NIEUWE BUIL tlOBINI Renteniers VOORDEELEN: DE QORLSG ¥@01* f 10.000 f BUITENLAND BINNENLAND KERKBERICHTEN Qns Noodziekenhuis voor Soldaten. Zaterdag 3 Juni Tweede blad f 10.— en meer kunnen worden Ingevuld, met er bij ingesloten een paar bijzonder geslaagde kiekjes van de ziekenzalen in Sophiadal. Zij zendt die kaarten ook gaarne op, aan haar, die zich voor die bijdragen wenschen te verbinden. 1. M. S. P. VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. (kleine en groote) doen verstandig hun VERMOGEN geheel of ten deele om te zetten in een dadel ij k ingaande lijfrente le. Belangrijk meer inkomen levenslang en daardoor onbezorgden ouden dag. 2e. geen vermogensbelasting. 3e. geen koersverlies. 4e geen huurveilies of renteverlies. Soliede Effecten en huizen kunnen in be'aling worden genomen. 2085 wordt LEVENSLANG betaald aan een 60-jarige f 904.— per jaar. 65- 1066.- 70- 1295. n Prospectus en inlichtingen gratis bij de Directie der H. A. V. BANK, Schiedam, alsmede bij den Heer H. J. BODENSi AfF, Parkiaan 3. In den aanvang dezer week hield het bestuur van het Haarlemsche Vrouwencomité van het Roode Kruis een besloten vergadering van .eenige genoodigde dames, uit de stad en directe omstreken, in het Noodziekenhuis, doqr dit comité ingericht in de bekende villa „Sophiadal", voormaal het Instituut Prins op het Prinsen- bolwerk. In haar woord van welkom merkte de presi dente, mevrouw F. Guepin-Bloem terecht op, dat, waar op het werken van het Roode Kruis zoo vaak ijverig kritiek is uitgeoefend de buiten staanders de oogen te veel gesloten gouden voor het goede door ditzelfde Roode Kruis tot stand gChn C'le afdeeling Haarlem mag daarbij wer kelijk genoemd worden, zij toch stelde zich in deze treurige jaren niet tevreden met gereed te zijn voor het geval dat Nederland in oorlogs toestand komen mocht, met haar bijstand te geven, waar die gevraagd werd voor allerlei nood, maar zij stak de helpende hand uit naar een gebied, dat nog directer voor de hand lag: de zorg voor de zieke gemobiliseerden, waar door zij vele Nederlandsche soldaten en solda tenmoeders aan zich heeft verplicht. Nu reeds IV2 jaar heeft zuster Martin met haar staf van helpsters van het Roode Kruis in het Haarlemsche Militaire Hospitaal de verpleging der zieke soldaten op een hooger peil gebracht, dan voor den oorlog, zoodat hier de toestanden beter Waren dan op vele andere olaatsen in Nederland. In 1916 gingen de Haar lemsche afdeelingen van het Roode Kruis nog een groote stap verder, door het openstellen van het Noodziekenhuis voor soldaten. Haarlem ftsg er zoo trots op gaan, dat terwijl door het geheele land over de verpleging van onze solda ten klachten in min of meer scherpe woorden werden geuit, de afdeeling van het Roode Kruis in onze stad overging tot een daad, die direct groote verbetering moest brengen: de opening van een Roode-Kruis-ziekenhuis voor de gemobiliseerden. Is het verschil in uiterlijk reeds bijzonder groot tusschen de gebouwen van het Militaire Hos pitaal midden in de rommelige huizenmassa in ae oude stadsveste en de vrij-in-hei-groen staande nieuwere gebouwen van Sophiadal, innerlijk is het verschil nog veel grooter. Wat ieder zich kan, indenken uit de feiten, dat hier de zieke soldaat in de eerste en eenige plaats zieke is, dat de blauw linnen uniform de eenige uniformiteit is en dat de geheele verpleging in handen is van vrouwen, van gediplomeerde verpleegsters, met als hoofd zuster Dekker uit Groningen, die in alle opzichten daar is de rechte vrouw op de rechte plaats. Wij hadden het genoegen, dat zij ons bege leidde door de verschillende zalen, met hun groote openslaande ramen vol licht en frissclie lucht. In badkamers, hoofdkeuken en theekeukens heerscht overal de reinheid en de friscliheid, die wij van