i DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND^ NASSAULAAN 49, HAARLEM DE OORLOG. telegrammen P. W. TWEEHUIJSEN, Wat E9E6 ons leert. korte berichten Van hedenmorgen Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 2066 WITTE SCHÓEHEU GEKLEUHDËSCHOENEN Woensdag 21 Juni 1916 ^l8te Jaargang Eniersomm* Telefoonnummers 1426 en 2741 Qitnumriier bestaat uit twee bladen. EERSTE BLASS. HAARUf^HE ALLEDAGiES K° 1967 i. OORLOOS-ALLERLEI. HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS s 'er S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; voo- de overige plaatsen in Nederland per post f 2,-per week voor Haarlem tn de agentschappen 0,12»; afzonderlijke nummers 0,05. PRIJS DER ADVERT ENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,2 0; advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van i5 regels f 0,40, elke regel meer 0,10. DE LANTAARNOPSTEKER-S. Wij hebben in de raadszitting van 24 Mei j.l. jnet i/roote belangstelling het voorstel vernomen Jat ons raadslid de heer Klein deed, om wat het opsteken en blusschen der lantaarn aangaat in dezen tijd van héél laat licht en héél vroeg dag, een beetje matiging te toonen, ten einde daar door het nachtwerk der lantaarnopstekers iets te verlichten. Hoewel er door den burgemeestei „overweging -s toetreze^d, is de zaak gebleven zooals-ie was. Onze lezers 'zullen met verbazing vernemen uit tic toelichting van 'n voorstel, dat de heer Klein lit aan den Raad heeft ingezonden en dat onder „Stadsnieuws" is opgenomen, dat onze I Iaarlem- >che lantaarnopstekers, als de langste dag et' is, van kwart voor negen tot elf uur bezig zijn °Psteken der lantaarns, en dan, als ze °mi elfu ze allemaal „aan" hebben, direct weer de helft beginnen „uit" te doen! Met een vrij oneigenlij- lcen maar algemeen aangenomen term noemt ons volk zoo iets „monnikenwerk".... De heer Klein heeft nu een voorstel gedaan, om het loon der lantaarnopstekers wat te verhoo- gen, daar de nachtarbeid die zij doen, z.i. te laag wordt bezoldigd. Dit voorstel is vrij van de „formeele" smetten, die volggns den heer Andreae en anderen een vroeger voorstel om duurtetoeslag te geven, aan kleefden. Wij zijn benieuwd wat de Raad die dezen menschen toch wel goed wil, zal doen alieen missen wij in het voorstel-Klein het woord „tijdelijk". Of is het de bedoeling, voorgoed het loon der lantaarnopstekers hooger te doen zijn? AGENDA. 22 JUNI. Uebouw St Bavo Smedeetraat 23 Bestuur Spoor- en Trampersoneel S'A uur. Gebouw St Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 89 uur avonds. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling' door den lieer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Lroiigebouw (Park) 8 uur Con- oertvcreeniging Haarl. Muziekkorps Con cert. A v o n d c a r i 11 o n-bespeling- op den Groot en Toren van 8854 uur. St Elisabeth s-G e b o uw Jan&str. 49 van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St Ëlisabeths-Vereeniging. Bisschoppelijk Museum Jausstraat 79geopend eiken dag van 10—-o uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en B.