BERICHTEN UIT OE PROVINCIE LEGER EM VLOOT STADSNIEUWS UIT ONZE V08I0E ÜPLAJl" Amerika en nederiand contra Engeland. De Engeische tyrannie over ome vi2>sc>8ervioot. UIT SCHAGEB3 E.O. v/elijken aard is, nog niet is afgeloopea, kunnen dienaangaande vooralsnog geen mededeelingen worden gedaan. Over de interneering van de Duitsche onder- Kebooi C. S, die in hfovember nabij Texel is ge»t»a«d, had met de Duitsche Regeering eene Ereede gedachtenwisseling plaats Ze eindigde hiermede, dat in eene nota aan de Duitsche Regeering werd verklaard, dat de Nederlandsche Regeering, bij haar vast besluit om zich te ge dragen naar de regelen, welke zij zich heeft gesteld sedert het begin van den oorlog, niet kan toegeven aan den wensch der keizerlijke regeering, om de duikboot U. C. 8 en haar be manning in vrijheid te stellen. Verschillende andere intemeeringsaangeiegen- heden gaven eveneens aanleiding tot breedvoerige correspondenties. Inzake de vernieling van het Nederlandsche consulaat en van bezittingen der firma Wm. li. Müller Co te Durban, wordt gemeld, dat bij nota van 14 Februari jl. de Britsche Regeering mededeelde, dat de Unie-Regeering na zorgvul dige overweging der omstandigheden, niet kon toegeven dat eenige verplichting op haar rustte tot vergoeding der schade door particulieren geleden ten gevolge van de uitgebroken onlusten te Durban op 13 Mei 1915. De Unie-regeering verklaarde zich evenwel bereid de schade te vergoeden aan Nederlandsch Regeeringseigendom bij de vernieling van het gebouw der heeren Müller Co. toegebracht Uitdrukkelijk stelde zij echter vast, „dat zij het vergoeden dezer schade niet beschouwde als een rech.splicht, maar als een „Act of grace", en een bewijs van de vriendschappelijke gevoelens van de Unie-Regcering tegenover de Nederlandsche Regeering." De daarover gevoerde correspondentie eindigde hiermede, dat de Minister onzen gezant te Lon den rpdroeg aan de Britsche Regeering te ant woorder. jlat de Nederlandsche Regeering, van oordeel dat op de Regeering der Unie de ver pachting rust de schade te vergoeden, bij de ver nieling van het Nederïandsche consulaatsgebouw te Durban aan de Nederlandsche Regeering en Nederlandsche onderdanen toegebracht, weigert de haar als ,Act of graceaangeboden compen satie voor het vernielde Regeeringseigendom te aanvaarden." Uit het overzicht, dat wij hierboven van den inhoud van het Oranjeboek gaven, blijkt, dat in deze dagen veel van den Minister van Buiten- ianclsche Zaken wordt geëischt en dat met kloek heid gehandhaafd en verdedigd wordt het stand punt onzer Regeering ten aanzien van verschil lende aangelegenheden, alsmede dat nauwlettend wordt toegezien, dat ons land niet onrecht worde aangedaan. DE SCHELD EMOND. Sinds zij bemerkt hebben, dat hun uit latingen kwaad bloed in Nederland hebben gezet, ook onder de Entente-gezinden, die echter vóór allés patriotten blijven, zijn de voormannen der Belgische aunexio ï-feo wat voorzientiger geworuen. Een hunner, Fer- nand Neuray, de hoofdredacteur van „le XXième Siècle", heeft te Havre met een correspondent der N. fL Ct. een onderhoud gehad, waarin hij ontkende aan Belgische annexatieplannen op eenigerlei wijze lei ding te geven. „Ik verdedig, heeft hij ge zegd, in de pers zoo goed ik kan denk beelden, die ik deel met een menigte Bel gen, dat is alles." Precies, dat is d« kwestie! Het bestudeeren van de historie van Bel gië en den huidigen oorlog had de heer Neuray overtuigd, dat de vrijheid van de 8chelde onmisbaar is voor de verdediging van