BERICHTEN KERKNIEUWS ÖÏT BEVERWIJK UIT UE (PHÖITSÜCSE UIT LISSE E.O. DIT ONZE VORIGE OPLAAG BURGERLIJKE STAND 'tot de distributie van. bed.oelde levensmidde len is aangewezen; dat dan ook zoodanige distributie door ter zake kundigen moet worden geacht te zijn mede in het belang der. bevolking zel ve; dat het voor eene goede regeling der distributie in bovenbedoelden zin noodza kelijk blijkt, dat aan de betrokken midd-en- standsgroepen eene breede plaats wordt in geruimd in de organen, die hiertoe van Rijks- en Gemeentewege zijn of zullen wor den in het leven geroepen; Weshalve adressant verzoekt, het daar heen te leiden: lste: i'»at de betrokken middenstanders eene ruime vertegenwoordiging erlangen in de diverse Rijksbureaux van levensmidde len-distributie; 2de: dat in die gemeenten, welke daar voor in aanmerking komen, eene levens- middeien-commissie worde gevormd, en dat ook daarin voor de betreffende middenstan ders eene behoorlijke plaats worde open gelaten. De Spreemvensehrik. Men schrijft uit Brommen aan de „Z. C.": In een kersenboom alhier werden om de spreeuwen bang te maken een achttal spie geltjes gehangen, met het gevolg dat er bijna geen spreeuwen inkomen. Deze spiegeltjes hangen aan nog al lange touwtjes en zijn daardoor bijna steeds in beweging, zoodat de vogels bij de minste beweging der spie geltjes er voor schrikken en dan natuurlijk maken Mat ze wegkomen. dCen groene courant. „Het Nieuwsblad van Friesland" verscheen Zaterdag geheel in het groen. Dit geschiedde wegens de pa- pierschaarschte. Wie weet welke „kleurige" couranten ons nog te wachten staanl Een doodelöke messteek. De ongehuwde 22-jarige H., die verleden week te Tilburg in een twist door zijn kostbaas v. H. met een mes ernstig in de borst verwond werd, is gis ternamiddag in het ziekhuis aldaar aan de gevolgen bezweken. De dader, gehuwd en va der van twee kinderen, is ter beschikking van de justitie gesteld. Een noodlottige vergissing. De koopman C. B. v. d. B. te Schore dronk dezer dagen bij vergissing uit een fleseh met azijnessen- ce. Thans is de man na hevig lijden aan de gevolgen overleden. Wering van schoolverzuim? Men deelt ons mede, dat in een kleine Zeenwsche ge meente 27 kinderen gisteren de school ver zuimden. Zij waren in diensthij den voor. zitter der commissie tot wering van school verzuim. Die deed heter maar als voorzitter af te treden! nr- i "W HAARLEM. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In de vergadering van Zaterdag hield de heer André Meenwesen uit Rotterdam eene voordracht over „Indrukken op industrieel gebied in Ned.-Indië". Spr. stond aan het einde zijner rede in den breede stil hij het Japansche gevaar en be toogde dat wij er ons inzonderheid op moe ten toeleggen onze koloniën economisch sterk te maken. De verdedigbaarheid van Indië is al dus spr. een voorname kwestie, want ook daardoor zullen wij op de Japanners indruk maken, maar evenzeer zal het nijvere en schrandere Japansche volk tegen ons opzien wanneer blijkt, dat onze kleine natie in In dië een machtige eigen nijverheid heeft ge vestigd, en deze nijverheid voortdurend krachtig vanuit Holland wordt gesteund. De groote Hollandsehe kapitalen kunnen geen beteren weg vinden, dan dien tot ontwikke ling op eik gebied van onze everzeesehe gewesten. De slotsom van spreker's rede was, dat voor de Nederlandsche industrie nog een groot terrein ter bewerking in Indië open ligt, dat alle krachten moeten worden in gespannen om daar de nijverheid te ontwik