uit be pmmmüiE UIT BEVERWIJK NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS opgespoord. BURGERLIJKE STANL* LONDEN, a Juni. Uit New-Orleans is be richt ontvangen dat het gisteren van daar naar Rotterdam vertrokken as. „Amsteldijk" van de Holland-Amerika Lijn gestrand is. Assistentie is derwaarts vertrokken. STOOMVAARTLIJNEN PERSONALIA. Als plaatselijk a rij inlaat alhier ie aange beld kapitein J. J. Rinkes, van het 22e Keg. Inf. NEDERLAND EN ORANJE. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hielrl gisterenavond eene druk bezochte en goedgeslaagde ledenvergade ring. Na de .opening werd ale mndidnat voor de Provinciale Staten geeandideerd Mr. J. H. Monnik (Mr. Bomans en Jhr. dr. van l.ieanep worden gesteund) en werd besloten voor 't lidmaatschap van den raad te onder steunen de eandidatuur vair Mr. Tieleman. Daarna was 't woord aan den heer W.. F. Béeremans, die besprak liet rapport der be- redigingscommissie. In een inleidend woord deed spr. opmerker, dat meer nog dan de Kwestie der ouderdomsvoorziening, die van 't onderwijs heel het volk raakt en dat zij van oneindig meer waardij is, ate zijnde van geestelijken aard. Hij releveerde dat heel het christelijk volksdeel daarvan ten allen tijde is doordrongen geweest, dat jarenlang is gestreden voor de vrijmaking van 't on- i'.ejwijs, voor de volkomeu rechtsgelijkheid van de bijzondere met de openbare staats school, dat daarop zich alle christelijken krachten concentreerden en dat in dien .strijd Staatslieden van A.-R. en'R.-K. rich ting hand aan hand gingen. Die strijd, zeide spr., zullen wij kloekmoe dig voortzetten totdat het einddoel volko men en in alle opzichten is bereikt. Iu 't l ort deelde bij iets van de geschiedenis van dien strijd mede en hij betoogde dat van den kant der A.-R. ie beleden, dat niet de Overheid is geroepen om onderwijs te doen geven, daar de kinderen I eigendom zijn van de ouders en niet van den Staat en dat op de ouders de plicht rust om te bepalen in welken geest d opvoeding hunner kinderen zal geschieden. Komende op de wet-Kap- peyne verklaarde spr., dat der liberalisten toeleg daarmede is mislukt. De scherpe resolutie van Kappeyne al dus spr. waardoor aan het bijzonder on derwijs den nekslag moest worden toege bracht, is de striemende zweepslag gewor den, die ons tot daden aanspoorde en ons de handen deed ineenslaan om zelf de kos ten te dragen van dat ouderwijs, dat wij voor onze kinderen begeeren. Wat aangaat de wet-Mackay zeide spr., dat daarmede weliswaar een zekere reclit- gelijkheid tusschen de openbare- en de bij zondere scholen is ontstaan, maar dat er nog altijd een groote ongelijkheid is geble ven. Ten aanzien daarvan verwTees spr. naar de meening van J"hr. Lobman, naar die in ■diens „Onze Constitutie" is uiteengezet. Hij concludeerde, dat mitsdien 't einddoel van den strijd niet is bereikt en ging verder na, behandelende het rapport der bevredigings- commissie, in hoeverre men daarmede in de richting van dat einddoel geraakte en in •hoeverre daarmede op den weg van paci ficatie zal worden voortgeschreden. Daarbij ontvouwde spr. 