DAGBLAD voor MOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM I DE OORLÓG. TELEGKARAMEN THEOD. G. v. DUSSELDORP 5 Earteljorissbaat 5. - Itlèm 2144 Flanel Oosfuuens W. TWEEHÜIJSEN BINNENLAND KORTE BERICHTEN Ifatt hedenmorgen f Geki dinsdag 25 Juli 1916 4lste Jaargang Oit nummer bestaat uit twee bladen. EÈKSTE BLAB. Issiepcoinits. 1*elefooaaesisMsmeps 1423 ea 2741 HAARLLiSCHE ALLEOAGJES Nü 1994 agenda. .5. Een lecfe. rS H die voor d® Aan bet Fransche Somme-front worden de krijgsbedrijven belemmerd door het ongunstige weer. De enkele door de Franschen bij Suzecourt en ten westen van Vermand-Ovillers ondernomen kleine acties, ten westen van de Sonnme, misluk ten in het Duitsche vuur VERSPREIDE BEES i i c N casement. EEN GEVECHT OP DE NOORDZEE. 3034 BARTELJORtSSTRAAT 27 ...Te/cfooo 1770. Wï4te Schoenen Gekleurde Schoenen WMLEMSCHE COORUT ABONNEMENTSPRIJS Per maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) /T.60j voor de overige plaatsen in Nederland per post t 2, per week voor Haarlem ea de agentschappen 0,l25j afzonderlijke nummers ö,05. h PRIJS der ADVERTENTIËNi EEN NIEUWE „VREDESSPELD". Zooals reeds door een paar berichten in onze krant den lezers bekend zal zijn, zal de „Ned. Anti-oorlogsraad" op 1 Augustus a.s. een soort betooging organiseeren door hier en daar op tochten ie houden, een „vredesspeld" te verkoo- Pen enz. Eigenlijk begrijpen wij niet goed, wat men hiermee vóór heeft. Is er iemand in ons land, die niet in het al gemeen is „tegen den oorlog" en deszelfs gruwe len? Is er iemand in ons land, die niet snakt naar het «inde van dezen ontzettenden krijg? Zóó er iemand wezen mocht, die niet naar den vrede verlangt, denkt deze Anti-Oorlogsraad dan zoo iemand te bekeeren? Enfin, onschuldig is de liefhebberij zeker, en al weet men dat wij niet in alles kunnen mee gaan met de wijze waarop de Ned. A. O. R. die een soort van algemeene broederschap en algemeene menschenliefde predikt optreedt, wij kunnen- toch zonder bezwaar, als ons dat ge vraagd wordt, op 1 Augustus a.s. nóg eens too- nen dat wij „voor den vrede" zijn. Nóg eens: want merkwardig is dat de nieuwe vredesspeld van den N. A. O. R. (die door de firma van Kempen wordt gemaakt) wat de voor stelling betreft als twee druppels water overeen komt met het vredesspeldje, dat een goed jaar geleden ten bate van de R. K. Tuberculosebestrij ding werd verkocht, en dat door Brom te Utrecht was oniworpen! 26 JULI. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Hoofdbestuur Volksbond half 9. Statenzaal Prinsenhof 1K uur Ge meenteraad. Groote Kerk 8 uur Kerkconcert Tilly Koenen en Louis Robert. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79— geopend eiken dag van 10--o uur tegen betaling van 25 cente. Uitgezonderd Zater dagen en B.-K. feestdagen. He Eugelscho gezant, Sir Alan Johnstone, heeft een snibbig lesye gegeven, in zeer dui delijke bewoordingen, aan zijn vrienden en Diedewerkers in dezen oorlog: „Do Tele graaf" en consorten, niet te vergeten den in Hngeland zoozeer gefêteerden teekenaar van «Be Telegraaf", den heer Baemaekers. De Ned. Zeeimansver. te Botterdam, een Werklied enorganisatie, had (zooals men Weet) in begrijpelijke verontwaardiging over detyraunieke en tegen alle recht indrui- Sebende oekase's van Engeland, dat zoo waar de vrije scheepvaart op de vrije zee aan een vrij, neutraal volk verbiedt, aan dien gezant een briefje gezonden van protest, waarin gesproken werd van „wille keurige maatregelenv" van „rechtssehennis" enz. Dezo woorden, die volkomen op bet geval staan, en nog héél zacht kunnen worden ge noemd, behoorden echter inderdaad niet gebruikt te worden tegenover den gezant ®ener, officieel nog