DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, NASSAULAAN 49, HAARLEM De H. Communie der kinderen voor den vrede. DOlER's Hoeden Zo zijn ie beste in 't gansch üeelail THE0D. G. v. DUSSELDORP 5 Bsrteljuisstnit 5. - Telelaon 2144 Flanel Costuums BUITENLAND BINNENLAND DE ÖÖHLOe. Het opbrengen onzer visschersschepen Saterdag 29 lull 1916 4iste Jaargang' Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLUO. Intereomnis Telefoonnummers I42S en 2741 HAARUMSCHE ALLEOAGiES 1998 v bloemendag voor „herwonnen LEVENSKRACHT". 3022 Barteljorïsstr. Hoek Gr. Markt Tel. 899 KORTE BERICHTEN TELEGRAMMEN zweden en rusland. EEN DUITS CUE LUCHTAANVAL OP ENGELAND'S OOSTKUST. 3034 Berichten in drie regels. i i IBEBK HURLEMSCHE GOHUHT ABONNEMENTSPRIJS t Per 9 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) ƒ1.601 voor de overige plaatsen In Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,12s; afzonderlijke nummers f 0,05. Hl PRIJS DER ADVHRTENTIËNi Van 1—5 regels f 0,75, Iedere regel meer o, 15buitenland n« ..not r r» advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van i-j regdi/^/o» Jto regel meer 0,10. w,,u* DE BLOEMENDAG VOOR „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Daar zit „muziek" in dien naarn: herwonnen levenskracht Die naam alléén al geeft moed, geeft opge ruimdheid, spreekt van nieuw leven en nieuw Werken, van blijde hoop en nieuwe gezondheid. En zoo gaat er ook van de sympathieke ver eniging „Herwonnen Levenskracht" die ijvert voor de bestrijding der tuberculose onder onze Reorganiseerden vakarbeiders, een stralende gloed van blij optimisme, van moed en nieuw leven uit, die sympathie wekt en medegevoel van allen. Dat medegevoel, die sympathie, kunnen wij allen morgen Zondag toonen metterdaad, door op de mooie en bescheiden wijze welke al méér voor zulk een goed doel is gebruikt: het .koop-en van een bloenipje, een offertje te bren gen voor arme of minder-gegoede Roomsche tuberculoselijders. Er is veel noodig, want die kwaal is hardnek- dig, vordert zorgvuldige verpleging, kostbare hulp. Maar om „levenskracht te herwinnen" voor ons Roomsche volk, mag geen offertje worden geweigerd. Dat zal Roomsch Haarlem, van hoog tot laag, van groot tot klein, man en vrouw, morgen met terdaad bewijzen! AGENDA. 30 JULI. Gebouw St.B a v o Smede6traat 23 Witte Bioscope „De laatste dagen van Poon- Pëi," 2, 4 en 8 uur. IndenHout lialf 3 Concert Haart. Muziekkorps. Buiteneocieteit Trou moet Blycken 8K uur Concert door de Muziekvere niging „Harmonie". "/HEEMSTEDE Zwemvijver Groenen- daal 2 uur zwemfeest. AGENDA. 31 JULI. Gebouw St. Bavo Smedectraat 23 Witte Bioscope „De laatste dagen van Pom- Pëi", 8 uur. Ondersteuningsfonds 8 uur. Esperanto 8A uur. St Elisabetbs-Gebouw Jansstr. 49 van 2—214 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-V ereeniging. Bisschoppelijk Museum Jausstraat 79— geopend eiken dag van 10—-ó uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Daar is wel geen ontroerender, geen heerlijker, ook geen krachtiger manifestatie voor den we reldvrede te bedenken, als die welke morgen over geheel den aardbol, overal waar de Apostolische kerk van Christus, de in waarheid algemeene, hare kinderen telt, zal plaats vinden! Paus Benedictus heeft bevolen, dat in al onze kei Ken morgen de kinderen gezamenlijk zullen naderen tot de H. T afel, om van den Heer der wereld en den bestuurder der volkeren den vrede te smeeken