KOOPT BLOEMPJES van „Herwonnen Levenskracht" tot steun van R.K. TUBERCULOSELIJDERS. A. H. VAN DER STEUR Ir. STATEN-GENERAAL SOCIALE BERICHTEN VRAOENBUS UIT DB PROVINCIE Zijn uw nieren verzwakt? RECHTSZAKEN. VAH EMMERIK, INGEZONDEN. Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. Kweekerïj „ERICA,'1, Boodweg- SCHOTEM bij HAARLEM. Tü IN.ARCHITECTU IS Ra 3309 Brand in een motorboot. Donderdagmor gen ontstond een begin van brand in de aan de Merwekado te Dordrecht liggende motorboot „Heen en weer III" van de expediteursfirma Van Loon. De oorzaak was een ontploffing die veroorzaakt werd door het springen van een dop tijdena een verandering aan de pomp. Daar door liep er benzine uit het reaervor waarna de ontploffing volgde toen die benzine in aanra king met de vlam kwam. Door de ontploffing liepen de schipper L. H. Schot, de dekknecht J. F. van Loon en een kleine jongen J. van Loon brandwonden op, de eerste vrij hevig aan gelaat en handen, de laatste het minst. Allen werden in het pclitie-posthuia aan het Groothoofd ver bonden. Een mislukte kiek! Te Sittard zou een amateur-fotograaf uit een huis op den Steen weg den stoet fotografeeren, die den Eerw. Pa ter Ejjokeler uit de kerk vergezelde. Hij ver zocht de doehter des huizes even een plaat in zijn toestel te mogen doen, zij verwees hem daarvoor naar den kelder, wijl het daar donker was. Zij liet de kelderdeur op een kier staan en ging naar boven. Even later zag haar moeder de deur openstaanze wist niets van 's mans aanwezigheid in den kelder en draaide de deur op slot. Ook zij ging naar boven. Onze arme fotograaf zat nu gevangen en of hg al leven maakte en op de deur bonsde, niemand hoorde hom, tot de heer des huizes, nadat de optocht gepasseerd was, het leven hoorde en meenende, dat er een inbreker was, voorzichtig de deur opende.... waaruit do op-een-mooi-kiekje-be- luste fotograaf geheel ontdaan te voorschijn- 1 kwam! Smakelijk eten! Dezer dagen bleek weer do noodzakelijkheid eener verplichte vleeech- keuring aldus wordt uit Horst aan de „Ni Venl. Ct." gemeld. Een ziek paard stierf en zou begraven worden naar 's lands gebruik. De smokkelaars lieten den eigenaar evenwel geen rust. Zij zouden het vleeseh graag hebben of koopen. Hun aantal werd allengs te groot, zoo dat niet elk een stuk om te smokkelen kreeg. Degene, die niets had, klaagde bij de politie, dat 't vleeseh van het aan ziekte gestorven paard over de grens werd gesmokkeld. De poli tie greep in; zij maakte het kadaver onbruik baar en deed het begraven. Het toeval wilde, dat de politie het ontdekte, anders was het paard in de hongerige magen der Duitschers terecht gekomen en had dit misschien men- schenlevens geëischt. GEWISSELDE STUKKEN. Nadere uitbreiding van den landstorm. Eenige leden vroegen zich af, blijkens het V. V. der Eerste Kamer, of het om de zware lasten, welke door de mobilisatie op de be volking worden gelegd te verlichten, niet beter ware, (spoediger onder de wapenen •taanden af te lossen, dan, gelijk thans ge schiedt, door het toekannen van periodieke verloven dien last te verlichten, welke pe riodieke verloven thans, huns inziens zeer nadeelig werken. Deze leden wilden zich echter neerleggen bij de bezwaren van de regeering tegen de mobilisatie en zich niet tegen de aanne ming van het wetsvoorstel verzetten. Door anderen werd erop gewezen, dat de vermindering der legersteïkte onder de wa penen en het vraagstuk der verloven dienr den gescheiden te blijven vaü dat der de