NIEUWE UIL. COURANT P- J. JANSSEN, BUITENLAND BOEKBEOORDEEL1NG SPORT EN WEDSTRIJDEN ROND DE LITURGIE UIT OF. PROVINCIE Zandvoort tegen Rome. UE OORLOG KARPETTEN bij Zaterdag 3 Juni Derde Blad f 4000 b!j levensl. ongeschiktheid tot werken B9Q bij ovcuiijden 3 00 bij veriies van een hand ot voet - £50 bij veriies van een oog 100 bij veriies van een duim 75 bij breuk van een arm of been 60 bij verlies van een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vin ger DE TAAK VAN DE ENGEL- SCHE VLOOT. GROOTSTE SÖRTEERSNG LAAGSTE PRIJZEN. Unegganjg, hoek Warmoesstraat. 2044 Met honderd vliegmachines moet het toch wel mogelijk zijn om althans een van de vier bruggen over het kanaal tusschen Noord- cn it* troffen De" troepen zott men eenvoudig uit Saloniki kunnen terugtrekken. Laten daar Serviërs en Russen tegen"Bulgaren en Turken strijden. Onze oornaamste vijand 13 Duitschland. 100,000 sol daten van onze korpsen mariniers zouden SOÖjoOO Duitschers in Sleeswijk-Holstein kun nen' vasthouden. Laten wij niet vergeten, dat Duitschland driehonderd K.M. front aan de Noordzee en 1250 K.M. aan de Oostzee heeft en dat deze geweldige zeeironten nog niet zijn aangevallen. - Blijkens de gebeurtenissen van jl. Woensdag bij Skagerak, is de schrijver in de „Rappel" wel wat optimistisch in zijn verwachtingen ten op zichte van de mogelijkheid om Engeische troepen in Duitschland te brengen. Toch kan hem den grond van zijn betoog het gemis aan initia tief bij de Engeische vloot niet worden ont zegd. VERSPREIDE BERICHTEN De mislukte ondernemingen in Mesopotamië. Nog telkens ontmoet men in de Engeische pers ernstige kritiek op het gebrekkige militaire beleid, dat de mislukking van de Engeische onderne mingen in Mesopotamië tot gevolg had. De „Times" betoogt nu weer in een hoofdartikel, dat het witboek van het departement voor Indië de kritiek rechtvaardigt, indertijd door het blad geoefend op den opmarsch naar Bagdad. Echter schijnt het, dat zelfs nu nog de Briisch- Indische regeering en de regeering te Londen geen kennis dragen van het document, waarin Townshend zijn denkbeelden had uiteengezet en dat men aan de „Times" had gelezen, vóór het hoofdartikel van 1 April was geschreven. Het blad besluit dan, dat de zaak klaarblijkelijk niet zóó kan blijven. „Wij vertrouwen" zegt het blad „dat Nixon zal uitleggen, waarom hij Townshend's inzichten niet heeft doorgezonden en waarom hij had besloten er geen rekening mee te houden Blijkbaar rust ook een zware verantwoordelijk heid op sir Beauchamp Duff, den opperbevel hebber in Britsch- Indië. Deze moge geen kennis hebben gedragen van de tegenwerpingen van iownshend, doch hij was tot in bijzonderheden bekend met de sterkte van diens strijdmacht en had moeten weten, welke risico's er aan de on derneming verbonden waren. De geheele latere ontwikkeling van den veld tocht in Mesopotamië verdient een veel dieper gaand onderzoek, dan er tot dusver aan is ge wijd. Het definitieve bevel om voorwaarts te trekken, moet door de regeering te Londen zijn gegeven; en de gronden, waarop haar ongeluk kig besluit gebaseerd was, dienen te worden bekend gemaakt. Bovenal moet de waarheid worden gezegd over de terugdrijving van Aylmer bij de stellin gen te Es Sinn, op 8 Maart. Misschien het treurigste feit van de geheele Koet-geschiedenis is, dat op dien dag de belegerde stad met gemak had kunnen worden ontzet, indien