bankinstelling GKELD HEEREN BOTTINES primaBox&f BEDDEN-en MATR ASSENFABRIEK BEDDEN en MATRASSEN BEMMEiEN en T ACQUET en Zeer prijzen KLEERK00PERS PIANOHANDEL - AMSTERDAM - SSSSBrVJS - NiEÜWE en GEBRUIKTE instrumenten tepen da aaedkoopste prijzen. BRANDSTOFFEN, Giuill. Veld KUNSTTANDEN EN KUTTEN Kleine Houtstraat 88. KERKNIEUWS RECHTSZAKEN. fINANCIEELE BERICHTEN Kleine Houtstraat II7, Telefoon 2652. KRUIDENIERSWAREN I KOFFIE. 1 THEE. 11. Hel Hemd» Assurantie- en Dsmmissiekatilesr - DAMSTRAAT 21. Voor de Pinksterdagen Stroohoeden m. echt Bon Ton Ivy Band Adverteert in de Nieuwe Haari. Courant. Gpoofe Houtstraat voorraad H. H. STAL- EN VEEHOUDERS. A. A. KRAGT, OVëHVEEN VEEL GELD «tig® bezorgdheid wekt® bi) de leden over den gang der gemeentezaken. Men achtte het hoognocdlg, den Bloemendaalschen ge- meentewag.n weer in het rechte spoor te brengen. De laatste maal wae de raadsver gadering al zeer onvruchtbaar; de agenda wa<? bovendien overladen. Het feit, dat B. en W. reeds nu met eeu voorstel te dezer zake aankomen, bewijst, dat ook zij er van overtuigd zijn, dat verbetering noodig is. Tenslotte zegt spr. de reden van het ver zoek, om zoo mogelijk eens per maand te vergaderen: het laatste halfjaar zijn twee vergaderingen gehouden. Daarvan is het ge volg dat vele zaken te laat worden afge daan, zeer tot schade van de gemeent maren. De burgemeester zegt, dat het ver zoek der heeren voor het grootste deel is opgenomen in het door B. en W. gedane voorstel. De zaken hebben inderdaad niet g-e-a geloopen, doch dit kwam, omdat de betrokken ambtenaar, de secretaris, ziek was. Spr. merkt op, dat over de laatste zes jr.e.i het aantal raadsvergaderingen per jaar '«"droeg 17, 16, 15, 13, 10 en 6, zoodat er meestal zelfs meer dan 12 maal vergaderd v as. De laatste twee cijfers zijn beïnvloed door de tijdsomstandigheden. Bovendien con- dateert spr., dat de ambtenaren het soms buitengewoon druk hebben. Nu is de tijd van de verkiezingen weer daar. De heer Laan vindt, dat de ziekte van den secretaris geen reden mag zijn, om de zaken te laten lijden. Het is aan den burge meester om dat te voorkomen en voor plaatsvervangers te zorgen. Bovendien heeft -nr. zich meermalen geërgerd aan het feit, lat de secretarie al om 3 uur, half 4 ge floten was, waardoor hij een paar keer niet tn de gelegenheid was geweest, de stukken in te zien. Waarom kan'de secretarie, als zoovele kantoren, niet tot 5 nuf bijv. open blijven, vooral in drukken tijd? De burgemeester; Gisteren was de -eeretarie om half zes pas gesloten. De heer Laan: Nu ja, dat is een uit zondering! De burgemeester merkt nog op, dat plaatsvervangers zeer lastig te krijgen zijn, tengevolge van den dienst. Een gewoon machineschrijver bijv. heeft men niet kun- en krijgen. Ret voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Aangenomen wordt een verordening op e waterleiding, na een kleine wijziging, op f>orstel van dr. Bomwater. Ook de verordening op het toezicht op eet- cn drinkwaren wordt vastgesteld. Bij de behandeling der verordening op lei; verkoop van melk maakt de ter zake nndige heer v. d. Hulst een opmerking •>veT artikel 13, waar in de 5e alinea te lezen -taat: Onder karnemelk wordt verstaan het pro- dukt, verkregen door karnen' van room, volle of afgeroomde» melk, zonder toevoe ging van water. De heer v. d. Hu Is t zegt, dat karnemelk zender water niet bestaanbaar is. Hij wil de woorden „zonder toevoeging van water" dus laten vervallen. De burgemeester merkt op, dat de verordening zoo van andere plaatsen over genomen is. De heer v. d. Hulst houdt vol, dat