mobilisatie. Dit wetsontwerp beoogt niets anders dan vervanging van een deel der on der de wapenen zijnden door anderen. Ver mindering van de getalsterkte van het leger door demobilisatie is iets anders. Tegen dit laatste was de verklaring van den tïjdeli}- ken voorzitter van den ministerraad gericht. Door sommige leden werd de vraag ge steld, of de bezettingen van verschillende forten niet zonden knnnen worden vermin derd. Zij meenden, dat in vele forten fiiet ïooveel manschappen in dienst behoefden gehouden te worden als is geschied en vroe gen, of in ieder geval deze aldaar niet tot nuttiger bezigheden konden gebruikt wor den. ALS DE KIPPEN EB BIJ. We leven in een gulden tijd voor de so cialisten. Stakingen zijn aan de orde van den dag. En in troebel water valt te visschen. We blijven er buiten, in hoever de stakin gen, die ongeveer eiken dag uitbreken, apart minutieus onderzocht moeten worden. Maar men boude aldus betoogt de „Res.- bode" de actie der socialistische heeren in de gaten. Zoodra ergens het werk is neergelegd, ko men de kopstukken der S.D.A.P. voor den dag en maken zich van de beweging mees ter. Ze treden dan b.v. op voor „alle arbei ders" en hun eerste werk is te trachten apar te vereeni gingen bij de socialistische vak actie aan te sluiten. Dat de socialisten teren op misstanden is bekend en het gelukt hun bij stakingen, ge woonlijk wonderwel, de menschen bij de „neutrale" actie aan te sluiten en hen zoo geleidelijk tot het socialisme te brengen. Bij de melkbezorgersstaking te Den Haag, waarover wij overigens geen kwaad zeggen, ging het precies zoo. „De Transportarbeidersbond" (let wel: de bond; van socialisme staat er niets hij) kwam aanstonds op de proppen. De heer Overat, de secretaris en de heer Buurman, de man van den Socialistisohen Bestuurders- bond, oreerden honderd uit. Het gevolg was een klinkende motie, waarin werd overwogen, dat „de Transport- arbeidersbond" is „de vertegenwoordiger van alle melkbezorgers in het land", enz. enz. en dat men er dus haastig bü moest aansluiten. Grootspraak en sociaal-democratie zijn één, maar wij mogen er ons niet door laten over bluffen. Katholieke vakmannen, laat u niet over rompelen. In socialistische vakhonden hoo- ren geen. katholieken. Vooral bij stakingen zij men op zijn hoede. Dan zijn de socialisten als de kippén er bü, om al wat van hun gading is weg te pikken. V r.Waar blijven de boeten, voor aan maningen der belastingen betaald? V aar die, welke door de Rechtbank worden geheven? A n t w.In do schatkist. Vr.: Is reeds bekend wanneer lichting mili tie 1917 onder de wapens zal moeten komen. A n t w.Neen. Vr.Is een gemeentebestuur gerechtigd, iemand die nog niet meerderjarig ia, doch wel op zich zelf staat, aan te slaan in den Hoofde- 1 ijken Omslag? Hoeveel moet die persoon ver dienen om die belasting te betalen? Is die voor iedere gemeente de zelfde. A n t w.: Wel zeker! U bent belastingplichtig als u meer verdient, dan het minimum bedrag dat in uw gemeente bepaald is voor aftrek van levensonderhoud. Dit is natuurlijk plaatselijk geregeld. V r.: Waar staat te Haarlem de kerk van de Oud-Roomsche Parochie of Jansenisten, (straat en nummer)? A n t w.: Koksteeg No. 13. V r.Gaarne wilde ik weten of het woord Runxputte beteekenis heeft en of de put op bi zon dere wijze ontstaan is. A n t w. Van deskundige zijde deelt men ons daarover het volgende mede: Over beide vragen is tot heden niets wat zeker is te zeggen, noch over de beteekenis van Runx-putte, noch