er geen onver geeflijke fouten waren gemaakt. Al wat men het publiek heeft vergund aan de weet te komen is, dat Aylmer vijf dagen later is teruggeroepen en sindsdien om onverklaarbare redenen is beloond met een van de hoogste bevelhebbersposten in Britsch-Indië." Rijkdommen op den bodem der zee. Naar men weet, is dezer dagen te New-York een maatschappij opgericht met het doel om de kostbaarheden in vergane schepen weder op te doen duiken. De „Daily Express" geeft eenige schepen met hun gezonken waarden. Het stoom schip „Oceana", op 16 Maart gezonken door een aanvaring bij Beachij Head, ligt 210 voet onder water. Het heeft voor een millioen pond sterling goud en zilverspecie aan boord, die deel uitmaak ten van de Chineesche leening. De „Lusitania", die op 7 Mei 1915 twaalf mijlen ten Zuiden van Kinsale werd getorpedeerd, ligt 270 voet diep. Zij bevat 200,000 pd. st. aan goud, juwee- len enz. en zeven millioen'dollar aan effecten. De „Batavier V" had 70,000 pd. st. aan boord. Bij Spanje in'de baai van Vigo zijn in 1702 zeventien galjoenen gezonken met 28,000,000 pd. st. aan boord, waarvan alleen 4,000,000 pd. st. weder zijn weggehaald. Dan zijn er nog de 481 handelsschepen, gezonken tijdens dezen oorlog. OORLOGSALLERLEI (Slot.) Aüe betalende ebennêa op dit Blad, dia in het bezit .zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens da bepalingen cp de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: Oe uitkeerïng dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeen® Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór i October 1911 uitgegeven poliissn zijn niet geldig. In Engeland is nten in perskringen het er niet over eens, wat de Engeische vioot in dezen oorlog heeft te verrichteu. leder groot blad heeft ziju militairen en maritiemen medewerker, die ieaer voor zich bij tijd en wijle zijn meening °ver de taak van de vioot ten beste geeft. En, terwijl dan de eene in opgetogenheid de onover- ;Vianelijkneid huldigt heeft de ander een dozijn klachten en een stroom van kritiek. ^oo vonden wij deze week weer een paar arti keten van maritieme beoordeelaars, waarvan het Wel de moeite waard is eenige uittreksels hier te geven. Onder den titeh „De vloot aan 't werk gaf nl. de maritieme medewerker van de „Westminster Gazette'' eenige bijzonderheden over de bescher ming van de Britsche kustvaart. De geheele kustlijn zegt hij, is verdeeld in vakken. Elk vak worat bewaakt door patrouilleschepen, die op dracht hebben den 'weg vrij te houden voor de handelsschepen. Deze taak is niet zoo eenvoudig als ze schijnt, want mijnen moeten opgespoord en opgeruimd worden, ciuikbooten moet men nazet ten. De kust staat bloot aan den vluchtigen aan val van kruisers en ten slotte zijn er de Zeppe lins, die men moet trachten af te weren. De schepen, die dezen dienst verrichten, zijn vele en velerlei; het zijn motorbooten, treilers, smakken, schokkers, enz. Enkele schepen zijn speciaal voor dit doel gerequireerd en dragen de meest vreemdsoortige toestellen. In den loop van den oorlog heeft men ongeveer 500 mijnen opgevischt en vernietigd. Voor den strijd tegen onderzeeërs gebruikt men meestal bijzonaer gebouwde schepen van zeer merkwaardig voorkomen. Snelle, goedgewapende moordend uitziende schepen. Men moet echter eerst weten wat voor werk zij moeten verrichten, eer men ziet hoe geschikt zij daarvoor zijn, zegt