ONDERWIJS LEGER EN VLOOT K£RKN!£ÜtyS. MAftKDNlEUWS UIT DE PROVINCIE geen recht. Zij meenc, dat ook de Regeeringea der Scandinavische landen zich van ingrijpen in diea zin hebben onthouden. Dat het intus- echen voor een bepaalden tak van exporthandel belang kan hebben, eene bestaande markt niet te verliezen wordt gaarne toegegeven. Bij hare uitvoerregelingen heeft de Reg. steeds getracht, voor zooveel dat mogelijk was, goevs maatregelen te nemen, waardoor zulk een var lie» werd in de hand gewerkt. De belang hebbenden bij een bepaalden tak van handel herben echter zelf te zorgen, dat, indien van een artikel uitvoer wordt toegelaten, die uit voer aldus geschiedt, dat bestaande liandels- relatiën niet worden verbroken. Pogingen in die richting zullen uit den aard d«ev zaak door de Reg. geenszins worden tegengegaan. Dat bij de uitvoerregelingen de Reg- de be doeling zou hebbeu gehad zooveel mogelijk goud naar Nederland te doen vloeien, is geheel on juist. De Reg. heeft ateeds tot leiddraad gehad, die goederen uit te laten, die hieT gemist kon den worden, en goederen, die wij hier uit den vreemde noodig hadden, hooft zij steeds ge tracht zooveel mogelijk te verkrijgen. Eene conrpenaatie-polibiek heeft zij daarbij niet ge volgd, maar desalniettemin mag worden aange nomen, dat zonder onze uitvoeren vele artikelen, die wij bepaald uit den vreemde moesten betrek ken, niet- zouden zijn verkregen. De minister deelt verder mede er geheel mede in te atemmen, dat in het V. V. liet ge bleken gemis aan medewerking van burgemees ters werd betreurd. Die te geringe medewer king moet z. i. wel leiden tot dwingende voor schriften-cm die medewerking te verzekeren, niet tot het nalaten -van iugijpen van da zyde der regeering, waar deze zulks in het algemeen belang noodig acht. Dat niet dan bjj de uiterste noodzakelijkheid in de productie van levensmiddelen moet wor den ingegrepen, is ook de meening van den Minister. Tot ingrijpen" in de distributie nag echter, naar de ervaring geleerd heeft, de re- geering niet te huiverig zijn, wil zij niet later in de noodzakelijkheid komen, veel ingrijpen der maatregelen te nemen dan bij' vroeger in grijpen nood'g zoude zijn geweest. Een weld'cidaclite uitvoerpolitiek en liet vaststellen van maximum-prijzen mogen ,n thèo- Tie voldoende middelen zijn, de praetijk lc-ext anders. Van de tegenwoordige buitengewone omstan digheden gebruik te maken om aan de maat schappij blijvend eene bepaalde axdalo richting te goven, ligt, naar wel nauwelijks verzekerd behoeft te worden, geenszins in de bedoeling der Regeering. De nood der bevolking, voor zoover die wer kelijk bestaat, heeft de aandacht der Regeering en al mag zeker niet over elk ongemak met recht geklaagd worden, de rechtmatigheid van het verlangen, dat de eigen bodem-producten in de eerste plaats bestemd zijn voor de eigen be volking, wordt ook door liaar erkend en is trouwen» in verschillende opzichten' door hare maatregelen reed3 tot uitdrukking gebracht. De Minister heeft reeds eenigen tijd geleden last gegeven eene zoo nauwkeurig mogelijke becijfering op te maken ^betreffende de door den Xederl. landbouw over 1915 gemaakte win sten. Deze leerde dat^terwiji in normale tijden de waarde der jaarlijks h. t. J. ggpioduoecrde landbcuwvocrtbrengselen kan geraamd worden op 650 millioen gulden, zij in 1915 ongeveer zal hebben bedingen 932 millioen gulden. Pene stijging alzoo met 282 millioen gulden of 43.3 Hier staat och ter tegenover, dat voor niet doör den landbouw zelf geleverde grondstoffen naar schatting meer moest worden betaald 60 millioen gulden en aan loon ruim 40 millioen gulden, zoodat er overblijft pl.m. 180 millioen gulden. Zuivere winst is dit echter nog geens zins. Tal van andere uitgaven, behalve