marktnieuws ■i BERICHTEN UIT CE PRCVIHCIE STADSNIEUWS UIT ONZE VORIGE OPLAAG VAN ONZE RECHTBANK DE ACTIE DER GROENTENHANDE- LAREN TE AMSTERDAM. öUHGERU"JKE STAND BENNEBROEK. De Statenverkiezing. P. Kerneub 8. Van Imwm Zeulden Velseroord 248 Velsen 420 Spaar ad am 36 Beverwijk 631 Wijk aan Zee 407 IJmuiden W. 349 IJinuiden O. 103 Bloemendaal 556 Santpoort 297 Schoten 1 357 Schoten 11 319 Zandvoort 148 Totaal 3871 1887 140 146 22 119 27 174 59 109 51 183 183 150 1363 VAN ONZE RECHTBANK f zieke Hongaai-sche Soldaten groote verdiensten verworven. Vandaag werden aan alle leden •ervan de eereteekenen van liet Roode Kruis uitgereikt. De militaire commandant, veldmaar- sclmlk-luitenant Bogat, die door den chef van den geneeskundigen dienst dr. Pausz werd bege leid, overhandigde de eereteekenen en richtte daarbij een hartelijke toespraak tot de leden van de missie. De leider van de missie, kolonel van der Mohr dankte uit naam van allen. Schandelijk huisgehouden. In een paar volksbuurten op het Dapperpletn en in de le Van Swinderstraat is gisterenmiddag schande lijk huisgehouden. Ieder die 't waagde met een vrachtje aardappe len uit den winkel van „De Dageraad" te ko men, werd formeel aangevallen, en wie weiger de de aardappelen direct prijs te geven, liep klappen op, meest van uiterst felle vrouwen, waarbij zich aangesloten had een geweldige bende van niet veel meer dan zooals men jon gens met natte neuzen wel noemt. De geheele buurt werd feitelijk door deze bende geterrori seerd. Zelfs tien-, twaalfjarige kindèren, die door hun moeder onschuldig waren uitgestuurd om aardappelen te halen, werden mishandeld. De buitgemaakte aardappelen werden eenvou dig op den grond uitgestort en voor zoover zij niet eerst als projectielen dienden, tot moes ge trapt door de wilde horde. De straten lagen hier en daar bezaaid met fijn get rap te aardappe len,.... waaraan nood geleden wordt, 't Is gruwelijk!. De politie kon weinig doen dan af en toe de relletjes en oploopjes uiteendrijven, die zich dan verplaatsten, of hoogstens zich even ver spreidde om direct daarop weer opnieuw saam te rotten. De belaagde en mishandelde slacht offers ontzetten kon zij niet. Een meisje met een mandje aardappelen vluchtte van de eene deur in de andere, werd telkens door de bewo ners weer op straat gezet, omdat de bende de deuren ramde en de ruiten dreigde in te gooien met steenen en aardappelen. Het slot was, dat zij de pogingen om haar aard appelen in veiligheid te brengen moest opgeven. X—i 1 1 i i i i -ii i 1 LI'"""WH1 HAARLEM. EEN JUBILEUM. Men heeft 't Zondag voor den heer Th. P. v. Berkum, wiens zaak in mineraalwatereu ecu kwart eeuw heeft bestaan tot een waren feest dag gemaakt. Van vele zijden werd hij gecom plimenteerd, werden hem bloemstukken aange boden en hem kaartjes en telegrammen gezon den. Wij noemen van de bloemstukken een bijzon der mooi van 't personeel, een van de afdeeling van den Algem. Eed. Bond van Mineraalwate ren- en limonadefabrikanten en een van 't Bondebestuur van dien Bond, 't laatste was een insigne bloemstuk. Verder vele van vrienden en bekenden. De leden van 't Bestuur van den Bond en van dat van de afdeeling, in beide heeft de heer Van 3erkum zitting, terwijl hij van den Bond een der oprichters is, kwamen hem persoonlijk complimenteeren en richtten waardeerende toespraken tot hem, waarin werd gereleveerd hoe door den ijver van den heer