met ons lan „bevrien de" mogendheid. Sir Alan Johnstone maakt daar dan ook terecht aanmerking op, en vertelt op den ^igenaardig-koel-hooghartigen toon, die den Angelschen eigen schijnt te zijn, dat „zulke «bewoordingen niet gebezigd behooren te «werden bij het doen eener mededeeling pan »>den geaccrediteerden vertegenwoordiger «eener bevriende mogendheid in dit land.' Zeer juist. De Itotterdamseke zeelui ech ter wegen hnn woorden niet op een goud schaaltje. Maar het is te hopen, dat de hoeren Rae- Diaekers, Koldert c.s. dit hooghartige lesje ven hun vriend Sir Johnstone eens ter harte zullen nemen. In „Do Telegraaf" en dergelijke bladen wordt dag in dag uit op de meest ergerlijke Wijze een evenzeer „bevriende mogendheid." in woord en beeld uitgescholden. Het woord is niet te sterk. n n's fdeUalleen de „hier te lande ge- '-Cr.-'.hteorde vertegenwoordigers" van die ^'ovriende mogendheid" worden daar (met vel sterker bewoordingen dan de Rotter- 'Dsche zeelui gebruikten) aangevallen, Dip»1 op d-e mecfd grove, walgelijke en ge- De wijze worden door dat blad, zijn oemde medewerkers en zijn teekeuaar .lftk de vorstelijke personen van diezelfde cvriende mogendheid" belasterd, minst Beuomen beleedigd. jif>iifrnl«eeft tot dusver menig weldenkend ^L tiwfrM'°nderd' dat er op dit punt niet eens een terechtwijzing is Bekomen van onze regeringspersonen. Daarom is het des te meer verhliideud ren Holdert c.s. toeh wol zeer l)ftf,v>1,n,i,00„ ^oet wezen, nu zoo koehhooghartïg vïteU de plicht is van een neutrale tegenover „bevriende mogendheid." Sir Alan Johnstone geeft in weinige «morden hier een lesje, dat niet alleen'de Ie leemansvereeniging, en zelfs niet nl- en zijn consorten, maar 'sonze Nederlandsohe autoriteiten Den in hun zak steken! OVERZICHT. Wie had bij het uitbreken van den grooten wereldbrand zich kunnen voorstellen, dat het een worsteling van jaren zou zijn, welke wij tege moet gingen. En toch, over slechts weinige dagen beleven wij reeds den tweeden oorlogs-jaardag. Welk een spanning, welk een angstig wachten was dat, die laatste Juli-week van 1914, toen Oostenrijk (23 Juli) zijn ultimatum aan Servië had gesteld. En daar met één slag zaten wij middenin tus- schen de oorlogvoerende partijen. De ultima tums-enoorlogsverklaringen volgden elkaar op den voeten wie in die dagen de verwachting uitsprak, dat de oorlog lang, of zelfs dat de oor log tenminste een half jaar zou duren, hij werd bijna uitgelachen. Zulk een moorddadige, zulk een ruïneerende oorlog kon niet van langen duur zijn, zoo meende men algemeen. Maar „men'! heeft mis gerekend: reeds twee jaren woedt de grijg-en voor vrede is, naar het schijnt, nog weinig kans. 't Is alsof de oor logvoerenden spotten met het vredesverlangen der volken. Hoe meer de neutrale volkeren in actie komen voor den vrede, des te verwoeder wordt de strijd. Nog pas zijn de geallieerden hun groot, zich over alle fronten uitstrekkend, offensief begonnen; een offensief dat alleen reeds naar herhaaldelijk is aangekondigd van langen duur zal zijn. En de voorzegging, dat vooral het offensief in het Westen lang zal duren, schijnt wel in ver vulling te zullen gaan, zoo langzaam vordert daar de strijd. Thans weer melden de berichten slechts twee kleine wijzigingen op het Buitsch- Engelsche front. De Engelschen hebben namelijk bij het Foureaux-bosch en in de richting -van Guillemont (altijd die zelfde namen!) eenig ter rein gewonnen, terwijl de Duitschers overigens in krachtige tegenaanvallen het offensief hebben gestuit. Er schijnt ook weer meer beweeglijkheid te ko men op het Oostenrijksch-Italiaansche front, waar voornamelijk de Italianen de leiding heb ben. Op verschillende