't karakter van de voorstellen der commissie en deed hij op merken, dat alinea 5 en 6 van 't nu ontwor pen art. 192 G. W. in hoofdzaak overeen komen met de derde en vierde conclusie van 't gewijzigde Unie^rapport der anti-rev, al is er dan op een paar punten verschil. Spr. kwam tot de conclusie, dat indien de voor stellen der commissie mochten worden aan genomen, wij daarmee 'n groote schrede voor uitgaan en dat er bij ex niet geheele vol daanheid groote reden tot dankbaarheid is. Wel is waar dat stemde spr. toe zijn aan eenige der voorgestelde bepalingen een aantal bezwaren verbonden die in anti-rev. bladen werden ontvouwd. Maar vergeten wij niet aldus spr. dat veel zal afhangen van de manier waarop men de wettelijke be- gn&liugen zal uitvoeren; ook van de wjfze waarop dit door de Gemeenteraden zal ge schieden. Over 't geheel zou men van de voorstellen kunnen zeggen: dankbaar, maar niet vol daan. Doch dat mag niet een reden zijn om niet teaanvaarden wat men als een compro mis aanbiedt. Laat men zich nu tevreden stellen met wat nu is bereikbaar. In dit verband haalde spr. aan een artikel van Staatsraad Struyeken in „Van onzen Tijd", die ten aanzien van 't nieuw voorgestelde ar-t. 192 de opmerking d-oet, dat men 't kan bezien van 't standpunt van 't beginsel of van dat van 't thans be reikbare en die verder adviseerde zich met het thans bereikbare tevreden te stellen. Spr. eindigde met op te merkén, dat men moet bedenken, dat indien rechts niet een parig de voorstellen steunt, er gevaar is, dat zij niet tot wet zullen worden verbeven.; daar reeds nu eenigen der vrijzinnigen er geweldig tegen fulmineeren en een geest van verzoening, naar dag aan dag blijkt, nog niet tot alle liberalen is doorgedrongen. Hij meende dat het in hoofdzaak van rechts zal afhangen of deze bevrediging op onder wijsgebied zal tot stand komen, dat rechts zich daarvan welbewust dient te zijn en tac tisch op te treden. Aan 't einde van des sprekers rede weer klonk een krachtig applaus en, nadat de voorzitter aan den spreker dank had ge bracht, hield Ds. Datema eene korte opwek kende toespraak. Spr. wekte op om bij de verkiezing voor de (Staten en voor den gemeenteraad met vuur en bezieling ten strijde te gaan voor onze heilige beginselen, om de lauwen op te wekken, opdat dat vuur op hen mogen over slaan en om zoo bij die verkiezingen kloeke daden te doen, als eenmaal David en zijne mannen deden, in den naam van God. Na eene herinnering aan de zege die in Haarlem VToeger bij verkiezingen was be kochten, en na eene herhaalde opwekking .ot groote krachtsinspanning, eindigde spr.: Jns beginsel is nit God en daarom onover winnelijk. (Applaus). Ook deze spr. werd dank gebracht voor r'.iu geestdriftig betoog. Daarna sprak nog Lr. Bruch, de voorzitter der Kiesvereeni ging, die met blijdschap staafde 't opgewekt politiek leven onder de anti-rev. en zijner zijds eveneens opwekte om bij. de verkiezin gen groote krachtsinspanning ten toon te Spreiden; waarop sluiting der vergadering Biet gebed volgde. Heel de vergadering maakte den indruk, jjai, evenals wij, ook onze coalitiegenooten, de anti-rev, met bezieling de komende ver kiezingen tegemoet, gaan.... EEN JOODSCH PEEST. Morgen, Zondag, znlen ook hier ter stede vele Joden ruikertjes van levende bloemen, versierd met de kleur envan blauw en wit (de „Joodech-nationale" kleuren) dragen. Het is dan de Bloemendag van het Joodsch- Nationale fonds, en de secretaris van de afd. Haarlem van den Ned. Zionistenbond schrijft ons naar aanleiding van dit feit het volgende: „Woensdag en Donderdag 7 en 8 Juni, werdt het Joodsche Wekenfeest gevierd, dat voor de Joden eens een groot landbouw- feest was. Het binnenhalen van bet laatste gedeelte