r DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. OPïtiJlfülütig DE GRAVED VIN ROSSMORL NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, RIJWIELBANDEN a a bij en vèraf. BE OORLOG. H. J. v. dl. MEER, Schagchelstraat 7-9 bij de Intpj. FEUILLETON Maandag 31 ^|uli 1916 Intercom!»* Telefoonnummers I42S en 2741 HAARLlMSCHE ALLEOAGJES No 1999 DE BELASTING. Einde vorige week zijn de aanslagbiljetten voor de gemeentebelasting thuisbezorgd, en reeds nu,"drie dagen naderhand, is het aantal klachten dat ons bereikt (we hebben al twaalf „ingezonden stukken" vol verontwaardiging, waaraan we natuurlijk geen plaats kunnen geven!) méér dan legio. Het schijnt, dat de belasting-specialiteiten in onze stad, die met het Percentage werken van 6.1 procent, het hoogste percentage in den lande naar we hooren, er bovendien nog maar wat op los geschreven hebben, van wege den slechten lijd, weet u! Wij weten van iemand, die dit jaar is aange slagen voor een inkomen, driemaal zoo groot als dat van verleden jaar! Terwijl zijn zaak dezelfde is gebleven Wij hooren van een ander, dat zijn belastbaar inkomen, vorige jaar gesteld op f 850, nu maar even op ongeveer f 2000 is gesteldzonder dat in 's mans bedrijf van éénige oorlogswinst sprake kan zijn, integendeel Wij weten van vier belastingplichtigen, wiens aanslag men eenvoudig maar heeft verdubbeld. Wij vragen ons toch af, waar dat heen moet. Is er dan ten vorigen jtare zooveel fraude gepleegd Niemand die dat gelooft Intusschen zijn van die draconische maat regelen natuurlijk op de eerste plaats het slacht offer de menschen met vaste, beperkte inkomens. Die pakt men met straffe hand, op een halven cent na Die betalen voor de rest Bewijs maar, dat het anders is, zoo zegt de ontvanger, en wee-je-gebeente, als je dat zou probeercn Wij willen maar zeggen, dat het voor zeer velen in de stad bedenkelijk eruit gaat zien. De arbeiders loopen tamelijk vrij, de hoog ste klassen kunnen het gelukkig betalen, maar de middenstand en.de menschen met vaste, be perkte inkomens, worden het slachtoffer en gaan geweldig achteruit. Waar moet dat zoo heen? AGENDA 1 AUGUSTUS. Processie naar Heilo. Zie advertenties. Gebouw St. Ra va Smeilistraat 'iS - Leden Spoor en Tram, 8'A uur. Leden Me taalbewerkers 8A uur. Leden Gemeente werklieden 8A uur. Groote Kerk 1—2 nur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 34 uur 's middags. Bisschoppelijk iVluseurn Jansstraat 79— geopend eiken dag van 10—-o uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. ZANDVOORT OP EEN DRUKKEN ZOMERDAG. Ik durf het gerust te zeggenik sta niet spoe dig voor een beschrijving of een verslag, maar nü, nu ik dan zou willen teekenen zoo'n óver- óverdrukken Zomerdag ais dien van gisteren in Zandvoort, waar driekwart Amsterdam en half Haarlem wasnü ben ik in verlegenheid Want een overweldige stroom van indrukken, een kaleidoscopisch gewemel van warrelende dingen die ge zaagt, dringt zich op aan uw geest, als ge nagaat hoe geweldig-druk of het daar was, wat er alles te zien en te hooren viel, hoe het er uitzag. Van den uitzichttoren af, die nu wel het kos telijkste gezicht gaf op het strand, was het net één wriemelende mierenhoop links en rechts, zóó ver het oog gaan kon. En zelfs op dat hooge punt kon je niet rustig ernaar kijken, omdat het ook daar tjokvol was en de dagjesmenschen er bij hondertallen op- en afklauterden naar het aardige café'tje en den hooger-gelegen trans die al maar volstond pret kijkers. Maar het leukste gezicht van