punten komt het herhaal delijk tot infanterie-acties en al zijn de vorderin gen niet groot, telkens komen de Italianen toch hier en daar weer vooruit en hernemen zij stukje voor stukje het in het Oostenrijkscr offensief ver loren terrein. Van het Oostelijke front ook van het noor delijke deel, ten zuid-westen van Riga, waar de Russen pas een nieuw offensief zijn begonnen geen vermeldenswaardige berichten. Eenige meerdere werkzaamheid der duikjbooten valt waar te nemen in Noord-, Oost- en Middel- landsche Zee; hetgeen zeker ook verband houdt met de Engelsche vrijpostigheden jegens de nèu- trale visscherij. Sir Roger Casement's beroep op het Hooger- huis is geweigerd Zijn doodvonnis zal dus moe ten worden voltrokken.... Of er zou nog een beroep op den koning om gratie moeten worden gedaan. Amerika schijnt niet van zins te zijn zich langer het ringelooren der' neutralen door Engeland te laten welgevallen. Er heerscht ernstige ontstemming te Washington over de zgn. zwarte lijst en men wenseht dat de regeering der Ver. Staten krachtige maat regelen zal nemen om de belangen der neu tralen te be&chremen. Ontstemming over de zwarte lijst. In de Vereenigde Staten, neemt, zoo meldt -een correspondent van de „Times" te Washing ton, de ontstemming over de zwarte lijst van handelaars, door de Britsche rogeering opge steld toe. Neutrale mogendheden hebben voor gesteld, dat de Vereenigde Staten de leiding zouden nemen by onderhandelingen over eeni- gen vorm van samenwerking voor represaille maatregelen. De firma's die op do zwarte lijst staan weren zich geducht. De correspondent weet nog te vertellen, dat het protest, dat zal worden ingediend, den vorm zal hebben van een krachtige verklaring omtrent het nadeel Ame rikanen toegebracht met den eisch dat dit na deel zal worden opgeheven en dat hot volgen van een anderen weg als onvriendschappelijk zal worden beschouwd. Ten slotte deelt de correspondent nog mede, dat de Nederlandsche gezant te Washington krachtig de grieven der neutralen naar voren brengt. De Nederlandseho stoomschepen weige ren lading van firma's die op de zwarte lijst zijn geplaatst» Nieuw oorlogstuig. Te Kopenhagen wordt uit Stockholm verno men, dat de Zweedsche marine autoriteiten aan luitenant Hasaelberg hebben toegestaan, op de marinewerf te Stockholm zijn uitvinding van een toestel om torpedo's te besturen, te demon- streeren. 1 wee andere uitvindingen vanluitenant Hasselberg zullen eveneens aan do marinevlieg- school te Cailskrona worden beproefd. De eerte uitvinding betreft de mogelijkheid van verbin ding door middel der electriciteit tusschen een in g-cveeht zijnden vlieger nlet de aarde, terwijl de tweede uitvinding llet bepalen van de rich ting van lucht-torpedo's welke uit vliegmachi nes worden geschoten, betréft. In de bossehen 0p hct Westelyk font. De „times' verneemt uit bet Engelsche hoofdkwartierHet vechten in de bossehen is nldóor versehribkeljji; ia flnderhftlf jaar in liet bezit van die bossehen geweest en hoeft al zijn vernuft gebruikt om ze in staat van tegenweer te brengen, door er loopgraven dwars doorheen te graven, prikkeldraad tusschen de boomen te Hechten, diepe schuilplaatsen te del ven en sterke stellingen op de hoeken en op alle gijnstig geegèn punten te maken. De bossehen zijn gewoonlijk buitengewoon dicht. Wij hebben nu in de krijgsverrichtingen meer dan twintig van die boasolien gezuiverd, terwijl wü door de open dreven oprukten, die ten be hoeve van en bosehbouw en voor lichte spoor wegen m et geboomte gekapt waren. Die dreven waren echter Zooz6èr met gevallen boo men iezaa. en door projectielen omgewoeld, dat zij nauwelijks verschillen van de rest van bet