1EDWEIUIL (IIIUT DE LUISTE DES WILLES MN MME P. J. JANSSEN, ~FËUÜ^ËTÖ»Ï~ DE OORLOG BUITENLAND KARPETTEN bij Dinsdag 27 Juni Tweede Blad f 4000 bij levens!, ongeschiktheid tot werker - 500 bij overlijden - 300 bij verlies van een hand ot voet - S50 bij verlies van een oog - 100 bij verlies van een duim. 75 bij breuk van een arm of been 60 bij verlies vzn een wijsvinger 25 bij verlies van een anderen vinger Oe Intronisatie en haar vruchten. GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN Anegang, hoek Warmoesstraat 2044 2) EEN REIS DOOR BEZET BELGIË. VERSPREIDE BERICHTEN OORLOGS-ALLERLEI An« betalende abonnës o;> dit Blad, d!e «n hét bezit zijn van eene Verzekeringspolis, kijn, volgens de bepalingen op de polissen Vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen Kijn niet geldig. De vruchten der Intronisatie moeten voor degenen die vroeger in de H. Bart-devotie niet diep door drongen, een ware openbaring zijn. Zij kenden misschien wel de twaalf be loften van het H. Hart, maar daar hleef het hij en 't verging hun als dikwijls het geval ie: „och, dat is voor anderen, voor de kloos terlingen, voor de heiligen. Wat heeft men 't H. Hart tot lieden slecht ticgrepen en daarom weinig bemind! Wan neer de Meester zegt: „Ik zal de huizen ze genen, waar de beeltenis van mijn TI, Hnrt zal uitgesteld en vereerd worden," dan ie dat voor iedereen, en dan zal die belofte ook in vervulling gaan wanneer men de voorwaar den met geloof en vertrouwen volbrengt. Waar de Intronisatie plechtig verricht wordt, voorafgegaan door eenige voorberei ding, met een hartelijke toespraak van den priester, daar wordt ze zoo gemakkelijk ge daan met de vereischte gesteltenis om won- tareu van genaden te verkrijgen. Men kent eenige zeer treffende bekearin- gen door de Intronisatie, door Pater Matoo verhaald, maar als men een® wist, welk een zegen er nederdaalt over alle gezinnen, "waarin de Intronisatie godvruchtig gedaan wordt. Wat zegt men bijv. van het briefje, dat we dezer dftgen ontvingen? ,,'t Kwam mij voor, dat de Meester in eigen persoon bezit kwom nemen van mijn eenvoudig huisje. Ik heb Hem van harte als Heer en Meester erkend, en nu woon ik bij Hem in" Ik ben als rijn dienstbode of liever als zijn pachteresv aan wie Hij een woninkje te be sturen heeft toevertrouwd, wie Hij met de zorg ven wat vee en land heiast beeft, 's Morgens sta ik op met de gedachte, dat ik bij Hem in dienst ben en al mijn werkzaam heden schijnen mij daar om belangrijker, bij- ha aantrekkelijk." Anderen schrijven, one, hoe de huiselijke vrede is weergekeerd of hoe tijdelijke zegeningen hun deel zijn sedert 'de Intronisatie. TJit gestichten meldt men ons bekeeringen, door het H. Hai't bewerkt —-Ook schijnt het H. Hart er behagen in te «ehcppou de gebeele omgeving ie zegenen, Ttflflr de Intronisatie ongeveer algemeen is. Kortelings vernam ik, dat in een dorp alle bewoner»! het H. Hart hadden geintroniseerd 'behalve een vrijmetselaar en de onderwijzer, ,'t Duurde echter niet lang, of de vrijmet selaar bekeerde zich en deed de Intronisatie. De onderwijzer volgde weldra zijn voor beeld. Een dergelijk geval deed zich ook eenige jaren geleden al voor. Wonderbaar gaan ook de beloften. „De lauwen zullen vurig Worden de vurigen zullen in korten tijd een booge volmaaktheid bereiken" in ver vulling. Pater Mateo vei/iaalt, hoe in Zu d- Amerika een meisje van 12 a 13 jaar 700 propaganda brieven schreef in vreemde ta len, die ze niet verstond, doch woord voor woord moest overschrijven