I DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ,1 NASS AULA All 4S, HAARLEM Hfol8'6 5 irrrys 71"™. buitenland De doodstraf? ER's Hoeden taai! h zijn ie beste in 'I yansch üeelali DE OORLOG. THEOD. G. v. DUSSELOÜEP 5 Oarfaljcrisstraat 5. Telsfoan 2141 Flanel Oesf&iyiiis TELEGRAMMEN 1fan hedenmorgen iaferdag 22 ]uli 191S f^ste Jaargang IsBtercomm* Telefoonnummers 642S en 2743 Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar- rader het Geïllustreerd Zondagsblad in acht iatizijden. EERSTE BLAD. JAASU ïfiSCKÊ ALLELAGjES N° 1992 3022 Barteljorisstr. Hoek Gr. ftlarkt Tel. 899 303 KORTE ^E&ggCHTEH Wiite duitschland. EEN VERMINDERING IN DEN HOUT- - AANVOER. HEME ABONNEMENTSPRIJS Per maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) ƒ1.60j »oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen 0,128; afzonderlijke nummers/ 0,05. PRIJS OER ADVEKTENTIËNi SCHOTEN „NOODLIJDEND"! Uit ons Schoten's raadsversiag van gisteren ïeeft men kunneri zien, dat volgens de raads leden van Schoten-zelf deze gemeente nu tot ie „noodlijdenden" behoort. Per adres is dit zelfs op voorstel van een socialistisch lid' aan de regeering bekend gemaakt. De heeren socialisten hebben het in de paar jaren, dat zij nu daar de lakens uitdeelen, wel mooi gekoerst! In die paar jaren is Schoten van een vrij-wel- varende, zuinig-bestuurde gemeente, die zich >ehoorlijk kon bedruipen, nu een „noodlijdende" geworden. En al mag men niet alles stellen op ekening van het socialistische wanbeheer, zéker s het dat het peuterig gedoe der roöde meer derheid, het geld-weggooien aan de vriendjes (denkt maar om de alle perken te buiten gaande salarisregeling voor de openbare onderwijzers!) en de partijzucht die bij het Schotensche ge- meentebeheer zoo schromelijk heeft voorgezeten, heel wat hebben bijgedragen tot deze débacle! Waar het nu heen moet? Het is een akelige bekentenis van onbekwaam heid en onmacht die de Schotensche Raad met dat adres aan de Regeerigg (dat natuurlijk practisch niet veel effect kan sorteeren) aflegt! „Annexeer ons maar bij Haarlem, want wij kunnen de gemeente niet besturen," roepen de roode raadsleden van Schoten in koor! Ja, en als Schoten dan geannexeerd is, dan is het tien tegen één, dat wij hier in Haarlem ran den socialistischen kant met die heeren die zoo openlijk hun onbekwaamheid hebben ge toond, alsfaadscandidaten worden opge knapt! En als 't dan een beetje wil, dan bevelen Jhr. .'an Styrum, Jhr. Boreel en dezulken die candi- daten nog aan!.... t Is een rare wereld! AGENDA. 23 JULI. Uebouw St. Bavo Smedestraat 23 Spoor en Tram, afd. Machinisten. Witte Bioscoop 248 uur. In den Hout half 3 Concert Haarl. Muziekkorps. Buitensociteit Trou moet Blycken 8K uur Concert Haarl. Muziekkorps. AGENDA. 24 JULI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscoop 8 uur. Smedenpatroons half 9. Herwonnen Levenskracht half 9. Ondersteuningsfonds half 9. St. Eli sa beths-Gebouw Janssbr. 49 van 2—2/4 uur aanvrage om verster. kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-V er eeni ging. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79— geopend eiken dag van 10—uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en B.