over tijd van ontstaan. De naam zou niet zoo onwaarschijnlijk met den naam van den aanlegger in verband kunnen staan. Eenvoudig de put van een man pi vrouw die Runk heette. V r.Men leest wel eens van rooden Paus en tegen Paus. Wat is de beteekenis hiervan? Antw.: De uitdrukking „tegen paus" dateert uit de middeleeuwen, toen 't wel eens voorkwam, dat naast den door het College van Kardinalen gekozen Paus iemand zich als Paus opwierp, af opgeworpen werd; dat kwam door de bijzondere verhoudingen, die toenmaals heerachten. De z.g.n. „roode Paus" is de kardi naal-voorzitter van het H. College van Inquisi tie. V r.Waar moet ik mij aanmelden om aan het levensmiddelen-bureau te komen, als schrij ver of zoo iets? Antw.: Bü den heer A. Nagtzaam, Langen- dü'kstraat 2b, alhier. V r. ran mej. L. M. te H. Antw.: Daar u met 8 Juli hebt opgezegd kunt u eerst 1 November vertrekken. "V t"Waar moet men ziek vervoegen, om voor Pedicure te leearent Antw.: Deze vraag ressorteert onder de rubriek „advertentiëm" ONZE TUI NI 011W V RA G EN KUB HI EK (Beantwoord door den heer W. A. Uzerdraat alhier.) Vr.: Ik heb een groote clivia in een pot staan waarnaast nu een mooie jonge plant komt; gaarne vernam ik van u hoe ik deze plant nu moet verwijderen en wanneer het de geschikste tijd daarvoor is? A n tw.'t Voorjaar is daar de beste tyd voor, dadelijk als de plant is uitgebloeid of als zij niet tot bloei komt ongeveer April. U haalt de plant dan uit den pot, maakt voorzichtig de wortels los en snijdt vervolgens de jonge plant van de oude af en plaatst haar dan in een voor al niet te grooten po. N.B. Ongeteekende vragen worden niet be antwoord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HAARLEM, 28 Juli 1916. Hooggeachte Redactie! Beleefd verzoekt ondergeteekende het vol gende in nw veelgelezen blad te willen op nemen. Bü voorbaat mijn oprechten dank. SOCIALISTISCHE MANIEREN. Van bevriende zyde wordt mü telkenmale een of ander vunzig blaadje bezorgd met iets „liefelijks" aan mijn adres. Om op alle, dikwerf fel persoonlüke aan tijgingen in te gaan, heb ik noch den lust noch den tijd. Er valt nuttiger werk te verrichten dan te polemiseeren met perso nen, wier betrouwbaarheid te wenschen laat. De socialisten weten alles en doen alles. Raderen doen niets ofwel onbeholpen. AMub hun herhaalde beweringen, hetzij direct hetzij indirect. Indien nu iemand an ders ïete doet, dan -wordt hij gevaarlek en begmt het socialistische afmaak^teem te werken. In week- of vakbladen wordt dan zoo iemand op de meest laatdunkende ma nier aangevallen. Men bespot en belaagt hem en schreeuwt nog even harder: „hij doet niets." Ze maken hem nit voor 'n leugenaar en omdat te kunnen waarmaken speelt men leugens tegen hem nit. Op deze wijze behandelt men nu ook on dergeteekende. Voor een enkele maal wil ik er tegen in gaan, omdat anders tegen mij zou worden uitgespeeld „wie zwüê't stemt toe." Ik bepaal mü tot „De Volksstem" van 22 Juli 1916. Ik had een amen-dement ingediend op een art. van bet reglement B. A.. Dit wordt be titeld «Is „doen aan eoncurrentiepolitiek" ener deugt natuurlük niets van, hoe wel liet beoogde den grondslag te leggen voor het consolideereu der rechtspositie van menschen in gemeentedienst, die voor onbe- paalden lijd in militairen dienst moeten. Grappig doet liet aan, dat dezelfde mo tieven, waar de Volksstem mijn amendement mede bestreed, de socialistische amende menten met bliksemsnelheid deden verdwy- nen, nl. het reageeren op