IIEÜWEIUIL tllUIT os eoRLoa vsmprkide mmsmn KERKBERICHTEN Zaterdag 29 Juli Tweede Blad eüTvèpafT" XLVII. ROOMSCH LEVEN IN HAARLEM. Wel ligt de zomer, die plotseling als een over rijpe vrucht is gebarsten uit den schil van nevel eri lijzige natheid, nu welig-warm over de stad, en schijnt ze alléén te doen denken aan natuur- weelde en vacantie en rust.maar ze doodt niet, dekt alleen even het fonkelende, bruischen- de, parelende Roomsche leven dat in dezen laat- sten tijd een spankracht heeft gekregen, zooals ik die nog niet heb gekend in Haarlem. Daar is op alle gebied, in de politiek, in t sociale, in de vereenigingen, op de werkplaatsen, in 't publiek zelfs, lever, gekomen en veel bewe ging en het is, dunkt mij, alsof de zelfbewuste trots van Roomsch te zijn en Roomsch te willen leven en Roomsch te werken, laag op laag van onze katholieke bevolking steeds méér door dringt, in de plaats van die alouden historischen schroom, dat'bang-zijn om ervoor uit te komen, dat we allen wel kennen! Gaat eens in onze kerken, en ziet hoeveel ster ker het geloofsleven tot uiting komt! Onder alien rang en stand bloeit Roomsch geloof-met-de- daad in 't openbaar, en het is uit met 't praatje dat de mannen die er voor durven uitkomen, kwezels zouden zijn. 'n Opgeruimd gezicht en een kwinkslag, 'n mop en een vroolijk gezelschap verdragen zich best met Roomsch leven! Gaat hooren hoe in dezen tijd, nu het dubbel noodig is, ook de Roomsche Charitas met dub belen druk werkt! Hoe „St. Vincentms" bloeit, hoeveel er wordt gegeven en nóg eens gegeven, hoeveel ook metterdaad wordt gearbeid door zoo talrijken die niet genoemd en zelfs niet aangewe zen willen worden, maar die hun heerlijk werk van liefde doen of 't een werk om den broode Was! Gaat zien in onze vereenigingen Ik verheug me telkens, wanneer Ik in het Roomsche vereenigingshuis „St. Bavo" kom, over de kranige manier waa'rop de uiterlijke aanpak van de zaken den innerlijken bloei luide doet kennen 1 De energieke verbouwing van „het Roomsche Vereenigingsgebouw," zooals „Sint Bavo" met volle recht wordt genoemd, is een klinkend be wijs voor den groei der Roomsch-sociale actie in onze stad. Terecht love men hen die 't aandorsten, maar dat ze het aandorsten en kónden doorzet ten, is alléén gevolg hiervan, dat in den jongsten tijd het Roomsche leven krachtiger, dieper, zelf bewuster is geworden. Als nu straks „St. Bavo" hare flinke, veel ver beterde, werkelijk practisch-ingerichte zalen en vertrekken gaat openstellen, dan hoop ik waar lijk, dat geen vereeniging onder ons, katholieken, tneer reden kan hebben, bij vergadering of feest «het Roomsche huis" voorbij te gaan, het Roomsche vergaderhuis dat nevens het kloeke huis van de Roomsche krant in Haar.em ge noemd mag worden als bewijs, hoe zeus in dezen tijd katholiek Haarlem met eigen kracht en door eigen middelen veel vermag! .Want bij 't Roomsche leven in de stad mag °ok de krant niet worden vergeten. Ik mag hier niet diep op ingaan, en lof van eigen huis te ver tellen, zou dwaas zijn, maar dit mag ik toch zeggen dat wij groote redenen hebben tot dank baarheid aan heel Roomsch Haarlem voor den groeienden steun en de steeds grooter wordende sympathie uit alle klassen en van alle standen, die de Roomsche krant mag ondervinden, en waarbij de laatste tijd nog bijzonder waardee- rend mag worden genoemd. Trouwens: wij voelen het zoo goed, wij allen aan de Courant, dat het Roomsche blad van Haarlem zóó nauw verbonden is aan den bloei van het Roomsche leven, dat achteruitgang van 't laatste wel dadelijk