uur. Algemeen© vergadering Ned. R.-K. Volksbond; spreker: Kamerbeek. Donderdag 8 Juni. Volkszang 8 uur. Groote Prop.-Verg. vau Spoor- en Tramweg-personeelspreker: HelK mond, 8uur. Vrijdag 9 Juni. Rederijkers 8K uur. Prop.-Club Volkr bond 8^/2 uur. Jeugdorganisatie 8M uur. Zaterdag 10 Juni. Allerlei zaken, zaal 2. Contributie betalen, zaal 8. Spaarkas, zaal 4. Arbeid Adelt, zaal 6. Spaarbank, zaal 7. NOTA. Zij, die hun vergadering in deze Agenda willen aangekondigd zien, moeten uiter lijk Donderdagavond 9 uur hun zaal bij den kastelein van „St. Bavo" bespioken hebben. Alle betalende «bonnés op dit Blad, die In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepaUngen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vin ge* De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig. Wij hebben, met ingang van heden, in ons Vrijdagsch biad een geregelden gast, dien wij hier van harte welkom heeten. De R.-K. Volksbond heeft met onze Courant een overeenkomst getroffen, waardoor wij des Vrijdags in onze kolommen zullen opnemen „De Damiaatjes", die tot nu toe als afzonderlijk week blaadje over het wel en wee van den Volksbond hun tonen lieten hooren. Wij zijn er zeker van, dat de leden, van den Bond dit op prijs zullen stellenhet is vooral bij de hooge papierprijzen en andere moeielijk- heden een offer dat onze Courant brengt, zulk een gedeelte van de reeds beperkte plaatsruimte elke week af te staan aan de Haarlemsche afd. -van den R.-K. Volksbond. Maar daartegenover verwachten wij van de leden van den Bond hun krachtigen steun voor de Courant, die immers nu wel dubbel hun Courant is. Mogen vooral de Volksbonders nu hl hun arbeid er op zetten, dat er in den kring der katholieke arbeiders in Haarlem spoedig geen enkel gezin meer worde gevonden, waar niet de katholieke courant de dagelijksche gast is, nu deze op hare beurt het orgaan van de Bonds- afdeeling zoo welkom te gast ontvangt! COLIJN EN DE GENEESKUNDIGE DIENST. Ergerlijk is het dat de linkerzijde bij de debatten over den geneeskundigen dienst 'Colijn aansprakelijk zocht te stellen .voor de wantoestanden bij den militairen genees kundigen dienst aangetroffen. Colijn is ern stig te kort geschoten in, de vervulling; van zij 11 taak verzekerde üe vrij-liberaal Ter Spill op hoog en toon. Zeker kan men er van zijn, dat In de komende dagen, „de geneeskundige dienst" opgeld, zal doen en gretig zal worden aange grepen om Colijn's verdiensten .te verklei nen j Óver de stoutmoedigheid van dit bedrijf staat men versteld, zegt „de JEtotterdammer". jDe bloote herinnering aan de nuchtere fei len is voldoende om het onbehoorlijke van dit optreden te vonnissen. 1 „T.wep en half jaar iwas Colijn minister en' in dien tijd deed hij wonderen. Hij gaf een Dieuwe MiLitiewet, Landweer- en .Land stormwet, bracht eene nieuwe Legerorgani- 'satie tot stand, kwam met de Kuatverdedi- Jging. Dat alles tegen de oppositie van de linkerzijde inde Tweede Kamer in, die bij na unaniem haar tegen liet hooren. „Bij 'deze groote hervormingen werd ook de geneeskundige dienst niet vergeten eh met de Verbetering van Üegpn tak Werd' een ingrijpende aanvang gemaakt. „Immers van hem gingen deze maatrege len uit: Bevordering van den toeloop, der Officieren van Gezondheid. Toekenning van studiebeurzen voor aanstaande müitairê art sen. Overeenkomst met burgerlijkè zieken- inrichtingen, waarméde hij den juisten weg aanwees voor de verpleging der militairen. 