v. B. diens zaak tot bloei is gekomen. Aangenaam werd de heer Van Berkum ver rast door de aanbieding van een geschenk namens de Bondsleden er had zich een com missie uit oud-bestuursleden gevormd om gel den in te zamelen bestaande uit een gouden vulpenhouder en een zilveren taartensehep voor mevrouw Van Berkum. De receptie, die de heer Van Berkum hield, was druk bezocht. Naar wij vernamen zal de jubilarisj die zoo van alle kanten bewijzen van belangstelling mocht ontvangen, een dezer dagen aan 't personeel der zaak een feestavond aanWeden. HET NEKKRAMPGEVAL OP HET CA V ALERIETERREIN. Wij meldden Zaterdag reeds, dat zich alhier ben een landstormplichtige uit een der barakken op het terrein der cavalerie-kazeme een geval van nekkramp heeft voorgedaan. Wij vernamen daaromtrent, dat de landstorm plichtige Zaterdag over hoofdpijn klaagde en daarom van den marsch vrijgesteld werd. Dit is een geluk geweest voor den soldaat, zoo werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, want als hij was gaan marcheeren, zouden de ernstigste gevolgen niet uitgebleven zijn. Later op den morgen werd de hoofdpijn heviger en werd de patiënt bewusteloos. De dokter heeft vervolgens medische maatregelen genomen en het is toen gebleken, dat hier een geval van acute nek kramp was. De patiënt is thans opgenomen in het St. Elisabethgasthuiszijn toestand is, naar omstandigheden, redelijk. Drie militai ren, die op dezelfde afdeeling liggen, zijn in observatie in het militaire hospitaal alhier. De militairen uit de loods, waarin de patiënt gehuisvest was (loods I) mogen de barak niet verlaten dan onder toezicht. Zaterdag en Zondag was er heel wat bekijks vóór de kazerne. Er liepen de malste praatjes: Er zouden reeds 6 „dooien" zijn en er waren er al vier-en-twintig „weggebrocht" Er bestaat echter in 't geheel geen grond voor ongerustheid. De toestand is juist als boven vermeld; niet anders. Zaterdagavond maakten eenige burgers zich verdienstelijk door de militairen te waarschuwen dat zij niet naar binnen moesten gaan, want dan mochten zij er niet meer uit! Dit veroorzaakte een oogenblik eenige opwinding. DE POLITIE-AGENTEN STAKEN NIETl Vanmorgen was 't praatje door de Had: „weet-je-'t-alde agenten van politie staken!".. Daar was nergens een agent te zien, zei men. De „verkeersagent" in de Bartel- jori.-straat was óók al weg, daar heb je 't al!.... Eu 't was werkelijk een praatje dat op geld deed: hoeveel „telefoontjes" we al niet gehad hebben! Natuurlijk is er geen woord lvan aan: vooreerst kan er van „staking van politieagenten" (ondanks zelfs de socia listische propaganda van Poppe, Drenth c.s.) geen sprake zijn, en bovendien is er niet de minste aanleiding voor. Afgezien nog ervan dat onze politiemannen mannen van plichtsgevoel en zelfstandigheid zijn, wien zoo iets niet in het hoofd kan ko men zelfs. Hoe dan het praatje in de wereld kwam? Och: de agenten doen op dit oogenblik druk dienst, ook al staan ze dan niet den heelen dag op de gewone plaatsen, daar bij is er stemming: bij de stemlokalen zijn óók agenten noodig, enz. Wie iutussckenbet praatje in de wereld zond, heeft er succes mee gehad! VERGOEDING WEGENS KOSTWINNER SCHAP. De Minister van Oorlog heeft besloten goed te keuren, dat den gezinnen van dienstplichtigen die vóór de mobilisatie vrijwilliger waren, doch tijdens de huidige omstandigheden in de positie van milicien worden