BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK*" UIT DE PROVINCIE HOLLAND'S NOORDEN STADSNIEUWS UIT ONZE VORIGE OPLAAG De toestand van Talma blijft zorgelijk. het jubileum yan mej, burgerlijke stand. Öp dezelfde plek ia reeds meermalen een zwemmer om het leven gekomen. f Verregaand. Zaterdagochtend stond op de markt te Zutfen een .wagen, waarop een varkensrollade lag. Een groote hond zat al «een poosje begeerig naar dat heerlijke vleesch te turen. Opeens ziet hij zijn kans schoon, neemt de rollade in flen bek, en holt er mee weg. De eigenares van den hond holt hem na en ontneemt 't dier nog bijtijds zijn, nagenoeg niet gehavende, prooi. Een 'politie-agent nam de vrouw, met het vleesch, mee naar 't bureau, waar ook de eigenaar van de rollade verscheen.. En daar heeft, zegt de Zutpk. Ct., de vrouw notabene de verregaande vrijmoedigheid, te vragen om een vergoeding voor haar moeite om het vieesch uit den bek van haar eigen hond te redden! Door een m-eeïwnls gegrepen'. Te iVeendam is een ruim 60j-arig werkman in de aardappelmeelfabriek van de firma Duin- jer, Wijken, Meihuizen en Co., door een meelwals gegrepen en meegesleurd. Hij werd ernstig aan de borst gewond en brak beide armen, de .een zelfs op twee plaatsen. In zorgwekkenden staat is de man in een zie- ken-auto naar Groningen vervoerd. Berooid. Zaterdagavond, .7 uur is de looper van den heer A. Heerma van Toss, kweeker te Roosendaal (N.-Br.), die zijn weg nam door de kweekerij aan den ]Wouw- sehen straatweg, om aan het werkvolk Je' loonen uit te betalen, overvallen door een als militair gekleed persoon met valschen baard, tegen den grond geworpen eii van het geld beroofd. In bijand geraakt. Ten huize van juf frouw Kooke in de Oldenbarneveldstraat te- Rotterdam vloog gisteren een pot terpen tijn in hfand, welke op het vuur stond. De juffrouw trachtte met haar japon het vuur to don ven, doch geraakte zelf in brand. Op het hulpgeroep der dienstbode, die «de straat opliep, ging de agent-majoor P. N. van Est, die juist passeerde, naar binnen en wierp de juffrouw een paar dekens om het lijf, waarna hij haar de trap afdroeg, Naar het ziekenhuis vervoerd'bleek haar toestand levensgevaarlijk. Ook van Est bad brand wonden aan de handen bekomen. De keu ken is nagenoeg uitgebrand. Doodgeschoten. Gisternacht is aan de grens te Barger-Oosterveen de 28-jarige landweersoldaat B. door een militairen kom mies doodgeschoten. B., die een vierdaagsch verlof had, poogde 40 pond vet en 100 pond spek over de grens te smokkelen. Spionnage. Zaterdagmorgen is Sr, ver moedelijk een Duitscher van geboorte, af komstig uit Venlo en thans kantoorbediende op een der groote scheepvaartkantoren op eijenoord te Rotterdam, uit de 3e verdie ping aan den achterkant van een woning op de Prins Hendrikkade gesprongen, waar hij in pension was. Het geval heeft zich, volgens de „Msb.", als volgt toegedragen. Terwijl hij zich aan het kleeden was, meld de een heer, vermoedelijk een rechercheur of inspecteur van potlitie, zich bij de wo ning waar hij verblijft, aan. Aan zijn kost- juffrouw verzocht S., den heer even te la ten wachten tot hij gekleed was. Ia «Hen tussahentijd sprong hij uit het raam en kwam terecht in den tuin, waar hij, hoewel nog bij kennis, met ernstige in- en uitwen dige kneuzingen en vermoedelijk beenbreu ken, werd opgenomen. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een geval van spionnage. Schandelijk! Gisterennacht is te V Ba ringen op den dijk bij het eiland een 13-jarige jongen gevonden, die geheel bewusteloos was door overmatig gebruik van sterken drank. Het kostte heel wat moeite den jon gen weder tot bewustzijn terug te brengen. Bij onderzoek bleek, dat hij voor een wed denschap een bierglas jenever had uitge dronken. Een moer gedempt. Teneinde meerdere stevigheid te geven aan den zeedijk, zal aldus wordt uit Durgerdam aan de „Tel." gemeld de Nieuwe- of Kinselmeer voor een gedeelte worden gedempt. Dit meer, ten N.-O. van Ransdorp en Durgerdam, is in 1625 bij de bekende doorbraak door het binnenstroomende water gevormd. De groot te is meer dan honderd hectaren. Voor de omliggende landen en ook voor den zeedijk levert de golfslag van den grooten water plas, die ongeveer drie nieter diep is, een voortdurend gevaar op. Er zijn nu zandzui gers aangevoerd, die het zand uit de Zuider zee op het Muider-Zand zullen opbaggeren om het dan over den zeedijk in het meer te spuiten. Voor de binnenvisscherij zal het dempen van den plas, die een kweekplaats van binnenvisch voor geheel .Waterland is, een groote schadepost beteekenen. Verder wordt de zeedijk opgehoogd. Aan den bin- nenvoet komt voor d e stevigheid een zand- plemping van 1 M. breed en iy2 M. diep. Ook wordt de weg naar den benedenvoet verlegd. HAARLEM. Er is nog geene verandering ten gunste injiqn toestand van den oud-minister van Landbouw enz. ds. Talma gekomen, zoodat het ergste wordt gevreesd. Gisterochtend gewerd ons van het Diaco nessenhuis het volgende ofCieieele bericht.: „De nacht was, naar omstandigheden, rus tig. De patiënt sliep nogal veel. De toestand blijft echter zorgwekkend." In een der bladen was vermeld, dat ids. Talma poor zijne dochter werd verpleegd. Haar wij vernemen is dat onjuist. Wel ver toeft die dochter, die verpièegster is in het Diaconessenhuis te Utrecht, sinds eenige dagen in dat aiiiier in verband met de ern stige wending, die de ziekte van haar va der nam. Wij vernamen verder, dat mevr. /Talma, die ook in het Diaconessenhuis was ver pleegd en van eene ernstige ziekte herstel lende was, voor loopig nog in het Diacones senhuis blijft en dat 't jongste zoontje van den heer Talma, die lijdende is aan een lichten aanval van anghina gnede is opgejiomun. FLEJSCELMLANN, YAn verschillenden, kanten, heeft men den, dag wan. Zondag door, mej. Fleischmann tot een. waren feestdag gemaakt. Haar is met haar jubi leum enorme belangstelling betoond. Er werden haar tal van fraaie bloemstukken gezonden en de post bracht veie schriftelijke gelukwenschen, kaartjes'en telegrammen. Ook lieden nog! Vooral werd in de vele gelukwen schen mej. Eleischmann gehuldigd als „de pro pagandiste, die zooveel heeft gedaan tot de Pd- pulariseering van het levenaverzekeringsbe- drijf". Een vriendelijk attentie werd inzonderheid mej. E. betoond door een vrouw van een gemo biliseerde, die-haar huldigde in een gedicht als „soldatenmoeder" en herdacht wat door haar is gedaan voor de militairen. Het was aardig bedacht om bij dit vers te voegen een beeldje, een Zandvoortsch vrouwtje voorstellende te Zandvoort is mej. E. haar arbeid begonnen met een sigaar en een mi niatuur handdoekje „als een herinnering aan die gaven" en de handdoeken, die mej. F. aan de militairen te Zandvoort stuurde. Gelijk vanzelf spreekt was mej. E. hiermede teer ingenomen I EEN COUPEURS-WEDSTRIJD. Gieter werd namens de „Haaiiemsche Cou peure vereeniging" de jury geïnstalleerd voor de groote