kelen, evenals dit in Nederland geschiedt. Zwaar weegt daarbij een goed geregelde transportverbinding met het moederland tegen matige vrachtprijzen. De uitzending van vele bèkwame en ijve rige jongelieden, die begrijpen de taak, die op hen rust, is tevens een vereischte. Ten slotte zei spr. den industrieelen in Neder land den raad te willen geven: gaat zelf eens naar Indië en tracht zelf aldaar te organi- seeren en te hereiken wat ge tot dusver op wat al te gemakkelijke wijze aan exporteurs en importeurs overliet. Door samenwerking tot dit doel kan men veel bereiken, en nij verheid en handel zullen er wel bij varen. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren Ph. van Ommeren Jr; te Rotterdam; W. Niermeijer te Arnhem en J. C. Dijxhoorn te Delft. Tot eereleden werden benoemd de heeren Van Aalst, prof. Krans, Kröller, Stoop, de Stoppelaar, mr. G. Vissering, prof. de Vooys, en prof. mr. Krans. Tot leden van verdien ste werden benoemd de heeren Van Locke ren Campagne en J. A. Laan. In de plaats van den aftredenden en niefc- herkiesbaren voorzitter, den heer J. Van Hasselt werd tot voorzitter benoemd mr. J. C. L. Vlaanderen te Haarlem. Op voorstel van den heer Heldring namens de departementen Amsterdam, Utrecht en Den Haag gedaan, werd den heer Van Has selt de gouden eerepenning van de maat schappij verleend, welke door mr. Vlaande ren den heer Van Hasselt op de borst werd gehecht. De heer Ed. H. Hijmans complimenteerde den nieuwen voorzitter met zijn benoeming namens het Haarlemsche departement, maar eprak daarbij zijn leedwezen uit, dat het Haarlemsche departement daardoor zijn voorzitter verliest. Nadat de heer Van Hasselt voor de hem gebrachte hulde had dank gebracht, sloot hij met de beste wenschen voor de Maat schappij de 139ste algemeene vergadering, onder mededeeling dat telegrammen van hulde zullen gezonden worden aan H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Pris der Nederlanden. In het telegram aan H. M. werd groote erkentelijkheid en eerbiedige hulde betuigd yoor de onverflauwde zorgen van H. M. voor het Handhaven van Neerland's onzijdigheid 1 is bij den Raad het volgende voorstel In- en den vooruitgang van nijverheid en han del. Ten slotte werd een boottocht naar IJmui- den gemaakt. TENTOONSTELLING MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De directeur van het Museum vau Kunst nijverheid gaat steeds voort tentoonstellin gen te organiseeren op het gebied der houw kunst en aanverwante kunsten. De waarde dezer tentoonstellingen mag niet onderschat worden, zij .kweeken en verheffen den kunst zin en doen ons kennismaken met het stre ven en de werken der hedendaagscho kun stenaars. Thans wordt in het Mqseum een tentoonstelling gehouden van tuinarchitec tuur en bouwkunst, gesultaat der samen werking van den Belgischen tuinarchitect Louis v. d. Swaelmen en den architect Jan Pauw. Het gezonde begrip dat bouw- en tuin kunst moeten samenwerken om een harmo nisch beeld van schoonheid te scheppen en de onmogelijkheid om in één persoon do in gewikkelde techniek der bouwkunde en die der tuinkunst te vereenigen, leidde tot sa menwerking van bouwmeester en tuinarchi tect. In de rotonde trekken naast verschillende planuen voor kleinere tuinen dó aandacht de plannen van den heer van der Swaelmen voor den tuinaanleg van het kasteel Mail- lard (België), waar de geldmiddelen blijk baar onbekrompen ter beschikking werden gesteld, en de restauratie der tuinen van de nog besiteande Ter Kameren Abdy