teruggebracht, indien zulks noodig mocht zijn, vergoeding toe te kennen, echter tot geen hooger bedrag dan 60 cent per dag. DE ELECTR1FICATIE DER STOOM TRAM HAARLEM—LEIDEN. Met de electricificatie van de stoomtramlijn LeidenHaarlem zal naar uit Leiden aan de N. R. Ct. wordt gemeld eerst na den oorlog een begin worden gemaakt. DE AARDAPPELENNOOD. Sinds Zaterdagmorgen zijn op order van den Burgemeester, ten einde uitvoer van oude aard appels uit de stad tegen te gaan, aan de gren zen van onze gemeente op alle wegen politie posten geplaatst, om daarop toe te zien. Indien iemand mocht pogen uit te voeren, dan zal op die aardappelen worden beslag gelegd. EN DAT IN DEZE DURE TIJDEN! Zondagmiddag om kwartier voor 2 is een landbouwer uit de Haarlemmermeer wegens openbare dronkenschap naar het politiebureau overgebracht. De man was in het bezit van een portefeuille met f 1840. Het is maar goed, dat hij in handen der politie is gekomen; anders was hij misschien zijn geld nog kwijt geraakt (Zitting van gisteren). Het uitvoerverbod overtreden? Gistermorgen stond terecht A. K., koet sier van den kruidenier C. F. G. R. te Zand- voort, beklaagd van verboden vervoer van 40 mud haver uit de stelling Amsterdam naar Zandvoort. Beklaagde was op de Zandvoortsche laan tusscken den Rijksstraatweg en de Leid- schevaartbrug aangehouden door een maré chaussee en een milicien-kanonnier. Het eigenaardige'van het geval was, dat wel consent tot vervoer verleend was, doch nog niet ontvangen. De officier van justitie, Mr. de Vries Feyans, concludeerde tot het opleggen van een boete van f 10.—, subsidiair 10 dhgen hechtenis, daar het er niet toe doet, of het. consent verleend is, doch de voerman dit moet toonen. De verdediger van beklaagde, Mr. H. Pb. 't Hooft, voerde aan, dat hier geen misdrijf gepleegd was, daar het consent 25 April ver leend was en dus niet de wet overtreden, door uitvoer van de haver op dieu dag. Of de voerman het consent niet toonen kan, moge praktisch' tot moeilijkheden aan leiding geven, doch tegen de wet is niet ge handeld, nu de vergunning van de verple ging); commissie namens den stellingcom mandant verleend is. Ook voerde pleiter aan, dat, waar de grens nog niet gepasseerd was, en nog slechts ver voer in de stelling plaats had, terwijl de koetsier nog zijwegen kon inslaan, slechts een voorbereidingshandeling en geen uitvoe ringshandeling was gepleegd, zoodat er geen strafbare poging was. Pleiter concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde het vonnis op 29 Juni a.s. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 Juni d. van W. H- Balk-Eden. 17 Juni d. van J. de Wijs-de Boer. z. van G. M.-Tit-Otte. 18 Juni d. van J. lleereu Tiebie. z. van A. Heesemaus-Limper. Overleden: 18 Juni M. E. Vietti-Wijuands, 46 j., Witte ilcerenstraat. 19 Juni E. J. H. v. d. Have-Sevenbuijsen, 56 j., Gaelstraat. BUITENLAND. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. LONDEN, 19 Juni. De „Times" Verneemt, naar Reuter aau eenige bladen seint, uit New- York: Volgens telegrammen uit Browusvilie loopt het gerucht, dat de Amerikaansche troe pen, die de plunderaars op Mexicaansch grond gebied vervolgen, zijn aangevallen, terwijl vol gens berichten uit El Paso het Mexicaansclie leger tot een sterkte van 6U,ÜUU man de strijd krachten van generaal Pershing, die ongeveer 15,990. man sterk zijn, insluit. WASHINGTON, 19 Juni. De minister van oorlog