merkbaar moet wezen bij de krant Het moge zoo voortgaan, als 't met de verhou ding tusschen onze krant en Roomsch Haarlem nü gaat. Die twee kunnen elkaar niet meer mis sen en zijn onafscheidelijk geworden Onder Roomsch leven mag zeker óók 't poli tieke leven worden genoemd, heb ik het mis als ik beweren durf dat in geen jaren de alge- meene geest zóó goed was, het mêedoen als het er op aankomt zoo groot, het vuur zóó levendig, als nu? Ik durf dat zeggen, omdat ik hoor en zie, in alle kringen, in die van hét volk vooral, hoezeer er wóYdt medegeleefd met alles wat het open bare leven betreft, zoowel dat van den Staat, als dat van Provincie en Gemeente. Zélf kan een ieder het bewijs ervoor gemakkelijk vinden, als hij maar eens rondziet en het mêevoelen en mêe- strijden van zijn onmiddeüjke omgeving, van ar beiders zoowel als middenstanders, van nü ver gelijkt bij dat van een tiental jaren geleden! Hoe weinigen toen, hoevéél belangstellenden, vu- rigen, nü!Wie zich beweegt in het leven, menseden ziet en menschen spreekt, wordt on willekeurig getroffen door dien ommekeer in zóó Geinig tijds En zooals het is in het politieke, zoo is het óók in het sociale. .Den harteklop daarvan beluistert gij vooral in den Roomschen Volksbond, ia den Vrouwen bond en in den „R. K. Kring". En als gij dan weet hoe groote plannen deze laatste voortdurend heeft, bij al de vitaliteit van haar levende kracht in de gewone bijeenkomsten, en als gij dan ziet hoe in den Volksbond nu 5'et meer 'n clubje van tien of twintig, maar bon sden en méér het Roomsche leven in den Bond Jhêeièven, zich ervoor inspannen, belang stellen en meespreken over de vragen van den dag, r~ wel, dan moet het u bij herhaling wéér van het hart, voor de zooveelste maal, dat het Roóm- sche leven in Haarlem in den laatsten tijd wel heugelijk is vooruitgegaan en merkbaar sterker geworden En ten slotte ziet gij, hoe ook de Roomsche Vrouwen nu in het geweer zijn gekomen. In den R- K. Vrouwenbond is men nog in de periode van voorbereiding, nog aan het optrèkken van t gebouw. Doch ook daar is leven en actie en roerigheid, ijver en toeleg en goede wil, mede werking van heel velen die vroeger vreemd ston den aan Roomsch leven buiten de deur, de kerk *ten natuurlijk uitgezonderd. Neen, als ik dat alles overdenk en zie, dan heb geen vrees voor verslapping der Roomsche #ctie, voor verlamming van Roomsche krachj:, vermindering van onze veerkracht in Haar- cifct gaat meer en meer de goede richting uit. dat iedere medestrijder op zijne beurt propagan dist wordtpropagandist voor goede godsvrucht en piëteit, voor mooie devoties en pelgrimsreizen, propagandist voor de Roomsche pers, voor de katholieke sociale actie, voor de vakverenigin gen, voor den Volksbond, propagandist voor de politieke zaak, voor Rechtsche candidaten en Roomsche verkiezingsactie Moge dat zoo blijven, zóó voortgaan, zóó voortdurend sterker worden 1 F. S. Het nieuwe Pauselijk liefdewerk. Onlangs ontleenden wij aan de „Reiclispost," het bericht, dat 'L. H. de Paus er bij de mo gendheden op aandrong krijgsgevangenen, die vaders zijn van minstens drie kinderen en reeds 18 maanden of langer gevangen zijn, in Zwit serland te doen interneeren. Dit bericht werd echter van verschillende zijden tegengesproken. Echter blijkt nu uit zeer vertrouwbare bron, dat het bericht wel degelijk juist is en dat na Duitsehiand ook Frankrijk en Engeland aan 's Pausen voorstel gehoor hebben gegeven. De „N. Zürch. Naclir." spreekt de hoop uit, dat de Zwitsersche Bondsraad eveneens zijn goedkeuring zal