te Brus sel, welke tuinen bestemd zijn voor open baar park. Volgens de goede opvattingen der moderne tuinkunst vertoonen- de plannen van den heer v. d. Swaelmen een regelmatigen, ge- ordenden aanleg, met eerbiediging echter van het karakter van het landschap en waarbij het. levend plantenpiaterial, hetwelk hare omlijstingen als overstroomd, levendig heid geeft aan het geheel. Van den architect Pauw zijn o.a. tentoon gesteld een museum voor Indische, kunsten, bekroond ontwerp in een prijsvraag, en knap geteekende studies voor een regeeringsge- bonw, gedacht in een gematigde luchtstreek. Voorts schetsen van aardige, met riet ge dekte landhuisjes voor het 'Gooi en een zo merhuis in de Walcherensehe duinen, waar hij getracht is in vorm en kleur aan te pas sen-aan het landschap en de blondheid der duinen te respecteeren. In de traphal zijn opgehangen de schetsen voor een „Field-house", een jacht- en lust verblijf. met uitgestrekte tuinen, bedoeld voor tijdelijk verblijf, min of meereen ideaal- plan, waarvoor den heer van der Swaelmen wandschilderingen ontwierp. A. J. P. INKOOPSVEREENIGING „ST. CRISPINUS". De leder- en fourniturenhandel der inkoopver- eeniging „St. Crispinus" is verplaatst naar het perceel Korte Begijnestraat no. 28. Heden had in tegenwoordigheid van eenige genoodigden, waar onder bestuursleden onzer R.-K. Middenstands- vereeniging, de opening plaats. Nadat de ZeerEerw. Heer rector Borsboom de plechtigheid der inzegening had verricht en de nieuwe zaak onde'r bescherming van het H. Hart had gesteld, werd het woord gevoerd door den heer Denuners, als voorzitter der Middenstands- vereeniging, die St. Crispinus veel succes toe- wenschte en hoopte dat zij aldus mocht bijdragen tot den bloei van den R.-K. Middenstand. Daarna sprak de heer J, Maas, ais secretaris der vakvereeniging. Deze bracht dank aan den ZeerEerw. Heer rector voor de inzegening en aan den voorzitter en de leden des bestuura van de Middenstandvereeniging voor hunne tegenwoor digheid. De ZeerEerw. rector Borsboom, die vervolgens 't woord voerde, deelde mede, dat de heer Bosse verhinderd was aanwezig te zijn en wenschte den schoenmakers geluk met hun eigen zaak ouder een eigen bedrijfsleider. Hij complimen teerde het bestuur er mede, dat een moeizame arbeid met succes was bekroond. De leden zien nu dat zij van de vereeniging een voordeel hebben aldus Zijn ZeerEerw. een onmiddellijk voordeel en dat-kan niet nala ten de vereeniging tot een grooteren bloei te brengen. Daarom is het heden een blijde dag voor Si. Crispinus. St. Crispinus heeft aan den middenstand een mooi voorbeeld gegeven. Indien de geest van solidariteit, die onder de schoenmakers leeft, meer en meer onder alle gelederen yan den R.-K. mid denstand doordringt, dan zal die stand in bloei toenemenzal blijken, dat vereeniging dien stand ten goede komt. De voorzitter der vakvereeniging, de heer G Horn, releveerde, dat aan de totstandkoming van de zaak een tijd van voorbereiding is vooraf gegaan, waarin veel werk is moeten worden ver richt en wenschte den heer Maas met de opening van den winkel geluk. De eere-voorzittev van St. Crispinus, de heer Spook, releveerde ten slotte een en ander uit de geschiedenis van de vereeniging en zeide te ver houwen dat met hulp van God en medewerking van de leden de zaak in bloei en kracht zou toenemen. VEREENIGING VAN R.