onze gediplomeerde verpleegsters ge wend zijn, maar zonder een spoor van de over drijving, die soms tot een benauwenis worden kan. Overal, ondanks de soberheid van de in richting, vele trekken van moederlijk zorgen, die zieken zoo weldoenen het teekent den geest van het geheel, dat zonder strenge reglementen, zon der lijsten van „Verboden" en zonder eenig man nelijk gezag, hier zich in de drie nu afgeloopen maanden geen ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan Hier grauwen noch snauwen, gesar noch ge- Vinder van elkaar, geen lichtzinnige toon, geen insubordinatie, om van pogingen tot ontvluch ting niet eens te sprekenen toch worden hier meer dan 70 soldaten geregeld verpleegd. Op een rondgang met de hoofdzuster krijgt ieder, die ziet en hoort, ook wat niet juist getoond en besproken wordt, allerlei kijk op den geest van een inrichting en zoo kan hier worden geconsta teerd, dat dit sympathieke Vrouwenparlement op het gebied van ziekenverpleging, bij de zieke soldaten de natuurlijke beschaving naar voren brengt, die aan geen stand gebonden is. Het moet trouwens weldoend werken, dat de soldaten voelen hier de zorg en de rust te vinden die ze noodig hebben, hier verpleegd te worden eenvoudig als eiken zieke toekomt. Rustig en geregeld als was het een groot gezin raiet vele zoons gaat ales zijn gang. De niet bedlegerige patiënten doen allerlei werk, wat elders help sters doen, brengen het brood rond, zetten thee, helpen het vaatwerk wasschen, en nemen ook zonder daartoe in het bijzonder te hoeven wor- inaa"Pzet c,e zuster allerlei uit de hand. mnerw'J ,uit alles bleek* dat Nederlandsche tche Nbinru'fp!, zo°ns weten in het Haarlem- im Én nu de kosten? Ja ondanks de ernstige zuinigheid, die overal om den hoek kwam kijken, kost zoo iets fliuir cld en de kassen der afdeelingen van het Roode Iruis hebben velerlei kosten te dragen. Wel ge ven de heeren doctoren als alle bestuursleden van het Roode Kruis hun hulp hier geheel be langeloos, maar aan luiishuur alleen moet maan delijks f 250 worden afgedragen, de zusters moeten gesalarieerd en tiet rijk vergoed voor eiken patient, slechts f 2.— daags. Maar de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis beschikt blijkbaar over evenveel energie als optimisme, en het Vrotiwencomifé wil uiet aanne men, dat, wanneer de Haarlemmers maar een maal weten, wat er op Sophiadal is tot stand ge bracht, er een moeder of vrouw van gemobiliseer den in Haarlem zou zijn, die niet graag naar haal- ,.n,antiëele krachten wil bijdragen om door beslaan 5chap (ier aMeeliug ook het voort om belegd "z stichü"K te verzekeren. Daar- begin van dit artikel W,j ,aan f,et uitgenoodigde dames en droeg de gebaren er'op te E%3?i£ ding, die zoovele vrouwen van het begin van d^ oorlogstijd af ten opzichte van het Roode Kr,^ hebben aangenomen, een verouderde onbillijk heid is geworden, nu zoo velerlei direct nuttigs en noodigs door de afdeeling Haarlem vooral is tot stand gebracht, en hoe Haarlemsche vrou wen en moeders niet-leden, die iets te missen hebben hier nog staan voor een soort eere schuld tegenover haar stadgenootende ijverige bestuursleden van het Vrouwencomité van het Roode Kruis, afdeeling Haarlem. De penning- meesteres, freule G. van der Wijck, lepenrode- straat 11, gaf de aanwezige dames kaarten mee, waarop bijdragen van f 2.50, f 5.