meldt, dat de militie naar de grens zal worden gezonden, daar dit noodig is. Er bestaat geen plan voor een andere expeditie dan alleen voor de vervolging van de bandieten die, op Amerikaansch grondgebied misdrijven begin gen. WASHINGTON, 18 Juni. President Wilson beeft, aldus Reuter, de staatsmilitie van eiken staat opgeroepen voor den dienst aan de Mexi- caansehe greus. BINNENLAND. Uit Amsterdam wordt nader nog gemeld: Het plan der groentenwinkeliers om naar werd beweerd gisteren de geheele markt stop te zetten is op 'n fiasco uitgeloopen. Het gaat natuurlijk niet op, te beweren, dat hun actie nietg heeft uitgehaald; doch wan neer het werkelijk in hun bedoeling heeft gelegen de markt geheel stil te leggen, dan zij geconstateerd, dat dit plan tenminste is mislukt. Nieuwe aardappelen waren er om zoo te zeggen in overvloed. In het geheel werden bijna 5000 zak, d.i. 2500 H.L, aan gevoerd. Dit cijfer krijgt beteekenis als men weet, dat de consumptie te Amsterdam 2300 H.L. bedraagt. De nieuwe aardappelen weerden verkocht tegen den uniformen prijs van f 4.per zak. Een aardig geval deed zich nog voor. De afgifte en vooral de bezorging in de stad ver oorzaakten in den beginne heel wat moeite, het geen alles onder militair toezicht plaats had. Voor de socialistische coöperatie „De Dage raad" zouden een vijftal sleeperskarren rijden, maar op het moment, dat zij zouden uitrijden, weigerden de voerlieden naar de losplaats te vertrekken. Er werd geconfereerd tusschea den directeur van het marktwezen, den heer Claas- sen, den bevelvoerenden kapitein Blom en den hoofdinspecteur van politie Schaafsma. Het re sultaat van het overleg was, dat men besloot de militaire vrachtautomobielen vcor te laten komen, om althans een begin te maken met de aardap pelvoorziening van het Amsterdamsche publiek. Zoo geschiedde het, dat de socialistische arbeiderscoöperatie „De Dageraad" haar aard appelen aangevoerd kreeg per militaire vracht wagen, bestuurd door militairen! Bovendien namen op iederen wagen twee soldaten plaats, bajonet op het geweer, om eventueele aanvallen bloedig af te slaan. Zoover is het echter gelukkig niet gekomen. Alle berichten die tot dusver in kwamen, wijzen er op, dat zich bij het vervoer geen incidenten voorgedaan hebben. HAARLEM, 19 Juni. Graan- en zaad- markt. Heden was er geen aanvoer. AMSTERDAM, 19 Juni. Veemarkt van he den. Aangevoerd 435 vette koeien, le kw. f 1.24, 2e kw. f 1.20 a 1.15, 3e kw. f 1.10 a 1.05 per K.G.; 100 melk- en kalf koeien, f 325 a 425 per stuk; 140 nuchtere kalveren f 14 k 20 per stuk; 38 schapen f 25 a 45 per stuk; 89 lam meren 14 a 18 per stuk; 652 varkens, geen handel. IIILLEGOM. Ondertrouwd: K. Schaap en A. Vreeken. D. Vreekeu en B. van der Wolff. Geboren: d. van C. Preéineu-Schrama. d. van H. Bergman-Uitendaal. z. van A. van Leeuwen-Laniiun. d. van M. H. Voges-Ivauff maim. d. van A. E. van Bemmelcn-Lsenslag. z. van A. il. Bakker-van der Aart. ZANDVOORT. Ondeftrouwd: Wè Solomons en E. Lissaur. GetrouwdH. Vossen en Th. Zegwaard. Geboren: d. van H. G. Pellerin en J. C. van Duivenboden. z. van C. Koper en M. Keur. z. van E. Paap en L. Keur. .1. va i M. Keul en O. Bol. z. van P. Th. Korstenbroek en A. M. C. Weijera. BEVERWIJK. Ondertrouwd: G. Baas en A. Pli. Teoling. Getrouwd: L. Schilder en E. A. Tromp. \V. G. van der Heijden en C. M. de Goede. M. van der Vaart en M. Amse. Geborend. van M. B. de Bocr-Osendarp. - z. van G. Th. van Etten-Staring. d. van J. Holman-Arendsen. 