wedstrijden, die dit jaar ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van hoven- genoemde vereeniging zullen gehouden wor den. Deze wedstrijden omvatten verschillen de afdeelingen voor dameekleedmg- on een voor heereukleeding. De jury voor dames- kleeding bestaat uit de heeren F. Bartli, G. A. Broekman te Haarlem, C. J. Meijer, L. Pavlicèk en G. Vigueroru, Amsterdam. De jury voor heereukleeding bestaat uit de heeren: G. A. Broekman te Haarlem, G. H. van Deenen te Amsterdam, J. F. J. v. Lan- keren te Den Haag, W. A. Ooms en J. F. Rijkhof te Haarlem. In hare dadelijk na de installatie gehouden vergadering- koos de jury als algemeen voor zitter den heer G. H. van Deenen en' als algemeen secretaris den heer G. A. Broek man, Kleine Houtweg 5, Haarlem, telefoon no. 2225. VAN DE WERF-CONRAD. Door de directie der Werf-Conrad alhier, is aan een gedeelte van het personeel bekend ge maakt, dat door de vertraging van aanvoer van materiaal voor de te bouwen schepen aan de werf te Zaandam, deze niet op tijd afgeleverd zouden kunnen worden. In verband hiermede heeft de directie voorge steld dat binnen korten tijd een boot gehumd zou worden, welke dagelijks een 100-tal werklieden van Haarlem naar Zaandam en terug zou bren gen. Er wordt dan in Zaandam een schaftlokaal in rde gebracht, waar gelegenheid is om 's mid dags het eten warm te nuttigen. De boot zou 's morgens om 6 uur van hier vertrekken en 's avonds om 5.30 uit Zaandam, waarvoor 6 uur per week vergoed zou worden Om deze voorsteden te bespreken is door de betrokken afdeelingen Zaterdagmiddag een ver gadering belegd, waarvan in dezer dagen te hou den kernvergadering verslag zal worden uitge bracht. VEREENIGING van hoofden van r.-k. BIJZONDERE SCHOLEN. Deze yereeaiging voor het bisdom Haarlem hield gister de 90e Algemeene Vergadering bij „Brinkman," welke door 'n 60-tal leden was bezocht. Gistermorgen 10 uur droeg Mgr. M. P. J. Möllmann, de eere-voorzitter en Bisschoppelijk adviseur der Vereeniging', de H. Mis op in de St. «Jozefskerk, tot intentie der vereeniging. Te ruim elf uur opende de heer Badoux uit Den Haag de vergadering, met een hartelijk welkom De oudste oudste onder ons, zei apr. had de ver wezenlijking van de onderwijsbevredingszaak niet kunnen droomen! Vooral voor de oudere leden is het een vreugde, dat ze de finaneieele gelijkstelling zullen beleven. Ze is een feit van belang voor de Hoofden en voor de vereeniging! Als is deze zaak nog niet voltooid, doch mogen we ons zelf nu al gelukwenschen. Wij moeten zegt spr., nu voortgaan met ons zelf te verbe teren en door studie ons onderwijs op te voeren, opdat met de finaneieële verbetering ook een moreele vooruitgang komen. Na de opening niet den christelijken groet deelt de voorzitter eenige berichten van ver hindering mede. Daarna herdenkt hij het over leden lid, den heer B. H. M. Haanappel, van Noordwijk, als een waren dienaar van het on derwijs en een trouw lid. Vervolgens wordt in herinnering gebracht dat de heeren Kuipers en v. d. Weyer hun gouden jubileum vierden en de heer Eeltink zijn zilveren feest; de beste wenschen voor deze heeren worden uitgesproken onder algemeene instemming. De notulen worden gelezen door den secreta- rris en onder applaus goedgekeurd. Intussclien is Mgr. Möllmann ter vergadering gekomen, die welkom geheeten wordt door den voorzitter. Do rekening en verantwoording van den pen ningmeester wordt nagezien en in orde be vonden. De functionnaris