NIEUWE HURL COURANT ROBERT SURC0UF FEUILLETON ROND DE LITURGIE BINNENLAND DE HAARLEMSCHE R.-K. VACANTIE-KOLONIE, P. J. JANSSEN, DE OORLOG Zaterdag 10 Juni Derde Blad GR00TSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN KARPETTEN bij Jlnefsancg, hoek Warmoesstraat. Episoden uit liet leven van een KAPERKAPITEIN. 23) een profetenspiegel. OORLOGS-ALLERLEI DE KOOPVAARDIJ VLOOT IN DEN OORLOG. Met geestdrift zwermden ze uit in de zonnige dagen van Mei, onze flinke meisjes eu jongens, om overal in en buiten, de stad kaarten aan te bieden van de Haarlemsche R. K. Vacantiekolonie. Eén dubbeltje, een strookje opgelicht en.... men zag een bleek, vermagerd,-spichtig gezichtje, zooals men ze helaas in tal van gezinnen ontmoet maar de matte oogjes wareu drooruerig ho pend gericht op 't gezondheidsoord, ernaast afgebeeld. Nog 'n dubbeltje geofferd, weer 'n strookje opgelicht en.,., betzelfde kind blikte je dankbaar lachend toe, maar nu met oogjes, stralend van gezonde levenslust, met wan gen als melk erf bloed. Zóó keeren ze van het Vaeantiehuis terug naar hun dankbaar- gelukkige oudere, met verhoogd weerstands vermogen, in staat de ernstige gevaren voor bun lichaam 't hoofd te bieden. Is bet wonder, dat onze ferme jongens en meisjes succes hadden? De strookjes ver dwenen snel en de dubbeltjes hoopten zich op- Bewonderenswaardig was de ijver en taaie volharding der kleine zwervers: straat in, straat uit, huis na lmis, tot ver buiten de Mad gingen ze, vaak '11 teleurstelling, maar iu triomf werden tenslotte leege kaarten eu vollen buidel afgedragen. En thans kan het Bestuur met enkel dank- ou-t; vi aardeering voor de kleine ij-veraars folding maken van de chitterende resul taten. Jiijira. 590 werd aan dubbeltjes en oenten binnengebracht, een ongedacht succes. Zeker, wel bad het vacantie-kolomebelle- tje zoo hier °n daar wat vaak geklingeld en de jjver van Jan of Mietje steeg wel eens tot 'n beetje opdringerigheid, maar het doel was ook zoo schoon. Bezield met dankbaarheid ook voor de tallooze vriendelijke gevers, durfde het Be stuur nu de lijst der vele aanvragen ter hand nemen, om te sorteeren en een oproep voor geneeskundige keuring rond te zenden. Een 30-tal zwakke, teere kleintjes gaan een volle maand duffe stadslucht en enge, vochtige behuizing ruilen voor zonnige hei de en geurende dennenihosschen, om met volle teugen de gezonde, zuivere lucht in te drinken, om op gezette tijden te wandelen, spelen en ruston, volop eten en veel melk drinken; alles onder de zorgzame en nauw lettende hoede van Eerw. Zusters, die, dit spreekt vanzelf, ook de geestelijke belangen niet vergeten. Te weten, dat die kinderen veel gezonder en sterker zuUen terugkeeren, gezonder dik wijls naar ziel en lichaam, zij ons een vreugde, doch ernstig valt het te belreuien, dat nog zoo vele aanvragen op zijde gelegd moeten worden, tientallen zwakke stumper tjes worden afgewezen. O, hoe graag hadden we 00, 100, ja nog meer uitgezonden, maai de kas onzer Vereeniging gedoogt het een maal niet. O, katholieken van Haarlem, uw liefda digheid i« spreekwoordelijk en op vele tij den en van vele kanten wordt of op gespe culeerd, en toch.... ja toch rekenen wij 011s verplicht de taak onzer Vereeniging, de Haarlemsche B. K. Vacantiekolonie, bijzon der onder uwe aandacht te brengen; de be langen onzer zwakke kleinen zeer bijzonder in uwe weldadigheidszin aan te bevelen, 't is een zaak, dubbel en dwars uwe aan dacht, maar nog heel veel meer uwe finan- tieele steun waard. Konden sedert, de- oprichting der