verleenen en wijst er vooral op, dat de interneering van krijgsgevangenen in Zwitserland de oorlogvoerend© landen ook verplicht, voor de approviandeering van dat land te zorgen. De oorlogskosten van Oostenrjjk-Hongarije. De Hongaarsche Minister van Financiën heeft in het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden een en ander medegedeeld omtrent de oorlogkosten van Hongarije. Aan de „F. lZtg." wordt in verband hiermede uit Weenen het vol gende geschrevenIn de afgeloopen 23 maanden bedroegen de oorlogskosten gemiddeld K. 450 tot 470 millioen per maand. In de' aanvang van den oorlog waren zij, evenals overal elders, ge ringer dan nu. Momenteel beloopen zij K. 560 tot K. 600 millioen. Op deze basis hadden de oorlogskosten van Hongarije op 1 Juli de som van Kr. 10.58 milliard bereikt. Berekend men de verhouding tot Oostenrijk op 36,4: 63,6, dan komt hierbij voor Oostenrijk Kr. 18,48 milliard, makende in totaal voor de Dubbelmonarchie een bedrag van Kr. 29,07 milliard. In deze cijfers zijn de ondersteuningen en de rente op de oor- logsleeningen inbegrepen. De Dardauellou- en Mesopotamië-commissies. Minister Asquith deelde Woensdag j.l. in het Lagerhuis mede, dat de commissies welke de Dardanellen- en de Mesopotamië-enquêtes zul len instellen, zijn benoemd. In de Mesopotamië-commissie zullen zitting hebben: Lord George Hamilton, Lord Donough- more, Lord Hugh Cecil, Sir Archibald William- sou en John Hódge; de drie laatstgenoemden zijn parlementsleden. De Dardanellen-commissie zal bestaan uit: Lord Cromer, Andrew Fisher, Sir Thomas Mackensie (Hooge Commissaris voor Australië en Xieuw-Zeeland), Sir, Frede rick, J. A. Clyde eu Stephen Gwynn; de laatste drie eveneens parlementsleden. Zwitserland en de Entente. Volgens „Der Bund" zullen de onderhande lingen te Parijs tusschen de vertegenwoordigers van Zwitserland en de ententemogendh'eden den eersten Augustus worden hervat. Men heeft zegt het blad in Zwitserland over 't algemeen weinig vertrouwen in de inschikkelijkheid der geallieerden. Intusschen moeten alle pogingen om op Zwitserland 'ten aanzien van zijn onzij dige houding invloed te oefenen met nadruk van de hand worden gewezen. Moohten de be sprekingen te Parijs op niets uitloopen dan zal Zwitserland trachten de handelsbetrekkingen met Duilaohland op een anderen grondslag te handhaven. „Onze beslissingen op politiek en economisch gebied zouden wij vervolgt „Der Bund" niet gaarne aan de hoede der redacties van de Parijsche „Excelsior" of de „Echo de Paris" toe vertrouwen. Deze beide bladen laten na eenige vriendelijke veronderstellingen aan 't adres van Zwitserland te hebben geuit dui delijk doorschemeren dat de onderhandelingen geen kans van slagen hebben. Ook de „Züroher Post" vraagt verschoond te blijven van betoogen uit Parijs dat de entente voor het recht van de kleine staten en voor de bevrijding der onzijdigen uit Duitsche boeien vecht. In Zwitserland heeft men daaromtrent zijn eigen meening, die aanmerkelijk afwijkt van die van Herbette in de „Echo de Paris." 0®RL06S-ALL£RL£I HET WERK VAN DE ARTILLERIE. Uit het verhaal van een Duitsche reserve-luite nant, die gewond werd bij den aanval van het offensief van 1 Juli: Het bombardement had" tot dusverre aan onze loopgraven slechts weinig schade berokkend. 