2d. van K. Lubbers-Lam- pers. d. van W. Hoogebaom-Scliermer. d. van F. Nieuwkerk-Kuit. d. van J. de Ridder- Folk. Overleden: J. O. Bruyns, 19 j. NOORDWIJKEKHOÜT. Geboren: z. van J. Mooeldnd en A. van Roode. d. van A. W. van Saaase en A. J. Heemskerk. z. van J. Bouw meester en M. E. van Hemert. z. van W. do Jong en D. Wijnands. Overleden: M. Hogervorst, 81 j. BLOEM ENDAAL. De Statenstcmming. Do gedetailleerde uit slag van ons stemdistrict is (zie ook onder Velsen) als volgt: OVERVEEN: uitgebracht 493, ongeldig 5, geldig 398. Gulden 21; van Leeuwen 103, Vermeulen 274. BLOEMEN- DAAL: Uitgebracht 464, ongeldig 4, geldig 460. Gulden 85; Van Leeuwen 220, Vermeulen 155. VOGELENZANG: Uitgebracht: 164, ongeldig- geene. Gulden 3, Van Leeuwen 34, Vermeulen 127. Totaal: Uitgebracht 1031, ongeldig 9, geldig 1022, Gulden 109, Van Leeuwen 357, Vermeulen 556. HAARLEMMERLIEDE e. a. Schoonheidstoezicht le Haarlemmerliede. De schoonheidscommissie der gemeente Haarlem merliede is ter zieje. Het was, schrijft J. B. van Loghem in het „Bwk. Wbl.", geen geringe ver dienste van den burgemeester om in een gemeente van zooveel boeren een schoonheidscommissie in het leven te roepen. „Van den aanvang af,hebben we gevoeld, een zwaren kamp te zullen moeten voeren. We hebben daarom met lankmoedigheid bezwaren uit den weg geruimd en toegegeven, als het eenigszins mogelijk was, altijd in de hoop, dat kalm overleg het moest winnen. De uitkomst heeft het tegendeel bewezen. D e verhou dingen in de gemeente waren dan ook bijzonder slecht. Dan volgt een idyllische beschrijving van die verhoudingen, wel de moeite waard hier te wor den aangehaald. „De gemeenteopzichter, tevens particulier ar chitect en aannemer, was tot voor ons optreden de man, die kwam, lag en overwon. Hij kwam als particulier architect, beoordeelde zijn plannen als gemeente-archiiect, terwijl hij weer als particulier architect zichzelf als aan nemer bij den bouw controleerde, als gemeente architect zichzelf als privé bouwkundige aan de gestelde eischen herinnerde, en zich verkneuterde, wanneer hij zijn eigen bouwgrond zoo voordeel- kuildig verkavelde. En deze man, deze geweldige figuur zag ons komen, voelde terstond, dat er aan zijn voetstuk geschud zou worden. En er werd aan zijn voetstuk geschud, toen het eerste plan, dat we ter beoordeeling kregen, van dezen bouwvorst was. Het bleek een jammerlijk vorst te zijn, en hoe wel we hem dit op de meest kiesche wijze hebben moeien meedeelen, heeft hij het toch moeten voe len. Van dat oogenblik af is de campagne tegen de commissie begonnen; in dagbladen en ver gaderingen is gestookt en geïntrigeerd, totdat de stroop in de hoofden der boeren in de warme Meimaand in beweging kwam. Dit werd onze val. De Raad poogde ons in een speciaal bijeen geroepen vergadering te doen vallen, doch, daar wij ons ontstaan aan"B. en W. te danken hadden, moest de vergadering zonder besluit uiteengaan. Ons bestaan werd daaruoór nog eenige dagen gerekt. Doch in een vergadering van B. en W., waar bij de Schoonheidscommissie uitgenoodigd was, bemerkten we, dat de boer niet wil, wat hij niet kent. Anderhalf uur zijn de burgemeester en twee der leden van de commissie bezig geweest om te pogen de comm. te doen behouden. Maar na ongeveer anderhalf uur van zeer vernuftig en slim betoogen" (de inensch is taai en geslepen, als hij zijn einde voelt naderen) werd ons lot of liever het lot over de schoonheid van vele dorpen en uitgestrekte landerijen, geveld door de woorden der wethou ders-veeboeren: „Laten we nou maar geen woor den verspillen, want we zijn hierheen gekomen om de Schoonheidscommissie op te heffen." 