Vereeni ging jaarlijks een hoogst bescheiden aantal uitgestuurd worden, de resultaten waren steeds zeer bemoedigend, vaak zelfs schit terend; zoo keerden er het vorig jaar blo zend en gezond terug met een gewiclitstóe- nnme van zelfs 2 pond. Mogen we dit rfict een bewijs rekenen van buitengewone ver booging van het weerstandsvermogen dier kleiuen, voor wie de ouders aiulers niet kommer en angst den ruwen winter tege moet zien. Wat een onberekenbare weldaad, indien eens aan alle kinderen die 't zoo hard, zoo dringend noodig hebben, een dergelijke gezondheidskuur verstrekt kon worden! En het zou kunnen, zij het niet voor allen, dan toch voor velen, indien maar alle Katholie ken, die nog iets te missen hebben diep door- 2044 >,Er zijn er nog twee; zij zijn onze gevange nen." 1,Waarom?" >,Zij hebben een onzer mannen gedood. Zij 'uvamen tot ons om den Pengaschar (1) terug ie, vorderen; ik ben het opperhoofd; zij wilden 'n'j mijn goud teruggeven, maar ik verlangde een geweer met kruit en lood. Zij wilden niet, en toe» zij den pengadschar zagen, grepen zij hem 'hi met hem te ontvluchten. Wij traden hen in 'en weg, waarop een zijn mes trok en den zoon hiijns broeders doorstak. Mijn broeder was er jllet bij en daarom greep ik mijn spies en stak e» man in de hand; hij stierf, want deze speer 111 het tapu-upas-gif gedoopt. Wij hebben de ...^.anderen gehouden; zij liggen in mijne hut, 'JghJ kunt ze zien." mil f ,ver'laa' van het opperhoofd was zoo onge- Jat i - men er duidelijk uit kon opmaken, c'c volle waarheid sprak. De boden van ^^oui hadden onvoorzichtig gehandeld en de (I) Peeraar, missionaris. drongen waren van het goede recht an da dringende noodzakelijkheid dezer mooie Ka tholieke zaak. Immers, dan zouden de giften klein en groot, ons toestroomen, dan zou het aantal leden, donateurs en begunstigers der vereeniging dat nu nog zoo gering is, spoe dig stijgen tot ver over do duizend! Ja, dan behoefden we weinigen meer teleur te stellen Vele kleinen, die thans bijna aangewezen zijn om vroeg te sterven of, met zwak lichaam, -vaak ook daardoor met zwakkeren geest, moeizaam zich door 't leven te worstelen, zouden dan met krachtiger gezonder lichaam, met veerkrachtiger geest blijmoedig den strijd van 't volle leven tegemoet gaan. Wat een heerlijke geruststelling voor zoove le ouders. Dan behoefden we ook liet gevaar niet te duchten dat er schuilt voor onze Koomsclie kinderen, die nog te vaak mee gaan naar neutrale vacantiekolonies waar wel 't lichaam sterker wordt, maar de Roqui- sche kinderziel door de omgeving schade wacht. Danmaar zoover ziju we nog niet, zegt de bodem onzer kas, doch we hopen liet zoover te brengen. Katholieken van Huarlem- en Omgeving, indien u bet waagt over de zaak na tc den ken, dan zijt gij gewonnen voor de It. K. Vac. Kolonie, en de secretaresse, Mej. M. Bijmolt, Schouitjesliaan 92 zal liet heel druk krijgen met liet in ontvangst nemen van de vele brieven en kaarten, meldende voor welke jaarlijkseke bijdrage men lid, donateur of begunstiger wil worden der Haarlemsche R. K. Vacantiekolonie. Zoo zij het! A. IIET LIEFDEWERK VAN KONING ALFONSO VAN SPANJE IN DEN WERELD BRAND. De „Washington Post" van 14 Mei bevat een treffend artikel over koning Alfouso van Span je en zijn liefdewerk, waardoor duizenden moe ders, door heel Europa, iu staat werden gesteld, bericht te ontvangen van zonen, met wie in deze vrecselijke tijden alle andere gemeenschap werd verbroken. Het groote werk van verlichting van het leed en de angst, door den oorlog veroorzaakt, dat