België. „Langer dan een jaar heb ik deze over tuiging in de „XXe Siècle" uitgesproken, daarbij de bekende opvatting van Banning samenvattend en besprekend. Baaning was van meening, u weet dat natuurlijk, dat het bezit van Zeeuwsch-Vlaanderen noodig is voor de verdediging van rsntwerpen en onze noordelijke grens. Z.,n meening weergevend (XAe Siècle van 3 Juni 1915) echreef ik woordelijk: „Bezit is misschien overdre ven, want het kan in niemand gedachten op komen wat dan ook met geweld aan een be vriende na.ie te ontrukken." Neuray erkent dus, zoo toekent de L. H. hierbij aan het annexatie-plan een jaar lang te hebben „saamgévat" en „be sproken". Eén keer heeft h.j daarbij aange- teekend, dat een gewelddadige uitvoering ervan „misschien" wat overureven was. W eiken inuruk dergelijke listige journa- na.istiek op z,jn puoiieK moet maken is Neuray ais ouu-geuiende in de pers natuur lijk volkomen klaar. Thans beperkt hij zich tot den wensch, dat Neder .and aan België de vrije vaart, ook voor oorlogsschepen, op de Schelde zal toe staan. Dat zou, zegt hij, zulk een „hartelijke ver».antihouding" tusschen de beide naties geven. Onuersteld, dat deze mogelijkheid uitvoer baar was, en andere nationale of inter na. iona.e beiangen er zich niet tegen zou den verzetten.... meent de heer Neuray dan, dai de in uitzicht gestelde „hartelij ke verstandhouding" de vergoeding zouzijn, waarmee Nederiand in ruil vocur eene zóó gewichtige concessie zich moeten tevreden stellen? SPREKEN, MAAR OOK doen. Door het bestuur van den Wcatirieschen Land dag is aan ZeerEerw Heeren pastoors, hoofden van scholen en bestuurders van organisaties een circulaire gezonden, waarin herinnerd wordt aan de conclusies, aangenomen door den Land dag op 22 Mei te Wognum gehouden. Als middelen om deze in practijk te brengen, noemt het bestuur: le. Het verspreiden van biljetten over de Zon dagsrust, aan te brengen in kerkportalen,-scho len, vereenig ingsgebouwen enz. 2e. De plaatselijke vereenigingen worden op gewekt op de e.v ledenvergaderingen als con clusies te doen aannemen: niet op Zondag ter markt te gaan, noch om te handelen, noch om te zien; ook niet op Zondag naar de stad te gaan om te koopen, zaken te doen, of tot het bijwonen van vergaderingen, voorstellingen, kermissen of feesten; geen vergaderingen te houden op Zon dag en te ijveren voor winkelsluiting op dien Nog vraagt het comité verder: door de propa- gandaclubs lectuur te laten verspreiden ter ver meerdering van godsdienstige kennis, het oprich ten van cursussen ter uitbreiding van godsdienr stige en sociale kennis en het schikken van den werktijd zóó, dat 'a Zaterdagavonds gebiecht kan worden. Vereenigingen, die niet uit zich zelf het resul taat hunner besprekingen melden, zullen een des betreffende vragenlijst ontvangen. Ln 't vooruitzicht is gesteld een actie bij de gemeentebesturen ter bevordering van de Zon dagsheiliging UITVOER VAN VLEESCH. Bij het bestuur van den Boerenbond is van de regeering bericht ontvangen, dat binnenkort con senten voor den uitvoer van vleesch aan land- bouwvereenigingen zullen worden verleend. Het ligt in de bedoeling deze maandelijks te ver strekken. Gasvergiftiging. Vrijdagnacht hoorde mej. de wed. C. V., wonende op de 2e ver dieping van het pand 123 aan den Aart van Nesstraat te Rotterdam, op de 3e verdieping, waar haar schoonzoon niet zijn gezm woont, iets vallen. Onraad verinoedenue, ging zij naar boveu en zij vond daar haar dochter op den grond en haar schoonzoon op het bed liggen, beiden bewusteloos, ter wijl zij een sterken gaslucht waai nam. Nadat zij door opeusehuiving van de ramen verscke lucht had doen binnenstroomen, kwam haar schoonzoon spoedig bij en na een kwartier zijn vrouw. De geneesheer, die inmiddels <loor de huren was gewaar.