DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 79? OORLOG n NASSAULAAN 49, HAARLEM ^an hedenmorgen BUITENLAND BINNEHLAND rï -, T<ï/efoo:n ri7Q v - Vrijdag 9 Juni 1916 4ist« Jaargang d°",S P"« tym Intercomm» Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen, EEBSTE BLAD. HAARLtMöCHE ALUUAGJES N° 1940 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Berichten in drie regels. BARTBÏaI T Witte Schoenen QekseurJe Schoenen CMiï ABONNEMENTSPRIJS: O Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; M de agentschappe n f 0,1.2»; afzonderlik nummers 0,05. Van 15 advertentiën regel meer 0,10. PRIJS DER ADVERTENTIËN: regeis f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0, iën in de rubriek „Vraag cn Aanbod" van 15 regels 0,40, e 20 elkt VOOR ONZE GEMOBILISEERDE KIEZERS. De Provinciale Statenverkiezingen staan nu voor de deur en aan de belangrijkheid van dit driejaarlijksch tournooi behoeven we onze lezeis, naar wij vertrouwen, niet meer te overtuigen. De huisgenooten van onze gemobiliseerde kiezers in 't bijzonder van landweermannen •en landstormers mogen nu extra goed toezien dat het aan hen niet ligt als deze mannen niet ter stembus zouden komen. Wie tot de "landweer en landstorm behooren kunnen allen hun stemrecht uitoefenen, mits hun door de militaire autoriteiten verlof verleend wordt! Dit verlof zal door de bank zeker verteend Worden, doch het is mogelijk (en billijk te acn ten) dat deze autoriteiten een bewijs verlangen dat bedoelde gemobiliseerden inder^ kl®e^ zijn en opgeroepen worden ter stembus. Men zorge er daarom voor dat hun tijdig de stem- kaart bereikt. Als zij deze kunnen vertoonen is dit voldoende. Aan de huisgenooten dus de taak dat aan het verzuim om de stemkaart te zenden niet ie wijten is dat'vele kiezers hun plicht niet kunnen doen. Onze gemobiliseerde reclitsche kiezers vormen een kracht, die wij in deze kri tieke tijden niet mogen versmaden. AGENDA. lü JUNI. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Zaterdag 10 Juni. Allerlei zaken, zaal 2. Contributie betalen, zaal 3. Spaarkas, zaal 4. Arbeid Adelt, zaal 6 Spaarbank, zaal 7. OVERZICHT. De toestand om Verdun schijut voor de Franschen meer en meer kritiek te worden. Men wordt reeds bevreesd, dat de stelling den voortdurendeu druk van de Duitsche troepen niet zal kunnen blijven weerstaan. Wel wordt getracht door middel van do pers liet volk gerost te stellen, doch de geruchten welke daaromtrent loopen zijn Sterker dan to censuur. Die geruchten zeggen ook, dat de groote verliezen, welko de Franschen lij den, het gevolg zijn van nalatigheid en zor geloosheid. Naar .aanleiding van deze volksstemming heeft het Kamerlid Favre 'bij de regeering onlangs een interpellatie ingediend over de gebeurtenissen hij Verdun; doch de behan deling daarvan werd nog steeds op aandrin gen van de regeering uitgesteld. Thans heeft echter de Fr arische Kamer nog tegen den zin van den minister-presi dent besloten de interpellatie-Favre den 16den Juni in behandeling te nemen, en wel in dien zin, dat nadat Favre zal hebben ge sproken cn Briaml geantwoord, do Kamer zal uitmaken of zü de aangelegenheid in openbare of geheime vergadering nog ver der zal bespreken. De Russen beginnen met hun offensief te gen het Oostenrijksche front nu meer ter- vei m orderingen te maken. Op tal van pun ten hebben de Russische troepen niet alleen do rivieren lkwa en Styr bereikt, maar zij *!li' ze overgetrokken en zetten aan de andere -0 lmn offensief voort. In Calicië zoo 'Ueldt liet Russische stafbericht verder heeft de infanterie sterke verdedigingswer- kc i'P liet front Trybuehowce-Jaslowice ■venueesterd en is zij do rivierlinie van de Ptrypp, zeer dielvt genaderd. Gedurende de- laatste gevechten werden pniemv 58 officieren en ongeveer 11,000 