van den oogst geschiedde, toen bet Joodsche Volk in Palestina woonde, in de zen tijd. Sinds de Joodsche Gemeenschap in bal lingschap ging, hebben de „Schowoe'ous"- dagen dit karakter verloren, zij zijn boven al religieuse gedenkdagen geworden, waar op de Wetgeving op den Berg Sinai her dacht wordt. Toch is de herinnering aan hun landelijk karakter zelfs in onzen tijd niet A'orloren gegaan, het is de gewoonte de Synagogen op het Wekenfeest met bloe men te versieren en bet lezen van de liefe lijke pastorale, die wij „Het Boek Ruth" noemen, maakt een deel van den dienst nit. Voor de Zionistische, de nationale bewe ging in bet Jodendom, is dit feest een kost baar symbool van het .zelfstandig volksbe staan in vroeger dagen. Gelijk men weet ie een der middelen, waarop zij haar doel tracht te bereiken, het koloniseeren van Joden in Palestina, met den landbouw als economi sche basis. Een der populairste instellingen der Zionistische Organisatie,, het Joodsch Nationaal Fonds, dat zich ten doel stelt grond aan te koopen'in hfet Heilige Land, als onvervreemdbaar eigendom der Jood sche Gemeenschap, maakt dan ook van de dagen voor het Wekenfeest gebruik, om een krachtige propaganda te voeren en om zijn geldmiddelen te versterken." „ONDERLING BELANG." Er is verschenen een keurige feestgids ter herinnering aan het 23-jarig bestaan van de vereeniging „Onderling Belang", afd. Haar lem en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, restauranthouders en slijters. Het daarin opgenomen programma der fees telijkheden op Dinsdag 20 Juni vermeldt: 10% uur: ontvangst der genoodigden en of- ficieele receptie in Hotel Royal; namiddags 12% nur: boottocht, aangeboden door het Bestuur; namiddags 6 uur: gemeenschappe lijke maaltijd en namiddags 8 nur: feest avond in de concertzaal van „de Kroon". Het programma is verlicht met photo's van 't Bestuur, van de feestcommissie en van de propagandacommissie. De heer J. S. be schrijft in 't kort de geschiedenis der afdee- lingen. Daaruit blijkt, dat van de oprichting af de heer H. C. Krieger in 't Bestuur ais penningmeester zitting heeft. Voor hem is 't du§ wel een dubbel feest. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. In de vergadering op 2 Juni 1916 gehouden werd benoemd tot lid van het dames-comité van bijstand voor de handwerken mej. O. von Huntelen, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken v-an mej. W. Ott. Besloten werd het ledenaantal der commis sie nog uit te breiden met 3 leden en dit aldus te brengen op het maximum, 30 leden, zulks vooral met het oog op de steeds toenemende be moeiingen met het halfjaarJijksehe schoolexa men. Voorts werd vastgesteld het jaarverslag. Het voornaamste punt betrof de behandeling van het rapport, door een subcommissie uitge bracht naar aanleiding van een door haar inge steld onderzoek betreffende den toestand van de bewaar- en fröbelscholen te Haarlem. Overeenkomstig de conclusie der sub-com missie werd o.m. besloten in het vervolg ook de bewaarscholen in het systematisch onderzoek te betrekken en den uitslag daarvan in bet jaarverslag op te nemen. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Kiesvereeniging „De Liberale Unie" heeft besloten in de raadsvacature-Slingenberg, de eandidatuur van den vryzinnig-demoeratischen candidaat J. F. van Emmerik te steunen. Men verzoekt ons te melden, dat de heer Tieleman de eandidatuur der O.