-K. feestdagen. De Staat, ziellooze opbouw, toont zijn inwen dig voelen, zijn begrip van goed en kwaad, zijn oneigenlijk zieleleven bij de verkiezingen. En in 1916 op heel merkwaardige wijze. Nooit zijn mij 'de uitspraken des voiks leerrijker voorgekomen dan thans. De leering ligt er bovenop. Evenwel zal menigeen iu deze beschouwing andere con clusies vinden dan tot heden zijn geuit. Men zal dan moeten kiezen. „De wind waait rechts," schreef de Nederlan der en andere organen schreven het haar na, loert Zuid-Holland rechts handhaafde. Welnu, m. i. is van een rechtschen aanwas geen schijn of teeken te bekennen. Er is zeker geen achteruitgang maar toch ook geen aanwas. En aanwas zóu natuurlijk zijn na de klappen van 1913. De stand der partijen is in clrie jaren wonderlijk gelijk gebleven, ook bij links, want dc debacle der liberalen was in 1913, niettegen staande de tarief-agitatie, nog liaast' merkbaar der dan thans en de roode opkomst van drie jaren terug heeft zich in 1916 slechts gehand haafd. Het is nu slechts de vraag of deze standvas tigheid verkregen is onder de gunstige of ongun stige voorwaarden voor rechts om daaruit de lr'Uerlijke kracht der Coalitie af te leiden. Alweder is de algemeene meening dat de voor gaarden waaronder rechts den strijd aanbond gunstig waren, maar moet ik als mijne meening Weergeven dat de omstandigheden der Staien- C: riezing 1916 voor rechts ten zeerst ongunstig j ,vuren, Dunstig, zeide men, want er stond ten groot é'mng op het spel: omwerking der Eerste Kamer. ji.pit belang was juist gunstig voor den fcgen- «nder die er zijn aanvalskracht aan ontleende, a ?j"ul jn samenwerking met het uitstekend ^''atiemiddel, het Staatspensioen, de bedeel ing amVWee gulden. Gunstig, zeide men, want de ik ilPpelennood moest afbrekend werken op de is ofalen- Wii ontkennen het niet, maar de vraag *en rectlts daarmede zaken deed en dan geloo- d„ cWli het zoet winstje te moeten zoeken bij cr°- D. A. P. OYerUHSt[£' Zeide men- waat cle leuze &aat Müjd bon u ''t® heen naar de Regeering, vóór of drie ia is .iui5t- En ciitisch Holland is na 'Man r o?n altil'd tegen het bestaande geweest, ons m Q?. was deze verder strekkende leuze Verkleef want het ministerie Cort-Loudon "'aks Mr c opbouwend en niet afbrekend voor C°rï-Lo-irl'm wist we' wa' hij deed toen hij OniVuncr naar V01'en bracht. rec!'P werkte vei'der de be- J e uitleg v»u la'ma's aanzienlijk betere wetten naast het uiterst bevattelijke, hoezeer voor den arbeider fnuikende Staatspensioen. Ongunstig voor rechts werkten de rapporten over de Onderwijsbevrediging, welke wij met den sterken arm moeten binnenhalen, maar welke als gift der waarachtig vrijzinnige verdraagzaam heid werd uitgespeeld. Ongunstig werkte „wat in de lucht hangt" en in vele districten als lokaas naar voren werd gebracht: algemeen- en vrouwenkiesrecht. Voeg daarbij dat de mobilisatie zwaar drukt en een verzet schept, hetwelk zeker die partijen niet ten goede komt, welke steeds getoond hebben ons land weerbaar te willen maken en houden. Dit alles pleit voor de krachtshandhaving van rechts. Deze stilstand van stemmen, vergeleken bij 1913, mag geen aanleiding zijn tot het uitspre ken van jubelklanken als „cle wind waait rechts", maar is een bewijs van „de stilte die den storm voorafgaat." 1916 gaf de overtuiging dat rechts weldra zal stormen en deze leering is een alleszins ver heugende. Handhaven onder ongunstige omstandigheden is vaak nog schooner krachtsontplooiing dan winnend onder gunstige voorwaarden; Het zal gaan stormen in 1917, zoodat het linksche gebouw in alle deelen zal kraken, scheu ren en ineenstorten. Dit leert ons 1916. Daarvoor behoeven de uitslagen der herstem mingen niet afgewacht. Die zeggen niets, want niets is troebeler dan een herstemming. Haarlem zal ons dat toonen: neen, de juiste krachtmeting heeft bij stemming plaats gehad en daaruit alléén kunnen gevolgtrekkingen gemaakt worden. 