sol daten gevangen genomen. ïu de sobere communique's vail den Oos- teu' .oh ;a generalen staf wordt.erkend dat lilJ Dosiénrijksehc troepen in Wolhynië zijn 'enig-getrokken, waar zij hun nieuwe stellin- Sen thans hebben bereikt. Aan de Styr. de lkwa en ten noorden var Wiszniewczyk (aan de Strypa, ten noorden vau Buezacz) peggen zij verscheidene Russische aanvallen e hebben afgeslagen. Te f-, deel "mover de verliezen op hun Oostelijk °pt hebben de Oostenrijkers weer voor- eu behaald in Italië. Daar bobben zij zioh 'T den Monle Lemerle, ten Z.O. van Co- *>l|ua, gevestigd en zijn zij ten oosten van l)llio tot voorbij Ronelu doorgedrongen. °i-der hebben zij nog den Monte Meletta, 611 noordoosten van Gallio, stormen- 5erhand genomen. u doze eerste week van Juni werden-te- fcöïll küV;| cn weer 12,400 man en 215 officieren ngen genomen. e verstandhouding tusschen de gealliecr- en Griekenland begint meor vijandig borden. De Engelsehen nemen scherpe d en maatregelen tegen Griekenland wegens bet. toelaten van Bulgaarsehe troepen op Griekseh gebied. Het gevolg hiervan zal na tuurlijk zijn, dat' de Duitsch-Bulgaarsehe troepen zullen trachten zicli ook andere steunpunten te verzekeren eu.... dan zul len vermoedelijk wel botsingen voorkomen, waardoor Griekenland oorlogsterrein zal worden. Naar berichten van opvarenden van te IJmuiden binnengekomen treiters, zou ver moedelijk weer een zeegevecht hebben plaats gehad. Officieele mededeelingen daarom trent ontbreken echter nog 'ten «enenmale, zoodat wij ons voorloopig slechts to .e vermelden der berichten uit IJmuiden moe ten bepalen. VERDUN IN GEVAAR? Eerst, tijdens het groote offensief tegen Ver dun, dat in de tweede helft van Februari begon, zijn de Duitschers over het gcheele front bij en om'Verdun met reuzenschreden vooruitgekomen en vervolgens hebben zij in de periode van schijnbare rust, vooral ook in de laatste weken, nog verschillende belangrijke vorderingen ge maakt. Wij herinneren slechts aan het bezetten van den Mort-Homme, van Cumières eu Dam- loup, de herovering van Douaumont en nu pas weer van het fort Vaux. Thans zullen vermoedelijk de aanvallen wor den gericht op de forten Tavannës, St. Michel en Belleville, waarvan dan zal blijken of ze beter tegen het zware geschut der Duitschers bestand zijn dan Douaumont en Vaux. De Duitschers zijn op enkele plaatsen, op den rechter oever van de Maas, doorgedrongen tot op een afstand van ongeveer 6 KM. van Ver dun en kunnen de vesting gelijk men weet reeds sedert lang met hun zwaar geschut be stoken. Op den linker Maasoever staan zij volgens het oordeel van overste Frey in de „National Ztg." nog slechts 8 K.M. van den spoorweg Verdun—Parijs. Wanneer deze verbinding, zij het ook alleen door artillerievuur, te verbreken zou zijn,' zou 'dit reeds groote strategische be- teekenis hebben. Verdun heeft/ volgens dezen Zwitserschen militairen schrijver, reeds zijn be- teekenis als uitvalspoort tegen Metz verloren. Binnenkort zou zelfs de val van Verdun te wach ten zijn; hetgeen hij nog- slechts een kwestie van tijd noemt. Dit moet dan ook de reden verklaren waarom aan beide zijden met zulk een hardnek kigheid wordt gevochten. Volgens den Parijschen correspondent van het Deensche blad „Dagens Nyheter" is men te Parijs dan ook zeer bezorgd over den toestand van Verdun en neemt deze bezorgdheid nog steeds toe. „Men is, naar deze correspondent aan zijn blad seint, te Parijs van oordeel, dat de strijd in de laatste dagen een steeds heftiger karakter aanneemt. De Duitschers vallen dag en nacht aan. Zij hebben al hun beschikbare strijdkrachten van achter het front bijeenge bracht en een zoo groot aantal stukken zwaar geschut, als op de andere frönten maar gemist kon worden." Natuurlijk doen de Fransche bladen hun uiter ste best om