of- liever „natee- keuen" en die brieven schreef zij geknield. Nu zullen sommigen misschien zeggen: „Maar voor zoo iets moet men toeh in Ame rika zijn!" Och, neen, menschen, daarvoor moet men slechte het goddelijke Hart in de gelegenheid «tellen bovenaangehaalde belof ten te vervullen. Ook in Nederland is een leger van meisjes opgestaan, die voor de Amerikaansche niet behoeven onder t« doen in vurigheid. Talloos zijn de propaganda- brieven, door Nederlandsen© kinderen ge- Zwijgend klom de-.torenwachter naar boven, en Magde, haar gevoelvol oog op Willie rich tend, zeidc hem verwijtend: „O Willie, wat hebt gij toch gezegden niets Verbrak meer de stilte in het vertrek, dan het geraas van den storm en het snorren van Ailey's Wiel. Aan het raam van zijné kamer stond Lord Ri chard naar buiten te staren; zijn scherp oog Je heen de duisternis te willen doorboren; een "hksemflts verlichtte nu en dan de zwarte gol- venmassa, en toen bij een schip de baren zag doorklieven en naar het slot stevenen, vloog Scn helsch blijde uitdrukking over zijn mager Ëriaat. Ademloos volgde hij de vage omtrekken, me nu eens door de wateren gedragen, bijna tot de hoogte van het slot verschenen, dan weer ge- acel in de diepte verzonken. Hen wonderlij ge- u° van genot scheen zijn borst te doorstroomen, •ant zijn blik gloeide van vreugde, zijne handen «neten van blijde verwachting, telkens wanneer schreven, om bet werk deT Intronisatie in Binnen- en Buitenland te bevorderen, 't Is wonderbaar, hoe het minste woord over de Intronisatie met liefde en overtuiging ge sproken, de harten in vuur en vlam kan zetten. Ieder huisgezin of klooster waarin de Intronisatie ernstig geschiedt, wordt een niet te stelpen bron van propaganda. Men zegge nu niet langer, dat het H. Hart, die ongewone ceremoniën der Intronisatie niet gewaagd heeft en dat het even goed is, een beeltenis in huis te plaatsen, zonder de Ne der laivdsche nuchterheid door al die plech tigheden te verstoren. Hierop dit antwoord: Een pastoor, in het nuchter Holland, deed onlangs een Intro nisatie in een gezin, waarvan de vader zijn christelijke plichten niet vervulde. De man was echter hij de plechtigheid tegenwoor dig en had zelfs den moed, d© beeltenis op liet door het ceremonieel aangegeven oogen- blik, eigenhandig op de eoreplaats tc stel len. Na afloop der plechtigheden sprak hij tot den- geestelijke: „en nu moet ik met TTEerw. mijn geweten ook in orde brengen." Zou deze ommekeer hebben plaats gehad', indien zijn vrouw eenvoudig een beeldje had gekocht, om het stilletjes hier of daar op een kastje, tc plaatsen? Wat komt er dikwijls terecht van de vereering der beel tenis van het H. Hart zonder de Introni satie? Bovendien is de Intronisatie een akte van eerherstel voor de miskenning van Jesus' opperheerschappij. Die schandelijke misken ning is openbaar, luidruchtig, somtijds of ficieel. Welnu, laat dan ook de eerherstel ling zoo officieel, zoo luistervol mogelijk zijn. De priester als het eenigszins mo gelijk is zij er hij tegenwoordig, in ker kelijk ornaat; hij trachte de hnisgenooten in de ware stemming te brengen door een pakkend woord, en de vader, als priester van het huisgezin, introniseere het beeld van den Koning. Wccst ervan overtuigd, dat op zoo'n oogenblik de duivelen knarse tanden van woede en spijt, maar dat de He mel zijn in tronkoerenden Koning geest- driftig toejuicht en dat Deze, Zijne beloften indachtig, met een onbeschrijfelijk welbeha gen nederziet op dit uitverkoden plekje in Zijn halfverwoesten wijngaard. Cr in nek|e n. PATER JOACHIM SS.CC. II. (Van een onzer correspondenten.) 