-K. SMEDEN PATROONS. ®*!Jehzc vereeniging de zaak flink aanpakt bewijst wel de werkwijze van het bestuur Nog slechts enkele maanden geleden is zij opgericht en door onderlinge eensgezindheid is reeds vooi hare leden een voordeel behaald. Er is verder een verzoekschrift naar den Gemeenteraad gezonden, in zake onderlinge aanbestedingen en het bestuur overweegt vele plannen, welke tot uitvoering kunnen komen. Echter wenscht het niets liever dan dat alle 8meden-patroons zich bij -de vereeniging aansluiten, zoowel uit Haarlem als omliggende .plaatsen opdat door een flink ledental groote j dingen tot stand nmgen komen Vandaar dat nordeze maand een propaganda- vergadering zal plaats hebben, alwaar een vak genoot het werkprogram der vereeniging zal uit eenzetten. Daar mag dan ook niet één patroon welke den naam van katholiék draagt, ontbreken. HOOFDEN VAN E. Kl SCHOLEN. De algemeene vergadering van Hoofden van R.-K. Scholen in het biedom Haarlem welke gisteren alhier gehouden zon worden, is uitgesteld tot Maandag 10 Juli. DE SALARIEERING VAN DE POLITIE. Door de raadsleden mr. Bomans en Klein .gediend: Do Raad der gemeente Haarlem, in hare vergadering van 5 Juli 1916 besluit: De bezoldiging van de agenten van po litie te regelen al& volgt: Bij voorloopige aanstelling per jaar 750; hij vaste aanstelling per jaar 800. Vervolgens vier tweejaarlijksohe vetr- hoogingen, ongeacht de klassen waartoe zij hehooren, van 50. Daarbij is deze toelichting gevoegd: Ondergeteekenden hebben voor bun voor stel een vorm gekozen welke in eenvoud niets te wensclien overlaat om daai'door bet volle licht te doen schijnen op de verkeerd- beden van de huidige bezoldiging, welke: le. te laag is; 2e. onbillijk wegens bet klassenstelsel, waar gelijktijdig of ongeveer gelijktijdig aange- stelden door toevalligheid van nummervoor rang 6oms jaren in bezoldiging bij hunne collega's achterstaan; 3e. onredelijk, waar de diensten door de verschillende klassen bewezen, dezelde zijn. Ondergeteekenden meenen door spoedige bereiking van het maximum aau de gemeen te den dienst te bewijzen, dat geen verloop plaats heeft wegens hoogere bezoldiging in andere gemeenten en aan den agent van politie na negen jaren trouwen dienst een redelijk en net bestaan te verschaffen, het welk daargelaten beweegredenen van recht vaardigheid, ook noodzakelijk is voor bun prestige. -Ten slotte vestigen ondergeteekenden hier op de aandacht ,dat de proeftijd vrij van pensioenbijdrage en dus van een eigenlijke verhooging bij vaste aanstelling gieen sprake is; dat het niet raadzaam is het klassenstel- eel te behouden in verband met de bezoldi ging, daar zulks tot onredelijke bevoorrech ting leidt; dat zeker een nieuwe instelling van klas se onder den naam „posthuischefs" moet nagelaten worden; dat bij bezoldiging (ijver, trouw en andere noodwendige vereisehten, aanwezig) verder uitsluitend op bet aantal dienstjaren gelet moet worden; dat- aldus in bet vervolg niet kan voor komen dat een agent van politie met 25 dienstjaren nog in de 2de klasse is, d.i. vol gens de bestaande regeling zijn maximum nog niet bereikt heeft. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Hol, Spaarne 23, een zakmesje"; H. Polman Mooy, K Houtweg 16, een dameshorloge; G. van den Berg, Tetterode- straat 116, een ceintuur; J. van der Pol, Bake- nessergracht 106, een stuk koordfranjej. Heij- boom, St. Antoniesteeg 5, een penning; P. Mar tin, Kampersingel 16, een bankbiljet; M. Kort man, Olieslagerslaan 5, een broche; J, Verzijl- berg, Zuiderstraat 31 rood, een portefeuille met inhoud; J. Sunter, 2de Vooruitgangstraat 2, een stuk van een autosignaalhoorn; mevr. Weissman, Raamsingel 14, een broche; M. Gigengack, So- phiastiaat 39, een fantasiebroche; E. de Vries, L. Wijngaardstraat 14, een kindertaschje met inhoud; C. Dekker, Hhgestraat 51 rood, een armbandje- A Buissing, Saenredamstraat 18 rd. een bruin taschje; B. J. Willemse, Heerensingel 61, een lila étui met selirijfbenoodigdhedenJ. Huyk, Brouwerstraat 132, een handschoen; W. Radmeer, Fabriciusstraat 25, een blauw kralen armbandje; Koer, President Steijnstraat 24, een mondharmonikaP. Emke, Brouwersvaart 16 een rekenboek; J. Warlé, Gen. de la Reijstr. 136 een witte kinderzak; A. v. d. Weijden, Tulpen- straat 13 rood, een zakmes. BURGERLIJKE STAND. Geboren; I Juli. d. van M. H. Poriegies- Michielsen z. van A. v. Meurs-Mul 2. Juli d. van H. Luijten-Knops z. van G. W Schook-Brouwer - z. van H. G. M, Stam-Bos 7 li j>' Hamans-Lode 3 Juli - d. van A. M. v. Krieken-Elsenaar d. van A. Lijn- zaat-Stam z. van T. de Paus-Nagelhout. Overleden: 1 Juli K. H. Schirneek,.62 j., Hazepaterslaan G., 28 d., z van G. den Ouden, Gierstraat 2 Juli B. A. v. Wie- link-Schuttevaer, 45 j., -Harmen Jansweg." BINNENLAND. Mr. L. EVERTS B.Hzn. f Men meldt ons uit Arnhem: Op 71-jarigen leeftijd is alhier overleden mr. E. Everts B.Hzu., oud-wethouder der .gemeente Arn hem, oud-rijksadvocaat in Gelderland en de ken van de orde van Advocaten. j)e over_ led ene werd te Deventer geboren en promo veerde te Leiden in 1870 tot doctor in de rechten op proefschrift: J2et immartieele kapitaal in de Staathuishoudkunde." PLECHTIGE UITVAART EN BEGRAFE- NIS VAN MGR. J. C. MEEUYVissen. Men seint ons uit Amsterdam: Gisterenmorgen heeft onder bijzondere be langstelling dè uitvaart en begrafenis plaats gehad van Mgr. J. C. Mee.uwissen, oud- Apostolisch Vicaris van Suriname en titu- lair-biesehop van Pruea. Des morgens te 7 uur werden de lauden gezongen. Om half tien werd in de O. L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht de plech tige Mis van Requiem opgedragen door Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, geassisteerd door de zeereerw. patere J. Mar' rij nissen en J. Haagb, als diaken en' v«ub- diaken. Als troondiakens fungeerden de weleerw. paters Schoth en Theunen- Mgr. M. A. van Zanten was presbyter-assistens. Tijdens de Requiem-mis celebreerde,^gr." A. F. Diepen als vertegenwoordiger van Z. D. H. den Bis schop van 'b Hertogenbosch aan een zii- altaar. Onder de talrijke aanwezige reguliere en seculiere geestelijken werden opgemerkt prof. dr. J. Schrijnen, Mer- M. p. j. Möll- mann en prof. p. Geurts, respectievelijk vertegenwoordigers van H-H. Dj). H.H. den aatrsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem en Roermond. Verder Mgr. L. E. Jansen, deken Fan Amsterdam, prof. O. V. de Groot en vele anderen. Na beëindiging van het Misoffer hield Mgr. L. C. L. Eijgenraam de lijkrede, waar bij bij tot tekst had gekozen de wapenspreuk van den overledene: „Laat ons opgaan in vertrouwen." Daarna werd de absoute ver richt door Mgr. Hopmans. Hierng vertrok dejjikstoet naar Het kerk hof St. Barbara. De mijter, fle bisscnopsstaf en het wapen van Mgr. Meeuwissen waren aan de lijkkist bevestigd. Een groot aantal rouwrijtuigen volgde. Do beaarding werd verricht door Mgr. A. F. Diepen. SCHOTEN. Ondertrouwd: P. Spiering! en M. Heemskerk. F. Kaart en A. Kaze- maker. HAARLEMMERMEER. Geboren, z. van J. Bart en JW. v. d. Pol. z. van J. van Sprundel en O. G. Albers. z. van ,G. Wy Rijgersberg en J. van Oosten. Ondertrouwd. P. den Ouden