DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. i NASSAULAAN 49, HAARLEM BUITENLAND BINNENLAND DE OORLOG. THEOD. G. v. DUSSELDORP 5 Barteijorisstraat 5. - ïeiefoon 2144 Flanel Costuums Van hedenmorgen TELEGRAMMEN Dinsdag 1 Aug. 191ft 41«te jaargang Iniercomm* Telefoonnummers I42S en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAAftLEMSGHE ALLEDAGJES N° 2000 „Vast geloof." 3034 KORTE BERICHTEN PHILIP LOftTSn f HET BEGIN VAN HET DERDE OORLOGS JAAR. BARTEL JORISSTRAAT 27 7~e Ie foorf 1770 Het opbrengen onzer visschersschepen ■DUE HMRLEkCHE coorwt ABONNEMENTSPRIJS t Per S maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60 j voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0.125; afzonderlijke nummers 0,05. <4 HET ONGELUK TE ZANDVOORT. Een kleine nabetrachting over het vreeselijke ongeluk, Zondagmiddag te Zandvoort op het station voorgevallen, mag hier niet ontbreken, Het ongeluk is, naar wij van ooggetuigen vernamen, enkel en alleen gevolg geweest 'van het brutale, onhebbelijke opdringen van het publiek, dat wanneer een trein „vóórkomt", gere geld erop aanstormt, terwijl de trein nog in beweging is, om maar een plaats machtig te worden In het buitenland weet men beter orde te houden bij zoo'n drukte. Schrijver dezer zag eens de ontzettende drukte öp een avond aan het Crystal Palace te Sandringham, als in een paar uur tij ds meer dan 20,000 mensdien per trein naar Londen terugkeeren. Daar vallen zulke woeste tooneelen als elke zomeravond en de heele Zondag in den zomer op 't Zandvoortsche station ons toonen, niet voor! Het is wèl de vraag, of het stationsterrein te Zandvoort niet wat practischer kon zijn inge richt, met name, of het mogelijk was om de treinen die aankomen, zonder rangeeren van dezelfde plaats te doen vertrekken. Maar hoe dan ook, het woeste Zondagspubliek heeft den dood van dit slachtoffer op zijn gewe ten, en het gevolg hiervan zal zijn, dat Zand voort op zulke drukke dagen door vrouwen en kinderen die niet houden van vechten om in den trein te komen, zal worden gemeden! AGENDA. 2 AUGUSTUS. Gebouw SE Bavo Smedeetraat 23 8 34 uur Algemeene ledenvergadering R. E. Volksbond. Spreker G. van Lingen, Am sterdam Onderwerp: „Coöperatie." Buitensocieteit Trou moet Blycken 3 uur Matinee door het strijkorkest Van Haarlem's Muziekkorps. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79geopend eiken dag van 10—uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. De „Ned. Anti-oorlogsraad" publiceert een schrijven, door verschillende hoogstaande Ne derlanders, w. o. ook een aantal katholieken, onderteekend, waarin deze getuigen „een vast geloof in een betere toekomst" te hebben. Hoe belangrijk deze getuigenis, die niet nader wordt toegelicht, ook is, de daarin uitgedruk te zekerheid, het „vast geloof", zal zeker niet door ieder worden gedeeldIntegendeelal moeten wij allen medewerken, om tot een betere toekomst te geraken, zal er menigeen zijn die eerder na al deze oorlogsellende een slechtere toekomst nog verwacht. Intusschen is het wel eigenaardig, dat dit •„vast geloof" wordt beleden door een groot aan tal personen, die overigens van eenig „vast ge loof" niets moeten hebben. Wat de katholieke onderteekenaars betreft, met hen staat het natuurlijk anders: hun vertrouwen op een betere toekomst mod wel op andere motie- ven steunen dan dat der niet-katholieke onder teekenaars. Daarom en ook omdat anders allicht bij' dat „vast geloof" aan betere toekomst gewezen ware op Hem, van Wien alleen de ware vrede komen kan betreuren wij het toch eenigszins dat niet de (nog bestaande?) „R.