-H. heeft aan vaard. ONDERLINGE BRANDWAARBORG* VEEEEN. VOOR DE GEM. HAARLEM. Gisterenavond had onder leiding van den voorzitter, de heer J. W. A. Beijnes, de jaar vergadering van de Onderlinge Brandwaar- borgvereeniging voor de gemeente Haarlem plaats. Uit het jaerverslag bleek, dat die toestand van de vereeniging zeer gunstig ie. Het verzekerd kapitaal bedroeg op 131 December 1915 6,061,678, dat geheel herver zekerd is. De winst- en verliesrekening toonde aan, dat er een zuivere winst gemaakt is van 798.56)L Het fonds der vereening bedraagt f. 5160, dat in pandbrieven belegd is. De reke'ning, aangeboden door den pen ningmeester den heer P. Risselada, werd evenals de balans" en hedrijfsrekening door 5 leden nagezien en goedgekeurd. Als lid van het bestuur werd met op één na algemeene stemmen herkozen de heer L. Modoo. DIERENMISHANDELING. Gisterenmiddag een heel relletje in de Koningstraat. E en ingezetene der gemeente Bennebroek, die wat boven zijn bier was, sloeg daar zijn paard onnoodig op wreede wijze met de zweep en rukte en ,trok het dier aan de leidsels. De politie kwam er hij te pas en bekeurde den man wegens dieren- mishandeling. Bovendien liep hij nog een proces-verbaal wegens openbare dronken schap. HERIJK IN HET SCHOTEKKWARTIER. Voor de straten van Haarlem in het zoo genaamde Schoterkwarfcier gelegen, wordt voor de herijk van maten en gewichten zitting gehouden te Schoten als volgt: 6 Juni. Van 8Z12 en van 1—4 uur voor: Schoterweg, Schoterstraat, Schotersingel, .Vroomstraat, Holsteijnstraat, jFrans Hals straat en Frans Haleplein. 6 Juni. Van 8%12 en van 1—4 uur voor: Kennemerstraat, Ruijsdaelstraat, Berokheij- destraat, Saenredamstraatt Grebbe is traat. Ma er ten van Heemskerkstraat, Regulier- straat, Kloppereingel, Spaarndamscheweg en Generaal Joubertstraat, 7 Juni. Van 8%12 én 1—4 uur voor: Ge neraal de Wetstraat. HET VLEESCH AL WEDER DUURDER! Geen aangename tijding; de vleèschhouwers hebben zich genoodzaakt gezien om den prijs van 't rundvleeseh en van het ossenvet al weder met 10 cent per K. G. te verhoogen. EEN LADDER GESTOLEN. Ten nadeele van den timmerman P. W. is van onder een afdak van een terrein achter de Machinefabriek aan de Regulierstraat een 14 sportsladder ontvreemd. „UNION." De St. Ct. behelst .de gewijzigde statuten der N. V. cacao- en chaeoladefabriek „Union" al hier gevestigd. EEN VERDWENEN RIJWIEL Eenige dagen geleden huurde iemand een rij wiel bij den rijwielhandelaar P. in de Kleine Houtstraat, dat echter niet werd terugbezorgd. De politie is er in geslaagd 't op te sporen in eene tapperij te Deventer, waar het was ver kocht. Naar den dader, die bekend is, wordt ge rechercheerd. M. DE BRAAL. Naar wij vernemen is de toestand van het lid van den Raad, den heer de Braai, een weinig vooruitgaande. DE SIERKAN. In het perceel Kruisweg 27, waar vroeger een filiaal der firma Francken was, is er thans eene van de melkinrichting „de Sierkan" geopend. Voor verdere bijzonderheden zie men eene an nonce in ons nummer van heden. GEMEENTEZAKEN. Drankbestrijding. Naar aanleiding van een verzoek van het Cen traal Comité van Drankbestrijdersvereenigingen, stellen B. en W. aan den Raad voor om aan dat Comité boven en behalve het reeds genoten wor dend subsidie, voor 1916 eene bijdrage te ver kenen in de kosten van eenen controleur, ten bedrage van de helft van diens salaris, tot een maximum van 300. Vrijstelling der Bouwverordening. B. en W. adviseeren goedgunstig op een ver zoek van G. van Velsen, te Bloemendaal, om vrijstelling van eenige bepalingen der Bouwver ordening, voor 't bouwen van een bloembollen bergplaats op een terrein aan de Spoorwegstraat. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid is thans tentoongesteld een aan tal reproducties in kleuren, voorstellende de verschillende figuren van Javaansch schimmenspel. Daarbij is gevoegd een kake- mond van een gebatikte wayang-figuur, als mede een echte gepolychromeerde wayang-v figuur, gesneden buffelleder, zoodat men zich van het wayanspel eenig denkbeeld kan vormen. Zondag is het museum geopend van 104 uur. Het Museum van Kunstnijverheid al hier werd gedurende de maand Mei bezocht door 404 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden "boekerij werden 196 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het Museum verbonden Sehool voor Kunstnijverheid werd gedurende dezelfde maand bezocht door 157 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. BADEN. In het douchebadhuis aan den Schotersin gel zijn in de afgeloopen week 920, in dat aan het Leidsohe plein 1824 en in dat aan den Koudenhorn 1605 baden genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij H. v. d. Meij, Kiadarhuissingel 67 J, post duif. J. Moere, Verspronekweg 10, zeep en bleekpoeder. J. Kraal, Gen. Jouberstr. 45, kin derarmbandje. H. Bakkenhoven, Ridderstr. 22, vulpenhouder. J. Rooijers, Brouwersstr. 101, knipmes. H. Huijbens, Barendsestr. 22, arm bandje. Wit, Duvenvoordestr. 11 damesringetje. C'. Vlaar, Witstr. 39, portemonnaie met inhoud. H. Schiering, Ted. v. Berkhoutstr. 1, 1 paar handschoenen. G. Lubbers, Vrouwensteeg lb, taalboek. PROCH3E ST. JAN DE DOOPER. Amsterdainstrant. (Aanvulling Kerkberieht). Donderdag te half tien H. Mis op hiet kerkhof St. Barbara. DE TEMPERATUUR van het water in den zwemschool aan de Hout vaart bedroeg hedenmorgen 58 en hedenmiddag 59 graden. PROGRAMMA van de muziek in den Hout op Zondag: I. Priester Marseh aua Athalia Mendelsohn. 2. Ouverture Cosi fan Tutti Mozart. 8. Pieret- ten Walzer a. d. operette Die Ledige Ehefrau, Snaga. 4. Fantaisie Zauberüöte, Mozart. 5. Ouverture La Muette de Porticd, Auber. 6. Wal zer a.d. operette der Vice admifal, Millöeher. 7. Fantasie de l'opera Comique Le Grand Mo- gal, Audran. BURGERLIJKE STAND. Geboren 30 Meiz. van L. v. Galen-Poelgeest z. van E. Nederstigt-Prins z. van J. Brink- Middelman. 1 Juni: z. van A. Hofstee-Kees d. van E. v. d. Bos-Koning z. v. A. M. Bron- string-Vogel z. van J. C. Kamp-Lind z. van J. Zwemmer-v. Soelen z. van A. M. v. d. MolenrJanus 3 Juni: z. van W. den Ouden- Kies. Overleden 2 Juni: H. Wesseling vr. 27 jr., Ba- rendsestraat A. M. Voet-Westerveld 44 jr., Anegang E. J. v. Waalwijk-Boekwijt 92 jr., Wilsonsplein 3 Juni: C. L., 21 m., z. van P. A. v. Zonneveld, Waldeck Pyrmontstraat. BLOEMENDAAL. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor om 't Reglement van Orde voor de Raadsverga deringen dusdanig te wijzigen, dat daarin in artikel 24 worde gelezen, dat de stukken, vol tallig en met alles wat daaihij behoort, be trekking hebbende op zaken, welke in een Raadsvergadering zullen worden behandeld, speedeischende gevallen uitgezonderd, uiter lijk bij het uitvaardigen der oproepingsbrief jes voor de vergadering in 't Gemeentehuis, voor de leden van den Raad ter lezing moe ten worden gelegd