de correspondent. Elk vak van de kustlijn staat onder bevel van een officier. De geheele dienst omvat 800 sche pen en 12000 man. Dank zij de goede samen werking zijn sedert het uitbreken van den oorlog 20,000 schepen langs de kust gevaren, waarvan slechts 3 een ongeluk trof. Deze schrijver toont zich dus nog al voldaan over hetgeen de Engeische vloot verricht. Maar hierbij dient toch opgelet, dat het voornamelijk de hulpschepen zijn, die dezen dienst verrichten, terwijl over de eigenlijke oorlogsbodems niet wordt gerept. Een heel andere toon klinkt dan ook uit het artikel van Oliv, Guiheneuc in de „Rappel", waarin juist de taak van de slagsche pen en de luchtvloot wordt aangeroerd. Deze schrijver wenscht - volgens de aanha lingen uit zijn artikel in de „Deutsche Tages- rtg.-' dat de Engelschen de Duitschers ter zee zullen aanvallen en de havens van Duitsch land met hun omgeving1 zullen verwoesten. Indien zoo zegt hij de Duitschers, zooals bijv. von der Goltz, indertijd in Engeland troe pen wilden landen, dan moet dit omgekeerd voor ons toch ook wel mogelijk zijn. De groote slag schepen hebben in het geheel niets gepresteerd, zoolang zij den vijand niet op zijn meest kwets baren plek, nl. zijn havens en kusten, heeft weten te treffen. DE ONTVLUCHTING VAN DEN FliANSOHEN VLIE GER GILBERT UIT ZWIT SERLAND. Men schrijft uit Zurich: Een kwieke jonge zwart-oogigo ke.rel was de Fransehe vlieger- officier Gilbert. Hij was wei de populairste van het half dozijn geïnterneerden, dat Zwitser land te bewaken had. In zijn gestalte en karak ter het volmaakte type van den warmbloedigen Marseillaan, was hij vooral de lieveling der da mes, dia nóg! dezer dagen door Haar petitie aan den plaatselijken commandant veel van zich hebben doen spreken. Toen ontbrak hem ook de sympathie der mannelijke bevolking niet. Want als hij, steeds in gezelschap van een officier, door de Babnhofstrasse stapte, om inkoopen te doen voor zijn fotografische liefhebberij, dan groette hem het jongere volk op in het oog loopende wijze, spraken ze er hun ergernis over uit, dat men zoo'n kranigen kerel zijn sabel af genomen bad, zoodat hij zich nu met een badi- netje moest behelpen. Maar op Gilbert had dat alles geen vat. Hij leefde stil voor zicli-zelf heen, zon altijd op een kans om „weg" te kunnen ko men. Daarom vooral was hij de held aller. De eerste maal vluchtte Gilbert uit het ves- tinggebied van Andermatt. Met een list bad hij zijn bewakers weten te verschalken, en vieren twintig uren later meldde hij zioh bij zijn com mandant in Lyon. Daar mocht men liem echter niet behouden. Gilbert had wel per brief zijn eerewoord van niet te zullen vluchten terug genomen, maar dezen brief bad hij eerst enkele uren vóór zijn vlucht gepost. Dat gold dus niet. En vierentwintig; uren later meldde Gilbert zich weder bij den militairen gouverneur van Genève. Toen volgde een interneering in de kazerne van £urich onder strenge bewaking. Doch nauwelijks verstreken eenige weken, toen de vlugge kwant op een bijster-vroeg mor genuur uitbrak, de wachtposten overhoop liep, in oen gereedstaande automobiel sprong en verdween. Dienzelfden dag zouden er Fransehe gewonden door-reizen, en Gilbert hoopte aan een of ander halte-station in de wagens tus schen zijn. krijgsmakkers te kunnen kruipen. Zoo stond hij als belangstellend particulier op het perron van Oliën den trein der