wordt onder dank gedechargeerd. Er is een batig saldo van 134.18. De uitgaven bedroegen n.l. ƒ369.82, tegen een inkomst van 504. Uit het twee- jaarlijkselie verslag van den secretaris stippen we aan, dat het ledental van 122 daalde tot 119. Het verslag gewaagt van de welgeslaagde ueikzaamheden der vereeniging, en wordt on der daverend applaus goedgekeurd. De bestuursverkiezing beeft tot voorloopig resultaat, dat do lieer J. Ch. Vintges, (Haar lem aftredend) mei 49 van de 62 stemmen her kozen wordt. In de vacature van den heer G. W. Lam, die om gezondheidsredenen bedankt beeft, moet een tweede stemming plaats hebben. Vervolgens doet de voorzitter, die nog'eenige nieuwe leden insla!leert eenige mededeelingen. De commissie voor de boekenlijst van de biblio theek heeft een lijst van 56 beproefde werkjes samengesteld; dit is nog een begin en er kun nen geregeld nog titels van boeken, die ge schikt zijn, aan wordeD toegevoegd. De com missie blijft diligent, Spr. dankt de leden, die medegewerkt hebben, en wekt tot algemeene medewerking: tnet de commissie op. Aan gaande een boekenkeurings-commissie kon spr. mededeelen, dat het bestuur bezig is een keuringscommissie in het leven te roe pen, alleen voor dit bisdom. Deze zal alle leermiddelen naar de moreele en paedagogi sche waarden onderzoeken. Meer mocht de president hiervan echter niet vertellen. Tenslotte maakt spr. opmerkzaam op jle uitgave van „Onze Vaderlandsche Heiligen in beeld" waarvan eenige afbeeldingen zijn uitgestald. Hij beveelt deze zeer «n, alsook een uitgave, schoolplaten van jw.ol- ters te .Groningen, met natuurkundige al'- beeLdingen. De vergadering van deelhebbers in het uitkeeringsfonds kon niet plaats heb ben, wegens verhindering van eenige be stuursleden. .Wel wordt het finaneieele ver slag .van dit fonds door den penningmees ter van liet II. B. uitgebracht. De penning meester. maakt van de gelegenheid gebruik, om de heeren op te-«wekken tot aansluiting bij dit fonds, welke aansporing de voor zitter onderstreept. De lieer P. A. Kunst, spraakleeraar te Den Haag, houdt vervolgens een rede over „Heü onderwijs in spreken, lezen en zingen, als eenheid, vooral in de aanvangsklasse." In het eerste deel van zijn voordracht ver dedigt de spr. verschillende stellingen. Daar na zingt een van zijn leerlingen een paar liedjes, ter demonstratie van zijn stelling o\er de hoogte van de kinderstem en om de resultaten van zijn theorie te bevestigen. De aanwezigen roemden deze bereikte resul taten zeer eu applaudisseerden telkens luid. Na een herstemming is de heer Post van Maasland, zooals nu wordt medegedeeld, niet 39 st .tot lid van het bestuur gekozen. Deze aanvaardt de benoeming. Nadat een foto is gemaakt, wordt te ruim kwart over 1 ge pauzeerd. Om 2 uur wordt de vergadering hervat. <Ue heer Kunst zet zijn voordracht voort, waarbij hij tenslotte de volgende conclusies stelt: 1. Het onderwijs in spreken, lezen en zin gen gegeven door leerkrachten, die niet onderlegd zijn in de kennis van de spraak- en zangtechniek en de spraak- en zanghy- giëne, bederft de kinderstem. 2. 