grond stoffen en loon, zijn mede gestegen, terwijl ook het leven van den landbouwer, evenals van an dere burgers, duurder is geworden. Deze winst^ is voorts niet to danken aan Regeeringsmaatregelen, maar is genoten on danks die maatregelen. De normale toestand is deze: dat de landbouwer zijne producten kan verkoopen voor den marktprijs. Met liet oog op de buitengewone tijdsomstandigheden was hel onvermijdelijk de landbouwers in hun recht, in dozen te beperken. Deze beperking is echter te beschouwen als een noodzakelijk kwaad, waar mede men niet verder mag gaan dan strikt on vermijdelijk is. De vrees, die in het V. V. ten; aanzien van do gevolgen van het wetsontwerp Voor den Middenstand wordt geuit, lieoft den Minister tot nauwgezette overweging aanleiding gege ven. Hij kan echter niet inzien, dat, wanneer werkelijk de middenstand loyaal wil medewer ken en niet door lijdelijk of ander verzet maat regelen in het algemeen belang belemmert, de nieuwe regeling de belangen van den midden- stand inter zal schaden dan hetgeen ten ge volge ran de bestaande regelingen is geschied. Eerder meent hij, dat, naarmate de zaak van de levensmiddelenvoorziening beier georgani seerd wordt en meer het karakter krijgt van liet gevolg te zijn van eene onmiskenbare behoefte van breede lagen van de bevolking en van het voldoen aan eene onmiskenbare jilieht 'door de Regeering de middenstand er ook meer van tal zijn doordrongen, dat tegen werking in 'deze voor het al gom oen belang niet goed en voor de eigen belangen var den middenstand niet «wwtundig «ra rijn. Vtrband tusschen de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet, Ingediend is het dooi den Minister van Water staat ia de Tweede Kamer aangekondigde wets ontwerp, waarbij- een regeling wordt getroffen, die -te invaliditeitswet met de eventueel tot stana gekomen Ouderdomswet in behoorlijk verband brengt In dit wetsontwerp is daarvoor getracht, een oplossing te vinden, welks zonder groote - wijzi ging van de Invaliditeitswet ia tot stand te brengen, en zich bovendien nauw aansluit aan het stelsel van de Invaliditeitswet. •Jfppr zoover de Invaliditeitsverzekering aan gaat, blijft die wet geheel onaangetastde ren ten worden in gelijke gevallen tot gelijke bedra gen toegekend, en zij eindigt niet bij het 7Qste jaar. Alleen wordt en zulks in aansluiting aan de artikelen 127 v. v. Invaliditeitswet op de invaliditeitsrente gekort, indien er een rente volgens de Ouderdomswet naast inocht komen. Wat de ouderdomsvoorziening aangaat, heeft de Invaliditeitswet feitelijk twee scherp onder scheiden gedeelten. In de eerste plaats de gewone ouderdomsrente, vrucht van premiebetaling' en, wat baar bedrag aangaat, rechtstreeks verband houdende met de betaalde premies (art. 75 jo. 372. Maar daarnaast, voor hen, die bij het in wer king treden van de verzekering reeds te oud waren om normaal verzekerd te worden, een ge heel andere regeling, welke voor de alleroudsten bestaat in een geheel gratis (d 369 370), om ge leidelijk over te gaan in een rente, waarvoor iets, schoon te weinig, werd betaald (a 373 374). Voor deze laatste regeling nu zal volgeris het thans voorgestelde systeem de Ouderdomswet met haar even groote-rente als die van artikel 373 de Invaliditeitswet geheel in de plaats treden. En wat de eerste regeling betreft de ouderdomsrente als vrucht van premiebetaling zoo zal daarvoor de rente volgens de Ouder domswet voor een zeer groot deel in de plaats treden en blijft, ten aanzien van hen die ook een rente volgens de Ouderdomswet krijgen, de ouderdomsrente, volgens de Invaliditeitswet, als vrucht van premiebetaling, slechts behouden voor hetgeen dié rente meer bedraagt dan het drie-vierde gedeelte van de laagste der beide renten. De praetijk