BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK Onze Propagandavergadering. UIT DE PROVINCIE UIT BEVERWIJK STADSNIEUWS UIT 0KZE VORIGE OPLAAG Van ons Kantongerecht. De besluiten van de economische Conferentie der gealieerden. VOGELENZANG. UIT LfSSE E.O. 'den in stand gehouden en 200 noodig hersteld Landbouw- Exportbureau). De vereeniging, waartoe ais leden zullen kunnen toetreden vereenigingen, welke de rege ling van de beschikbaarstelling van levensmid delen voor binnenlandsch verbruik en de rege ling van den uitvoer daaraan ien doel hebben, zal zich met in achtneming van alle behoef ten van den binnenlandschen verbruiker be zig houden met den binnenlandschen afzet van landbouwvoortbrengseien en het uit den weg ruimen van aan den aanvoer van landbouwbe- noodigheden in den weg staande moeilijkheden. Daar aldus de producenten en handelaren van en in landbouwproducten te organiseeren zal het mogelijk worden een centrale leiding te geven bij het bewerkstelligen van den uitvoer van een na voorziening van de binnenlandsche be hoeften overblijvend surplus van landbouwpro ducten en zal er tegen gewaakt kunnen worden, dat markten voor ons land verloren gaan, welke vóór den oorlog met opoffering van jarenlange moeite en veel kosten verworven werden, doch die door den oorlog werden of dreigen te worden verstoord. EEN NEDERLANDSE ff STOOMSCHIP GEZONKEN. Reuter seint, dat het Nederlandsche stoom schip „Otis Tarda," Dinsdag van Rotterdam naar Huil en Coole vertrokken, gezonken is (ver moedelijk op een mijn geloopen. Red.) Volgens een later bericht is de geheele be manning te Yarmouth geland. Het achterschip A'erd door een ontploffing weggeslagen. Alle op varenden konden bijtijds en ongedeerd in de booten gaan. Een voorbijkomend stoomschip nam ze later op. ONEERLIJKE WAPENS. In het district Ridderkerk, welbekend om de wijze waarop de heer Drion er propagan da maakte, hebben de vrijzinnigen weer een stout stukje uitgehaald. Het Ghr. weekblad „Het Vaderland Gethrouwe", verteltj In een strooibiljet, uitgaande van het Al gemeen Neder landsch Werkliedenverbond schrijft men: „Waar is toch, dat de leden der Prov. Staten de bevoegdheid bezitten, de leden der Eerste Kamer te kiezen, en dat was juist ons groot bezwaar ons bij het oude- te houden, want, wanneer de samenstelling der Eerste Kamer blijft zoo die nu is, is het vast en zeker, dat de Ouderdomswet straks verworpen wordt, dan zullen d,e oudjes, die nu hun f 2 krijgen wekelijks, deze weer moeten missen." Erger kan hei toch niet. Zulke klinkklare leugens durft men in een strooibiljet zetten en daarmede hun candidaten aanbevelen. Hebben de lieeren, vraagt het weekblad, nu alle fatsoen verloren?" HEDENDAAGSOH LIBERALISME. „De Tijd" merkt geestig op: In Rotterdam werd bij eerste stemming een socialistisch propagandablad uitgegeven: Stemt Roodl Op de voorzijde van dit gelegenhekls- Jkrantje vindt men een plaatje, waarop mi nister Posthuma, huilend van pijn, wordt voortgeduwd door een forsche socialisten vuist, welke den minister bij het oor vast heeft en zijn Excellentie brengt waarheen do S.D.A.P. dat wil. Er staat boven „de onwillige minister" en er onder „Attentie s.. v. p.l' Dit plaatje heeft een roerende gelijkenis met het beeld, u at de Sociaal-Democraat Ter Laan op een vergadering te Rotter dam gaf van de houding der liberalen tegen over Staatspensioen en Algemeen Kiesrecht. „Wij socialisten hebben .de vrijzinnige li beralen bij den kraag gepakt eweld voortgeduwd naar het staatspensioen." Do