- chuwd, achtte den toestand van beiden buiten levensgevaar. Het blijkt, dat op de le verdieping een gas slang van een comfoor was afgegaan en dat het gas naar boven was gestegen. Duur speelgoed. De heer VI. uit Elle- woutsdijk verloor op weg naar de haven een briefje van 60. Er werd natuurlijk druk naar gezocht. Toevallig viel de aandacht van een der zoekenden op het papieren scheepje van een kleinen jongen. Hij ont dekte daarin het gezochljc papiertje. Het jongentje keek vreemd op dat zijn scheepje zoo de aandacht trok, maar was wat in zijn ,-chik over de grootte som waarvoor hij het kon verkoopen. Waar blijven de gonden tientjes? Sedert 1875 waren de geldprijzen van den kaats wedstrijd, die jaarlijks te Franeker door de permanente eominissie gehouden wordt, steeds eenige gouden tientjes. Deze werden in een netje in nationale kleuren aan de winnaars uitgereikt. Dit jaar moet hiervan worden afgeweken, want nergens zijn gou den tientjes te krijgen. Bezweken. In het ziekenhuis te Rotter dam is overleden de 63-jarige juffrouw, die "jilang.T aldaar in hare woning tengevolge van het in brand geraken barer kleederen, ernstige en nitg-ebreide brandwonden beko men had. Naar men zich herinneren zal, .trachtte zij de vlammen van een in brand geraakt kooktoestel met haar japon te dooven. Brandwonden bekomen. Zaterdagmiddag ontstond brand in eeu woning aan de Kui perstraat te Schevemngen,' doordat een pot was op een petroleumtoestel te warmen was gezet en vlam had gevat. Twee 'vrouwen, moeder en doehter, kregen ernstige brand wonden. De doöfcter wilde met brandende kleerou de trap ai'&nellen, doch werd tegen gehouden door een brandwacht, wien het gelukte het vuur aan haar klcederen te blus- se.hen. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse om hulp te verlcenen. De brand-- weeil'uideu \vadidou inmiddels al r«cil& voor- loopt ge hulp geboden. De moeder bleek brandwonden te bobben bekomen aan beide banden, de dochter aan beide handen en aan den rug onder den rechterschouder. Bei der toestand is bevredigend. HAARLEM. GEMEENTEZAKEN. Woningbouw. B. en W. adviseeren goedgunstig op een verzoek van de woningbouw vcreeuigmg „Spaarnoog" om het aan haar verleende voorschot op 168.050 te brengen. De plaatseljjke schoolcommissie. De plaatselijke commissie- van toezicht op het lager onderwijs deelt mede, dat door haar opnieuw is besloten oui het aantal le den harer commissie uit te breiden en van 27 op 30 te brengen, het maximum aantal ifdcii genoemd in de voor de comm. geldende verordening. Voor de drié te benoemen le den werden de volgende aanbevelingen in gediend:" A. 1. H. Wieringa; 2. A. H. Broos. B. 1. Mevr. J. C. Mulder—van der Laan; 2. Mevr. A. E. H. de GraafWüpperinaun. C. E Mevr. J. D. M. van Scbuylenburg— van den Biceen; 2. Mevr. A. M. F. van Die ren BijvoetHaakman van den Bergli. Onderwijs. De heer G. Blok verzoekt mot ingang van 22 Augustus eervol out»lag als onderwijzer aan de school voor M.U.L.O. no. 2. EEN DUURTETOESLAG AaN HET E. S. M.-PEESONEEL. Aan het E. S. M.-personeel is namens de Directie bekend gemaakt daf met ingang van den len Augustus 1916 tot nader aankondiging aan ambtenaren en beambten een duurtetoeslag op de bezoldiging zal worden uitgekeerd, over eenkomstig de hieronder volgende bepalingen: A. Aan ambtenaren: 1. Gehuwd: 10.