1916 leert ons ook dit: dat juist in deze tijden van stilstand en evenwicht een resultaat door hard en stelselmatig werken te verkrijgen is. Daarom verheugt mij uitermate de uitslag in Veisen, waar sinds November 1915 bij voort during gearbeid is. Dat Beverwijk een veld van Roomschen arbeid zal worden, behoeft niet gezegd, maar wel kan reeds nu gezegd dat Beverwijk in 1917 in de eerste rangen op het linksche blok in zal stormen zonder zich den kop te stooten. Indien links hieraan iets wil veranderen, moet links dat maar probeeren. Zij moeten er alles op zetten om Beverwijk liberaal te houden en het 26ste katholieke dis trict te weren. Het zal niet baten! legen onzen Roomschen en rechtschen arbeid, gevoerd met heerlijke geestdrift, kunnen zij niet' °P- Aan rechtsch Beverwijk behoeft niet getwijfeld. Ma.r: twijfel ook niet aan Haarlem! Haarlem. SPES. OVERZICHT. Gisteren deelden wij in ons overzicht mede, dat de Russische troepen, die Czernowitz hadden genomen, de Proeth waren overgetrokken en naar de Sereth oprukten. In hun later legerbericht over den strijd in de Boekowina melden de Rus sen nu, dat zij de dojpen Zadivva en Scorojyneis Glyboka aan de linie van de Sereth hebben 'bezet. Het Oostenrijksche communiqué vult het Rus sische bericht hier aan en meldt, dat de Russen niet aileen de rivier hebben bereikt, maar deze ook onder gevechten met de Oostenrijksche achterhoeden zijn overgetrokken. Dit is dan ook de eenige terreinwinst, welke van het gelieele Russische front wordt gemeld; overal ondernemen de Duitsch-Oostenrijksche' troepen, ook naar de Russen mededeelen, ver woede tegenaanvallen, waardoor het Russisch offensief wordt gestuit. den Balkan wordt door Havas gemeld, dat de Bulgaren een overeenkomst hebben ge- ttoffen met Griekenland, waarbij de Bulgaren worden gemachtigd, alle Grieksche versterkingen in Macedonië te bezetten. De Grieksche comman danten der forten zouden reeds formeele instruc ties te dien opzichte hebben ontvangen. De Bul garen zouden zich reeds voorbereiden voor de bezetting der fortificaties en niet alleen in Oost- Macedonië oprukken, doch ook beproeven om uit Monastir naar den kant van Fiorina, d. i. op Giieksch gebied, ten Zuiden van Monastir, op te trekken.' De toestand wordt voor Griekenland met den dag kritieker en daardoor laat het zich verkla ren, dat het ten slotte tot een toenadering tot Bulgarije overging. Immers door de gealliëerden wordt het van alle zijden ingesloten, zoodat het voor een groot deel juist van Bulgarije nog af hankelijk is. De Parijsche correspondent van de „Daily Te legraph" verzekert, gemachtigd te zijn tot de mededeeiing dat er onverwijld krasse maatrege len door de entente-mogendheden tegen Grieken land zullen worden genomen. En in aansluiting hiermee meldt de „Secoio", dat Engelsche troepen het Grieksche eiland Eulos, bij Kreta, ook heb ben bezet. Griekenland wordt als 't ware gedwongen, eindelijk zijn onzijdigheid prijs te geven en kleur te bekennen. Oeheel onverwacht komen berichten over een dreigend gevaar voor de Engelsche binnenland- sche politiek. Plotseling dreigen namelijk moei lijkheden voor het tot stand komen van een schik king