DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Rechtsche NASSAULAAN 49, HAARLEM I i in den tijd van 14 dagen. Voor de WED. i. NUSSEN, wier Echtgenoot door een noodlottig ongeval het leven verloor, ligt heden ten onzen kantore vijf-honderd gulden (f500) beschikbaar. Voor de herstemming Landweermannen, I Ge H. J. LAMP Haarlem, 23 Juni 1916. DE ADMINISTRATIE. DE OORLOG. TELEGRAMMEN ¥an hedenanofltggen BINNENLAND WTWEEHUUSEN Barteljorisstraat 18. Ijskasten, Vliegenkasten in alle maten voorhanden. STATEN-GENERAAL Vrijdag 23 Juni 1916 4i st» jaargang] Bntercomm* TeBefooMaumswers 1426 en 2741 0'«t nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Prov. Staten) op Dinsdag 27 dezer a.s. bevelen wij ten dringendste aan te stemmen op: Mr J. B. Bomans Jhr. Mr. O. IS. van Lennep Mr. J. H. Monnik Geen kiezer van Rechts blijjve thuis HAARLEÜSCHE ALLEDAGJES H° 1969 KORTE BERIORTEN Het Bestuur der K. Pol. Prop.-Club, 2560 Haarlem. OPSTAND VAN ARABIEREN TEGEN DE TURKEN. MEXICO EN DE VEREENIGDE STATEN. i Telefoon 1770. t V' Witte Sclsoesien OekleypiSe SdhoeRien HEME DURUM» MUIT ABONNEMENTSPRIJS t Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; roor de overige pfaatsen in Nederland per post f 2.- per week voor Haarlem tn de agentschappe n 0.1*8 afzonderlijke nummer* 0,05. PRIJS DER ADVER1 ENTIËNi Va* 15 regels 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per reael 0,2 0; adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van i5 regels 0,40, elke regel meer 0,10. «j fiooo uitgekeerd fiQQO £EN DOORLUOHT-IG VOORBEELD. We verheugen ons van harte in den grpoten vooruitgang die de devotie der Intronisatie van het H. Hart in ons vaderland maakt. We gaan er trotsch op voor deze Godsvrucht van den eersten beginne af te hebben geijverd en die met woord en daad te hebben gepropa- We vermoeden dat ook in Haarlem vele Roomsch-Katholieke families zich tot de heer lijke devotie voelen aangetrokken en het H. Hart eene eeieplaats in hun huisgezin- hebben ver schaft. Voor lien tot sterking van hun devotie ;n voor anderen, mogen wij heden wijzen op het doorluchtig voorbeeld, dat niemand minder dan Z. D. H. de Bisschop van Haarlem gaat geven aan de vereerders van het H. Hart. Onze beminde bisschop zelf zal op 30 Juni het feest van het H. Hart de intronisatie van het H. Hart verrichten bij de Eerw. Broeders van den H. Joannes de Deo op de Keizersgracht te Amsterdam. Voorwaar een sanctie, die aan deze devotie gegeven wordt in ons land, welke op zichzelf als een genade van het H. Hart is te beschouwen en ons een onderpand toeschijnt van de steeds grootere uitbreiding, welke de Intronisatie en daarmede de vereering van het H. Hart, in ons land zal hebben. Moge ook in Haarlem deze teedere godsvrucht hare vruchten afwerpen! AGENDA. 24 JUNI. U e t>uw SLBavo Smedecti-unt 23 Spaarbank zaal 7. Arbeid Adelt zaal 6. Spaarkas zal 5. Contributie betalen zaal 5. O V E K Z I C H T. Eindelijk zijn er nadere aanwijzingen omtrent de ontwikkeling der gevechten in de Boekowina, waaruit dan. blijkt, dat het Reuter-Havas-bericht, over een doorbraak van de Oostenrijksche linie, wit de lucht was gegrepen. Vermoedelijk heeft te St. Petersburg een dergelijk gerucht geloopen, dat 't Reuter-agentschap van daar dadelijk als 'n gebeurtenis toen heeft overgeseind. Wij hadden dan ook weinig vertrouwen in het bericht en na men de grootste reserve tegenover