koning Alfonso van Spanje op zich nam, wordt door een Engelsehe dame to Madrid als volgt geschetst Het koninklijk paleis ia Madrid is in den loop eener veelbewogen geschiedenis liet tooneel geweest van tal van vreemde gebeurtenissen, maar lieden vinden daar dingen plaats die, zoo zij al niet de belangstelling zullen gaande maken van den historicus, niet kuuneu nalaten een bi ij venden indruk te maken in menig tehuis, heel Europa door. Op zekeren dag, een jaar zoowat geleden, richtte Zich'een moeder, in haar wanhoop, tot koning Alfonso, om zijn hulp in te roepen, om haar' vermisten zoon, een soldaat) te vinden. De Koning won door bemiddeling van ziju gezant to Berlijn inlchtngen in en de vermiste zoon werd gevonden. Do goede.daad kon niet vertxn- gen blijven on van do zijde van alle oorlogvoe rende natiën, in velerlei talen, begonnen gaan deweg brieven in te komen, waarin men Zijne Majesteit, bij een of ander smartelijk zoeken, om bijstand smeekte. De Koning zijn edel moedigen aard getrouw, vatte het liefdewerk met een wil lig hart op; het werd met aanmerkelijk succes beloond en de brieveu-stroom nam meer en meer in omvang toe. ■In liet paleis werd onder leiding van Don Emilio de Torres, 's Konings bijzonderen ge heimschrijver, een bureau opgericht, dat, aan vankelijk klein, steeds grooter afmetingen is gaan aannemen. Geen twee brieven zijn gelijk van inhoud. Het verzoek kan een officier of mindere gelden, van wien het laatst gehoord word op een slagveld, gelegen tusschen Vlaanderen en de BoekoWina, of tussehen de Oostzee en Mesopotamië: een andermaal ecu zoekgeraakte familie in de be zette gewesten van Frankrijk of België, om een gewond soldaat, dien men tracht los te krijgen; een vreoordeeld non-combattant voor wie'n men genade afsmeekt, of om bericht omtrent een lang verdwenen kind. Onverschillig wie de aan vrage doet zonder onderscheid worden alle met dezelfde liefde te woord gestaan. Ieder verzoek wordt met volledige toelichting aan den Spaansclien gezant te Berlijn of te Ween en gezonden en bereikt door lussclien- komst van een dezer hecren de Dnitsche of de Oostenrijkscho regeering. Hel antwoord wordt, zoodra het is ingeko men, met een begeleidend eii in welgekozen woorden gesteld schrijven aan requestrant toe gezonden, veelal voorafgegaan door' een tele gram, wanneer liet nieuws verblijdend is en, indien het slecht, nieuws bevat, vergezeld van Maleiers getergd. „En. wat verlangt gij thans voor den pengad schar?" vroeg Surcouf. „Dat wat ik gezegd heb, want ik spreek niet met twee tongen. Maar de doode njoet gij ons betalen." „Hij is iceds betaald, want gij hebt zijn moor denaar gedood; maar loch sta ik u tóe een prijs te vorderen." „Dat zal zijn vader doen, die bij zijn lijk in de hut zit. O ij zult met ons mede moeten gaan." „Belooft gij ons volkomen zekerheid?" „Ja. Gij zult mijne gasten zijn." Zij werden verder stroomopwaarts gevoerd, tot zij een dal bereikten, onder welks bootnen de hutten der Dajakkeré stonden. In de grootste daarvan, die aan het opperhoofd behoorde, zou de raadsvergadering plaats hebben, waartoe de aanzienlijksten bijeenkwamen. Ook de broeder van het opperhoofd verscheen; hij had zich met allerlei teekenen van zijn rouw behangen en bleef tijdens de geheele beraadslaging sprakeloos zitten. Natuurlijk begeerde Surcouf in de aller eerste plaats den missionaris en de beide boden te zien. Aan deze begeerte werd onmiddellijk voldaan. Toen de priester gebracht werd, herkende de kapitein in hem terstond den goeden, pater Mar- tinus. Deze