Federatie Rotterdam der S.D.A.P. zal naar wij vernemen bovenstaand plaatje voor Üe herstemmingen gebruiken. Echter met een kleine verandering. Minister Posthume zal bezwangerd wor den door een liberaal kiezer in „De onwil lige liberaal", terwijl, naar iwij vernemen, Ter Laan thans zal spreken. „Wij socialisten pakken liberalen en vrij zinnigen bij den kraag en zullen ze met ge weld voortduwen naar de stembus om onze candidaten te stemmen." Eei behaaglijke positie voor iie eertijds zoo fiere liberalen. Thorbecke!Tliorbecke!zijn dat uwe nakomelingen?! DE COALITIE-KIEZERS. Men schrijft uit .Weesp aan „De Tijd"; De Rechtsche Coalitie blijkt hoe langer zoo hechter saamgevoegd. Wij hebben ons vroeger meermalen geërgerd, wanneer liet aantal stemmen, dat op de Katholieke can didaten werd uitgebracht, telkens minder •bedroeg en soms beduidend minder dan het aantal stemmen op de andere Coalitie-candi- daten; óók de leiders dier Coalitie-partijen waren daarom niet minder ontstemd, dan wij. Zooals we opmerkten, het wordt beter; en bij de verkiezing voor de Provinciale Staten bedroeg het aantal stemmen op mr. Verkouteren te Hilversum slechts een luttel beetjo meer dan op mr. Heerkens Thijssen Evenwel hebben twee gemeenten in dit dis trict te dezen opzichte getoond to zijn „plus royalist que le roi." Het katholieke Blaricum namelijk bracht enkele stemmen meer uit op mr. Verkouteren dan op mr. Heerkens Thijssen, terwijl het protestant- sche Huizen enkele stemmen meer uit bracht op mr. Heerkens Thijssen dan op mr. Verkouteren. DISTRIBUTIE VAN RIJST. Het Rijks centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft in verband met de echaarschte van con sumptie aardappelen de beschikking gekre gen over een beperkte hoeveelheid rijst. Deze beschikbaarstelling wordt als een noodmaatregel beschouwd. De levering zal plaats hebben aan de gemeenten die er om verzoeken tegen f 8.25 per 50 K.G. bruto. De distributiekosten komen ten laste der femeenten. De verkoopprijs voor de v^r- ruikers mag niet hooger zijn 'dan 10 cent per pond, terwijl do rijst alleen voor men- schelijk gebruik gebezigd mag worden. Het rijksbureau stelt voor om hen 'die regeeringsrijst verkoopen te verbieden ande re rijstsoorten te verkoopen. Een vergeetachtige koopman. Een koop man uit Rotterdam was Dinsdag na 8 uur iu het hoofdpostkantoor te Amsterdam, om eenige j>ost7egels te koopen. Aan een der tafels schreef 1 ij zijn brieven. Een uur later eerst bemerkte hij, dat hij op de tafel zijn portefeuille had laten liggen, waarin een bedrag- van ruim 5000 aan bankpapier. Toen hij in het postkantoor terugkwam, was de portefeuille verdwenen, zoo dat hem niets anders overschoot dan bij de poitïe aangifte to doen. De gestolen rjjksfiets. De kommies der be- i lastingen D., te Buiksloot, ging gistermiddag te Kadoelen een woning binnen. Toen hij weer bulten kwam zag hij een militair met zijn fiets wegrijden. De dader werd niet achterhaald, zoo dat liet rijwiel van „Financiën" naar „Oorlog" overging. Enorme hontaanvoer. Te Delfzijl liggen thans zóóveel stoomschepen in de haven (alle houtbooten), dat er voor pias aangekomen sche pen geen voldoende ruimte is om te lossen, wat nog nooit is voorgekomen. Ze blijven op de rede liggen, tot er plaats open komt. Een kist met handgranaten geviseht. Maandagvoormiddag toen de schipper E. Spaans met ziju logger Seh. 441 bezig was met visschen, kreeg hij bij het binnenhalen der net ten, een kist aan boord. Deze kist bleek bij on derzoek 40 