en E. O. de Regt. Getrouwd. J. J. Spuiman en_M. W. Rhee, A. Vreeken en G. O. van Veen. J. Bogers en M. Huiberts. Overleden: d. van O. Groeneweg en A. Strik. A. Plomp, 54 j. B. jWenink, 63 jaar. z. van P. Leendertse en G. van Gameren, 7 w. O. Immink, 39 j.; d. van J. Kuperus en A. Duiker. ENKHUIZEN. Ondertrouwd: P. Zwier en W, Leegwater. Getrouwd: A. v. Dijk en A. Brouwer. J. Broksma en T. Bogaard. G. Oukes en M. Maartens. J. de Vries en T. Bijl. Geboren, z. van J. Schild en C. v. Dui- sen. z. van J. Brouwer en J. Visser. Overleden. E. Spek, 86 jaar, wed. van J. Brouwer. NOORDWIJKERHOUT. Geboren, z. van J. B. Zuiderduin en A. van Roode. d. van O. P. Broekhof en Chr. Bierman. Overleden. W. Bouwmeester, 9 j. Ondertrouwd. T. v. d. Berg", 70 j. N. v. Rinks, 59 j., Alphen. HEEMSTEDE. Getrouwd. J. Meister en E. Kuox. Geboren: d. van C. PolakSaarloos. d. van P. Th. MartinArends. z. van A. A. Kromhoutde Graaff. Overleden. F. A. Kuiken, 44 j. O. J. Rahder, 20 j. R." W. Kokkelkoren 6 j. W. A. van Amstel, 61 j., BEVERWIJK. Gehuwd: G. H. da Costa met W. de Weers H. J. van der Plas met "B. W.. van der Wal. Geboren: z. van C. M. Docter-BIaauboer z. van J. van IJmuiden-Plemper z. van J. O. Albers-Lobbes d. van L. Teeling- Voormeer. Overleden: E. F. A. de Wildt i< HILLEGOM. Getrouwd: K. Schaap en A. Vreeken. D. Vreeken en B. van der Wolff. Geboren: d. van A. C. Weijera—v. Rooijen. <3. -van J. van Damvan Rijkeen. z. van E. StokmanSpieringis.' z. van J. Noor man—Hartman. z. van M. van Saase—van Diemen. d. van A. M. van DorpBoot. z. van J. van Marsbergen—van Marsbergen. SASSENHEIM. Geboren: z. van C, A. Pouw en C. Nieuwenhuizen. d. van P. Moolen-aar en W. van Elswifk. z. van A. Jansen en M. van Ingen Schenau. Ondertrouwd: H. Tukker en M. Vis. Getrouwd: J. N.*Brenrmer en W. Beérkorst. VOORHOUT. Geboren: d. van W. Brama en C. H. Koeleman. z. van H. J. Oostdam en E. Ruigrok van der Werve. z. van M, L. Tetteroo en M. van der Lans. Getrouwd: J. L. Nij&tsen eu J. Prins. Overleden: M. Zwetsloot, 12 jaar, d. van J. Zwetsloot en C. B. van der Meij. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ondertrouwd: J. H. van Sehoonveldt en A. Vlottcs. Getrouwd: W. Tbijms en J. K. Hommers. Geboren: d. van C. van der Mep—Koper. z. van A. C. Duijn—Mulder. d. van A. PinnedaStruve. z. van B. BalPanne- vis. z. van A. Rumping—Stet. Overleden: A. van der Kolk, 17 jaar. M. C. van der Meij, 5 dagen. Een duikboot-postduif. Op een. land bij Beverwijk is een zeer vermoeide postduif ge vangen, met groen en gele vleugels. Op dien eeneu vleugel stond gestefnpeld M. van Gent 55, op den anderen 405. Aan een poot was een alluruiniujn kokertje bekostigd, waarin een briefje, van den commandant jJer Duitsehe duikboot „U BIG" d.d. 27 Juni (3 uur), waarin assistentie gevraagd werd om de Belgische visschersboot „Z Z 20" op te brengen. SPAARNDAM. Eeu bijzonderheid. In een tuin alhier staat voor de tweede maal een pruimeboorq in bloei. SANTPOORT. "Verdwaald. Men meldj ons: Te Santpoort werden Zondagavond 9 uur bij de rijksveld- waeht ^aangebracht een drietal kinderen waarvan het jongste 5 jaar oud was, zij bleken woonachtig te zijn te IJmuiden. De stumperds hadden den geheelen dag rondgedwaald en wis ten niet meer waar zij waren. Men kan zich den angst der ouders voorstellen, toen hunne kinderen om 10 uur pas werden thuisgebracht! De R. V. W. alhier nam direct maatregelen om de ouders zoo spoedig doenlijk uit hunne angstige positie te helpener^stelden zieh een tweetal inwoners bereid om per rijwiel de kinderen naar' IJmuiden over te brengen, dit laatste was wel in strijd met de politie-veror- dening der gom. Velsen, daar het vervoeren v^n een kind op een rijwiel verboden is, maar.