het verrassende nieuws in acht. In alle volgende officieele leger- berichten bleef elke bevestiging achterwege en nu ten slotte nceint het Russische stafbericht zelf de Rlusie, door Reuier-ITavas bij de geallieerden ge bekt, weer geheel weg. In dit communiqué wordt namelijk alleen mel- gemaakt van de bezetting der stad Ra- bautzi slechts eenige kilometers ten zuiden van de Sereth, en ten westen van de Roemeensche Iriens De Russen hebben dus wel in. het zuiden hm opmarsch voortgezet, doch van een splitsing V;"i het Oostenrijksche leger daar, en een opdrin- Ken van het zuidelijk gedeelte naar de Roemeen sche grens, blijkt geen sprake te zijn. Ook het hiterst geringe aantal krijgsgevangenen, dat de Jassen hiér maakten, is een bewijs, dat er geen 'zoneter buitengewone gebeurtenis nog heeft P'aats gegrepen. De Russen melden slechts een aizendtal soldaten en 22 officieren hier krijgs- kj'angen te hebben gemaakt, hetgeen aller- 'nst in verhouding staat tot het succes door °J'er en Havas voorbarig gemeld, dat is de mogelijkheid niet uitgesloten, t, lej no£ tot een doorbraak komt; want het 's daar in het Zuiden nu een heet stuk langer geworden, waardoor beider positie ten westen van en parallel loopende met de Roemeen sche grens minder sterk is geworden. Indien de Russen kans krijgen, meer in het centrum van dit front b.v. tusschen de Sereth en Czernowitz door te breken, dan zou werkelijk gebeuren wat Reuter wenschte; maar daartegenover staat, dat, wanneer het den Russen niet gelukt het Oostenrijksche leger te splitsen, de Russen groot gevaar loopen tegen de Roemeensche grens te worden aangedrukt. Overigens heeft het Russische front geen belangrijke wijzigingen ondergaan. Tusschen Sokal en Liniefka, waar de Duitechers tegen over de Russen staan, hebben de Duitschers eenige Russische stellingen genomen. Oolc ter weerszijden van de Toerija en verder zui delijk over de algemeene linie Swinioetsjy Gorotsjof maakten de Duit-olie troepen nog eenige vorderingen en werden de Rus sen verder teruggedrongen. In het Weeten komt weer meer bedrijvig heid; op verschillende punten gingen de Duitschors weer tot een aanval over en wer den verwoede gevechten geleverd. Alleen tusschen de bostellen van Fuinin en Chenois is liet, volgens liet Franeclie bericht, den Duitsehcrs gelukt vasten voet te krijgen in enkele vooruitgeschoven stukken Fra usche loopgraaf, Griekenland is thans een willoos werktuig geworden in Landen der Entente-mogenxi- heden. Men weet, dat de gezanten van En geland, Frankrijk en Rusland een gemeen schappelijke nota hadden overhandigd, waar bij o.m, de demobilisatie van het leger en het aftreden van den minister-president, Skoeloedie, werden geëischt. Daaraan is ge volg gegeven. liet kabinet-Skoeloedis ging heen cn Zaïmis, Skoeloedis' voorganger, heeft de teugels weer in handen. Volgens een Eeuterbericht uit St. Peters- burg bevatte de Entente-nota de volgende' eisehen; le demobilisatie; 2e. vorming van een kabinet, dat waarborg biedt voor wel willende onzijdigheid en overeenkomstig de wensehen der Kamer handelt; 3e. vervan ging van de politie die onder buitenland- schen invloed staat, door politie, die in over leg met de Entente-mogendheden wordt aan gesteld. Ook Italië heeft zich nu hij deze eisehen aangesloten en al deze eisehen heeft Grie kenland thans ingewilligd. Zaïmis beeft aan