gewonden af te wachten, toen een dór stationsbeambten er woei dien dag een felle wind bemerkte, dat de baard van dien mijnheer losjes om -zijn wangen flapperde. Gilbert was gesnapt. Yan dien dag af aan werd zijn bewaking in do kazerne te Zurich dubbel verscherpt. Dag en naoht stond een wacht voor de deur van zijn kamer op de vierde verdieping'; twee anderen .bewaakten de uitgangen naar de trappen. Sedert verleden week Vrijdag is Gilbert nu echter weer gevlogen. In den nacht van Donder dag op Vrijdag heeft hij zich oven afgezonderd, en..-- sedert hebben zijn schild wachten hem niet meer gezien Men vermoedt, dat hij door den luchtkoker ontkomen is. Sommigen hebben dien nacht een automobiel zien wachten; en anderen hebben een scherp flnit-sein gehoord. Maar dat is ook alles. (Zooals men weet, is hij volgens een bericht in de „Temps m het begin dezer week op Fransch gebied aangekomen. Red.) AMERIKA. De Mexicaansche kwestie. Het loopt mis met do verstandhouding tusedhen de Mexicaansche regoering en die der Vereen igid© Staten. De Amorikaansehe strafexpeditie tegen Villa duurt naar den zin van Carranza's regeering al veel te lang en daarom "heeft zij de terugroeping van -de Amerikaaneclie troepen gevraagd onder toezegging, zelf wel verder voor d© or die te zullen zorgdragen. In de nota hieromtrent, door de Mexi caansche regeering aan de Amerikaansehe regeering gezonden, wordt de goede trouw van de Vereenigd© Staten, wat betreft het zenden van troepen naar Mexico, onomwon den in twijfel getrokken. Ook dreigt de Mexicaansche re-geering met gewapend ver zet, indien de Amerikaansehe troepen niet worden tem ggeroepen. In de nota wordt verklaard, dat het over trekken van de Mexicaansche grens door de Amerikaansehe troepen om Villa te van gen, geschied is zonder dat Mexico daartoe toestemming had gegeven, en dat Mexico dit niet als een inval beschouwt, eEkel om dat dte Ver. Staten hebben verklaard, de houding van Mexico verkeerd te hebben beoordeeld. Later is er nog een overschrijding van de der het voorgeven dat de Mexicaansche rooveraanval op Glen Spring's. Ofschoon dit overschrijden van de grens is geschied on der het voor ge veil', dat de Mixieaansche consul daartoe toestemming had verleend, wordt in diö notfl yoiklciarid, dat .dit (d© tweede grensoverschrijding) enkel kan wor den beschouwd als een inval en dat Mexico die onmiddellijke terugroeping moet eischen van de Amerikaansehe troepen, terwijl het uit moot zijn met het sturen van dergelijke Amerikaansehe expedities over de Mexi caansche grens. Ten slotte heet het in de nota, dat Mexico nu het zijn standpunt duidelijk heeft uit eengezet genoodzaakt zal zijn, zich te verdedigen tegen elke Amerikaansehe troe pen af deeling, die zich in zijn gebied za'l bevinden. De nota maakt melding van de Ameri kaansehe troepenmacht, die-was uitgezon den ter achtervolging van Villa, welke troepenmacht „geïnterneerd is in den staat Chihuahua", en dringt aan op haar terug roeping. Ook vraagt ze een categorische verklaring omtrent de ware oogmerken van de Ver. Staten ten opzichte van Mexico. Ofschoon dns de Mexicaansche nota in oor logszuchtige termen vervat ie, houdt men het er in Washington toch nog voor, dat dit niet zoo ernstig wordt gemeend en dit slechts geschied is om de openbare mee ning in Mexico in bet gevlij te komen. De Ameiikaansche regeering schijnt clan ook geenszins