^BERICHTEN UIT DE PROVINCIE mr LfissE E.u. UIT DE ZAANSTREEK AGENT Zandvoort. STADSNIEUWS UIT BEVERWIJK DIT ONZE VORIGE OPLAAÖ VAN ONZE RECHTBANK BENNEBROEK. heemskerk. Tepstond gevraagd voor de Nieuwe Haarl. Ort. voor öchacpman's district, ia februari 1903, op mr. Aalberse, die zicli reeds spoedig in de Tweede Kamer thuis toonde. Bij vele gelegenheden nam hij deel aan het debat; in het begrootingsdebat in 1904 en de discussies over de wijziging in de ilooger Onderwijswet onder het ministerie- Kuyper liet hij een principiëel, anti-liberaal ge luid hooren. Sindsdien volgden nog velerlei gelegenheden, waarbij de afgevaardigde voor Almelo zich niet onbetuigd liet. Vooral de onderwerpen van socia len aard trokken hem aan. Doodgedrukt. Zaterdag is te Zetten de 19-jarige B. uit Heteren, door het schrikken van zijn paard op de brug over de Linge tusscben bet paard en de brug bekneld ge raakt en gevallen. Het paard trapte hem op de borst en sloeg op hol, waardoor hem ook het wiel van de zware kar over de borst ging, juist over de .hartstreek. De beknelling was zoo hevig, dat het horloge den indruk van het wiel vertoonde. De jongen was onmiddellijk dood. Vorst. To Culemborg heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag sterk gevroren. Het mijnengevaar. In de maand Mei j.h rijn op de Noderlandsche kust aangespoeld 32 mijnen, waarvan 17 Engelsehe, 11 Duitsclre en 4 van onbekenden oorsprong. In totaal zijn sedert bet begin van den oorlog op onze kust aangespoeld 1046 mijnen. Hiervan waren 552 van Engelscheu, 61 van Franscben, 204 van Daitschen en 229 van onbekenden oorsprong. De pokken te Amsterdam. Sinds 17 Mei zijn in Amsterdam geen nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Een actieve machinist. De Zaterdagmid dag te 4.13 uit Botterdam vertrokken sneltrein stopte bjj Delft, daar de machinist zag, dat er zich personen op de lijn bevonden. De overweg bleek niet gesloten. Aan bet krachtig remmen van den machinist is het te danken, dat onge lukken voorkomen werden. Gestikt. Te Weesp is gisteren een drie jarig meisje in een moddersloot gestikt. Een treurig ongeluk. Te Heteren (Over- Betuwe) is de 20-jarige B., die met een kar, ge laden met lijnkoeken, van het station ,Zetten naar huis reed, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Vermoedelijk is hij ran de kar gevallen en kreeg hij de wielen over de borst. £en wielrijder zag uit de verte hoe de onge lukkige van den grond opstond en weer neer viel. Toen hij hulp wilde verleenen, was de man "eeds overleden. Brand. Men meldt ons uit 's-Hertogen- bosch: Gisternacht ontstond te Bokstel in de boerderij van V. Brekel, bewoond door den land- houwer v. d. Woudevoort een zeer felle brand, verwijl de. bewoners sliepen. Het vuur breidde lich zoo snel uit, dat de bewoners zich slechts aaet de grootste moeite konden redden. Hof- atede en inboedel verbrandden totaal, terwijl een paard, een schaap, twee koeien, een kalf en een aantal kippen mede een prooi der vlammen werden. De schade voor den getroffene ia zeer aanzienlijk, daar een en ander slechts tegen een zeer lagen prijs was verzekerd. HAARLEM. TOEDIENING VAN HET H. VORMSEL. ZJ)J3. Mgr. Callier heeft Zondag met de gebruikelijke plechtigheden aan 737 kinderen uit Haarlem, Heemstede en Schoten het H. Sa- trament des Vormsels toegediend