bestaande bepalin gen. Ik ontken elk verband tusseben het indienen van mijn amendement en het spre ken van den heer Poppe in den Raad in een vroegere raadszitting. Van concurrentie gesproken. Woensdag jl. heb ik weder zwaar gezondigd. Aan de orde was een adres van de Grondwerkersver. en een van de tijnmerliedenvereeniging „D. E. V." inzake de'besteksbepalingen. De laatste vroeg o.a. opname in de gemeentelyke be stekken van die bepalingen, welke in het eoliectief contract voorkomen en ik had de brutaliteit voor te stellen, B. en W. uit te noodigen te komen met voorstellen, waarbij met de ingekomen adressen werd rekening gehouden. Dit weerhield collega Poppe niet een ander voorstel in te dienen, om nd. B. en W. uit te noodigen enz. de bepalingen van de collectieve contracten over te nemen of bindend te verklaren. In wezen is het pre cies hetzelfde, maar dan was er niets op den reclamewagen te laden. (De arbeidersorga nisaties hebben zich in dezen uit te spreken, De heeren Poppe en Kleynenberg willen geen cijfers meer in de gemeentebestekkën en verklaren het voorbeeld g,ev#n van gemeentewege reedis verouderd. Nog geen half jaar geleden heh ik een adres van de bouwvakken onder mijn neus gehad, dat ge heel anders sprak). Dit en passant van eoncurrentiepolitiek gesproken en van die zijde. De plaatselijke correspondent van de vriiz.- dem. „Werkmansbode" noemt de houding van mijnheer Poppe in de politieaangelegen- heid om die reden na onderzoek „mis selijk". Op een andere plaats in de „Volksstem" worden mü door Louis J. 0. Poppe woorden in den mond gelegd, welke ik èf niet bi anders gesproken heb. Begin daar nu eens te weerleggen, dat het zns en niet zop is, het zou te veel plaatsruimte vragen. Ik acht het een eer voor mij op zoodanige wijze te worden aangevallen, het bewijst dat ik le. niet rood op de graat bert en 2e. wel iets doet, anders ging men zoo niet tegen mij te keer. Men oordeele: aan mijn adres schrijft col lega Poppe heel vriendelük „dat wij zoo'n sinjeur onschadelijk maken is zeker niet in stryd met ons mooie beginsel." Niet in strijd met dat mooie beginsel Is o.a.: a. dat de candidaat Poppe voor zijn eigen ramen heeft hangen „Stemt Rood" en daarnaast stemtBoreel; b. dat men voorgeeft te e trilden iegen "het kapitaal.... en om kapitalisten in de Sta ten te brengen een deel van zijn nachtrust offert. Mij onschadelijk makgn. Het Mjkt of hij zichzélf bevordert tot wildstroo- p e r. Ga uw gang, vriend Poppe, ik voel mij nog heel wel. Wees er verzekerd van, dat ik voor geen duizend Poppe's zal nalaten voorstellen in te dienen, wanneer ik meen-, dat zulks in het algemeen belang is; voor geen duizend Poppe's laat ik mü weerhou den amendementen ter verbetering van a"n- derer voorstellen in te zenden. Ik zal doen en laten wat ik meen dat moet, al komen alle Haarlemsche vakblaadjescorresponden ten met hun aanvallen. U geachte Redactie nogmaals dankend, Van U de dw. dnr„ Achtend, M. L. A. KLEIN. HET PERSONEEL BIJ DE E. S. M EN E. N. E. T. WelEd. heer Redacteur. Naar aanleiding van liet schrijven in de „Stads-Editie" van Zaterdag 22 Juli, over het personeel bij de E. S. M. en E. N. E. T., ver zoekt ondergeteekende de volgende kahtteekenin, gen in uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat zijn dank. De redactie van de „Stads-Editie gaf name lijk te verstaan, dat zij zeer verwonderd was, in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van Vrijdag 21 Juli een reeks van klachten van het personeel te vinden, op hetzelfde tijdstip dat zij mededee- liüg had kunnen doen van den duurte-toeslag, waarmede het personeel wel erg tevreden zou zijn. Allereerst zij dan opgemerkt, dat het perso neel werkelijk bijzonder is ingenomen met dezen duurte-toeslag en daarover dankbaar gestemd Is. De „S.