handgranaten te bevatten, alsmede een handleiding in de Engelsclie taal. Op dit oogenblik 8 mijl voor Schevingen verkeerende, heeft Spaans dadelijk koers gezet naar Hoek van Holland, en heeft zijn gevaarlijke lading aan een officier der marine afgegeven. HAARLEM. (Zitting van gisteren). De veiligheidswet overtreden. Onlangs gebeurde er in de N. V. „Pulp- en conserveni'abriek" te Beverwijk een vrij ernstig ongeluk. Een meisje werd door eene machine gegrepen en daarbij werd een gedeelte van het hoofdhaar afgerukt. Het meisje moest als een gevolg- van 't ongeval geruimen tijd in 't Diaco- nessenhuis alhier worden verpleegd. Gister had zich de directeur der fabriek te verantwoorden wegens een niet nakomen van de voorschriften der Veiligheidswet. Het O. M. eischte in deze zaak 50 boete of 20 dagen hechtenis. Op Zondag gearbeid! Iemand te Haarl.liede had op een Zon dag in zijn tuin arbeid aan den openbaren weg verricht, 't geen de Zondagswet van 1815 ver biedt. Deswege is tegen hem geëischt f 1 boete of 1 dag hechtenis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 21 Juni L. Zegwaard en O. Rijsdijk. 'T. v. d. Haar en T. Kinder dijk. J. J. v. Leeuwen en O. E. Zegwaart. J. Brouwer en O. Dernison. j. H. Oudenniel en G. J. Swaanswijk. J. Atte- ma en R. Postma. A. Willems en L. Bre- derode. E. A. Rietveld en A. Verdoorn. Getrouwd: B. Kempe en A. M. O ver duin. P. H. Koster en, M. Jooren. P. J. In 't Veld en O. v. d. Njeuwenjhof. P. H. Roosen en D. de Ru ij er. M. Schaapman en J. Snijder. R. Schouten en T. de Lang. Geboren: 16 Juni. d. van H. Hartog Munnik. 20 Juni. d. van E. Makkelie Schilder. 21 Juui. z. van H. A. O. Le Noble—Wielarf;. Overleden: 19 Juni. P. Hoogland, 37 Meesterlotteiaan. J. E. Hesselsv. d. Markt, 49 j., Romolenstraat. 20 Juni. J. .Wevers, 20 j., Kleine Houtstraat. H. P. Olifiers, 65 j., N. Groenmarkt. O. Krol—Bentzen, 64 j., Florapark. BUITENLAND. LONDEN, 21 Juni. (Part.) De besluiten, genomen op de economisebe conferentie zijn thans gepubliceerd. Deze luiden aldus: Na den geallieerden ondanks hun pogin gen om een conflict te vermijden, den oor log te hebben opgedrongen, bereiden de cen trale Europee.-ehe mogendheden ziek thans voor met de bondgenooten op den strijd op economisch terrein, die ook na den vrede van invloed zal zijn. De overeenkom sten, die de vijanden der geallieerden voor bereiden, hebben kennelijk het doel hun de macht over de productie en de menigten der geheele wereld te bezorgen en anderen lan den in den handel te bemoeilijken. Om zulk e engroot gevaar af te wenden, worden de regeeringen der geallieerden de volgende besluiten ter goedkeuring voorgelegd: Gedurende den oorlogstijd zal alle handel met vijandelijke landen of onderdanen van den vijand of personen of firma's, die onder invloed van onderdanen van den vijand staan, verboden zijn. Voorts zal voorgesteld worden contraeten met onderdanen van' vij andelijke landen en die schadelijk voor de nationale belangen zijn, onvoorwaardelijk op te schorten. Ook zullen de geallieerden de maatregelen tegen voorziening van de le vensmiddelen van den vijand verscherpen, ten eerste door eenheid te brengen iu de ccntrabande-lijsten en door allen uitvoer te verbieden van artikelen, die tot absolute of voorwaardelijke contrabande behooren; ten tweede door het toestaan van uitvoercon- senten naar neutrale landen, vanwaar uit- voer naar den vijand mogelijk is, afhanke lijk te stellen in die landen van controlee- rende lichamen of bij het ontbreken.van een