bosclb behalve dan dat de vfcand ze beter met machinegeweer- en klein-geweervuur kan bestrijken. Dat do Engelschen voortgaan met het eene bosch na het andore te zuiveren, is een^bcwijs van de meerderheid van hun soldaten. Een droevige omstandigheid bij hot vechten in het bosoh is, dat het zoo moeielijk is, de gewonden weg te voeren. De „Dcutschland." De „Lokal-Anzeiger".ont leent aan de „Corriere della Sera" het bericht uit Washington, volgens hetwelk het vertrek van de „Deutachland" zou zijn uitgesteld. Sedert 22 Juli ligt een klein Engelsch stoomschip naast de „Deutachland" Voor anker. De U- en mynoorlog. Men meldt ons: Het eerste halfjaar 1916 hebben de U-booten aan de Entente-handelsvloot een verlies van 889.500 register-ton berokkend. Schade door mijnen veroorzaakt is hierbij niet inbegrepen. Een vrouw ter dood veroordeeld. Een jonge vrouw, madame Pfaadt, geboren te Nancy, is door den Franschen krijgsraad wegens spion- nage ter dood veroordeeld. Haar hooger beroep is verworpen. Men wacht met spanning de be slissing van den president der republiek af of de terechtstelling zal plaats hebben of aan de spion gratie van de doodstraf zal worden ver leend, ook en vooral i'1 verband met do gevoer de critiek tegen bet vonnis van Edith Cavelh Nieuwe mobilisatie i« Rusland. Een oekase van den Czaar gelast een byzondere mobilisa tie, ten behoeve van den aanleg van verdedi gingswerken en verbindingslijnen in het gebied van de actieve lege1'3' de geheele manne lijke bevolking van de provincie Astrakan, in Siberië, op 't eiland Sae ia in en in Toerkestan. Van de Muzelmannen van den Kaukasus en uit andere streken zullen abe mannen van 19 tot 43 jaar opgeroepen women. Een tegenspraak nit i-oernenië. De „Lokal Anz." ontleent aan bet Boekarest verschij nende blad „Steagul" eea bericht van gezagheb bende zijdie, dat d© dom mssiseh gezinde bladen verspreide mededeeling dat 30 wagons met mu nitie van Rusland aangckomeu zijn, onwaar is.- Roemenië beeft slecht® gedaan kunnen krijgen, dat de munitie naar de grens kwam,-doch zy wordt voorloppig daar op Russisch gebied op gehouden. HET DOODVONNIS VAN ROGER LONDEN, 24 Jul1- Ue Procureur-generaal heeeft Sir Roger Garment niet toegestaan een beroep te doen op bet Hoogerhuis. ZWEDEN EN DE DITKBOOTFNOORLOG. STOCKHOLM, Juni- Volgens het Zweedsch Tel. Ag-, 18 reC a Cen algemeen bevel uitgevaardigd, om vreemde duikbooten, die zich in Zweedsche wateren bevinden, onmiddel lijk aan te vallen, tenzy zy' aan onzijdige staten behooren of Landelsduikbooten zijn, BERLIJN, 24 Juli. (Officieel.) In den nacht van 22 op 23 Juli hebben Duitsche torpedoboo ten, uitgaande van Vlaanderen, een excursie gemaakt tot vlak bij den Theemsmond zonder 1 vijandelijke schepen aan te treffen. Bij bun te- rugtoehi stootten zij in den morgen van 23 Juli cp verscheidene Engelsche kleine kruisers van do „Aurora '-klasse alsmede, op torpedoja gers. Er ontspon zich een lcort artillerie-ge vecht, gedurende 't welk de tegenstander ge troffen werd. Onze torpedojagers keerden onbe schadigd terug. DE ENGELSCHE EN DE NEUTRALE VISSCHERIJ. KEULEN, 24 Juli. (Part.) Uit Kristiania w ordt aan de ,,lvoimsche Zeitung" geseind, dat volgens een bericht van het blad „Aftenposten" Zondag 100 Engelsche mijlen van Marotinen bij Bergen door Noorsclie visscbers een groot Britsch eskader is gezien, hetwelk een boot uitzette en de papieren en ladingen van ver scheidene stoomtrawlers onderzocht. Dr. OERTEL. f DRESDEN, 25 Juli. (Part.) Naar de „Dres- dener Nachrichten" bericht is de Rijksafgevaar- digdo en hoofdredacteur der „Deutsche Tages- zeitung" dr, Oerteil Zondagavond in Speehts- hausen bij Thauraudt plotseling aan een be