1021 17) Inzonderheid had kapitein Schooter het op de katholieke missionarissen gemunt. Viel was dcypërIa°'f1verkondiSer in zijn handen, dan ïïfde HiLt °w3 verloren :me" verhaalcle el- pqn de wildé eilanrf£? £evangenen gewoonlijk aan cie vilde eilandbewoners uitleverde die hen voor hun dood de Uitgezochte folteringen dede! pndergaan. Op deze wijze verdween dêtiids me nig priester der missie, die zich afzonderlijk in die breedten gewaagd had en terwijl hij op Bor neo, Celebes of Timor een vreeselijken marteldood stierf, achtten de zijnen hem zoolang op een dier eilanden in volle christelijke werkzaamheid, tot zij hem na jaren eindelijk voor verdwenen •noesten verklaren. De laatste dezer daden had Schooter op dat gedeelte der kust van Java gepleegd, hetwelk tegenover het eiland Mali ligt. Om dezen tijd lag m de kleine Javaansche haven Kalima een kleine Ripper voor anker, op welks voorboeg men den "aanj „Vrouw Jansje" kon lezen. Naar dezen am te oordeelen, scheen zij. vaa b^derlancfeeh^ van art. 5 der Landstormwet Be mogelijk- Terwijl hij (dftoor zijn inschrijvingsregister heid opende om een voldoend aantal ge schikte verplegers te verkrijgen. „Waarlijk als het gaat om de verwaar- loozing van de zaken der landsverdediging dan moeten Concentratie en S. D. A. P. van Colijn afblijven. Schaamrood hebben zij te zwijgen." PROV. STATENVERKIEZINGEN. 's GRAVENHAGE. De anti-revolutionaire Bondskiesvereeniging Nederland en Oranje heeft candidaat gesteld den heer L. F. Duy- maer van Twist, zulks in Üe plaats van den heer K. Vink, die voor een candidatuur heeft bedankt. DEN HELDER. Definitief candidaat der 3 rechtsche partijen (ook van de christen- Democraten) is Mr. J. B. Bomans te Haarlem Als tweede candidaat zal worden gesteld een Anti-revolutionair (nog niet bekend). Daar de Chr.-Dem. (de fractie Staalman) met rechts mede gaan de eendracht geluk kig hersteld. Voor de 2 zetels krijgt men dus een R.K. en een A. R. candid.aat. LANDSTORMER-RAADSL1D. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Renkum, kwam in behandeling de zaak aangaande verval- len-verklaring van het raadslidmaatschap van den heer G. iWolzak, waartegen deze, krachtens art. 25 G. jW-, in verzet is geko men. In een nader adres betoogde W- nogmaals, dat een vrijwillig landstormer, met 6 oefen uren per week, niet geacht kan worden te zijn: krijgsman in werkelijken dienst. Nader praeadvieseerend handhaafden B. en W. hunne meening dat de yervallen-ve.r- klaring rechtens was. De elöt-alinea van art. 23 G. W-, kan h. i. nimmer van toe passing zijn op de Landstormwet vjui 1913. Met 8—4 stemmen nam üe Raad het voor stel van B. en (W. aan. MR. W, S. J. VAN WATERSCHOOT VAN DER GRACHT. Men meldt uit Den Haag, dat de toe stand van jiet Eerste [Kamerlid mr. S. J. van Waterschoot van der Gracht, die dezer dagen op. weg van Den Haagt naar Scheveningen in de tram door een toeval werd getroffen en die nu in het rust- en herstellingsoord „Maris Stella" aan den Seheveningsclien weg is opgenomen, bevre digend is. EEN BEZOEK AAN HET DOOFSTOM MEN-INSTITUUT TE ST. MICHELS- GESTEL. In de „Katholieke Militair" geeft de huzaar P. Dewald een indruk van een bezoek, 'dat on langs militairen, ingekwartierd te St. Michiels- Gestel, gebracht hebben aan het Doofstommen- Instituut aldaar. Niet alleen katholieke, maar ook niet-katholieke soldaten behoorden tot de be zoekers en allen waren opgetogen over hetgeen zij aanschouwden. Meer dan 200 militairen be zichtigden, in groepen gesplitst, onder leiding van de geestelijkheid, de verschillende afdeeilin- gen van het mooie Instituut. Maar het meest belangwekkende wachtte ons nog, zegt de schrijver in bovengenoemd 'blaid de openbare les der verpleegden. In het voor deze aangelegenheid ingerichte gymnastieklokaal woonden wij lees- en spreeklessen van de jon gens bij. Spreekles van doofstommen, die