BERICHTEN UIT BE PfMSWIBSCIE UIT DE ZAANSTREEK HOLLAND'S NOORDEN SOiAQEN EN OMSTREKEN UIT BEVERWIJK UIT USSE E.O. v»S» DIT ONZE V0BI6E OPLAAG 26ste Centrale Raad van den Ned. R.-K. Volksbond. een vreemd geval. halfweg. limmen. sal moeten worden "afgelegdwelk amendement door den Minister van Justitie, den. lieer ORT, werd ontraden, op grond dat het zou ver zwakken 't grondbeginsel van het eedswetje, dat ieder verplicht den eed af te leggen; terwijl eerst daarna de uitzonderingen komen. Ten slotte is het amendement De Monté Ver loren verworpen met 43 tegen 17 Btemmen. Tegen stemde de linkerzijde en van de rechter zijde de heeren De Wijkerslooth, De Geer, Kolk man en Bichon van IJselmonde. Derhalve is de eedsaflegging ter zake van aangifte voor de suc cessiebelasting verplichtend gesteld. In de verdere gedaehtenwisseling werd door minister VAN GIJN een amendement-Ter Laan (Rotterdam) om naast de voorgestelde heffing van erfdeelen een heffing van nalatenschappen in te voeren van 1 tot 10 pCt., waardoor de op brengst met 7Yo millioen zou stijgen, onaanne melijk verklaard terwijl het amendement-de Monté Verloren: om verkrijging in rechte lijn tot 2 ton minder zwaar, die boven 5 ton zwaar der te belasten, eveneens door hem werd afge wezen. Na replieken werd daarna de zitting tot heden verdaagd. GEWISSELDE STUKKEN. Bepalingen in het belang van de volksvoeding. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen in het belang van de volksvoe ding en van een doelmatige distributie van goederen, bevattende in hoofdzaak drie groepen van bepalingen: Ten Eerste wordt een regeling getroffen ten aanzien van de -taak der gemeenten met betrek king tot de volksvoeding en de voorziening met brandstoffen Ten tweede wordt de gelegenheid geopend verbodsbepalingen uit te vaardigen teneinde te bevorderen dat het belang van de voeding van mensch of dier niet geschaad wordt door het telen van minder wenschelijke gewassen oi^dooi- minder wenSchelijk gebruik van voedingsmid delen of grondstoffen; Ten derde wordt de mogelijkheid geopend dis tributieregelingen voor bepaalde goederen vast te stellen. Wij komen morgen hieïop meer uitvoerig terug. HAARLEM. (Vervolg.) Bézoek van Mgr. Callier. Om elf uur wordt de entrée van ZJ).H. Mgr. A. J. Callier aangekondigd. Binnenge leid door de leden van het Centraal Bee tuur, komt Mgr. zegenend de vergadering binnen .en neemt aan de bestuurstafel plaate; zijn secretaris, de zeereerw. heer "W esterwoudit, naast ZJDJE. De heer Smit, Centraalpresident, neemt het eerst nu het woord. Hij zegt, nadat het jongenskoor van de St. Bavokerk, ouder leiding van kapelaan v. d. Kraft Mgr. een „Welkomstgroet" heeft toegezongen, ongeveer het volgende: Na deze blijde tonen ach/t ik mij verplicht U, Mgr., namens den Ceutralen Baad het welkom toe te roepen. Onze harten zijn. ver heugd en dankbaar, nu we weder het genoe gen hebhen U, Mgr., in ons midden te zien. We zijn dankbaar voor Uw bereidwilligheid,, de vergadering met Uwe hooge tegenwoor digheid te vereeren. Uitdrukkelijk hebt U gezegd, alleen te zullen komen, als de ver gadering niet op Zondag, maar op een dag in de week werd gehouden. En ofschoon het voor vele afdeelingen bezwaarlijk was, héb ben ze toch, waar het een bezoek van den Bisschop gold, gaarne erin toegestemd, om in de week te vergaderen. Aangenaam was het ons, in Uw geliefd blad „St. Bavo" te lezen, dat