-K. feestdagen. Daar was gisteren onder de „gemengde aieuwtjes"! een bericht in alle kranten, dat ergens aan de Geldersche grens een meisje van 17 jaar dat een paar pond boter over de grens wou brengen, omdat ze niet stilstond bij het aanroepen van den „soldaat-commies" een kogel door haar hart kreeg en op de plaats werd doodgeschoten, naast haar 13-jarig zusje Zulke gevalletjes kan men haast iederen dag in de kranten lezen, en het aantal Nederlanders, dat aan onze grenzen eenvoudig maar wordt doodgeschoten door onze Nederlandse/ie. solda ten, bereikt langzamerhand een beduidende hoogte. Wij vragen ons af; moet dat nu op t aan stoken van „Telegraaf" en „Courant" die glun deren als er weer op de Duitsche grens een arm meisje wordt neergeschoten, maar die zwijgen als het graf over de onophoudelijke bevoorrading 'verzee van de Engelschen maar zóó door gaan? Is de doodstraf in Holland weer hersteld? En dat nog- wel op 't toch lang niet zoo ver schrikkelijke misdrijf van.... smokkelen? Nu ja, wij willen niet zeggen, dat „smokkelen" -7- of liever, iaat ons den naam gebruiken die eigenlijk de eenig-juiste is: het overtreden van de uitvoerverboden, een geoorloofde daad is. Het is een overtreding van een overheidsver- bod, en evenzeer- als het altijd ongeoorloofd is en blijft om wat de rijks- of gemeente-wetgever nu eenmaal heeft vastgesteld, te overtreden, even zeer is het een vergrijp tegen de wet, als men om een winstje te maken, goederen die door de Over heid vei boden worden ui t te voeren, over de landsgrenzen brengt. Maar dit vergrijp is werkelijk geen halsmis daad. En de huichelachtige „verontwaardiging" over jlio misdadige „smokkelaars die door sommige oranten dag aan dag wordt gevoed en gekweekt 's een zeer kunstmatige,die absoluut niet in over eenstemming is met de beteekenis van de feiten. Zeker, men mag wenschen, dat het uitvoeren van met verbod belegde goederen ophoude, ook in het belang van het moreel der grensbevol king. Maar begrijpelijk is het, dat in dezen tijd van gebrek, werkloosheid en duurte de grensbewo- ners een middel aangrijpen om op zoo gemakke- lijk-iijkende wijs hun verdiensten te verhoogen, wanneer dezelfde waren die zij hier betrekkelijk goedkoop kunnen krijgen, een kwartier verder schromelijk duur van de hand kunnen doen. Nu heeft natuurlijk de Overheid den plicht, die overtredingen van de uitvoerverboden zoo veel mogelijk tegen te gaan. Maar dat dit moet gebeuren met geladen ge weer, dat dit moet geschieden door soldalen in plaats van grensambtenaren, dat op een poging tot overteding feitelijk de doodstraf staat dat achten wij toch inderdaad allesbehalve juist. En voor het moreel van ons volk nog véél ver derfelijker dan héél die „smokkelarij '-zelve. Het lijkt er nu wel op (en „De Telegraaf" en consorten stellen het waarlijk ook zóó voor) alsof het probeeren om een uitvoerverbod te ont duiken, zoo iels is als landverraad! Alsof wij over de grens een vijand hadden, die wij hulp verschaffen En nu moge de dwaze en onredelijke haat te gen Duitschland en Duitschers, door Engeisch geld hier ruimschoots gestookt, oorzaak zijn dat menigeen het volstrekt-ongenioliveerde om die grensgevallen zóó verschrikkelijk op te blazen, niet inziet, voor de regeering gaat het toch niet aan, dat zij door op die betrekkelijk kleine overtredingen de doodstraf te stellen, door Nederlandsche soldaten maar in het wilde weg met scherp te laten schieten op Nederlan ders, die verkeerde meening begunstigt! Men trede als Engeland dat werkelijk van ons vordert, zooals „De Telegraaf" vertelt tegen de overtreders van de uitvoerverboden scherp op: men vordere hooge boeten, verbiede de grens aan dezulken, stelle gevangenisstraf en uitzetting op die feiten, maar men houde toch eens op met het doodschieten bij dozijnen van arme drommels, van vrouwen en kinderen, Neder landers zooals wij, terwijl men van den anderen kant iiet zich zwijgend laat welgevallen, dat onze visschersvloot gekaapt wordt door dezelfde mogendheid, die onzen handel lam slaat en ons volk het graan onthoudt! OVERZICHT. De gevechten ten noorden van de linie Bazentin—Longueval, op het noordwestelijk front, bleven in het voordeel der Engel schen. Tot liet Foureauxbosch dat zij in eersten epmarsch reeds Iradiden genomen,,, doch toen weer aan de Duitschers prijsga ven was hier de Engel.