IDE DAM [AATJES! binnenland BUITENLAND DE OORLOG Vrijdag 23 Juni Tweede blad f 4000 bi| levens!, ongeschiktheid tol werken 500 bi) overlijden 300 bij verlies van een hand ol voet 150 bif verlies van een 003 100 bij verlies van een duim 75 bij breuk van een arm of been @0 bij verlies van een wijsvinger VERSPREIDE «ERICHTEN OORLOOS-ALLERLEI Berichten in drie re«§els< linn uuL tiiinr fcü- Alle betalende abonnës op dit Blad, d(e In het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, fcijn, volgens de bepalingen op de polissen Vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: 25 bij verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldia. PROFETEN SPIEGEL. We geven andermaal een blik in den profeten- spiegel. De toestand van nu spreekt duidelijk genoeg om voorspellingen en. beschouwingen van een jaar terug naar de juiste waarde te schatten; de volgende berichten en mededeelin- gen zijn van de week van 12 18 Juni 1915. De oorlogscorrespondent van de „Daily Tele graph" meldde 12 Juni 1915 van de Belgisch- Nederlandsche grens, dat een terugtocht der Duitschers aanstaande was: „Als onze succes sen verder aanhouden, zal de vijand zich naar zijn tweede linie moeten terugtrekken. Deze zal van Gent zuidwestelijk loopen naar Courbai, Lille insluiten en zich dan westelijk uitstrekken «aar Tournay." De „successen" hebben met aangehouden en van een tweede linie bezetten achter het front gelegen is geen sprake. Verdun toont min of meer het tegenovergestelde. Over dien oorlogs correspondent van de Belgische grens zullen we verder maar niet spreken. Den 13en Juni 1915 schreef de „Westminster Gazette": „Millioenen van onze jonge mannen volgen als vrije burgers den oproep van vader landsliefde en plicht. Lloyd George verklaarde, dat zij zich aanmelden in zoo groot aantal, dat Zij slechts met moeite kunnen worden gekleed en uitgerust. Er bestaat dan ook geen reden er aan te twijfelen, dat het in de toekomst zoo zat blijven. Deze verklaring moet voldoende zijn om alle gepraat van algemeen en dienstplicht te ontzenuwen. Wie zou ook kunnen wenschen, dat Engeland het trotsche bewustzijn zou laten varen van iets te doen wat geen land vermocht, dat nl. alle mannen uit alle kringen der maat schappij lichaam en bloed vrijwillig beschikbaar stellen voor het vaderland?" Thans heeft Engeland reeds den algemeenen dienstplicht moeten invoeren en daarmee dus Volgens de „Westminster Gazette" een irotsch bewustzijn laten varen. De „Petit Parisien" voorspelde den 1 ven Juni 1915:' „Warschau zal een Duitsche bezetting niet beleven." Ëu reeds sedert jaar en dag gaat het leven in Warschau onder Duitsche bezetting den ouden gang. De „Daily News" schreef 18 Juni 1915: „Ve- nizelos zal nu in staat zijn om z'11 politiek zon der belemmering door te voeren, en er valt nau welijks aan te twijfelen welke gevolgen deze politiek hebben zal in verband met de bereid vaardigheid van Griekenland zoowel als van de andere Balkanstaten. Verwacht mag worden, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen een gunsti- gen invloed zal hebben op onze positie aan de Dardanellen." Die positie aan de Dardanellen is intusschen ?P weinig eervols uitgeloopen, terwijl Grieken land nog steeds de neutraliteit handhaaft, en de Balkan weinig voorspellingen van de Entente in vervulling zag gaan. Overste Maude zeide, volgens de „Daily Chro nicle" van 18 Juni 1915, in een voordracht, dat •-Joffre de Duitschers voortdurend in spanning hield over de vraag waar hij in Mei 1916 zou aanvallen. De kansen van Joffre stonden tegen over die van de Duitschers als 120:1." Verdun heeft het anders doen verloopen, ter wijl er geruchten gaan over ongenade van Joffre.' plicht, om haar kinderen op te voeden of te doen opvoeden. De