de bevolking tot kalmte aan te ma nen en gerust te stellen. Zoo wordt verzekerd, dat de verdedigers thans veel sterker stellingen achter Vaux hebben ingenomen, waarbij de „Pe tit Parisien" de aandacht er op vestigt, dat van nu af het fort Tavennes het meest vooruitgescho ven verdedigingswerk ten Noordoosten van Ver dun zal zijn. De Fransche verdedigingslinie be staat nu uit het fort Tavannes, het fort Souville, de batterijen van Fleury en de batterij van Froi- de Terre, ondersteund door de forten Belleville cn St. Michel. Dit is zegt het blad de sterkste van alle linies, welke de Franschen vool' Verdun bezitten. De Duitschers zullen hier dus nog een zware taak te verrichten hebben. Do Engelsehe en Duitsche verliezen in het zeegevecht bjj Jutland. Nu ook de Duitsche regeering nadere mede- deeling deed van de geleden verliezen, kunnen deze naar beider eigen opgaven als volgt worden vastgesteld: De Engelschen verloren: „Queen Mary" (27,000 ton), „Indefatigable" (18,750 ton), „In vincible" (17,250 ton), „Defence" (14,000 ton). „Blnek Prince"' (13,550 ton), „Warrior" (13,550 ton) en voorts 8 torpedojagers,'die waarschijn lijk go middel elk S00 ton gemeten-hebben. In totaal dus 14 schepen, met een inhoud van on geveer 111.1000 ton. Do Duitschers verloren: „Frauenlob' (2715 tou,) '„Wiesbaden" (ongeveer 4000 ton) „Pom- mern" (13,200 ton), „Elbing" (ongeveer 5000 ton), „Leutzow" (28.000 ton), „Rostock" (4900 ton), bonevens 5 torpedojagers (vermoedelijk ook gemiddeld ieder 800 ton). In totaal dus 11 schepen met een gezameulijken inhoud vau on geveer 01.815. \an Duitaclio zijde word gisteren een ander tot'aal-cijfer. gegeven ten aanzien van de door Engeland verloren tonnenmaat. Dit is hierdoor te verklaren, dat daarbij nog drie Eugelsche schepen werden gerekend, waarvan tot dusver door Engeland werd tegengesproken, dat zij verloren zijn gegaan. Het kleine verschil tussclion de totaalcijfers, betreffende-het Duitsche tonnenmaatverlies kan zijn oorzaak hebben gevonden in de schat tingen van sommigo schepen maten, waarvan de juiste inhoud niet was gemeld. De luisterpost van den dood. „In een bericht uit Parijs," zegt de „Daily Express", komt het volgende geschiedenisje voor„In een luisterpost in do Argonnq hiel den vijf man de'wacht. Het was tijdens den eersten aanval op Verdun. Een projectiel viel in den post cn doodde Vier van de vijf mannen. Do vijfde bleef waar hij Was» Plotseling klonk de telefoon: „Hallo! Hallo!",... „Ja mon lieu tenant, we zijn nog 0p onzen post." „Hoeveel zijn er nog 2 »»Wy zijn nog met z'n vijven, mon lieutenant; maar ik wou u oven zeggen, dat de vier anderen dood zijn." In Een arrestatie iu q Italiaansclie leger. Bologna is de vroegere onderminister Cortese, die als vrijwilliger bij de vestingartillerie van liet Italiaansclie leger dient, gevangen geno men. Volgens de „Comero della Sera" waren hem door het commando gewichtige bevoegd heden inzake den inlichtingendienst gegeven, en heeft hij die misbruikt. Nog meer Grieksehe protesten. De Grieksche regeering heeft te Parijs een formeel protest ingediend tegen liet optreden van generaal Srir- rail te Saloniki. .Deze heeft alle dienstplichtige Grieken in Macedonië laten arresteereu. Vredesgeruchten; Het „Berl. Tageblatt" ver neemt uit Lugano dat in Yaticaansche kringen de opvatting heerscht dat de vredespogingen van Wilson op bijna onoverkomelijke bezwaren schijnen te stuiten. Toch is het mogelijk dat Wilson, in samenwerking met den koning van Spanjo, de koningin van Nederland en de Scan dinavische vorsten zijn bemiddelingspoging in Juli met nog grooter energie zal hei-vatten. OVERLEVENDEN VAN DE „HAMPSHIRE." LONDEN, 8 Juni. Naar de admiraliteit moe- deelt zijn een dekofficier en elf leden der be manning van de „Hampshire" (de gezonken