in de Kathe draal. Van deze werden om 1 uur gevormd 349 jongens, om half vier 388 meisjes. ONEERLIJKHEID. Door de politie te Zandvoort is aangehouden de dienstbode O. L. uit Amsterdam, die te Zand- voor in betrekking was bij eene aldaar tijdelijk vertoevende familie en ten wier nadeele zij ver schillende voorwerpen had ontvreemd, o. m. een zilveren ceintuur ter waarde van f 60. Ge noemde ceintuur is alhier in beslag genomen en 4e verdachte is ter beschikking van de justitie alhier gesteld. DE HEER KAMERBEEK OVER BELANGEN EN KLASSENSTRIJD. Aanstaanden Woensdag om half negen •preekt de heer Kamerbeek in het gebouw „Sint Bavo" over „Belangenstrijd en Klassenstrijd". Uit de advertentie in ons blad blijkt, dat deee voordracht gratis toegankelijk is voor alle Katholieken van Haarlem. HOOFDACTE-EXAMEN. In de „St. Ct." wordt medegedeeld, dat voor deelneming aan het hier te houden examen voor do hoofdacte men zich vóór 16 Juni moet aan melden bjj den voorzitter der commissie, den heer C. van Byysen te Alkmaar, HOLLANDSCHE HANDELSBANK. In de gister gehouden algemeene vergade ring van Aandeelhouders van deze alhier geves tigde bank werden balans- en winst- en ver liesrekening over het afgeloopen boekjaar goed gekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pOt. De aftredende Commissaris, de heer A. D. de Marez Oyens,. werd met algemeene stemmen herkozen. DE LOODGIETERSSTAKING. Vanwege de patroonsorganisatie is aan de gezellen bericht gezonden, dat geen gevolg kan worden gegeven aan het verzoek der gezel len inzake uitbetaling van loon door die pa troons hij welke is gestaakt, gedurende den tijd» dat daax het werk is onderbroken en wel op grond dat de „dienstweigering hoogst onredelijk *n voorbarig was." Vanwege de gezellenorganisatie is naar aan leiding dezer mededeeling heden aan die pa troons het volgende antwoord gezonden: Uw schrijven d.d. 2 Juni is op onze Vergade ring d.d. 4 Juni behandeld sn besproken; zoo mede werden besprekingen gevoerd over de onferentie d.d. 81 Mei j.l. De leden, kennis ge nomen hebbende van de verklaring van uw be stuur, dat de drie betrokken firma's in het öonilietjgefaudeevd hebben, kunnen geen genoe gen nemen met het voorstel door uw bestuur aan ons bestuur op bovengenoemde conferentie gedaan. De gezellen hopen dan ook, dat u alsnog de zaak wensoht op te lossen, door de 2 cent per uur loonsverhooging uit te doen betalen, onder welken vorm dan ookhetgeen tot oplossing van het conflict zou kunnen leiden. Wij rekenen dan ook, dat uwe organisatie hare verplichtin gen tegenover onze organisatie na zal komen, en zien uw antwoord uiterlijk tegemoet Dinsdag 6 Juni voor 's avonds 7 uur. Mofchten de bespre kingen niet leiden tot een goed resultaat, dan zal do gezellen-organisatie uitvoering geven aan de besluiten op onze vergadering genomen. (Dit besluit betreft eene staking in bet geheele bedrijf. Redactie.) Mocht uw bestuur nog een bespreking wensehen met ons bestuur, dan zijn wij daartoe gaarne bereid. Doch dan ook voor Dinsdagavond 7 uur. ROOMSCH KATHOLIEKE KRING. De R. K. Kring komt Donderdag 8 Juni a.s. in buitengewone algemeene vergadering bijeen, Ln bet Sociëteitsgebouw, Jansstraat 49. Op deze vergadering zullen verschillende mededeelingen gedaan worden van veel belang voor de vereeni- ging. Na de vergadering zal de weleerw. Heer Burwinkel een lezing houden over „Kerk en Democratie." HAARL. VOETBALBOND. Deze bond heeft Zaterdag in café „Neuf" de jaarvergadering gehouden, waarin de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd werden. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat het geheele bestuur herkozen werd. Tenslotte werden de medailles uitgereikt. (Zitting van gisteren). Ruiten vernield en nog wat. A. F. V. en H. M. V., een paar opgeschoten jongelui, stonden terecht, beschuldigd van in den nacht van 81 Januari op 1 Februari in de woning van de bierhuishoudster J. P. eenige ruiten te hebben ingegooid. Bekl. ontkenden. Daar een der getuigen, die va rende was, niet was verschenen, werd de zaak, nadat de bierhuishoudster was ge hoord, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Een van het tweetal, H. M. V., had nog meer op zijn geweten. Bekl., een echte op schepper, die veel misbruik van sterken drank maakt, had op 17 April aan een zo- keren O. v. d. H. 'n klap in t gezicht gege ven. Ook dit ontkende bekl., een brutaal type. Toen een knecht van v. d. H. getui genis aflegde, beweerde bekl. dat die na tuurlijk stond te liegen!.... De eisch in deze zaak luidde 1 maand ge vangenisstraf. Overtreding der hondenbelastilig- verordening. Alweder kwam daarna een koopman in alles, een zekere A. A. de R., het beklaag denbankje binnen, een man die als gewoon te heeft om voor z'n honden geene belasting te betalen! Bij de behandeling der zaak viel te con- stateeren, dat men met consideratie optreedt tegen hen, die wegens werkloosheid enz. niet kunnen betalen en dat men hun uit stel verleent. Maar bij bekl. is onwil ln 't spel. Om bekl. te leeren aan zijne verplichtin gen te voldoen, vorderde 't O. M. tegen hem twee geldboeten van 6 of tweemaal 5 da gen hechtenis. Een cel vernield. Dezelfde bekl. stond nu terecht, omdat hij op den 14en April, toen hij ln een cel in 't Paleis van Justitie zat opgesloten, daar deerlijk had huisgehouden en zich als een echte woesteling had aangesteld, als een gevolg waarvan de cel was beschadigd ge werden. Bekl. deed het voorkomen als had hij dorst gehad en nu op die manier om een glaasje water had gevraagd. Dat was zoo zfn ge woonte, wanneer hij dorst had! Het O. M. vorderde 1 maand tegen bekl. Bekl. vToeg: „Kan ik er niet afkomen met het betalen van de schade!" De president: „Nu wil je betalen en als je betalen moet om je verplichtingen na te hom en, dan heb je 't geld niet. Hoe zit dat?...." Na de grondwerkersstaking. In de dagen van de grondwerkersstakïng kwam op den Kleinen Houtweg een werk willige den staker D. G. tegen, die hem pardoes een klap in 't gezicht gaf. Heden moest G. zich deswege verantwoorden. Hij was niet verschenen. Daarna werd gepauzeerd. Uitspraken. De Arrondiseements Rechtbank heeft gis teren de volgende uitspraken gedaan: A. F. van V., opzichter te Haarlem 14 dagen gev. straf met 2 jaar proeftijd. N. P. van B., loopjongen te Haarlem dief stal, 6 maanden tuchtschool. L. J., werkman te Zaandam, 3 maanden gev. straf J. R. B., werkman, zonder vaste woonplaats, diefstal 4- maanden gev. straf met aftrek prev. hechtenis. D. S., werkman te Haarlem, heling, vrijge sproken. J. S., arbeider te Haarlmeer, verboden uit voer f 5. boete of 5 dagen hechtenis O H., werkman te Koog aan de Zaan, beleed, ambtenaar