de Volksbond U na aan het hart ligt. Verheugend is het, dat dezer dagen reeds de 63e afdeeling is tot stand gekomen. In de 1214 jaar van Uw episcopaat zijn 49 afdeelingen opgericht. Dat is zeker te danken aan den grooten steun, die U, Mgr., daarbij gegeven hebt. Daarvoor zijn wij U oprecht dankbaar. (Applaus). De Volksbond, Mgr., is uitstekend gezond en staat er goed voor. De afdeelingen bloeien, het ledental gaat vooruit. De vak organisatie komt góed tot haar recht Ook de godsdienstzin in den Bond bloeit. Dat bleek bij -de viering van bet Encycliekfeest, en uit de bevordering der gesloten retraiten. Vooral ook den laateten tijd uit de introni- satie van het H'. Hart, die in verscheidene afdeelingen plaats had. Spr. wekt op, om in alle plaatsen die inhuldiging te doen plaats hebben en betuigt bartelijken dank aan Mgr. Callier voor zijn komst. Het jongenskoor zingt nu „Naar den Dam" van Philip Loots, dat 'luide wordt toege juicht. Mgr. spreekt vervolgens de vergadering als volgt toe: „De geachte president beeft reeds herinnerd aan de bereidwilligheid, waarmede ik de uitnoodiging heb aangenomen, om deze ver gadering bij te wonen. Dat is, omdat, zooals bekend L-, ik grootelijks belang stel in den Volksbond. Ik heb met de grootste vreugde vernomen nit het woord van uw president, dat de Volksbond ontzaglijk is vooruitgegaan tijdens mijn episcopaat. Als de goede God mij nog enkele jaren het leven laat, dan hoop ik te aanschouwen, dat er geen enkele plaats Jn mjjn bisdom is, waar geen afdeeling be staat. Deze hoop is te meer gegrond, wanneer ik den snellen groei aanschouw, welken den bond in de 1214 jaar van mijn Episcopaat ge- ge von 18. Met grooter voldoening heb ik echter van uwen voorzitter vernomen, dat de godsdienst zin in den Bond bloeit. Een klein getal hel den is meer waard dan een leger dat niets uithaalt Een groote vreugde is het mij, dat de godsdienstzin is vooruitgegaan. Het gods- leven is zeeT nnitig en komt de activiteit van den Bond ten goede. Dit goede is ook to danken voor een groot deel aan net orgaan. Dat orgaan is het groote middel om degenen, die niet altijd op dc vergade ringen kunnen komen (misschien kon dat nog wel wat beter!) op sociaal gebied te ont- wiKkelen en de algemeene belangen bij ben meer op den voorgrond te brengen. Gemak kelijker is bet de vergaderingen der vakver- eenigiiigen mee te maken, maar ook de al gemeene belangen moeten worden worden behartigd, en al zijn dan de cursussen in apologie en algemeene onderwerpen minder aantrekkelijk, bet ware beter als ook die ver gaderingen goed bezocht waren. Het orgaan geeft intuesehen dan biervoor een correctief. Ook ik betreur bet dat de beer Passoors al leen uit den hoogen hemel kan hooren hoe Wij zijn werk waardeeren. Ons past het, zijn medewerkers hartelijk dank te brengen. Die dank zal zich uiten in een bijzondere onderscheiding. Z. H. de Paus heeft op onze vingerwijzing het eerekruis „Pro Ecclisia et Pontifi.ee toegekend aan den heer C. van der Bildt..