zal dus de volgende worden. Hij, die 70 jaar .wordt, krijgt, indien hij niet door eigen inkomsten kan voorzien in het onderhoud van zich en zijn gezin, een rente volgens de Ouderdomswet. Wordt hij echter invalide, dan krijgt hij bovendien een invaliditeitsrente vol gens de wet van 1913, waarop dan ingevolge artikel 133a echter van de laagste rente wordt gekort. Had hij reeds een invaliditeitsrente bij het bereiken van den leeftijd van 70 jaar, dan krijgt hij beide naast elkaar, maar dan wordt eveneens op invaliditeitsrente gekort. Gedurende de eerste 24 jaar (art. 372 Invaliditeitswet) zal uitsluitend deze regeling gelden. Daarna zal echter voor hen, die thans op betrekkelijk jeugdigen leeftijd in de verzekering- komen en die dus den wachttijd van 1248 weken kunnen vervullen, mede van practisch belang worden de ouderdomsrente volgens artikel 75 van de Invaliditeitswet. Volgens het nieuwe art. 133a zal eventueel daarop dan zoodanige korting plaats vinden, dat voor hen die tevens een rente volgens de Ouderdomswet hebben,feitelijk de ouderdomsrente krachtens artikel 7o Invalidi teitswet slechts behouden blijft voor het bedrag, waarmede die rente het drie-vierde-gedeelte van de rente volgens de Ouderdomswet overtreft. MR. TREUB WEDER HDOGLEERAAR. Mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Fi nanciën, is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de Economie, bijzondere onderwer pen, aan de Nederlandsche I landels-Hoogeschool te Rotterdam. Het Congres van de A. H. V. V. (Eigen correspondentie). ZAND VOORT. 8 Juli. l it de i ntere&s-aiite rede van den heer Gautvoort, waarvan we al kort melding maakten, moge hier nog een resumétje vol gen. De spreker betoogde in zijn rede, hoe be stuur dus en voorstanders van Vreeindelin- gei-v er keer-vereen igingen uit pvactischen zin 'U de eerste plaats, zich beijveren, oiu be langstelling voor hun streven op te wekken, en doordrongen waren van de overtuiging, dat er bij hunnen arbeid groote belangen op bet spel stonden» De medewerking, die hen werd gegeven, was echter nog niet voldoen de. Indien zij, zoo zeide spr., van wie zoo veel kracht had kunnen uitgaan, meer be langstelling hadden, getoond, zou Nederland thans een \ooiuame plaats innemen on dor de „toeristenlauden" van Europa. Spreker wees op de almacht van de re clame, waarmee alles te bereiken ie. Met voorbeelden, uit andere lunden en wereld- deeleu, toonde spr. aan, hoe men daar het «dreven van Vreemdelingenverkeer al beter begreep; de Vruchten waren daar dan ook rijk. Het doel van V. V.: vermeerdering der volk welvaart, werd berejkt. Spr. constateert dat er in ons land gelukkig een kentering ten gunste is waar te nemen. Met de cijfers uit het buitenland stelt spr. vaat, dat de zaak, waarvoor Vreemdelingenverkeer strijdt er een is, van groot algemeen belang, waar voor niemand onverschillig mag zijn. Alle takken van nijverheid, corporaties en leiden de personen, het bankwezen, moeten mede werken; zij zullen onzen invloed later moe- erkennen. Ondank» de reeds voortko men mende voordeelen denkt echter niemand er aan, uit eigen beweging de Vereenigiug ie steunen. Nog eens: in het buitenland, waar deze beweging aller steun krijgt, heeft ze onschatbare resultaten. De oorlog schudde ons ook hiervoor al wakker en liet nuit wordt ingezien. Spr. toont aan, dat- hel Vrcemde- ingenverkeer een groote bron van inkom- i\6'! '1kfen 'le bevordering daarvan kan al- l ,a„ w«„VeImeil'der'Ug cler volkswelvaart leiden Een groote toekomst Is voor de A, w- "n U,HUV' (Ut besefte en mede- werke. V ij zullen de belangt telling vragen, ouoplioud^lij k, v oor Ut ur end- eii gestadig! (Langduri# applaus). Na vriendelijke dankwoorden van den pre sident aan den lieer Ganitvoort, wordt de ver