19 Juni 1916. De siaatsmachinerie van België die reeds vóór den oorlog onder den invloed der verschillende stroomingen onder zijn veelstammige bevolking stond (4 millioen Vlamingen, 3 millioen Walen 70000 Duitschers en eenige duizenden Hollan ders) is door het Duitsche bestuur nog meer ge compliceerd, Een blik op de taalgrenzen-kaart welker Vlaamsche lijn bijna horizontaal over Luik-Brussel-Lille loopt, opent een politiek toekomst-perspectief waarop ik niet nader inga en dat mij slechts opviel bij het zien dezer kaart in Brussel. Dat in België sedert 1884 de kerkelijke partij aan het bewind is, v.— riet ongunstig voor Duitschland De macht van ucn koning is thans overgegaan op den gouve»eur-generaal, In den eersten tijd, naarmate de bezetting van België docr de Duitsche troepen voortschreed, was dit bewind van zuiver militairen aard, eerst later kreeg de gouverneur met zijn titel deze qualiteit der machtbevoegdhedende 'burgelijkè en de mi litaire. Doch ook de ressorts der Belgische minis teries zijn weer hersteld zoover zij binnen iand- sche aangelegenheden behandelen en mei deze restrictie dat spoorwegen en post onder militaire controle staan, terwijl slechts de plaatselijke poli tie geheel door de Belgische autoriteiten gere geld wordt en elders een controle plaatsvindt. Alle Belgiscae beambten, die de to 't Haagsche verdrag geregelde loyaliteitsverklaring afgelegd hebben, inhoudende aat zij niets zullen onderne men wat de Duitsche belangen schaadt, zijn in dienst gebleven, evenzoo bleven na deze verkla ring alle Belgische rechters in functie terwijl de Duitsdie krijgsraden slechts daar competent zijn waar militaire belangen van het Duitsche rijk geraakt worden. De invoering van den leerplicht, die reeds voor den oorlog besloten was, is door de Duitschers slechts doorgezet. In de provincies herhaalt zich dit tweeledig Duitsch bewind van militairen gouverneurs naast den president van het burgerlijk bestuur, en in de arrondissementen staat de militaire thei van den kreits naast den burgerlijken commissa ris, welke laatste in nauw contact met de be volking leeft. Eenige van deze laatstgenoemde heeren leerden wij ook op onze reis kennen en een hunner, een joviaal man uit Westfalen, vertelde met satisfactie het naieve voorstel van eenige bewoners of hij maar in elk geval wou blijven als de Duitsche soldaten weggingen. Een bijzonder hoofdstuk wordt de oorlogs- ccntributie ter hoogte ran 480 millioen jaar lijks, die in plaats van requisites geheven hij bij het bliksemlicht bespeurde, dat het vaar tuig de rotsen nader en nader kwam. Nog slechts een korte afstand scheidde het van zijn graf; wild dansten de baren om den brozen, notedop; hoog spatte het schuim over het dektoen sleepte een golfslag het een eind mede een tweede schot klonk akelig en wanhopend, en beneden in de keuken meende men kreten om hulp te hooren. Lord Richard lachte; iedere minuut slingerde zich een bliksemschicht in het lucht ruim en hij kon dus getuige zijn van elke stuip trekking der ongelukkige boot. Daar vertoont een kleine sloep* zich tusschen de golven. Lord Richard stampt van kwaadaardigheid op den grond; maar het bliksemen heeft opgehoupden, de wind gaat 'n weinig liggen; hij keert zich om zet zich in den. wijden armstoel neder en blijft nog uren lang bewegingloos turen in de smeu lende asch van den haard. II. Den volgenden morgen was de storm uitge woed; wel was (le lucht