geneigd te zijn, op de eischen van Mexico in te gaan, zoolang niet aan de gedane toezeggingen omtrent bestraffing is voldaan. Het is n.m. uit gezaghebbende bron, dat het Renter-bureau te Washington weet mede te deelen, dat de Amerikaansehe troepen niet uit Mexico zullen worden te ruggeroepen voor Cörranza zal hebben ge toond, dat hij bij machte is de Amerikaan sehe grens te beschermen (tegen overlast uit Mexico). Waarschijnlijk zal dns in dezen zin wor den geantwoord op Carranza's nota. VROUWENADER. Verschenen is liet eerste nummer van „Yrou- wenadel", tweemaandelijks uitgave der ver- eeniging van dien naam to Nijmegen, Deze ver- eenigiug ook in andere plaatsen van ons land gevestigd, stelt zich ten doel, de christelijke beginselen betreffende de zedigheid der vrou welijke kleeding in beoefening te brengen en bij anderen te verspreiden. ïn een kort inleidings woord verklaart de redactie het „waarom" dezer uitgave. Het eerste nummer maakt een zeer goeden indruk, er is verscheidenheid van arti kelen, een afzonderlijke rubriek handelt ovef de mode, het geheel is geschreven in een, bij alle beslistheid, rustigen toon, de typographi- sche uitvoering is keurig, zoodat bet blad door onze dames zeker met graagte zal gelezen wor den, Voor de leden van „Vrouweuad'el" te Nij megen is de betaling vrij; anderen kunnen zich abonneeren tegen 25 cent per jaar bij de Admi nistratie van „Vrouwenadel", Parkweg 100 te Nijmegen. SINT FRANOISCÜS. De Juni-aflevering is weer goed samenge steld. Hoe meer verseheidenheii, hoe beter, denkt de Redactie blijkbaar. P. Constanties van Eijk vertelt gemoedelijk van een Eerste II Com muniefeest in Brazilië, anderen, die bun naam volgens, gewoonte niet noemen, van Sint Fian- ciseué onder de Saracenen, den Europeeschen Oorlog, geschiedenis der Heiligverklaring, Har- nack's meening over St. Francicus' Orde enz. Met bizonder genoegen lees ik altijd de Sera- fijnsche Kroniek, ffmdat er steeds uit blijkt, dat bet goed, uitstekend zelfs gaat met de Derde Orde-beweging in Nederland. Wie nog meent, dat de Derde Orde niet „bij" is, leze de jaarver slagen van Gouda, Delft en Nijmegen. Het boekje van P. Quirinus, Zielen, 'n verzameling schetsen, wordt vrij gunstig besproken. In de T e r ti a r i s heeft M. van Grinsvcn 0. M. R. het over 't gruwelijk zedenbederf van onzen tijd, waarvan de talrijke gemengde huwe lijken een bewijs zijn. Door zijn artikelen moge er inniger samenwerking nog komen tusschen Derde Orde en Voor Eer en Deugd. Wat over Zondagsrust gezegd wordt, is ook voor eenvou dige lieden de overweging waard. A. v. B. PAARDEN. Kennemer Sportclub „Alkmaar". Do uitslag van de lange baan draverijen, die onder groote belangstelling van een druk op gekomen publiek op het sportterrein aan de Nieuwpoortslaan te Alkmaar worden gehouden, is als volgt: Toekomstprijs: Afstand 1700 AL, prijs 150, Charlotte Corday, van Gobr. Prast te Amster dam; tweede prijs-/ 50, Deldine van D. Aart- man, te Hoogwoud; derde prijs 25, Clemence, van O. Bakker te Oegstgeest. AlcmariaprijsAfstand 2000 M., eerste prijs CCCXI. BISSCHOPSWIJDING. VERVOLG DER IJ. MIS. Na de offergaven des wijdelings in ontvangst genomen en zich de handen te hebben gewas- sclien, gaat de wijder tesamen met den wijdeling de H. Offerande voortzetten. Ook hier ontmoe ten wij weer een gebruik uit vroegere tijden. Daar zien wij vaak dc kardina'on met