'Echter zou eerst den volgenden dag, om zeven uur in den morgen, de groote dans beginnen. Toen kwam de zware artillerie in weilking, en de reuzen-granaten vielen links van ons en op onze derde loopgraaf neer. Een half uur later komt de eerste TuchMorpedo. Wij zijn gewend aan torpedo's, maar wat daar nu kwam neder dalen was iets nieuws. Die was van een kaliber, als nooit gebruikt was of hoogstens zeer zeld zaam, en nooit zoo veelvuldig als nu. Bij den eereten slag vielen alle ruiten van mijn schuil plaats in scherven. Wij zagen een wolk van stof, minstens honderd meter hoog, opstijgen, ten uitbarsting van de Vesuvius in miniatuur! De ontploffingen volgen daarna elkander op, en de manschappen van den observatiepost komen om.aag en voegen zich in onze nabijheid bij hen, wier schuilplaatsen bezweken zijn. Een aard laag van vier tnéter dikte is niet voldoende tegen de vlammende ontploffing der torpedo's: de granaten vallen elke tien of twintig secouden en het wordt een helle-toestand. De grond gelijkt een bewegelijke zeespiegel. Helaas, onze loopgraven, maanden lang met de grootste zorg ingericht en huiselijk gemaakt, die we met trots in orde hielden, meter voor mëter, en voortdurend nog trachten te veraangehamen, zijn niet meer dan een. veelbewogen én öoéa- \gewroet stuk aarde. De ijzerdraadversperringen zijn weggerukt en in een onoütwarbaren kluwen opgerold. Ik zend een vrijwilliger óm nieuws uit naar de naburige loopgraaf. Hij meldt tamelijk bevredi gende' berichten. Daar blijven bruikbare schuil plaatsen over. Ik zend er een detachement heen onder leiding van mijn oudsten onderofficier. Ik weet, dat met hem mijn linkervleugel in goede handen zijn zalmaar zal hij er komen De verbindingsgang is onbruikbaar, en het bom bardement gaat lustigjes door. Nauwelijks ben ik in mijn schuilplaats teruggekeerd of een kor poraal verschijnt. Hij weent en - schijnt buiten adem. Zenuwachtig trekt hij met de wangen. Hij bericht mij, dat de schuilplaats van de patrouil les in de loopgraaf is ingestort. Hij 4jeeft zich kunnen redden, maar acht kameraden zijn be dolven! Ik zend dadelijk mannen met schoppen om hen te ontgraven en stel me in verbinding met den compagniescommandant. Het duurt tamelijk lang. vóór de mannen terugkomen Er zijn ge wonden, een een korporaal is dood. Men heeft met moeite de laatste woorden, met zwakke stem uitgesproken, van zijn lippen kunnen opvangen: „Leeft in vrede, kameraden.we zullen elkan der eens wederzien." Nu moet het reddingwerk voor de bedolvenen in de andere loopgraaf worden hervat. Ik begeef mij naar den linkervleugel en spring van het eene granaatgat in het andere om mij te dekken. De uitwerking van het vernielingswerk is zóó groot, dat men met moeite een pad in de loop graven kan volgen. Ik constateer, dat ook mijn linkervleugel er slecht aan toe is Eindelijk kom ik aan de schuil plaats, die, zich sluitende mijn mannen heeft verzwolgen Een hunner, wiens hoofd boven de aarde uitsteekt, vraagt mij met een gebroken stem het leddingwerk te bespoedigen. Ik spreek hem bemoedigend toe, maar men heeft hem eerst tegen den avond kunnen bevrijden. En er was daar nog een doode, en er waren daar nog gewonden. Inmiddels is een dokter met zuur stofapparaten gekomen om hulp te bieden tegen verstikking Hij vertelt mij, dat men hem telefo nisch op drie verschillende plaatsen heeft ont boden. Daar voortdurend op meer plaatsen man schappen bedolven worden besluit de companies- commandant versterkingen' te vragen. Ik heb nog maar veerden man bij mij en tien op mijn linker vleugel. De toestand is niet bepaald rooskleurig Indien de vijand aanvalt, zal men trachten op twee plaatsen stand te houden, zonder zich van de loopgraven ie bedienen om de eenvoudige re den. dat.die met meer bestaan. Maar als de vij and blijft vuren, zal er