gadering daarna gesloten. Echter niet, alvo rens aan H. M. de Koningin één telegram is verzonden van den volgenden inhoud: „De A. N. V. v., ip algemeene verga- dering bijeen te Zandvoort, breulgt Uwe „Majesteit hulde en geeft de verzekering „van onkrenkbaren trouw." Natuurlijk, geschiedde deze vaderlaiukclie uiting onder spontane instemming! Nu een frisch wandelingetje in de zoele In. ituuluc-ht Wflt is 't weer éciiig! go au de gakten, aan laf el in de veranda van bet Kuihuus, om. het dejeuner te gebruiken. Dit houdt om tot bij 3 uur bezig, zoodat we, na een narrige aanmaning van den president i an bel exeursiecomlteit, om od te schieten, bard moeten Iooper. om de tram der E. 8. M. te halen, die de directie heeft aangeboden voor den uittocht naar Bloemendaal. Vier wagens, van welke er één voor 't eerst dienst doet, maken we net vol. Dat was een mooie en eigenaardige tocht. Van Zandvoort gin gen we, over de mooie baan, dwars door het duin, in één stuk door, in flinke vaart naar Haarlem, snel genoeg, om op tijd te kornen en weer niet te gauw, dat van de mooie duin- tafereeltjes en de panorama'- algemeen ge noten kon worden. Op het Stationsplein vau de Spaarnestad rangeerden de motorwagens, en vervolgens werd de tocht naar Bloemen daal voltooid. Hét gezelschap wandelde naar Duin en Daal, waar in der haast nog- een kopje tihee kon gebruikt worden, 't Was krap aan met dén tijd, en onze extra-trein konden wo niet laten wachten. Het grootste gedeelte van de congre.--.Uten ging daarop de aangekondigde wandeling maken over 't Ivepje en onder leiding vau Baron d'Eseurry genieten van de weeldepracbst der duinen en. villaparken bij dit uitgezochte weer. Wij sloten ons aan bij de tweede groep, die zich mocht toevertrouwen aan de bescherming van Zandvoort's burgervader. De H.IJ.S.M- traeteerde om 5.0 op een extra-trein van eerste- en tweedeklasse wagens, die allcix tij dig en veilig in Zandvoort bracht. Toen maakte men zich gereed om het officieele (litier, dat in het hotel „Groot Badhui;-" ge geven werd. Aan de hoofdtafel waren de hoofdbestuurders gezeten met liet dagelijks bestuur der gemeente, benevens mevr. Beeck- ntan, de eclitgenoote van den burgemeester.' Ruim 100 gasten zaten aan. Op do „autóri- teitentafel" prijkten de letters A. N. V. V. in bloemen vervaardigd, en twee allegori- scha voorstellingen, nl. het vervoer in 1800, vertegenwoordigd door gen trekschuit met paard, en het vervoer nu, uitgebeeld door een automobiel; beide voorwerpen in suiker ver vaardigd. Baron Van Tuyll bracht een heildronk uit op Hare Majesteit de Koningin en het Vorstelijk Huis. Diepe dankbaarheid ver valt ons jegens Haar, zei spr., voor Haar krachtige regeering. Op zijn voorstel hief men voor H. M. Wilhelmina een driewerf hoera aan, wat na een spontaan gezongen Wilhelmus nog eens herhaald werd. Ook herdacht' Baron van Tuyll heit prachtige or- ganisatiewerk der afdeeling Zandvoort, dat hij niet te verbeteren noemde. »Spr. dankte het gemeentebestuur en de afdeeling- ,voor de hartelijke ontvangst. De heer G. Muil er van Amsterdam stelt vast, dat de langzame, maar gestadige ontwikkeling van Zandvoort beter is dan een snelle. Nu is er geen ge vaar dat het lijntje breekt. De heer B ee ch in a n, Zandvoort's burgemeester, dankt het bestuur der A. N. V. V. voor de uitnoodi- ging aan liet dageUjkseh bestuur der ge meente, om aan te zitten. Hij spreekt vau een paar schoone dagen, die nu al achter den rug zijn, en hoopt dat deze een voort eek en mogen zijn, dat alle volgende congreseen na dit eerste zoo goed zullen slagen en steeds aller medewerking mogen ontvangen. Hij huldigt vooral het bestuur der A. N. V. V., meew speciaal zijn uitstekenden voorzitter. De lieer Jkr. Kr a ij en hof van het H. B. brengt