den Paus, de priesters met hun Bisschop als mede-offe raars de H. Mis opdragen. En wanneer een bis schop een zijner ambtgenooten bezocht, dan haastte zich deze vaak ten aanschouwe van al zijne geloovigen tezamen met hem de H.H. Geheimen te vieren, opdat de eenheid in geloof en liefde van de verschillende herders der Kerk duidelijk aan het licht zou treden. Tezamen en tegelijk met den Wijder bidt dan de wijdeling de gebeden der H. Mis, staande tusschen de assistent-bisschoppen hetzij ter cpis- telzijde, hetzij waar het altaar dit toelaat (zooals bijv. in onze Kathedraal) tegenover den Wijder. Ofschoon het H. OTfer verder met de gewono plechtigheden wordt voortgezet, toont de Kerk toch nog telkens, hoe gewidttig in haar oog de waardigheid is van den bisschop, hoezeer daarom de nieuwsgewijde behoefte heeft aan de hulp des hemels ten einde de ge nade der wijding te bewaren en er voordeel mede te doen. Daarom wordt bij de stille gebe den na de offerande een speciale bede inge- lasclit. En wanneer vlak voor de Consecratie de Wijder de banden uitstrekt over het brood en den wijn, beveelt de Kerk hem andermaal voor den nieuwgewijdo te bidden: „Deze offerande vau ons, uwen dienstknecht en van geheel uw nuisgezin (de gemeente), welke wij U opdragen voor dezen uwen dienaar, dien Gij U gewaardigt hebt te verheffen tot de orde van het bisschops ambt, wij smeeken, Heer, dat Gij ze goedgunstig aanneemt en genadig uwe gaven in hem bcwa- ret, opdat bij, wat hij door een geschenk Gods heeft verkregen, in werken Gode waardig aan wende, en dat Gij onze dagen in uwen vrede regelt, ons ontrukt aau de eeuwige slavernij cn ons onder de kudde uwer uitverkorenen wilt tol len. Amen!" En met hem laat de Iverk den wij deling datzelfde gebed voor zich zeif storten. Vervolgens spreken zij tegelijk de verheden woorden der Consecratie uit over dezelfde hostie, over den zelfden kelk, en voltrekken al dus tezamenn de wondervolle gedaanteverande ring van het brood en den wijn. De gewone ge beden der n. Mis tezamen vervolgend, kussen beiden na het drieu sif die.haalde „Agnes Dei" het altaar en geven dan elk.uider den vredekus, welken de Wijder aai zijn assistenten ever- brengt. 200, Athlete, van K. G. van der Veen, te Har- degarijp; tweede prijs 50, Dorothea, van J. Plevier te Heer Hugowaard; derde prijs 25, Duncan, van P. C. Appel, te IJsehnonde. Kennemcrprijs: Afstand 1G00 M., eerste prijs 300, Crampi, van B. van den Bergh. te Oister- wijk; tweede prijs 50, Betty Brook, van H, Verdegaal to Lisse. Afstandaprijs: Afstand 2000 M., eerste prijs 200, Crampi, van B. van den Bergh te Ois- terwijk; tweede prijs ƒ150. Auto van Gebr. Trast te Amsterdam; derde prijs 25, Duncan, van P. C. Appel te T.Tselmonde. BILJARTEN. Een gewestelijke bond. Op oen Woensdag te Heemstede gehouden vorgadering van do biljartclubs „De Kastanje boom" (Heemstede), D. O.'S. (Haarlem), „Schoten" en „Jan Gijzen vaart" is besloten tot oprichting van een geweslelijken biljartbond. llAAHMMil lltMIKIt Het.bureau voor levensmiddelen. Hst brood- bureau, eerst ondergebracht in dc gehuurde oudo deurwaarders woning is nu in het raadhui» gekomen. De gemeente-opzichter hoeft zijn ka mer ingeruimd en is verhuisd naar een artdci vortrek, korter bij het atcL'ef. Er is nu geen hoekje in het raadhuis meer onbezet. ,Zell's de „jassen kamer" van-de vroede vaderen is, thans ingenomen door anderhalve