de bepaling in de verordening overbodig is. De burgemeester blijft erbij, dat ze er maar in moet blijven. Eenige leden gaan met den heer v. d. Hulst mede, andereen infor- meeren nog nader naar deze kwestie, die een niet onvermakelijke discussie opleverde. „De raad staat in het teeken van de. karne melk", merkte een trouwe klant op^de pu blieke tribune op. Eeu collega heette dit dispuut: „karnemelk-dehat". De heer v. d. Vliet meende, dat de lieer v. d. Hulst heeft gezegd, dat z'onder water geen karnemelk kan bestaan. Hij wil dit van een deskun dige aannemen. De heer Koolhoven wil opmerken, dat de raad hier niet zit om uit te maken, waaruit karnemelk is samenge steld. De burgemeester zegt te nieenen, dat liet begrip karnemelk aan 't verwateren is Ten slotte triomfeert de heer v. d. Hulst, die zijn voorstel tot weglating van de vir genoemde woorden aangenomen ziet met flinke meerderheid. Twee leden hielden zich buiten stemming. Nadat het kohier voor de hondenbelasting is vastgesteld, wordt, na enkele .opmerkin gen, en een kleide wijziging, bet volgende voorstel van B. en W. aangenomen, met be trekking tot een wijziging van het uitbrei dingsplan bij de terreinen van Stoop's bad: a. 11 eg XXXVI wordt cenigszins verlegd en bij de Julianalaan verbreed; b. van weg XL te doen vervallen het gedeelte van weg XXXVI toe den weg langs de Delft; c. weg XXXIII van 30 M. töt 20 M. terug te bren gen, voor zoover deze weg is, geprojecteerd over de terreinen der Binnenl. Expl. Mij. van den Julianaweg tot den spoorweg der H. IJ. S. M. Een en ander geschiedt ten verzoeke van den directeur van Stoop's bad en de Binnenl. Expl. Mij. Komt aan de orde punt 10, de woning bouw! Hieromtrent is het volgende voorstel van B. en W.: „Aan de "Woningbouwvereeniging „Bloe- mendaal" alhier in erfpacht te geven voor den houw van 106 woningen in het belang der volkshuisvesting, liet terrein gelegen-aan de Rampenlaan, groot 19,300 vierk. M. voor den tijd van -50 jaren, ingaande 1 Januari 1917 en eindigende 31 December 1966. ^Als voorwaarden gelden: lo. dat het plan vóór 1 Januari 1920 wordt uitgevoerd; 2o. dat de gemeente zoowel in de administratie als in de exploitatie medezeggenschap zal hebber." De gezondheidscommissie heeft thans, na aanvrage, haar advies ingeleverd en komt, na een uitvoerige toelichting, tot de conclu sie, dat zl] ©.in. moet voorstellen: Je erf pacht niet te doen ingaan op 1 Jan. 1917, doch op een later te bepalen datum. Dit met liet oog op de onzekerheid van den tijd; de woningbouwvereeniging stelle een wegenplan vast en een plan voor terreinopbooging, rio- leering, bestrating enz. De uitvoering ge schiede ten koste der gemeente. Het aaatal te bouwen woningen bedrage ten hoogste 106. De gemeente hebbe medezeggenschap. De lieer Bispifack merkt op, dat de gezondheidscommissie te veel vertelt; hij is dankbaar voor haar mooi advies, maar vindt toch, dat ze geadviseerd heeft over zaken, die niet op haar weg liggen. De lieer dr. Bor uw a t e r wil constatee- ren, dat de gezondheidscommissie hem ont heven heeft van den arbeid om amendemen ten in te dienen. Haar conclusie geeft juist weer wat hij meende .te moeten voorstellen en ook bezig was voor te stellen.Hij wras nog niet gereed, toen hij dit rapport thuis kreeg, dat juist zijl meening weergaf. Het voorstel van de gezondheidscommissie geeft dan ook vrijwel geheel weer de meening der raadscommissie. Spr. verzoekt om helt advies van de gezondheidscommissie, beschouwd des noods als zijn amendement op het voorstel van B. en W., in stemming te brengen. De heer Laan