—, De invloed van den oorlog op liet onderwijs in Frankrijk. De „Matin" schrijft over de verwording van het onderwijs in Frankrijk De onder de wape nen geroepen onderwijzers zijn niet overal op voldoende wijze vervangen kunnen worden. Sommigen werden vervangen door jougelui, die slechts een diploma van een middelbare school bezaten of dbor grijsaards, die vroeger dat di ploma behaald hadden, dooh het nooit in de praktijk hadden gebruikt. Andere onderwijzers werden door onervaren jonge meisjes vervan gen. Men deed een oogje toe, omdat men dacht, dat de oorlog niet zoo lang zou duren. Helaas duurt hij nog altijd voort en zal hij nog lang duren en de kritieke toestand waarin het on derwijs verkeert zal nog steeds ernstiger wor den, roept de „Matin" uit. De slechte gevolgen hebben alreeds niet op zich laten wachten. De klassen worden overladen. Klassen van 60 tot 80 leerlingen zijn in de steden niet zold1- zaam. En scholen, waarvan de gebouwen niet als hospitalen dienst moeten doen en die dus niet in onvoldoende, slecht geventileerde lokalen zonder speelplaatsen ondergebracht moesten worden, kunnen nog van geluk spreken. Onder al die ongunstige omstandigheden too- nen de kinderen weinig ijver. Jn sommiggé dorpsscholen is het schoolbe zoek van 50 op 8 of 10 leerlingen geslonken. De kinderen zoeken hun vermaak op straat, terwijl in do school de ongehoorzaamheid de overhand krijgt. Er zijn niet genoeg onderwijzers en de voor- liandenen zijn onvoldoende. Slechts eene enkele maatregel kan het verworden der scholen voor komen en wel de demobilisatie van de onderwij zers in hulpdiensten De Fransclic eensuur. In Frankrijk heeft men herhaaldelijk moei lijkheden ondervonden met de censuur, welke de bladen aanleiding gaven tot ernstige klach ten. Om daaraan nu een einde te maken is het hoofd van do Fransche censuur, Gauthier, van zijn ambt ontheveu en heeft Briand, de Fran- sclio ministerpresident, vertegenwoordigers van do voornaamste Fransche bladen bij zich laten komen om de mogelijkheid te besproken, een betere verhouding tusschen de censuur en de pers in hel; leven 1e roepen. Hij heeft hen uit genodigd, een verslag op te stellen, waarin de voornaamste wenschen van de pers openbaar worden gemaal; f. De bladen, sprekeu de hoop uit, dat geen opvolger voor den oppercensor zal worden benoemd. Er zal voortaan tweeerlei censuur worden ge oefend, een militaire en een politieke. Men ver trouwt, dat Briand de 'censuur voor binnenland- sche aangelegenheden geheel zal afschaffen. Dat de opperoenaorword afgedankt, zou volgens de „Tag" -- te wijten zijn aan Clémen- ceau. Diens artikel, waarin GaUiéni a's eenig bekwame veldheer geprezen werd, en waardoor groote ontevredenheid ontstond, liet Gauthier passeeren. de offloièeïe statistiek er op Korfoe 12 duizend Serviërs zijn gestorven. Van de 20.000 in Frankrijk onder de wape nen geroepen onderwijzers zijn tot dusver 2600 gesneuveld en 7000 gewond. Te Weenen i3 een gemeentelijke koel- en vriesinriohting in gebruik genomen met een ge zamenlijke oppervlakte van 13,000 M2. Binnenkort zal in Oostenrijk-Hongarije Ijzeren munt in omloop worden gebracht, voor loop] g alleen twintigheller-stuklpn. De credietaanvrage, die binnenkort bij den Duitsclien Kijksdag zal worden ingediend, zal loopen ovor een bedrag van 12 mill. mark. ITALIË. Een monument voor Z. H. Paus Tius X z. g. Z. H. Paus Benedictus XV, heeft de keuze der commissie van Kardinalen voor een monument voor Z. H. Paus Pius X z.g. bekrachtigd. Door de kunstenaars werd een twintigtal ontwerpen aangebodeneen teohnilsohe commissie liet daarvan vooral vier ontwerpen in aanmerking komen. De Kardinalen kozen hot ontwerp van Astorri. Daarop is onze vorige Paus voorgesteld alsof hij juist opstaat, uit den Hoogepriester- lijken zetel, die achter in een nis staat; hij schijnt vooruit te treden met smockend uitge strekte armen, als' biedt hij zich als slachtoffer aan, om de Goddelijke rechtvaardigheid te ver zoenen Het is een prachtig werk. Dat bezielen de gelaat, met die smartelijke uitdrukking, geeft op levendige wijze Pius X weer in zijn brandende liefde oor den mensclilieid. ZUID-AFRIK A. (leen dagbladeu-bclasting. Bij het indienen der begrooting stelde