ty pist. Het raadhuis wordt nu wel gebruikt; ook de burgemeesterskamer is zoowat nooit buiten gebruikdikwijls 's avonds ook nog. Wij vernemen, dat nog een tijdelijk ambte- Wie zei ook weer, dat wij meuschen als eilan den zijn, die elkaar raadsels toeroepen over een ree van misvers-land? En welk first rate Salomon heeft het wijze woord gevonden, dat.alle polemiek uit den boozo is? Daar staan we nu! Evenals de Fransehen en Duitschors op den f.Dooden Man," staan we na zooveel pennevech- teu en stofopjageu nog op het 'eigenste doode punt met ecu microscopisch klein vooruitzicht daar ooit af te komen. gebniW,aiK'voort wordt de oude beschuldiging ingebl u'3 met een misthoorn het land bode 28 Mei). aiia"A<eoderiil ^ie Zondags- wysbaar van zich af. Abonnees der Zondagsbode lachen in hun vuistje: Ho maar, die „Max" ia eventjes afg^ ^rsteld! Schoppen is troef I Lezers der .N. Haarlemsche knippen een ft°gje: In Zandvoort kwamen ze van een koude Sei'mis thuis. Misère ouverte met een praatje! Öet doode punt! I'ondom l'Ideó Mére, de gTOote vraag of 0lne Maria aanbidt zijn in den loop van het ge lu^.een aantal nevenkwesties komen opda- - v' kinderen eener daklooze moeder, die op liun beurt een onderdak vragen: Wat overeenkomstig journalistieke ge bruiken is en wat niet? Of een mondeli ïg debat boven een schrif telijk dito te prefereeren valt? Of in zulk een openbaar, voor elk toegan kelijk debat, het debateerend tweetal het pu bliek en het publiek zichzelf zcozéór in zijn rnacht heeft, dat de waarheid tot haar recht, de veelhoofdige Jury tot een besluit en een teer ét'eerbiedwaardig onderwerp zonder profanatie op de planken zou komen? Hier konden zeer tot mfjn profijt de Mémoires der Anti-revolu- tionnaire partij het noodige licht verschaffen. En last not least de exorbitante vraag of de laatste biecht van Kapelaan Van der Sanden wel in den haak geweest is. Voor Max een dood steek en genadeslag lEr starb post Chris tum natum, loh weisz nicht mehr das Datum! Hoe belangrijk ook, vind ik beter die neven kwesties voor het oogenblik te laten wat ze zijn, om nog een geduldproeve te vragen voor de hoofdzaak. Ala ik op straat loop en ze lachen om mijn Priester jas of mijn kuitbroek vindt geen genade |n andersdenkende oogen, dan acht ik dat zoo ig niet, maar denk toch: nu ja, de smaken ik kan die mensehen niet ver- P ie en mijn verschijning te bewónderen. oc a s ze my betichten op weg naar een diner met cyan-kali in den zak te loopen om heel_ een bloeiende familie valschaardig te ver giftigen en met de zilveren lepels op den loop te gaan in dat geval maak ik me kwaad, wan.* nu is de aantijging even onwaar als ongegrond; ik maak er werk van en spreek die monschen aan en keer mij zakken om.dia zaak moet de wereld uit. Dat een Protestant niet acoord gaat met de Pauselijke onfeilbaarheid, het Rooinsche kloos terleven „onmenschelijk de Roomsehe vasten „ongezond1', de Roomsehe biecht „ongepermit teerd" vindt; nu ja, we luisteren wel liever naar nachtegaalslag, maar ze kunnen het plaatsen; dat die Protestant zoo redeneert is van zijn standpunt begrijpelijk, misschien wel zijn goed reoht, de smaken verschillen! Maar heel anders komt de zaak te staan, als aan de Roomsehe Kerk, die toch wel dezen pluim verdient, dat zij haar leer niet onder stoelen en banken steekt; die juist door Pro- testantsche oogen om haar dogmatisme, haar