Eerste Roomsch Katholieke ■TTTWiTiT .TTP.TR. ANEGANG 3 - HAARLEM. ROBERT SURCOUF DIAMANTEN, GOUDEli- en ZILVEREN WERKEN, HORLOGES, enz. - Atelier voor Reparaties, ook aan llurwerken. HOLLAND'S NOORDEN j VAN EMMERIK, UIT DE ZAANSTREEK UIT LISSE E.O. tfectrische Luxe-Broodfabriek FINANCIEELS BERICHTEN STATEM-OENERML. e» SiYfliVteiiJfe Broos! RUGPIJ FEUILLETON KATHOLIEKSN sluit uiue uerzekering bij de Levensverzekering iaatsohippij <g| te HUME&EN. 2023 SCweekepij „ERICA," - Doodweg' SCHOTEN bij HAARLEiVÏ. T U I U-A RCHITEïiTUUR- 2045 bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dor pen. HEERS J. CARELS. 2004 £>U RÜERU3KE Si AND Episoden uit het teven van een KAPERKAPITEIN. 18) naar aan het broodbureau aal bomen; 8e veld wachter Terpsfra za! dan ambulant controleur worden; het uordt a! een heel bedrijf: brood, visch, vnrkensvleesch, rogge, wol, melk ën straks ook kaas alles eisclit veel administratie en ge duld. In verband hiermee zal er voortaan alleen Donderdags gelegenheid zijn tot ontvangen en betalen; op andere dagen is de kas aan het br'oodbureau gesloten. De slagers, bakkers en melkstlijters zullen goed doen er mee te reke nen. H1T.LEGOM. De s't, Vineeirtius ver oeaigiug, Zooals wij voor enkele weken reeds berichtten, is voor de beide parochies alhier eenc St. Vinccn- tiusverecniging opg richt. Zij telt op het oo gen blik 20 werkende leden. Het is hier d plaats niet hei nut van dit schoon liefde werk uiteen te zetten, noch dit aan te prij zen. liet Bestuur heeft thans eene circulaire v rsprei I e nvertr. uwi, dat allen die kunnen, bcrei i zuilen gevonden worden toe te tre- d' a. iliervoor wordt slechts gevraagd 75 ct. per kwartaal. De werkende leden geven be ha :vo hun veel ornval tonden arbeid en de opoffering van hun tijd reeds wekelijks hunne gaven, doch hieruit alleen kunnen de vele noodzakelijke uitgaven Eiet be streden worden. Wie soms overgeslagen mocht zijn vragc inlichtingen aan het Be stuur. Dit is samengesteld als volgt: Tb. Jonkheer voorz., P. Mathot 2c voorz., A. Lcliveld Ie secretaris, S. .Witteman, 2e se cretaris, J. C. Groot, penningmeester.' ZAND VOORT. Gevonden voorwerpen, terug te bekomen aan het Politiebureau: twee broches en een city-bag. Aangekomen vreemdelingen. Mevr. Becking, Deventer, Noordzee Hotel, 1 pers.; Dames Schultze, Amsterdam, idem, 2 pers.; M. Buis kool, Oudewater, Groot Badhuis, 1 pers.; H. Wolfman Elpers, Amsterdam, idem, 1 pers.; L. Rebel, idem, idem, 1 pers.; H. Gootzen, idem, idem, 2 pers.; E. Maijer, Mannheim, idem, 1 pers.; A. Wevers, Enschede, Hotel L'Océan, 2 pers F. H. Klink, Deli, idem, 5 pers.; mej. van Eeghen, Hilversum, idem, 1 pers.; Theo Lint horst, Deventer. Groot Badhuis, 2 pers.; van Dbrnberg-Heiden, den Haag, idem, 1 pers.; Vi- ruiij-Verbruggen, Hilversum, idem, 1 pers.; S. van den Bergh, Rotterdam, idem, 1 pers.; P. Burger, Amsterdam, Haarlemmerstraat no. 39, 4 pers J. Doetz, idem, Haarlemmerstraat no. 48, 3 pers.; J. R. Iijssens, Gouda, Groote Krocht no. 9, 3 pers.T. van der Zee, Amster dam, Passage no, 14, 3 pers E. Vas 'Names, idem, Groote Krocht no. 25, 9 pers.; J. Dries- sen, idem, van Ostadestraat no. 7, 5 pers.; mevr. Pinkert, Leipzig, Zeestraat no. 1, 2 pers.; F. Bodenheim, Amsterdam, Parkstraat No. 34, 6 pers.; L. Wertheimer, Mannheim, Zeestraat no. 20 of 22, 3 pers.; E. v. d. Veen, Amsterdam, Haarlemmerstraat