nog grauw, wel droegen de landwegen nog sporen van den zwaren regen, wel rolden de golven woester dan anders, maai de toorn der e.ementen was bedaard, als waren zij tevreden met het offer, hun door den slot voogd gebracht. Tusschen de rotsen als in een val geklemd, bevond zich het vormlooze wrak; twee lijken waren aan het strand gespoeld; het eene scheen van een matroos, het andere van een wordt en hoofdzakelijk; dient om de onkos ten te bestrijken, welke de bezetting van troe pen veroorzaakt. Voor het bankwezen in België is een speciale commissaris benoemd. Aan de Bel gische banken die een crediet van 250 mil lioen bij de Duitsche hadden, is deze som in contanten uitbetaald om den omloop weer eenigszins normaal te maken. Dtaitsehland beeft verder kosteloos nikkelgekl als pas munt geslagen om den voorraad van België aan kleingeld te vergrooten, zoodat thans 3 milliarden in omloop zijn en de rentevoet voor zgn. dagelijksch geld van 2'A tot VA pet. gezonken is. De oude Belgische staats schuld staat nog hoog, die van 3 pet. werd voor 70, die van VA pet. voor 80 per honderd verkocht, en wat dit beteekent overziet men 'het beste hij vergelijking met staaspapie- reu in andere landen. Samenwerking tusechen Duiiechland en België bestaat ook in de industrie. Wanneer men constateert hoeveel fabriekssehoorstee- nen niet rooken in het land, moet men da delijk zijn verwondering uitdrukken, over alles, wat nog in gang js of weer aan den gang gebracht wordt. Dit is het geval met bijna alle kolenmijnen, gedeeltelijk met de steengroeven en de glas-- en aardewerk-in dustrie, tei*wij:l ook de ijzer-industrie voor een deel, geholpen de0r grondstoffen uit Duitschland en met exportmogelijkheden naar Nederland, Skandinavië en Zwitser land, het wérk hervat- heeft. Zoo werkt de Belg van lerecbe afko-mst Cockerill in Se- raing met 4éé9 man inplaats van met 10,000. In het indiistde-centrum van Henegouwen vinden de mannen het gemakkelijkst werk. Er zijn kolengroeven, die iedereen nemen die werk wil hebben tegen een loon van 5 k 6 francs. In Charleroi en in de glas-in dustrie zijn de loonen verhoogd. Ook de land bouw neemt overtollige krachten op uit de braakliggende bedrijven. In een. der ijzer mijnen van het distriet vond ik 5*25 arbei ders in plaats van de 750, die er vóór den oorlo-g werkten; de Belgische bezitter ï-oem- de de hulp die Duitschland verstrekt; reeds in September 1914 konden de spoorlijnen- weer als in normale tijden gebruikt wonden. De loonen die eerst met 'toog op de min der groote productie met 10 pet. ingekort werden, zijn thans dezelfde als in vredestijd. Bij Namen bezocht ik een bedrijf, dat reeds twee maanden na de gevechten weer in vol len gang was met de helft der arbeiders, daar de andere helft aan het front 'was of tot de gevluchte Belgen behoorde. Met bij zondere dankbaarheid vermeldde deFraneeh sprekende bezitter dat zijn monteureu dade lijk een paspoort naar Holland: hadden ge kregen- en opdat deze wijze omvangrijke le veranties afgesloten: konden worden. Het Duitsche bestuur doet allee wat mensebelij- kerwijze mogelijk ie", luidde de slotsom van een persoonlijk tot mij gerichte beschouwing. Om den Belgischen arbeider duidelijk te maken wat voorzorgsmaatregelen op het gebied der sociale politiek d'ie in België tot nog toe in hot geheel niet bestaan, bedui den, wordt half Juli een groote tentoonstel ling geopend. Over de Duitsche houding je gens de Belgisch© arbeidstere, spreek ik in een volgenden brief. DUITSCHLAND EN HET