-che voortgang ge vorderd en de Duitschers waren reeds uit het bosoh verdreven, toen de Duitschers blijkbaar versterking ontvingen en er in slaagden het noordelijk deel van het bosch weer binnen te dringen. Ieder der partijen houdt das nu een deel van het bosch bezet, waarom de strijd nog wordt voortgezet. Ook duurt de slag tusschen de Leipzigisehans en het Westelijk deel van liet Delville-bosch nog onafgebroken voort. Ten zuiden van de Somme, waar de Fran sehen den vorigen dag nog vorderingen maakten, hebben de Duitschers weer een tegenaanval ondernomen op de nieuwe I'ransche stelling ten zuiden van Soyecourt. Ue opmarsch der Franschen is hier dus weer voorl'mpig tot staan gebracht. Aan het front van Verdun heerscht wel voortdurende groote bedrijvigheid der weder- zijdsche artillerie in de sectoren Chattancourt en I leury; doch tot infanteriegevechten kwam het niet. De aanhoudende artillerie- actie doet echter weer nieuwe beslissende gevechten verwachten. Op het Oostelijk front hebben de Russen in Wolbynie een aanmerkelijk voordeel be haald. Daar hebben zij in den zuidelijken hoek aan de uitmonding der Lipa in de Styr, na voorbereiding gedurende verschei dene dagen met geschutvuur, een voor- waartsche beweging ondernomen en het dorp Werben en de verdedigingswerken ten zuiden daarvan, in de streek van het dorp Beresteczko bezet. De Oostenrijkers zijn hier naar de hoogten bij Beresteczko terug getrokken, waar het gevecht wordt voort gezet. Do go vechten in het zuiden van het Oos telijk front hebben den Russen niet dat re sultaat opgeleverd, dat xvan den aanvang af was verwacht. De pogingen om de J£arpa- then-passen over te trekken, zijn nog steeds niet geslaagd. Het Russische legerbericht maakt zelfs de laatste dagen al geen mel ding meer van de actie, die daar wordt ge- voord. Er wordt weer diplomatieke actie ge voerd door de Entente-mogend heden bij Roe menië om dit to deelname aan den oorlog te bewegen of te dwingen? Gisteren had dé Roemeenscbe gezant te Londen een lang onderhoud mét bir Edward Grey. Misschien dus, dat weldra een. beslissing kan worden verwacht. Van invloed zal daarbij mogelijk ook zijn de opnieuw gerezen kwestie in Italië, of al clan niet ook den oorlog aan Duitschland zal worden -cerLlaapd, Do politieke toestand tusschen beid© landen is zeer gespannen, zoodat ieder oogenbRk bet aantal oorlogs verklaringen met één dreigt te vermeerde ren, De „Corriere della Sera" verwacht, dat de beslissing niet lang meer op zich zal la ten wachten. De pers van bijna alle partijen is vóór een oorlogsverklaring en deze pro paganda wordt klaarblijkelijk van booger band gesteund. Een 5de Duitsche oorlogsleening. De „Neue Freie l'resseverneemt uit Berlijn dat Duitsch land voorbereidingen treft voor do 5de oorlogs leening, die waarschijnlijk jn nieuwen vorm zal worden uitgegeven. Zweden en Rusland. Uit Kopenhagen ver neemt de „Lokal Anz." dat „Stockholm's Dag blad" een veistandige, maar energieke repre saille-politiek ten opzicht© van Rusland bepleit. De zorg vóór de Zweedsehe neutraliteit moet grooter worden, daar de stand van zaken thans ondragelijk is