de re- geeriug voor een verhoogd zegel Ie heffen van de met de post verzonden dagbladen. Daar voor- a' 'irj Hollandsche bladen naar het plateland order, gezonden de Engeleche vinden hun meeste lezers onder de Engelach-sprekende ste- <m- evolking -zou die maatregel neerkomen op een belasting der Hollandsche bladen. De minister heeft echter, naar „De Burger" meldt, dezen voorgesteldeu maatregel ingetrokken. Da Duitsobe regeering heeft een half mil- lioen mark uitgetrokken voor hot bouwen van een nieuw gazantsohapsgebouw te Sofia. De eensuur to Maagdenburg verbood de opvoering van Strindberg's werken „Vater," „Totentanz" en „Olaubiger". —•Twee postzakken van het motorschip „Tan- dan" de Deen«ohe-Oost-Aziati»ohe G'y, zijn door Engelsohe te Doyl in beslag genomen. 1>« Fransohe ministers Viviani en Thomas r-Ün dezer dagen van hun reis naar Ruslad te Parijs teruggekeerd. Het „B. T." verneemt, dat het verbod op wiel rijden het toreen voor pleizier in de arken, weldra voor heel Duitschland zal gelden. In China zün 8 van de 18 provincies in opstand. De provincie Sjantoeng is bijna geheel in handen van de opstandelingen. TTit IV eenen komt hot bericht, dat voigena I MGR. DR. A. H. T,. HESSEN. De Romeinsche correspondent van „Het Centrum" seint d.d. 30 Mei: Mgr. dr. A. H. L. Iiensen, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut, is door Z. 11. don Paus tot huisprelaat verhe ven. De breve werd hem overhandigd door Z. Em. Kardinaal van. Rossum, in tegenwoor digheid van den liolLandschen gezant. Mgr. Hensen komt in J'uli naar Holland. PROV. STATEN-VERKIEZINGEN. AMSTERDAM V. De B.X Kiesveree- niging in district V heeft besloten,, op ad vies van den Centralen Raad ,den candidaat van de A.-R. partij, prof. Diepenhorst, over te nemen. AMSTERDAM I. De R. K. Kiesweree- niging in distriet I heeft den heer Ferd. V'ierdels gecandideerd. ZOETERMEER. Naar de „Ned." verneemt heeft de heer J. R. Snoeck Ilenkemans be dankt voor de hem aangeboden candidatuur van de centrale Chr. Historische Kiesveree- niging in Zoetermear. EENE PAUSELIJKE onderscheiding. Naar men mededeelt, heeft het Z. II. den Paus Benedictus XV behaagd, te begiftigen met het Eerekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" in g°U(L den heer A. H. de Bruin, secretaris van het Liefdewerk Oud Papier to Tilburg. LEVERING VAN SUIKER. (Officieel bericht). In verband met veel vuldige klachten over niet-levering van sui ker, terwijl er genoeg voorraad in liet land is en er il)-gronde redenen zijn om prijsop drijving en achterhouding aan to nemen, zal door den Minister van Land;bouw met kracht tegenover hen, die zich daaraan schuldig maken, worden opgetreden. Reeds is aan firma's, die voorraden consumptie- suiker geacht mogen worden achter'te hou den, de vragg gericht deze tegen grossiers prijs beschikbaar to stellen, bij gebreke waarvan onteigening zal volgen. de SOCIALISTISCHE ZWEEP. De socialist, de heer Ter Laan, herbaalde op '11 propagandavergadering, te Rotterdam dezer dagen gehouden, onder donderend applaus.tot tweemaal toe: „Wij, socialisten, hebben de vrijzinnigen en liberalen bij den kraag gepakt en met geweld voorudtgeduwd naar het Staatspensioen." Ja, dat wisten we al lang, zegt de „Res.- bode." Maar zoo krachtig zijn do socialisten er nog nooit voor uitgekomen. Ze zijn met eens meer bang de liberale vriendjes voor 't hoofd te stoeten En ze hebben gelijk. De vrijzinnigheid kust toch wel weer, net als altijd, de hand die liaar kastijdt. Inmiddels vergaderden de liberalen te Rotterdam niet gesloten demon, zonder de bat. Waar blijven de heeren Roodhuyzeü en de andere spi ekers, die de mensehen zoo kunnen laten lachen 1 Of helpt dat niet meer tegenover de knallende socialistische zweep1? 