staat kan en moet haar fi nancieel ondersteunen en aldus zijn schuld be talen tegenover hen, die voor het vaderland stierven. Maar deze geldelijke hulp mag geen aanleiding geven tot rechtstreekaehe of on rechtstreeksdie beinvJocden van den kant van den staat. De volgende oorlog in de lucht. In de „New Statesman" uit een medewerker de meeniug, dat in de toekomstige oorlogen de gevechten hoofdzakelijk in de lucht beslist zul len worden. Hij zegt 0. a.: „Het resultaat van den lichtst rijd in een veldtocht zal ongetwijfeld de beslissing geven in een oorlog tusschen vijandelijke mogendhe den van gelijke kracht. In een eerste plaats zul len hevige luchtslagen plaats hebben, waarbij de heerschappij in de lucht bij de oorlogszone definitief ten baten van eene of de andere par tij zal beslist wórden. De partij die wint, zal daardoor een geweldig overwicht boven de an dere hebben en daardoor het landleger de over winning verzekeren. Het is natuurlijk mogelijk, dat in- het on waarschijnlijke geval dat de eene zijde hoewel krachtiger in de lucht, te land of ter zeae veel zwakker ware en dan toch, ondanks bare heer schappij in de lucht, verslagen zou worden. In de toekomst, als de vliegmachine even juist van boven af zal kunnen mikken als er van beneden af op gericht kan worden, zal de vliegmachine door haar snelheid, door de moge lijkheid om de schoten te ontgaan en zich op verschillende hoogten te bewegen, eerder het afweerkanon kunnen vernielen dan omge keerd." Kardinaal von Hartmaan over de woekerwinsten. De bevolking van Ivèuilen verkeert met de groenten!eiers uit deii omtrek op gespannen voet Deze Vragen, naar de meening van de Keule naars, te liooge prijzen en houden, als zij die niet krijgen kunnen, hun groenten achter. De groeutenmarkt is dientengevolge in- de laatste dagen slecht voorzien geweest. De Kardinaal-aartsbisschop, van Keulen heeft zich ,nu in de zaak gemengd en aan do pastoor van de dekenaten Brühl, Hersel en Loevenich, waar de varmoezeniers wonen, een brief gericht, waarin hij verklaart dat de han delwijze der groententelers met de christelijke zedenleer, met name het zevende gebod, onver- eenigbaar en. afkeuringswaardlig is. Ho aartsbisschop verzoekt daarom dien pastoors, bun parochianen te overreden, om onmiddellijk weer groenten ter marlet te bren gen, geen onbehoorlijk hooge prijzen te vragen en niet de schande op zich te laden, dat zij het voorbeeld dergenen navolgen, die de uithonge ring van het lanjl tot doel gekozen hebben. De eenheid, die alle standen tegen den buitenland- scheu vijand verbindt, mag niét door oneer lijk v/xnslbejag verstoord worden. Het Vatieaan en de oorlog. Het artikel van de „Osservatore Ilomauo", waarin gezegd werd, dat het zitting nemen van den katholiek Meda in bet kabinet sloclits een pesocnlijke 'daad was en. bui teil de katholieke partij omging, was door de bekende „Idea Nnzionale" ongunstig ontvangen. De „Osser- va.üore" behandelt dit onderwerp thans opnieuw doch gaat nog verder door te zeggen dat er noch onder'het volk, noch in het parlement een ge- organseerde katholieke partij bestaat. Zoo do houding van liet Vatdcaan teni'olle bekend ware, zou daaruit blijken dat de Heilige Stoel niet alleen onpartijdig optreedt, doch een weldadigen invloed op alle oorlogvoerende partijen heeft uitgeoefend. De IT. Stoel is cn blijft neutraal. Kardinaal Ltic,-011 over do opvoeding der oorlogsweezen. De „Croix" 'publiceert een schrijven van den aartsbisschop van Reims, kardinaal Logon, aan senator de Lamarzelle. De kardinaal wensebt den senator op de berate plaats geluk met de toewijding, waar mede deze de rechten der Katholieken in den senaat verdedigd heeft. „Wij zijn geen bevoor oordeelde oppositiemannen. Maar er zijn