— per maand; 2. ongehuwd: a kostwinner van ouders, f 7.50 per maand; b. geen kostwinner Til>tl maund. Voor eik kind te zijnen laste, etwelk nog niet den leeftijd van 16 jaar bereikt heeft, ontvangt een ambtenaar bovendien f 1 per maand met een maximum van f 3 B. Aan beambten: 1. Gehuwd: f 2.— per week; 2. ongehuwd: a. kostwinner van ouders, f 1.50 per week; b. geen kostwinner f i._ per week. Voor elk kind te zijnen Jaste, hetwelk nog niet den leeftijd van 16 jaar bereikt heeft, ontvangt een beambte bovendien f 0.25 per week, met een maximum van f 0.75. VC eduwnaren, die een huishouding hebben, worden ter bepaling van den toeslag gelijkge- steld met gehuwden; zij die wel kinderen heb- ben, maar bij ouders inwonen en tevens kost winner van ouders zijn, worden gelijkgesteld met kostwinners en ontvangen bovendien de toelage voor kinderen; zij die geen kinderen hebben, worden gelijkgesteld met ongehuwden, al of niet kostwinner Gemobiliseerden die nu reeds voor eene uit- keering van 7/10 hunner bezoldiging in aan merking komen, ontvangen 7/10 van den hier boven vermelden toeslag. Ter bepaling van het aantal kinderen, waar over de toeslag moet worden berekend, ontvangt elk lid van het personeel een fomnlier ter invul ling, hetwelk uiterlijk 25 Juli a.s. aan het bureau van den betrokken afdeelingschef moet worden ingeleverd. Noot: Ter toelichting van de finantiëele gevolgen voor de Maatschappij van de in den loop van dit jaar genomen besluiten ten behoeve van het personeel zij vermeld dat: lo. De extra loonsverhooging van 1 April 1916 in totaal over het jaar gerekend zal be dragen f 5.300.—. 2o. De duurtetoeslag op 17 Juni 1916 heeft bedragen f 5,100.3o. Deze duurtetoeslag, ingaande 1 Augustus zal, indien deze een jaar zou worden, voortgezet, een bedrag kosten van ongeveer f 42,000, waaruit blijkt, dat, behalve de onder 2 genoemde toeslag, van 1 Aug. a.s af door de maatschappij pl. f 4,000 per maand aan duurtetoeslag boven het gewone loon wordt uitgekeerd. DE E. S. M. Naar aanleiding van hot „Allcdagje" .van gisteren over de rusttijden van het perso neel bij de E. S. M. ontvangen wij nog] eenige inlichtingen die de zaak van anderen kant belichten. Tegenover de voorstelling die wij gaven van het dienst doen op vrije dagen staat volgens dezen zegsman het feit, dat vele employé's der E. S. M. zich. juist vrijwillig opgeven om op den vrijen dag dienst te doen, wat in deze abnormaLe tij den zeker een voordeeltje oplevert. Als er op den vrijen dag dienst gedaan wordt, be taalt de E. S. M. u. 1. een extra dagloon met 25 pGt.,- des Zc --lags zelfs 'met 100 pCt. toeslag, iets wat geen enkele andere Maat schappij doet. Voorts is er op dit oogenblik een groot aantal zieken, zoodat onze zegs man vermoedt dat de Directie slechts nood- geuwongen tot deze maatregelen overgaat, wij meenen verplicht te zijn, na hetgeen wij gisteren mededeelden, ook deze niee- ning een plaats te moeten geven. EINDEXAMEN H. B. S. Voor het eindexamen H. B. S. met vijf jarigen cursus in Ncord-Holland slaagden heden alhier voor groep H: W. F. K. Gouwe, Alkmaar; E. C. S. Kip perman te Helder; W. Slotemaker te Alk maar; J. F. Kippermau te Helder; VV. F. Stoel Wzn. te Alkmaar; Tj. Ballier te Zaan dam; W. K. P. Tegel te Alkmaar; D. Bos te Zaandam; A. M. Haas te Hoorn; mej. M. T. \V. Holtland te Zaandam; R, N. Idema te Hoorn; M. J. J. Oostenbrink, Amsterdam; W. A. Colien Tervaart, J. A. M. Temminck, M. O. Teves, W. M. E in, C. jj, varl jsTiel, J. Oh. E. W. v. Stirum en ti. 1). Swanenburg de Veya, allen te Haarlem; van Rossum, Hilversum, P. M. Adriaanse, Alkmaar. lil li'. af S| l \i, Geboren: 21 Juli. d. van B. Tjeertes v. Minnen. z. van O. S. van Dijckv. <L A uw era, 22 Juli. d. van H. v. d. Berg Nellestijn. Overleden: 20 Juli. P. A. de Bont, "23 jaar, Roosveldstraat. 