no. 66, 8 pers.; J. P. Groe ne veld, idem, Brederodestraat No. 38, 4 pers. VELSEN. De loonen der gemeentewerklieden. Aan den Rand is een adres gericht door de af- deeling Velsen-Beverwijk van den Ned. R.K. Bond van personeel in dienst van Open bare lichamen en Bedrijven, dat zij kennis genomen heeft van de door B. en W. saam- gestelde loontabel, voor de werklieden in dienst dezer gemeente, doch dat zij meeiit, dat deze tabel niet in overeenstemming is met het besluit d.d. 31 Januari 1916 door den Raad genomen om het minimum loon te bepalen op 13 50 per week. Zij vestigt de aandacht van het college er op dat de mi nimum loonen van verschillende vaklieden, in dienst dezer gemeente, nog staan onder de loonen welke hier in de particuliere iu- dustriën en bedrijven worden uitbetaald. Daarom meent zij, dat deze beslissingen van het*college van B. en W. in strijd zijn met de 21 Januari j.l. genomen besluiten en de door den Raad uitgesproken bedoelingen en daarom verzoekt zij het college haar mede werking te verleeuen, opdat aan de werklie den geen lager minimum loon dan 13.50 zonder toeslag worde uitgekeerd en dat de minimum loonen der vaklieden niet minder zijn dan de loonen in 't particulier bedrijf. JJMLTDEN. Lijst van onbestelbare stukken, terugont vangen in de 2e helft der maand Mei. Brieven binnenland: Mevr. Bels, Leiden; Mevr. Adr. Buschkens, Amsterdam; Sieg fried en Muller, idem; Tb. van Son, Tilburg; mej. Wilh. Veisen, Amsterdam. Briefkaarten binnenland: Mej. M. Broek mans, Amsterdam; D. van der Han, Shijen; Mej. W. de Jong, Amsterdam; Mej. W. A. Kt-?ter, l'tivehp, Mej. M. van Ling, Amster- dam; Mej. F. W. Linthout, idem; Andriee Nagtegaal Franks Rofl'el Welzels, Am sterdam; C. van der Wiele, den Haag. AKERSLOOT. Raadsverslag. Woensdag vergaderde onze Raad. Alle deden waren aanwezig, behalve de heer P. Dil, wegens ziekte. Veel had de vergadering niet om liet lijf. In 'het kort stippen wij sleekts aan; Een in gekomen schrijven van den heer P. Dil, waarbij hij zijn ontslag als raadslid neemt. In verband met deze vacature worden de dagen van verkiezing, stemming en herstem ming bepaald op 14, 21 en 28 Juni as. Een ingekomen brief met daarbij gaande memorie van }iodichting van den Bond van Gemeenteambtenaren ai'd. Alkmaar, om de salarissen van 't sceretariepersoneel te her zien, wox*dt na eene opmerking van den 'heer M. Groot, die op eene dergelijke herziening in 1914 wees, besloten voor kennisgeving aan te nemen. Nadat de secretaris van het Burg. Armbe stuur den dienst over 1915 bad voorgelezen, waaruit bleek dat de rekening van dat lichaam sloot met een nadeelig saldo vau 488.90, toonden èn de Burgemeester èn de heer Groot met voorbeelden aan, dat inzake ondersteuning men lang niet over ijs van één nacht kau gaan en spoorden beiden bet Armbestuur tot dubbele voorzichtigheid aan. De rekening van bet, Armbestuur wordt echter onveranderd goedgekeurd. Na rondvraag, waarbij de Heer Kraak man op 'nvuilen toestand bij 'nliuis op Mo lenbuurt wees, zoodat men besluit daarin af doende verbetering te brengen, sluit' de voorzitter de openbare vergadering en de Raad gaat in comité over. Verpachting. Door het Burgerlijk armbe stuur werd lieden liet gras- en rietgewas van den Grooten en Kleinen Uiterdijk verpacht. De eerste bracht 70 meer op dan ten vo- rigen jare n.l. 246. De Kleine bracht 7.