intransigantie, haar leerstellige onverdraag zaamheid met schuine blikken wordt aangezien, wanneer die Roomsehe Kerk, zeg ik, een leer stuk wordt in de schoenen geschoven, dat Zy doctrinair en in praxi verafschuwt als godde loos en waavoor tea slotte de botste Roomsehe boer de schouders ophaalt. Dat bedrijf heeft de heer Posthumus Meyjes zich tegenover zijn Rooinsche landgonooten veroorloofd, in navolging dat moet gezegd van gansoh een heirban voorgangers dcch die geen kinderen waren onzer communicatieve eeuw, geen mannen van zyn krantenlezenden tijd. Er moet ons beiden, elk voor den kring, waarin wij leven, aan gelegen zijn die zaak .uit de wereld te helpen. Maar hoe?.... Ik zie daglicht I Drie citaten uit den laatsten open brief van Ds. P. M. gaan als herauten dien dageraad vooraf. 1. In deze lange zomeravonden is 't allicht niet de rechte tijd voor een (mondeling) debat. Daarmee ga ik aocoord! 2. „Met een schriftelijke gedaehtenwissoling in mijn Zondagsbode, die maar een weekblaadje is, zouden ettelijke weken gemoeid zijn. De „N. Haarlemsche Courant" is een dagblad. Maar dit terrein is niet neutraal. Evenmin als gij, in uw strijd tegen ongeloof en socialisme, stuk kon schrijft in Dageraads-Bladen of socialisti sche partij-bladen, maar in de „Maasbode", ben ik voornemens tegen de Maria-Afgoderij op te treden in een goed-roomsche courant als de „N. Haarlemsche." Ik kan mij dit volkomen indenken en ben het volmaakt met u eens. 8. „Maar wat mij uw ultnoodiging tot een schriftelijke gedaohtenwisseling vooral doet af slaan, is deze overweging; dat reeds artikelen reeks tegenover artikelenreeks verschenen is. Ik schreef 3 opstellen tegen denMaria-Oultus en u beantwoordde die met 5 opstellen." Waaruit ik opmaak, dat naar de opinie van den schrijver het bewijs dat Rome Maria aan bidt in deze zijn drie opstellen besloten ligt. Nu is dit mijn voorstel. Deze drie opstellen zooala zo daar liggen of opnieuw door u herzien wilde ik in een brochure beantwoorden. Niet gelijk ik dat in de „N. Haarlemsohe" deed, voor een Roomsch pu bliek dó princiepen dei; Roomsehe Maria-vor.- eering ontvouwend; maar woord voor wooi<L, stap voor stap, op een louter objectieve en zake lijke manier, iu twee kolommendruk, de aan klacht cn weerlegging slechts.door een dunne lijii gescheiden. Het in 't oog springend profijt zal vooral dit zijn, dal we eindelijk van het doodo punt afra ken, dat ieder van ons beiden niet slechts door, de eigen mannetjes maar ook door de overzijde geoordeeld en beoordeeld worden en Roomsch ca Onroomsch woord cn wederwoord onmiddellijk kunnen controlceren. Om dit billijk voorstel nog aannemelijker t« maken wil ik: 1. Mijn antwoord vóór den druk naar ^and- voort opzenden, dat do heer Posthumus Meyjee zélf daarin alles schrappen kan wat niet van zuiver zakelijken aard, wat niet zoo zacht als melk en zonnig als het weer is. 2. De opbrengst dezer Simultaan-brochure, die stellig zal gelezen worden, insgelijks aan den beer P. M. opsturen als een Liebesgab# voor de Zandvoortsehe armen. Desvereiseht zou als tusschenpersoon veron dersteld dat zoo iets. noodig ware de „N. Haarlemsche Courant" of een door 'den heer P. M. te kiezen uitgever kunnen fungeeren. Alle» wacht op een woord van u. Tót zoolang ver dwijn ik. Wenn Mensohen auseinandergehn So sagen sie: Au'f Wiedersehnt MAX.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9