21 Juli. O. J. 2 j., d, van J. L. Melchior, Groendaalsteeg. G. Nielen, 66 j., Zijlstraat. V. Jaunez, 78 jaar, Kamperiaau. BUITENLAND. WASHINGTON, 22 Juli. De AiuerikaauHtbe regeering overweegt eëïï verzoek van Neder- land om gezamenlijk op te treden tegen be paalde maatregelen van de geallieerden, in bet bizonder het aanbonden der brieveu-maiis. Naar vernomen wordt staat de Amcrikaansche regeer.ng aan de zijde van het standpunt der Nederlandsche. BINNENLAND. Men seint ons uit Den Haag: Alhier heeft plaats gehad c-en door ruim 200 reeaeis bezochte vergader:ng van de „Keeders Verteniging voor de Nederlandsche Karingvis- scüerij", naa. aanleiding van de uit Engeland omvangen berichten tex "zake het oporengen van iNedenandschc haringschepen. De voorzitter deelde mede, van veriegenwoor- digeis der Vereeniging m Londen, telegrammen te henoen ontvangen, meldende, dat de Lngeisctie Regeering reeas oü schepen in besiag heeit ge nomen en de bedoeiing heeft alle Neaerlanasaie visdursvaar tuigen in beslag te nemen en voor kei R rij zenhof te brengen. Verder dat die Regeering de aankoop van haring niet wil ov rwegen maai wel wil treden in een vergoeding voor net opieg- gen van de vloot op den grondslag van den ge wonen jaarwinst De voorzitter meende dat ernstig geprotesteerd moet worden tegen deze vernedcr^de behande ling, waardoor aan het Nederlandsche haring- ixxaiji de vrije visscherij in de vnje 00rdzee wordt verboden! Lr heerschte ter vergadering V€1'bitterde Stemming tegen Engeland en ®et alge;ncenc stemmen wertt een motie aangenomen waarin ge protesteerd wordt tegen de bedreiging van de nngeische regeering aan de Nedenanusehe vts- scaerij en geeischt wordt vrijlating van schepen, schadevergoeding voor de geleden vernezen en vrije ongeni'nderde visscherij. Deze mode zal ter kennis van het Ministerie van Bunenlandsche Zaken en van de Engeische autoriteiten worden gebracht. Men meldt ons nog uit IJmuiden: Naar wij vernemen bevindt zien een delegatie uit de reeders te Engeland om te trachten niet de Engeische regeering tot een vergelijk te komen, ten opzichte van de vischvangst. De Engeische regeering is aangeboden 40- pCL van de vangst je verkoopen, maar de Engeische regeering heefi j! aanbod van de hand gewezen en is niet eer- T,Snt^ tot onderhandeling dan nadat de getieeie Nederlandsche visschersvloot is opgelegd Daarna zouden van de Engeische regeering voorsteden te wachten kunnen zijn om de iee- dertjen een vergoeding toe te kennen van bet jaarlijksche verlies. Men verneemt verder dat elk visschte»». vaartuig dat zich oj> dp*» «fc>. Engeische regeering zal wogdon aan^b»»- den. Men meldt ons uit Rotterdam: De Zeemansvereeniging „Volharding" beeft aan het Engeische gezantschap te '3-Gravenhage een telegram gezonden waarin wordt geprotes teerd tegen bet ia beslagnemea yan onze vis- schersvaartuigén, hetgeen leidt tot werkloosheid van meer dan 10.000 arbeiders. Zij protesteert ernstig tegen deze ongehoorde recht-schennis.