— per jaar minder op, n.l. 56. Telefoon No. 2686. Speciaal adres voor «lM'W.aW'11 IIT "iNW I ZAANDAM. Personalia. Door B. en W. is benoemd tot di rectrice aan de inrichting voor ouden van da gen aan de Bloemgracht mejuffrouw M. M. Weitenga te Bussem. Personalia. Den 7den Juni a.s. hoopt de heer J. Brandjes, den dag te beleven waarop hij se dert 25 jaar werkzaam is bij de firma Jacob Onrust, alhier. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgaaf in de St. Crt. zijn in den loop der week van 24 tot en met 30 Mei, alhier voorgekomen 2 gevallen van typhus en twee gevallen van diphtheirtis. ASSEN DELFT. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde onze Raad. Aanwezig alle leden. Aan den heer J. Kwantes werd met algem. stemmen eervol ont slag verleend als Gemeenteontvanger ingaande 1 Juli '16. Kwam ter tafel een verzoek van den heer P. M. N. Kwantes om Tnplaata van zijn eervol ontslagen vader tot gemeenteontvanger te worden benoemd. Dit schrijven werd in han den gesteld van B. en W., die er met de opma king der voordracht rekening mede zullen hou den. Besloten werd geen oproeping voor sollici tanten te plaatsen. Nadat men in comité-gene raal den hoofdelijken omslag had behandeld werd de openb. vergadering weder heropend en het kohier van den hoofdelijken omslag vastge steld op 12603,22 met 621 aanslagen. Nadat nog enkele posten van den H. O. dienst 1915 oninvorderbaar waren verklaard sloot de voor zitter de bijeenkomst. Broodregeling. Aan de bakkers alhier is vrij heid gegeven om op Zaterdag witbrood te bak ken. Het aantal maaglijders neemt onrustba rend toe; het is gestegen tot 180; ten minste er zijn 180 vergunningen voor witbrood afge geven. Arme lijders 11 KROMMENIE. Inkwartieringsweigering. Tegen den keeij J. F. J. P. van hier, beeckuldgd van inkwar- teringsweigering ia door den Ambtenaar van het Openb. Ministerie, bij het kantongerecht te Zaandam, 15.boete of 15 dagen hechtenis geëischt. 1-U.i lÜlAJej Een Ppprdcnüddteï. Reeds meermalen is er op gewezen ook iu dit blad dat verschillende gemeentezaken op eene t e lange baan worden gcselioven en soms requesten bijna een jaar op afdoe ning wachten. Het behoeft nauwelijks be toog dal sommige gemeenteraadsleden hier over worden lastig gevallen en vooral door de mannen van de verschillende organisaties dio adressen tot den raad richten. Zoo ooit dan blijkt het echter thans de spuigaten uit te loopen. Reeds lang was verlangend naar een raadszitting uitgezien niet alleen .door enkele corporaties, doch ook door de Raadsleden zelf daar de ach terstand steeds grooter wordt. De lezers weten uit het verslag der laatste zitting van 27 Mei dat alstoen besloten was .Woensdag 31 Mei j.l. opnieuw te vergaderen. Edoch door den voorzitter ts deze zitting afgelast tot?... Het is daarom dat de raadsleden onderling verschillende zaken hebben be sproken en het noodig hebben geoordeeld gebruik te maken van Artikel .40 der Ge meentewet en zich met onderstaand schrij ven hebben gewend tot den voorzitter van den Gemeenteraad: Aan den Edelaehtbaren Heer Burge meester, voorzitter van. de gemeenteraad te Lisee. Edelachtbare Heer! Ondergeteekendea, leden van den Gemeen teraad hebben met leedwezen kennis geno men van uw bericht van ongesteldheid, waardoor de vergadering van den Raad is