kruiser aan boord waarvan Kitchener zich be vond) op een vlot aan land. gedreven. JOEAN-HOENG PRESIDENT VAN CHINA. PEKING, 8 Juni. De vice-president Joean- Hoeng heeft, naar Reuter seint, hedenmorgen formeel het presidentschap aanvaard. Te Peking is het rustig; de opwinding is bedaard. DE ENTENTE-MOGENDHEDEN EN GRIEKENLAND, LONDEN, 8 Juni. Het departement van bui- tenlandsche zaken maakt bekend, dat de hou ding der Grieksehe regeering in verband met den toestand, die door do prijsgeving van Griekseh grondgebied aan de Bulgaa«c'io troe pen is ontstaan, het voor de bondgenooteu hoeft noodig gemaakt zekere voorzorgsmaatregelen te nemen. De Engelsehe regeering hooft alvast zekere voorzorgsmaatregelen genomen nopens den uitvoer Van steenkool en de Grieksehe sche'- pen in Engelsehe havens, waarvan het doel is, to voorkomen, dat er voorraden naar den vijand gaan. Het treffen van beperkende maatregelen ten aanzien van dè Grieksehe havens ia bij de boudgenooten in overweging. w DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. GENEVE, 9 Juni. (Part.) De „Secoio" meldt uit SalonikiDe uitgesproken blokkade over Griekenland kan dit land er toe brengen zijne belangen in te zien, daar de duurte der levens middelen ondragelijk wordt. Do toestand iti de Grieksehe hoofdstad is kritiek; do ministers be raadslagen aanhoudend. Do pers van Venizclos valt de Regeering heftig aan. Venizelos beschul digt in het. blad ..Kink" den Generalen Staf openlijk een Duitsoli-Giiekscli bondgenootschap te bobben voorbereid. De „Öorriero della Sera" schrijft: Het schijnt dat tot 'n werkelijke blokkade van geheel Grie kenland niet is besloten, anders had men Italië hierin moeten kennen, hetgeen oven wei niet ge beurd is. Waarschijnlijk zal do maatregel zich slechts uitstrekken over het operatiegebied dei- geallieerden. De Milaanscbe bladen mei 1 uit Saloniki, dat het havencommando de officieele mededeo- ling heeft ontvangen van de handelsblok-kade der Grieksehe hn.vens.en geen Griekseh schip do havens verlaten mag. EEN DUITSCH OFFENSIEF TOT STEUN AAN DE OOSTENRIJKERS. KOPENHAGEN, 9 Juni. (Part.) De Duit schers'hebben via Wilna 70.000 man Versterking uit d-o vestingsteden iu Oost-Pruisen ontvangen en vallen in de omgeving van Jakobstadt en Is- lcoul hevig aan, teneinde de bet Zuiden te ontlasten. Oostenrijkers in NOOIt W E G E N. De algemeen® werkstaking begonnen. De algemeene werkstaking is begonnen; er deden zich daarbij geen- ongeregeldheden voor. Met staat vast dat al de georganiseerde arbei ders wel is waar voor het grootste gedeelte pas over 14 dagen zich bij de stakers zullen aansluiten, Hierdoor zal het aantal stakers 120,000 man bedragen. De pers is overtuigd, dat de regeering, na de aanneming van het wets voorstel tot gedwongen arbitrage, de geheele stakingskas en ook de bijdragen die uit het bui tenland zullen komen, zal in beslag nemen, of schoon wettelijk de regeering slechts de uitbe talingen uit de stakingskas zou kunnen verbie den. In de haven te Kristiania zijn reeds moeilijk heden ontstaan, doordat havenarbeiders, die niet volgens contract aan een opzeggingstermijn wa ren gebonden, het werk hebben nedergelegd. Men verwacht dat de regeering de kustvaart met marinesoldaten in stand zal houden. Het is nog niet zeker of de spoorwegarbeiders ook in de staking zullen worden betrokken, maar waarschijnlijk is dit wel het geval. Waarschijn lijk zullen alleen nog de socjaal-democratische bladen verschijnen. De correspondent van de „Voss. Ztg.", die bovenstaande bijzonderheden mededeelt, zegt dat de staking waarschijnlijk vermeden zou zijn, indien niet de regeering. tijdens de onderhande lingen tusschen de werkgevers en de arbeiders, onophoudelijk had gedreigd het wetsvoorstel tot gedwongen arbitrage tot eiken prijs te willen