-die gepleegd wordt door eene re geering, welke iich nog wel voorstelt als de be schermster der kleine staten! BLOEMEN DAAL. Dr. D. Bakker f. Zondagavond om half acht is Dr. Dirk Bakker, die al sedert eenigen tijd ernstig ziek was, in den ouderdom van 69 jaren overleden. De Bloemendalers zullen dit met leedwezen vernemen. Want Dr. Bakker was hier zeer popu lair. Dat bleek wel bij het jubileum, dat hij voor kort gevierd heeft. Voor het „Witte Kruis" alhier is de overledene alles geweest. De oprichting van het Dr. Bakker-fonds en zijn benoeming laatst tot eerelid der afdeeling waren er bewijzen van Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Herkens, Do Witatraat No. 10, te Haarlem, een koperen benzinebusA. E. Beekman, Blóe- mendaalscheweg 83, te Bloemendaal; een roode baarstrik; M. Hilbrands, Bloemendaalscheweg 81, te Bloemendaal, een gouden lorgnet in zil veren doos; Strubbe, SchalJjburgerkade 53, te Schoten, een schroeverdraaierJ. R. Stunt, Zijl weg 34, tc Overveen, een bril; C. F. Visse, Zandvaartpad 2a, te Overveen, een liondenhals- band waaraan een pénnng; J. A. Langeveld, Gastbuslaan 24, te Haarlem een gouden damesr ring, waarin 2 letters: B. W.j aan het bureau vana politie te Overveen, een olielampje, een boschstoeltje, een pet, een riem, een zwarte rijg schoen, een paardedeken, een rijwielpomp, een schaartje, een radeermesje en 2 sleutels. Bij mevrouw Slèeswijk, Rustenburgerlaan 3, te Bloemendaal, is komen aanloopen een kat. IJMUIDEN. Een zeeg'evceht. Men meldt ons uit IJmui den De bemanning van een Zondagavond hier aangekomen Katwijksclien baringlogger, deelde mede, op Dinsdag jongstleden nabij de Schotsche kust getuige te ziju geweest vau een ontmoeting van drie gewapende En geische stoomkorders, waarschijnlijk pa- tfeuille-vaartuigenij, met een paar Duiffcche dulkbooten, na welk samentreffen een regel matig zeegevecht ontstond. Van beide zijden werd hevig gevochten. De duikbooten be haalden teii slotte de overwinning. Deze duikbooten schoten met zware granaten, van welke één niet ver van den logger in zee te recht kwam. Men had ééu korder in brand zien schieten en later zien zinken, doordat een gTanaal het schip in den boeg trof. Al vechtende vluchtten de twee .andere stoom- kerders, achterna gezet door de duikbooten, zood'at men van den haringlegger af den ver deren afloop niet had kunnen waarnemen. Men meent gezien te hebben dal één der stoomkordere de vischletters van Aberdeen droeg. Loggers als bout-visschers. De vier Katwijk- sciie liaringJoggors „Vooruit," „Jan," „Amiei- tia" en „Noordzee VII," welke gisterenavond alhier binnenkwamen, hadden aile een partij ge- zaagd kout yoborgeu van eene lading u.it een Zweedsch stoomschip (waarvan do naam onbe kend), dat nabjj de Schotsche kust op last van een Di&tache duikboot de lading overboord had moeten werpen. Een opvarende van één dezer log'gers, deelde mede, dat men Vrijdagmiddag op ongeveer 130 mijlen va.n de Schotscfce kust risschende was, toen men een ^weedsch houtbobtjo van onge veer driehonderd ton had zien passec-ren. Even later werd deze boot door een Duitsehen onder zeeër aangehouden, waarna het stoomschip bij draaide. Gedurende eenigen tijd zag men niets gebeuren, totdat men meer in de nabijheid kwam en bemerkte, dat het stoomschip met alle maeut do houtladmg overboord wierp. Dit duurde van des middags drie uur tot ongeveer elf uur des avonds, waarna het sc-hoomachip blijkbaar vrijgelaten werd, want het verdween uit het gezicht. Naar de hoeveelheid van liet drijvende hout te oordealen meende men, dat het schip- waar schijnlijk de goheole lading heeft moeten lossen. Men haastte zich om het hout zooveel moge lijk te bergen en de zegeman