uitgesteld, welke toch in overleg met UEd. Achtb. bepaald was op Woensdag 31 Mei n.m. uur? Zij mecnen echter de Raadsvergade ring niet langer kan en mag worden ver daagd temeer waar dit jaar nog slechts drie vergaderingen zijn gehouden en in de vergaderingen van 28 Maart en 27 Mei niet alle zaken welke in 't belang der Ge meente op noodzakelijke afdoening wachten, zijn afgedaan. Wij zijn zoo vrij D Edelachtb. hieronder een lijst te laten volgen van urgente zaken wel ke liggen te wachten: ten 1ste 25 Juni 1915 is een request in gezonden door de woningvereeniging „Volks belang" waarop tot heden nooit eenig ant woord is ontvangen, niettegenstaande op 6 Maart 1916 nogmaals een verzoek om ant woord is gedaan; ten 2e 6 Maart 1916 is een request inge zonden door dezelfde vereeniging om een verbindingsweg en nog niet behandeld; ten 3e 6 Maart 1916 is door dezelfde ver eeniging een request ingezonden om uit stel van het te storten stamkapitaal en nog niet behandeld; teiï 'ie 18 Maart 1916 is Snor dezelfde vereeniging een schrijven ingezonden over 'een heg welke staat midden op een gepro jecteerde straat en nog niet behandeld; ten öe begin December 1915 is een request ingezonden door de Bloemistwerkliedenor- ganisaties met verzoek behandeling voor 1 Mei en nog niet behandeld; ten 6e is nog een request ingekomen ia 1916 om te geraken tot vermindering va a drmik verkoop localen. Niet behandeld; ten 7e. Een request met bezwaar tegen royement- als leden der .woningvereeniging wacht op afdoening; ten 8ste. Gaarne wcnschen wij eene be slissing omtrent het niet meer verhuren der geprojecteerd en weg over den Zuid hoek; ten 9e. Driegend noodzakelijk behoort be handeld te worden de Hoofdei ij ken Omslag. Door den Raad i.i goedgevondon dat de Ambtenaar belast met de broodkaarten de beschrijvingsbrieven adresseerden onder beding dat het primitief kohier uiterlijk April zou worden beb.audeld, welke toezeg ging gedaan is doch niet vervuld' is ge worden. ten 10e. Noodzakelijk behoort behandeld te worden het Uitbreidingsplan hetwelk in den loop van 1915 door deri Gemeente-op zichter in concept is opgemaakt en aan B. en W. is aangeboden maar nimmer verder is gekomen; ten 11e. Door .UEdel achtbare is de nood zakelijkheid erkend van de benoeming eener commissie tot verkrijging van goedkoops le vensmiddelen. ten 12e. Besprekingen bebooren gehouden te worden ter voorkoming van herhaling van een woonwagcnschandaal zooals hier met Paschen heeft plaats gehad tot erger nis vau velen en ten nadeele van het vreem delingenverkeer; ten 13e. Inlichtingen weuschen wij te ont vangen over het uitbetalen van gedane le veranties inzake Belgische vluchtelingen, daar ons daarover telkens vragen worden gedaan; ten 14e. Hoe staat het met de Molen straat? Nimmer is door 33. en W. verslag gedaan aan den Raad van de haar gegeven opdracht; ten 15e. Steeds wacht dc Raad 'nog o-p een concept-verordening tot het regelen van den Bloemenverkoop,- ten 16e. Gaarne wenschen wij te verne men of het niet mogelijk is op Zondag het venten met ijswafels of dergelijken te verbieden. Redenen waarom ondergeteckenden ge bruik maken van het recht hen toegekend bij art. 40 Gemeentewet en een Raadsver gadering aanvragen om deze'punten te be handelen. Lisse, 31 Mei 1916. !W. Krösschell. O. Lange veld. J. W. Lefeber. J. D- M. Graaf v. Lijnden. J. Pijnacker. G. Tromp. A. H. Schrama. P. .Warmerdam. M. Veldhuizen van Zanten. kon niet langs den gewonen weg, d.w* dook vrijwillige dienstneming, in de behoeften worden voorzien! 