verwacht, omdat de brief der gezondheidscommissie aan B. en W. is gericht, eerst nog prae-advies. Hij meent, dat de raad daar nu zoo maar niet in treden kan. Verschillende meeningen in dit advies moeten bezien worden in het licht van de opinie van B. en W. De medezeggenschap der gemeente, die nu wordt vastgesteld, vindt spr. bijv. onvoldoende. De vereeniging zou zoo toch baas blijven. De beer dr. Bornwater gelooft, dat men niets verder komt door de zaak opnieuw weer aan te houden. Hij betoogt, dat er geen bezwaar is, om dit in stemming te bren gen, om eindelijk eens een stap verder te komen en te kunnen beginnen aan deze hoognoodige zaak. De voorzitter wijst den heer Bornwa ter op het reglement van orde, dat amende menten zoo mogelijk 2 keer 24 uur vóór de vergadering wil ingediend zien. Dit ie wel niet bindend, doch we kunnen de amende menten nu in eens maar niet overzien. De heer Bornwater zegt, dat hij wel bekennen wil, dat hij nog niet klaar was. Hij meent echter, dat in deze zaak absoluut geen nieuw licht meer verspreid zal kunnen worden. De wet waakt, dat de vereenlg'ing de grenzen van haar machtsbevoegdheid niet overschrijdt. Zij kan werkelijk niets doen bui ten de gemeente om. Zij levert immers ook ieder jaar verslag en rekening en verant woording in! De gemeente heeft steeds con trole! De voorzitter stelt aanhouding voor, en terugzending naar B. en W. om prae-ad vies. De heer Bornwater: Ik verzoek stem ming over mijn voorstel! Even ïa het doodsstïr. ue voorzITïer zegt dan: Er is ook een vooretel om de zaak aan te houden. De heer Bornwater doet nog een laatste poging, als hij vraagt, of zijn voor stel niet vérstrekkender is. Dan wordt het voorstel tot aanhouding in stemming ge bracht. Het wordt aangenomen mot 8 tegen 4 stemmen! De rondvraag levert niets op. Volgt nog een geheime vérgaderiug. Bijna hadden we verzuimd te meldm, dat nog was aangenomen een voorstel van B. en W. om het salaris voor een vakonderwij zer in boekhouden en handelsrekenen te be palen op f 100 per jaar voor elk wekelijksch lesuur tot een maximum van 3 lesuren per weck, of anders, evenals voor de overige vakonderwijzers, op f 75.— per jaar voor elk wekelijksch lesuur. Nog vernemen wij, dat de zitting na het comité-generaal heropend is. De burgmeester is toen teruggeko men op de opmerking van den heer Laan, met betrekking tot het vroege sluiten der secretarie. Hij deelde mede, dat de secretarie de laat ste dagen geregeld óm 5 uur pas was geslo ten, en dat er, in verband met de groote drukte, meermalen des avonds overgewerkt was. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bis schop van Roermond, heeft benoemd: tot pastoor te Swolgen-Tienray den weloerw. beer Ch. F. A. B. C. Op de Coul; tot rector aan het Gesticht Calvariënberg te Maas tricht den weleerw. heer J. L. Blonden en tot kapelaan bij Onze Lieve Vrouwe te Maas tricht den weleerw. heer L. M. A. Joosten. Hoever gaat de verplichting der ouders tot onderhoud hunner kinderen? De rechtbank te Den Haag heeft een be slissing gegeven op de vraag, in hoever een vader verplicht is zijn dochter te onderhou den, die hoewel jong, gezond en flink, wei gerde te werken, ten einde zelf in haar be hoeften te voor/ten. Beslist werd, dat slechts dan sprake kan zijn van behoeftigheid vol gens art. 376 B.W., indien iemand niet hij machte is, zelf in zijn onderhoud te voorzien. In casu had de vader zijn dochter verwezen naar betrekkingen als hulp in de huishou ding, leerlingverpleegsterö en d.g., welke haar waren aangeboden, doch die zij had af geslagen. De rechtbank wees eischeree