van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 9 uur. En verder dat hij belangrijke onderwer pen deze stukken aangevuld worden met een daarbij behooreud en met redenen omklemde toelichting van het Dagelijksch Bestuur. Waar het voorstellen betreft omtrent te ma- ven verordeningen of voorschriften worden de daarop betrekking hebbende voorstellen, in concept, minstens één week voor de ver- ga.dering aan ieder der Leden in afdruk, eveneens voorzien van eene toelichting en advies, togezonden. B. en W. stellen voor aan de Woniugbouw- voreeiuging- „Bloemendaal" alhier in erfpacht te geven voor den bouw van 106 woningen in het belang der volks huisvesting, het terrein gelegen aan de Rampenlaan, groot 19300 M2. voor den tijd van 50 jaren, ingaande 1 Januari 1917 en eiu digende 31 December 1966. Als voorwaarden gelden lo. dut bet plan vóór 1 Januari 1920 wordt uitgevoerd; 2e. da!t de gemeente zoowel in de administratie als in de exploitatie medezeggenschap zal hebben. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan eene nieuwe verordening op de levering van duinwater, eene regelende het toezicht op eet- en drinkwaren en eene op den verkoop van melk. Beverwijksche Harmonie. Morgenavond geeft ons plaatselijke muziekkorps haar eerste openbare concert. Als gewoonlijk zul len deze concerten wel weer de algemeene aandacht trekken. Serenade. Ter gelegenheid van de gouden echtvereeniging van het echtpaar Markx Klooster, bracht de Beverwijksche Harmo nie hun Donderdagavond eene serenade. M. m SCHOTEN: Ondertrouwd: M. L. A. G. Ree- mers en M. A. H. Lounee. Getrouwd: H. Wijers met W. P. HeSjmans H. J. Heerens met J. W. Sleesman W, J. O. Carstensen met N. Smits. Geborenz. van G. A. H. Hoeben-Hulsebosch d. van A. E. Zandvoort-v. d. Meij d. van J. de Wilde-Helms d. van J. E. Metten-Sprin- veld z. van H. W. Boutelleer-v. Oorden z. J. Bijster-Heusen z. van W. Tlury-Gaaren- stroom d van M. W. de Jong-Cluwen z. van E. G'. Blei-Nieuwstad z. van D. Radema- kers-Kuyl. Overleden: J. Boudi, vr. 67 jr. M. Jansen- Nijssen 33 jr. vr. B. Drenth-Jansen 64 jr. vr. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: O. van der Kloot Meijburg en M. Klos W. C'. Dekker en W. E. Martens. Geboren: d. van A. S. M!. van. Heco-ÜBaj-voet z. van E. M. van Bakel-Geeve z. van A. J. Caspers-van der^Zwet. Overleden: A. v. d. Eist, Wed. P. Schrama 86 j. J. E. van Eerde 3 j. M, Schoenmaker 59 j. BUITENLAND. DUITSCHE VORDERINGEN OP HET ENGELSCHE FRONT, LONDEN, 2 Juni. (Officieel.) Veldmaar-. schalk Haig bericht: Een hevig gevecht had heden plaats over een drieduizend yards breed front aan het Yperen-saillant. Na een hevig bombardement deed de vijand een aanval en drong hij op verschillende punten in de eerste loopgraven door; overal elders werd hij echter ter ug gesl agen DE „AMSTELDIJK" GESTRAND. NADERE DUITSCHE MEDEDEELINGEN OVER HET ZEEGEVECHT OP DE NOORDZEE. BERLIJN, 8 Juni. De marinestaf voegt mog het .volgende toé aan het officieel be richt van gisteren: Aan den »lag hébben aan onze zijdie deelgenomen onze elagvloot met haar slagschepen, oudere linieschepen, slagkruisers en onze geheele vloot van dein de Noordzee aanwezige lichte strijdkrachten en duikbootflotillets. Van Engelséhe zijde nam aan het gevecht deel het grootste deel van de moderne slagvloot. Tegen vijf uur in den middag onstond een gevecht tusschen de Engelsche verkenningsschepen en de vijan delijke slagkruisers en lichte