(Applaus). Namens den H. Vader overhandigde Mgr. hem het kruis Pro Ecclesia et Pontifice met diploma als een bewijs van de waardeering het bet hoogste Kerkelijk gezag, voor het vele werk dat de heer v. d. Bilt reeds heeft gedaan. „We wen6chen u toe, aldus Mgr., dat gij dat Krui6 nog vele jaren op uwe borat zult mogen dragen en ijverig voor den Volks bond te werken als tot nu toe. Ik hoop dat de geheele vergadering die onderscheiding zal opvatten als een blijk van waerdeering en booge belangstelling in het werk van den Volksbond." Ik wensch nu de vergadering toe dat zij steeds de beste besluiten mogen nemen om den Bond altijd meer vooruit te brengen in katholieke kracht op, sociaal gebied. (Langdurig applaus). Hierop sprak de heer v. d. Bildt, met bewogen stem, een woord van dank tot Mgr. voor de groote onderscheiding hem te beurt gevallen. Nu is hem niet mogelijk onder woorden te brengen wat hij in deze ure gevoelt. Hij dankt Mgr. voor de bescher ming die de Volksbond steeds van hem -snoten heeft en aanvu rdde de onderschei ding ais eofi. blijk van hooge goedkeuring. De Z.Rerw. heer Rector Stroomer ver zocht Mgr-^ voor de aanwezigen den bis- schoppelijken zegen, aan welk verzoek Mgr. onmiddellijk voldeed. De heer Smit sprak van zijn kant ook een dankwoord en verzocht Mgr. d,e ver dere voorlezing van de notulen te willen aauhooren. Het bevestigend besluit van Mgr. werd met handgeklap begroet. Het jongenskoor zong nog eenige num mers. Na de voorlezing der notulen werd Mgr. een afscheidslied toegezongen, waarop Z. D. H. om ruim 12 uur zegenend de zaal ver liet. Hierop werd gepauzeerd. De Pauze. Tijdens de pauze (van 12—2) hadden de af gevaardigden vrijen tijd tot 1 uur. Toen had-in een der zalen van St. Bavo een gemeenschap pelijke maaltijd plaats. Om 2 uur werd de vergadering hervat. De Voorzitter heropent de vergadering en begint met recht te doen aan de afdeeling Den Haag, die Zondagavond juist de plechtige intronisatie heeft doen verrichten, zoodat deze afdeeling, na Amsterdam, de tweede is, die een mooi voorbeeld geeft. (Applaus.) Mededeeling wordt gedaan van 'n ingekomen I telegram van geMwensch aan den heer v d. Bilt en aan de vergadering, met de pauselijke onderscheiding. De telegrafische felicitaties zijn van de heeren Mr. Aalberse en Am Smits, den directeur van Futura. De laatste berichtte bovendien telegra fisch zijn plotselinge verhindering om de ver gadering bij te wonen. Rekening en verantwoording. Aan de orde was de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer Grob- ben. Daaruit bleek, dat de ontvangsten bedroe gen f 2517.63, de uitgaven f 1816.96%, batig saldo f 700.66y2- De rekening van den penningmeester en die van de Volksbanier zijn nagezien door de afd. Vlissmgen, Uitgeest en Watergraafsmeer. De penningmeester dringt erop aan, de eerste verplichting jegens den Bond te vol doen, door trouw contributie te betalen en vraagt ook achterstallige contributie toch te voldoen In antwoord op verschillende vragen, om vrij stelling van contributie, merkt de penningmees ter op, dat andere organisaties in andere bis dommen meer contributie betalen dan wij. Amsterdam onderschrijft de woorden van den penningmeester ten opzichte van het inhalen van achterstallige, contributie (Zie. verder Tweede Blad). R.-K. POL. PROP. CLUB TE SCHOTEN. In de Oude Kerk aan de Tugelastraat zal Maandag a.s. des avonds 8 uur een groote politieke vergadering plaats hebben, waar Mr. J. B. Bomans en Ds. S, Datema van hier zullen spreken vooi; de rechtsche kiezers en hunne da mes. Dat belooft wat! MEISJESSCHOOL VOOR M. O MET 5-JARIGEN CURSUS. Het diploma is uitgereikt aan: J. C. Boo- den, M. E. Westerman Holstijn, G. H. Kurtz, P. M. Losecaat Vermeer, W. S. S. van Ben- them Jutting, H. C. Machielse, C. M. Vrij dag, H. IJ. van Gelderen, E. J. W. Kikkert, J- F. D. van Maas, J. M. Blom, -E. A. H. ilpTeT f VV>>£E' E' Feld> J C. van P cot A sLu Th; der Lee, M. L. CHH as a Sn°gtka™P' A- E. Robbers, M. B. j A' Cuoop Koopmane, \V. van Asten- delit de Comngb, H. G. Boogaard en N W L. Kuipers. Het gètuigechrift is uitgereikt aan G. Kui pers. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 6 Juli. T. Busking en C. Langeveld. P. Hartjnan en C. H. Holster. ■g- G. Fredriks en p. H. Groenendaal. R. Verdel en H. Miesyerus. Getrouwd: K. Zwart en A. Blokker. E. J. van Galen en A. O. de Wolf. A. J. En schedé en G. Thöne. J. H. Geertsema en G. Droogleever Fortuijn. Geboren: 5 Juli. d. van C. W M Smit— Simonis - z. van C. Hartman-Bro'nkhorst. 6 Juli. z. van C. Schornagel—v. d. Haak. Overleden: 5 Juli.-M M„ 13 mud., d. van 1. L. Bos, Bakkerstraat. c. van Meure, 54 jaar, Oranjeboométraat. BINNENLAND. BRAND IN EEN KAPOKMAGAZIJN. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermor gen half tien werd door het personeel van de „Centrale Warenmagazijnen", N. Z. Voorburg wal 312, brand ontdekt in den kelder, waar een voorraad kapok was ingeslagen. De brandweer bluschte het vuur, dat door onbekende oorzaak ontstaan was, met twee slangen op de Vecht- leiding. Men meldt ons nader uit" Amsterdam: De brandweer is nog aan het werk in de centrale magazijnen N. Z Voorburgwal 312. De hoofd brandmeester Förch vertrouwt het nog niet. Een groot aantal balen kapok zijn op straat gebracht, worden daar opengesneden en bespoten. De kapokpluizen hechten zich aan de kleeren der brandweermannen, zoodat zij er uit zien als Eskimo's. Het van de balen afdrijvende water vormt een beek, waarop de plokken kapok als drijvende eilandjes ronddwarrelen. Zij vormen een beziens waardigheid voor een aantal nieuwsgierigen, die hun tijd met het aanschouwen der werkzaam heden van de blusschers zoek brengen. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Hedenmorgen was een knecht in den kelder, waar de brand ontstond. Waar schijnlijk heeft een vonk uit zijn pijp zich in de kapok gevestigd. Zooals gewoonlijk, als de oorzaak moeilijk is vast te stellen, heeft de brandweer het nader onderzoek aan de politie overgelaten. In aansluiting niet het bericht onder „Laatste Nieuws" in ons nummer van giste ren, igordt ons nog uit Rilland Bath geeeinr: Bij nader onderzoek is gebleken, dat slechts twee patronen uit een der patroonstasscben der overledene landstsrmera vermist worden. Men veronderstelt, dat de een den an der bij ongeluk heeft doodgeschoten en toen, in een vlaag van radeloosheid, zichzelf heeft gedood. BUITENLAND. HET AANTAL KRIJGSGEVANGENEN IN HET WESTEN. PARIJS, 6 Juli (Part.) Het totale aan tal krijgsgevangenen, dat sedert het bègin van het nieuwe offensief, tot heden door de geallieerden werd. gemaakt, bedraagt ruinr 15500 man HEEMSTEDE. Besmettelijke ziekten. Blijkens een opgaaf in de St.ct. is alhier, tijdens de week van 28 Juni tot en met 4 Juli een geval van rood vonk voorgekomen. HAARLEMMERMEER Veiling. Donderdag werd in Hotel de Beurs te Hoofddorp door Notaris O ver me er van Nieuw-Vennep publiek geveild, een boerderij met 8 H. A. 17 A. en 50 c.A. bouwland, gel eg-en aan den Venneperweg te Nieuw-Vennep. De veiling geschiedde in 8 perc. en combinatiën. De perceelen 1 en 2 werden gekocht door A. Gardol te Nieuw-Vennep voor 5801. Perceel 3, groot ongeveer 1 H.A. bouwland werd ge kocht door J. van. Wijk voor 2500. Perceel 4, groot ongeveer 1 H.A. bouwland werd gekociht door A. Eijk te Hieuw-Vennep voor f 2675. Per- ceel 5 en 6, te samen groot ongeveer 2 H.A. bouwland werd gekocht door dlebr. van Gronin gen te N.