begin selen, waarover wij niet kunnen onderhandelen; i'echten, waarvan wij geen afstand kunnen doen; vrijheden, welke wij ten uiterste moeten Verdedigen." De aartsbisschop legt or dan den nadruk op, *lat het recht der ouders, om hun kindereu op *o voeden buiten elk Staatstoezicht een dezer beginselen, rechten en vrijheden ia. „Laat men er toch niet aan denken het ge- löfle land de filosofische of sociale utopiëen enkele politici en sectarissen op te dringen, ure verkondigen, dat het kind aan den staat Kebelioort, een eisoh, geheel in sp-rijd met de 9Lom der natuur en hei gevoelen der geheele ^ousohheid. Na aan God, behoort het kind aan zijn ouders. kan er niet in toestemmen, dat de staat de and legt op de weezen. Het algemeen gevoelen zich met kraoht tegen elke vreemde in- ttl0nging j ti bet gezin, als zijnde in strijd met de Saivlig-heid van het huisgezin en met do onver- l0etndbare rechten der ouders. a kardinaal eisoht dan, dat men zal afzien 1 een bijzonder en voortdurend toezicht op Wr °0l/'ag^we<Klwen door afgevaardigden van ®taRl8instel]ing gedurende de minderjarig, bioaj ör weezeT1- Men moet de weezen bij de fïfta "f ^6n 00 ben nooit van haar scheiden. reoht m m ]iRftr dnlkf..d9 HBT VERWOESTE SUGANA- DAL. Een cadet van liet Oosteurijksich-Hongaarsche leger schrijft, van het Zuid-Tiroler front aan het „IJerJ. Tagebl." Wij lagen sedert eenige weken in stelling op de hoogte van St. Oswald, hoog boven het 'lal van den Val S11 ga na, door welks vruchtbaar groen heel boneden zich het zilveren lint van de Brenta kronkelt. De Oswald-kapel is nu een mine, vier gescheurde muren zonder dak, met loopgraven, schuilplaatsen, hindernissen er om heen. Tot hier boven hadden de Italianen in den loop der maanden voetje voor voetje zich voor waarts gewerkt, maar reeds in liet madden van April werden zij van deze hoogte naar het dal terug geworpen. St. Oswald beheerécht in ver ren omtrek het terrein. Links de Cima Cista on Monte Salufeio, rechts de met sneeuw bedekte grenskammen van de Manderiolo tot de G'ina Dieci. DaaVvoov ligt, iets lager, de steile rots van de Armenterra, die met zijn smalle bulten volkomen lijkt óp den rug van een drommedaris. Beneden in het dal, aan onze voeteh, Roncegno, een uur verder Borg-o en op den achtergrond nog een aantal stadjes en dorpen. Castelnnovo, Spera, Strlgno, Agnedo, korenvelden, weiden, -maïsvelden, vruchtentuinen. Eerst door den verrekijker ziet. men de gevol gen van den oorlog. Verschansingen en draad versperringen, dichtgespijkerde vensters achter planken, zandzakken tot muren opgestapeld, flankeevingswerken, de voorzichtig,van dekking tot. dekking sluipende patrouilles. Toen van de Lafra.un-Vielgereuth hoogvlakte den l.óen Mei ons offensief begon, werd liet ook hier levendig. Onze artillerie, die tijd genoeg gehad had de goede mikpunten to vinden en zich hierop in te schieten, begon de Italianen gevoelig -te hinderen. De infanterie gaf ook haar defensieve houding op en zond voortdu rend patrouilles en detachementen, die den vij and nu eens hier, dan weer daar aanpakten en zenuwachtig maakten. Als vliegen, die men wegjaagt zender ze kwijt te raken, zoo erger den onze afdeel-in gen onophoudelijk de Ra'tia- neu, die den toestand te onaangenamer von den, omdat ze niet wisten of misschien ook hier in het Suganadal belangrijke strijdkrachten klaar stonden voor een groot offensief. Den 20sten Mei ongeveer begon hun terugtocht. De straatweg was één enkele stofwolk, hun ge schut, dat tot nu ijverig met het onze gedebat teerd bad, verstomde plotseling. Het langst hielden de batterijen van St. Pietro en St. Giorgio het uit, maar op een goeden morgen waren r.ok zij verdwenen. Het zou voor ons gemakkelijk geweest zijn in hot dal voorwaarts