roerte overleden. -7«r J UIT DE STAATSCOURANT. By beschikking van' den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, is, op, verzoek, eervol ont slag verleend aan G. O. E. Lignac, als assistent voor do pathologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Da gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 28 Juli a.s. niet plaats hebben. HET NEDERLANDSCHE STOOMSCHIP „MAAS" GEZONKEN. De geredden van het s.s. „Maas" zijn gisteren met het marine-poiitievaartuig „Zee hond" te Vlissingen aangebracht. Het wa ren er 12, waarvan een, een 17-jarige koksjongen, idio bewusteloos was, spoedig kwam te overlijden. Aan do mededeelingen, die de geredden deden is het volgende ontleend: Do kapitein Knook stond op do bru"- Het was 10 minuten vóór acht uur toe°n middenscheeps een hevige knal ontstónd en het schip direct zonk. De kapitein had no- juist tijd zijn reddingsgordel aan te doen maar lag toen ook in het water. Zoo Ur ging het ook de anderen. min6 machinist en do tweede stuur- i arcn juist aan het ontbijt begonnen. o machinist rende naar de machinekamer, kon daar niet meer komen: stoom en look beletten dit en zijn ook de oorzaak, dat M de andere mannen met het 2000-ton groo te. schip, in de golven verdronken. De ramp géoeurde op ongeveer 'één mij] van de Noord-Hinder, maar was gelukkig ook waargenomen door de bemanning van do „Zeehond" die mededeelde dat de boot "in 90 seconden verdwenen was. Na ongeveer een half uur op gordels en wrakbout, vrij ver van elkaar, te hebben rondgedreven, werden allen door de beman ning van de „Zeehond" aan boord gehaald en daar zeer hartelijk verwelkomd. In de eersto plaats werden droge kleeren ver schaft en werd een gewonde matroos ver bonden. Nog geruime tijd werd daar rondgeva ren, maar niemand werd verder aangetrof fen; alleen werd nog wat wrakhout opge- vischt. Over het verblijf aan boord van het marinevaartuig Wadden de mannen niets dan lof. DE TOESLAG OP DE CONSUMPT IEMELK. Naar aanleiding van het intrekken van den toeslag op oonsumptiemelk door de Kaasvereeniging, heeft het bestuur van de aideelmg Melkbezorging van de Nederland- scho Melk-hygiënische Vereeniging audiën tie aangevraagd bij den minister van Land bouw, omdat de motieven, die de Kaas ver eeniging opgeeft, n.I. lagere kaasprijzen, niet juist zijn, en als gevolg de prys voor bet publiek zal moeten stijgen. I>E MIDDENSTAND EN DE LEVENS MIDDELEN DISTRIBU TiE. Te Leiden heeft zich gevormd een Bu reau van den Handeldrijvenden en Industri- eelen middenstand, samengesteld uit verte genwoordigers van de verschillende veree* nigingen van handelaren en winkeliers in levensmiddelen en -benoodigdheden. Het Bureau stelt zich ten doel bevorde ring van de algemeene en bijzondere belan gen van den middenstand, voornamelijk door bespreking der moeilijkheden inzake de dis tributie. Getracht zal worden deze moeilijk heden zooveel mogelijk uit den .weg te rui men door overleg te plegen en samenwer king to verkrijgen met de autoriteiten, die dp distributie-regeling vaststellen. ABSENTEÏSME VAN KAMERLEDEN. Over het feit, dat Woensdag de Twe.de Ka mer-vergadering niet kon doorgaan bij ontsten tenis van het vereischte aantal leden toomt "„Het Volk" aldus: „Het geval gaf bij de aanwezigen heel wal consternatie. Laat ons hopen, dat óók de heeren, die zich op Scheveningen amuseerden of met hun eigen zaken bezig waren er niet onbewogen onder zullen blijven en dat dan ais gevolg daarvan zoo'n demonstratie van plichtsverzuim en lusteloosheid zich niet herhaalt. Want de hee ren mogen het wèi bedenken: Zoo'n voorval draagt er allerminst toe bij om in het land het aanzien van de volksvertegenwoordiging te