weldra zelfs geen enkele schuilplaats over zijn! Eensklaps krijg k een hevige slag in het ge zicht, en een andere minder hevige, tegen den voet. Ik mankeer mem aan het gelaat, maar ben getroiien aan den arm: hei bloed druppelt mij op de hand Ik begeef mij, vergezeld van mijn or dinance, cue ook gewond is, naar den post van den geneeskundigen dienst Hier in het hospitaal verneem ik, dat onze eerste linie door den vijand is genomen. Het re- T?,n 11 Vfccslijken strijd tusschen den menschelijken moed en een dergelijken vernie- hngskracht verwondert mij niet. EEN VLUCHT BOVEN EEN GE- V EOHTSTERREIN. Een militair aviateur beschrijft in de „Dai ly Express" het werk van den vlieger-waar nemer en zegt o.a.i „De dageraad!... maar niet zooals men zich1 dien voorstelt; heen, een dageraad' waarin Gods heldere hemel vol gevleugelde dienaren1 'ües doods is- De aarde zelf is geschokt door de ellende en het gelaat der zon wordt verduisterd door de zware verstikkende wolken van picrine-dampendie als een doodswado over de aarde gespreid, liggen. Ver in den achtergrond stijgt een slag- aeroplaan op. Zit komt dichter en' dichter naar de gevechtshnie kruipen, zonder op de afweerkanonnen van den vijand te letted. De Duitsche artillerie is bezig met werk van ernstiger aard' zij moet de onweerstaan bare linies der Engelsche infanterie tegen houden. Al de verschillende operaties op dit uitge breide s lagveld zijn als een open boek voor den wachter in dat teere voertuig de strijd die van loopgraaf tot loopgraaf voor uit en achteruit golft, het handgemeen in het open veld, het ding-dong artillerie-duel en het haastig aanstormen van hulptroepen en versterkingen- Niets blijft voor het spiedend oog daar boven verborgen; en wat het. ziet bericht het per draadlooze telegraaf aan de groote kanonnen ver naar achter <en naar het hoofd kwartier,, waar "cle beveuiepber iedere bewe ging vah 'den strijd °P zijn kaart aantee- kent, als een schaakspeler zijn zetten en tegenzetten' op het bord overdenkt. Ver- van den gï°oterV W©S! af ligt een groot en dicht woud- De waarnemer be spiedt aandachtig de strook Engeische loop graven die .onmiddellijk, tegenover het bosch zijn gelegen. Dan kom® ei Plotseling leven in het ledige terrein, tusscnen de loopgra ven, dat voortdurend door granaten om woeld wordt. Steeds meer en meer mannen komen uit de loopgraven aanzwermen en stormen naar de Huitspne loopgraven. Om hen heen ontpl°nen allerzijds de gra naten, die groote gapmgen in hunne gele deren veroorzaken, lnaar Bteeds komen er m DanTom^ uit'de Duitsche loopgraven een derneliike troeo aanstormen. Beide troepen staan tegenoverelkander, de massa golft heen en terug, nu hier»an daar heen. Spoedig zijn zij door wolken dikke grijze rook bedekt en onophoudelijk barsten Üe granaten uiteen. Ee",M0°gn?bl,lk blijven de beide troepen op d®z Plaats is taan, maar 'dan worden de Duitsc"er:® stap, voor stap, duim voor duim terug geüieven. Een soort trilling loppt door hunne gelederen, die uit een vallen en omkeet'011" De twee strijdende massa s vermengen ziclf, zoodat men ze nu luet meer onder scheiden kan. En onophoudelijk blijft Üe waarnemer het goede nieuws doorseinen naar liet hoo.iyj^w^^i^,^ Auteursrecht voorbehouden, Kathedrale kerk St. 1JAVO, Leidsche .Vaart. ZONDAG-, de H.H. Missen om 0, 9 en 9 uur en om half 11 üe Hoogmis. Dm i7 uur algem. H. Communie der kinderen. Half 7 Lóf met Rozenhoed ia. Geen DatechlamuS. MAANDAG, half 8, 8 uur, en half 10 Uitvaartdiensten voor den heer M. Bertels. Om half 10 gezongen Requiem; 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. DONDERDAG, half 10 H. Mis op het Kerkhof; half 11 gezongen H. Mis bij ge legenheid van de huwelijksvoltrekking van Jacobus Joannes v. Looij en Cornelia Wil- helmina Toreque. Geen H. Mis om kwart over 8 en 9 uur. Van. 6half 8 gelegen heid om te biechten. VRIJDAG, le Vrijdag der maand, bijzon- der toegewijd <ian de vereering van het H Hart en tevens dag van aanbidding. 