dusdanig lichaam van bijzondere waarbor gen. Daarna volgen de besluiten betreffende overgangsmaatregelen voor de periode van herstel op het gebied van handel, industrie, zeevaart enz. iu de geallieerde landen. Allereerst pal het herstel verzekerd wor den van de door den vijand geteisterde stre ken. Ruw materiaal zal verschaft worden, de koopvaardijvloot zal op peil gebracht worden. Gedurende deze periode zullen bij 't gebruik der natuurlijke hulpbronnen de ge allieerden de voorkeur genieten. Ten vierde zullen ter bescherming van. handel, industrie enz. tegen overstrooming van aanbiedingen, oneerlijke concurrentie eet., besluit en worden genomen en de tijd worden vastgesteld gedurende welken de handel der vijanden aan speciale behande ling zal zijn onderworpen. Ten slotte zullen bijzondere voorwaarden women opgemaakt voor schepen van vijan delijke mogendheden en heruiten worden genomen over blijvende maatregelen tot we- derzijdsehen steun en samenwerking. Ten eerste zullen de geallieerden onver wijld stappen doen om zich onafhankelijk ie maken van vibmdelijke landen wat be treft de grondstoffen en bewerkte artikelen, die voor de normale ontwikkeling van het economische leven noodig zijn, zoomede voor zijn i'inancieelc handels- en maritieme or ganisatie. Voorts wordt nog melding gemaakt van verbeteringen van het transport te land en ter zee, post, telegraaf en andere ver keersmiddelen tussclien de geallieerden en meer overeenstemming in de wetten op pa tenten, handelsmerken en auteursrechten. Het stuk eindigt met een vei'zoek aan de vertegenwoordigers van de regeeringen dei- Entente om onverwijld de voorgestelde maatregelen te doen bekrachtigen, opdat de besluiten zoo spoedig mogelijk in werking gesteld kunnen worden. SCHOTEN. Inbraak. Dinsdagnacht j<s ingebroken in Van Dijk's Beschuitfabriek aa nde Paul Krugerkade alhier. Door een dakraam zijn de dieven naar binnen gekomen. Er worden 509 sigaren venniet, SPAARNDAM. De begrootiug. Het beroep van den Raad dei- gemeente Spaarndam tegen het besluit van Godep. Staten van Noord-Holland van 15 Maart 1910 waarbij aan de begiooting der gemeente voor 1916 goedkeuring is onthouden op grond dat daarop de inkomsten zijn geraamd op 113,363,2514 en de uitgaven op J 115,162,51, zoodat de uitgaven de inkomsten met 1799.25y2 overtreffen. Terwijl Gedep. Staten van meeniug waren, dat tegen verzwaring van den belastingdruk in de gemeente Spaarndiam geen onoverkomelijke bedenking kan bestaan, daar die belastingdruk in vergelijking met dien in ander gemeenten in Noord-Holland niet' overdreven kan worden genoemd, voerde de ge meenteraad aan, dat waar het grootste gedeelte van de belastingplichtigen tot den werkenden stand behoort, het in het algemeen ongewenscht en in het bijzonder in de tegenwoordige tijds omstandigheden ondoenlijk is om den hoofdelij- ken omslag te verhoogen; terwijl dit bovendien z. i. niet afdoende zou zijn. Rapporteur hierover was s/taatsraad mr. Oppenlieim. De burgemees ter en de wetliouderNije lichtten het beroep toe. De kon. beslissingen volgen later. VELSEN. De ponten. Door den inspecteur-generaal bij deq Rijks-waterstaat, -Wortman, den hoofd-inge- nieur-directeur Du Croix en den ingenieur Gee- linck, is Dinsdag een bezoek gebracht aan de stoomponten alhier. Dit bezoek staat zeer waar schijnlijk in nauw verband met het in de vaart brengen van een derde stoompont over het Noordzeekanaal. •- VELSEROORD, Hel jubilé van Pater Alexander. De Eerw. Pater Alexander, 'geeDeTijk