geworden. liet moet Rusland dui delijk worden gemaakt, zegt het blad, dat Zwe den niet een tweede Griekenland wenselit te zjjn. Nieuwe Engolsch© oorlogscrodiet. De Engel- sclie regeering heeft gisteren een tweede sup plementair erediet van 450 millioen pond ster ling voor oorlogsdoeleinden aangevraagd. Het totaal, dat nu reeds voor 19161917 gevraagd is, bedraagt 1050 millioen pond sterling. Hindenburg-vereering. Uit Koningsberg wordt gemeldIn het grensstadje Stallüpönen is onder groote deelname der autoriteiten en der gehe.de bevolking een gedenkteeken opgericjhh voor Hindenburg, hetwelk ruim 4 meter hoog is en de meer dan levensgroot© buste draagt van den veldheer. Weer briefwisseling toegestaan. De eerste onmiddelijke berichten vaQ de bevolking van het bezette Franseho gebied, die pas tengevolge van eene Dmtsoli-Fransehe overeenkomst brief verkeer mocht openen, zijn thans aangekomen. Ruim 600.000 personen hebbea van de ^gun- ning gebruik gemaakt. AMERIKA EN MEXICO. GENEVE, 21 Juli. (Tart.) Naar de Parijsehe „New-York Herald" wit Washington verneemt is de overeenkomst tusschen de Ver. Staten en Mexico betreffende de regeling van het con flict door een scheidsgerecht den 19den Juli tusschen den vertegenwoordiger van de Ver. Staten Frank Polk en den Mexicaansehen ge zant te Washington Arrendonde afgesloten. Een ander bericht van de „New-York Herald" zegt, dat Villa de troepen van generaal Pers- hing zal aanvallen en dat do troepen van Villa worden versterkt door ovei oopérs van het leger van Carranza, die met bet in\villjgren j6r Ameri- kaansche eischen zich u'1-1 hebben kunnen ver eenigen. ZWAVELMIJN_inSTORTING. ZTJRICII, 21 Juli. (1>avt) Volgens berichten uit Italië had in do zwavelmijn Germini bij Palermo eene instorting jdaats van verschei dene schachten, waardoor 200 arbeiders warden bedolven. Hoewel terstond «iet het. reddingswerk- be gonnen werd, is bet tot nog toe met gelukt ook maar óén mar. te rc<Woa* CORRESPONP^^ naar DF" BERLIJN, 22 Juli. (PaH.) Een groot aantal correspondenten van dan ar en, ook uit neu trale landen, Amerika* Argentinië en Scandina vië is vertrokken om een bezoek aan de fronten in het oosten en westen te brengen. Sommige correspondenten gaan naai ue legers van Hin denburg en Linsingon, andere naar de Somme en Verdun. EE.N WINDHOOS. KEULEN, 21 Juli- (Part.) Naar uit Oost- Friesland gemeld wü'dt, streek een windhoos neder bij Firrel, dio belangrijke schade aan richtte en ook menscbenlevens in gevaar bracht. Velo personen werden op den grond geslingerd of tegen verschillende voorwerpen g-eworpen, zoodat zij verwond werden. Een doel van het vee dat zicli op de velden bevond, werd in diepe slooten geworpen en verdronk. Van vele huizen weden do daken afgerukt, zoodat de balken door de lucht vlogen. ROEMENIE EN DE ENTENTE. BERLIJN, 21 Juli. (Part.) Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Boekarest: „De Ade- verul" meldt uit Jassy dat de eerste 30 waggons met munitie voor Roemenië den 19en in Ung- heni zijn aangekomen en nog twee treinen, elk van 30 waggans munitie van St. Petersburb zijn vertrokken. De munitie zal naar Jassy gebracht en daar afgeladen worden. Een commissie van Roemeensche beambten met kapitein Diagan- escu van de munitiedirectie aan het hoofd, heeft zich reeds naar de grenzen begeven, om de munitie in ontvangst te nemen- Het bericht klinkt, gelet op de overeenkomst die reeds tusschen Briatianu en de gezanten der Entente in de munitiequaestie is gesloten, niet onwaarschijnlijk en heeft een zekere beteekenis voor de betrekkingen