speciaal hulde en dank aan den heer P. de Vries, die zich bier zoo goed voor de zaak gespannen heeft. De beer Th. Stom, de voorzitter der afd. Zandvoort, betoogt nu, bijzonderen dank aan" den directeur der A. N. V. V., den heer Gautvoort. Namens den A. N. W. B. spreekt de heer o over vriendschappelijk samengaan mei do A. N. V. V.; hij hoopt op do belangstelling in het werk van V. V., in het belang van de veel te weinig gewaardeerde schoonheid van ons land. Aan de lange serie danktoasten en heilwensclien voegen nóg verschillende hee- ren het hunne toe. Zooals Baron Collot d'Es eurry, de heer Goedhart vau Utrecht, de voorzitter der afdeeling Wijk aan Zee, de afgevaardigde van Zaandam, en de heer P. de Vries. Tegen 10 uur was de tafel geëindigd. In de halzaal van het Hotel, -waar do dag onder, leiding der hoeren Gebns. Martin uit Haar lem be-loten werd, maakte Baron Col lot d'Eseurry den uitslag vau den étalage-wed strijd beliend. Wat hadden de winkeliers zich uitgesloofd, om op hun Paaschbest voor den dag te komen! Bakker Koning .-noepte ben alles af en prikte den eere-priiveen verguld zilveren medaille van den burgemeester, weg. De heer Saaf, die een collectie aarde werk knap had gerangschikt, kreeg den'eer sten prijs, de medaille van de afd. Zandvoort. De verdere prijzen werden behaald door: Ant. Bakete, modes, tweede; A- Sprengers, manu facturen, derdei Boon, bloemen, vierde; A. Helmerikx, koek en banket, vijfde; p. ,ie Lugt, electr. artikelen, zesde; J. Schipper, brood koed en banket, zevende; C. Roefeit, vleeschwaren, achtste. Eervolle vermeldin gen kregen: E. Brokmeier, likeuren; J, Hee- se, comestibles; P. van der Geer, fietsten en A. Sprengers, schoenen- a Wethouders en raadsleden Aan diverse ge meenten maakten op dezen feestavond, die druk bezocht was, een dansje mee. Andere autoriteiten stelden zich met kijken tevre den. Onder lven was de heer J. 0. van der Veur, de beheerder van „Mooi Nederland" le Nijmegen, die het congres meemaakt, en altijd een trouw bezoeker van de vergaderin gen van deu Bond Avas ook. ZANDVOORT. 0 Juli. Vanmiddag tegen half één kregen we voor den dorden keer de Amsterdamsclie en de Zandvoorteche vlag, die aan den ingang van hét E.S.M.-station Avapperen, in het zicht. Deze derde eu laatste dag begon niet eien of ficieel déjeuner in liet Grand Hotel Wiist, dat de afdeeling Zandvoort aanbood. De heer Th. Stom, die niet aanwezig kon blijven, sprak eerst namen» de afd. Zand voort de hoop uit, dat de gasten aangename herinneringen zouden meenemen en riep 'dien een „tot weerziens" toe. Mededeeling werd. gedaan van liet volgende, van H. M- de Koningin ingekomen telegram van aut- Avoord1 >,H. M. de Koningin, getroffen door de „namens de A. N. V. V. aangeboden be tuiging van hulde eu trouw, draagt mij „op, u allen daarvoor welgemeend le be danken." Mw (w.g.) Ad j inlaut VAN TUTU. Dit antwoord Avordt met een driewerf „hoe ra" én een krachtig „Wilhelmus" ontvau- gen: Namens het houi'dbwiuur jyeHj nnetle- g^deeld, dat de yooreiflar, Baréii van Tuyll, tot ?iiu leedwezen bi' lii* ui'iejyKW jjie.t aan wezig kon zijn, omdat z.iju tegenwoordigheid elders gevraagd werd. De tafel-president bracht het welslagen van het c-ongres in her innering en dronk op den groei van Zand voort in liet algemejen en de badplaats in bet bijzonder. De heer 'Arr ie n 8 sprak namens de H.IJ.S.M. over den vooruitgang en uitbrei ding van (1e exploitatie der lijn Haarlem - Zandvoort, Avat de ontAvikkeling van Zand voort bewees. Hij had 't ook over de verzoe ken en klachten, die over hier en elders in komen eu verzekerde dat de Directie, zoo zij kan, steeds -voorziet en tegemoet komt aan de wenschen. De héér Waller van de E. S. M., borduurde op dit chapiter voort, door te vertellen, dat