door-zetten. E N G ELAN D. Home Rule in Ierland. Een particulier telegram uit Londen meldt, dat de unionistische raad van .Ulster Dinsdag te Belfast heeft vergaderd, orn tc beraad slagen over do voorstellen van de regeering. Deze komen hierop neer, flat er te Dublin een parlement zal ingesteld worden, van wélks gezag zes graafschappen van .Ulster uitgesloten zullen worden. De drie 'andere graafschappen Donegal, Cavan en Monaghan, die grootendeels katholiek en nationalistisch zijn, zullen onder Dublin komen. Dit is gunstiger voor Ulster dan het laatste plan, dat voor den oorlog geopperd is, namelijk optie voor elk graafschap, waardoor een of twoo graafschappen meer en fle stad Lon donderry onder Home Rule gekomen zouden zijn. Carson hield een rede tot de gedelegeer den, waarin hij duidelijk den raad gaf, om de voorstellen aan te nemen. Hij herinnerde hen eraan, dat Home Rule wet is geworden en waarschuwde tegen de ernstige gevolgen van verzet. Er zal nog een afzonderlijke conferentie van Carson met fle afgevaardig den uit Donegal, Cavan en Monaghan zijn. Ongetwijfeld zal het nog moeielijk zijn voor do Ulster-partij om te berusten in het op offeren van haar broeders in die graafschap pen, maar aan den anderen kant zal Red mond zijn volgelingen tot goedkeuring van do regeling moeten overhalen en dat zal evenmin een gemakkelijke taak zijn. Volgens do „Köln. Volksztg." gaat het ge rucht, dat koning Victor Emmanuel in zieken toestand per auto in Rome is aangekomen. In vele publieke gebouwen in Engeland gaat men voortaan turf gebruiken in plaats van kolen, n egens het verschil in prijs. De Servische minister-president, I'asjitsj, is van zijn bijzondere zending uit St. Petersburg dezer dagen weer te Londen aangekomen. De Russische archeoloog cn muntkenner, graaf Jan Tolstoy, is to St. Peteraburg overle den. Vroeger was bij minister van onderwijs. Do Grieksdhe gezant in Roemenië, do heer Psyclia, is wegens anti-koninklijke gezindheid teruggeroepen. Bij Thyboron, op de Noordwestkust van Jutland," spoelen veel lijken, en lioopen wrakhout uit den zeeslag aan. De Duitsche vlieger Kandulski, die Pegoud in een luchtgevecht doodde, is nu zelf als slaeht- offor van een luchtgevecht gevallen. IIET GEWICHT DER STATEN VERKIEZINGEN. Mocht ge nog' mannen ontmoeten van recht- schen hujze, die niet het enorm belang inzien van deze Staten-verkiezingen voor het welzijn van ons vaderland, wijst hun dan eens aan, wat men links op het spel zet, om toch maar te win nen. I.et er daarbij vooral op zoo herinnert de „Rotterdammer" dat men van de zijde der S. D. A. P. het wachtwoord uitgaf, om niet pas bij de herstemming, maar reeds bij eerste stemming op den concent ra tie-candidaat te gaan. „Want 'dat is een feit van waarlijk niet ge ringe beteekenis. Elk, die in politieke zaken eenige ervaring kreeg, weet, hoe gevaarlijk het is, om met name minder ontwikkelde kiezers te wennen aan het stemmen in eerste instantie op den candidaat eener andere partij. Bij herstemming is het li eel •vat anders, dan is het een kwestie van meer of r-fTMMrBTriihlIH MlUWÏUfcT Til i—--I- ri>iiH min, dan moet van twee kwaden het minste wor den gekozen. Maar bij eerste stemming moet het principe beslissen. Slechts uoode, zeer noocle, geeft een partij hei wachtwoord uit, om bij eerste stemming zijn stem te geven aan iemand die geen eigen man is En wat voor elke partij geldt, kleiut voor hel socialisme nog veel meer. Haar hand wil tegen allen zijn. Zij alleen is de echte on vervalsenta proletarische partij, al de anderen zijn vcrkochl aan het kapitalisme. Allen even onbetrouwbaar. Er moet dus-wel veel op het spel staan als zulk een partij als leuze proclameert: stemt maai dadelijk op den kapitalistischèn concentratie-cau- didaat Men waagt er zelfs de verflauwing