kruisers. La ter namen de wederzijdsche hoofdmachten aan het gevecht deel. Tot 9 uur in den avond duurde dit gevecht voort, waarhij de vijand het slagschip „Warspite",- de slagkruiser „Queen Mary", een pantserkruiser, alsmede verschillende torpet! obootj agers verloor. Gedurende den nacht hadden van heide zijden hevige torpedoaanvallen en kruisers gevechten plaats, waarbij de reeds vermelde schepen gezonken zijn. Het Duitsehe linie schip dat de leiding had, heeft alleen zes Engelsche moderne torpedobootjagers ver nield. Vermeld wordt, dat de vijand in den bijna 12 nur onafgebroken geduurd hebben den slag met dapperheid heeft gestreden. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de ^Frauenlob" verloren is. Van de groote torpedobooten zijn 15 teruggekeerd; het grootste gedeelte van de bemanning is gered. Onze marine-luéhtechopen en vliegers hebben door verkenning en bet zenden van berichten krachtig medegewedbt tot bet be haalde succes. ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DEN ZEESLAG. LONDEN, 3 Juni Reuter seint: De „Mor ning Post" gaat iu een bespreking over den slag op de Noordzee de gevoerde actie na en zegt dan: Onze voorhoede raakte slaags met de hoofdmacht van den vijand en leed dus zw„are verliezen, maar de resulJ taten van het slaags raken zijn niet gelegen; in de vergelijkende verliezen maar in den einduitslag die het trotsche Duitschland uit de opeu zee naar een haven deed vluchten. Ondanks de geleden verliezen bleef de Brit- sche vloot zegevierend op zee. Door de. bewonderenswaardige strategische maatre gelen van admiraal Jellicoo en door zijn spoedige, vastberaden actie werd de Duit-' scire vloot aangepakt en in het gevecht ge wikkeld dicht ouder de Duitsehe kust en lang voor zij de Britsche kust kon naderen. De „Daily lelegraph" zegt: Ondanks onze verliezen jverd de oorlogsvloot niet bena deeld, zij bestaat ook heden nog in al haar grootsche kracht. Niets is er gebeurd dat ook maar in eenig opzicht den ""invloed zou kunnen schaden die onze zeemacht nu bijua twee jaar ten opzichte van de ovcrzeesclie verbindingen heeft doen gelden. De „Daily News" ziet in de feiten dio zich bij den slag hebben voorgedaan geen reden voor een pessimistische depressie. Onze vloot blijft- nog steeds de meerdere vau de Duitsehe; haar macht speelt de. voornaamste rol in de oorlogsstrategie. Die rol is ook thans behouden gebleven. De „Times" merkt op: Wij hebben one wellicht met te ove'rmalig vertrouwen in een beweeglijk gevecht begeven met een over- machtigen vijand, maar de Duitscherg 'zorg den wel, dat het hoofddeel van de Britsche vloot lien niet naderde. Het was bij de po ging om de Duitechers op te houden tot onze vloot zou nadereu, dat onze kruisers wer den vernield door de Duitsehe slagschepen. Er is in de gebeurtenis feitelijk niets dat de maritieme positie aantast. De Duitschers hebben grooteu spoed gemaakt om mislei dende lezingen over het gevecht te versprei den, hopende om indruk te maken op de lichtgéloovige neutralen en onze bondgenoo- ten te ontmoedigen. Wij hebben eohter vol komen vertrouwen in het oordeel en de vastberadenheid van onze bondgenooten, iu het gezond verstand der neutralen. Wij ver moeden dat zij zullen afwachten, hoé het Britsche volk deze verliezen opneemt, eer zij zei ven voorbarige meeningen zich vormen. Wij hebben niet den minsten twijfel, dat de Britsche volken tot nieuwe inspanning