-Vennep voor 5375. Perceel 7, groot ongeveer 1 H.A. bouwland werd gekocht door J, v. d. Meer voor 2700. Perceel 8, zijnde de boerderij met schuren enz. en 1.16.40 H.A. bouwland werd gekocht door A. Clemens te N.- Vennep voor 4075. De totale opbrengst was dus 23.126. Paardenmarkt. Op Dinsdag 25 Juli a.s. zal te Hoofddorp een zomerpaardenmarkt worden ge houden. Tuberc. Bloemendag. De bloemendag ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft alhier opgebracht de somma van f- 269.50. Voorzeker is een woord van dank aan het Ijverig damescomité, alsook aan hen die mede gewerkt hebben aan het welslagen van den Bloemendag, ten volle verdiend. Veiling. Ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar is alhiei; veiling, ge houden van de in de gemeente Heiloo lig gende boerenplaats, geil. Beyer shod", bestaan de uit: huis, erf, schuur, arbeiderswoning, bouw- en weiland, benevens huis en of', waarin verlof, ter grootte van 24 H.A., 38 -4. 10 cA., al-'mede het perceeltje bosch te Limmen, groot 16 A. 20 t'A. De opbrengst was 44,'14.25. ZANDVOORT. Aangekomen vvecmdeli nS®"- H. G re vers Delft, Groot Badhuis, 1 P-'> M" p'IP ere, Roer' mond, idem, 1 p.; J. pappenheim, Amster dam, idem, 2 p.; van Me-erendonk, Breda, Garni, 2 p.; J. Thuniss en, Nmnegen, idem, 4 p.; de Vries, Amsterdam, idem, 6 p.; niej Soesman, Bergen op Zoom, idem, i p-; me-' Burghaan, Haarlem, idem, 1 p.; J. E. Kui pers, Enschedé, Groot Badhuis, l p.; q van Heeck, Enschedé, Groot Badhuis, 2 p.; H. Engelberts, Arnhem, mem, 2 pers.; L. Schwartz, Zaandam, idem, 1 Pd J. R. Merx Tilburg, idem, 1 p.; J. B- Beer, Amsterdam! idem, 4 p.; C. C. A. Last, Rotterdam, idem 1 p.; S. Breebaart, Gouda, mem, 1 P.; H. Hi om wv' idem, l p.; L- Tas, Amsterdam, d Orange, 2 p.; S. van wezel, New-York d Orange, 1 pers.; dr. J. Hartog, Utrecht, d Orange, 2 p.; A. Eichelblaum, Hamburg Groot Badhuis, 1 p.; M- Cuypers, Roermond idem, i p.; b. Stamps, Nieuwereluis, idem, 1 Pd H. A. J. de Bij], Bloemendaal, idem, i p iAmsterdam, idem, 2 p.; g. van er Graaf, idem idem, 3 Pd F. toe Laer, Baarn, idem, l p. IJMUIDEN. Op zee overleden. De baringloggor „Hoop op Zegen MA, 20, is hier binnengekomen met het lijk van'een der matrozen, die op. zee was overleden. Door de Engelschen aangehouden. Alhier ie telegrafisch bericht ontvangen dat de traw lers „Eendracht" en „Eveline" door de En- gefechen zijn aangehouden en te Lerwick zijn binnengebracht. .Van den trawler „Wil- helmina", welke al eenige dagen over tijd k, ns nog niets bekend Dyphtheritis. In het tijdvak van 28 Juni tot en met 4 Juli is, blijkens opgaaf in de St.ct. een geval van dyphtheritis voorgeko men. Gewonnen. Op de harddraverij te Appin- gedam heeft „Conny", van Harkmeyer al hier, den tweeden prijs, 100, gewon oen. ZAANDAM. Zoetwatervisscherjj. De „St. Gt." behelst de Kon. goedgekeurde statuten der vereenigïng: „Zaandam," afdeeling van de hoofdafdeeling ^oetwatervisscherij," der Nederiandsche Hei demaatschappij, gevestigd alhier. Het doel der vereeniging is de ontwikkeling en verbetering der zoetwatervisscherij in Neder land en in het bijzonder in de omgeving van