adviseur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Veleeroord, heeft zijn 1214-jarig priesterfeest gevierd en dat dit jnbilé niet onopgemerkt is voorbij gegaan, kan blijken uit bet volgende: Des morgens namen bijna allen deel aan de algemeene H. Communie en om 10 r,ur werd door den Eerw. jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij de pater geas sisteerd werd door de eerw. paters Gardiaan en Vicarius. Het pas opgericht zangkoor voerde onder leiding van den heer N. J. Aris op verdienstelijke wijze de Miesa „Te Deiun Laudamus" van Perosi uit, terwijl onder de Consecratie een vierstemmig „Jesu dulcis memoria" werd gezongen. Van half twee tot half drie werd van de gelegenheid, om den eerw. jubilaris geluk te wensehen, ruim gebruik gemaakt, 's Avonds werd een f eestvergadering gehouden. Te acht uur werd de eerw. jubilaris en familieleden onder luid applaus de smaakvol versierde zaal binnengeleid, waarna de voorzitter hem verzocht te willen plaatsnemen, op bet rijk versierde podium. De heer Verzijlberg open de^ de f eestvergadering' niet den Christelij- ken groet, heette den eerw. jubilaris en de (aanwezigen hartelijk welkom, sehcihtte iu breede trekken den vooruitgang onzer af- deeling en schreef dezen groot en bloei op de allereerste plaats aan den .eerw. jubilaris toe. Hierna overhandigde de voorzitter den eerw. jubilaris een geschenk in geld, daar bij namens de afdeeling den wenscb uiten de, dat Z.Eerw. daarvoor een blijvend aan denken zou aanschaffen. Verder werd een foto en album met inscriptie aangeboden, welke laatste vervaardigd is door den beer. A. H. Bruin te Wijkeroog. Een woord van lof voof den vervaardiger is liier zeker op zijn plaats. Nadat enkele aanwezigen den eerw. jubilaris nog hadden toegesproken, was bet officieele gedeelte afgeloopen. Het mannenkoor en tooncelvereeniging hadden voor een uitstekend programma gezorgd. Allereerst werd gezongen de feestzang „Priesterglorie", waarna door de Tooncel vereeniging twee tooneelstnkjes werden op gevoerd. Na de pauze zongen allen een huidelied. Nadat zang en tooneel elkaar nog eens liadden afgewisseld, vroeg de eerw. ju bilaris bet woord. Z.Eerw. begon met dank te betuigen aan de leden voor hun deelne men aan de algemeene H. Communie, bracht zijn dank uit, ook namens zijn familie, aan bet bestuur voor den welgeslaagden feest avond, aan 't zangkoor eu de tooneelvereeni- ging, welke getoond hebben door bun goe den wil,- wat goeds te kunnen presteeren. Verder sprak de eerw. spreker den wenscb uit, dat de leden de priesters zouden blijven eeren, niet enkel door woorden, maar met daden, door zich te laten leiden door den Adviseur en hoopte zijne krachten to kun nen blijven wijden aan het geestelijk en tij delijk welzijn der leden. De voorzitter verzocht nog eens het „Hul- delied" te zingen, waarna met een „lang leve onze adviseur" de feestavond werd ge sloten. i IJMUIDEN. De positie-commandant. Volgens het „Hbld." zal kapitein ter zee A. J, van Stockum, com mandant der positie IJmuiden, binnenkort den zeedienst met pensioen verlaten. De netten verloren. De schipper van den hier aangekomen zeillogger „De Hoop II" rap porteert dat op de vischgronden eenige groote oorlogsschepen van onbekende nationaliteit over zijn uitstaande vleet voeren, waardoor een groot aantal netten verloren ging en het schip met ge ringe vangst terugkeerde. UITGEEST. Een 80-jarlge prüswinner. Als een bijzon derheid mag worden vermeld, dat onae 80- jnrige dorpsgenoot, de heer B. Zonjee, bij een