4o. I« de thans genomen ef nog te oenen maatregel te beschouwen ate geheel excep tioneel, als een proefneming of als 't hegir vau verder strekkende maatregelen ven deciel idee aard! -LIJ.IJL'." BEURS VAN AMSTER Noteeringen van 2 Juni. NEDERL. pet. V. k. Ned. WH. O. 100 5 102 Ned. WH. O. 200 5 102 Ned. W.S. O. 1000 5 102 Ned. WH. O. 100 4K 99H Ned. WH. O. 500 4 K 300 Ned. WH, O. 1000 iH 100K Ned. W.S. Oblig. 3 72 H Ned. W.S. Oertif. 8 72H Ned. W.S. Certif. 2X 62H DAM. EK. H.K, 10S.7/1# ltR.g/16 Rfh 102 tt-lttlA iooAle 100J/16 10OH 7ÏH 7*H 72* 62 H 62 H BLOEM EN DAAL. üeboien x. van L. der Scheex-Le Pool» t. vis K. Zwart Avis d. van A. M. Lindnex-Vervoort van W. H. Leaa-Miillax Getrouwd: G'h. 38. B Jansen en A. vau Steen- deren G. J. P. VerscLooi en W. J. E. L. Pieters Graafland. Overieden; H. Soeilaaii 3D jaar A. Oh. Weutz 77 j. ZAANDAM. Geboren z. v. G. D«kl-er-Sohnijt. z. v. P. Yooreu en T. van Zaan» z. van ii. J. van Lijnen Noomeu ei> T. J. K. Gouwenkoven z. van J. Kuyt. en E. Huisman. 7. van J. Kat en H. Hoenderdos d. eu z. van n. Rem en A. Dunnebier d. van A- Loon eu A. Mooe d. van F. Betlem eu A. van Aalsburg z. van D. Broersina en W. van Ameide d. v. D. Taanman en N. Poe. Ondertrouwd: I. Mantel en G. Prins J. M. Kat. en A. C. Smit. J. Visser en J. Bart D van Zaane en T. Schoonhoven J. Olie en S Bakker W. Pel en G. Groot J. Gons en O W. Engel S. Ivopuit en A. Bos J. Nunes Cardozo en A. van Moppis. Gehuwd: P. va.n der Wnrdt met G. Prins S. Kist met J. Den Bakker. A. Schaap met J. Bakker. P. G. Donker met G. Dekker. Overleden: J. F., oud 7 j. en 7 m. z. van J. 03gors en T. Schuit. J. van Kleef, oud 58 j. en 6 m,. geh. met A. van Ederen D. van het Hof, oud 42 j. en 6 m., goh. met G. Kaaijk L. Lakeman, oud 77 j. en 5 iu., wed. van J. Bom- iner J. Stuurman, oud 68 j. en 9 m., wedr. van H. Molenaar. GEWISSELDE STUKKEN. Zeeutilicieus naar Indië. Het Kamerlid Mr. de Meester heeft tot den minister van Marine de volgende vra gen gericht: Dezer dagen is besloten, dat vijftig zee- miliciens dienst zullen doen in Ned.-Indië. lo. Hebben zich biervoor zeemiliciens vrij willig aangemeld? Zoo ja, hoeveel? So. Zoo ja, pelke redenen hebben dien mi nister van Marine om, bijaldien zich minder dan vijftig zeemiliciena vrijwillig voor den dienst in Nederlandsch-Indië aanmelden, gebruik te maken van de in art. 76, 2e lid aub 2o. der Militiewet aan de regëcring ver leende bevoegdheid? 3o. Zoo ja, welke rdenen hebben den mi nister doen besluiten aldtus t® handelen en Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk nie» verwaarloosd dient to worden, want mees tentijds duidt het aan, "dat de nieren (welke onder bet smalle gedeelte van den rug zij» p-vlegen) aangetast rjjn «t De piju kan licht, vaag, onophoudelijk ot met tusseheupoozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoenlük is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, die aan ge wrichtspijnen lijden, is zij ©en waarschuwend verschijnsel, de voorloopster van rheuma? tiek, jicht, zenuwpijucn, ischias (heupjicht) enz. Andere gevolgen kunnen zijn nieront steking, uremie; waterzucht, niersteen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haai