al was het, als je daar op den hoek bij Driehuizen, waar de stroom tramreizigers den heelen namiddag door in één rij al maar dóórging, dat zwarte strand aanzag vol zomer-uitgaanders, waarvan je niet begrijpen kon dat er dan toch waarlijk nóg meer blijkbaar konden worden opgeslokt in die drukte die één massa leek. Daar kwamen de autos uit Amsterdam, par ticuliere eri taxi's, met tientallen hun lading los sen. Daar kwam de altijd voortdurende stroom van tram-reizigers, die uit het stationnetje bij honderden al maar aan, Zandvoort binnenkwa men, daar kwamen de fietsers aan, in niet te tellen aantal, die er in de café's of aan de bodega hun stalen paard probeerden te bergen,— maar daar was men prop- en propvol, en „de verantwoordelijkheid aanvaard ik niet" was een waarschuwing die niet velen in den wind sloe gen! 't Was er waarlijk geweldig, zoo in den mooien namiddag, toen de zon brandde of even schuil ging in een zee-nevel, maar niet stak door den koelen, prettigen zeewind die er stond.... je zag er van nlles* liet Amsteidsmsche ele- mént had echter de overhand, en de Jodenbuur ten vooral moeten leeggeloopen wezen, want het Israëlitisch element had niet alleen den boven toon aan het strand en in de café's, en bij den sorbet-schenker naast de Bodega, maar was ook zou ik zeggen in de meerderheid. En dat wil wat zeggen bij zoo'n volte! Er werd ook druk Fransch gesproken, en 't Beulemans-Fransch hoorde je in ae treinen en op de terrassen, en van onder de groote strand stoelen vandaan, overalMerkwaardig, hoe veel Belgische dames dan toch wel, hiernaar te oordeelen, in Zandvoort huizen! De fruitverkoopers en chocoladeventers ver kochten om zoo te zeggen uit, .en wat er daar op het strand, in de kringen van lui-Iekker- liggende dagjesmenschen, in de „kuilen" die ze er groeven, om dan in een kring knusjes bijeen te zitten, de rokken hoog opgeslagen voor 't zand, en de heeren op hun buik liggend met den hoed of de pet achter op het hoofd wat er daar alles wel verorberd is, ik zou het wel eens bijeen willen zien Af en aan reden de Jan Pleiziers, die al maar nieuwe gasten brachten, en de propvolle, ver vaarlijk-lange treinen van de Holiandsche spoor volgden mekaar om het kwartier, waar de men schen in alle wagens er was maar één klas! op elkaar stonden gepakt, en de goederen wagens tot staanplaats-tribunes waren gemeta morfoseerd „Ik ga niet in een beestenwagen!" zei een juf frouw snibbig tegen een conducteur die goed moedig van „nog een mooie plaats, als u mee wilt" sprak. Maar de conducteur zette haar, onder al die drukte, nog even op haar nummer: „bij de Holiandsche Spoor zijn de beesten wagens in personentreinen niet gebruikelijk, juffie!".... En de trein ging zónder de juf frouw. Aan de elecrische tram was het al even ge weldig-druk. De „schapenhokken" stonden prop vol, en al maar'kwamen er meer bij, maar de wagens en treinen uit Haarlem en Amsterdam brachten om de paar minuten telkens ook weer nieuwe bezoekers, die dan langs het raadhuis de straat óp, naar het strand stroomden, zoodat je ten slotte niet begreep, waar al die menschen dan toch wel blijven moes A Het was gisteren een record-dag voor Zand voort. Nooit zijn er zóóveel dagbezoekers ge weest, en dat alles aan trein en tram is afgeloo- pen slechts met één ongeluk (dat geweldige sen satie teweegbracht op het propvolle station) is eigenlijk nog een wonder. Zandvoort aan de zeewaarom eigenlijk gaan de menschen erheen bij zooveel duizenden Ik hoorde in den trein het volgende