-K. Vereeni- ging van den wereldvrede" aan deze katholieke onderteekenaars gelegenheid tot'hun getuigenis heeft gegeven, maar dat dit moest worden over gelaten aan den Ned. A. O. Raad. Nü, en in dezen kring, geeft deze „getuigenis" van „vast geloof" aanleiding tot opmerkingen, die anders zeker achterwege zouden zijn ge bleven OVERZICHT. Heden, den eersten Augustus, zijn wij het derde oorlogsjaar ingegaan. Zal ook dit jaar •tot aan den laatsten dag een bloedjaar zijn? Sturmer, de Russische premier, doet zulks vreezen. Immers, in zijn proclamatie zegt hij, dat de Ëntente-mogendheden hebben besloten om den oorlog voort te zetten tot de eindelijke over winning der geallieerden. En den loop van den oorlog, ook dien van den jongsten tijd, beoordeelend, gelooven wij niet, dat de gealliëerden zoo spoedig de algeheele overwinning zullen behalen. Het groote Fransch-Engelsche offensief aan de Somme schijnt al geheel tot staan te zijn geko men. De gevechten daar hebben hetzelfde karakter als die aan het Verdun-frontslechts schoksgewijze acties met het gevolg van eenige terreinwinst, waarvan telkens weer een deel in tegenaanvallen aan den vijand moet worden teruggegeven. Volgens de jongste Fransche berichten heb ben zelfs op verschillende punten van het Somme-front de Duitschers thans het offensief, Van het Russisch front wordt heden nog maar weinig belangrijk nieuws medegedeeld. De Rus sen blijven druk uitoefenen op het Duitsch- Oostenrijksche front in de richting van Kowel.J In de streek van Brody hebben Russische troe penafdeelingen bij de vervolging van de vluch tende troepen de rivieren Grabierka en Sereth bereikt. Overigens zijn op het grootste gedeelte van het Russisch front verbitterde en bloedige ge vechten gaande, waar de Duitschers en Oosten rijkers alle pogingen doen om zich op hun nieuwe verdedigingslinie staande te houden. Naar aanleiding van de terechtstelling van den kapitein van de „Brussels" wordt thans een polemiek gevoerd tusschen de officiëele leidings organen in Engeland en Duitschland. Burg graaf Grey had verklaard, dat naar het oordeel der Engelsche regeering de handelwijze-van kapitein Fryatt volkomen rechtmatig is geweest. Hierop wordt echter In een officieel Wolff-tele- gram gezegd, dat het begrijpelijk is, dat de En gelsche regeering tracht de handelwijze van kapitein Fryatt te rechtvaardigen, want zij zelf is in hooge mate mede-schuldig. Kapitein Fryatt heeft slechts gehandeld op raad van zijn regee ring. PRIJS DER ADVERTENTIËNl Van 1—5 regel* 0,75, Iedere regel meer f 0,15buitenland per regel 0,2 0| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" vas 15 regel* f 0,40. elke regel meer 0,10. f Kort na de voltooiing van een groot werk, waaraan hij ai zijn geestelijke en lichame lijke krachten schonk, is de componist Phi lip Loots overleden. Het is waar, dat er den laatsten tijd dikwijls reden was onge rust te zijn, maar zelfs in de laatste dagen, toen de toestand zéér ernstig werd, hebben wij de droevige gedachte „als hij eens stierf" met hoopvol vertrouwen van ons afgezet. Het is moeilijk te beseffen dat de heer Loots niet meer in ons midden leeft. Hij was in den grooten kring der Haarlemsche musici de „meesterzanger", de dichter, en hoewel hij, behalve als criticus, betrekke lijk weinig in 't openbaar optrad, wist ieder musicus en ieder muzikaal mensch dat er in hem een bijzonder artist, een waarachtig poëet leefde; dat het altijd iets goeds, iets moois was naar hem te luisteren: op de- eerste plaats naar zijn muziek, maar ook naar zijn beschouwingen in woord en ge schrift Van zijn levensloop kunnen wij liet vol gende vermelden: Philip Loots werd den 22eu Augustus 1865 te Amsterdam geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd werd zijn muzi kale aanleg ontwikkeld door het onderwijs van den Amsterdainschen organist Jos. a". Vcrheijen. Hij bezocht vervolgens de toen malige Kon. Muziekschool te 's Gravenhage en studeerde daar vooral piano en compo-1 Do uithongeringsoorlog. In Rijnland en Westfalen is het gerucht verspreid, dat men bezig ia een Fransch-Engelsch vliegkorps uit te rusten met een' soort brandbommen, waar mede de vliegers zullen trachten de Duitache korenvelden in brand te steken. Men is daarom met koortsachtige haast bezig, den oogst bin nen te halen, waartoe alle beschikbare krach ten, scholieren, vrouwen en kinderen, zijn ge- requireerd. De handelsduikbootendienst. De Duitache „Ozean"-reederij