van Roemenië tot het viervoudig verbond. EEN VLIEGERONGEVAL. GENEVE 22 Juli. (Part.) Volgens bericht uit Madrid vatte een tweedekker op bet vlieg terrein van Tetuan op groote hoogte vuur. De inzittenden, kapitein Lotzu en luitenant Mon- taya werden gedood. UIT RUSLAND. STOCKHOLM, 22 Juli. (Part.) Sasanof heeft een nieuwe zenuwschok gehad. Terwijl hij bij de besprekingen in hek hoofdkwartier nog vol komen friseh was, is _1)ül_thans geheel__onge^ schikt voor arbeid en moet.volgens de St. Pe- tersburgache beursoourant op bevel van den dok tor onmiddellijk per extra-Hein naar een sana torium in Finland worden gebracht. Hij leidt aan storingen in het geziclits- en spraakvermo gen. Te St. Petersburg betwijfelt, men. of hy op zijn post zal kunnen terugkeoren. Volgens de „Roesskoje Slowo" beeft Naumof inderdaad een verzoek tot ontslag ingediend; men is het er nog niet over eens wie zijn opvolger zal zijn. rector-magnificus der Technische Hoogc- school te Delft, J. C. Dijxhoorn, w. i., ge woon hooglecraar aan die hoogesehool; is, met ingang van 1 September, op ver zoek, eervol ontslag verleend aan dr. ,W, Weber, als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Het Bisschopsjubileum van Mgr. Fritzen. Mgr. dr. Adolf Fritzen, bisschop van Straats burg, viert zijn zilveren bisschopsjubileum. Z. D. H. is 10 Augustus 1838 te Kleef gebo ren en werd in 1862 priester gewijd. Ter gelegenheid van zijn jiibilé werd Mgr. Fritzen door de katholieke faculteit van de uni versiteit van Straatsburg tot eersten ee re-doc tor benoemd. Wijbisschop Mgr. Zorn von Bu- la.oh bracht hem de gelukwensehen der geeste lijkheid over. De Faus zond een hartelijk schrij ven van gelukwenscliing. Ook in naam der re geering werden den bisschop gelukwensehen aangeboden. Door zijne diocesanen zal eene in zameling worden gehouden, waarvan de op brengst den vluchtelingen ten goede zal komen. ENGELAND. Het beroep van Casement geweigerd. De proc.-generaal heeft Sir Roger Casement's verzoek om bij het Hoogerhuis appèl aan- te teekenen tegen zijn ter dood veroordeeling ge weigerd en hem in overweging gegeven, den Koning gratie te vragen. SPANJE. De stoking geëindigd. Te Genève zijn berichten uit Madrid ontvan gen, welke het einde van de staking bevestigen. De inecste spoorwegbeambten hebben Dinsdag middag hot werk hervat; ook de staking in Asturië schijnt.geëindigd te zijn. De leiders, van de arbeidersverenigingen en van de bon den van spoorwegarbeiders, die sedert het be gin van de staking in hechtenis zich bevonden, hebben verlof gekregen naar Madrid terug te keer en. Zij werden Woensdag door den minis terpresident in gehoor ontvangen. - I T A L I E. Over het kerkelijke recht. Het Katholieke blad „Italia" deelt mode, dat dé Condificatie van het kerkelijk recht, welke reeds onder Paus Leo XIII z.g. werd begonnen waaraan Z.Em. kardinaal Gasparri, de tegen- en woordige staatssecretaris, belangrijke medewer king verleende, thans tot een einde is gebracht. Do uitgaaf van do eerste exemplaren van den niéuwen Codex zal met Kerstmis verschijnen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, voor het .tijdvak van 1 September 1916 tot en met 31 Augustus 1919, benoemd tot GEMEENTEEIEREN. Te Amsterdam hebben zich, naar de daar bestaand© levensmiddelcncommissie mede deelde ten opzichte van cle gemeenteeicren zeer ernstige moeilijkheden voorgedaan. De kwaliteit van de aan de gemeente ge leverde eieren, heeft in de afgeloopen weken te wenschen overgelaten. De gemeente be taalt voor de eieren f 5.80 plus 10 cent per 100 