-E." kwam het ongelooflijk voor, dat zooals de „N. H. Ct." had gemeld ver. scheidene conducteurs en wagenvoerders naar andere betrekkingen uitzien en heeft daarom den inspecteur van vervoer der E. S. M., den heer Van Kervel, om nadere inlichtingep verzocht. En deze deelde daarop mede, dat m den heelen zomer slechts 3 wagenvoerders en 1, conducteur ontslag hebben genomen, omdat zij betere be trekkingen hadden gekregen; van wie één weer heeft verzocht om m dienst der E. S. M. te mogen ierugkeeren. Die mededeeling nu is grootendeels onvolledig en onjuist. Er wordt nml. niet duidelijk gezegd welk tijdsverloop hier wordt bedoeld en daarom is het vermoeden gewettigd dat met „den heelen zomer" slechts een korten tijdstermijn wordt be doeld, want de Heer Van Kervel weet natuurlijk beter, dan wie ook, dat in den loop der laatste maanden heel wat meer employees de E. S. M. hebben verlaten. Ondergeteekende bezit een lijstje, waarop voorkomen de namen van 1 chef, 12 wagen voerders, 7 conducteurs, 4 conducteur-wagen voerders en 1 aspirant-wagenvoerder, die in be trekkelijk korten tijd de E. S. M. verlieten. Dit is heel wat anders en kómt meer overeen met wat in de „N. H. Ct." hierover werd gezegd. De „S.-E." schreef ook, van den heer Van Kervel te hebben vernomen, dat de E. S. M., voor zoover het den arbeidsduur per dag be treft, zich geheel houdt aan de wet, die 10 uur arbeid per dag voorschrijft, en dat de gemid delde werktijden 9% uur en de rusttijden min stens 10 uur bedragen. Maar, over de dagdiensten werd in het „Alle- dagje" van de „N. H. Ct." in het geheel niet gesproken en bovendien is ook deze mededee ling van den inspecteur van vervoer met de waarheid in strijd. Het gebeurt meer dan eens, dat op drukke Zondagen verschillende menschen slechts 5 of 6 uur nachtrust hebben, doordat hun dienst met eenige uren wordt verlengd en zij des Maandags dan toch evengoed op hun gewonen tijd weer aanwezig moeten zijn. En dat de .dagelijksche werktijd niet gemid deld 91/2 uur is, blijkt wel uit het volgende: Volgens den officiëelen dienstrooster, geldend telkens voor 56 elkaar opvolgende dagen, waar op dienst wordt gedaan, zijn er in dien tijd 5 dagen van nog jjeen 9 uur (officiëelen) dienst tijd; 7 dagen met een diensttijd van 9 uur of meer, doch minder dan 9% uur; 21 dagen met een diensttijd van meer dan 9% uur, doch min der dan 10 uur en 23 dagen van 10 uur of meer diensttijd, waarvan 6 dagen met meer dan H- T' eea ze'k me* 11 uur diensttijd. Hierbij moet in acht worden genomen, dat de menschen 5 minuten vóór den aanvang van hun dienst moeten aanwezig zijn, waardoor dus de werktijden van alle dagen met 2 X 5 10 mi nuten nog worden verlengd. Bovendien moeten de conducteurs dagelijks na afloop van hun offi ciëelen diensttijd ten kantore der Mij., in de remise aan de Leidsche vaart, komen afrekenen en moeten de wagenvoerders, die de laatste dien sten hebben gereden, de wagens in de remise brengen, hetgeen dikwijls een half uur opont houd oplevert. De werktijd per dag is dus gemiddeld ruim 10 uur! ^Tot slot nog een enkel woord over de eigen lijke kwestie, welke in de „N. H. Ct." besproken was, namelijk: over de „vrije dagen": Wat betreft het „vechten" om op een „vrijen Zondagte mogen dienst doen, zij slechts ge zegd, dat dit een bewijs is van den slechten financiëelen toestand, waarin een groot deel van het personeel in deze drukkende tijden verkeert. Bovendien komt het toch ook wel voor dat er zóó weinig „liefhebbers" beschikbaar zijn, dat er geloot wordt, wie er zal ,/noeteti' rijden; dit is dan weer de keerzijde van de, door den heer Van Kervel opgehangen, medaille. Het zijn ook niet enkel de „liefhebbers" die voor dienst worden aangewezen op vrije dagen. Waarop in het „Ailedagje" van de „N. H. Ct." ook werd gewezen, was, dat.de vrije dagen, waar op men niet vrij is, niet worden ingehaald en dat daardoor het tijdsverloop tusschen de „ge noten" vrije dagen te lang wordt en dat het den menschen veelal eerst op het laatste oogenblik, soms des nachts pas? bekend wordt dat zij den volgenden (hun „vrijen") dag dienst hebben. Op deze opmerkingen bleeï de heer -v. Kervel het antwoord blijkbaar schuldig en toch zijn dit zaken van belang voor het personeel. Immers weten zij nimmer met zekerheid of zij „vrij" zul len hebben en kan daarop in het gezinsleven geen staat worden gemaakt. Uit een ander blijfet dus, dat de klachten, in het schrijven van de „N. H. Ct." van 21 Juli ge noemd, niet overdreven of onwaar zijn, zooals ia de „S. E." wordt gezegd. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankzeg gend voor de plaatsing. Hoogachtend, Heeren- en Dameskleerntakerij 22 BARTELJOR1SSTRAAT 22 3312 TELEFOONBSo. 303. IJMUIDEN. Statuten. De Stct. behelst de statuten van; a. de N.V. Viisscherümaatsclmppy „Water geus" met een kapitaal van vüftig duizend gulden, verdeeld in vüftig aandeelen van duizend gulden elk, waarvan zeventien aan deelen zün geplaatst en volgestort en b. de N.V. Logger maatschappij „Kennemerland III" niet een maatschappelyk kapitaal van 50,000, verdeeld in 50 aandeelen, elk van f. 1000. Personalia. Te Utreeht is geslaagd voor het examen schoonschrijven M. O. de heer J. W. Stout, van hier. De R. K. Volksbond. Donderdagavond hield de R. K. Volksbond zün eerste ledenverga dering onder het nieuwe bestuur. Het be stuursvoorstel om 12 cent per lid af te zon dereu voor een passenden gedenksteen, te plaatsen in het Gildenhuis te Amsterdam en een H. Mis te laten lezen, elk jaar wan neer de Centrale Raadsvergadering plaats heeft, ter gedaehtenis aaiden grooten Volksbonder den heer Passtoors z.g., werd met algemeen® stemmen en onder applaus aangenomen. Tevens zou voor ditzelfde doel bij niet-Bondsleden een offertje gevraagd worden. Het tweede bestuursvoorstel om wegens den benarden toestand der financiën do contributie met één cent per' week en per lid te verhoogen, werd na eenige discus sie met de ledeu der onderafdeeling aan genomen. Het verzoek van de onderafdee- lingen om eenigszins by te dragen in de kosten der zaalhuur, zal eerstdaags verzon den worden. De kwünende Propagandaclub zal, zoo mogelijk, door aanwerving van jonge krachten, weer eens flink haar taak opnemen; hereids gaven zieh éenigen op de vergadering aanwezige personen op. Bravo! Het agendapunt der vermelde oprichting eener gemengde zangvereeniging, om wan neer een feestavond gegeven wordt, hierbij mede te werken, en het R. K. verenigings leven sterker te doen worden, vond niet zoo byzonder veel instemming, hoofdzakelijk doordat niet veel jongelieden ter vergade ring aanwezig waren; toch zal het bestuur in die richting ijverig werkzaam zyn. Ala laatste punt werd den leden ter