bleef aan den ingang der hut staan, blijde verrast zoovele Europeanen te zien, wier aanwezigheid hem op eene gelukkige wending in zijn lot kon doen hopen. Toen zijn oog op den een betuiging vin Koning* persoonlijk mede gevoel; in het laatste geval wordt voor het over brengen van het smartelijk bericht, do tusschen- komst ingeroepen van den priester of van den burgemeester van do gemeente, waartoe de adressant behoort, opdat de familie op zachte en gepaste wijze zal worden-voorbereid. Men krijgt 'n klein idee van den omvang,hetwelk dit werk heeft aangenomen, als men verneemt, dat uit Frankrijk alleen bijna 200,000 brieven werden ontvangen en behandeld, en dat de uit gaven voor porto's en telegrammen in twee maanden tijd» ongeveer 3000 dollars beliepen. Het is wel belangwekkend eens 11a te gaau wat het. vorig jaar omtrent den gang van den oorlog zooal werd voorspeld en deze voorspellin gen dan eens te spiegelen aan de gebeurtenissen, zooals wij die thans kennen. Wij nemen daarvoor een aantal berichten uit de week van 21 tot 28 Mei 1915. Het Nooreclie blad „Tidens l'egn" meldde op 23 Mei: „Roemenië, Bulgarije en Griekenland zullen volgens een interview van de „Tribuna" met een Griekschen diplomaat het voorbeeld van Italië volgen. Een. Bulgaarsch diplomaat verklaarde, dat Bulgarije, als Roemenië ingrijpt, zich niet neutraal kan houden." Roemenië en Griekenland zijn nog buiten den oorlog en Bulgarije ga| wej z;jn neutraliteit prijs, doch koos in tegenstelling met do ver wachting van de „Tribuna" juist de zijde der centrale mogendheden. Iu verband met de gevechten bij La Baasóc schreef John. Buchan den 24sten uit het Britsch hoofdkwartier aan de „Daily News and Leader „Met behulp van een goede Uiclitver- kenning, zooals wij bezitten, zullen we do zware Duitsche houwitsers tot zwijgen brongen. Als do artillci istisehe voorbereiding voldoende is, zullen wij, zooals een hooge autoriteit verklaar de, in staat zijn. om meerdere mijlen van het land met den wandelstok in de hand in bezit te nemen." E11 nog altijd staan de Engelsehe, Belgische en Franache troepen ten westen van Bassée te wachten tot, do artilleristische voorbereiding voldoende zal zijn. Den 25sten Mei bevatte de „Gaidois" een schrijven van Arthur Meyer naar aanleiding van do Italiaanselie oorlogsverklaring; daarin heette liet: „Dat beteekent do algemeens omme keer, de verheffing der naties. Dat beteekent de insluiting en spoedig geheele bedwinging van Duitsehland." En intuaachen dreven de Oostenrijkers de Italianen reeds voor een groot deel terug van het door hun bezette gebied. In een Reut er-telegram aan de „Daily Tele graph" werd op dezelfden datum van Gallipoli gemeld„Alle officieren, die aan de Gallipoli- expeditie deelnemen da-ukken zich zeer optimis tisch uit over het wei-Jagen van de onderne ming. Zij verklaren, dat do overwinning zoo goed als verzekerd schijnt. Alleen de landing is een moeilijk werk geweest. Nadat echter do troepen aan land konden worden gezet, zou liet Britsch leger in verbinding met de vloot onweer staanbaar verder voorwaart» dringen." Sedert dien hebben zij ondervonden, dat do wederinseheping zoowat even moeilijk werk was als de landing. Den 26sten Mei schreef de „Figarö": „De slag bij Przomysl duurt voort. De Duitschers zullen in korten tijd tot het defensief zijn terugge drongen. Elk gevaar voor Letmherg is geweken. De keizer wilde een bezoek brengen aan War schau maar is geheel terneergeslagen terugge keerd naar Berlijn, meldt de „Daly News". De Duit,sobers hebben geen