immers niet kunnen hooren en spreken? En toch spi-aken zij allen, enkelen zelfs met normaal stemgeluid'. En hooren beter nog dan wijzelfs het zeer fluisterend wóórd, hun door den eerwaarden Broeder-Onderwijzer toegesproken, ontging hun oogen, niet. Want zij lezen de woorden van iemands lippen af, zelfs zonder dat men bijzonder geaccentueerd spreekt. Eerst woonden wij de les voor meerendeels zesjarige jongens bij, die, nauwelijks acht maan den bezig, reeds gezamenlijk of elk afzonderlijk éénlettergrepige woorden lazen, uitspraken en, niet 'het minst: toonden er ook het begrip van te hebben. De omstreeks vijftienjarigen, wier ken nis ons hierna werd getoond, zullen den mees ten onzer wel een licht schaamtegevoel hebben bezorgd* toen ook hunne wetenschappelijke ken nis bleek, o. a. op aardrijks- en geschiedkundig gebied. Welk een groot en grootsch werk was hier in acht jaren aan die misdeelden verricht! En welk eene opoffering getroosten zich de eerwaar de Broeders en Zusters. Het woord van dank, hetwelk den HoogEerw. Directeur en den ande ren priesters en broeders na afloop voor hun bereidwilligheid door den vaandrig Puintjes weird gebracht, was* dan ook wel verdiend. En wii gingen héén, vol bewondering voor wat wij hadden gezien! En de niet-katholieken, die wel eens lachen met „priesters en nonnen", moeten zich niet weinig hebben geschaamd voor hun laster oVer „domme paters" en „luie non nen"! Een njiet alledaagsche arrestatie. De poli tie te Watergraafsmeer heeft dezer dagen een waarlijk niet alledaagsche arrestatie ver richt. Omsteeks 6 uur kwam een kruid juierg- jongen op zijn fiets bij het politieposthuis aan- nationaliteit te zijn, hoewel haar bouw aanmer kelijk van den in Holland gebruikelijken afweek. Overigens bekommerde zich niemand omtrent het vaartuig, want Kalima was destijds eerst in hare wording en men had meer te doen dan zich om de scheepspapieren van een vreedzamen, klei nen zeevaarder te bekommeren. De voornaamste kolonist van Kalima was een zekere Davidson, die met den kapitein van de „Vrouw Jansje" zaken moest doen, want deze had bij hem zijn intrek genomen, terwijl zijne lie den zonder uitzondering aan boord hadden moeten blijven. De beide mannen zaten in een open veranda, welker bladerendak genoegzame beschutting voor de zonnèstralen aanbood, rook ten hunne Sumatra's en lazen de nieuwste cou ranten, welker dagtedcening evenwel ettelijke maanden oud was. Destijds was er bijna een vie rendeel jaars noodig om een Europeesch blad naar Java te zenden. „Wel, wel, kapitein, die Napoleon is tot levens lang consul benoemd geworden!" riep de kolonist eensklaps uit. „Ik las het reeds vroeg," antwoordde de aan gesprokene, die niemand anders dan Surcouf was. „Men zal binnenkort wel het bericht ont vangen, dat hij koning of keizer geworden is." „Spreekt gij m ernst?" „Volkomen! Deze Bonaparte is een man, die niet halverwege staan blijft." „Aha! ziit gij £en bewonderaar van hem?" «Neèn, of§$fiö& erfcen. dat hij een «epie ls. Ik dien mijn vaderland en acht een ieder, die er naar streeft het van den druk van Engeland te bevrijden. In dit opzicht bezit de consul mijne volste sympathie. Poch ik weet niet of hij den eenigen weg, die naar het doel voert, zal inslaan. Pe macht van Engeland wortelt in zijne koloniën, men legge zijn invloed op den handel aan behoor lijke bandenmen vérzwakke zijne bondgenooten en versterke zijne tegenstanders, en wat weet ik nog al meer! Ik ben geen consul en het is dan ook genoeg, als hij de juiste middelen aanwend. Pe hoofdzaak echter is de aanschaffing eener vloot, die ontzag kan afdwingen. De consul is zijn land en zijn vojk de politiek