werkelijk en oorspro ifg: de nieren. Zij her stellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan zijn, zij lossen op uitstekende wijze de onzuiverheden op en voorkomen dientengevolge tal van gevaarlijke kwalen. Te Haarlem verkrijgbaar by de üeereu K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10,voor tea doozen. Eischt de echte Foster's Rugpij u Nieren Pillen, weigert elke door die niet voorzien is vun nevenstaand haude.smerk J ESSEN (1651) De zeldzame man snelde in een stemming die men bijna begeestering zou kunnen noemen, naar de haven en op zijn schip. In minder dan een kwartieruurs zeilde hij reeds de haven uit en nauwelijks had hij Kalima achter zich, of hij liet twee mannen aan den boeg af, die den naam „Vrouw Jansje" uitwisschen moesten. Dat was in korten tijd geschied en nu werd de eigenlijke naam van het vaartuig „ie Faucon" (1) weder aangebracht. De wind was gunstig^ en zoo bereikte de „Valk" reeds na drie uren de oostpunt van Java, waar de bedoelde nederzetting te vinden was. Tusschen hier en het eiland Balf door op kaap B'.rfun aanhoudende, zagen zij aan de uitmon- hrg van een stroom de puinhoopen van eenige Verbrande woningen liggen, waarnaast eenige joden reeds bezig waren, nieuwe op te bouwen; (1) Surcouf noemde zijn schip ook wel eens naar het departement Bretagne, waarin hij ge- horen we«-d ..le Breton". Surcouf liet de zeilen vallen, naderde zoo dicht mogelijk het land en besteeg een boot om zich naar de kust te laten roeien. De lieden waren op het schip en de naderende boot opmerkzaam geworden en hadden 'ijlings in een aangrenzend boscheene veilige wijk plaats gezocht. Toen de kapitein landde, zag hij wel verbrandde hutten, verwoeste tuinen, ver nielde velden, doch geen menschen, die hem inlichtingen hadden kunnen geven. Eerst na lang roepen veraam hij uit de verte een menschelijken toon tot antwoord en daarop hoorde hij de vraag: „Wat is dat voor een schip?" „Een Eranschmanantwoordde hij. Hij had uit voorzichtigheid nagelaten de vlag te hijschen. Op zijn antwoord ruischte het spoedig in het kreupelhout en hij zag een man te voorschijn treden, die een stevigen Knuppel in de hand hield. „Kom nader en vrees niets," zeide de kapitein. „Ik ben een vriend van vreedzame menschen en zal u geen kwaad maar wel goed doen. Overi gens ziet gij toch dat ik alleen ben. Mijne beide roeiers zijn in de boot achtergebleven." Nu kwam de vreemde nader. Het was een lange, breed geschouderde, gespierde man met een schrander gelaat, waarin evenwel een trek van zwaarmoedigheid overheerscliend scheen te zijn. Hij was gekleed in een witte broek en in een witte kiel. „Uw vaartuig kwam ons verdacht voor," ver ontschuldigde hij zich; „daarom vluchtten wij in het bosch." „Wat had aan mijn schip uw argwaan op gewekt?" vroeg Surcouf. „Hm! juist niets bepaalds. Doch in deze breedten zijn er van de tien schepen vier zeeroo- vers, en naar de ervaring, die wij opgedaan heb ben, is het eene dwaasheid goed van vertrouwen te zijn." i' „ik heb gehoord, dat de „Eagle" hier geweest is. Gij behoort waarschijnlijk tot de nederzet ting hier?" - „Pas sinds eergisteren. Ik behoorde tot de be manning van den „Eagle" en maakte mij de ge legenheid ten nutte, om aan land achter te blij ven." „Ahariep Surcouf verrast uit. „Hebt gij met Schooier gevaren?" „Helaas! Hij