meende dat ook andere loggèrs wol met geborgen lading zullen binnenkomen. Zooals gezegd, had men den naam van het stoomschip niet kunnen opnemen, doch had alleen geconstateerd, dat het een Zweedsche hoot met twee masten was en met een wit ge schilderden schoorsteen met zwarten top. Ingebroken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag,hebben tot nog toe onbekenden poging gen aangewend om door inklimming in het kan toor der Algemeene Visscherij Maatschappij eens flink hun slag te slaan. Door middel van een ladder die van een bouwwerk was wegge nomen hebben zij een plat weten te bereiken, waarna zij zich door opschuiving van een raam toegang konden verschaffen tot het kantoor. Hier werd alles doorzocht en werd getracht de brandkast te foTceeren wat niet gelukte.' Een bedrag van 30 gulden dat in oen lessenaar werd gevonden, benevens eenige sigaren werden medegenomen. Do politie die de zaak onder zoekt heeft gegronde vermoedens op een paar hier rondloopenden. ALKMAAR. Personalia. Te den Haag is geslaagd bij hot examen der Nederlandsche Toonkunste naars vereeniging voor solozang de heer J. G. Kuiper, van hier. HA AID ^IMMERMEER. Gesnapt. Door den brigadier der rijksvoM- tacht te Hoofddorp werd de hand gelegd op een heerschap dat er zijn werk van maak te in verschillende hotels goede sier te ma ken om daarna zonder betaling te vertrek ken. Ook de eigenaar van. hotel „De Beurs" schijnt er op deze manier te zijn ingeloopen. Later is gebleken dat de jonge man die zich Verhagen noemde een valschen naam had opgegeven en eigenlijk genaamd was E. K„ alsmede dat in het Politieblad zijn opsporing was gevraagd als verdacht zijnde van oplichting, valschheid in ge schrifte en verduistering van een rijwiel. Hij ie ter confrontatie opgezonden, HALFWEG. Ernetisj on^luk, Zaterdafimiddagi. trof den vrachtrijder W. A., wonende aan den Lijn- derdijk te Haarlemmermeer een ernstig on geluk. Door het schiftig worden van een der paarden dat haag wm van den tram, ge raakte de voerman en een der paarden op den straatweg nabij den Osdorperweg te Halfweg ia den sloot. De voerman die een der wielen over het gelaat kreeg, waardoor dit lichaamsdeel erg is geschonden, werd ten slotte uit zijn benarden toestand gered. Hij werd naar huis vervoerd, waar de dok ter constateerde dat de getroffene twee rib ben gebroken heeft en diens duim verplet terd is. De toestand van den patiënt is, hoewel er geen levensgevaar bestaat, to ernstig. ZANDVOORT. Een vliegmachine geland. Zaterdagmiddag is alhier een vliegmachine gedaald; be stuurder luitenant Colijn, waarnemer luit. Vcorwald. HÏLLEGOM. Raiffeiseubauk. Zaterdagavond had in café „Flora" de Alg. Jaarvergadering plaats der Raiffeisenbank. Na opening door den directei. den heer Th. Jonkheer, werd door den ka»» vei gebracht over den toestand der een.w iiet aantal leden bleef vrijwel sta nair en bedraagd 154. Aan spaargelden en deposito's werd ingeiegu 224.108.68, terugbetaald 213,568,61. Meer ingelegd dan terugbetaald 10,540,07. Saldo per 31 Dec. 191431,660,28, idem 21 Dee. '15. 142,200,35. De leden hebben in Rek Ct. gt stort 105,469,50; opgenomen 92,375,38 Meer gestort dan opgenomen 13,094,11 K. Va de Centrale werd ontvangen 92,790,87; aan dt Centrale uitgegeven 103,591,14 Aan voor schotten werd uitgegeven 93,715,90; idem terugbetaald 81,900. Saldo aan voorschotten. 