en mish. 6 weken gev. straf. G. v. K., metselaar te Haarl liede en Spaam- woude, beleed, ambtenaar ƒ15 boete of 15 dagen hechtenis. G. B., Scheepstimmermansknecht te Koog aan de Zaan, beleed en bedreiging ambtenaar, 2 maanden gev. straf. J. O., werkman te Wormerveer, wederspannig- heid 14 dagen gev. straf. N van der W., koetsier te Velseroord, diefstal, 1 maand gev. straf. J. G. van D.. vischhandelaar te Amsterdam, poging tot veihoden uitvoer 3 maanden gev. straf. E. van der J., zonder beroep te Velseroord, diefstal, 14 dagen gev. straf. P. Z., werkman te Schoten, 2 appèlles overtr jachtwet 2 maal 30 boete of 2 maal 8 dagen hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 Juni: d. van C. Selhorsï-'deBoer 2 z. van H. Zwier-Venekamo .4 Juni z. van M. J. Philips-Sarlemijn, Overleden 3 Juni: N. v. Hunen vr. 17 jr., Spaarne J. M., 9 j. d. van P. J. Korthoven, Oranjeboomstraat A. Voorting 88 jr. Plein E. Stevenhaagen-Vermeulen 74 j uasthuis- laan. BUITENLAND. HET GRIEKSCHE FORT PHEAPETRA BEZET. LONDEN, 3 Juni. Uit Saloniki wordt ann de „Times" gemeld, dat het fort Pheapetra bij Kruekevo door Bulgaren ig bezet. HEEMSTEDE. Gemeentezaken. B. eu TV. stellen voor aau de ambtenaren, beambten en werklie den. der gemeente een toeslag voor eens toe tc kennen van f 10 en bovendien een toe slag voor eens van f 2.50 voor elk tot hun gezin behoorend wettig 0f wettig erkend kind, beneden den 15-jai;igen leeftijd, waar van de uitbetaling zal geschieden op Zater dag 10 Juni. B. enjlV. stellen voor om in de Algemeene Politieverordening dezer gemeente de vol gende bepaling op te nemen. Verordening tot wijziging- van de Alge meene Politie-Verordening der gemeente Heemstede. Art. 13bis. Met boete van ten hoogste f 25 wordt gestraft ieder, die riet of dek- hooi op schelven bewaart binnen een af stand van 100 Meter van woonhuizen, ge bouwen ol' andere getimmerten of opgaand geboomte. Dit artikel js van toepas sing op hem, die daartoe vergunning heeft bekomen van Burgemeester en jWethoudders B. en ;W. stellen voor hen te machtigen om van de rechten, vo-ortspruitende uit de overeenkomst van den 13 November 1880, gesloten tusschen de toenmalige eigenares sen van de Hofstede „Leeuw en Hooft" en de N. V. Üo Noord-Luid-Hoüandsche Stoomtramweg Maatschappij te Hillegom, welke rechten op deze gemeente zijn over gegaan, afstand te doen ten .behoeve van de Noo.rd- Zuid-Hollandsehe Tramwegmaat schappij en zulks tegen betaling van een bedrag Van f 400. B. en TV. stellen voor hen te machtigen de rioleering van den Cloosterwegj te ver lengen tot do verbreede Wippervaart langs de noordzijde van het terrein van het be drijf over de strook grond aangekocht van den heer G. N. Aberson. HAARLEMMERLIEDE e. a. De Bchoonheidscommissie opg|eh|even'! Men meldt ons: In de vergadering! van B. en <Wi van deze gemeente is de schoonheids commissie opgeheven. HAARLEMMERMEER. Dr. van Dorsten. Onder zeer vele blijken van belangstelling vierde Dr. J. H. van Dorsten te Nieuw-Vennep zijn 25-jarig jubileum als ge neesheer. Velen kwamen hem complimenteeren, of zonden op andere wijze hun belangstelling. Van verschillende zijden werden hem fraaie bloemstukken, toegezonden. T>e paardexxintxrk.t «ii© lieden gelxouden werd te Hoofddorp was van zeer weinig beteekenis. De aanvoer bedroeg slechts 'n 25-tal