te rukken, Roncegno en Bofgo te veroveren. Mittagskogel en Armen- tcira, die het dal zuidelijk boheeisehen, waren toen nog niet in ouzo handen. Wel drong een kleine afdeeling reeds aan den rechter Brenta- oever van liet westen uit, voortdurend en met succes verder, maar liet moeilijke bergt er re in maakte liet niet mogelijk .gelijken tred te hou den met Ca dor na's „geleidelijk" cpzioeken van do hoofd-verdedigingslinie in het dal. Dus moesten wij het aanzien hoe de Italianen voor onze oogeu liet heerlijke Suganadal ver woestten eu brandschatten. Zij volgden de methode van de Kozakken, brandden en verniel den alles, wat zij achter moesten laten. Overal in. het rond zagen wij de rookzuilen van de bran dende hoeven en plaatsen. De bijtende walm vervulde de lucht. In Borg-o stond een geheel blok huizen in brand, in Roncegno brandde de A M K Rik A. De Pauselijke nuntius in Brazilië. Do „Temps'" verneemt vi.it Rio de Janeiro, dat de Pauselijke nuntius in Brazilië, mgr. Averaa, met den Braziliaanschen minister van buiten- landsclie zaken, Lauro Mueller en den Ameri- kaanschen gezant 1 n genoemde stad, naar de Vereenigde Staten vertrokken is. Dez.e reis staat, naar verluidt, in verband met een ver drag tusschen de ereenigde Staten en Brazi lië over nieuwe conceasies, welke de Ameri- kaanscbe regeering ten gunste van Braziliaan- sche producties voorgesteld zou hebben. E N G E L 'A N D. Na den groeten lerschen opstand. I)e „Daily Express" deelt mede dat dezer da gen te Londen voor een commissie van rech ters het beroep zal worden behandeld van meer dan 1000 personen, die wegens deelneming aan de Sinn Fein-beweging zich in Engeland in voorloopigc' hechtenis bevinden. Het blad tee kent daarbij aan, dat men deze personen nog niet op vrije voeten heeft durven stellen, omdat men vreest, dat zij na hun terugkeer in Ierland, opnieuw onlusten zullen verwekken. CHINA. Allen iegelijk zon gevaarlijk zijn. Volgens de Daily Chronicle zal Li Voean-Hoeng de nieuwe president van de Chineeselio repu bliek', de diplomatieke vertegenwoordigers der verschillende mogendheden in 3 groepen ont vangen. Het eerst zal hij de ver tegen w oordgers dei geallieerden ontvangen, daarna die van de onzijdige mogendheden en tenslotte die van de Miodcl-1.uropeesohe staten. .Volgens een berekening, bedraagt de oor logsschade van de Pruisische sta atspoor wegen iu Oost-Pruisen tot. beden ongeveer 22 mill. M. Door de.11 schoolopziener te Belfort in Frankrijk is de schoolmeisjes het dragen van een kruisje om dien hals verboden. Do gemeenteraad van Finchley (Engeland) •heeft na de invoering van den zomertijd den prijs van de electriciteit, met 10 pet. verhoogd. In de domkerk te Rottenburg werd Mgr. J. B. Sproll, de nieuwe wijbisschop, Zondag door Mgr. Keppler geconsacreerd. De Portngeescbe ministers van buitenland- sche zaken en financiën zijn tot. hel houden eener- conferentie te Londen aangekomen. De Kamer van Koophandel en eenige win- kelieis te Marseille zullen kartonnen penningen van B en 10 centimes invoeren. De gemeenteraad van Hamburg heeft nog 10 millmen mark voor oorlogsuitgaven toege staan; het totaal bedrarfgt nu 125 millioen. De jongste ridder van het ],eg.ioen van eer is '11 18 jarige MarseiUaan, die niet minder dan 77 wonden opliep, een oog en een arm verloor. De Times deelt mede, dat de gemeente raad van Rome besloten heeft, een buste van Kitchener op het. Ivapitool te plaatsen. VROEGE AA KRAPPE! K\. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt in de „Staatscourant" ter kennis, dat een gedeeltelijke uitvoer van vroege aardappelen eerst dan in overweging- kan worden genomen, wanneer een voldoen de aanvoer op de binnenlandsche markt te gen redelijke pry zen verzekerd is. Op rl.it oogenblik kan dus ten aanzien van liet, tijd stip waarop die gedeeltelijke uitvoer kan worden toegelaten, geen mededeeling worden gedaan. Alle berichten omtrent datums waarop uitvoer zou worden to,-gestaan, zijn derhalve uit de lucht gegrepen. BE SCHRIJFWIJZE DER NEB. TAAL. Ingesteld is een Staatscommissie, met op dracht de Regeering te. adviseeren bij de keuze welke zij te doen heeft waar de meer algemeen in gebruik zijnde schrijfwij ze dex' Nederlandsche taal onzekerheden overlaat en afwijkingen 'daarvan in breeder kring ingang hebben gevonden. Benoemd zijn: tot voorzitter dr. A. Kluy- ver,'hoogleeraar te Groningen; tfot .secreta ris jhr. mr, J. A. Stoop van Strijen, referen daris Binnenlandsche Zaken; tot verdere leden de lieerftn M. Eraanfe, letterkundige, Den Haag; H. J. Emous, directeur der Bij zondere'Normaallessen te Amsterdam; dr. J. van Ginneken, priester te Oudenbosch; dr. JJ. J. Balverda de Grave, hoogleeraar to Groningen; 'dr. J. W. Muller, boogleepaar te Leiden; mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur der Nieuwe Courant te Den Haag; dr. O. .1. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia in Den Haag. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens, g-edurdende het verblijf' van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana te Kat wijk-Buiten een reis naarj Zwitserland te ondernemen, teneinde daar bergtochten te maken. EEN ONBEDUIDEND GEVAL? De oud-liberale „Nieuwe Ot." gewaagt van bet libci aal-socialistisch bondgenooGchap bij de Siaten-herstemmingen als van een „nuchter, met zeer aangenaam, maar onder de omstandigheden niet heel belangrijk feit." En ze verkleint de beteekenis van het feit door de veonstelliug. dat de vrijzinnigen, „om bij de Staten-henstemmingen eenige crus Hg bedreigde zetels te behouden, met de socialisten,,hebben .afgesproken, enkele van hun c.-indidaten over te nemen en te steunen." Deze voorstelling klopt niet met de waar heid merkt het Hsgzn. terecht aan. Welke vrijzinnige zetel wordt ernstig be dreigd te Arnhem, te Voonst, te Ede, te Amerongen, te Gouda en te Middelburg? In al deze districten hebben de vrijzinni gen geen zetels te verdedigen, maar pogen zij, met behulp der sociaal-democraten, de rechterzijde zetels af te nemen. Bovendien moe-t het gebruik van „eenige" en „enkele" de lezers in den waan brengen, dat de afspraak niet meer dan een plaat selijk karakter heeft, door den nood der om standigheden 1 g e-g e v en Iu werkelijkheid bestrijkt de afspraak het geheele land en zijn de hoofdbesturen over de heele linie tot overeenstemming gekomen. Dat de „Nieuwe Ct." het feit niet belang rijk acht, ie liaar_recht, maar niet liet recht heeft zij om den omvang van het 1'eit te ver kleinen en het geval zelf in een verkeerd licht te zetten. Is het bovendien niet merkwaardig en teekenend voor de mentaliteit der vrijzinni gen, dat een oud-liberaal orgaan, hetwelk men iu politieken en economischen zin op mijlen afstamls van het socialisme zou re kenen, de -liberaal-socialistische verbroede ring als een bagatel behandelt? De „Nieuwe Ct." is schrander genoeg om te weten wat er aan die verbroedering voor de toekomst vast zit, Hoe de steeds sterkere aftakeling der vrijzinnigen hen hoe langer hoe meer afhankelijk van de sociaal-demo- ci'aon maakt en hoe zij in liet vervolg nog moer óf door do socialisten zullen worden verdrongen, of de hulp der eociaal-democra- ten zullen behoeven om ten minste nog wat zetels in veiligheid te brengen. De afhankelijkheid der vrijzinnigheid van de sociaal-democratie vindt in het thans ge sloten acccord haar uitwendig teek en en be zegeling. BE PLICHT TE BEGRAVEN. In het „Weekbl. v. h. Recht" schrijft de hoogleeraar D. P. D. Fabius het volgende! „Voorloopig