't Was een gevoelige klap, dien we kregen, niet in onze kwaliteit van leden der Commissie, maar gewoon als menschen, die blijk hadden gegeven den aard van hun eigen boerenstand niet te be grijpen." HALFWEG. R. K. Volksbond. Zondagavond hield de afd. van den R. K. Volksbowl alhier, eene algemeene vergadering. De voorzitter zette na de gebruikelijke ope ning het doel uiteen, waartoe deze vergadering belegd was, n.l. de oprichting van ©en coöpera tieve win terpro vissiefonds ten behoeve dei- leden. •Alle aanwezigen verklaarden zich, op één stem na. vóór coöperatie. Het spaarfonds „St. Antoniu»" zal den eer- Men Zondag van Juli in werking treden. Voor Houtrakpolder is or gelegenheid de spaargelden to beleggen des Zondags tot één uur. ten huize van den heer A. Bonn, voor Halfweg des Zon daags vóór en na de Hoogmis in het St. Josefs- gebcuw. Ook kinderen der Jeden van omstreeks 12 jaar kunnen zich een spaarkaart, aanschaf fen. Bij den rondvraag, die verschillende bespre kingen ontlokte, werd door den heer F. Meeg- des voorgesteld eeno finane. commssie te benoe men. Hiervoor werden benoemd de lieeren J. J. v. Iloof en S. Beljaars, terwijl voor de commis sie van huisbezoek werden benoemd de heeren B. Meegdcs eji B. Borswinkelman. Verdere vra gen moesten tot nader orde onbeantwoord blij ven. Na de mededeeling dat als afgevaardigde bij do Centrale raadsvergaderig op 6 Juli te Haarlem was benoemd de heer A. Heemskerk, sloot de voorzitter met gebed deze vergadering. HAARLEMMERMEER Rijwieldieven. Ten nadeele van den koopman v. D. werd een zeer goed rijwiel ontvreemd ter wijl hij zich even in een café aan den ringdijk bevond. Het schijnt dat men met een combina tie van rijwieldieven te doen heeft, want op dienzelfdeu avond werden nog twee rijwielen ontvreemd die daar in de nabijheid bij een land bouwer op het erf stonden. De vroege aardappelen die hier worden ge teeld staan over liet algemeen goed. De meeste zullen op de veiling worden verkocht, docli die nu reeds gerooid worden, worden naar Amster dam ter veiling gezonden, in afwachting dat hier do veiling klaar zal zijn. (Waarschijnlijk is het veilingsgebouw 4 Juii gereed ter opening-.) Het bericht in sommige bladen, dat hier groote massa's aardappelen op het veld worden ver kocht, is geheel bezijden de waarheid. Er wordt op het veld niet verkocht.- Gewapende dienst. De opbrengst voor den ge- wapenden dienst bedraagt alhier 12.96. IIILLEGOM. Ongeval. Zondag sloeg in de Hoofdstraat een „Jan Pleizier" om, doordat de koetsier zijn draai te kort nam. De wagen bevatte een Haarlemsch gezelschap, bestaande uit ongeveer twintig per sonen. Zij vielen er uit en twee geraakten onder het rijtuig. Met vereenigde ki'achten haalde men ze er onder uit. Gelukkig had zich slechts één persoon aan de hand ernstig gewond, 't Liep dus nog goed af. NOORDWUK. R.K. Volksbond. Zondagmiddag hield de afdee ling Noordvyijk van den R.