paarden en hitten. Handel was er zeer weinig en handela ren van eenige beteekenis zijn nog wel gearri veerd doch vertrokken weer vrij spoedig daar er absoluut voor hen geen handel was. Alleen in het minderwaardige soort paarden werd onder ling nog eenigen handel gedaan of ook wel ruil handel gepleegd. Een nieuwe bond. In verhand met de groote vlucht die de geitenfokkerij in deze gemeente heeft geno-men, waardoor er een zeetal vereeni- gingen zijn gevormd op dit gebied, zijn er plan nen aanhangig om van deze vereenigingen een bond te vormen, waardoor men meer gelijkvor migheid verkrijgt. Binnen korten tijd zullen de besturen dezer vereenigingen bijeen geroepen worden om over deze gewichtige kwestie te be slissen. In de registers van deze geitenfok-ver- eenigingen zijn niet minder dan 1400 geiten in geschreven, hetgeen al een zeer respectabel ge tal is. Regeeringsvet. In deze gemeente is een 'flinke partij regeeringsvet gearriveerd. Het wordt van a.s. Donderdag af bij vier winkeliers in de ver- sohillende deelen dezer gemeente verkrijgbaar gesteld voor arbeiders en kleine burgers tegen den prijs van 0.42*/^ per pond. Personalia. Mej. P. J. v. Grootveld heeft met ingang van 1 Juli a.s. ontslag gevraagd als hulp-telefoniste, wegens huwelijk. Gejuetenfcenaad. Raadsvergadering wordt gehouden op Donderdag 8 Juni a.s. des avonds te half 8. Te behandelen' o.m. drink watervoorziening. HILLEGOM. R.-K. Politieke Propaganda-dub. Zondag werd alhier eene vergadering gehouden tot op richting van bovengenoemde dub. Deze verga dering was zeer goed bezooht en werd geleid door den heer A. Murk, die het doel uiteenzette. Een voorioopige commissie werd benoemd, die later door een definitief bestuur zal worden vervangen. Uitvoer van aardapelcn. Men schrijft ons: Het staat te bezien ol de aardappelsoort Eigen heimers straks wel naar Duitschland zal mogen worden uitgevoerd. Voor de z.g. Duo cf York zal 't wel ggan. Voor de verbouwers der eerst genoemde soort, welke hier in groot kwautum wordt "geteeld zou het een schadepostje zijn als Eigenheimers voor den export geweerd moesten worden. Kruisverbond. Zondagavond vergaderde „St. Befnardue". De opkomst was zeer goed. Eenige nieuwe Inden werden geïnstalleerd. Tot be stuurslid werd gekozen de heer A. de Boor. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld en tot afgevaardigde voor de jaarverg. gekozen de heer A. A. Wassenaar. De voorzitter bracht een woord van dank aan het afgetreden be stuurslid, den heer van Gennip, voor het vele 'dat deze voor, het Kruisverbond heeft verricht. ZANDVOORT. 'Aangekomen vreemdelingen. 8. Dulnker. 'Am sterdam, Tramstraat No. 15, 7 pers. M Drost, Bloemendaal, Zandv. laan No. 122, 4 pers. J. ten Laare, Amsterdam, idem, no. 183, 5 pers. H. Stefels, idem, Haarl, straat no 74, 7 pers. J. Preijde, onbekend, Diaconiehuisstraat no. 36, 4 pers. D. van Zetten, idem, idem, 2 pers. Wed. J. H. van Balen, Amsterdam, Haarl straat no. 72, 4 pers. J. J. Jacobs, idem, idem, no 62, 7 pers. B. Cats, idem, idem, no. 60, 5 pers. J. H. r Busselman, idem, Paradijsweg no. 7, 2 pers. L. J. Simontis, idem, Brederodestraat, 5 pers. A. J. Vie, idem, idem, 2 pers. W. Hazen, idem, Haarlemmerstraat no. 76, 4 pers. I. van Gen- dringen, idem, idem, noa 24, 6 pers. J. C Trom- pert, 's-Hertogenbosch, idem, no. 47, 3 