des vredes schul dig. En als hij dit ter harte neemt, dan kent hij slechts een enkelen werkelijken vijand en deze heet Engeland, Deze tegenstander is evenwel enkel met gunstig gevolg ter zee te bestrijden." „Gelijk gij het in net klein doet, kapitein. Ove rigens moet het voor een man van uwe bekwaam heden een zekeren tegenzin verwekken om vreed zame koopvaarders te kapen." Waarom? Meent gij wellicht omdat deze han delwijze eenige overeenkomst heeft met zëeroove- rij? Kent gij een grooteren zeeroover dan Enge land? Het doorzoekt en confiseert naar believen de handelsschepen van bevriende mogendheden; het sluit de havens der natiën naar goeddunken het doodt den handel en daardoor de inkomsten der volken; het maakt op deze wijze mil- lionen vll|tige werklieden broodepos om alles aan gish^ly^lte^engcn.JKftt jtift iajiet «root doet, doe ik in het klein; terwijl het zich aan natiën vergrijpt, die aan niets schuld hebben, treed ik eerlijk en openlijk op tegen een vijand, die zich even onmeedoogend als onverzoenlijk toont. Veroordeel mij als gij durft! Heeft Enge land niet honderlen kapers onder zeil? En wat voor mannen zijn dat? Denkt slechts aan dien nietswaardigen Schooter, die geen mensch maar een duivel is. Zouden wij de wapens laten zakken om ons lafhartig en zonder tegenweer te laten verstikken? En al zou ik dit willen doen, dan zou ik dat niet mogen, want ik heb heilige ver plichtingen te vervullen. Op mijn schip heb ik veertig wakkere mannen, die ik te voeden heb en meen niet," dat dit mijne geheele familie is! In Bengalen heb ik grijsaards, die in de Fransche koloniën dienden, en van de Engelschen niets ontvangen; ik heb talrijke gezinnen van kolonis ten, die door den Engelschen kolonie-oorlog ten gronde geridit werden; ik heb arme Fransdien, die zonder middelen in den vreemde gingen, dewijl zij door de revolutie verdreven werden en nu eenig geld behoeven om een stukje land te ontginnen; ik heb vrome mannen, die onder de heidenen gingen, om het woord Gods te predi ken, doch zich door de koelheid en het ongeloof van de tegenwoordige richting in hun bestaan bedreigd zien. Welnu! ik ben hun aller verzor ger. Ik geef den invaliden jaarwedden, den ten gronde gerichten schadeloosstellingen, den kolo nisten ónderstand, den missionarissen bescher ming en leyetiSópderhoud. frankrijk doet het niet, dus doe ik het; in Parijs wordt geen een der brieven geopend, waarin de in de verte ver toevende kinderen des lands tevergeefs om hulp smeeken. Wat zal er van hen worden, als Robert Surcouf de wapens neerlegt en dan gedwongen is de hand van hen af te trekken Davidson sprong op om den braven zeeman de hand te reiken. „Kapitein, ik weet dat alles," riep hij, „want ik zelf ben het immers doot wiens hand zoovele uwer giften vloeien. Frank rijk vermoedt niet welk een man het hier in dezen hoek der aarde bezit en Hij werd onderbroken; er trad een matroos van Surcouf binnen, die zijn heer meldde, dat de „Eagle" aan het oosteinde van het eiland eer gisteren een plantage overrompeld en een pries ter medegevoerd had." „Wie zeide dat?" vroeg de kapitein. „Zoo even heeft een Hollandsche kustvaardef het anker laten vallen; van deze vernamen wij het." „Dus is het geen verzinsel. Ziet gij, Davidson, dat ik niet rusten mag! Deze mensch wil de premie verdienen, die de heeren Engelschen op mijn hoofd gezet hebben; doch ik heb zijn spoot tot op heden tevergeefs gezocht. Thans vind ik het en nu zal ik hem mijn hoofd toonen. Adieu 1 Davidson, ik laat alles in den loop, want il weet, dat wij elkander spoedig zullen wederzien.! (Wordt vervolgd.),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5