't Is een treurige vertooning. Zou liet liberalisme nooit wijs worden en inzien, dat hot door de socialisten steeds 11a te loopen, het eigen graf graaft? MET PINKSTEREN WEDER WIT BROOD? Een artikel van „In- en Uitvoer" over granen besluit aldus: „Wanneer de aanvoeren van tarwe m de eerstvolgende tijden op gelijke hoogte blij ven, is liet te verwachten, dat met Pinkste ren'op den feestdisch wederom witbrood zal prijken." Gevblg'en van' onvoorzichtigheid. De 16-jarige dochter van het echtpaar K. te Weert maakte per fiets de reis naar Roer mond met zulk een snelheid, dat ze zelfs een tijdlang een auto bijhield. Erg vermoeid en verwarmd thuiskomende, had zij de on voorzichtigheid een glas ijskoud water te drinken, waarna zij zich onmiddellijk onwel voelde aan het hart. Den volgenden dag overleed zij. Tegenspraak. In breedo kringen blijven hardnekkige geruchten de rondte doen, als zou een bezoek aan het Geuldal zijn af te raden we gens het groot aantal militairen, dat in hotels en pensions zou zijn ondergebracht. Zonder militaire geheimen to verklappen kunnen wij hiertegenover met alle ateüighoid meedeeleu, dat in geen. enkel hotel of pension ook maar één soldaat is ingekwartierd. Met name Valkenburg ia, zooais stoeds, vol komen. garnizoenvrij. Ook ten aanzien van het openluchtspel schijnt hier en daar nog een betreurenswaardig mis verstand te heersohen. Niet „David en Saul" van le. Qiterido zal worden opgevoerd, maar oen geheol nieuw treurspel, getiteld „Saiila Verwerping", in blan ke verzen van den dichter Ant. van Delft, zal onder leiding van den heer Vincent Berghegge en regie van den heer Daan vau Ollefen door een twaalftal beroepsacteura en oen zestigtal figuranten in de maanden Juli en Augustus worden ten aapsohouwe gebracht In die maan den zullen geregeld vijf opvoeringen por week plaats hebben. Tenslotte verneemt men herhaaldelijk de be wering, dat het Romeinsch Theater wegens on voorziene mocielijkheden met het grondwerk niet op tijd klaar zou kunnen zijn. Ook deze bewering fg geheel uit de lucht ge grepen. Ondanks de ondervonden bezwaren zal het kunstwerk den dag der opening op 29 Juni vol komen gereed zijn om ruim duizend toeschou wers in staat te stellen tot het bijwonen der première van het Openluchtspel. Eeno trambotsing. Gistermiddag halfeen hoeft aan den overweg Loosduinseheweg, waar de Westlandsche stoomtram kruist, een botsing plaats gehad tusschen een daar rangeerenden kolentrein der H. IJ. S. M. en de juist passee- rende Westlandsche stoomtram, welke reed in de richting van Loosduinen. Het ongeval werd veroorzaakt, doordien de machinist van den achteruitrijdenden kolen- trein niet bemerkte, dat de Westlandsche stoom tram, die ditmaal uit veel materieel bestond, nog niet geheel gepasseerd was. Een paar wagens werden beschadigd, doch er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Uitbreiding eener vliegtuigfabriek. Naar de „Tel." verneemt, zal binnenkort de fabriek „Trompenburg" aan den Amsteldijk, waar de vliegtuigen voor het Nederlandsche leger ge bouwd worden, een uitbreiding ondergaan. Daarvoor is de naast het gebouw gelegen thee tuin aangekocht. Op het oogenbl'k is men bezig er loodsen te bouwen, waarin de Belgische gein- terneerden zullen worden gehuisvest, die op de fabriek „Trompenburg" eu verschillende andere induatrieele inrichtingen werkzaam zijn. Voor loopig is het terrein voor dit doel bestemd. Auf >ho uien. Kathedrale kerk St. BAVO. Leidsche Vaart. ZONDAG, de II.H. Missen om half 7, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Z. D. H. Zal het H. Vormsel toedienen om 1 uur aan de-jongens en om half 4 aan de •meisjes. Geen Lof. MAANDAG,7 uur Zielenlof met Rozen krans voor de Gel. Zielen. DINSDAG, 10 K uur gezongen H. Mis bij pfVTjcnheid van tde Huwelijksvoltrekking van 'iheodoor Druimers en Marie v. Keasel. ZATERDAG, Vastendag. 