inzake Ierland. Het blijkt, volgens den par lementairen medewerker van de „Times", dat het eerste meeningsverschil een week geleden is ont staan en dat het zich de paar laatste dagen heeft verscherpt. Maandag vonden samenkom sten van unionistische ministers plaats, die gis terochtend zouden worden hervat. Het is te ver wachten dat enkele ministers zullen aftreden. Ook is men het nog steeds oneens omtrent de bezetting van het ministerie van oorlog. Ook daarbij is Lloyd George nauw betrokken. Nadat onlangs, naar aanleiding van het dienstplicht-vraagstuk, het Engelsche kabinet gevaar liepen uiteen te zullen vallen, dreigen dus thans opnieuw gevaren voor het behoud van het ministerie. Een Grieksch Volksprotest. Uit Athene wordt te Ween en vernomen, dat op een groote vol'kabijeenkomst besloten werd een protest tot de Entente-mogendheden te rich ten en een beroep te doen op Aimerllta en de neutrale staten, naar aanleiding van de blokkade. Een Fransch patrouilleschip gezonken. Het Franeche patrouillesekip „St. Jacques" is gezonken. Van de bemanning, die uit 16 koppen bestond, worden 9 vermist. De overi gen zijn zwaar gowond door een vissehers- boot aan wal gebracht. Uit Montenegro. Volgens een bericht uit Cettinjo beeft de vroegere minister van oorlog Vesovic gemeenschappelijk met zijn broeders in de nabijheid van het dorp Va- cevo een Oostenrijkseh officier vermoord. De moordenaars zijn ontsnapt. Op hun ge vangenneming is door de Oosienrijksoke overheid een premie van 50,000 kronen ge steld. Een nieuwe granaat. Er wordt in den laat- sten tijd veel gesproken over een nieuw soovt granaat, bij bet Russische leger in ge bruik. De „Daily Express" weet nu te mel den dat deze granaat Japaneeh fabrikaat is en dat de lading bestaat uit een geheel nieuw ontploffingsmiddelveel sterker dan de tot dusver bekeDde explosieve stoffen. Bekoeling. De „Daily News" wijst op het eigenaardige feit, dat de woede tegen al wat Duitech is, tenminste in zóóver bekoeld is, dat in bet Aldwijch Theatre onlangs alle plaatsen waren uitverkocht voor een opvoe ring van Tristan en Isolde, hoewel nog eeni ge weken geleden een beroemd musicus alle Wagnersehe muziek als „duivcTscli" heeft veroordeeld. NIEUWE ONEENIGHEID IN HET ENGELSCHE KABINET? LONDEN, 20 Juni De. „Times" meldt, volgens een Reuterbericht, dat de onder handelingen. om tot een voorloopige schik king van de Iersche kwestie te komen, wel ke bevredigende vorderingen in Ierland maakten, thans een plotselinge scheuring in het kabinet hebben veroorzaakt, waar van een deel zich lievig gekant heeft tegen de Voorstellen van Lloyd George. Het-is mogelijk dat sommige ministers zullen af treden. DE BULGAREN IN GRIEKENLAND. SALONIKI, 20 Juni. Men verzekert, vol gens Havas, 'dat -tusschen de regeeringen te Sofia en Athene een schriftelijke over eenkomst is aangegaan, waarbij de Bul gaarsche troepen gemachtigd worden alle Grieksche fortificaties in Macedonië te be zetten. De commandanten van de Griek sche. forten hebben reeds op dit stuk for meele lastgevingen ontvangen. SALONIKI, 20 Juni. Havas zegt, dat er nieuwe krijgsverrichtingen van de Bulgaren op Grieksch gebied op handen schijnen te zijn. De soldaten van koning Ferdinand zou den zich er niet toe bepalen in Oost-Mace- doniö op te rukken, maar zouden ook be proeven om naar den kant van Fiorina uit Monastir op te trekken. Men verzekert, dat de 12do