stempelkosten. Nu doet zich het geval voor dat grossiers eiereii uit de veilingen aan winkeliers leve ren tegen f 5.40 per 100, waardoor uitter- aard de afzet der gemeente-eieren wordt ver stoord. Thans is de prijs der eieren door de gemeente verlaagd tot f 5.50. Over deze zaak is aan het Distributie-bureau, Den Haag, ge schreven en gevraagd: le. dat de prijzen, tegen welke eieren aan de gemeenten worden geleverd, niet wisse len per week, doch telkens minstens voor eene maand worden vastgesteld; 2e. dat voor den kleinhandel maximum- verkoopprijzen worden vastgesteld, even eens eike maand, in verhouding tot de prij zen, tegen welke de eieren aan de gemeen ten worden geleverTen"zoodanig, dat deze' maximum-klemhandelprijzen aan de wir.ke- ïerb op den grondslag van de leveringsnrij- - zen voor de gemeenten een matige winst laten. Intusschen is door-toezicht bij het schou wen verkregen dat thans de kwaliteit der door de gemeente nog af te leveren eieren vertrouwbaar is. DE MELK VOORZIENING. De coöp. boterfabrieken in Gelderland en Overijsel hebben van overheidswege bericht ontvangen, dat zij zich gereed dienen te houc.en voor de dagelijksche levering van een hoeveelheid ruelk, naar gelang van den omvang der fabriek, ten dienste der melk- voorziening iu de.groote steden. Door de beheerders der groote melkin richtingen te 's Gravenliage en Rotterdam Js bij den Minister van Landbouw een au diëntie aangevraagd naar aanlekling van het besluit der Kaasvereen. om den toeslag voor consumptiemelk te verminderen en 29 Au gustus geheel te doen ophouden. Door hen wordt gevreesd, dat door het besluit der Kaasvereeniging ernstige moei lijkheden in zake een geregelde melkvoor- ziening te verwachten zijn. ONZE OPGEBRaCHiE VISSCHERS- VAARTUIGEN. Gisteren zijn bi; het hoofdbestuur van do reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij van de door deze ver- eeniging naar Londen gezonden commissie zeer ernstige berichten tor zake van Eug$> laud's eischen ten opzichte van <lc Njedcrv laudsche visschorij ontvangen. Naar aanlei ding daarvan heeft gisterenavond te Dea Haag eene - algemeene reedërsvergadering plaats gehad. lil verband met het vasthouden van IJ- muider treilers in Engeland is gisterenavond! een commissie uit de IJmuider reed.ers een drietal met mr. II. Andreae van Haar lem, naar Londen vertrokken. ij verwijzen verder naar een bericht aangaande geruchten die de Nederlander vernam aangaande eischen, die Engeland aan onze regeering zou gesteld hebben; welk bericht in ons Tweede Blad is opge nomen. Het „HbL" verneemt, dat er een plotso- liug einde is gekomen aan de drukke hout- aanvoeren per Duitsche stoomschepen uit do Oostzee te Delfzijl, doordien de Duitscho regeering een groot aantal der in deze vaart gebezigde schepen liceft opgeëischt voor het rrfsvervoer van Zweedsehe naar Duitsche havens. Vele reeds naar Delfzijl afgeslotou charters moesten dientengevolge worden vervallen verklaard. EEN GEMEENTELIJKE HYPOTHEEK BANK. Ten stadhuize te Amsterdam zijn, naar wordt gemeld, plannen in voorbereiding tot oprichting van oen gemeentelijke hypotheek bank. Een desbetreffende voordracht is reed» in concept gereed. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Men meldt ons: Van belanghebbende zijde zijn stemmen opgegaan tegen het houden van eene Jaar beurs iii September. Tijdelijk gebrek of schaarschte aan grond stoffen, te weinig tijd van voorbereiding voor het gereedmaken van monsters, het overladen zijn met orders voor de-winter*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1