— nbod breekt toch wetten?;.... VELSEN. Droevig ongeluk. Het elfjarig zoontje van de wed. J. Koeman te Wijkeroog viel Zondag avond bij het z. g. ponthaventje in het Noordzee- kanaal en werd, ofschoon bijna direct hulp toe schoot, daaruit levenloos opgehaald. Voor .de moeder, wier echtgenoot eenigen tijd geleden aan de papierfabriek op zoo'n jammerlijke wijze het leven verloor, is dit wederom een zeer zwaar yei'liee. EGMOND BINNEN. Concert. Zondag gaf ons fanfare „Eensge zindheid" een uitstekend geslaagd openlucht- concert onder leiding van den directeur Kuye. Het talrijke publiek dat deze uitvoe ring bijwoonde, kon op den xnooien zomer avond rustig van de muziek genieten. Aanrijding. Op een kruispunt van wegen, tegenover het cofé „De drie Egmonden" reed Maandag die schoenmaker S. uit Egmond aa^ Zee met zijn rijwiel op zij tegen een uit de richting Egbondbinnen komende auto. Ern stig gewond werd S. opgenomen en in de buurt binnengebracht, waar de eerste ge neeskundige hulp werd verleend. Later is hii naar zijne woning vervoerd, Naar wij ver nemen, heeft de autobestuurder aan het on geval geen schuld, daar hij langzaam reed en behoorlijk waarschuwde.' Voorzichtigheid blijft op bedoeld gevaar lijk punt steeds aan te bevelen. HA A RLEMMERMEER. Geboorten en sterften. In het eerste halfjaar van 1916 zijn in deze gemeente geboren 396- en overleden 220 personen. Gedurende hetzelfde tijdvak in 1915 werden geboren 436 personen en overleden 320 perso nen. Gouden huwelijksfeest. Op 9 Juli a.s. hopen Petrus Hekman en Maria van Tilburg hun gou den huwelijksfeest .te gedenken. Deze brave oudjes wonen reeds 55 jaren in N onzen polder. Zij zijn niet rijk met aarrdsche goederen bedeeld; daarom was het een geluk kige gedachte van eenige buren om een com missie in het leven te roepen teneinde maatrege len te treffen dezen dag tot een onvergetelijke te maken voor het oude echtpaar. Hun adres is Sloterweg, afdeeling Rijk. Het kan te pas komen. Onderwijs. De heer G. van der Kooij, waar nemend hoofd aan school II is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Hattem. De heer J. D. Jeswiet, onderwijzer aan de bijzondere school aan den Sloterweg, is benoemd tot hoofd eener bijzondere school te Naarden. HOOFDDORP. De Hanze. Zondagmiddag had in de St. Jo zefschool te Hoofddorp de eerste jaarvergade ring plaats van de R.-K. Middenstandsvereeni- ging. De voorzitter memoreerde in het kort het afgeloopen eerste jaar en zei dat men dankbaar mag zijn, maar toch niet voldaan. De secr. bracht zijn jaarverslag uit, dat wel de moeite waard was om aan te hooren; hem werd daar voor dan ook spontaan dank gebracht. Daarna rekening en verantwoording van den penning; meester, die ook heel zakelijk was bijgehoudert en uitkwam met een batig saldo van ruim .13. De correspondent der bank bracht daarna ver slag uit, waaruit bleek-dat hij het eerste jaar ongeveer f 25000 had ontvangen en ongeveer hetzelfde bedrag had uitgekeerd. Daarna nam een der bestuursleden op zich, de afdeeling te vertegenwoordigen op de vergadering van den Centralen Raad te Dejft. Ook werden er ver schillende besprekingen gevoerd, nl. over de neu trale Middensfandsvereeniging die opgericht was, ovër bevordering van de Zondagsrust, om bij den burgemeester te verzoeken om op