in deze zoo diep ongelukkige da gen. Het „da pacern, Domine": Heer geef den Vrede, dat morgen zal opstijgen uit millioenen kinderenmonden, is een heilig geweld dat God wordt aangedaan, is een gebed, dat verhooring Knoet vinden. Daar moge nu geen enkele kind bij deze we- reldbetooging en dit wereldgebed ontbreken: al 's het vacantietijd, al zijn vele kinderen op den buiten of bij vrienden of familie, - mogen de oii eis en voogden toezien dat volgens den Wenscli van den Heiligen Vader wordt gehan- eld en de H. Communie der kinderen voor den Vrede werkelijk een algemeene H Communie Nv°rde Ee drang die door heel de wereld gaat om uit- °rrrst in dezen verschrikkel ijken tijd, om beëin- 'ging van dit vreeselijk moorden, om herstel van teenschelijkheid, om uitroeiing van den onzin- ®'gen haat die de volkeren verdeelt, die drang dan morgen op de meest treffende wijze tot uiting jE de plechtigheid die de Vader der nstenheid voorschreef. De paus heeft het begrepen: hulp in dezen afstroom van ellende kan alléén komen van ^'e .maar hl te veel wordt vergeten en geschakeld ofijdelijk ah partij wordt °"sbruikt. En de Paus weet óók, dat bij God, Die heeft t2epd „Laat de kleinen tot Mij komen," niets «o machtig en zoo invloedrijk is als het gebed r kinderen in de onschuld huns harten, als 200 Edst daarin is neergedaald.... En dóarom heeft de Paus dezen nieuwen kruistocht der kinderen uitgeschreven, die den Hemel zullen geweld doen met hun beden, niet om overwinning, om oorlogsroem, maar om den vrede, om het einde van den haat, den dood en de matelooze ellende waarin de blinde woede van een wereld zonder God het menschdom heeft geworpen. De dag van 30 Juli 1916, nu het derde oor logsjaar ingaat, is door de algemeene H. Com munie der kinderen de dageraad van den komen den vrede, die, als het met God's ondoorgron delijke raadsbesluiten overeenkomt, door deze ontroerende manifestatie zeker nader zal worden gebracht tot de wereld. OVERZICHT. Wij leven thans in de periode van droeve verjaardagen. Gisteren, 28 Juli, n.m.l was het de tweede verjaardag der oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hongarije aan Servië; de eerste, welke een reeks van ruim 25 oorlogs verklaringen voorafging. Geen wonder, dat de geheele wereld vol spanning was over de mogelijke gevolgen van het feit der eerste oorlogsverklaring. A.s. Maandag zal het de tweede verjaar dag zijn van de aankondiging der mobili satie in Nederland; immers, op Vrijdag 31 Juli 1914 verklaarde H. M. de Koningin, dat er oorlogsgevaar hestond en volgde hier de mobilisatie. Thans gaan wij dus het derde oorlogsjaar in en niemand weet nog met eenige zeker heid te zeggen hoevele oorlogsjaren nog zul len volgen. Weft gaf een HngeJsch' bT/id dezer dagen weer eenige voorzeggingen ten beste over een spoedig einde; doch deze voor spellingen waren alle gebaseerd op de merkbare „uitputting" der financieele, mi litaire, economische en physieke krachten der Europeesche mkldenstaten. Op dezelfde gronden zijn, uit dezelfden hoek, al zoo lang geleden en vervolgens zoo herhaaldelijk de zelfde voorspellingen gedaan, zo-nder dat ze in vervulling gingen, dat wij er ook heden geen waarde aan kunnen hechten. Het tegendeel immers zien wij gebeuren; want, behalve dat strijd op alle fronten met grootere intensiviteit wordt voortgezet, drei gen nieuwe oorlogsverklaringen, de 27ste en 28ste, die van Italië aan Duitschland en van Roemenië