gesprek: 'n Prachtige dag, meneer, voor Zandvoort en voor de uitgaansmenschen Heerlijk, buitengemeenWat was het overal vol. En wat 'n zaken zullen er gemaakt zijn! Noualleen jammer, dat je zoo goed als niet aan de zee komen kondt bij die herrie. De zee? De zee?De zee heb ik heele- maal niet gezien!F. S. OVERZICHT. De belangrijkste gebeurtenissen van het we- reld-ooriogstooneel vonden weer plaats op het Oostelijk front, waar de Russen weer nieuwe vorderingen maaken en in Noord-Galicië, ten Zuid-Westen van Brody, Lemberg en in Wol- hynie, Wladimir-Woiynski en. ten noorden daar van, Kowel ernstig bedreigen In dit nummer hebben wij een kaartje -afge drukt, waarop het front staat aangegeven, zoo- als dit Zaterdag was. Intusschen echter zijn de Russen voortgegaan aj is 't niet meer in dat vlugge tempo als in 't begin van den aanval nog vorderingen te maken. Zoo zijn Russische afdeelingen in de buurt van Goelewitsje, ten N.-W. van Ugly, naar den linkeroever van de Strochod getrokken, waar zij hun stellingen versterkten. Ook langs den spoorweg van Kowel naar Rodzjistsjië zetten de Russen hun op- marsch voort; terwijl de Duitsch-Oostenrijksche troepen aan gene zijde van de Strochod nog ver der terugtrokken. Blijkens de aanvullende berichten uit het Rus sische hoofdkwartier bedraagt het geheele aantal gevangenen in dezen slag: 2 generaals, 651 andere officieren en 32,000 soldaten. Voorts werden 91 kanonnen, 1O0 machinegeweren en bijna 15,000 geweren buitgemaakt. In de Duitsch-Oostenrijksche legerberichten worden zij het slechts in voorzichtige om schrijving der gebeurtenissen de Russische vorderingen erkend. Uit die voorzichtige mededeelingen in het Duitsche communiqué blijkt bovendien, dat de Russen ook in Koerland weer trachten tot een krachtiger offensief over te gaan. In dit bericht heet het althans, dat aan sterke vijandelijke patroeljes door het vuur verhinderd werd om over de Duna te trekken. Van het Westelijk front al sedert eenige dagen niet veel nieuws. Zoowel de Fransche als En gelsche communiqué's bevatten niet anders dan een korte herhaling der gedurende de laatste week gegeven berichtenHet eenige in het Fransche communiqué, dat bijzondere aandacht verdient, is de mededeeling, dat aan den rechter- Maasoever een Duitsche aanval in het ravijn ten Zuiden van FJeury werd afgeslagen en dat de bombardementen in de streek van Fleury, in het bosch van Vaux en in het' bosch van Fumin nog voortduren. Uit een en ander blijkt, dat de. Duitschers hier alle aanvalskracht nog geens zins hebben verloren, al werden dan ook troepen van hier naar het Somme-front overgebracht. In de Engelsche pers wordt de terechtstelling van kapitein Fryatt druk en natuurlijk in afkeu renden zin besproken. Men vergelijkt zijne ter doodbrenging met die van Edith Ca veil en eischt, dat de Duitsche keizer en zijn mede plichtigen voor het gerecht zullen worden ge daagd en gestraft. Nog altijd leven wij in het onzekere omtrent den eigenlijken inhoud vah de Amerikaansche protest-nota aan de geallieerden tegen de z.g.n. Zwarte lijst. Vandaag eindelijk zal naar de „Times" weet mede te deelen de inhoud van deze protest-nota aan de pers in Amerika ter publiceering verstrekt woulen. Spoedig want Reuter of Wolff zullen de publicatie wel over seinen zal de nota dan ook hier bekend zijn. Welke uitwerking het amerikaansche protest in Engeland zal hebben is natuurlijk nog niet met zekerheid te zegg'eil> maar men kan veilig aannemen, gelijk wij al eerder hebben gezegd, dat de