Zaandam. ZAANDIJK. Besmettelijke ziekten. Volgens opgave in de Sfcct. is, in het tijdvak van 28 Juni tót en met 4 Juli alhier een geval van diphtlie- ritis voorgekomen. Te Ooetzaan kwam een zelfde geval voor. catvtg' T«fsgg ENKHUIZEN. Het Witte Kruis. Alhier ie een afdeeling van het „Witte Kruis" opgericht, op initia tief van dr. Stieler Westwoud. Tot heden behoorde deze gemeente tot de 5 steden in Noord-Holland, waar nog niet een Witte Kruis-afdeeling was. HOOGCARSPEL. Een dreigende stopzetting van veilingen. Alhier is eene gecombineede vergadering gehouden van de groote m ark tvereeni gi ngeii .in Noord-Holland, n.l. de. Tuinbouw te Groo tebroek, de Medemblikker marktvereen. St. Jozef enz. Hier werd besloten om ingeval de toestand van uitvoer blijft als nu, in 'over weging te nemen de veilingen stop te zetten, zoodat dan niets meer z&u verkocht worden. HOORN. Historische tentoonstelling' in den Drom- medaris. Voor de op 15 Juli a-s- te openen Historische Tentoonstelling in den Dromme- daris. is reeds een groote partij goederen in- aanvankelijk gedane opgave nog belangrijke ■gielkomen. Dei inzendingen overtkeffeli dè verwachtingen, wijl velen aan de door hen ingezonden artikelen nog belangrijke ar tikelen toevoegden, en nog dagelijks nieuwe inzendingen kunnen worden genoteerd. Er is heel wat interessant eu waardevol materiaal bijeen: oude stadsgezichten, waar bij ook komen schilderijen van moderne meesters (o.a. Tholen, Bastert, Do Vries Lam), een groote serie plattegronden (inge zonden door de gemeente), kronieken en or donnantieboeken, afbeeldingen van allerlei aard, scheepsmodellen (een prachtig exem plaar o.a. vaii den heer Crone te Amster dam), een molen (Ingezonden door den heer Gcrrits te Grootebroek), voorwerpen voor! huishoudelijk gebruik en voor bedrijf, goud en zilverwerk, speelgoed, maar vooral ook kledingstukken, kortom een zoo groot mo gelijke verscheidenheid. Deze week is men begonnen met de opstel ling in de daarvoor bestemde lokalen van den Drommedaris, die een flinke ruimte aan bieden. SCHAGEN. Onze markt. SOHAGEN, 6 Juli. Aange voerd: 2 paarden 375—525; 21 Stieren 220 a f 550; 24 magere geldekoeien 250—370, ban del matig; 125 vette geldekoeien 220—525, handel vlug;' 20 kalfkoeien 270—480, handel matig; 12 pinken 140—210; 26 nuchtere kal veren 16—32; 69 vette fxdrapen 3240 74 lammeren 16—22; 26 vette varkens per kilo 84—98 ct.; 67 biggen 12—20; 10 konijnen 0.40—1.20; 142 kippen 0.25—2; 765 K.G. boter 1.401.50; 30,000 kipeieren 6.257.25 per 100 stuks; 1025 eendeieren 7.50 per 100. Mai'ktoverziclit. Was de aanvoer verleden week beneden het middelmatige, gisteren was de markt goed bezet. Het fonds boekte ï'uiin 90 stuks. De prijs wax iets minder dan voor acht dagen, waardoor de handel iets trekkend was. Een tiental koeien ging weer naar liuis. De prijzen liepen van 11.30 per K.G. De hoogste prijs kwam op naam van den heer D. Mare es te Baraingerhorn. De andere soorten rundvee waren prijshou dend stug. Varkens, voornamelijk regee- ringsleverantie, waren vast. Besteed werd 49 cent. Schapen blijven traag en lustel&os. Eigenlijk slaat de handel stil. Oude slacht schapen golden van 40 tot 45. Beste lam meren kon men voor 20 koopen. Voor den tussekenhandel is het een slechte tijd, en meermalen wordt met verlies verkocht. Gemémiimmd- Voorzitter was wethouder van Parijs en afwezig waren de heeren Le- feber, Warmerdam en Schrama. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over de kwestie van den onder wijzer Koetsier aan de openbare school, die voor den Landstorm in militairen dienst was opgeroepen, en waarover men het niet eens was inzake uitbetaling van salaris, werd besloten dc bestaande verordening zoo danig te wijzigen dat aan bedoelde onder wijzer gedurende e,en vol jaar salaris zal worden uitgekeerd, na aftrek van d;e ver goeding voor de aan te stellen tijdelijke leerkracht. De opmerking werd .echter ge maakt, dat Ged. Staten zfch nmt' 'dcu wfj-, ziging niet zouden kunnen veivo i, om' dat hun advies geheel anders luidde. i Een request van, den veldwachter Ver meulen, om zijn salaris zoodanig te ver-i hoogen, dat dit in overeenstemming is met het salaris van zijn collega's Kaas en van der Sloot, die dpor den onlangs toegestanen kindertoeslag respectievelijk f 100 en f 75 meer salaris genieten dan hij, w,erd aange houden tot de Begrooting, Evenzoo een ver zoek van de concierge van het Raadhuis, mej'. .Vermeulen, die wegens meer werk zaamheden van schoonhouden van het Raad huis door de uitgifte van de verschillenidé levensmiddelenkaarten, een hooger vergoe ding vroeg. Voorloopig krijgt zij eene gra tificatie van f 25. Een verzoek van den R,K. Bond van werklieden in Gemeentebedrijven om loons- verhooging of duurtetoeslag werd wegen3 te late indiening aangehouden tot d.e vol gende vergadering. In verband hiermede werd tevens _besLoten, om in h.et vervolg! alle requester! die .inkomen na het rond zenden der convocaties, niet meer te be handelen, tenzij dringende redenen dit ver- eischen. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van den ge wijzigden- legger van de -wegen en voetpaden der Gemeente. Tegen deze. vaststelling waren een viertal bezwaarschriften ingediend, en wel: van de heeren Qebr. Mooienaar inzak.e de Meer- en Duinstraat, van den heer II. van Graven en het R.K. Parochiaal Armbestuur inzake een gedeelte der Schoolstraat, .en van den heer Th. Smakman inzake de Nieuwsitraat. Laatst genoemde stélde voor om d.e haag die staat te midden der Nieuwstraat, op kosten der Gemeente te doen rooien. Besloten werd zonder discussies en met algemeene stemmen, om op alle verzoeken afwijzend te beschikken, en den legger, be houdens een paar administratieve verbete ringen, conform vast te stellen. In verband hiermede werd nogmaals aan B. en ,W. opgedragen om met Gebr. Moo- lenaar te onderhandelen over den prijs van een klein stukje terrein, hetgeen gelegen is tusschen de Meer- en Duinstraat en den Zuidhoek, en, om aan den heer Th. Smak man te berichten, dat hij moet zorgen dab binnen 14 dagen bovengenoemde haag is opgeruimd; bij gebreke daarvan zal dit van gemeentewege geschieden op zijn kosten. Bij de rondvraag werd, op voorstel van den heer Langeveld besloten, d.at vanaf 10 Juli a.s. de secretarie voor het publiek al leen zal geopend zijn van 's morgens 9 tot 's nainidadgs 1 uur -en ook, dat het kantoor van den Gemeente-ontvanger in het vervolg voor het betalen v. d. Hoofd. Omslag alléén zal geopend zijn op Maandag en Vv'oensdag van 's morgens 9 uur tot 's nam. 1 uur. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE MIDDENSTAND EN DE RAADS VERGADERING VAN L.L. WOENSDAG. Middenstanders! Daar heeft zich Woens dag- 1.1. in den Haarlemsehen gemeenteraad een voor u allen droevig feit voorgedaan. Daar is op u een smet geworpen in 't alge meen, voor welke daad zeer zéker slechts enkelen aansprakelijk zijn. Daar is ons te- vens geleerd, dat de middenstand van het socialisme niets te verwachten heeft. le' 200 vragen wij ons af, zijn de oor zaak van deze ge-lieele kwestie? En dan is 't antwoord: dat zijt gij zelf, middenstanders! Door uw niets doen, door uw -altijd afwach tende houding, door uw klagen en steunen op de verkeerde plaats, is 't dan zoover ge komen dat men over u spreekt, u in 't alge meen besmet, zonder dat er ook maar eCrt woord van protest van uwen kam geuit wordt. Zeker een woord van verdiende lol' vooi' de heeren ,die uw zaak daar verdedigd heb ben. Doch dat was lang niet genoeg. Met veel moer wapenen hadden de vertegamvoor- digers van den middenstand hier dvze be sehuldiging moeten weerleggen. Doch dat is niet de schuld van deze heeren, doch ook weder van u, omdat deze heeren neits van u u hooren. Hoelang nog zult gij bij de 'pakken blijven zitten! Tot het_ te laat is? Zn go i ^00g' is om aan t(! )>ak- ken.- Ziet ge niet wat. uw medemeiu-clien door verqpmgingim gedaan gekregen hebben? Ziet ge niet dat gij nu vergeten wordt, maar straks dubbel 't gelag zult moeten bel alen? Gaan u de oogen dan nog niet open Neen, want wordt er een vergadering gehouden, waar een bekwaam spreker optreedt, dan is de opkomst der meimclien treurig; en men is geneigd te denken: 't gaat zoo kwaad niet! En des anderen daags ziet men auto's volgeladen uit andere steden binnenrukken, oin hier de koopers ipet hun goederen vol te stoppen; de Haarlemsche middenstander ziet liet aan en klaagt steen en been, maar om maatregelen te nemen, daar denkt men niet aan; zoover is 't nu gekomen, dat men uit geschakeld wordt en van de roode vrienden een trap toe krijgt. Wat is nu uw weg? Niet meer waehteiir doch aanpakken. Hanzcleden, wacht niet lan ger, doch begrijpt uw noodtoestand, komt spoedig bij elkander, de/volgende week reeds, en zuivert u va,n de blaam welke men op n geworpen beeft. Vereenigt u, en in een krachtige samen werking getracht u-zelf op te heffen uit de zen toestand en zorgt dat gij u laat zien, dat er in de toekomst terdege met u rekening worde gehouden, U, mijnheer de Redacteur dankzeggen»! voor de verleende plaatsruimte, G. ALDERS Jr. DE DEIÏDE ORDE. Woensdag 5 Juli vergaderde te Amsterdam», onder voorzitterschap van den commissaris dert Derde Orde van den. H. Franciscus in Neder land, de tweede districtaconferentie van direo- teuren der Derde Orde in het bisdom Haarlem- De vergadering werd gehouden in het Anto- niuspatronaat der Mozes- ea Aaronkerk. Ver tegenwoordigd waren 26 afdeelingen, terwijl mede aanwezig waren de districts-visitatoren van Woerden en Nieuwe-Niedorp. Om 1 uuil opende de voorzitter de vergadering mei bet gebruikelijke gebed en zette in een kort opö' nings woord de beteekenis der Conferentie uit-" een, daarbij herinnerend aan het sympathiek schrijven van Z. D. H. MgT. Callier, bij de eerst® distrietsconferentie uitgegeven. Pater Baptist® Reijnenberg, visitator van het district, Woe* den, gaf daarna een beredeneerd verslag vtd" den sta'at van zijn district, waaruit o.a. bleekj j dat de Derde Orde déér thans ruim 6ÜU0 telt en sedert het vorige j'aar met 6 afdeel en 1000 leden is toegenomen. Eenzelfde tag v" i. bieoki 10 lede» >elinge4 vcr -!®5 f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2