'Om 8 uur gezongen H. Mis in de Sacramentskapel voor de levende leden van de Vereen: der Eeuwigd. Aanb. Na deze Mis korte acte van Eereboete. Het H. Sacrament blijft ter aan bidding uitgesteld tot 11 uur en "s middags van 3—4 uur. Kwart over 3 luide aanbidding ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in de Ma riakapel. Geen PI. Mis om kwart over .S. Parochiekerk van den H. Joseph. ZORDAG, Heden de stille H-H. Mis sen te 7, half 9 en te half 11 de Hoog mis, na den middag te 1 uur leering; te 7 uur Lof met Rozenhoedje, daarna Con gregatie voor jongelingen. MAANDAG, te 8 uur en half 10 H. Mis voor Mej. Beijnes, als oud-presidente der'St. Elisabeths-vereeniging. DINSDAG, te 7 .uur Congregatie met uit stelling. DOR DERDAG, 8 uur gezongen Requiem voor Mej. J. Bejj'nes, als lid der Maria- Congregatie, 's Avonds half 8 Loi' met gebe den voor den vrede. Van 6—8 uur gelegen heid om te biechten. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand', bijz. toegewijd aan de vereering van Jesus' God delijk Hart. De H.H. Missen te 6, 7, 8 en half 10 uur. Te 7 uur gezongen H. Mis voor do leden van d:e Broederschap van het H Hart, 's avonds te half 8 Lof met akte van Eerherstel. Van 6half 8 gelegenheid om te biechten voor kinderen. ZATERDAG te 734 uur H. Mis voor de bekeering der Zondaren in de kapel van het Mirae. Mariabeeld. Na den middag van 5—10 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den H. Antonins van Padoa. ZONDAG te 5 uur, 7 uur en half 9 de ge lezen HÈ. Missen; te half 11 de Hoogmis. Onder de H. Mis van 7 uur algem. H. Com munie der kinderen, 's Namiddags te half 4 plechtig Lof, waaronder gebeden en gezan gen der kinderen. In het Gesticht „St. Joannes de Deo" na het Lof van half 3, predikatie voor de doof stommen door den Eerw. pater Van den Boe zem. MAANDAG te 7, 734 en 8 uur de HH. Mis sen voor Jeannette Petrpnella Antonia Bey- nos als lid der Broederschap van den H. Kruisweg; te half 9 de H. Mis voor mej. de wed. Van der Veer geb. Kottman, als lid der Broederschap van den H. Antonius. DINSDAG te 8 uur gezongen H. Mis ter ©ere van den H. Antonius. 's Avonds te half 8 Lof en vergadering der Broederschap en feestpredikatie. Gelegenheid om to biechten van half 7 tot na het Lof. WOENSDAG feest van Portinnenla, is in deze kerk te verdienen volle Aflaat onder de gewone voorwaarden, eenmaal voor zich zeiven en voorts, zoo dikwijls men deze kerk bezoekt, voor de geloovige zielen. Deze af laten zijn te verdienen van Dinsdagmiddag 12 uur af, eiken dag gedurende de Octaaf, op 'n dag naar verkiezing. Te 7 en 8 uur gel. H. Mis; te half 9 plechtige en half 10 gelezen H. Mis. Heden en ook Donderdag een H. Mis voor den heer Gerardus Nielcn als lid der Broederschap van den H. Kruisweg. Des avonds te half 8 plechtig Lof. Gedurende de Octaaf van Portiutfcula dagelijks de le Mis te 7 uur, te 8 uur gezongen H. Mis en 's avonds, uitgezonderd Zaterdagavond te half 8 Lof. DONDERDAG des avonds gelegenheid om te biechten van half 7 tot na het I of VRIJDAG le Vrijdag der maand volle Aflaat onder de gewone voorwaarden. Des avonds te half 8 predikatie en Akte van Eereboete