Bulgaarsche divisie, die tusschen Xanthi en Okdzji'.lar samengetrokken is, toe bereidselen maakt, voor een nieuwen op- marscli. Do Bulgaren- zouden voornemens zijn de rivier de Mesta, die naar Seres, Dra ma en Kavalla leidt, over te trekken. Gemeld wordt, dat de Bulgaren ten O. van Fiorina zijn opgerukt. Bulgaarsche af- deelingen zouden ook iu do richting van Ostrowo oprukken. NIEUWE ONLUSTEN IN DUBLIN. KEULEN, 20 Juni. De „Kölh,sclie Zei- tung" verneemt uit Kopenhagen: Naar luie) van verscheiden berichten, die hier zijn aan gekomen, hebben er in Dublin op groote schaal nieuwe straatgevechten plaats gehad. Ambulancepersoneel brengt dooden en ge wonden weg. De overheid hoopte den op stand sjioedig te smoren en de schade aan eigendommen te beperken. DE OORLOG TUSSCHEN ONDERZEE- EN LUCHTVAARTUIGEN. KOPENHAGEN, 21 Juni (Part.) Het blad „Poliliken" bericht, dat het scheepsvolk van den Deenschen stoomer „La Cour" mede deelt den 18en om 12 uur een Engelschen onderzeeër in het Kattegat ontmoet te heb ben tusschen de eilanden Anhalt en La-soe. Eensklaps verschenen twee Duitsche water vliegtuigen, die bommen wierpen, maar zon der den onderzeeër te treffen. Deze opende daarop het vuur, met het gevolg dat een der watervliegtuigen naar beneden gescho ten en het andere op de vlucht gedreven werd. Naar men meent, werden de Duitsche vliegers opgenomen door een Zweedsche stoomboot. In den avond van denzelfden dag vlogen twee Zeppelins over den Sont en daarna zeer langzaam over liet Kattegat, zoekende naar Engelsche onderzeeërs. VIER-EN-TWINTIG UREN IN EEN BELGISCHEN AMBULAN CE-TREIN. Aan een particulieren in het eigenaardig Vlaamseh geschreven brief, van een Belgi schen sergeant-brancadier, welke ons ten ge- bruike werd afgestaan, is het volgende ont leend: „Ju'st een week geleden, kreeg ik een kort briefje: „Sergeant (volgt naam) zal zich heden avond op 't kantoor van den generaal genees heer aanbieden om er een mavseh-order te ha len: hij is gelast zes zieken naar Cliateaugiron te geleiden." 't Kwam heel op 't onverwachts, maar 't was toch welkom, hoor! Om zes ure ontving ik mijn i-eispas; 'k trok naar 't kantoor van den Staf en om 7 ure was alles klaar. Op een looken naar den kring, waar 't, zoo als eiken Zondagavond, tooneel- en zang feest was, om daar Beatus op te zoeken. Want 'k moest hem verwittigen dat 'k van gansch de week niet thuis was .Daarna de noodige voor bereidselen, en om 10 ure geraakte ik te bed. 's Morgens om 5 uro er uit, gauw naar de ambulancie, in der liaast een paar boterham men naar binnen gehaspeld en.... de automo biel stond klaar oni m(j en mijn zieken naar de statio te voeren. Daar stapten we in den sanitairen trein. Kent ge de inrichting van onze Itoode Kruis-treinen? 't Zijn de gewone spoorwagens, maar al de ban ken en schutsels zijn er uit verwilderd. Aan de wanden, drie hoven elkaar, zijn brancards op ressorts: achttien. Er kunnen nog zes brancards op den grond gezet worden iu 't midden van den wagen. Dat maakt dus 22 plaatsen. In den dg, wanneer niet al de zieken of gewonden lig gen moeten, worden de brancards op den onder sten gelegd en zoo vormt men een dubbele rij banken. Met eenige stroozakken en dekens maakt men heel gemakkelijke zitplaatsen. Dit zyn de treinen genoemd T. E. C. (trains d'éva- cuation couchée) Men heeft nog do T. E. M. (trains d'cvacuation mixte) voor liggende en zittende