ook zijn Directie bij Aer- zooken altijd actief optreedt eu bij klachten steeds diligent is, om te verbéteren. Hij stel de vast, dat de belangen der E.S.M. als 't ware zijn aaneengegroeid met die A-au Zand voort. De heer dir. Gerk'e sprak hartelijke dankwoorden aan allen, die tot het welsla gen medewerkten, zoowel aan de autoritei ten, de vereenigingen, de corporaties, de commissies en verscheidene personen afzon derlijk. De heer Lams vel d (Arnhem) van het H. B., wenschte do niemvgekozen be stuurders, (le lieeren Robertson nit Rotter dam en Bosman uit Haarlem, geluk eu beetle hen welkom in liet H. B. Hierop antwoordde de heer Bosman met de toe-* zegging zijn beste krachten aan de vereeni- ging te zullen geven. De heev H. Se_h uur man vertolkte den dank der commissieleden, terwijl de heer P. (1 e V r i es een en ander nog eens dankbaar de revue liet passeeren. De heer Goedhart had het tot slo-t over het ideëele doel van de vereenigiug, dat is Het voldoen aan den drang naar schoonheid, (Hou de mensch beeft. Op deze toast van den Arnhemscihen wethouder volgde de gezamen lijke foto van het gezelschap, (lat daarna zijn uittocht haar Haarlem deed. Mot de E. S. M. ging het Aveer door (le blonde duinen, naar de Spaarnestad. Gezamenlijk kwam men bier aan, wandelde door den Hout na ar de buitensocieteit Trou moet Blycken, wel ker bestuur de congressisten had geïnviteerd. Men kAvam nog juist op tijd om het laati-to muzieknummer van Kriens' korps, dat in de stadstent musiceerde, te aanhooren. Na een poosje ging ieder zijn weegs, om nog zoo veel mogelijk van het vele moois van de Spaarnestad te zien en om tegen 6 uur weer pref-gut te zijn in het Kurhaus, waar het schitterend aiotdiner plaats vond. Daarmee werd de derdg dag" en het congres voor goed gesloten. Nabetraohten over het congres zullen we niet. Éven moeten Ave een onjuistheid recht zetten. Zaterdag i® het verslag gemaakt.- Niet de heer A. de CleTcq, maar (te heer G. S. (te Clereq als de algemeen en Nijver heids-secretaris genoeg bekend, was aanwe zig, en vertegenwoordigt met de heer Mr. E. Hijmans uilt den Haag en Baron van Tuyll van Serooskerken ite Regeering in de Ver eenigiug. De A. N. V. V„ de badplaats en de gemeen te Zandvoort, alle deelnemers en betrokke nen mogen met genoegen op het driedaag- fcche festijn terugzien, dat joviaal-hartelijlk is geA'iei-d en bewees, dat- Nederland klaar zal wezen, ook de vreemdelingen jtfviaal- kartelijk, dus goed, te ontvangen. VELSEN. Gemeenteraad. In de laatste raadszitting wa ren de heeren Polderman, Brink en Sant afwe zig. Ingekomen was een schrijven van de leden der Comm. van Toezicht op de Lichtbeelden- vertooningen, dat zij -hun ontslagaanvrage als leden dezer Comm. intrekken. Een bericht van den Min. van Oorlog, waarbij meegedeeld wordt dat de vergoeding voor inkwartiering met voe ding, en voor voeding zonder inkwartiering van militairen in deze gemeente is gebracht op f 0.90 en f 0.70 per man en per dag, zulks met ingang van 1 Juni 1.1. Een verzoek van de verloskundige mej. C. C, .Godijn-Smit' te Santpoort, om haar toelage te verhoogen tot f 200 eh vail de politie-'beambten om salarisverhooging. Zal bij de 'beg rooi ing be handeld worden. De voorzitter deelt mede dat een voorstel tot het toekennen van een toeslag aan alle gemeente- beambten in voorbereiding is. Van de Ant.-Rev. Kiesver. en afd. IJniuiden Patrimonium zijn adhaesie-betuigingen ingeko men met het voorstel tot winkelsluiting- Dê afd. Velsen, Velseroord en ljmmcten van den R.