7 uur Rozenhoed je in de Mariakapel. ZONDAG, 10K uur plechtige Pontificale Mi s met preek. Parochiekerk van,den H. Joseph. ZONDAG, heden de stille H.H. Missen 'te 7 en half 9; ie half 11 de Hoogmis, te half 'twee oefening voor de kinderen van de 'Edelwacht en te 7 uur .Dof met rozenhoedje, •daarna Congregatie voor jongelingen. DINSDAG, te half 8 generale Communie voor de leden voor de Edelwacht, des avonds 7 uur Congregatie met Uitstelling. DONDERDAG, te half 9 de H. Mis voor Maria Houtkamp, als lid der Broederschap van de H. II. Martelaren van Gorkran; te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. VRIJDAG te half 8 en 8 uur de H. Mis voor Mej. Ru i sen a ars, als onderwijzeres der 'St. Theresiaschool; van 67V* gelegenheid om te biechten voor kinderen. ZATERDAG, Vigilie van Pinksteren geb. Vastendag, te kwart 11a 6 wijding van liet doopvont, waarna gezongen H. Misj, te half '8 Mis vóór de bekeering der zondaren ül de kapel van 't Mirac. Mariabeeld. 'sNam. van 510 uur gelegenheid 0111 te biechten te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den II. Antonius van Padua. ZONDAG, te 5, 7 en half 9 uur de gele zen H.H. Missen; te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags geen Vespers maar 's avonds te 7 uur plechtig Lof en Pre dikatie tot opening der Novene ter eere van den H. Antonius van Padua. De Pre dikaties zullen gehouden /worden door den Eerw. Pater Sigl'ridus ElLerbock, van het klooster te Woerden. MAANDAG, te lialf 8 gelezen eu te 8 uur gezongen Requiem-Mis als Uitvaart van dan heer Martinus Hazenberg. Maandag en overige dagen dezer week de eerste H. Mis te 7 uur. 's Avonds te half 8 tof ter eere van den H. Antonius, Predika tie en oefening der Novene. DINSDAG, laatste der negen Dinsdagen ter eere van den H. Antonius. Te 8 uur ge zongen H .Mis, waarna de gebeden van den 9en Dinsdag, 's Avonds te half 8 Lof, Pre- dicatie en oefening der Novene. WOENSDAG, Donderdag en Vrijdag, 'S avonds te half 8 Lof ter eere van den H. 'Antonius, predicatie en oefening der Novene VRIJDAG, te half 8 gelezen H. Mis en te 8 uur gezongen Requiem-Mie voor Mej. Ma ria Houtkamp als Lid der 3e Orde van den 'H. Franciscus. ZATERDAG-avond geen Predicatie, maar wel te half 8 Jjof ter eere van den H. Anto nius, en Oefeningen der Novene. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZCNDAG, le der maand, te verdienen een volle aflaat voor de leden der Eerherstellen de Communie, te 7 en 9 ure do stille HJï. ■Missen, te half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Missen Predicatie; te 4 ure Lof, Predicatie en Akte van Eerherstel. In de Kathedraal zal Z. D. H. de Bisschop het H. Vormsel toedienen te 1 ure aan de jongens, te half 4 aan de meisjes. DINSDAG, laatste der negen Dinsdagen die het feest van den H. Antonius voorafgaan; half 8 gez. H. Mis, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur; van 8—9 uur gelegenheid tot verkrijgen van Kath. lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van liet H. Hart, 's avonds half 8 Oefening van den II. Kruisweg. ZATERDAG, Vigilie van Pinksteren, ge boden Vastendag, van 5—9 '4 gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw.- ZONDAG, de H.H. Missen te half 8, 7 en 9 uur, half U de Hoogmis. Dezen middag te 1 uur en half 4 zal Z. D. H. in de Kathe draal het H. Vormsel toedienen. De jongens me eten kwart vóór lende meisjes kwart nè ■8 in de Kathedraal St Bavo aanwezig zijn. ■Dezen avond 7 uur Lof. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG te half 8, kwart na 8 en 9 uur Uitvaartdiensten voor zaliger Mej. Joanna Christina Tonssaint, waarvan de H. Mis van kwart na acht gezongen Requiem, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. VRIJDAG. 