meer plaatsen regeeringsartikelen beschikbaar te stel len, en over de verhooging der uitgaven voor het ontstane tekort van het Hanzeblad. Nadat er goed 2 uur vergaderd was, sloot de voorzitter met den Christelijken groet. NOORDWIJKERHOUT. De noteering der veiling van 3 Juli van de tuiodersvereeniging is als volgt: aard beien 70—85 et. per slof van 3 kilo; aanvoer 557 slof; doperwten 1.30 per 10 kilo; aan voer 577 zak;peulen le soort 2.35, idem 2e soort f -1.98 per 10 kilo, aanvoer 90 zak. HILLEGOM. Mar ia-ver eeniging. Maandagavond had in cafe van Dril de tweemaandelijksche vergade ring plaats van de Maria-vereeniging, afdeeling Sint Martinus. Na opening met den Chr. groet en het zingen van het bondslied, sprak de heer Bulten een krachtig opwekkend woord over de noodzakelijk heid van drankbestrijding door de vrouw. Met voorbeelden, ontleend aan de geschiedenis, wees de spr. er op, hoe ten allen tijde de vrouw een groote rol heeft vervuld in het christelijk leven en in het wérk der drankbestrijding behoort ook zij op haar post te zijn. Van de drankbestrijding hangt haar eigen ge>- luk en dat van het huisgezin af. De spreker gaf vervolgens verschillende nut tige wenken voor de Maria-vereeniging en drukte ten slotte de leden op het hart, dat zij nu Mgr. zich duidelijk had uitgesproken als goede katholieken voor de drankbestrijding hare beste krachten zouden blijven geven in samen werking met de zustervereeniging. Een dank baar applaus toonde, hoezeer het propagandis tisch woord van den spreker had ingeslagen. Na dezen spreker overtuigde de Éerw. Advi seur de vergadering, dat godsdienst zonder drankbestrijding, en drankbestrijding zonder godsdienst niet mogelijk was. De drankellende, aldus de spreker, vernietigt al het goede, wat ouders, onderwijzers en priesr- iers jarenlang met veel moeite en zorgen hebben opgebouwd. Willen we goede drankbestrijdsters zijn, zoo gaat de spreker-voort, dan moet de godsdienst in ons levendig zijn, omdat het gaat om onster felijke zielen te redden en ze gelukkig te maken voor tijd en eeuwigheid. Wie God waarachtig liefheeft, zal ook bewogen worden door het lot van anderen en uit liefde tot den naaste gaarne een offertje voor de goede zaak over hebben. De Eerw. spreker spoorde de leden aan, blijmoedig haar plicht in de drank bestrijding te vervullen. De presidente dankte met een hartelijk woord voor het gesprokene en sprak de verwachting uit, dat het gehoorde na ernstige overweging rijke vruchten mocht voortbrengen. Daarna werden door eenige dames met veel piëteit een paar zangstulqes voorgedragen, welke een goed vervolg beloven. Tot aansluiting bij den Diocesanen Bond werd besloten; ae bloemendag besproken in samenwerking met de afdeeling in de St. Josef- parochie. Het bestuur besloot ten slotte onder goedkeuring van de vergadering, de leden aan -ie sporen, elk bij hare eigen parochiale afdeeling zich aan te sluiten op grond van de statuten en het Bisschoppelijk verlangen. Na het zingen van het Bondslied behoorde deze vruchtbare vergadering weer tot het verle- den. Nieuwe leden gaven zich op. R. K. Vrouwenbond. Men verzoekt ons iA melden dat het bestuur, volledig en verdeeld volgens die functies, als volgt is samenge steld: mej. A. Reekers, presidente; mej. Scrama—Beus, viee-presidente; mevr. dA Meulder, secretaress; mej. M. Pijnaoker, 2« secr., mevr. Dankelman, penningmeeeteressw mej. G. Hujsehoscli, 2e penningm. en mei< Stein—iVeldman-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2