de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland meegedeeld dat hij, ingevolge het aftreden van het kabinet-Skoeloedis, het voorzitterschap van den ministerraad heeft aanvaard en volkomen meegaat met de nota der vier verhonden mogendheden. De toestand in Mexico wordt steeds meer gespannen; reeds heeft een treffer! tusschen Amerikanen en Carranzistisehe troèpen plaats gehad. De kansen zijn dus zeer groot, dat Amerika toch nog in oorlog zal komen, al is het dan niet in het direct verhand van den grooten wereldkrijg. Een oorlog daar aan de overzijde van den Oceaan zal toch niet nalaten van invloed te zijn ook op den toestand hier in Europa; al zou het maar zijn, omdat Amerika dau zelf zijn munitie uoodig heeft en geen leveranties .meer kan toestaan aan de Entente. De priesters op liet slagveld. De Benedictij- nor-pater Thomas Plerscli, uit Augsburg, heeft, voor zijn voorbeeldige en opofferende werk zaamheid in de eerste linie onder het zwaarste, vijandelijke vuur het IJzeren Iïrüis eerste klasse gekregen. Een ander priester, aalmoeze nier Hugo Straszer, is in de eerste linie door een granaatscherf gewond. De Duitsehe kerk in Brussel. Zondag is de nieuwe St. Pauluskerk van de Katholieke Duit sehe kolonie te Brussel plechtig ingezegend. De alge m. voorz. van de gezel lenvereenigi ng, mgr. D. Schweitzer, uit Keulen, hield do inze- geningisprcdikatie. De" gouv.-gen. van België, vertegenwoordigers van alle afdeel in gen van het genera al-gouvernement, tal rijk o officieren eu soldaten en Idiua de gebeele Katholieke welke buiten Haarlem in dienst zijn, worden beleefd verzocht Dinsdag a.SP onze kandidaten- te komen stemmen. Familie der Landweer wordt verzocht de Opg»oepingskaai*t Op te stui»en met verzoek aan den Kiezer te komen stemmen. Duitsclie kolonie woonden de plechtigheid bij. De Roemeensche grens weer gesehonden? Uit Ween en wordt gemeld, dat tusschen Choeten en Mamoritza eergisteren.nacht weer Russische troepen over die grens jijn getrokken. Een pa trouille van 12 Russische Kozakken wilde over Roemeensch grondgebied optrekken naari de grens van de Boekowina. Toen de grenswach ters echter schoten, gaven zij zich over. Engelsche financieele regelen. De „Daily Express" deelt- mede, dat alle Britsche banken besloten hebben om voortaan geen effecten in beleening aan té nemen van die, in onzijdig® landen gevestigde, kredietinstellingen, welke op eenige wijze direct of indirect deelnemen aan do financieering Van firma's van de tegen Engeland oorlogvoerende landen. Het blad tee kent er bij aan, dat deze nieuwe maatregel het geheele internationale kredietwezen onmo gelijk zal maken. Deensche hiunenlandsche post aangehouden. Blijkens bekendmaking van het hoofdbestuur der posterijen to Kopenhagen, is «h» pakketpost op het Deensche s.s. Tjaldur op de biuneuland- sclie vaart tusschen de Far Oer en Kopenhagen, te Loith, waar het stoomschip door de Engel teken werd onderzocht, in beslag genomen. BESPREKINGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. LONDEN, 22 Juni. Maenamara lieeft in ant woord op een vraag in het Lagerhuis gezegd dat. het niet mogelijk is de Duitsehe verliezen in den zeeslag bij de Duitsehe kust volledig op te geven, doch de Admiraliteit heeft geen reden haar schatting van 5 Juni te wijzigen. Dalziel heeft bij het stellen van vragen no pens het verlies van de Hampshire gevraagd of do Admiraliteit bericht had ontvangen dat een schip, dat de Nederlandsche vlag voerde, zich op de plaats der ramp had bevonden onmid dellijk voordat de Hampshire daar aankwam en of do Admiraliteit eenige verdenking liad dat het een mijnlegger is geweest. Maenamara antwoordde, dat hij dergelijke be richten in de bladen had gelezen. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. EL PASO, 22 Juni. Hier is bevestiging ont vangen van een bloedig gevocht bij Carrizal, waarin de Amerikanen ongeveer 20 dooden en 17 gevangenen verloren, de Mexicanen onge veer 40 man, onder wie generaal Gomez. Hot Mexicaansche bericht zegt, dat Gomez den Amerikanen verzocht terug te gaan. Toen zij dit weigerden, zond hij een anderen bood schapper, waarop de Amerikanen tot den aan val overgingen. Een Mexicaansche kapitein meldde, dat twee Amerikaansché burgers en Gomez een bespre king wilden houden, en met een witte vlag voor uitgingen. doch dat de Amerikanen zich daarop in gevechtsorde ontwikkelden. Gomez, die een aanval vreesde, gaf een sein aan zijn troepen, die in een bosch waren verborgen. De mitrail leurs werden afgeschoten, waardoor do Ameri- kaansehe cavalerie hevige verliezen leed; bij een charge werd Gomez gedood. Het gevecht duurde een uur. WASHINGTON, 22 Juni. Hier heerscht 'de grootste ongerustheid. Het wordt huiten twijfel geacht, dat zoo een aanval op de Amerikaan- solio troepen het gevolg is van Carranza's ulti matum, Wilson dien zal beschouwen als een oorlogsdaad. 1 'i WASHINGTON, 22 Juni. De Mexicaansche ge zant bracht een bezoek aan minister Lansing en beklaagde zich dat generaal Persking Casas Or a tides had bezet. De gezant verklaarde dat zulk een daad wees op openlijke vijandschap. CAIRO, 22 Juni. Hier is, volgens Reuter van gezaghebbende zijde bericht ontvangen, dat de Arabische stammen van West- en Oen- traal-Arabic, de onafhankelijkheid van Arabië jegens Turkije heeft afgekondigd, nadat het onder het wanbeheer en de futloosheid der Tur ken z-oo lang had geleden. 1 De beweging, omstreeks 9 Juni begonnen. heeft geleid tot een belangrijk succes voor de troep sa van dtn Sjerif. Mekka, Djedda en Taif zijn genomen; de gar nizoenen gaven zich over, behalve die van twee kleine forten bij Taif, die nog tegenstand moe ten bieden. Het aantal troepen dat zioh te Meidra en Taif overgaf, is nog niet bekend; te Djedda werden 45 officieren en 1400 man ge vangen genomen, 6 kanonnen buit gemaakt. Medina is, volgens de jongste berichten, nauw ingesloten, en alle verbindingen met de Hedjaz zijn in handen van den Sjerif. Het feit, dat Jedda in het bezit van den Sjerif is, maakt liet mogelijk dat de verbindingen ter zee worden hersteld en de handel met da havens van de Hedjaz wordt hervat. FRANKFORT, 23 Juni. (Part.) Uit Mexico wordt aan de „Frankfurter Zeitung bericht: De Amerkaansehe nota aan Carranza is zeer krachtig gesteld, doch de oorlog wordt nog niet voor onvermijdelijk gehouden. In politieke kringen gelooft men, dat Carranza de beslissing zal uitstellen en een voorwendsel zoeken om een modus vivendi te scheppen, waarmede liij tegenover de Mexcanen den schijn kan redden. Wellicht zal Carranza ook beproeven bij eene der groote Zuid-Amerikaan,sche republieken aan te dringen op een voorstel de zaak voor een scheidsgerecht te brengen! Het oproepen van vele militiepjiolitigen brengt storingen in de bedrijven teweeg. In het algemeen is men niet vóór den