dei gren zen aan, bij welke men anders zoo ijverzuchtig de wacht houdt!" Tegen zulk een tegenstander, die geen offet ontziet, kan alleen de uiterste krachtsinspanning ons baten. DE ROOMSCHE MIDDENSTAND EN DE KATHOLIEKE KAMERFRACTIE. Op de vergadering der Centrale Kiesver- eenigiug te Beverwijk heelt de lieer Hooy verzocht aan liet Centraal Bestuur om een onderzoek te willen instellen naar de kwes tie of er nu al dan niet contact is tusschen den katholieken middenstand en de Room- sche Kamerfractie. Dit verzoek is gegrond op de bekende verklaring van mr. Baron van Wijnbergen en de door ons, als gevolg daarvan, gedane mededeeling in ons blad van 3 Juni. Treurig. Te 's-Gravenhage is gister ochtend een 2'%-jarig kind op den Noord wal door een met paard bespannen wagen overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Een briefkaart 13 jaar onderweg. Post stukken zijn soms lar.g ouder weg, maar dat een briefkaart 1314 jaar noodig hoeft om van bet Anhemsohe postkantoor in de woning vau ceri Arnhemmer te komen zal wel een zeldzaamheid blijven. Een inwoner van Arnhem ontving een briefkaart, die 13 December 1902 aan bet post kantoor aldaar aankwam blijkens het poststem pel...7 Juni 1918 werd de kaart bij den ge adresseerde thuis bezorgd; ook deze datum is door een poststempel aangogeven. De kaart kwam niet eens met de eerste bestelling van 7 Juni mee, dat had toch wel gekund. Doodgeschoten. Woensdagavond is aan de grens by Veldwezelt de werkman R., gehuwd en vader van 4 kinderen, die te Maastricht bij eon aannemer werkzaam was en aan zijn vrouw een pakje niet levensmiddelen wilde overgooien op Belgisch grondgebied voor den elect risclien. draad door een Duitsehen schildwacht doodge schoten. Een pakhuis ingestort. Te Nieuwkuijk (N.-Br.) is gistermiddag Let iu aanbouw zijnde pakhuis van de firma Mol, toen men bezig wf.s met het stellen van ijzeren balken, ingestort. De smid A. H. is gednod eu vau den werkman v. d. A. zijn beide boenen afgekoeld. Vechtende zwervers. In Ambij kregen man en vrouw die in ecu woonwagen verblijf hielden een zoo lioogloopendcn twist, dat de man zijn vrouw ten slotte een ernstige wonde met een mes, aan dcu bals todhraebt. Nadat door de maréchaussees het bloed voorloopig w as ge stelpt, werd zij por woonwagen naar het ge-, sticht C'alvariënberg te Maastricht vervoerd eu daar ter verpleging opgenomen. De dader werd gearresteerd. Een ernstig ongeluk. Te Zoetenneer heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De ruim 70- jarigo G. Ólstlmorn, die bjj zijn schoonzoon op bezoek geweest was, keerde met een rijtuig, waarin, behalve hij, zijn "zoon cn twee vrouwen gezeten waren, huiswaarts. Door 't schrikken van 't paard, geraakte bet rijtuig met inzitten den in do Stoinpwijkscho vaart. De zoon en de twee vrouwen wisten zich te redden, ölstboofn echter word levenloos opgehaald. Echtelijk gelukt Door twee agenten van polile te Amsterdam is een man aangehouden, die op do 8e Kostverioreukadc zijn vrouw met een mes in hot onderlijf had gestoken. Do vrouw is, na door een agent van politie voorloopig ver bonden to zjju, per autoziekenwagen naar hot Wilheiminagasllniis vervoerd. Een mooie aanhouding. Te Rotterdam i' een kelliier uit Deu Haag aangehouden, die ver dacht wordt to Rotterdam verschillende nota belen te bobben opgelicht voor grootere en klei nere bedragen in geld, die ten goede zouueu mceten komen aan een tuberculoselijder. Die notabeien werden vooraf por telefoon opgebeld door iemand, die zich nu eens directeur van liet armbestuur, dan weder hoofdambtenaar op het stadhuis noemde en hun sleun inriep voor dezen hulpbehoevenden tuberculoselijder. Later kwam' dan de oplichter het gold, waarvoor hij toezeg ging kreeg, innen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1