82.710,90. Totaal der ontvangsten inbegrepen saldi, 659,851,95/4id. uitgaven met idem ƒ628,204,241/2- Totaal omzetcijfer ƒ1,288.056,20. De aftredende bestuursleden werden herko zen, evenzoo de kassier, wiens salaris vastge steld werd op 1000 per jaar plus 250 pen si oenpremie. Van het algemeen gedeelte 3tippen we aan Met voldoening werd geconstateerd dat do in stelling de crisis tot nog toe glansrijk heeft doorgemaakt en de toekomst met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Gewezen werd op de groote verbetering van het kantoor welks ver plaatsing met de daarmede verbandhoudende verbouwing bij den kassier voor een niet onbe- ïiugrijk gedeelte mede oorzaak zijn dat eerst thans de algemeene vergadering kon worden gehouden. NOORDWIJKERHOUT. St. Isldórus. Zaterdagavond vergaderde in de zaal van den heer L. van Hensbergen de Land-- en Tuinbouwarbeidersvereeniging „St .Isidorus", onderafdeeling van den Ned. R.K. Volksbond. De Voorzitter zette uiteen dat het hoofddoel van deze vergadering was om een loonactie op touw te zetten en vroeg daarover de meening der vergadering. Met alg-emeene stemmen werd besloten om de volgende week een algemeene vergadering te beleggen en dan de loonactie te órganï- seeren. De voorzitter zeide daarna dat nu alle aanwezigen hun stem hadden gegeven, maar dat hij nu ook rekemjo op hun steun en dat zij allen propagandisten moesten zijn om op de volgende vergadering zooveel mo gelijk alle arbeiders van Noordwijkerhout naar de vergadering te brengen. Tegen het einde van de vergadering kwam de heei Locrakker van Hillegom, die een rede hield over loonactie. Hij bracht eenige punter naar voren en zeide welke resultaten be liaald waren bij onze omliggende plaatsen met een goede georganiseerde loonactie. Hij zeide met blijdschap te hebben vernomen van den voorzitter dat'hier ook alle aanwe zigen voor de loonactie waren; epr: spoor de dan ook allen aan om de vólgende week alle arbeföers naar hier te krijgen. SCHAGKN. Gemeenteraad. Woensdag des voormiddags 10 uur vergadert de gemeenteraa-d. De agen da behelst o.m. eeD voorstel tot verhooging van den gaspriys, ZIJPE. Een raadsvacature. De heer Th. E. J. OldenzaaL lid van den gemeenteraad van de gemeente Zijpe, woonachtig te Sehager- brug, is op reis plotseling te Arnhem over leden. DE LICHTING 1907 DER BEREDEN WAPENS ENZ. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald dat op 28 Juli a.s. de dienstplich tige onderofficieren, korporaals en manschap pen der lichting 1907 van de bereden wapens, de pantserfort-artillere en de torpodia ten, voor zoover zij dit zelf wensohen, in het gemot van onbepaald klein verlof moeten worden gesteld. Aan hen echter, die in vasten dienst zjjn vam Staat, Provincie of Gemeente, mag niet wor den toegestaan, onder de wapenen te blijven. Dienstplichtigen, die om eenige reden op de bovengenoemden datum niet met verlof wen sohen te vertrekken, kannen op ieder gewild tijdstip, wanneer zij daartoe den wensch te ken nen geven, alsnog in het genot van verlof wor den gesteld. Het staat den met verlof vertrokken dienst plichtigen vrij, OP ieder gewild tijdstip, weder onder de wapenen terug te keereneens onder de wapenen teruggekeerd zijnde, kan een her- niuwd verlof eerst worden verleend nadat eene maand onder de wapenen is doorgebracht. Aan de verlofgangers kan worden vergund, mits voor eigen rekening reizende, reeds in den avond van 27 Juli e.k. te vertrekken. HET AUTO-ONGELUK. Aangaande dé slachtoffers van het' auto ongeluk op de Van Merlenlaan onder Heem stede vernemen wij, dat Zaterdagnamiddag de beide dames die in de Mariastichting wordea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2