't Is nood zakelijk: a. dat de a.s, onderwijzeres) ook in 't' belang van zijn (haar) eigen stem aan de .opleidingsiurichtingen voldoende practised en theoretisch onderwijs hierin ontvangt; b .dat het examen in zang voor dp onderwijzersakte, volgens de wet thans bloot een examen in üe theorie der muziek, in dien zin worde gewijzigd, dat als voor naamste eisch gesteld wordt kennis (vooral practisehe) van de .onder 1 genoemde vak ken. 3. Het kinderlied behoort niet alleen aan paedagogisehe en aesthetisclie, maar pok aan hygiënische .eisclien te voldoen. Hierop, volgde een bespreking. INGEBROKEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de Haarlemmeroliefabi'iek van de firma C. de Koning Tilly. De dief of dieven kwamen van het terrein van de in aanbouw zijnde fabriek van de firma Sabe- lie en Co. op dat van de Haarlenunerolie- ïabiiek en hebben daar geprobeerd de pen- lien uit de deur te slaan om zoo de deur er uit te halen, wat echter niet gelukte. Daarna werd een ruit in die deur ingedrukt en door de daarna ontstane opening kwam men het kantoor binnen. Daar Werd alles doorzocht. Men heeft geen geldswaarde kunnen vinden. Alleen zijn postzegels en plakzegels tot een bedrag van 5.— en een 30-tal sigaren mee genomen. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN FRANKRIJK VERBODEN. Namens den Minister van Buitenlandsche Za ken is aan den Bond van Bloembollenhandelaren medegedeeld, dat de invoer van bloembollen in Frankrijk verboden is. Ondertrouwd: 10 Juli B- D. de Vries en H. G. M. Onland. Geboren: 7 Juli d. van B* Chaudron-Keider. 8 Juli z. van G. Gaarkeuken-Beem. 10 Juli d. van O. G. J. Versteeg-^vveel'8, d. van T. Hofstra-Stoffelen. Overleden: 8 Juli M. J> Bellaart-Baetens, 67 j., Jansweg. G- v. Koningsbruggen- Schaap, 32 j., HazepatersHan- E. Broekman, 74 j., Groote Houtstr. - «LH. Brake], 52 j., Korte Annastraat. 9 JuB B- Donkerlo, 66 j., Hagestraat. F. G. Croesen, 84 j,, Bartel- jorisstr. J, O. Kossen-Stroet, 35 j., Gasthuis- vest. BUITENLAND. EEN NACHTELIJK AVONTUUR. Men meldt ons uit Amsterdam: t Was gister nacht ongeveer kwart over bén, toen de 14- jarige W. L. M., die rij» slaapkamer heeft op de bovenste verdieping Uaierfj 23, lawaai hoorde in de dakg°ot" dacht hij aan een of ander dier, omar hij kwam wei dra tot de overtuiging dat het voetstappen waren. Zijn vader was nog afwezig, maar hij'wist waar hij hem kon vinden. Hij telefoneerde naar dat adres en vernam teen dat zijn va der op weg naar huis was. Als padvinder niet v0<?.1 ®cn *dein ge ruchtje vervaard en vpor zijn ^leeltijd nogal uit de kluiten gewaseen, liaalue hij UR zjju padvinders-attributen een pistool, alleen ge schikt voor klapperljes, maar eruit ziende^ als een browning. Met dat voorwerp in zjju hand kroop hij in zijn bed, afwachtende de dingen die zonden komen. Het dakvenster was niet geheel gefloten, voor dej toelaten van frissche lucht. Dat venster hield hij in het oog-, want het gestommel buiten hield aan. Het duurde niet lang, of hij zag bij het sehijueel van het brandende eleetriscke licht het raam verder opengaan; een gestreepte broek kwam er doorheen en zakte tot 'n man met een bril op en een zwart «snorretje ge heel zichtbaar was en de kamer rondkeek. Op dat «ogenblik sprong bij uit zijn bed met de browning" in de lianden, riep den man toe: „öta of ik schiet! De man, ontsteld-van sch--k, vloekte en sprong uit het venster on verdween in de richting van het Oosteinde. Op dat oogenblik kwam zijn vader thuis en diens eerste werk was ,.u politie waar schuwen. Oneer leiding van een inspecteur werden de omliggende daken afgezocht, maar nie mand gevonden. Men vermoedt dat de man door een dei- naastbij gelegen ledige winkelhuizen naar binnen ie gekomen en zoo op het dak is ge komen. Reeds eerder liebhen dieven daar kans gezien lood te