engelsch—japansch [VERBOND. In het New-Yorkache weekblad „The Natio" geeft de Japanner, Youe Noguehi, eenige be langwekkende opmerkingen ten beste over het Engelsch-Japanse he Verbond. Hij wijst er op, dat de Japanners in' de tegenwoordige omstan digheden hun plicht als bondgenooten van En geland naar best vermogen vervullen. Maar toch mag niet worden ontkend, dat do sympa thie van velen naar Duitschland uitgaat. Dit zonder over het hoofd te zien datgene wat in dezen oorlog Duitschland ten kwade wordt aan geduid. Duitschland is door die Japanners altijd be schouwd met een zekere sympathieke bewonde ring voor de nationale pogingen, waarmee het zijn plaats in de wereld heeft weten te verove ren. Dezen trokken daar practisch leering uit en werden ér door aangemoedigd en aange spoord. Zoodra Japan internationaal jong, en onontwikkeld in tal van opzichten, tot dé over tuiging kwam, dat wetenschappelijke studie be langrijker was, dan persoonlijke cultuur, zond het honderden studenten, officieel en particu lier, naar Duitschland. Velen keerden wel is waar terug, nadat zij niet veel anders dan bier- drinken en dansen hadden geleerd. Maar zij hielpen toch ook weer mee om de bewondering voor Duitschland in Japan populair te maken. Als wij dan ook nu, zoo gaat Youe Noguehi voort, sympathie voor Duitschland waarnemen, en d«fr nog wel in een tijd, waarin wij mét Duitschland in oorlog zijn, dan zou het mij niets verwonderen, als dit geheel overeenkomstig was met een aanduiding, dat Engeland's aanzien min of meer verzwakt was en dat wij een zekere man van gevorderden leeftijd; de kalmte des doods lag op zijn gelaat en gaf hem eene uit drukking als van een rustig slapende. „Dat is een paapsche priester," riepen de dor pelingen, en zijn kleed van grof linnen openruk kende, haalden zij .er een klein zilveren kruis en eene reliquie uit. „In het vuur daarmee!" zeide een der heftig- sten. „Neen, breng ze aan Mylord," sprak een der de: „hij zal er ons eene belooning voor geven." Doch in de eenzame arme hut van John Stamps scheen men niets om de buitenwereld te geven. Op den drempel zat de kleine Ellen als gewoonlijk een net te knoopende deur was ge sloten en daarbinnen stonden John en zijne vrouw Meg voor de armelijke legerstede, waar op een schoone bleeke jongeling lag uitgestrekt. „Hij opent ae oogen, John", sprak Meg, met van vreugde bevende stem. „Jezus, Maria, waar ben ik?" fluisterde hij zoo zacht, dat slechts de over hem gebogene 'Meg die woorden kon verstaan. .h „Stel u gerust," antwoordde zij; „wij hebben u gered, wij die één met u zijn, in geloof en liefde En om hare woorden te bevestigen, nam John een kruisbeeld van achter de gordijnen en hield het hem voor. De jongeling stak zijne hand er naar uil en drukte het aan de lippentoen sloot hij de oogen weer. Het werd opnieuw stii in de hut; de zieke sluimerde in: Meg hield zich met ontevredenheid met of een twijfel over het Ha gel sch-Ja pan&ch verbond kunnen opmerken, wanneer we de zaak goed beschouwen. Japan paste zich gemakkelijk aan de Wes- terache beschaving aan, maar verloor wol iets van het zelfstandigheidsgevoel, dat het duizen den jaren had aangekweekt-. Er was een ster kere macht nooiig om het een juist onder scheidingsvermogen terug te geven. Juist in den tijd, dat dit het meest gevoeld werd, kwam het Engelsch-Japansch verbond tot stand. Afgezien van de internationaal politieke betee- kenis, zoo heet het dan verder, verwachtte ik van dit verbond voor ons zeer veel. Ik meende, dat de persoon van