oorlog; de arbei derbladen bestrijden hem beslist en zeggen *lat er sprake is van eene zuiver-kapitalistische on derneming. UIT BE STAATSCOURANT. Bij Kóninkiijjc besluit is benoemd tot vice-president bij het gerechtshof te's Her- togenbosch, mr. Th. J. A- Puynstee, thans raadsheer in gemeld gerechtshof, ltd; van de Tweede ,'amer der Staten-Ge^ieraal. MINISTER POSTREMA. Naar het „N. v. d. D." verneemt is mi nister Posthuma in zoover hersteld,' dat liij met 1 Juli zijn werkzaamheden Üenkt te hervatten. GEMEENTERAAD EN VRIJWILLIGE en LANDSTORM. Naar men verneemt hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland verworpen liet beroep van het raadslid G. Wolzak te Oosterbeek in gesteld tegen bét besluit van den Raad van Renkxun, waarbij wordt beslist dat hij op grond van zijn vrijwillige verbintenis bij den landstorm heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. DE AARDAPPELENVOORRAAD. Men meldt uit Amsterdam, dat in de giste ren gehouden vergadering van de levens- middëlencommissie de voorzitter mededeelde dat de laatste oude aardappelen uit Fries land zijn verscheept. Daarna beschikt de Regeering niet meer ovefr voormden. De aanvoeren van de nieuwe aardappelen wor den ruim en do prijzen zijn sterk dalende, hoew el nog to hoog voor algemeen gebruik. Rijst en bruine boonen tegen lagen prijs zijn thans in ruime mate aanwezig. SessessaexEti J oogsnblikkun ua het ongeval aan de bekomen verwondingen is bezweken. Er ingevlogen. Te 's-Hertogenboscli is gis termorgen dooi den commissaris van politi& Van. Bungo tcelag gelegd op de slecpkaan ,,Prx", eigenaar de lieer J. Moerman te Rotter dam en bevracht cJcoi Valkenburg te Rotterdam met 400 000 K.G. lijst cn 30 kisten cacao aan bc >rd. Te 's-Bertogcnbosch was uit Rotter dam 50.000 K.G. rijst per spoor aangevoerd en ingeladen, het overige der lading was te Rot terdam ouder toezicht van een ambtenaar der Nooid-Brabantscli-Duitsche en nog wel vóór do kantoren dier maatschappij ingeladen.De lading heeft een waarde van 170.000. Onvoorzichtig® uitlatingen hadden do politie op bet spoor dezer smokkelaffaire gebracht. Het schip was be stemd voor Maastricht via de Kempen. De zomertijd en d« hond. Dr. W. Broes van Heekeren schreef in de „Lev. Natuur": Een mijner vrienden heeft, met zijn zus ter saamwouende, een hond. Het liun trouwe dier heeft de gewoonte 'om elf uur des avonds met de dame naar boven te gaan en gaat dan ook dadelijk in zijn mandje liggen dat op de gang staat, en blijft daar rustig in el ape ti tot de juffrouw dee morgens om 9 uur baar slaapkamer verlaat om dan met baar naar beneden te gaan. Op 1 Mei zijn klok en pendules een uur vooruitgezet, Volgeue aanwijzing der pen dule 's avonds elf uur gaat ze maar boven en neemt den bond mede, die echter niet in zijn mandje wil gaan, maar weer omlaag gegaan zijnde, bij den heer des huizes, die was blijven lezen, aan de deur krabde om binnen gela ten ie worden. Bij bet later naar bed gaan van zijn heer ging de hond mede en dade lijk in zijn mandje. Des morgens toen de pendnle 9 uur weee, kwam de zuster van de kamer, maar hond lief wilde niet uit zijn mandje komen, sliep weer in en kwam een uur later beneden. Ook de volgende dagen deed hij zoo. Hoe zulks te verklaren? Zooveel is zeker, dat hij zioh aan de zijde geschaard heeft van dege nen, die er zich niet mede kunnen vereeni- geu, dat de menseh zelfs den