ver- hoogen." Voor de 11 van de 15 sociaal-democratische afgevaardigden die Woensdag afwezig waren -ongetwijfeld een aangename lectuur. GEBREK AAN BLOEM. Te Rotterdam kunnen de bakkers geen in- landsebe bloem meer bekomen, zoodat denkelijk daar binnen enkele dagen bij verschillende bak kerijen geen wit brood meer te verkrijgen zal zyn. ENGELAND'S ONGEHOORD OPTREDEN. De Nederlander komt met verontwaardi- ding op tegen de „flagrante recbtsschennis" door de Engelsche Regeering tegenover ons land gejileegd inzake de aanhouding van onze visschersschepen. Ze schrijft en stelt daarmede duidelijk in. het licht wat Enge land s ongehoord optreden inhoudt: Engeland maakt zich thans meester van onze isschersschepen, geladen met o n- ze.visch, gevangen in onze zee (want de zee behoort aan allen) en die dus va ren naar onze havens, waar de visch te koop. wordt aangeboden, op on ze markt, dus niet aan vijanden van Engeland, maar aan de gebeele wereld, zoodat, als En geland Duitschland die visch niet gunt, het die zelf koopen kan. Van oorlogs- noodzaak kan dus bij geen mogelijkheid sprake zijn. Engeland ontneemt derhalve aan onze bevolking wat haar eigendom i3. On ze visschers mogen niet visschen in da Noordzee zonder Engcland's permissie. Met hetzelfde „recht" waarmee Engeland ona onze visch afneemt, kan het een leger zenden naar onze grenzen om ons te ver hinderen onze eigen producten, vee, kaaa enz. te verkoopen aan de Duitschers, en kan het die vervolgens vervoeren naar z ,n eigen land. Engeland heeft aan onze visschers een aanbod gedaan, maar deze hebben dat niet aanvaard. Daarop heeft het gehandeld zoo- als, bij groote duurte, de huismoeders soms doen, als zij den verkoopers van eet- en drinkwaren hun waren eenvoudig afhandig maken, omdat zij den kaars in ziens te hoogen prijs niet- betalen willen. Het verschil is alleen, dat zulke huismoe ders geen politiedienst plegen te verrich ten, terwijl Engeland zich liet recht toe kent de zee te. beheerschen, juist ten einde daarop de politie uit te oefenen. Hare conclusie is, dat een rechtsscheunia van dezen aard tegenover ons land tot dus ver nog niet is gepleegd, én dat wil Enge land niet openlijk en met volle bewustzijn het recht schenden, de zaak, zij liet ook later, mooten worden uitgemaakt door een arbitragehof. Het blad vertrouwt, dat de. minister van Buitenlandsche Zaken in dezen zal optreden en dat in dit geval 't Depar tement ons volk voortdurend op de hoogtn zal houden van wat er gaande is. Al besluit het: Al zijn wij, helaas 1 niet bij machte, een vijandelijke daad met gelijke munt to betalen, al weten wij zeer goed dat, als Engeland wil, het ook ons land kan uithongeren, toch verlangt ons volk, wil het rustig blijven, ten minste te weten, tiat voortdurend al het mogelijke gedaan wordt om de begane recbtsschennis onge daan te maken, of althans te vernemen op welke gronden Engeland zich meeste? heeft gemaakt van den eigendom van on ze visschers. .Velen zullen dit het blad toestemmenI Een Nederlander voor een Belg gehouden. De boer Retra, uit Maastricht, behoorende tot den vrij willigen landstorm, had zakenverlof naar Engeland, werd er voor een Belg gehouden, en naar Frankrijk gezonden. Daar stuurde men hem naar het front. Hy weigerde te vechten en men zette hem in arrest. Te Maastricht ia men in afwachting hoe de zaak zal afloopen. Verdronken. Aan het strand te Westem Schouwen is Zondagnamiddag de 20-jarige mi licien N. Slager van Burgk, die met 24 uur verlof thuis was, bij het baden in'een draaikolk geraakt en voor de oogen zijner kameraden verdronken. Twee uren heeft men vruchtelooi naar het lijk gedregd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1