onlangs gehouden wedstrijd in het op stellen van het mooiste versje, welke wed strijd was uitgeschreven door den zeereerw. heer pastoor Suidgeest, van Egmond aan Zee, ten bate van de Volendammertjes, op- ogenomen Sn de kinderkolonie aldaar, als prijswinnaar uit den we'dstrijd kwam, waar bij hem als prijs een zilveren horloge ten deel viel. Voorzeker een unicum op dien leeftijd! HALFWEG. Belangrijke veiling. Gisteren zijn hier publiek verkocht twee bouwmanswoningen met bijna 50 H.A. land in den Houtrakpolder. De 12 per- eeelen brachten te zamen in inzet op 105,000. Een enorm hooge prijs 1 Nekkramp. Het vijfjarig zoontje van den heer B. Hoogerwerf alhier, is Dinsdag aan nekkramp overleden. NOORBWIJKERHOUT. Groenteveiling. Op de alhier gehouden eerste groentenveiling brachten de aardbeien 2.20 per 3 Kilo cp. Peulen 2,40 tot 2,60 per zak van 10 Kilo. Nieuwe duinaardappeien 4 per mand. Er waren veel kooplui van elders aan wezig. Reeds is er door eenige tdinders toezeg ging gedaan, dut op de veiling van Vrijdag a.s. groote partijen aardappelen en peulen aange voerd zullen worden. HILLEGOM. Loonaetie. Door de Besturen der Bpnden van Bloemist-, Tuin- en Landbouwarbeidcrs is in grooten getale alhier weder een circulaire ver spreid om te komen tot loonsverhoogmg. Thans hebben minstens negen patroons" aan het ver zoek der Besturen gehoor gegeven en betalen het voorgestelde loon uit. De Bonden doen nog maals een beroep op de modewerking van alle arbeiders. Zij betoogen, dat aan het streven der kraelitigsten steun ivordt verleend doordat de jongere krachten zich verplaatsen en de arbpi- ders hunne vrouwen en kinderen niet naar de bollenschuren zenden, voordat do loonsverhoo- g:ing algemeen is ingevoerd. Een en ander wordt in de circulaire nader toegelicht. Veiling. Gisteren" werd in Hotel Sistermans bij opbod ten overstaan van Mr. C. J. Boerlage, Notaris te Heemstede geveildle. Een woon- en winkelhuis waarin liorlogemakcrs-affaire met erf en steenen schuur gelegen aan de Hoofdstraat^ ter groote van 97 c.A. Dit perceel werd in hoogste bod gebracht, op 5650 door den heer "W. van Zanten te Hille- gom. 2e. Kon woon- en winkelhuis waarin kruide nierszaak met steenën pakhuizen met stallingen erf en tuin ter groote van 10 A. 88 c.A., mede gelegen aan de Hoofdstraat. Dit perceel werd in hoogste bod gebracht op 7S50 door den lieer TV. van Zanten te Hillegom. Gemeenteraad. Vrijdagavond a.s. ten half 8 uur vergadert de raad weder, nu ter behande ling van de balans van het Gasbedrijf. R.-K. Land- en Tuinhouwhond. Gisteren avond kwamen de leden van genoemde afdeeling in het R.-K. Vereenigingsgebouw bijeen. Uit de mededeelingen bleek dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten en het huishoude lijk reglement was verkregen. liet aantal deel nemers voor de tuinbouw-wintei cursus be draagt tlians 47, zoodat het bestuur, in overleg met de heer Ilazeloop, met de verdere regeling kan voortgaan. Als leidei' van de cursus zal de heer Haamen van hier optreden. Op voorstel van den heer Steenvoorden werd besloten zoo mogelijk den cursus te splitsen, n.l. in een voor personen van 15 18 jaar en daarboven. Hoogstwaarschijnlijk komt zulks ook voordeeliger uit met de bestaand© subsidie- bepalingen. Inzake de gemeenschappelijke aan koop van schillemest ontspon zich een breedvoe rige discussie. Ten slotte wees de vergadering de heeren J. v. Eerde, Slotenmaker en P. Stam aan om te vor men een commissie tot nader onderzoek in deze zaak, waarvan de wenschelijkheid door de aan- wzigen ten zeerste werd ingezien. Vat den aankoop van zaadgoed betreft, ble ken hieraan vele bezwaren verbonden, welke echter door de commissie nader onder de oogen zullen worden gezien. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor zitter, de heer J. v. Eerde, deze vergadering met den Ghristelijken groet. ZAANDAM. De a.s. gemeenteraadsverkiezing. De R.-K. Kiesveieeniging „Recht en Plicht", alhier, heeft voor den gemeenteraad (vacature M. E. van der Veen A.-R.) gesteld den heer A. J. van Velzen, (R-K) Besmettelijke ziekten. Blijkens opgaaf m de St.ct. is in het tijdvak van 14 tot en met 20 Juni alhier één geval van typhus en één geval van roodvonk voorgekomen. Uitdieping van eenige slooten. B. en W. vragen den gemeenteraad een crediet van pl.m. 500, voor uitdieping van eenige slootgedeel- ten der gemeente aan de Oostzijde, inbegrepen de Noordervaldoursloot. De uitdieping is noodig in het belang van de vaartuigen van den reini gingsdienst en van de vaart aan de Noorder- yaideurshiis. Sehiiterend geslaagd is de gisterènavoiwJ gehouden propagandavergadering der par tijen van rechts. In dichte drommen warofl onze mensehen naar de Vereeniging getrok ken. De groote zaal was tjokvol. Geen plaatsje was onbezet. Ook van andere par tijen werden er opgemerkt. Op 't podium hadden plaats genomen bc- 6tuurderen der rechtsche kiesvereenigingen. Het was ruim 814 uur, toen de vergadering begon. De beer Jhr. dr. Sandborg, de voorzit ter der C.-H. Kiesvereeniging, die presideer de, heette, nadat Ds. Datema de vergadering met gebed had geopend, allen van harte welkom. In de eerste plaats den spreker, die, on danks zijne vele werkzaamheden, nog de ge legenheid had kunnen vinden om hier op te treden ter voorlichting van de kiezers. Dan deelde spr. mede, dat er gelegenheid is tot gedaehtenwisseling, opdat de avond voor de kiezers zoo vruchtbaar mogelijk zij. Onder applaus deelde spr. mede, dat aan wezig waren de Stateii-eandidatcn Jhr. mr. Van Lennep en mr. Bomans en de raads- candidaat. de heer Tieleman. Ik stel hen u voor, zeide spr. met deze woorden: goede wijn behoeft geen krans! (Applaus). Daarna werd het woord gegeven aan den spreker van den avond, den heer J. R. Snoeck H'enkemans, die onder een lang aanhoudend applaus voor 't spreekge stoelte plaatt nam. Het is aldus begon spr. een voorrecht voor mij, om hier te mogen optreden om de kiezeis voor te lichten. Ik hoop daarmede te kunnen bijdragen tot eene glansrijke over winning van de drie Statencandidaten en van den raadseandidaat, den beer Tieleman. Hij sprak daarna blijdschap er over uit, dat ons land nog in een toestand van vrede verkeert en bracht daarvoor naast dank aar. God, dank en waardeering aan H.M. de Ko ningin voor Haar wijs beleid en aan de ministers der Kroon, die H. M. in deze moei lijke dagen met raad zoo getrouw hebben bijgestaan. (Applaus). Daarmede kwam spr. op de binnenland sche politiek en liij herinnerde er aan, dat de vrijzinnigen het Kabinet in deu strijd bij de Statenverkiezingen hebben gemengd. Hij baalde aan een paar strooibiljetten en een artikel van de N. R. Ct. van gistereuavónd en noemde bet een leugen, dat men, zooalts 't van dien kant beet. door te stemmen op candidaten van links, aan het Kabinet een moreelen steun voor de vervulling van zijn vredestaak zal geven. Integendeel, meer dan de partijen van links hebben die van rechts 't ministerie bij de vervulling vn die taak gesteund. Dat weid door spr. nader aangetoond dool te verwijzen naar de houding van de con centratie van links, die zich voor een deel inzake de leeningswet stelde tegenover het ministerie. Zeker, daar waren tegen die wet een. aantal bezwaren en rechts had die eveu- eers. Maar toch, rechts.steunde iu dezen het ministerie, omdat men Van dien kant inzag, dat 't ministerie 't geld noodig had en 0111 dat men eon bowij© v»n uwt iotmlo k n»cTH tegenover 't buitenland diende te geven. Doch de vrijz.