zul len wordeu bezield, dat veel verkeerd op timisme zal verdwijnen en dat het volk ver sterkt wordt in het onwankelbare besluit om den oorlog te winnen of onder te gaan. De „Daily Express" meent, dat er geeni reden is de actiee anders te beschouwen dan als het gewone resultaat van een voortdu- rerde activiteit ter zee. Het Britsche eska der kruiste langs de vijandelijke kust, het sneed aan de Duitsehe vloot deu weg af en het gevolg van den strijd was, dat de vijani gedwongen werd in de haven terug te kee- ren. Wij mogen gerust aannemen, dat de Duitsehe verliezen vergelijkenderwijs ern stiger zijn dan de onze. Het incident kan geen invloed hehhen op den eindelijken uit slag van den oorlog. (De Engelsche pers ziet zich blijkbaar de taak toebedeeld, het Engelsche volk gerust te stellen en de neutralenop Engelsche wijze voof; te lichten. Terwijl de „Times" toegeeft, dat men zich wellicht met te veel vertouwen het vertrdl$ wen n.in.l. op de onoverwinnelijkheid van dé Engelsche vloot in een beweeglijk gevecht heeft begeven, zegt de „Moring Post," dat dé Britsche vloot zegevierend bleef op zee. En dé „Daily Expresse" spreekt van een „incident''' alsof er niets bijzonders is gebeurd. Deze teekenen wijzen er op, dat men in T.n* geland ernstig is geschokt door den uitslag vanf het gevecht. R d.) VLOOTUITBREIDING IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 3 Juni. Het Huis van AL gevaardigden nam de marine-wet aan, waarbij machtiging wordt gegeven tot den aanbouw van vijf slagkruisers, vier verkenningskruisers, tien torpedobootjagers, vijftig duikboóten eii 130 vliegtuigen. BINNENLAND. INBRAAK TE ZAANDAM. Men meldt ons uit Zaandam: Alhier .is hedennacht ingebroken in hei. kantoor van het Burgerlijk Armbestuur,; staande achter de Bullekerk in de .West zijde. Nadat de inbrekers, vermoedelijk meF behulp, van, valsche sleutels binnen' waren gekomen, werd de brandkast gefor ceerd ©n daaruit al het aanwezige geld, te zamen ongeveer f 4000 gestolen. Van dit geld behoorde ongeveer de helft aan het Watersnood-Comité, verder f 1000 ongeveer, aan het Burgerlijk Armbestuur f 300, aanl het (Witte Kruis on f 150 aan den Armenraad, De iheer W- Spuyman, secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur di£ als bestuurslid van verschillende corpora-^ tiën dio gelden onder zijn beheer had, ia tegen inbraak verzekerd. Stoom v. Mg. Nederland. Grotius, uitreis, vertrok 1 Juni van Kaapstad* Koningin der Nederlanden, uitreis, veTtrok f Juni van Kaapstad. Kon. Ned. Stoomboot Mii- Mars vertrok 2 Juni van Amsterdam naar Kopenhagen. Pomona vertrok 2 Juni van Am sterdam naar Swansea. Bott. Lloyd. Djebrës, uitreis, vertrok 1 Juni van Suez- Djember, uitreis, passeerde 1 Jun Flekke: Ternate, uitreis passeerde 31 Mei Finisterré, Kon. Holl. Lloyd. Delfland en Maasland, uitreis, vertokken 31, Mei van Kirkwall .Gaasterland, thuisreis, arri veerde 1 Juni te Falmouth. Zeelandia, uitreia- vertrok 1 Juni van Falmouth. HolL Amerika Lg'n. Amsteldijk vertrok 1 Juni van New Orlean# naar Rotterdam. Noorderdijk, van New-OtH leans, naar Rotterdam, arriveerde 31 Mei té Kirkwall. Poeldijk, van La Plata naar Oaletai Ooloso, arriveerde 31 Mei te Lebu. Soestdijk vcw trok 30 Mei van Baltimore naar Rotterdam. Sommelsdijk vetrok 31 Mei van Havaaa naar, New-Orleans. Kon. Paketv. Mij. Houtman arriveerde 1 Juni van Java tA Sydney.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6