kwestie op de lange baan zal worden geschoven door een langdurige nota-wisseling. Dit is volgens den „Times"-correspondent te Washington ook de meening in Amerika. Men meent daar algemeen zegt hij dat het protest de uitwerking zal hebben van af lating van stoom door een veiligheidsklep en dat de zaak nu gekomen is in het stadium van een langgerekte gedachtenwisseling. DE RUSSISCHE OVER WINNINGEN. Er gebeuren in den laatsten tijd leelijke din- gen voo, Oostenrijk. De stooten door de Rus sen herhaaldelijk en met Russische kracht op het Oostennjksche front toegebracht, hebben de aan wil Iers, sedert het begin van hun groote offensief al heel wat van net ten vorige jaren ve™Jen terrein doen herwinnen Wij geven hierbij een kaarje, waarop de vor deringen sedert het begin van het offensief dui delijk zijn na te gaan. De stippellijn geeft de frontlijn aan, zooals die was toen het groote offensief der Russen begon. De dikke lijn is de afteekening van het front op half Juli en de -lijn geeft ongeveer aan de vorderingen, welke Vrijdag en Zaterdag weer werden ge maakt. Hier dreigt voor de Oostenrijkers een debacle en staat te vreezen, dat weldra Lemberg waarvan het in de Oosienrijksche oorlogs-pers- beschouwingen steeds heette dat geen gevaar kon dreigen -— weer in Russische handen zal vallen Immers de doorbraak van het front in Noord- Oost-Galicië en de bezetting door de Russen van Brody openen den Russen uit het Noord- Oosten den weg naar Lemberg. En de toesiancl Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 3056 is hier nog des te hachelijker, omdat de Russen ook in het Zuiden van Galicië weer een kraentig offensief zijn begonnen waar zij ten oosten van Stanislau over een aanmerkelijke frontbreedte de Oostenrijkers terugdreven. Behalve Lemberg, verkeeren Wladimir Wo- lynski en meer ten noorden ook Kowel, nu in gevaar; zoodat als de tegenaanvallen der Duitsch-Oostenrijksche troepen waarover ir. het Duitsche legerbericht reeds melding werd gemaakt geen voldoend succes opleveren, een verdere terugtocht der verdedigingstroepen 'is te verwachten. Het ziet er hier voor de centrale mogendheden alles-behalve rooskleurig uit. NA TWEE JAREN OORLOG. Het Berlijneehe Wol ff-bureau meldt een ori'ieieelc beschouwing' over den militairen toestand na twee jaren onafgebroken oor logsvoering. Bij het einde van het tweede oorlogsjaar zoo wordt medegedeeld kunnen de resultaten van den oorlog uit de volgende cijfers blijken: lo. De middenrijken houden thans op Europeesch grondgebied vijandelijk ge bied bezet: In België ongeveec 29,000 v.k. kilom. Frankrijk Rusland Servië' Montenegro Boekbwina 29,000 v.k. 21,000 280.000 87,000 14.000 431.000 1.000 21.000 22,000 Tezamen Aan het ej*jde van het eerste oorlogsjaar waren deze cijfers onderscheidenlijk 180.000 en 11.000 v.k. KM. 2o. Het geheele aantal krijgsgevangenen bedroeg aan het einde van het tweede oor logsjaar: In Duitschland 1,663,794 Oosteurijk-Hongarije 942.489 Sulf?.rije 38.000 Turk«e 14 000 Tezamen 2,658.283 Een jaar geleden bedroeg het geheele aan tal krijgsgevangenen in Duitschland en Oos- tem-ijk-Hongarije 1.695.400. Russische krijgsgevangenen zijn er In Duitschland 9019 officieren en 1.202,872 man, in Oostenrijk-Hongarije 4242 officieren en 777,324 man, in Bulgarije en Turkije 33 offi cieren en 1435 man, tezamen 13,294 officieren en 1.981,631 man. In Duitsche krijgsgevangenschap bevin den zich: Frauschen Russen Belgen Eugeleelien Serviërs 15947 officieren 9019 656 947 348,731 man 1,202.872 