gewonden. De eerste soort doet dienst tusschen Kales en 'de hospitalen dieper in Frankrykde tweede soort gaat dc gekwetsten halen op de vuurlijn en brengt ze naar Kales. Er bestaat ook nog een derde soort, de T. E. A. (trains d evacuation assise) met enkel zitplaat sen. Thans worden de T. E. A. echter niet ge bruikt. ,Zoo, we stajrpen in onzen T. E. C. en weldra is de wagen gevuld, 't Zijn allemaal gekwet sten, uitgenomen mijn zes mannen: herstellen den van zenuwziekte. Om 7 u. 25 stoomen we uit Kales weg. Er ware een boek te schrijven over den sehil- doraehtigen aanblik van zoo'u wagen gekwet sten: al flinke kerels in hun net kkaki-kostuum, met witte windsels om armen, beenen, hoofden; en volstrekt niet droefgeestig hoor! Ze rooken als fabriekschouwen; ze zingen dat het helmt en ze vertellen, vertellen! Men hoort niets an ders dan van „grenaden en abussen, van boyaux en tranchées, van asaauts en pinhelmen." Echt naïeve heldenspreuken, naast kolossale dwaas heden, 't verhaal van grootseho daden naast kieinzeorig gebazel over nietige alledaagsheden: de trein geurt en fleurt van oorlogsdampen en heldenmoed. Maar 't luisteren belet het kijken niet. Inte gendeel, want mijn galons beletten het sponta ne van hun woorden, en als ik gebaar niet te luisteren, dan bemerk ik dat ze veel vrijer spreken. Dan maar door 't venster gekeken 1 Onze trein rolt traag voort "door de vlakke velden, 'k Zwijg natuurlijk over 't vervoer van troepen of voorraad, en 'k beschrijf enkel de streek. Ze is meest vlak, hier en daar wat ge keuveld, met zeldzame huizengroepen. We zijn in Januari; maar 't moet heerlijk zyn in vollen zomer, want nu reeds is 't verpoo- zend en schoon. Vooraleer, Boulogne te berei ken moeten we onder twee lange tunnels. Pik donker! En voor een poosje wordt alles stil; men boot geen woord meer, en de lichte bran den van een twintig eigaretten punten alleen door do duisternis. Van Boulogne zelf zag ik niet veel. Ten an dere, mijn aandacht werd juist op wat anders getrokken, en toen ik weer het'landschap be keek was de stad al achter den rug. We stoomen zuid-west, langsheen de kust. Duinen in 't ver schiet, en plots, in de verte, de zee. ,Zoo komen we te Etaples. Van nu af wordt de streek meer heuvelig en de velden strekken oneindig, in bonte weme ling van groene en bruine vlekken, beplant met talrijke boomeu die grillig hun fijne, bladerlooz6 twijgen aftepkenen op de somber-grijze lucht Maar 't weer klaart op en er komen göudraud- jes aan do wolken: de zon zal er nog door gera ken. Oudertusschen wordt voor eten gezorgd be- Echuit, plata en koffie. De mannen slaan het lustig naar binneu: 't leven in de scherpe lucht der Vlaamsche loopgraven heeft hun maag ge scherpt en ik krijg honger klaat van zien hoe smakelijk ze 't ruwe voedsel binnen wippen. Maar.mijn maag trekt zoo flink niet als de hunne; en 'k neem een van mijn meegc- brachls boterhammen met een stuk kaas. Am if na! Van hier af zitten we in de streek der leien caken. Nergens pannen meer; 't lieve rood der Vlaamsche boerenhoeven dat zoo lachend uit komt in 't groene landschap, maakt plaats voor grijs en zwart. Zelfs de muren van sommige woningen zijn met leien bekleed. De aanblik is echter niet droef, maar wel eigenaardig. De trein staat eenige oogenblikken te Prou- zel. Daar woont een vluchtelinge uit West Vlaanderen, een meisje van Moorslede. De in- fjrmiers van den trein vertellen me dat ze tel kens 'F voorbijtrekken van den trein Belgen af- gewaoht om heur hart eens op te halen in 't Vlaamseh. Ook vandaag is ze present en het toeval schikte 't dat er een gekwetste van Moorslede in den trein was. Of er gebabbeld werd Maar we zijn al weer op weg en stoomer weldra voorbij Beauvais. 