den Engelschman met zijn persoonlijke kracht voor ons een goed voorbeeld) ter navolging zou wezen. Ik begroette bet -En- gelsch-Japansehe verbond: met belangstelling, omdat ik geloofde, dat Japen zou worden beïn vloed door bet rustige zelfbewustziju van den Engelsehen geest, dat nooit den zin voor recht vaardigheid verliest. Dit verbond wordit verder een misrekening genoemd, omdat het niet anders Is geworden en gebleven,'dan louter een papieren overeenkomst, welke niet een wederkeerig begrijpen van twee rassen tengevolge heeft gehad. Hieruit wordt dan deze conclusie getrokken: Als de oorlog eenmaal voorbij zal zijn en de wereldbelangstel ling weer op Oostersohe aangelegenheden zal zijn gericht, den zal naar ik meen, alleen die Westersche natie de ware overwinnaar van ons werelddeel zijn, die bereid is hare westersche vooroordeelen tegenover het Oosten te vergeten. Wie zal overwinnaar zijn in dezen wedloop naar het Oosten? Youe Naguchi meent, dat Duitschland's kans zeer groot is, ondanks het "feit., dat dit land thans met Japan in oorlog is. Spanje's iten traliteit. In een gesprek met den correspondent te Ma drid van de „Az Est," dr. Ënver Revesq, heeft Koning Alfonso zich ook uitgelaten over de houding welke Spanje tot-dus ver in den wereldi- oorlog heeft aangenomen en welke het ook ver der zal blijven aannemen. De Koning zeide: Wij staan op het standpunt van de strengste neutraliteit en lullen daarin ook voor het vervolg blijven volharden, wat het ons ook moge koeten. Er rijn momenten ge weest, dat hét ons groote moeite gekost heeft onze neutraliteit t© bewaren. Het is mogelijk, dat een der oorlogvoerende landen in het eene of andere land twijfel Leeft verwekt omtrent de houding van Spanje. Een feit is het, dat ik echter nooit in de quaes tie, welke houding Spanje moest innemen, gewankeld heb. Toen hét gesprek op den vrede kwam, zeide de Koning: Ik ben bereid alles in het werk te stellen, opdat wij nader tot den vrede 1-omen. De resultaten van het OostenrükSeh offensief in Italië. Van Oostenrijksche zijde wordt- het resultaat van het offensief der Oostenrijkers in Italië sedert 15 Mei als volgt opgegeven: 50,000 krijgsgevangen, meer dan 800 kanonnen, de Italianen van berg tot berg verjaagd en alle pantserforten verdelgd. De volgende stellingen genomen. Mte. Salubio, Armen terra, Cima Manderiolo, Cima Vezzena, Campolongo, Mte. Verena, Tonezza, Campomolon, Torraro, Tor- meno, Ooi Santo, Mte. Maggio, Coston, Majo, Zugna Torta, lea villages Ohiesa, Posina, Fu- olne, Mte. Cimone, Casarotto, Arsiero, Aeiago, Mte. Cengio, Mte. Panoooio, Busibollo, Lemerle, Sisemiol, Baldo, Meletta di Gallic, Meflettal, C os tel go mb ert iMte. Tiara, ferme Manziello, Cima Diecn, Undiei, Dodiö. t Amerika en de verzorging met levensmiddelen van Polen. Onder dit opschrift toont de „Nowa Gazet-a" dé moeilijkheden aan, die Engeland aan Ame rika bereid ten opzichte van dé verzorging met levensmiddelen van Polen en de pogingen van het Poolsche Nationaal-comité om deze moei lijkheden uit den weg te ruimen. Het artikel sluit met de woorden: De pogingen van den vertegenwoordiger van Ket Poolsche Nation a al comité dr. Mlynarski bij den TJnitséhen en Oostenrijkseh-Hangasrsehen gezant hunne regeeringen tot de toezegging te bewegon, dat de door Amerika Ingevoerde levensmiddelen uitsluitend aan de civiele be volking ten goede zullen komen en zijp verdere pogingen fn Amerika om het bestuur der Vö« eenigdo Staten tot beihandeling van dit vraag stuk langs internationalen