kennis ge bracht dat het bestuur, in overleg met den aanwezigen geestelijken Adviseur, besloten had, voortaan de installatie van nieuwe Bondsleden plechtig te doen plaats hebben: op den dag der installatie algemeene H. 1 Communie; des avonds plechtig Lof met preek, hoofdzakelijk over het R. K. vereent- gingsleven, en daarna feestelijk samenzyn. De geestelijke Adviseur lichtte dit in een korte rede toe, waarna de vergadering op katholieke wijze gesloten werd. Telefoon Ko. 2688. Speciaal adres voor HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. (Slot). By heropening van de openbare vergade ring werd het primitief kohier vastgesteld en het vermemgruldigingscyfer bepaald op 1.4, waardoor zal kunnen worden geheven 85,605.06. De heeren Kistemaker en 't Hooft had den bezwaren om het kohier zóó vast te Btel- len en de heer O vermeer tegen het booge vermenigvuldigingscijfer. In verhand hiermede werden de noodige financieel® regelingen vastgesteld, tot wijzi ging van enkele posten op de begrooting. Ook werd goedgevonden voor drie maan den een kasgeldleening aan te gaan van f. 25,000. HILLEGOM. Groentendrogery. De Staatscrt. bévat de Kon. goedgekeurde akte van oprichting van de Naamlooze Vennootschap: Groenfen- drogery „Luctor et Emergo" te Hillegom. Het kapitaal der vennootschap is groot vüftig duizend gulden, verdeeld in vijftig aandeelen van duizend gulden. Voor de eerste maal zyn benoemd tot direc teur de heer Reinier Schoo, tot president- commissaris de heer Klaas Velthuys, hei den alhier, en tot commissaris de heeren J. Th. Böhm en J. J. Vis, heiden te Santpoort. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het, bloed vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit da stofwisseling, enz. Zij worden evenwel nit het» bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zit - echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zij ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krijgt last van hoofdpijn, rugpijn, waterzuchtige zwellin gen vertoonen zich in de enkels en onder de' oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen en wa terstoornissen. En gevaarlijke ziekten zulten niet uitblijven, indien de bovengenoemde verschijn selen verwaarloosd worden. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op deze organen. Zij helpen de nie ren om de schadelijke onzuiverheden uit het bloed te filtreeren en nemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren KL V. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr, Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel A f 1,75 voor één, of f 10,— voor ze* doozen. Eischt de echt* Poster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke dooa die niet voorzien is van .nevenstaand handelsmerk EEN SMOKKELZAAK. De rechtbank te Middelburg heeft uit/ spraak gedaan in de smokkelzaak betreffen-'- de het vervoer van 375 vaten lynolie met de „Limburgia" langs Rilland-Bath. De Duit- sche koopman F. J. W., uit Amsterdam, werd wegens het uitlokken van het misdryf veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van de 375 va ten. De Nederlandsche koopman W. de M. te Amsterdam wegens omkooping van den belastingeommies G. Verhoek tot eeni maand voorwaardelijke straf met drie jaar proeftyd; J. B„ reeder te IJmniden. beklaagd van omkooping van denzelfden commies, werd vrygesproken. De kapitein van de „Limburgia" werd veroordeeld we gens poging tot verboden uitvoer tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10