't Landschap veran dert niet: schilderachtige heuvelplooien, te al len kante bezet met hoornen en doorstippold met zwartgedakte woningen. Hier en daar reeds wat gele brembloemen te midden de dorre Btruiken die den spoorweg zoomen. Maar de avond valt en op 't onverwachts ia het donker. De dagen zijn ongelukkiglijk veel te kort. En 'k verzeker u dat het een pikdonke- naeht is, zonder maan noch sterren; zoo dat men geen meter ver kan zien. We komen zoo in de statie van Pontoise, draaien west waarts rond Parijs, en rond aoht ure 's avonds staan we stil te Ackéres. 'k Meende dat Parijs in den nacht een tooverachtigen aanblik zou opgeleverd hebben, maar 'k heb niets gezien! Te Achéres; groot ravit&illement. Men heeft ons vandaag al drie of vier keeren eten ge bracht; doch ditmaal zorgt men voor mor gen. Immers, de brancards zijn reeds ter plaat* gesteld en de mannen liggen al te slapen onder warme couverturen. De dames van 't Groen- Kruis, die zorgen voor de bevoorrading, zyn echter dit schouwspel gewoon; vlug worden korven brood met vleesch in de wagens gescho ven, de koffie en melk in kannen gegoten, eenige bonbons en_cigaretten en chocolade als versnapering er bij gevoegd. We praten nog wat met de liefdadige dames en.vooruit! Daar rnija maunen bewaking noodig hebben, kom ik overeen met de twee infirmiers van der trein: ik waak tot middernacht; dan verdoelen zij de rest tot morgen om 6 ure. 'k Tracht toch 't een of 't ander van de streek te zien, en 'k ga me buiten op 't platform stel len; maar 't is vruchteloos: 't is te donker. Met moeite zie 'k dat we de statie van Rambouillet voorbijrijden. Dau maar liever binnen gegaan, eigaretten gerookt en gedroomd. En 'k roep vóór mijn ge heugen terug de vele, groote en sehoone Engel sche kampen, vol leven en beweging, welke we vaudaag voorbjjstoomdcn. Prachtig ingericht, met loopgraven en luisterposten, scliutplaatsen voer mitraiüeuseii, enz. enz. 'k Heb er niet over gesproken op de plaats zelve waar ik ze zag, en 'k zat tlians ook niet in verderen uitleg treden, 'k Ben wel overtuigd dal de-Moffen hun ligging zoo goed kennen als wie ook, want hun spion- dienst is eerste klas ingericht, doch' dit is geen reden om ziju neus voorbij to klappen. Om middernacht rijden we de spoorhalle van Chartres binnen. 'Een laatste cigaret en 'k ga slapen, 't Geschok van den trein wiegt me en 'k lig waarlijk gemakkelijk. Wat er gebeurd ie tot 5 ure 's morgens, vertel ik niet. Ge raadt zeker wol waarom! Als ik wakker woridt zjjn we Nogent le Rotrou voorbij en Lo Mans. Ik wasch me wat en herneem mjjn plaats aan 't venster. Weldra klaart de dag en ik kan weer het landschap be wonderen. Gauw een boet geëten; we zijn LaraJ voorbij en Vitré. Nu goed opgelet; want hie^ zullen we weldra Duitsche krijgsgevangenen zien. Inderdaad, daar zyn ze: langs weerskan ten de baan. Ze arbeiden aan de wegen en «pe ren. Sapristizo zien er goed uit 1 Onze trein vertraagt en de lummels lachen en groeten. *k Geloof dat ze waarlijk blij zijn uit de loop-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1