pers. A. A^ J. Prins, Amsterdam, idem, no. 33, pers. JTB. Schaap, idem, idem, no. 43, 3 pers. li. Blitz, idem, Schoolplein no 4, 3 pers. R. Ose- negg, Weenen, Ostadestraat no. 8, 9 pers. J. B. F. van Nie, Amsterdam, Kostverlorenstraat no, 10, 6 pers. J. Lierens, Watergraafsmeer, idem, no. 13, 3 pers. Ph. Simons, Amsterdam, idem, no. 2, 5 pers. J. H Kleibeuker, Groningen, idem, no. 2, 6 pers. C. Baar, Amsterdam, Bou levard Barnaart no. 14, 5 pers. S. Zeldenrust, Amsterdam, Kerkstraat no. 7, 3 pers. C. Höwler, idem, Zuidbuurt no. 19, 7 pers. Mevr v. d. Berg, idem, Parallelweg no. 93, 3 pers. Ricardo, idem) Pension Gompertz de Beer, 5 pers. A. Polak, idem, idem, 1 pers. Mevr. Holthuis, Arnhem, Hoogeweg no. 78, 1 pers. Mevr. van Dijk, Am sterdam, idem, 2 pers. Mej. Cassée, Haarleme idem, 1 pers. Fam Kelk, Amsterdam, idem, 4 pers. H. C. van Zalingen, Bussum, Zeestraat no. 2022, 1 pers. Mevr. Petri, idem, idem, 1 pers. A. v. d. Berg, idem, idem, 1 pers. L. Iiar- tog van Banda, Amsterdam, idem, 3 pers. SPAARNDAM. GEMEENTERAAD. Gisterenavond vergader-de de Raad alhier, onder den voorzitter S. G. L. F. Baron van Fridagh. Na een hartelijk woord van wel kom tot wethouder K. Max, die van zijn ziekte weer hersteld ie, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een stuk van den Raad van State, die aandringt om de noodige stukken in te zenden, vóór 10 Juli met hit oog op het verzoek aan H. M. de Koningin, om de begrooting goed te keuren. Het stuk wordt voor kennisge ving aangenomen, omdat alle stukken reeds opgezonden waren. Het derde punt: „verordening winkelslui ting" werd aangenomen op verzoek van verschillende winkeliers alhier. Het vierde punt „geldleening rijksveldwach ters-woning ad 1100 wordt zonder discus sie aangenomenj; dat gold ook voor punt 5: „ige)lclleening buitengewone uitgaven over 1915 ad 700." De voorzitter deelt mede dat het terrein aan de Noordervaart weer defi nitief gemeentegrond is; hadden belangheb benden willen procedeeren, dan hadden zij 'dit vóór Mei moeten doen. Punt 6: Financieels regeling begrooting 1915: Over 1915 moet nog 1500 betaald wor den. B. en W. stellen voor de kasleening over 1916 met 2000 te verhoogen tegen 3% pet. Punt 7: Ontslag gemeente-opzichter. Inge komen was een verzoek van den heer L. Tuymnan om eervol ontslag. Hem zal ont slag worden verleend. Punt 8: Ontslag straatreiniger, wordt aa ng enomen. Punt 9: Benoeming eclioolsehoonmaaketer. Benoemd wordt wed. Naufa tegen 1 Juli. SANTPOORT. De R. K. Kiesvereeniging had het genoe gen in samenwerking met de E. K. Centr. Pol. Prop. Bond „Beverwijk" een welge slaagde vergadering te houden. De opkomst was voor den tijd van. het jaar zéór goed'. Als spreker trad op de heer B. Th. de Wolf, van Amsterdam, met het onderwerp: „De strijd." In levendige taal schetste spreker den strijd van 1913 en liet duidelijk uitko men, dat deze door links in vele opzichten allesbehalve eerlijk werd gevoerd, duit leu gen, laster en bedrog onder de veel ge brachte wapenen behoorden. Met voorheel den maakte hij duidelijk dat de reehtsche partijen, ofschoon in de oppositie, geheel en al regeeringspartij was geworden. Dit kan links niet van zichzelf getuigen. Streng gispte hij het misbruik, dat er is gemaakt van den Godsvrede en de manier waarpp men ons den Strijd heeft opgedrongen. Rechts