geldt als .uitgemaakt, dat de Begraaf wet wèl bedoelt, 'dat elk lijk, voor zoover mogelijk, zal begraven worden, doch dat aan niemand de verplichting is opge legd, daarvoor to zorgen. „Is echter 'dit laatste geheel juist? „Art, 9 der aangehaalde wet luidt toch; „ln geval voor het begraven van een lijk door de nabestaanden ,of betrekkingen of >oor armbesturen niet wordt gezorgd, wordt daarin door den burgemeester voorzien." „Uit eene aankondiging van het voor nemen, om een lijk ,te doen verbranden, blijkt toch voldoende, dat noch door nabe staanden of betrekkingen, noch door het armbestuur voor liet begraven gezorgd zal wórden. „Zoodat dan de burgemeester verplicht wordt, daarin te voorzien, op, het nakomen van welke verplichting de minister van Bin- 'nenfandsche Zaken heeft te letten." SEINEN VOOR DE SCHEEPVAART. Een belangrijke verbetering voor da scheepvaart zal met 1 Juli in werking tre den. Voor het geval schepen, die zich in de nabijheid van liet vuurschip „Terschellin gerbank" of „Noord-Hinder" bevinden op, zoódaiiigen afstand, dat zij de mistseinen van deze vuurschepen zouden kunnen opne men, kunnen zij mits uitgerust met eene inrichting voor draadlooze telegrafie dia seinen aanvragen tusschen des morgens acli< en des avonds tien uur 20 min. Gedurende een uur zal de bemanning van de vuurschepen dan die mistseinen geven. Mochten door de opvarenden van de licht schepen „Terschellrngerbank", „Maas". „Schouwenbank" of „Noord-Hinder" ontplof fingen of bijzondere lichtverschijnselen, dif het vermoeden van een zeeramp wettigen, worden waargenomen, dan zullen de voor elk lichtschip voorgeschreven mistsignale'r gedurende twee uren worden gegeven, ten einde schipbreukelingen de juiste ligging van liet vuurschip te doen kennen en een eventueele redding te vergemakkelijken. Royaal! Een royaal besluit werd, volgen* de „Tel.", voor eenige dagen genomen door het bestuur van de Coöperatieve Suikerfabriek t» Sas van Gent, dat tegelijkertijd als bewij» mag gelden, dat door de suikerindustrie tjjdens het afgeloopen campagnejaar schatten zjjn ver diend. Op voorstel v-an den president-ccmmis3ari.f baron Coliot d'Escury werd door den raad van commissarissen het besluit genomen het salarir van het vaste personeel aan de fabriek verbon den met 60 percent te verhoogen. Het oorspronkelijke voorstel, om een verhoor ging van 80 percent te geven, werd niet aan genomen. I Intusschen beteekent dit besluit voor ver schillende beambten eene verhooging vau ruim 1000 gulden salaris. Ook een „spion.! Het „N. v. h. N." ver. haalt: 't Is eenige dagen geleden, dat een Gro- ningsch schilder, die op het Mart.inikorkhof aldaar bezig was een schetsje te maken van den Martinitoren en de kerk, d-aai-in werd gestoord door een politie-agent. Deze beambte had al eenige keeren wantrouwend om den schilder heen gekuierd, maar was, besluiteloos, even zekerheidshalve naar 't bureau gewandeld om erdexs te vragen. Ingevolge die orders verzocht hij nu den schilder zijn boeltje bij elkaar ta pakken en hem te volgen naar het politie bureau. Daar werd den schilder allerlei afgevraagd Wie hij was, wat hij voor den kost deed, waar hij woonde, of hij Nederlander was, eet., eet en hem werd medegedeeld, dat te Groning'-o geen openbare gebouwen mochten worden af- gel eekend'. Als hij teekenen wilde moest hij maa.» buiten de stad gaan. De schets liet men hem echter behouden. Het slachtoffer van dezen politie-dienstijver leeraar aan een der inrichtingen voor mid delbaar onderwijs te Groningen verbaast er zich vermoedelijk nog steeds over, waarom nog niet op allerlei prent briefkaarten, die afdieeV liiigen dragen van de publieke gebouwen, be slag is gelegd. Intusschen heeft hij zich niel weinig vermaakt met het