-K. Volksbond zenden afschriit van een aan den Minister gezonden adres inzake de levensmiddelen voorzien ing en lvra4ei' medewer king. Patrimonium zond ee'i ^cires inzake distri butie van levensmiddelen, te handen der Comm. voor de Levensmiddelenvooiziening gesteld. De lieer H. Sant heeft bericht gezonden dat hij wegens drukke wcikzaamhedeu alsJid van den Raad ontslag neemh Goedgekeurd wordt de overeenkomst ïjiet het Rijk inzake reinigingsdienst visschershavèn. Het voorstel tot instelling van een tijdelijk levensmiddelen-bedrijf lokt nogal discussie uit. Het voorstel wordt aangenomen, nadat B. en W. een voorstel van den heer Sluiters hebben over genomen, waarbij de titel van directeur veran derd wordt in administrateur. Een aantal voorstellen worden goedgekeurd. Goedgunstig wordt beschikt op het adres van J. van Hoeve, hulpboekhouder gas en waterlei ding, cm gedeeltelijke uitbetaling van salaris gedurende militairen dienst, met de uitbreiding, daarop door B'. en W. voorgesteld, - Inzake het verzoek van de afd. Kennemerland, Bond van Ned. Onderwijzers, om vak j in vak 5 te vervangen, wordt besloten af te wachten wat de voorstellen der Bevredigingscommissie zullen uitwerken. De verzoeken van de Papierfabriek en Vreem delingenverkeer te Santpoort om nachtverlichting worden afgervezen. B. en W. wordt opgedragen naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van gas-straatverlichting een onderzoek in te stellen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van A. Bertling om overname van den Duinlustweg, en op het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Santpoort, om een torenuurwerk en luidklok in de nieuw te bouwen kerk. De heer Netscher neemt de gelegenheid waar om scherp ie critiseeren de voorwaarden, die men vroeger had verkregen, nl. dat de klok bij brand nimmer door een katholiek mocht geluid worden, Een bepaling uit de middeleeuwen, meende spreker. De vergoeding aan de secretaris der Comm. tot Wering van Schoolverzuim ie Velseroord, B. Lavoo, wordt vau f 25 op f 50 gebracht. Aap de Kon. Papierfabrieken wordt, vóbr lfet bouwen van een distillatiegebouw, afwijking van Aft, 2 dél' BoüSvverordenirtg verleetkl. De rekeningen over 1915 en 1916 van liet C meentelijk Pensioenfonds worden vastgesteld. De heer Landeweerd houdt een interpellatie over de Rijksnormaalschool te Velsen. Spreker somt veischijlende klachten op over localiteiten, meubilair, enz. Spreker zou gaarne zien dat de school voor de gemeente behouden bleef en vraagt den voorzitter of B. en W. bereid gevon den worden aan het Rijk gratis een ander gé- bouw voor school beschikbaar te stellen. De voor zitter stelt voor deze zaak in handen van B_ en W. te stellen. Goedgevonden. Het voorstel van de heeren Landeweerd c.s. tot deelneming aan de tentoonstelling op financieel gebied, wordt aangenomen. De heer van der Steen wordt benoemd tot vier de lid der Comm. voor de Winkelsluiting.Op de voordracht^ ter benoeming van leden van liet Coll. van Zette'rs worden geplaatst de aftredende heeren J. O. ten Broeke, J. C. Bonarius en J. E. Mulder. Bij de rondvraag geeft de voorzitter op vraag van den heer van Tuyll de toezegging bij den Min. van Waterstaat op audiëntie ie zullen gaan over de spoedige verkrijging van een derde stoompont. LANDBOUWVERLOVSN IN DEN oogsttijd. Ten behoeve vau de landbouwverloveu in den oogsttijd kan behalve aan de bedrijfs leiders, die reeds op grond van bet gestelde onder 3o. e en Go van L. O. 19.16, B 133, voor bijzonder verlof in aanmerking komen ■door compagnies-, (eskadrons-, batterij-, fort- detachements-) commandanten ook verlof worden verleend aan: a. andere bedrijfsleiders, aan wie wegens onverschrijdiug van do grens van toelaat bare afwezigheid (7 pet,) geen verlof op grond van puut 3c kan worden verleend; b. fungeerende bedrijfsleiders (vader GO jaar en ouder of ziek); e. liouderbi van hooi- en dorèchmaehines, loou maaiers, paardenhouders, voerlieden, schuitenvoerders, plattelamLshaudwerMie- aen