heeft mij geprest en het is mij slecht genoeg gegaan eer het mij gelukte mijn vrijheid te herwinnen." -- „Als dat zoo is, bezie dan eens even mijn schip. Hier hebt gij mijn kijker." De man nam den kijker; nauwelijks had hij dien echter op de brik gericht, of hij liet het glas met een luiden uitroep van verbazing weder zakken. „Le Faucon! Is het mogelijk? De Valk, kapi tein Robert Surcouf?" „Juist. Robert Surcouf ben ik zelf." „Gij. gij zijt het? O Heer, dan zegen ik het uur, dat ik van den „Eagle" dntvlucht ben, want nu v/eet ik, dat die afschuwelijke Schooier zijn loon zal ontvangen!" „Zoo ver het in mijne macht ligt, zal hij het bekomen. Deel mij een en ander betreffende hem mede." „Vergun mij eerst, de anderen te verwittigen, opdat zij niet langer in onrust verkeeren." Hij verwijderde zich en keerde weldra met twaalf personen, acht volwassenen en vier kin deren terug, die Surcouf jubelend welkom heet ten. De kleine kolonie had uit twee gehtiwde Hol landers, drie Franschen, een Belg en een Zweed bestaan. Bij den overval was de laatste, die zich verweerd had, gedood. „Ik meende dat er ook een priester bij u ge weest was?" vroeg Surcouf. „Dat is zoo," luidde het antwoord. „Hij kwam van Djokjokarta, om zich met de Javanen bezig te houden, die hier in de nabijheid in de bosschen wonen." „Dus was het een missionaris?" „Ja, het was een missiepriester der orde van den H. Geest. Wij noemden hem vader Matinus." „Wat!" riep Surcouf uit, terwijl hij van van den steen opsprong, op welken hij zich nederge zet had„pater Martinus van de orde van den H. Geest? Dat is zonderling! Dien ken ik; hij kan onmogelijk in de handen van dien onmensch blijven! Verhaal!" De ontvluchte matroos verhaalde het volgende: „Wij lagen voor Palembang, toen wij hoorden, dat de „Valk" eveneens op de noordkust van Java kruiste. Kapitein Schooter had gezworen den „Valk" te zullen nemen en lichtte terstond het anker. Wij zeilden lang de kust, zonder uw schip te ontdekken, kapitein, doch ontwaarden daar voor deze kleine neuerzeiiing. $cboo:ei verkende ze door den kijker en bemerkte een priester. Dit was terstond voor hem een grond om de neder zetting te overvallen." „Hoe kan de aanwezigheid van een priester de eenige en voldoende aanleiding tot zulk een af schuwelijke daad zijn?" riep Surcoui.. „Ik weet het niet, maar een ieit is h«t, dat Schooter bij den aanblik van een pnester als het ware tot razernij verviel. Men verhaait vau hem, dat hij zelf vroeger lid eener orde geweest ;s. Hij is een Ier eu moet om een schanaeiijke beweegre den protestant geworden zijn. Daarmede staat zijn priesterhaat in verband, die bij hem een ware manie geworden is. Het is de goddelooste mensch, dien ik ooit gezien heb, een onmatige drinker, een lasterlijke vloeker, een wreedaard jegens zijne ondergeschikten. Ik ben een Duifscher en behoor tot een der ongelukkige regimenten, die door hunne vorsten aan de Engelschen verkocht wer den, om in Amerika de ideeën der vrijheid en gerechtigheid te helpen uitroeien..:k moest mijne bruid en mijne ouders in den steek laten en de serteerde gelijk zoovele anderen, die niet voor eene natie strijden wilden, die slechts ééne poli tiek volgt: zich als een vampier aan de welvaart van andere volken vol te. zuigen. (Wordt venolad.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10