-dem. kanten er ziek tot het laatste oogenblik tegen. Rechts zal 't ministerie by de vervulling van zijn vredestaak steeds blijven st< umrn. ■Dat deed 't ook inzake van 't militair. Er kan zijn critiek en die is in de Kamer aan de Eegeering niet gespaard, maar nimmer weigerde rechte, aan 't ministerie den steun. Eu wat aangaat de buitenlandsche politiek, altijd steunde rechts 't ministerie. Daarom is 't een schande 't ministerie te maken tot een inzet van den- politielijn strijd en ou- ,ar is 't dat rechts 't ministerie niet steunde in de vervulling van zijn vredes taak» Min. Cor van der Linden zal dat zelf moeten erkennen. (Donderend applaus). Onlangs zeide een dabater tot den spreker dat rechts 't ministerie steunt, omdat rechts geen mannen heeft om als ministers te kun nen optreden. Daartegen kom ik op, zeide spr. Ik heb alle achting en waardeering voor 't beleid van minister Loudon inzake de handhaving onzer neutraliteit. Maar ieder Nederlander weet, dat de Marees van ,-an Swindereu was een diplomaat van even gelijke bekwaamheid en rang als Loudou. Hij bad de moeilijke taak vau een minister van Buitenlandsche Zaken in dezen tij cl even goed kunnen volbrengen. Loudon zal dat zelf moeten erkennen. En is er één die Colijn onder Bosboom zal stellen? Ik geloof niet één! En dan ie het beleid van min. Posthuma boven alle critiek verbeven? (Gelach). Ik meen, dat n de rechterzijde mannen zijn, die liet evengoed, wellicht beter kunnen! T Gaat niet om 't Kabinet, maar om de Ie Kamer. Of liever: 't ging om de Ie Kamer, want de •meerderheid van rechts is behouden. (Don derend applaus). Het ging om do Ie Kamer! Mr. Lim burg maakte net volk bang er mede, dat de Ie Kamer zal vernietigen wdt de He Ka mer heeft tot stand gebracht. Doch, indien men de geschiedenis nagaat, dan blijkt, (lat de Ie Kamer onder dit ministerie niet ééne zaak, die da 11e Kamer bracht tot stand, trachtte te vernietigen. Men beriep zich op 't gebeurde inzake de vermogensbelasting. Doch daarbij ging bet niet tegen 't mi nisterie. Min. Treub zeide zelf, een der leden dienende van antwoord, dat politiek niets met de zaak bad te maken, maar dat het Is eene technische kwestie. Men kan niet ééne zaak opnoemen, die door de lie Kamer la ■tot stand gebracht, en die de ie afstemde! Daarentegen treft wel aan links en aan 't Kabinet het verwijt, dat men de wetten van Talrna onuitgevoerd liet liggen. De niet- inwerkingtreding van de sociale Verzeke ringswetten is min of meer eene pogiug om goede wetten te vernietigen. Dat is schan delijk! Men wil die wetten vernietigen door ze niet uit te voeren. Wetten, die van veel beteekenis waren voor den Ned. arbeider en die aan de bestaansonzekerbeid van den werkman tegemoet kwamen. De onzekerheid van 't loon is meer druk kend dan de onvoldoendheid ervan. En no was van de wetten-Talma de bedoeling van den werkmansstand te trachten die benau wenden druk van beetaansonzekerheid wek te nemen, hem daarvan bewustzijn bij te brengen en dies meer gevoel van kracht 0"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2