reserves meer om een Russische aanval van de Pilitza, waar dagelijks duizenden geVangenen worden gemaakt tegen te-houden. Alle Dnitsche reserves worden 11a ar Polen gezonden, in Galioië heeft het Russische leger de overhand .tegenover de Duitsohers wier artillerie zwijgt door gebrek aan munitie." Reeds in den daaropvolgeuden Herfst., nadat Przemysl en Romberg al lang weer waven her overd, drongen de Duitseh-Oostenr-ijksehe troe pen tót ver in Rusland door, vvaa de Russen nu eindelijk trachten, bij l'arnopol, de Oostenrij kers terug t.e drijven. Volgens de „Daily Telegraph" van dezelf den datum, meldde Reuter uit St. Petersburg: „De Russische munster van Buitenlandselie Zaken Sasonof heeft 25 Mei 1915 aan de "ver tegenwoordigers der Pers o.m. de volgende ver klaringen gegeven: Het ingrijpen van Italië in den strijd zal den duur van den oorlog aan merkelijk verkorten en van grooten invloed zijn op de neutrale landen. Deze gebeurtenis zal leiden tot oen toenadering van de staten wier belangen thans uiteen schijnen te loópen. Wat de Bulgaren betreft, er is geen politieke toe stand denkbaar, die zoo slecht zou zijn, dat Bul garije zich zou kunnen keeren tegen llu.-duml kapitein viel, scheen hi[ tevergeefs zijn geheugen Ie raadplegen. „Ik heet Surcouf!" begon de kapitein. „Robert Surcouf! kapitein SurcoufThans herken ik u ondanks uw zwaren baard en uw door de zou verbrand gelaat. Kom in mijn armen, mijn moedige weldoener!" De inhoud van. hun kort onderhóud laat zicli denken. Pater Mariinus was gelukkig naar Italië ontkomen en had dan Europa verlaten om in Indië aan de bekeering der heidenen te arbeiden Hij verhaalde op zijne eenvoudige wijze, dat hij veel ongemakken verduurd had, het ergste even wel was hem aan boord van den Eagle" weder varen, waar men het Heilig Geloof schandelijk gelasterd cn zijn bedienaar boosaardig bespot had. T enslotte was hij verkocht, om bij een of andere lijkplechtigheid als offer geslacht te wor den. Surcouf. beloofde hem natuurlijk ziju bevrij ding, verhaalde hem de gevangenneming van Schooter, en de priester loofde Gods goedheid, die hem zoo Wonderbaarlijk in zijn vroegere» beschermer ander maa is een redder gezonden luid. Toen de beide boden gebracht werden, bleek het, dat het de beide mannen van den „Valk" waren; de aan het upas-vergift gestorvene was derhalve de Engelsehe tweede stuurman geweest, die, gelijk zijne metgezellen verklaarden, zoo onvoorzichtig koen gehandeld had, om de wel willendheid van Surcouf te 'winnen. Nu begon de1 onderhandeling met de Dajalc- Nóoh het een, nóeli liet andere is in de toe komst waar gebleken: Ondanks de deelneming van Italië aan den strijd, duurt de oorlog nog altijd onverminderd voort en wat (le Bulgarije betreft, tastte Sasonof ook mis: Bulgarije keer de zich wél tegen Rusland. Zooab uit de opmerkingen blijkt, is liet niet moeilijk uit den toestand van nu conc'usies te trekken in verband met bovenstaande berichten. Et blijkt uit, dat men met voorspellingen altijd zot-;-, voorzichtig moet zijn. lu de „World's Work" beschrijft Frederik A. Talbo-t de rol, die cfó Engelsehe Koopvaardij vloot in dezen oorlog heeft gespeeld, waarin hij o.a. zegt In den oorlog is do naam „handelsmarine" bij zonder juist en wel gekozen. Feitelijk omvat die alle schepen, die de zee bevaren kunnen het met vorsteljjken rijkdom uitgeruste passagiers schip werkt er naast den smerig uitzienden, vrachtzoekenden „tramp;" hier deelt de la waaierige stoom sleepboot haar t aak met de zeemoterboot en het rijke particuliere jacht