aan het H. Hart. Kerk ran het Allerheiligste. Hart. ZONDAG te half 8 de H. Mis waaronder algemeene H. Communie der kinderen; te 9 uur de stille H. Mis; te half 11 de Hoogmis; onder de HH. Missen predikatie; te 4 uur Lof en Rozenhoedje, waarna het gebed voor den vrede. DINSDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius, het H. Sacr'amènt blijft ter aanbidding uitgesteld, tot a'a de M. Mis van 9 uur, 's avonds half 8 Lof en van 7 tot na het Lof gelegenheid te biechten; van 8—9 gelegenheid tot het verkrijgen van Kath. Lectuur. WOENSDAG feest van den Aflaat van Portiuncula, te half 8 gezongen H. Mis; des avonds half 8 Lof. DONDERDAG 's avonds van 6-8 uur ge legenheid om te biechten. VRIJDAG le der maand, te verdienen een volle aflaat; het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld van 'e morgens 7 uur tot half 10; te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart; 's avonds half 8 Lof, waaronder Akte Van Eereboete. ZATERDAG s avonds van 5934 uur ge legenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te half 8 en te 9 uur. Parochiekerk Spiajarae. ZONDAG, de H.H. Missen te Kalf 6, 7 en 9 uur, te half 11 üe Hoogmis. Te 8 uur de H. Mis voor Üe kinderen, waaronder algemeene Communie tot Intentie van ti. den Paus. Tö 12 uur. Catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens; s av. 7 MAANDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van do H. Maagd. iW.OÊNSDAG, 8 uur^ gezongen' Requiem voor de overledenen, die op St. Barbara en St. Bavo bograyen zijn. 'a Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. 'DONDERDAG, 8 uur gezongen H. Ml? voor de leden der Broederschap, Van de .G'eü,- Aanbidding. VRIJDAG, le Vrijdag) der maandj te 8 ir gezongen H- Mis van eerherstel; 's av. half 8 Lof, Litanie ter eer,e va» het fiodd. Hart en akté' eerherstel; 's av, IHVPP van eereboete. AartebmodcrschJap, v. d. H, Familie. half 5 fèlrkAdetlnm .en Lof voor den vrede. Volgorde. 1. Veni Creator. 2. Mw serère. 3. Kor.o toespraak. 4. Rozenhocdja je met Litanie van alle Heiligen. 5. Lied „broeders welk geloof hebt gij? 6. Ava Verum. Benedictie. Deze vergadering is voor Iedereen toe» gankelijk. WOENSDAG, H. Alfonsus, te verdienen eene volle aflaat voor alle leden. VRIJDAG, H. Dominicus, palroon der 2dn sectio. Parochiekerk van de H. H. Eiisa' Ah en Barbara (Sehoterkwartier). ZONDAG de HH. Missen ten 5, 734, 9 en 1034 uur. Onder de HH. Missen van 734 en uur algemeene H. Communie der kinde reu tot intentie van Z. K. den Paus. Van 3 minuten vo.or 7 tot kwart over 7 wordt da h. Commume uitgereikt; ook van kwart vóór 9 tot 9 uur en onder beide HH. Missen na de H. Consecratie. Na de algemeene H. Com munie wordt gezongen Lied no. 37: O God va° Geen catechismus. Ten 3 uur Lof. MAAR DAG van 6—9 uur gelegenheid tot biechten. DINSDAG de HH. Missen ten 6, 634 en 9 uur. s Avonds niet half 8, maar ongeveer half 7 plechtig Lof met feestpredikatie door den Weleerw. heer J. Brinkman, kapelaan te Heemstede, tot besluit van de processie naar Heilo. WOENSDAG, feestdag van den H. Al» phonsus, 2en patroon der Broederschap van O. L. V. Alt. Bijstand, ten 9 uur gezongen H. Mis voor de leden der Broederschap. Op dien dag of onder het octaaf volle aflaat voor de leden, 's Avonds half 8 plechtig Lof met feestpredikatie. DONDERDAG half 10 H. Mis met predi katie op het kerkhof, 's Avonds 7—8 uur ge legenheid tot. biechten; half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, 1ste Vrijdag ter vereering van het H. Hart. Volle aflaat, 's Avonds half 8 Lof met eereboete. ZATERDAG van half 8 tot half 10 en van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten De Portiuncula-allaat kan verdiend wor den ook in deze parochiekerk. Dinsdag 1 Augustus vertrekt de processie nakr Heilo. 