stelen. MEDEMBL1K. K. K. Marktvereeniging „St. Jozef". Deze vereeniging hield alhier eene buitengewo ne algemeene vergadering. De Geestelijke adviseur opent de vergadering met den christelijken groet. De voorzitter heet do leden welkom en zegt dat de vergadering een uitvloeisel is van de besprekingen die door het bestuur gevoerd zijn met de besturen van andere marktvereenigingen uit de omgeving. De toestand en de regeling van de uitvoer van aardappelen ging velen niet naar wensch. Daar om is getracht in een en ander verbetering te brengen en werkzaam te zijn in het belang van de landbouwers en van de vereeniging. Om tot eene goed resultaat te komen is echter eenheid van gedachte onder de verschillende besturen noodig. Het bestuur heeft het vertrouwen van de leden noodig en vraagt daarom van de vergade ring een vrij mandaat om in do verschillende omstandigheden namens de leden te kunnen op treden. De voorz. deelt mede dat door zijn verzuim aan de leden te Onderdijk en Langedijk niet voldoende publiciteit van het beleggen van deze vergaderin gis gegeven. Dit is oorzaak dat deze aid. bijna niet vertegenwoordigd zijn. De Eerw. Adviseur betreurt het verzuim van den voorzitter,- omdat juist voor een flinke af werking van de voorkomende werkzaamheden eene algemeene opkomst noodzakelijk is. Be sloten wordt om na deze vergadering als nog te confereeren met de afd. Onderdijk. De voorzitter zegt dat de leden au vragen kunnen stellen, ten le. waarom of het bestuur vrij mandaat van de vergadering vraYtgt; ten 2e. vragen betreffende de sorteer ing en ten 3e. wat of het doel is van de a.s. vergadering met de groenten-centrale te 's-Gravenhage, waar ook deze vereeniging door twee afgevaardigden ver tegenwoordigd zal zijn. De heer O. Schoenmaker (Lagedijk) ver klaart dat de moeilijkheden verschillend kunnen zijn. Zoo zou de Minister bijv. de uitvoer van alle aardappelen kunnen verbieden. Wanpeer dan toch gewoon werd aangevoerd, zou dit op allen landbouwers, drukken. In zulke gevallen moet dan het bestuur vrijheid hebben een be sluit te nemen dat door alle leden moet worden geeerbiedigd. De heer Pronk oordeelt dat bij de vergadering geen bezwaar kan bestaan haar die volmacht te geven. Het bestuur bestaat uit veel personen die allen bij den landbouw zijn betrokken. De heer Smiers vraagt, of hetgeen in de be- stuursvergadering is verhandeld publiek mag' worden gemaakt, zoo ja, dan zou hij gaarne vernemen wat daar is besproken. De Eerwt Adviseur antwoordt, dat hetgeen in een bestuursvergadering besproken wordt niet steeds voor publiciteit geschikt is. Z.Eerw, wijst er op dat het bestuur als vertegenwoordi gende een Roomsch Katholieke marktvereeni ging steeds in een gecombineerde of provin ciale vergadering van markt,besturen een zelf standige positie moet en zal innemen. Het be stuur zal moeten waken dat geen beslissingen worden genomen in strijd met het geweten en met de waardigheid van de marktvereeniging: St. Jozef. Men zal echter doen wat mogelijk is om den benarden toestand te verbeteren. Met algemeens' stemmen wórdt vervolgens het bestuur het gevraagde vrijmandaat ver strekt. Hierna volgt een bespreking over de sortee ring van de aardappelen in verband met de door de Regeerong voorgeschreven maten. De heer Pronk verzocht het bestuur om waar geble ken is dat goed sorteeren in het algemeen be lang van de leden is, aan dengene die niet sorteert een kleine boete op te leggen. De heer Molenaar zegt dat goed