41,752 29,956 25,914 Tezamen 16,569 officieren 1,647,225 man. 3o. In Duitschland bevindt zich de volgende oorlogsbuit: 11,036 kanonnen en 4,748,038 projectielen, Goedkoopst Adres Satyrick verhaal van Mark Twain. (Uit bet Ajnerikaanech). Alle pogingen om mij onder de gewone men schen te mengen en een der hunnen te worden, zullen mislukken, als ik mij niet van dien naam weet te ontdoen, daarmee te verdwijnen en terug te komen onder de bescherming van een nieuwen naam. Het verwondert en spijt mij, te zien, hoe gretig de meesten van die Amerikanen zijn om kennis te maken met een Lord, en hoe ijverig zij zijn om hem attenties te bewijzen. Het ont breekt hun wel is waar aan die Engelsche krui perigheid, maar ze zouden die mettertijd ook wel aanleeren. Mijn hooge rang reist op de meest geheimzinnige wijze met mij mede. Ik schrijf mijn familienaam zonder eenig toevoeg sel in het nachtboek van dit logement en ver beeld mij, dat ik voor een onbekenden reiziger zal doorgaan, maar de klerk roept eensklaps uit: „Wijs Mylord de kamer no. 82!" en voordat ik bij de lift kan komen, is er een reporter, die mij tracht te interviewen, zooals men dat noemt. Daar moet terstond 'n einde aan komen, 't Eerste wat ik morgenochtend zal doen, is, den Ame- Fikaanscben pretendent op te sporen, mijne taak te volbrengen, dan een ander logement te kiezen en mij onder een aangenomen naam aan alle nasporingen te onttrekken. Hij liet zijn dagboek op de tafel liggen om het bij de hand te hebben, ingeval eenige nieuwe „indrukken" hem gedurende den nacht mochten wakekr houden; toen ging hij naar bed en viel al spoedig in slaap. Er gingen een paar uren voorbij, en toen kwam hij langzaam tot het be wustzijn van eene verwarring van geheimzinnige en toenemende geluiden, die aan de póórten van zijn brein om toegang klopten; een oogenblik daarna was hij klaar wakker, en nu drongen deze geluiden- met een oordoovend geweld tot hem door. Het dichtsmijten van deuren, het op schuiven van ramen en het rinkelend geluid van vluchtende voetstappen door de gangen; ge schreeuw smeekbeden, doffe kreten van wanhoop van binnen, luide, bevelende uitroepen van bui ten; gekraak en geknetter, en uitslaande vlam men Bom, bom, bom! op de deur, en een geroep: „Kom er uit! Het huis staat in brand!" Voor het aangrenzend vertrek werd dat ge klop en dat geschreeuw herhaald. Lord Berkeley sprong uit zijn bed en begaf zich te midden der duisternis met allen mogelijken spoed naar den kleerenstander, maar viel over een stoel en raakte de kluts kwijt. Hij tastte wanhopig met zijne handen in de rondte en stiet nu met zijn hoofd tegen een tafel aan en was daarvoor zeer dankbaar, want dit hergaf hem zijne tegenwoor digheid van geest jai de tafel dicht bij de deur stond. Hij gr<*? «et kostbaarste wat hij bezat, zijn dakboek met mdrifkKen over Amerika, rfp veriate«e bovengang door tot aan Hij liep de verm zooals sde plaais ïoode lamp, brandladder was. De deur aanwees waar naas(. sjonc[ Cpen jn (jje kamer brandde het 4ag een stapel k^cl. man i i f kon dit niet open Mge", maar sloeg het met een stoel in en kwam b'J de brandladder; bene den hem bevond z'ch eene menigte mannen en vrouwen en kinderen er tusschen, gehuld in een rosachtigen gloed. fou ,ml m zijn spookachtig nachtgSd naar beneden gaan, Near - d5 gedeelte van bet 8t0Qd nog niet in brand; hij zou deze kleeien eerst aantrekken. Zij pasten hem vrij goed, al waren ze hem ook een beetje te wijd en nogal vrij opzichtig. Dit. was ook het geval niet den