-K. Volksbond haar jaarvergadering in de zaal van den heer P. H. v. d. Voort. Wegens afwezigheid van den secre taris werd het jaarverslag tot een volgende ver gadering uitgesteld. Vervolgens werd een 25-tal nieuwe leden geïnstalleerd. Uit het verslag van de brandstoffen-coöperatie bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 105.55. De heeren H. Buijze en L. Vink werden aange wezen om de boeken te controleeren. Tot commissarissen van orde werden gekozen de heeren j. de Haan, J. v. d. Weijden, A. van Kesteren en S. de haas, die allen hun benoeming aannamen. Wegens periodieke aftreding of bedanken moesten 5 bestuursleden worden gekozen. Bij acclamatie werd tot vice-voorzitter herkozen de heer G. Heemskerk, terwijl-de vier overige plaat sen werden aangevuld door de verkiezing^ van de heeren A. Caspers, Th. Esman, S. de Haas en L. Vink. Naar aanleiding van een voorstel op de vorige vergadering gedaan, werd thans een commissie samengesteld tot bespreking van het coöperatie- vraagstuk. Tot leden dier commissie werden aan gewezen de heeren H. Buijze, A. Meijer, A. Cas pers en G. Heemskerk. •Bij de rondvraag informeerde de heer Buijze naar het recht van bestaan eener afdeeling der K. S. A. in Noordwijk. De voorzitter beloofde inde volgende vergadering daarop te zullen antwoorden. De heer G. Heemskerk bracht de dure levens middelen ter sprake en stelde voor aan B. en W. een verzoek te richten tot verkrijgbaarstelling van goedkoope levensbehoeften. De voorzitter richtte hierna eenige woorden tot de nieuwgekozen bestuursleden, wekte allen op tot trouw vergaderingbezoek en spoorde alle leden aan lid te worden van de R.-K. Kies- vereeniging. VELSEN. VERMEULEN HERKOZEN! De aanval van links op den Statenzetel van den heer Vermeulen is door de coalitie JSjhitiferend afgeslagen! Met "een prachtig stemmencijfer van 3871, dat is ruim 600 stem men boven het gezamenlijke aantal van den concentratie- en don sociali&tisclien candi- daat samen, is Vermeulen A'r inééns wee* ingebracht. Hulde! Proficiat aan den hevkozene, proficiat, hulde en dank aau de kiezers en propagandisten! Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag van het district Velsen: Districten. Mi 115 153 34 269 150 181 64 357 .153 168 114 129 Zoodat de heer P. Vermeulen (A.-R. aftr.j de candidaat dei- vereenigde drie rechtsche partijen, herkozen is. De mooi-recbtsche onder-districtèn, «i» Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee, hebben d'r ouden, roem gehaudhaafd! Santpoort i, prachtig voor den dag gekomen. West IJmuideu is ons buitengewoon meegeioope In Zandvoort heeft een goed-georganusem..„ propagandaclub nog een vruchtbaar arbeiu.^ veld! Maai- twee stembureau* zijn er, die eveu bijzondere aandacht verdienen. Due is Bloemendaal met zijn prachtigeu uit»«u en Schoten mét zijn schitterend resuitaai. Dank zij het Roomsche Vogelenzang, dan zij de vuehtbar© werkwijze van ue R K. Kiesvereeniging, die na haar oigamiatiê haar stevige vleugels goed en breed uit slaat over de heele gemeente, dans zij d; krachtige en goedgeorganiseerde propagau daeampagne in één woord, dank zij Uc. ijver der coalitie, is hier in Bioemeiidaui dit inderdaad prachtige resultaat nenaa u- Men zegt dat de wind rechts v.aait ir ons land. Welnu, Bloemendaal heeft de weldadige op- fristching van dezen zuiveren wind oox g voeld, heerlijk-opwekkend Nog- mooier, verrassender eu gerechte voldoening gevend is oe uitslag Vi.u ten. Het roode Schoten met zijn ro«>u beheer, het Schoten dat sinds het »u -<v, van de socialistische meerderheid, in piaat van een vervulling van