sorteeren niet alleen in het finantieel voordeel van de verbouwers, maar ook in het belang van een ge regelde handel zal zijn, ook de prijzen van de volgende dagen zullen dit weer voldoende be wijzen. De heer Manshande, (Hoogwoud) merkt op dat het verschil in kwaliteit van grond oorzaak is dat niet overal de aardappelen even groot zijn. Een verplchte sorteering zou voor enkelen nadeelig kunnen zijn. De heer Entins, (Zwaag) verklaart zich ook voor verplichte sorteering. De heer Neefjes (Zwaagdijk) stelt vervol gens voor om aan de aanvoerders die aardappe len telen die voor sorteering in aanmerking kunnen komen, de verplichting op te leggen de aardappelen ook te sorteeren overeenkomstig de voorschriften en voor-de overigen dit vrij te laten. Het voorstel van den heer Neefjes wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt, om de regeling Woensdag a.s. te doen beginnen. Ten slotte wijst de Eerw. Adviseur er op, hoe vooral nu, nu de tijdsomstandigheden zoo onzeker zijn en het bestuur dikwijls voor onvoorziene en onaangename moeilijkheden komt te staan, de leden niet steeds-het bestuur moeten gaan becritiseeren. Niet steeds toch weten de leden -welke omstandigheden of oor zaak zijn geweest van het nemen van een maat regel. De voorzitter betuigt hierna zijn dank voor de prettige samenwerking en voor het in 't be stuur gestelde vertrouwen; waarop de Eerw. Adviseur de vergadering met den Chr. groet sluit. ZAANDAM. Wegens vertrek naar elders. Bij Kon. besl. is aan den heer H. Eeisser, op zijn verzoek, met ingang 10 Juli 1916, eervoi ontslag verleend a® zijne betrekking van lean ton reck ter-p!aatsvef'j vanger in het kanton Zaandam, ouder tuiging voor de ale zoodanig bewezen dienste»-! .VOGELENZANG. Pnanscho duiveai In Hol bind. Men heel' opgemerkt, dat bij de woudduiven hier i» den omtrek honderden kleinere duiven y.iet bevinden. Het blijkt, dat die afkomstig zij8 uit de bosschen van Noord-Frankrijk e" vermoedelijk voor het oorlogsgerucht, <1° vlucht hebben genomen. IJMUIDEN. Hot gebeurde met „De Weldaad". Alhier zijn gisteren twee zeetjalken binnengcloo- pen, die op eenigen afstand den bomaanval van een Zeppelin op den schoener „Wel daad" hadden gezien. Zij hadden den inruil gekregen, dat dc Zeppelin niet op den schoe ner mikte, maar op een ol anderen onder zeeër, die beschutting zocht achter de» schoener. Opg-ebracht. De twee van IJsland thuisvarende stoomtrawlers „Eveline" e# „Eendracht Twee" zijn, volgens bij de be trokken reederijbu alhier ontvangen bericht door Britsche marinevaartuigen naar Lof- wiek Opgebracht. ALKMAAR. Güiiieeiilelijkc groentenverkoop. Alhier zal «J,: gemeente zelf den verkoop van groenten tel hand gaan nemen. Van harentwege zullen op markteu inkoopeu worden gedaan, die daar»11 in een paar winkels zullen worden verkoeld- Naar wordt medegedeeld is de gemeente oo!> bereid aan groentehandelaren producten teg»® den kostenden prijs te leveren, mits deze hand laren zich willen houden aan de van gemeente wege vastgestelde maximumprijzen. Waarschij11' lijk zal in liet begin der volgende week met 3e0 verkoop worden begonnen. UITGEEST. Raadsvergadering. Alle leden waren aan wezig. Van het Bestuur van den polder enk zaan was bericht ontvangen, op een verzoek vtt» enzen Raad tot verwijdering van den kistd»1" van Moltjesveer. Alleen de zakken zand ware» verwijderd. .Voor kennisgeving aaiigenome»- Een request vau da afdeeling Noord-Holia'»' van den Bond van gemeenteambtenaren, beplei