op haar ar beidskracht en op die tallooze betrekkingen in staat en maatschappij, waarin sedert ge- ruimen tijd en in steeds toenemende mate ook vrouwen gelegenhêTa" vïhcTen geheel öl gedeeltelijk een levensonderhond te verdie nen, on van zoodanigen aard, dat zij, die nog mochten hechten aan het meer en meer ver dwijnend on steeds fantastisch begrip van standsverschil, zich daarvoor niet behoeven te schamen. N'1 eischeree, ofschoon gewend aan huis houdelijke bezigheden, geen vakkennis blijkt te bezitten, acht de rechtbank haar niet in siaat geheel en al in haar onderhoud te voor zien. Dit oordeelt zij te wijten aan gedaag de, die in gebreke is gebleven zijn doebter een opleiding te geven, die baar in staat etel- de zich een zelistandig bestaan in de maat schappij te verzekeren. Derhalve werd de vader veroordeeld tot uitkeering van de helft van het gevraagde bedrag. LIEVER EEN BORREL. De losse werklieden A. P. v. D. te 's Gra- venliage en H. K. te Rijswijk werden door de rechtbank te 's Gravenhage voorwaarde lijk veroordeeld tot 1 maand resp. 4 maan den gevangenisstraf ter zake van diefstal van rijwielonderdeelen en zinken afvoer buizen te Rijswijk. De laatste bovendien voorwaardelijk tot 2 maanden gevangenis straf ter zake van beling. Beide beklaagden gaven na bun veroor deeling te kennen, dat zoo'n voorwaardelijke veroordeeling bun niet beviel, voornamelijk omdat er de voorwaarde aan verbonden was, dat zij geen sterken drank mochten gebruiken gedurende den proeftijd. Zij kwa men daarom in booger beroep bij bot Haag- sebe Gerechtshof. De eerste bek'l. was niet verschenen. Den tweeden bek!, wees de president op zijn hoogst ondankbare handelwijze, om, waar hem liefderijk de helpende hand geboden*' werd om een beter mensch te worden, deze smadelijk af. te wijzen. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van de vonnissen alleen voor wat de aan beklaagden opgelegde straf betreft en ver oordeeling van den eersten bekl. tot 2 maan- den en van den tweeden bekl. tot 4 maanden en 2 maanden gevangenisstraf. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 8 Juni. Staatsleenlngen. NEDERL. Ned. WH. O. 100 Ned. WH. O. 200 Ned. WH. O. 500 Ned. W.S. O. 1000 Ned. WH. O. 100 Ned. WH. O. 1000 Ned. WH. Oblig. Ned. WH. Oblig. Ned. W.S. Certif. Ned. W.S. Certif. pet V. K. L. K. H. K. 5 102 102 5 101% 101K 5 102 101.15/16 5 101.11716 101% 4% 99% 100 4% 100.1/16 100% 100.3.16 3 83 83% 3 78.7/16 73 74% 8 78% 73% 74%' 2% 63 63 64% ■■'SBH Specialiteit in Grutterswaren. Prima kwaliteit. Concurreerende prijzen. is bereid aan SOLIDE PERSONEN 4e verstrekken met gemakkelijke periodieke aflossingen. 2052 Ontvangen een PRACHT-coIlectie Heeren Dassen. Zelf binders, Plastrons, Strikjes enz. Rijk is de keuze in Shirts met slappen boord, Gekl. Hemden, Gordels, wandel stokken enz. 2290 Waaien niet af. - Elastiek-sluiting. - Heerlijke pasvorm. Groote Houtstraat 65. - Tel. 2210. V&rvaardigd \Scrn geeft LEO PLAS voor oude Ged. Voïdersgracht 45 HAARLEM. 2080 ADVERT E NT IEN, bestemd voor DEN HAAG en omliggende gemeenten 201! alsook voor SCHEVENINGEN Het WESTLANQ enz. plaatst men het best in De looFd-nollandsche is het soEiedste adres van zelf vervaardigde Speciale inrichting voor het opnieuw opmaken van alle soorten MATRASSEN, 2158 Aanbevelend, H. HONSBEEK. KL. NOBELSTRAAT 2 en 2a. 's DRAVENHAQE. Gebruikt uw voer en veevoederbrood van de firma .Eiectrische Voerbroodfabriek „Kennemerland" - H E B L O O. fsmi ruintraat 27 - BE SIERKHN s YÈwfó 1—vjrrtiB 'C;V- 'V'v"'Vvd''-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6