denkbeeld om ia zjjn eigen stad voor een spion te worden aange zien. j Een aanschouwelijke waarschuwing. Van wege de Amsterdamsclie tramdirectie is op alle lagere scholen in Amsterdam aan de jongens er EERSTE JAAR VRIJDAG 23 JUNI 1916 No. 37 REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 49 ONMISBAAR. Iloc onmisbaar of ons Katholieke-Centrale- Vercenigings-Gebou*v is, bleek Maandag j.l. bij do stemming voor de Prov. Staten. Honderden kwamen opzetten naar „St. Bavo om den ttit- alag te vernemen of te bespreken om de pro paganda voor de herstemming voor te bereiden. En daar stond tot grooten schik met blauwe letters: Geen politieke vergadering! Hoe kwam dat? Wel, dat weet iedereen. De groot zaal ligt vol ijzer, steen, afbraak en wat meer bij een ver bouwing te pas komt.. En dacht u nu, dat al die belangstellenden heen gingen? Weineen, waar moet je naar toe? Waar gevoel je je zoo thuis als in „St. Bavo," waaruit al onze publieke aclie's voorkomen? Daarom de koffiekamers opgevuld, de gangen vol, den geheel en avond lang. Toch bleof het jammer, dat een geestdriftige betooging achter wege moest blijven. Ook hedenavond zal de groote zaal waarschijnlijk niet gebruikt kunnen worden. Evenwel zijn door de goede zorgen van de Directie, in overleg met den welwillenden aannemer maatregelen genomen, dat na deze week de groote zaal weer vrij is. De 2de koffie kamer is nu tijdelijk buiten werking, zaal 3 en 4 zullen na een week weer in dienst gesteld wor den. Waar in ons gebouw 130 vergaderingen per maand worden gehouden, moet in den v©r- boinvingstijd heel wat geschipperd worden, om zoo weinig mogelijk mensolien teleur te stellen. Inderdaad, eiken dag blijkt de onmisbaarheid van „St. Bavo." Al on? werken op velerlei ge bied, meestal schriftelijk voorbereid in ons Roomselte Dagblad, altijd er in aangemoedigd, wordt in daden omgezet in ons Centrale Ver- eenigings-g-obomv. Gelukkig, dat. liet zich in be moedigende belangstelling van velen mag ver heugen. BESTUURSRAAD R.-K. VOLKSBOND. -De Beis! uursraadzitting van verleden Woens dag is gehouden op Dinsdag, vanwege de poli tieke vergadering. Lang en breed werd er ge sproken over de nieuwe denkbeelden, in heb Reglement neer te leggen. Hoogstbelangryk ir het. nieuwe hoofdstuk: „Over de contributie's", waarin een geheele omkeer komt. Ook de kwes tie van 't al of niet lid van den Bond en geen lid van de yakvereeniging (en omgekeerd), cL sinds jaren brandende kwestie, bron van aller lei ongerechtigheden, wordt afdoende opge lost. Bovendien komen in het concept-reglement hoofdstukken voor betreffende de eigendom men van den Bond (alleen „St. Bavo" is wei* honderd-duizend gulden waard) en ook betref fende aan te stellen en te salarieeren ambtena ren. Do voorloopigo beschouwingen over het re glement zijn nu in den Bestuursraad geëindigd Do artikels-gewijde behandeling komt nu aan de orde. Daarna wordt het ter inzage gelegd van allo leden, 0111 latr op 'n Algemeene Verga dering te worden vastgesteld. Dit jaar komt hot geheel en al klaar. CorU Agenda Gebouw „St. Bavo." Maandag 26 Juni: Bloemcnkeuring cordia SB uur. Dinsdag 27 Juni: Bloemenkeuring Stem bureau 85. Woensdag 28 Juni; Eovbiod in Gods Hui.» 8/s uur Leden Spoor en Tram 8V2 unr- Donderdag 29 Juni: Volkszang 8 uur Le den lTavon en Transport 8 '/2 uur. Vrijdag 30 Juni: Leden Metaalbewerkers 8V2 uur Rederijkers 9 uur. Zaterdag 1 Juli: Gewone zittingen. Nota. De eerstvolgende veertien dagen zijt\ voor de onderafdeelingen zoo goed als geen zalen beschikbaar. Beleefd verzoek om de eerst volgende paar weken liefst geheel en al liet ver ga-deren te staken. Er wordt vlug voortgemaakt om spoedig de zalen weer vrij te krijgeu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5