aan de midden-Europeesehe staten, bij het ingaan van het derde oorlogs jaar nog te zullen -volgen. Het belangrijkste nieuws van het oorlogs terrein is de bezetting van Brody door de Russen, ten westen van Lnek, waar zij het vijandelijk front doorbraken en 50 officie ren, onder wie 2 generaals benevens 9000 man gevangen namen. In ons overzicht van gisteren deden wij al opmerken, dat er ge vaar dreigde voor Brody, dat de Russen reeds tot op 16 K.M., dus slechts enkele uren marekeerens genaderd waren. De geheele winst op het Oostelijk front, sedert het begin van het offensief, is voor de Russen volgens een mededeeling van het Oostenrijksche hoofdkwartier dat, zij over een breedte van 80 K.M. en een diepte van 15 K.M. het Oostenrijksche 'front, hebben teruggedrukt. Op het Westelijk front hebben de Engel- schen, na een hevige worsteling de Duit- schers verdreven uit de stellingen, welke zij nog in het Delville-bosch bezet hielden. Ook hebben de Engelsclien weer eenige vorderin gen gemaakt in het dorp Longueval en bij Pozières. Waarin deze vorderingen bestaan meldt de Engelsche staf nog niet. Het Roemeensche vraagstuk vormt thans het middelpunt van de algemeene belang stelling. Alle buitenlandsche bladen bevat ten uitvoerige telegrammen, 'die elkander echter herhaaldelijk tegenspreken: Zoo wordt o.a. uit Boekarest gemeld, dat de koning een kroonraad heeft samengeroepen en de cor respondent van de „Tagl. Rundschau" te Weenen geeft een bericht van het Budapes- ter blad „A.z Uysag" waarin gemeld wordt dat ondanks de tegenspraak, de algemeene mobilisatie ijverig wordt voortgezet. De „Lokalanz." beweert dat het Russische blad „Eoesskoje Slowo" gemeld heeft dat de Roe- ineensche regeering een oproep tot het leger heeft gericht om tot geduld aan te manen. \Vu neutralen doen dus het beste om in ieder geval ons oordeel op te schorten. Spoe dig vermoedelijk zullen wij weten wat Roe menië doen zal. Engelsche spionnago iu Denemarken. „Poli- tiken" deelt mede, dat er te Kopenhagen een apionnage-zaak ia ontdekt. De corrapondent van de „Westminster Gazette" moet de hoofdper soon zijn. Hij wordt beschuldigd, door tusschen- personen, militaire inlichtingen, betreffende Duitschland en Denemarken te hebben inge wonnen. Geen jongensgezichten, dat past niet! De generaal van de Franscke 12de divisie heeft in een rondschrijven aan de commandanten herin nerd aan het voorschrift, dat militairen een snor moeten dragen. Hij zegt in zijn schrijven, dat hijvele manschappen en zeifspffioieren heeft gezien, die gladgeschoren waren, hetgeen hij niet te pas vindt komen. Weer wat nieuws. He „Frankf. 4Ztg." ver neemt uit Washingtcn dat het blad „New-York Americain" weet medo te deden dat Duitsch land van plan is een transatlantischen Zeppelin- dienst in te richten. Het eerste Zeppelinlucht schip dat de eis naar Amerika zal doen, zal „Deutschland" heeten. Er zal gelegenheid be staan om passagiers, postzakken en goederen aan.boord mede te nemen. Volgens graaf Bern- storff zal deze onderneming betrekkelijk gemak kelijk te verwezenlijken zijn. Overstroomingen van de Dnjestr. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat naar de „Roess- koje Slowo" uit het hoofdkwartier verneemt, de overstroomingen in het gebied van den Dnjestr van dien aard zijn, dat belangrijke operaties in de eerste maanden aldaar niet zijn te verwachten. AANVAL OP EEN RUSSISCH VLIEGSTATION. BERLIJN, 28 Juli. (Officieel.) Het Russi sche vliegstation Lebara op Zerel (bij den in gang der Golf van Riga) is 0p 27 Juli opnieuw tot tweemaal toe door een eskader onzer water vliegtuigen aangevallen, en wel 's ochtends en 's avonds. Ondanks een krachtigen tegenweer zijn goede resultaten tegen het station bereikt. Met zekerheid is vastgesteld dat loodsen zijn getroffen en dat er brand is ontstaan. Eén ge bouw van het vliegstation is afgebrand. LUCHTAANVALLEN OP DE ITALIAANSCHE KUST. WEENEN, 28 Jul'- (Officieel.) Gister ochtend hebben onze smaldeelen zeevliegtuigeu de stations en militaire gebouwen van Otranto, Mola di Bari, Giovanazzo en Molfetta met zware en lichte brandbommen zeer doeltref fend bestookt. Te Ban zya door volle treffers in de stationsgebouwen, fabrieken en het paleis van den gouverneur groote vernielingen aan gericht. Groote branden zijn or waargenomen. Ondanks lievige beschieting en gevechten met vijandelijke afvveen-ief, tuigen zijn onze smaldeelen onverlet teU'S^e^eei DE STAD ULEABORG VERBRAND. STOCKHOLM, 29 Blh- (Hart.) In den nacht van Woensdag op Donderdag iS de stad Ulea- borg het offer geworden van een allesverwoes tend en brand. De hal*® stad w in puinlioopen veranderd en 800 menden zUn dakloos. Men- v-i te betreuren. De schade ach en levens zijn halt millioen roebel, wordt geschat op een 11 (Uleaborg is een stad met zeehaven van I in land aan de golf van Bothme In 1825 ig de Plaats eveneens «*ds door..,brand vermeld; waarna zij in regd®*4!®611 stijl weer werd op gebouwd. Na Abo was Lleaborg,thans de voor naamste handelsstad van f mland. Zij werd in 1610 gesticht en behoorde tot 1809 aan Zweden, waarna het aan Rus-hl11 'wam. Red.) STOCKHOLM, 29 Juli- (Part.) De spanning tusschen Zweden en E'lsia weer scherper geworden. Rusland heeft -j Zweedsohe schepen in beslag genomen. Ile P°gingen der Zweedsche regeefing om do vrijlating dozer schepen te ver krijgen, zijn tot dusver zonder succes gebleven. De Zweedsche regeering zal repcsaillemaat- regelen nemen. LONDEN, 29 Juli. (Part.) Hedenmorgen 2.35 uur is het volgende communiqué door den opperbevelhebber der. troepen in Engeland uit- gegeven: Hedenochtend vroeg hebben Duitsche luchtschepen een raid over onze Oostkust ge maakt. Het aantal der aanvallende luchtschepen is nog niet vastgesteld. Berichten aangaande deze boven onze kust voerende luchtschepen zijn uit Yorkshire en Lincolnshire ontvangen. Gemeld wordt dat bommen geworpen werden. Bijzonderheden ontbreken. DE HOUDING VAN ROEMENIE. BERLIJN, 29 Juli. (Part.) De „Telegraplien Union" meldt uit Boedapest: Koning Ferdi nand heeft na zijn terugkeer uit Sinaia Bra- tianu opgedragen terstond een kroonraad bijeen te roepen, waarin definitief zal beslist worden welke buitenlandsche politiek door Roemenië zal worden gevolgd. Naar de „Scara" bericht zullen ook vertegen woordigers van verschillende partijen worden uitgenoodigd aan den Kroonraad deel te nemen. Minister-president Bratianu heeft den presi denten van de Kamer en den Senaat telegrafisch naar Boekarest ontboden om met hen over den toestand te beraadslagen. In de woning van Bratianu had gisteren een ministerraad plaats, waarin belangrijke politieke quaestien werden behandeld. ROME, 29 Juli. (Part.) Uit Boekarest wordt geseind, dat volgens de „Universul" ook de Roe- meensche munitie, die in Saloniki is opgesla gen, naar Roemenië zal worden gezonden. BOEKAREST, 29 Juli. (Part.) Minister