dobbert er achter den democratischer! st.com- lichter aan. En die schepen vervullen allen een taak, zoo verschillend van elkaar als de vaartuigen zei ven. Hier ploegt het passagiersschip, de trots van den oceaan, de golven, tot de waterlijn toe geladen met een lading oorlogsmunitie of van den boeg tot de kiel gevuld met soldaten. Do „tramp" die „in do zeven zeeën" den strijd met Neptnnus heeft, gevoerd, zwerft nu voortduren 1 tusschen een haven en „ergens in cle-Noordzee", om levensmiddelen voor de zeelieden en brand stof voor de hongerige vuurhaarden der slag schepen, eu manschappen been cn terug, te ver voeren. Weer een ander drijvend paleis is van al zijn versierselen ontdaan oin plaats te maken voor oindelooze rijen bedden, waarin do gebrokenen en onbruikbaren uit de gevechtalinie overge- brachtt worden naar do hospitalen en herstel lingsoorden in vreedzamer streken. De stoom- bark tsjok-tsjokt heen en weder met de regelma tigheid van een machinedeel, steeds geladen met munitie of onderdeden van een of ander veruielings werktuig. Het sierlijke jacht, het voorwerp van geest driftige bewondering in do zeilwedstrijden' bij O owes' of elder,s zwalkt nn vier en twintig.uren per etmaal op den Oceaan fond, om allerlei eigenaardige werkjes te doen, op den uitkijk te liggen en de schepen der neutralen aan te hou den om te onderzoeken of zij' contrabande aan boord hebben. Hoevele schepen er voor den dienst der Ad miraliteit gieprest zün geworden, die nu den witten standaard in top voeren, i» oen vraag, die slechts de autoriteiten kunnen beantwoor den. Officieel belmoren zij tot de Engelsehe marine .zoadat die thans ongeveer 5000 tot 6000 bodems van allerlei aard telt. Officieel lieeten dio alle „hulpvaaituigen." Maar de eigenlijke oorlogsschepen wéten, dat zij nooit de hun voor geschreven diensten zouden kunnen verrichten zoo dio „hulpvaartuigen" er niot waren. HOE GILBERT HIT .ZWIT SERLAND VLUCHTTE. De volgende bijzonderheden over de vlucht van den Fransclien vlieger Gilbert uit Zwitser- laud worden nog gemeld. Toen hij op 24 Mei goed en wel uit Zurich was ontkomen, hield hij zich een week schuil, terwijl zijn vrienden op middelen zonnen om hem over de grens te krijgen. Eindelijk werd een klein dorpje aan do Fransohe grens in Op- per-Savoie uitgekozen; dit punt is uiterst een zaam en wordt alleen bezocht door boeren, die hier 'telkens van hot eéne land naar het andere gaan. Aan de andere zijdo van do Fransclie grens wachtten vrienden van den vluchteling in een herberg aan den weg. Op een gegeven oogenblik verscheen een oude hoer, dio m< i- zaam het pad afkwam 111 de richting van Frank rijk. Toen hij do Zwitsersche grens naderde, hielden gendarmen hem aan, maar plotseling wierp het oudje den stok, waarop hij steunde, weg, zette het op een lo'open eu was het volgen de oogenblik op Frahsch grondgebied. Hier snelde een Frausch Alpenjager toe om den vluchteling te grijpen, maar Gilbert's vrienden kwamen to voorschijn en riepen hem toe wie do vluchteling was. Gilbert besteeg nu een motorfiets eu was weldra in den trein op weg naar Parijs cm zich bij do militaire autoritei ten te melden. De ontvangst van den ontsnapten Gilbert t,0 Parijs is schitterend geweest. De trein waar mede Gilbert reisde, kwam om 8 uur iu deu 1 11 111 m im 1nwn ir-rc- «■piiu—1—a—3—eu kers. Het opperhoofd Karima scheen geen vriend van omwegen te zijn en dus werd er met de onderhandelingen niet veel tijd vermorst. Zijne heldere, duidelijke uiteenzetting luidde; „Wij willen over onze vijanden