's Morgens ten S en 634 uur H. Mis eD uitreiking van de H. Communie. Vertrek van Haarlem precies 8.08. Onmiddellijk na terugkeer ten 6.23 plechtig Lof met feestpre dikatie. Kaartjes zijn te hekomen bij de Broeder- meesters zie aanplakbiljetten in de kerk, doch niet later dan Maandagmiddag 19 uur. Dan worden de kaartjes, die nog niet verkócht zijn, bij hen weggehaald. St. Jan, Am -1 t. ZONDAG, onder de H. Mis van 7 uur generale Communie voor de kinderen van alle leeringen, ora( 7uur, half 9 de stiiie H.H. Missen, half 11 de Hoogmis; 2 uur Catechismus, 8 uur de Vespers. MAANDAG, 7 uur Üe H. Mis voor Gerar dus Andreas de Bont, lid van den Stillen Omgang. DIRSDAG, s avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, van 6 uur af gelegenheid om te biechten; 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament VRIJDAG, half 8 de H. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus tot bekeering der Zond aren, '3 nam. van haLf 5—half 6 gel. om te biechten voor de kinderen, half 8 Lof tei eere van het H. Hart van Jezus met acto van toewijding. ZATERDAG, 's middags van .4—half l£ gelegenheid om te biechten. Wegens de vacantie op d'e scholen geen Catechismus, de H.H. Missen te 1 uur, half 8 en 9 uur. Woensdag en Vrijdagmorgen wordt ds kerk om half 6 geopend, kwark voor 6 dn H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG, üe H.H. Missen te 6 uur, tn half 8 de Kindermis, waaronder de Alge meene Communie der kinderen, 9 uur H, Mis en te half 11 de Hoogmis, 8 uur da( Vespers, 6 uur Lof. DONDERDAG, half .8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's avonds half 8 Lof. VRIJDAG, 8 uur gezongen H. Mis ter eere van Jesus' Goddelijk Hart, 's avonds half 8 Lof. SCHOTEN (St. Bavo.) ZONDAG, om half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Avonds om half .7 Lof met Rozenhoedje voor den vrede. MAANDAG, 's middags van 7—8 uur ge legenheid om le biechten. DINSDAG, om half 7 eene H. Mis voor Üe pelgrims naar Heiloo. DONDERDAG, 's middags van 7—8 uur biechtgelegenheid. VRIJDAG, om half 8 uitreiking der H. Communie en om kwart voor"n gez. H. Mis, HAARLEMMEHLJEDE ZONDAG, half 8 Vroegmis, half 10 uit reiken der H. Communie, half 11 Hoogmis: s avond3 half 8 Lof met feestpredikatie. MAANDAG, 9 uur Catechismus. DINSDAG, kwart over 6 H. Mis; half 8 vertrekt een tram van de Liebrug af. iWOENSDAG, 9 uur Catechismus. VRIJDAG, le Vrijdag der maand; 8 uur gez. H. Mis. ZATERDAG, 9 uur Catechismus; 48 uur biechtgelegenheid. HALFWEG. ZONDAG, de H.H. Missen te half 8, half 9, half 10 en half 11 de Hoogmis; 3 uur Catechismus, vraag .4445, 4 uur Lof met Rozenhoedje en gebed voor den vrede. Onder de H. Mis van half 9 de plechtige Kinder-communie voor den vrede. DINSDAG, 6 pur H. Mis. Processie naar Heilo. i WOENSDAG, 7 uur H. Mis, half 8 Lof teij eere van den H. Joseph. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand toege wijd aan de vereering van het H. Hart; 8 uur gezongen H- Mis; vóór de H. Mis de Li tanie van het H. Hart; 'savonds half 8 Lof ter eere van het H- Hart en acte van toe.< wijding. ZATERDAG, 's morgens tot 11 uur gele genheid om te biechten en 's middags vad 3—half 10; half 8 Lof ter eere van de Hj Maagd met Rozenhoedje en het gebed vooq den vrede. uur gvnvMjjv- vvjiUCiatOlj 3 <%V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5