president Bratianu heeft de presidenten v'an de Kamer en van den senaat verzocht hun vacantie te onderbreken en onmiddellijk naar Boekarest te komen. In de particuliere woning van Bra tianu is een ministerraad gehouden waarin Roe- menie's buitenlandsche politiek uitvoerig 13 besproken. WEENEN, 29 Juli. (Part.) Het „Wiener Journal" meldt dat het Boekarester blad „Opinia" een onderhoud publiceert dat de vroe gere Roemeensche gezant te St. Petersburg met koning Ferdinand van Roemenië heeft gehad. In dit onderhoud zeide de koning dat hij geen neutraliteitsschennis zou dulden, van welke zijde die ook zou komen. DUITSCHLAND'S MILITAIRE KRACHT. BERLIJN, 29 Juli. (Part.) De „Voss. Ztg» schrijft: Onze vijanden beweren nog steeds dat liet Duitsche menschen.materiaal onvoldoende zou zijn om de gapingen aan te vullen Tegen over deze bewering kan naar uit officieele mededeelmgen blijkt, worden aangevoerd, dat vervan8en der manehappen geenorlei moei- ijen \oor de legerleiding oplevert. Men beeft do lichtingen 1898 en 1899 nog niet ou tlet do wapenen behoeven te roepen en de recru- ten-dépêts worden steeds op de werkelijke sterkte gehouden. Bovendien staan nog hon derdduizenden manschappen ter beschikking, die thans in het economisch bedrijf werkzaam zijn gesteld. Eveneens is de verzorging van grondstoffen nog voor jaren toereikend. Asquith beloofde aan een deputatie van Iorsclie nationalisten, die gratie voor Casement kwam vragen, de zaak ernstig te overwegen. Uit Milaan wordt geseind, dat de kruitfa briek te Foggia (Italië) in de lucht is gevlogen- Er zijn veel-dooden en gewonden. Het Noorsche Storthing (Parlement) werd volgens bericht van gisteren, uit Kristiania ontvangen, tot 11 Januari 1917 verdaagd. De Parijsche uitgave van de „New-York Herald" behelst het nog niet nader bevestigde bericht dat de „Deutschland" is vertrokken. Volgens bericht uit Athene zal liet kon. besl. tot ontbinding der Kamer eind Aug. uit komen. De verkiezingen hebben 8 Oct. plaats De demobilisatie van het Grieksche leger, welke door de Entente van de Grieksche regee ring werd geeiseht, is thans voltooid. De Russische premier Stunner heeft een wetsontwerp ingediend, met het doel een einde te maken aan de bedelarij en landlooperij. In Italië is bq Kon. besl. het oorlogscrediet over het jaar 19161917 met nogmaals 400 mil- lioen lire verhoogd. DUITSCHLAND. Ecu treinontsporing. Donderdagmiddag om half drie Ls de passa- gieratrein Herbes thai-Keulen ontspoord toen hii door het station KeulenEhrenfeld reed. Do vier achterste wagens vielen om. Twee passa giers werden gedood en ongeveer 25 gewond, van wie enkele zwaar. De oorzaak is nog niet vastgesteld. EGYPTE. Fcsl-gevallen. Reeds sedert laug doen zich in Egypte weer pcstgevallen voor en nog steeds blijft de ziekte zich uitbreiden. In de laatste week yan de maand Juni zijn 28 gevallen aldaar geconstateerd, waarvan 4 in Alexandrie, 4 in Port-Said en ook in den loop der maand Juli zijn gevallen voorgekomen. Het aantal gevallen van 1 Januari 191 —1 Juli 1916 bedroeg 1642, tegen 175 in het tijd perk 1 Januari 19151 Juli 1915. Geisoleerde gevallen van post kwamen in de laatset jarer voortdurend in Egypte voor. Dagelijks krijgt ieder, die op eenige wijze tot het Duitsche leger behoort, 2 sigaren; zoo zijn er dagelijks 26.000.000 sigaren noodig. Do Senaat der Ver. Staten heeft de .regee ring 312 mill, dollars voor 't leger toegestaan. G a. 1 