hoed die van een hein nog onbekend model was. De ééne mouw ging goed aan, maar in de andere kon hij niet komendeze was op ele uoogte van den schouder dichtgenaaid. Hij ging verder, zonder een poging te doen om die los te tornen, en was al spoedig buiten het brandend gebouw. De vreemdsoortige hoed en de jas, die hij maar half aan had, maakten hem tot bet mid delpunt der algemeene aandacht, ofschoon de houding van het publiek niet anders dan eerbie dig kon genoemd worden. In dezentoestand 3016 maakte hij eene opmerking, die hij zoo spoedig mogelijk in zijn dagboek zou opteekenen: „Het geeft geen lor; ze herkennen een Lord onder Tedere vermomming en bewijzen hem eerbied zelfs iets, dat veel van vrees weg heeft." Thans waagde een uit den halven kring van gapende jongens eene schroomvallige opmerking: „Een Engelschman met zulk een wonderlijken hoed! 't Is vreemd!" DM was weer eene opmerking, die voor het dagboek bewaard moest bliijven. Maar de graaf bemerkte, dat er nog wel meer vragen onbeant woord gebleven waren: daarom drong hij door de menigte heen, maakte de mouw los, trok de jas aan en begaf zich op weg om een logement van minder allooi op te zoeken. Hij vond dit, ging te bed en viel al spoedig in slaap. Den volgenden morgen bekeek hij zijne klee- ren eens. Zij waren nogal zonderling, vond hij, maar zij waren in allen gevalle nog nieuw en zindelijk. Er zat heel wat in de zakken. Onder anderen: vijf bankbiljetten van honderd dollars. Verder, omstreeks vijftig dollars in 'zilver. Een menigte tabak. Een gebedenboek, dat weigerde open te gaan, en waarvan hem bij nader onder zoek bleek, dat het whisky bevatte. Een aan- teékeningboek, maar zonder naam. Daarin stonden allerlei aanteekeningen met een ver draaide hand geschreven, afspraken, wedden schappen en zoo voorts, met menschen met zon derlinge namen Zesvingerige Jack. Jonkman bang voor zijne schaduw en zoo al meer maar er waren geen brieven of andere beschei den in. Dc jonkman denkt na over hetgeen hsn nu te doen staat. Zijn kredietbrief is verbrand; hij zal de bankbiljetten en het zilver leenen, een gedeelte daarvan gebruiken om eene advertentie te plaatsen, ten einde den eigenaar uit te vin den, en zich van het overige bedienen om in zijn onderhoud te voorzien, zoolang hij werk zoekt. Hierop laat hij de ochtend-editie halen en begint het verhaal van den brand te lezen. De eerste regel verkondigt reeds zijn eigen dood. Verder worden daaromtrent allerlei bijzonder heden meegedeeld: er wordt verteld, hoe hij, mei de erfelijke heldhaftigheid van zijn stand, voort ging met het redden van vrouwen en kinderen totdat ontvluchten hem mogelijk wastoen stona hij, terwijl de oogen der weenende menigte op hem gevestigd waren, met gevouwen armen en wachtte met kalmte de nadering van den ver slindenden vijand af: „en zoo staande, te midden van eene zee van vlammen en hemelhooge rook zuilen, werd de jeugdige erfgenaam van het aloude geslacht der Rossmores uit dit leven weg-t genomen en verdween voor knmer uit het gezichl der menschen." (Wordt vervólgd.). NIEUWE HAARLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS t Pet s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) f 1.60} voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en da agentschappen 0,12&j afzonderlijke nummer* 0,05. h PRÏJS DER ADVERTENTIËN» regel meer 0,10. XL1X. iföV/fK /Hemnets 5&\"Rö£MENI£ Totaal De vijand heeft bezet: In den Elzas ongeveer Galicië en „4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1