e.d., wier bedrijf met <lat, van den land bouw samenhangt, aan allen -evenwel slechts dan, wanneer zij reeds vóór hun diensttijc tijdens de mobilisatie er hun beroep v»u maakten bij anderen behulpzaam te zijn bij het binnenhalen A*an den oogst. Ten aanzien vaa zoons van landbouwers eu van iu- en uitwonende knechten» die slechts als werkkracht niet als bedrijfslei der dienHt doen, gelden dezelfde bepalin gen ale voor deze categorieën van personen in L. O. 1916, P. T04,. gemaakt. In de meeste gevallen zal met een oogst- verlof van 14 dagen of minder kunnen wor den volstaan, slechts bij uitzondering zal 't den duur van 21 dagen mogen overschrijden. Alleen bij zeer-groote bedrijven kan ten be hoeve van oogsten, die niet in eenzelfde tijd perk vallen, in totaal van ten hoog-te vier weken verlof worden verleend. Het verlof hier bedoeld, kan naar verkiezing in een of meer perioden worden genoten. EEN KOPEREN JUBILEE. In de „Java-Poet" van 8 Mei deelt de zeer- eerw. pater H. Geurtj ene, van de Missiona rissen van het H. Hart mee, dat het den 28en Mei 12H jaar zou geleden zijn, dat de Missionarissen van het H. Hart uit Tilburg de geestelijke zorg op zicli namen van het meest Oostelijke gedeelte van onzen Archi pel. Op (te Kei-eilanden telt de prefectuur thans 10 staties, die tevemi ieder ook -nog verschillende bijstaties bedienen. Het aantal katholieken bedraagt daar thans ruim 6000. Dp Tanimber ziju «hans 4 pastooA' werk zaam, die elk verschillende dorpen onder hun hoede hebben en m enkele jaren het mooie cijfer, van 2000 katholieken wisten te berei ken. Van Merauke kunnen we verzuchten: „eriites ibaut et flebant mittentes senrina sua (zij gingen en. gingen, eu weenden, ter- aAU ze hun zaadkorrels uitstrooiden. Pte. 125). kwee en later vier. pastoors Avar en er reeds remt 10 jaar werkzaam en uiterlijk bleef Jarenlang heel de uitgestrekte kust van Z.N. Guinea huu arbeid" vruchteloos. Daar is in tranen gezaaid; doch moedeloos hebben de arbeider» de handen nooit te"8® het lijf laten hangen. De beide reeds ge stichte modelkampongs bevatten zegenrijke beloften voor de toekomst, die zic.h echter over 't algemeen voor Z.-N. Guinea donker laat inzien. Dee te hoopvoller zijn de vooruitzichten elders: op Kei eu Tanimber. ZA AIEN VAN ONKRUID. H. van W., landbouwer te Cittern borg, be schuldigd van het zaaien van onkruid op eens anders land, werd deswege door de rechtbank te Tiel vrijge-proken. Het gc- .rechtshof te Arnhem vernietigde dit vonnis in eerste instantie en veroordeelde van W- tot- 2 maanden gevangenisstraf, FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens medédeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf CoM Bureaux voor den Handel zijn «over de af- geloopen week, eindigende 1 Juli, in Neder- dand uitgesproken 22 faillissementen, tcgeu 35 faillissementen in dezelfde Aveek van.het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoetu- den datum 575 faillissementen tegenover 713 oA-er hetzelfde tijdpei-k van het- vorige jaar» w MEDEMBL1K..S Juli. R.-K. Marktvereeiii- ging „St Jozef". Aardappelengroote muizeU f l. k 3.25, kleine muizen 0.55 h 0.85 per H.L. AaaA'oer 5000 manden of kakken. BOVENKARSPÈL (Station), 8 Juli 19lb- Aardappelen, Schotsche en Streeker muizen, bui tenland f 3.15, binnenland f 1.70, kleine, bid' nenland f 1.05, groote ronde f. 1,80Koksiantfj cu Due of York, buitenland 310, binnenlau0 f 0.75 h 1.15 per H.L. Aanvoer 36,630 ken. Bloemkool, fijne le soor, buitenland f 14.M, binnenland 11,50; 2e soort, buitenlaud f\ W binnenland f, 9.75, 3e soort binnenland ?-■ per 100 stuks. Aanvoer 5345. stuks. Koe mooi Holland toc-li overal is, en "brengt ■sy.stgiqi wc ■rtytmiüi.'gar^tiii «im ii ■wtew—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6