de grootscbe ueiol ten, door de S.D.A.P.'ers gedaan, mets dau narigheid ziet en achteruitgaat eu nooai:, dend is geworden. Maar het Schoten met de sterke roode meerderheid toch! Welnu, dat Schoten hoeft zich bij ue Sta- tenstemming van een zijde laten zien, van een goede zijde, die we immers wei al wis ten, dat Schoten had, maar die we ai to lang niet meer hadden gezien, omuat de S.D.A.P., de schreeuwende S.D.A.P. met zijn valsehe leuzen en eigendunkelijke urukte die voor ons achterhield. Scuoieu was schijnbaar slecht voor ons. Maar ue schijn bedroog ook hier. Schoten is niet dood voor rechts. Schoten heeftgeslapen 1 Le uaxi- pere propagandaclub heeft in korten tijd oen zóó prachtige actie ontwikkeld, uai Scho ten is wakker geschud, klaar wakker! ja, de propagandisten hébben gewerkt! in de dagen van de verkiezing al, en gisteren "is 't bij onzen buur een spanneird-arukke uag geweest, een wedstrijd in propaganua-actie, een stormloop tegen den linkschen aanval, een ontmaskering- van de socialisten. Ver meulen kreeg hier totaal 676 stemmen, en Van Leeuwen en Gulden samen 648! Bravo, voor de dappere propagandisten, hulde aan de energieke leiders! Dit ons suc ces in Schoten belooft-wat voor de komende verkiezingen! Want uitgestreden Ts onze strijd nog niet! 't Spreekt vanzelf, dat in de diverse afdee- lingen van dit district, gelijk elders, de be langd elling groot was, en dat de uitslag met spanning werd afgewacht. Toen de zege was behaald, is door onze partijen terecht vroolijk en. enthousiast feest gevierd. In het Roomsche Volksbomlgebouw van Velt en- Wijkexoog zijn de kiezers en propagandisten in groot getal opgekomen, om de toespraken en hulde- en dankbetui gingen te aanhooren, die door den herko- zene werden gesproken, eu door de leiders van de verschillendepartjjeu. De toejui chingen en „hoera's" werden natuurlijk niet gespaard. 'tWas een gezellige feestvergade- ïTng, na een moedig-gestreden strijd! Zware brand. Hedennacht heeft alhier een zware brand gewoed. De bakkerij vair den heeé Denkers is geheel afgebrand. Da bakkerswinkel en het woonhuis brandden gedeeltelijk uit. (Zitting van gisteren). Uit donker Wormerveer. Als je Tustig achter in je kamer zit en nergens geen vermoeden op hebt en je hoort daar opeens een geweldigen slag, de glas ruiten nog wel zware spiegelruiten vallen aan scherven en een zwaar voorwerp rolt de voorkamer binnen, dan moet je wel de schrik om 't hart slaan. Vooral in den oorlogstijd van thans! Dan denk je op z'n minst, dat een verdwaalde hom in de na bijheid van je huis is komen neervallen. De burgemeester vau Wormerveeo-, in 'wiens wonjug K in d(e maand Augustus van 't vorige jaar plaats had, ontstelde dan ook niet weinig. Bij een onderzoek bleek, dat het een wraakoefening was, omdat de burgemeester bezig is met strenge maatre' gelen te nemen, opdat de fabrieksdief- stallen, die te Wormerveer veelvuldig voor komen, zullen ophouden. Het is nu al de derde keer, dat men om die reden hij den burgemeester de ruiten heeft ingegooid. Een der daders was men op 't spoor gekomen. Tegen hem vorderde he* O. M. onlangs 6 maanden gevangenisstraf. Bekl. was van dat vonnis in verzet geko- men. En zoo diende de zaak gisterenmiddoéf andermaal. Bekl. kwam in zijn boevenpakje voor -rt hij zit nu wegens diefstal van lijnkoeken in een fabriek te Wormerveer hij v°m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2