zegevieren en daartoe behoeven wij wapens, gelijk cle uwe zijn. Ik zal u zeggen, wat gij 011s geven inoet: een geweer met kruit en lood voor den pengadschar, indien hij niet hier blijven wil. Blijft hij bij ons, dan moet hij ons leeren wat wij niet weten. De Dajakkers daar boven op het gebergte en in het binnenland hebben geene gedachten; maar wij erkennen, dat gij veel wijzer zijt dan wij; wij willen van u leeren en met u een verbond sluiten. Als gij dat doet, zal ik u stofgoud en schoone steenen toon en, die wij in de bergen vinden en gij zult mij zeggen hoeveel geweren, kruit en lood, bijlen en messen gij ons daarvoor geven kunt. Ook stoffen en kleederen zouden wij gaarne bezitten. Dan scheiden wij in vrede en zullen ons verheugen als gij terugkomt of ons een bode zendt." Surcouf werd ten hoogste verrast door dezen even vredelievenden als winstbelovenden voor slag. „Dit is geen toeval, dat is Gods leiding!" meende de priester. „De Heer heeft dit opper hoofd bij de hand genomen om hem op het rechte pad te voeren en mij geeft 1 lij eene vinger wijzing voor het oord van een zegenrijke werk zaamheid .Kapitein Surcouf, ik blijf liièr! Wilt gij er voor zorg dragen, dat ik met de beschaafde CCCXII. BISSCHOPSWIJDING II. COMMUNIE. Te samen hebben Wijder en Wijdeling het Offer tegenwoordig gesteld op het "altaar, te- samen gaan zij thans het Ofier voltrekken. Na het „Domine, non sum dignus", Heer, ik beu niet waardig!" nuttigt eerst de wijder eene helft der geconsacreerde hostie en een gedeelte van den geconsacreerden kets; de andere helft en het deel, wat in den kelk blijft, zijn bestemd voor den wijdeling. Ziet, uit eerbied voor 's Heeren Lichaam en Bloea buigt deze het hoofd; hij knielt echter niet evenals de nieuwgewijde pries ter neer voor den bisschop, die hem de H. Com munie uitreikt, want hij is den wijder vo,komen in waardigheid gelijk, verheven tot dezelfde orde. Deze reikt hem dan eerst de helft der H. Hostie uit en .biedt hem vervolgens den keik ter nuttiging. Treffend beeld der eenheid van de verschillende bisschoppen der Kerk, zinrijke vermaning tot de eendracht, welke hen onder ling «teeös most verbisden! Gelijk de vele tarwe korrels tot een brood, de vele druiven in den wijn zijn vereenigd, zoo behooien wijder en wijde ling, zoo behooren al ie bisschoppen, zoo benoo- ren al hun geloovigen één te zijn van hart en ziel, één in geloof en liefde! Daarna nuttigen wijder en wijdeling ook te- samen den wijn en bet water, waarmede de kelk wordt gereinigd, doch slechts de Wijder wascht zich de handen; hij alleen toch heeft het Lichaam des Heeren met de vingers aangeraakt. Indien de Wijdeling niet tegenover den Wijder scaat, moet hij met zijn assistenien thans naar de evangeliezijde overgaan. Beiden vervolgen dan het nog overige gedeelte der H Mis en, hetzelfde gebed toevoegend aan de gebeden van den dag, smeeken zij; „Doe in ons gevoelen al de kracht van het geneesmiddel uwer barmhartigheid (het Lichaam en Bloed des i leerenen doe ons in uwe goedertierenheid zóó wezen en begunstig ons op zulke wijze, dat wij U in aïles kunnen behagen. Door Christus, enz.!" Bij het einde der gebeden geeft alleen de Wijder op de gewone wijze eens bisschops den zegen, waarna hij, den mijter op het hoofd, nog een laatste maal gaat neerzitten voor het midden des altaars. Tusschen de assistent-bisschoppen, ook beiden gemijterd, nadert weer de wijde.ing, die nog slechts de bonnet draagt, en knielt voor hem neder; hij kemt uit zijne hand de laatste onderscheidingsteekenen van het