weg te bewegen, rijn niet zonder gevolg gebleven. Engeland gaf In overleg met Rusland gedeeltelijk toe. Wel is waar wordt de aangelegenheid tén gevolge van Engeland's wenech naar nieuwe waarborgen weer op de lange baan geschoven, maar het vooruitzicht bestaat, dat de vastberadenheid en de goede wil van Amerika Engeland ten sltftte het huishouden bezig; John had zijne vischnet- ten ter hand genomen en was naar het strand teruggekeerd. „Moeder," riep Ellen plotseling, „daar komt Mylord." Meg verbleekte; snel sloot zij de gordijnen, wierp eenige natte kleederen onder de wieg der jongste kleine en beval Ellen stilzwijgendheid aan. „Heeft uw vader ook iemand uit de schipbreuk gered? vroeg lord Richard aan het meisje. Was het verbeelding of bedroog haar de angst, doch Meg meende dat zijn ruwe, harde stem eenigszins beefde. Ellen schudde het hoofd. „Zeg de waarheid kind, ofen hij hief de dunne rijzweep op. Vlug als eene hinde sloop Ellen langs zijne beenen door en was in een oog wenk op een der rotsen geklauterd. De graaf mompelde iets, dat naar een vloek geleek, en zonder plichtplegingen trad hij binnen. „Antwoord op de vraag, die ik uw kind stelde," gébood hij. Verschooning, Mylord," antwoordde Meg be vend, „doch uw Lordschap weet, dat wij hare bevelen trouw nakomen." „Als u dit behaagt wel te verstaan; nogmaals is er iemand gered?" „Van morgen wierp de zee eenige lijken op Het strand „Ik heb een boot tot redding zien toesnellen; wat is haar gelukt?" „Ik was er-niet op, Mylord. zullen dwingen zijn systeem ons steeds op sleep touw te houden, op te geven. Voor ons Is niet alleen het hulpbetoon zeer gewichtig, doch ook het feit, dat deze daad een internationaal ka rakter ontvangt, en daardoor aan Rusland de zorg voor zijn zoogenaamde „onderdanen" wordt onttrokken." EEN GEVECHT IN HET MOE- RASSIGE WOLHINIE. Een oorlogecorrespondent van het^ „Ber liner Tageblatt" meldt van het front in Wol- liynië: Buitengewoon verbitterde gevechten zijn geleverd aan den zuidelijken oever van den Stochod om het dorp Linewka, ten oos ten van het dorp Swidnjki, dat den I8en dezer door onze troepen In stormloop ge nomen is. Na een korte, doch krachtige voorbereiding door do artillerie, zijn 'a och tends in.de vroegte de regimenten, die zich rechts en links van het riddergoed Pors- kaja ingegraven hadden, er op los gestormd en voor de Russen er op bedacht waren, waren hun voorste stellingen genomen en zij zelf omsingeld. Een groot deel moest zich gevangen geven. Do (roepen, (lie daar den aanval deden, wierpen den vijand ook uit zijn hoofd-loop- graven. Maar de Russen waven daar in bui tengewoon diepe gelederen opgesteld en kon den elk verlies van een manschap terstond twee, driemaal aanvullen. Zij wierpen steeds nieuwe troepenmassa's op d< moedige Beieren. Ik had gelegenheid de heen en weer gol vende gevechten van vrij dichtbij gade to slaan, voor zoover dat bij het onoverzienbare terrein mogelijk was. Kilomc. s ver strek ken zich moerassen uit. Slechts hier eu daar komt uit het eentonigo groen een glinste rend stuk van den Stochod te zien. Talrijke boomgroepen, grootere en kleinere bosschen bieden den Bussen gunstige dekking. Voor de artillerie is de waarneming uiterst moeilijk, daar er uit het vlakke land nergens eenige terreinverhooging uitsteekt en de boomkrui nen slechts een zeer beperkt gezichtsveld bieden. Wanneer het knetteren van de ge weren, het geroffel van de machinegeweren zich een oogenblik verwijderd had, klonk het plotseling weer zeer dichtbij