tijd wil be- heerschen. Mjejg/ring van getuigenis. In het Hui? van Bewaring te 's-Gravenhage is ingesloten en in gijzeling gesteld de heer F. W., op grond van het weigeren van getuigenis der waarheid af te leggen in een zaak, in onderzoek bij den rechter commissaris. Zoo moet je doen! Op liet z.g. „zwarte wegje" achter Walenburg tc Rotterdam was een jongmenech bezig fiets te loeren rijden en een ander trad daHrbij als onderwijzer op. Hij wilde zijn discipel inwijden met de geheimen van het opstappen. „Kijk, zóó moet je doen!" Hij sprong op de fiets en.,., reed pardoes de moddersloot in. Het ongeval had gelukkig geen noodlottige gevolgen, leer meester en rijwiel kwamen er weer onge deerd uit, ofschoon eerstgenoemde in on- toonbaren toestand. Of de leerling voorne mens is het voorbeeld van zijn instructeur in alle finesses na te volgen, mag minstge- uornen betwijfeld worden. Ter ver iu zee gewaagd. Tegen 2 uur gis ternamiddag hadden zich aan de zeebaden tc Schevingen twee Duitsehe jongelieden, on danks waarschuwingen van de badJieden, ver der in zee gewaagd dan voor hunne veiligheid wenseliciijk was. Terstond werd dit aan het strand opgemeikt en zwommen 3 zwemmers, do badlieden Arie Kuoester, Mink Knoester en J an Letseh, er lieen. Het gelukte hun de zich in hachelijken toestand bevindende jongelieden nog bijtijds te grijpen en behouden aan wal te biengen. Doodgereden. Gistermiddag is een 7G-j»irig man te 's-Hertogenbosch, die lijdende is aan doofheid en plotseling van achter een boom te oorsohijn kwam, door de Mei er jj sche stoom tram aan de Zuid-Willemsvaart aldaar gegre pen cn MO ernstig verminkt, dat liij eenige TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is de motie-llugenholtz, inhoudende verzoek aan den minister van marine om terug te komeu op de uitzending van zecmiliciens naar Indië, ver worpen met 50 tegen 18 stemmen, waarna woidt voortgegaan met de behandeling van de W. O. inzake eeno heffing in eens. De heeren DE MONTE ERLOREN, eu VISSER VAN IJZENDOORN zeiden met de Regeering te zullen medegaan en de heer MAROHANT verdedigde het voorstel dr. Bos c.s. Hoden ia minister Van Gijn aan het woord. GTWISSELDE STUKKEN. Dividend- eu tantièmebelastiug. In zijn memorie van antwoord op liet afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over liet wets ontwerp tot heffing eeuer dividend- en tantiè mebelastiug, zegt de minister van financiën, dat liij zich inderdaad blijkens de handhaving van dit ontwerp in hoofdzaak vereenigt met hetgeen door zijn ambtsvoorganger tot toelch- ting daarvan is gezegd, ook voor zoover dit voorkomt in de toelichting van liet Grondslagen ontwerp. De minister verklaart zich tegen bet denk beeld van afschaffing van do heffing van nanm- loozo vennootschappen. De minister is bereid, aan de bezwaren tegen de belasting van de tantiemes van het perso neel, van Naaml. Vennootschappen voor zoover die inderdaad als belooniug zij het in come - zins alextorcn vorm van den gppracsteerd u arbeid kunnen gelden, tegemoet te Somen. Zulks geschiedt z.i. het best door ecu zéker bedrag aan tantièmes buiten de belasting te la ten en wel zooveel als te zamen met het genoten traktement geacht moet worden een zeer I r- hoorlijke belooning van den gepraesteerden ar beid te vertegenwoordigen." Het tarief is in verband met de, bedoeling an

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1