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen, die op St. Barbara en Bavo zijn begraven. ZATERDAG, Vigilie, geboden Vastendag. Aartsbroederschap der H. Familie. ZONDAG 4 Juni, feestvergadeiing van „Vcor Eer en Deugd," waarbij de predicatie zal gehouden worden door den WelEerw. kapelaan Bui-winkel. Deze vergadering is voor iedereen toegan kelijk. Volgorde: 1. Veni Creator 2 lied ter eere van het H. H. Sacrament blz. 112 3. Pre dicatie. 4. Lied „Voor Eer en Deugd" 5. Magnificat 6. Ave Verum Tantum ergo 7. Lied der nieuwe eeuw. De vergadering wordt iederen Zondag te half 5 gehouden in de parochiekerk aan het Spaai'iie. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven-ais lid der H. Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de II. II. Elisabeth en Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG, de H.H. MissefI te 6 uur, kwart over 7, 9 en half 11 uur. Geen Catechismus; lialf 7 Lof uit dankbaarheid voor 'de vorme lingen. Te Deum. DINSDAG, kwart over 8 en 9 uur H. Mis voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovigo zielen geofferd hebben. Dinsdag en Donderdag half 8 Lof. ZATERDAG, Vigi ie van Pinksteren, ge boden vasten- en onthoudingsdag. Gelegen heid tot biechten 's morgens van half 8 half 10; 'snam. van 410 uur. Parochiekerk St. Jan (AmsterdainsBaat.) ZONDAG, onder de H. Mis van 7 uur Ge nerale Communie oor de kinderen van de groote leeringen. Om 7 en "half 9 de stille H. H. Micsen, half 11 de Hoogmis. Geen Catho- cfbiismus, 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van den II. Antonius. D'ONDERDAG-aiend half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG-micJu'ag van half 5 tot half 6 gelegenheid om te biechten voor kindereu. ZATEPiiDAG-morgen voor de H. Mis van 9 uur wijding van de doopvont, van 4—9K gelegenheid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus volgens gewoonte. De HH. Missen te 7, 71» en 9 uur. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt do kerk om lialf zes geopend, kwart voor zes de II. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en halt 9 stille H.H. Mis sen, 10 uur Hoogniis; 's avonds 7 uur Lof. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 'sAvonds half 8 Lol'. VRIJDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Hart van Jezus. ZATERDAG, Vigilie van Pinkster, gebo den vastendag, OVERVEEN. ZONDAG, de II. II. Missen to 7 uur, te half 9. Te 10 uur do Hoogmis met predika tie; 2 uur de onderrichting voor de vor melingen. Te 3 uur de Vespers. ZATERDAG, geboden Vastendag. Te ;7 uur de H. Mis. To half 8 de wijdingen. Onge veer 9 uur de gez. II. Mis. 's Avonds 7 uur Lof. SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, half 8 do Vroegmis en om 10 uur de Hoogmis, 's Middags 12 uur Catechis mus en 'savonds balt 7 Lof mct-o;iderrich- tingi voor de vormelingen. DINSDAG, kwart voor 9 gezongen St. An- toniusmis. 's Avonds half 8 Lof met onder richt voor de vormelingen. DONDERDAG, half 12 gezongen .,Véni Creator" met Huwelijksinzegening. VRIJDAG, 's avonds half 8 Lof ter eera van het Goddelijk Hart van Jezus met on derricht voor de vormelingen. Vóór en na het Lof biechtgelegenheid. ZATERDAG, lialf 8 Doopvontwijdiug en biechtgelegenheid tot 10 uur en '3 namid dags van 49 uur. IIAARLEMMERLI EDE ZONDAG, half 8 Vroegmis, half 10 vorm* loering voor de meisjes; half 11 Hoogmis; half 2 vormleering voor do jongens, half 3 Vespers. DINSDAG, 10 uur gez. Huwelijksmis. WOENSDAG, 9 uur vormleering voor (le meisjes; 10 uur gez. Huwelijksmis. 's Av. 7 uur vormleering voor jongens. DONDERDAG, 9 uur vormleering voor. de meisjes; 's avonds 7 uur vormleering voor de jongens. VRIJDAG, 8 uur gez. H. Mis; 9 uur Catechismus. ZATERDAG, 9 uur Catechismus; '4—8 uur; biech tgelegenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5