mill, dient voor de actie tegen Mexico. De „Times" bevat eene advertentie, waarin de overblijfselen en het geraamte van een vot- ganen Zeppelin te koop worden aangeboden. Reue RcgfijerLngsvcrklaring. In antwoord op eene vraag van den heer Spiekman: welke stappen de Regeering ge daan. heeft inzake het vasthouden onzer visschersschepen op laat der Engelsche Re geering heeft de minister van Buitenland- landsche Zaken de heer Loudon gisteren de volgende Regeeringsverklaring afgelegd, die wij gisteren verkort reeds in de stad bulletmeerden: „De Britsche regeering heeft mij* onlangs door tusschenkomst van haar gezant alhier doen weten, dat zij zich verzetten moest tegen de levering aan Duitschland van de voortbrengselen der Noordzee visscherii. Ging d eze levering voort, dan zou zij zich verplicht zien de Nederlandsclie visschers- vaartuigen voor den prijsrechter te bren gen. Hield zij op, dan zouden de schepen, die waren opgebracht, hetzij wegens het visschen in de z.g. „gevaarzone" of wegens het vervoeren van contrabande (in casu visch), worden losgelaten en zouden de vis- schersvaartuigen vorder ongemoeid blijven, mits zij zich niet binnen de bedoelde zone' begaven. Tegen dit optreden heeft dp Nederland sclie regeering verzet aangeteekend. Aan den Britschen gezant heb ik schrif telijk te kennen gegeven, dat de cisch van niet-uitvoer van Nederlandsche visch naar Duitschland in strijd was met de uitdrukke lijke bepaling van twee der Haagsche ver dragen van 1907, volgens welke een neu trale mogendheid niet gehoudeu is den uit voer van welke goederen ook naar een der oorlogvoerende landen te beletten. Ten aanzien van het opbrengen der sche pen heb ik ten eerste opgemerkt, dat al moge de Britsche regeering een gedeelte der Noordzee als „gevaarlijk" hebben aan geduid, dit haar geenszins ontheft van de verplichting om in die zone het recht van onderzoek slechts met inachtneming vau de algemeen erkende volkenrechtelijke regelep op, dat punt uit te oefeuen; een recht om die schepen naar hare havens op te bron gen, heeft zij niet. at iii de tweede plaats opbrenging we gens vervoer van contrabande betreft, heb ik herinnerd aan mijn vroegere protesten, aan de omstandigheid n.l., dat, volgens het volkenrecht, artikelen van conditioneele con trabande, met name voedingsmiddelen, die zich aan boord van neutrale schepen op weg naar neutrale havens bevinden, niet vatbaar zijn voor inbeslagneming door een oorlogvoerende en dat deze soort contra bande slechts dan neembaar is wanneer zij bestemd Ls voor een oorlogvoerende regee- ring of hare krijgsmacht. He Nederlandsche visschersvaartuigen brengen hun visch uitsluitend naar Neder landsche havens en de vissehers hebben zich steeds zorgvuldig onthouden eenig deel van hun lading aan belligerente oorlogs schepen te verstrekken. Ik heb wijders opgemerkt, dat de Neder landsche Noordzeevisscherij niet is gelijk te stellen met een internationale transport- handel uitgelokt door de speciale behoeften van één der oorlogvoerenden; zij is een na-' tionale industrie van zeer oude Üagteeke- nlng, die geenszins haar ontstaan te danken heeft aan den oorlogstoestand. De beoogde belemmering dier industrie z'öu Bet geves-j "figd bestaansmiddel van een hefangrqk deel der Nederlandsche bevolking -treffen, niet alleen van de r>eeders en vissehers maar. ook van allen wier bedrijf afhangt vau

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1