tende vrchooging van het salaris der ambtena ren, wordt eveneens ais kennisgeving aange nomen, aangezien men daartoe een wenk va» Gedeputeerde Staten verwacht. Voor af- en overschrijving dienst 1915 wor<b een post, groot 7 aangenomen, terwijl ee»c tijdelijke geldleening groot 2000 evenee»s wordt goedgekeurd door den Raad. In plaats van de 2 periodiek aftredende led»» van het CoUege van Zetters voor de belasting n.l. de heeren J. Zonjée eu P. Leek worden ëe' kozen, de heeren J. Zonjée en L. Zonneveld c" de heeren N. Zonjée en K. Brasser. Vervolgens wordt een voorstel van B. en den Raad aangeboden, n.l. om het minium sa laris van het hoofd der school te Marken Bh nen, van 850 te brengen op 1000. Masim»'» wordt dan 1250. De voorzitter wijst er oP' wanneer de heer Groot gelijkstelling voor-sta»' tusschen de salarissen der hoofden van L. Sche len te Uitgeest en Marken Binnen, dat de vef' antwoording voor 160 leerlingen beter die»' gesalieerd te worden dan die voor pl.m. 35 leer lingen. Bovendien merkt de voorzitter nog °P dat het hoofd der school alhier nog twee bii' akten bezit, welke opmerking niets zegt, ornd»' genoemd hoofd niet is benoemd met die akte» tot vereischten. Niettemin wordt het voorst»' van B. en Wgeaccepteerd. De heer Groot vet' zoekt om de jaarlijksche subsidie voor de Maï'i kerschoolfeesten ad. 10, welke eveneens wor'P 1 toegestaan. Dan passeert het geschrijf iii 'P Uitgeester, betreffende betere voediügsmid-E len- voorziening de revue, welke geschrijf do0< genoemd Raadslid met „rommel" wordt verge leken'. In elk geval zullen toch ook de burge»9 van Marken Binnen wel gediend zijn met de tfi verhopen gunstige resultaten, als gevolg va» dien „rommel." Daarna maakt de heer L. Zon neveld den voorzitter er op opmerkzaam, dat aannemer der bestrating niet handelt overeen komstig het bestek. De voorzitter zal den opzich ter opdragen beter daarop toe te zien. De ke*' miswagens zullen met de a.s. kermis geplast3' worden aan de slootkant van de Loet. Holl. Maatschappij van Landbouw. In d» gemeentelijke commissie, belast met het on derzoek van het aantal voor den uitvoer h^ stemde slachtrijpe varkens, in verband m»' de consenten, door de Regeering voor 't Ne»' Landbouwcomité gereserveerd, werden be noemd de heeren A. Cornelisec Jh.z., Jok Apeldoorn en C. Groen. De eerste tevens secretaris dezer commissie. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAÏ* R.-K. BIJZONDERE SCHOLEN. Vervolg en slot.) De aandachtig-aangehoorde voofdracht vsjl den heer Kunst verdient in wijder kring bekeöf te worden. We nemen hier de stellingen, die KM zoo krachtig en beslist verdedigde, over. FF ging, zbo men weet, over het onderwijs in spa ken, lezen en zingen, als eenheid, vooral in aanvangsklasse. I. De onderwijzer staat als leek tegenover elementaire vraagstukken van spraak- er. zaö# technischen aard. II. Het examen in zang voor de onderW'L zersakte is een caricatuur. j III. Om de belangstelling te verhoogen me» een examen in zang afgenomen te worden j een geldelijke toelage toegekend aan het be* dier zang-akte. Doei van 't zangonderwijs: A 1. Het kind brengen tot het zelfstandig "J: zingen van een volkslied, eenvoudig kunstlied Gregoriaansche melodie, en 2. in het bezit van de beperkte muziekke" om een eenvoudig lied te kunnen solfiëeven- jj Om het onder 1 genoemd doel te bereik1' noodig: het leggen van en het voortbouwt"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2