uit een slechts enkele honderden meters van den waarnemingspost verwijderden boschrand. Zevenmaal Btormden nieuwe massa's Rus sen aan en zevenmaal werden zij door de onverdroten veldgrijzon weer teruggewor pen. De Russische overmacht in den loop van den dag moet er een geheel korps in den strijd gedreven zijn maakte liet raad zaam versterkingen ia het vuur te brengen. Men kon duidelijk waarnemen, lioo hun linies uitzwermden, hoe zij over liet voet pad van den1 Stochod, renden en door het moeras waadden; hoe zij tot over de knieën In den modder wegzonken. Dat was niet het ergste wat hun overkwam. Van menigen dappere bleven de laarzen in het moeras steken. Plotseling 'doken in een gedeelte van de hoofdloopgraaf, waarover de eerste troepen reeds lang heen gestormd waren, de Russen weer op. Terstond nam onze ar tillerie dat stuk onder vuur. Van acht scho ten trof er een midden in de loopgraaf. Men zag' de Russen door elkaar springen en weg rennen. AMERIKA. De spanning met Mexico. In ons nummer van gisteren vestigden WU nog eens de aandacht op den spannenden toe stand tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Nog altijd ie de toestand niet opgehelderd, en omtrent de definitieve besluiten der Ameri- kaanscke regeering verkeert men ook nog in het- onzekere. ïntusschen doen allerlei alarmee- rende geruchten de ronde. Zoo heet het, dat de Mexieaansche minister van oorlog een offi- oieelo verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij de volledige verantwoordelijkheid aanvaardt vooi de aanval op de Amerikaan»ohe troepen te Carrlzal. Hij beweert, dat de Amerikanen ge poogd hadden zioh daar van het spoorwegsta tion mee eter te maken. Voort» wordt uit Washington gemeld, dat de Me.vrcaansehe gezant Arredondo zich Donder dag 1.1. bij den Amerikaanaohen minister van Staat had vervoegd, om opheldering te vragen voor de aotie der Amerikaansche troepen, ter zake van haar opmarsch naar de stad Carrizal. Gek deelde hij aan Lansing mede, dat de troe pen van Pershing de steden Casos-Grandea en Nuevo Casos-Grandes hadden bezet. Dat was zeido Arredono een aanwijzing van open vij andschap geweest. Do bladen te New-York beschuldigen naar aan de „Erankf. Ztg." wordt geméld Oar- ranza van onoprechtheid, daar hij zich aan den eenen kant geneigd heeft verklaard, zekere Amerikaansche eischen in te willigen, maar „Doch uw man en diens vader. Speel niet de onschuldige tegenover mijStaat uw godsdienst u dergelijke uitvluchten toe? Ik heb uw leven en dood in handen. Spoedig, zegt het, wie is er ge red Dat was werkelijk meer angst dan toorn, wat uit zijn onvaste stem sprak. Zou hij de redding van een ongelukkige wenschen? Maar Meg was voorzichtig. „Vergeving, Mylord, doch het schip Een lichte kreet achter het gordijn onderbrak hare woorden. Zij sidderde en werd doodsbleek: de graaf snelde naar de bedstee. „Mylord", smeekte zij buiten zich zelve, „My lord, genade! Sedert wanneer was het eene mis daad, barmhartig te zijn Hij hoorde het niet; hij vergat dat er iemand in de kamer was dan hij en de schipbreukeling. Hij wierp de gordijnen in koortsachtigen ijver open en strak staarde hij den slapende aan. Een angstige droom scheen dezen te bezoeken; doch nu glimlachte hij weder; zijn donkere lokken lagen op zijn marmerwit voorhoofd; de fijne wenkbrauwen, de lange franjeachtige wimpers de fier gesneden lippen: dit alles vormde een beeld van stille kalme rust. „Vader, moeder!" lispelde zijn mond. - (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5