zal echter als ridder van de goede zaak niet weigeren den toegeworpen hand schoen op te rapen em zal den strijd strijden met middelen ter onzer beoordeeiing. Het Staatspensioen van dit ministerie werd vergeleken met wat Talma wilde, en aangetoond werd, dat de drang naar alge meen kiesrecht slechts bestaat in de verhitte verbeelding van sommige llnksche leiders. In een schitterend slotwoord wees spr. de kiezers op hun plicht te zorgen, dat de reeht sche Eerste Kamer behoiiden blijft, waar voor hij verschillende redenon ontwikkelde, en wel als voornaamste dat de erkenning van God in het openbare leven niet geheel en al verdwijnt. De spreker moebt de voldoening smaken, dat de aanwezigen met gespannen aandacht luisterden, en dat hij beloond werd met le vendig applaus. VELSEN. De telefoon. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend: dat te Velsen een hulpbureel is gevestigd van het locale Rijkstelephoonnet Velsen, met centraalhureel te IJmuiden. Het abonnement voor aansluiting aan 't loeale Ryksitelephoonnet Velsen van percee- len, gelegen binnen den kring getrokken met een straal van 1000 M. uit een der bnreelen te IJmuiden of Velsen bedraagt 50 per jaar, verhoogd voor elke 100 M. (of gedeelte daarvan) hemelsbreed gemeten, dat een per ceel gelegen is buiten den kring met 2 per jaar. De diensturen voor he4 geven van verbindingen op het hnlpbureel te Volsen tot het voeren van locale gesprekken, zullen later worden bekend gemaakt. Inbraak. Men meldde ons gisteren, te laat voor ons vorig nummer: Terwijl de heer K. Zondagavond met zijn gezin naar do kerk was, ia in diens woning ingebroken. Door verbreking van een ruit verschafte men zich toegang. Alles werd doorzocht, eenig geld 50) werd medege nomen, de brandkast werd echter niet gefor ceerd. De bovenbewoners waren in dien tijd nog in den tuin geweest ,doch hadden niets bemerkt. Dit is reeds de derde maal, dat bij den beer K. werd ingebroken. Ook de vorige malen werd geld meegenomen, eens zelfs de cassa uit den winkel. v IJMUIDEN. Diefstal van telephoeadraad. Do Haagsoht krijgsraad heeft veroordeeldP. A. B., J. B. en 'N. P. K., miliciens der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, terzake van diefstal in vereeni- ging van een groote hoeveelheid telefoonkoper» draad, koperen bouten en moeren, meermalen gepleegd, resp. tot 0 maanden, 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf, voor allen met ontzeg ging van liet recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. De eisch was IVsj 1 en 2 jaar. Ons postkantoor. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bet hulptelegraaf- eu hu]pteiephoo k t alhier met ingang van 5 Juni 'v°lclagen zal zijn opengesteld van 9 tot J0 uur voor- middags, alsmede van 12 tot 1, 2 tot 3 eil g tot 7 uur namiddags. ALKMAAR. Personalia. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 September, benoemd tot leeraa* aan de Rijks-hoogere burgerschool alhier, J'. F. J. Atkins en A. J. Leckie, beiden than? tijdelijk leeraar aan die school. UITGEEST. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer L. Yff, slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het examen stuurman 1ste klas op de groote vaart,. R. K. Kiesvereeniging. Zondagavond hield onze R. K. Kiesvereeniging eene buitengewone algemeene matig bezette vergadering met het oog op de candidaatstelling voor de a.s. Staten verkiezing. Ook de Z.E. Heeren Geestelijken waren aanwezig. Met algemeene stemmen werd tot onzen candidaat voor de Provinc. Staten in het district Alkmaar ^aangewezen, het aftredend lid, Jhr. Gevers van Heemskerk. Het verslag van de Centrale Kiesvereeniging voor de Provinc. Staten, door den secretaris uit gebracht, mocht aller goedkeuring wegdragen. Alsnu werd door den voorzitter de spreker van dezen avond, do heer G. Ad. Eeltink yerzoeh zijn rede te houden, wel voor een klein getal leden, maar dan toch zeker de meest actieve leden onzer Kiesvereeniging. Daarna begon de spr. zijn interessante lering over de hijj»ndor«. school en den politieken strijd, welke voor dracht aandachtig werd aangehoord. Een daverend applaus viel spreker voor zijn keurige eu mooi gestyleerde lezing ten deel. De voorzitter dikte dit nog aan door den heer Eel tink zijn dank te brengen namens Bestuur e vergadering. Kiezerslijst. Do kiezerslijst, bevat voor onze gemeente 752 kiezers voor de Staten en Kamers, waarvan 332 R. K. kiezers. Van de 555 kiezers voor den gemeenteraad zijn er 237 R. K. kie zers. SCHAGEN. Aanvulling kerkbericlit. Zaterdag: Vigi lie of vooravond van Pinksteren: gebeden vastendag. Sparen. Bij de spaarkas „St. Thomas van Vil lanova" is gedurende de maand Mei ingelegd 341.95 en terugbetaald 89.1814. Het laatsrte uitgegeven boekje draagt, het nummer 254. Kruisverbond. Zooals gewoonlijk was de ledenvergadering van het. Kruisverbond druk bezocht. Na installatie van een vijftal nieuwe leden werden d|e ingekomen stuk ken behandeld, waarbij een schrijven van Pater Borromaeus de Greeve dat deze ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Mariavereeniging en het Kruisvérbond een feestrede /al bomen Jiouiden. Do verdere besprekingen waren in hoofd zaak gewijd niden. Drankbestrijdingsdag, welke hier den 2en Pinksterdag zal gehou den worden. 's Middags half een optocht met muziek en vaandels, opstelling aan de Meerstraat. De stoet zal den volgenden weg nemen: Bree- straat, Schans, Alkmaarsche straatweg, Wolf- en Dekenstraat, Monnikenweg, Schans, Peperstraat, Koningstraat, Zeestraat Villapark, Zeestraat, Baanstraat, Ke s Deli's- weg, Bomerkerkweg. Daarna verdoelen de deelnemende vereenigingen zich over de bei- do zalen van de Kweekschool en de Leer school. Hall' 2 beginnen de groote vergaderingen waar zullen spreken mej. Mooijman uit Rot terdam, Pater Appelman en üe heer Hiep Amsterdam. De 2e Pinksterdag belooft een scboone dag voor de Roomsche Drankbestrij ding te worden. ZAANDAM. Ernsltfge vechtpartij. Tusschen twee Bel gische wieders in dienst van een landbou wer in den Amsterdammer polder alhier, ontstond Zondagavond ongenoegen op het Zwarte pad alhier. De Tuzie kreeg zulk een ernstig verloop, dat een van hen het mea trok en zijn tegenstander zeer ernstig in den rug verwondde. De getroffene werd per brancard naar 't ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. CL, Naseau- laan 49, Haarlem. PRINS HENDRIK BIJ EEN ROODE- KRUISOEFENING. Z. K. H. Prins Hendrik zal morgen een ge neeskundige oefening van het Roode Kruis W IJmöiden bijwonen en na afloop der oefening het noenmaal gebruiken bij jhr. mr. Boreel van Homelanden oj> Waterland te Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2