bisschoppelijk gewaad ontvangen :,den mijter en de handschoe nen. vroegen morgen van 3 Juni aan het Gare dt Lyon aan. Een meuschenmassa, dio op 3000 per sonen kun ge-scliat worden, wachtte hem op en onder een ontzaglijk enthousiasme stapte de dappere vlieger, een weinig bleek en zeer onder den indruk, uit zijn coupé. Hij werd toegespro ken door de Kamerleden Puech en Lauche en oen jonge dame bood hem een prachtige bouquet rozen aan. Gilbert verklaarde dat het zijn voornomen was zich onmiddellijk bij zijn chef» te meiden, zich in training te begeven en daarna zoo spoe dig mogelijk weder den strijd in de lucht te aan. vaarden. WELSPREKENDE CIJFERS. Een brochure van het Tweede Kamerlid mr. Rutgers, die zich in de Kamerdebatten over de Staatsbedeeling duchtig geroerd heeft, over den St a a tspension eeri n gszwend el ie verschenen. Met verpletterend bewijsmateriaal wordt daarin het roekelooze werk der Lin-keraijde gebrandmerkt. Wordt het den kiezers voor gelegd, dan moeten zij voelen, diep voelen wat onrecht onze tegenstanders door de niet- uitvoering van Talma's wetten hebben be gaan aan Tateia, aan de arbeiders, aan 011b volk. Het lieeft daarom vooral beteekenis, om dat het met voor ieder controleerbare gege vens aantoont wat schade door de niet-uit- voering van Talma's wet wordt beloopeu. Een paar voorbeelden: „De ai'beider met een loon van f 13.— die op 48-jarigen leeftijd verzekerd wordt, en tot. zijn 69e jaar 47 premies per jaar, en daarna 39 premies per jaar betaalt, dus veel werkloos is, hoeft, als hü 70 jaar oud is: recht op f 2.— ouderdomsrente; is hij invalide dan outvangt hij f 3,J1. 111 va 1 idi tei teren te. Wanneer dezelfde arbeider na zijn CO ste jaar weinig of geen premies meer betaald beeft ton gevolge van voortdurende werke loosheid, dan zal hij toch op 70-jarigen leef tijd nog een Invaliditeitsrente van f 2.87 ont vangen.- Een arbeider, die vanaf 16 jaar verzekerd is en wiens loon nooit boven f 8.klom, heeft, wanneer tot 60 jaar 47 weken per jaar premie betaald is, recht op f 2.69 Ouder domsrente of Invaliditeitsrente op 70-jarigon leeftijd, ook al is hij na 60 jaar voortdurend werkeloos geweest. Dit zijn voorbeelden van.arbeiders, die of wereld iii gemeenschap blijf?" „Gaarne, ik beloof het u!" Surcouf wendde zich tot het opperhoofd: „Gij hebt schrander en wijs gesproken, gelijk een man, die het opperhoofd over velen worden zal. Het land waaruit ik kom, kan u alles aan bieden wat gij noodig hebt: bescherming tegen uwe vijanden .wapens, kleederen, benoodigdhe- den van allerlei aard. Uwé woorden hebben mij tot uw vriend gemaakt. Ik za! u alles geven wat gij verlangd hebt. Eenigen mijner lieden kunnen heengaan 0111 het te halen. Ik zal u een geweer, kruit en'lood voor dezen pengadschar geven, ofschoon hij wenscht bij u te blijven. Wilt gij hem als uw gast beschermen en bewaren, dan zal ik buitendien nog twee geweren, drie pistolen, drie ijzeren kookpotten, een rood en een blauw kleed voor u, een spiegel, welke driemaal groo ter is dan uw hoofd en nog een aantal andere voorwerpen geven. Wilt gij mij nu het stofgoud en de steenen toonen?" Karima gaf een wenk en kort daarna brachten drie wilden het gewenschte in zakjes aan. Het stofgoud was zuiver en woog misschien wel twintig pond en de steenen waren echte diaman ten, verscheidene ter grootte van een dikke erwt. „Wat verlangt gij daarvoor?" vroeg Surcouf. „Zeg zelf wat gij denkt!" „Goed! Ik geef u daarvoor een luister! - een kanon." /Wordt v.rvnlffd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9