te Bremen heeft aan de han- 'delskamera meegedeeld, dat de handelsduikboo- ten voorloopig geen goederen, brieven of paket- ten voor particulieren naar Amerika meene men. Van het Russisch-Oostenrjjkschèfront. Het Weensclio Korr. Bureau spreekt het Russische bericht, dat de Russen den straatweg Kirli- babaWisszo—Maramaros Szignet bereikt hebben, tegen. Zij hebben nog 15 tot 30 K.H. moeilijk begaanbaar boschterrein door te trek ken, van de plaats waar hunne aanvallen zijn afgeslagen tot aan den straatweg. in een schrijven aan den Rijkskanselier en in eene proclamatie aan leger en vloot, zijne er kentelijkheid betuigd jegens zijn volk en leger, |die zooveel hebben bijgedragen tot bet behalen ivan zulke schitterende resultaten als door Duitschland in de afgeloopen twee oorlogsjaren |zijn verkregen. ST. PETERSBURG, 31 Juli. Naar aanlei- ing van den tweeden verjaardag der oorlogs- erklaring van Duitschland aan Rusland, heeft türmer, minister-president en minister van uitenlandsche zaken een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verklaart, dat de Russisch eizerlijke regeering, evenals hare trouwe bond- 'genooten, meer dan ooit vast besloten is, den oorlog voort te zetten, tot de geallieerden een beslissende overwinning hebben behaald. DE RESULTATEN VAN DEN VLIEGER AANVAL OP OESEL. HAMBURG, 1 Aug. (Part.) Naar het „Ham burger Fremdenblatt" verneemt zijn bij den Duitachen vliegaanval op het eiland Oesel in de Golf van Riga op 25 Juli bijna alle door Engeland geleverde vliegtuigen verbrand. Twee Engelsohe en een Russische vliegrer werden ge- dood, cn negen zwaar gewond. EEJV NIEUWE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. LONDEN, 1 Aug. (Part.) Voor middernacht zijn een aantal vijandelijke luchtschepen een aanval begonnen. Gemeld werd, dat de aan vallers onze kustlijn langa de Oosterlijke en Zuid-Oostelijke Graafschappen over-vlogen Bommen werden geworpen op het estuarium van den Thames. De aanval wordt nog voort gezet. EEN STRIJD TUSSCHEN ZEPPELIN EN VLIEGER. LONDEN, 31 Juli. (Officieel.) Vanmorgen om 5.15 uur heeft een onzer vliegtuigen een ■Zeppelin achtervolgd en aangevallen, op een af stand van 30 mijl van de Oostkust. De bestuur der had het magazijn van zijn machinegeweer tweemaal op de Zeppelin gelost en vuurde nog, toen hij door een springend stuk van zijn ma chinegeweer getroffen, het bewustzijn .verloor. Toen hij weer bijkwam, was de Zeppelin niet meer te zien. De vlieger moest dus naar zijn Uitgangspunt terugkeeren. BERLIJN, 31 Juli. (Part.) Bij Eet begin an het derde oorlogsjaar heeft de Keizer heden RUSLAND. Brand te St. Petersburg. De „Lokalanz." verneemt uit Stockholm, dat j.l. Dinsdagmorgen- te St. Petersburg een reusach tige brand heeft gewoed. De kouten schipbrug, die de beide oevers van de Newa verbindt, en waarover steeds een groot verkeer (s, raakte plotseling op verschillende plaatsen in brand, waarop ook de pontons vuur vatten, losraakten en brandend de Newa afdreven. De rivierpolitie slaagde er niet in ze tegen te houden. Ze dreven onder de Nikolaibrug door naar Wassili- Ostrow, waar alle beurtschepen vuur vatten. De brand woedde met groote hevigheid. De beurtschepen konden niet veilig worden weg gesleept en werden allen door het vuur ver nield. Andere brandende pontons dreven naar de Keizerlijke Kade, waar groote oestzeéstoom- schepen liggen. Twaalf stoomschepen raakten in brand en ook een van de booten van de Ame- rikalijn kreeg ernstige schade. Ook de groote dokken vatten vuur en eveneens het groote drijfdok van de Poetilowfabriek. Men brengt den ramp in verband met de onlangs in hechte nis genomen anarchisten, die van plan waren om met geweld alle werken van militair belang te vernietigen. Het „Berl. Tageblatt" verneemt eveneens uit Stockholm eenige bijzonderheden. Volgens dit bericht brak de brand Maandagavond uit. Even tevoren had een stoomschip de schipbrug gepasseerd. "Op de brug ontstond een onbeschrij felijke paniek toende voorbijgangers door liet vuur verrast werden en de kleeren der dames begonnen te branden. Volgens dit bericht heeft de brand grootere afmetingen aangenomen doordat twee schepen, geladen met hout en steenkool, vuur yatten en stroomafwaarts dreven. DE KONINKLIJKE FAMILIE. H, M. de Koningin met de Prinses en gevolg zijn gisternamiddag half vijf in 2 automobielen ten paleize Soestdijk aangekomen. De Koningin» Moeder verwelkomde de Koninklijke Familie op het bordes. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan dr. J. W. Moil, hoogleeraar te Gro ningen, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Koninklijk besluit van 8 Maart 1899 no. 13 ingestelde Pharmacopee-commissie, met dankzegging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten; is aan de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra- venhage, met ingang van 16 Augustus: lo. be noemd tot conservator mejuffrouw dr. E. M. A Timmer, te Delft2o. bevorderd tot wetenschap pelijk assistent 2e klasse mejuffrouw A. de Kern. penaar, thans wetenschappelijk assistent 2de klasse aan die instelling. De gewone audiëntiën van de ministers van Justitie, van Marine en van Koloniën hebben deze week niet plaats. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Bij den voorzitter van het Uitvoerend Bestuur van de Jaarbeurs, Mr. Dr. W. A. van Zijst, is bericht ingekomen, dat H AL de Koningin het Beschermvrouwschap van de Eerste Neder- landsche Jaarbeurs, welke te Utrecht zal wor den gehouden, heeft aanvaard. Eene Duitsche persstem. De „Neue Freie Presse" bespreekt de rede Van den Nederlandschen Minister van Buiten- landsche Zaken en schrijft: Deze rede toont aan de geheele wereld hoe de werkelijke onzijdigheid zich weet te verdedigen en hoe een zelfbewuste staat zijn onafhankelijkheid weet te beveiligen, wanneer de Engelsche blokkade-politiek te ver gaat. In deze rede valt niets te bespeuren van de bangheid, de zwakheid en den deemoed, welke zoo vaak geleid hebben tot verguizing van het neutraliteitsbegrip en tot de vermeerdering van den overmoed der Entente. Het blad noemt de Engelsche maatregelen een yuistslag aan Neder land gegeven en bespreekt de gevolgen daarvan. Tot slot verklaart het blad: Uit de rede van den Minister blijkt, dat de Nederlandsche regeering een op scherpe wijze gestelden eisch heeft doen hooren, welke duidelijk bewijst dat Nederland niet van zins is, zich aan de gewelddaad te onderwerpen en dat het niet de vernietiging van het bestaan van een belangrijk deel der bevol king rustig wil aanzien. Reuter seint uit Londen: Lord Cecil deelde in het Lagerhuis mede, naar aanleiding van een vraag betreffende de mogelijkheid van ui f te vaardigen orders, waar- hij wordt bepaald dat neutrale visscherschepen, die in Engelsche wateren of in andere wateren die door de Engelsche vloot beschermd worden, visschen, hun geheele vangst op Engelsche markten zullen verkoopen, dat maatregelen ge troffen zijn om vreemde visscherschepen toe te staan hun vangst aan versche visch aan land te brengen in zekere havens van het Vereenigd Koninkrijk en dat verdere maatregelen in die zelfde richting worden,overwogen. sitie. Reeds op 10 of li-jarigen leeftijd be speelde liij het orgel onder diensten in de „Krijtberg'/. Hij werd ook organist in he£ „Torentje" en dat zijn orgelspel in diep tijd al bijzonder goed- moet zijn geweest be wijst wel, dat h(j bij een concert door Ani- stel's Mannenkoor in het Paleis voor Volks vlijt, als organist optrad en door Dan. de Lang© toen zéér geprezen werd. In 1882 kwam hij te Haarlem wonen, waar hij tot organist benoemd werd en ook als - criticus aan Haarlem's Dagblad werd verbonden. Te Amsterdam heeft hij nog de zangvereeniging „Artiet Religioni" en de liedertafel „Apoi- lo" gedirigeerd. In Haarlem was hij o.a. langen tijd leer aar aan de Muziekschool van Toonkunst. Wanneer men de lange reeks zijner wer ken (waarvan er minstens een vijftigtal in druk zijn verschenen) beschouwt, krijgt men respect voor de productiviteit van den componist. Vele genres en vormen liieeft Loots naar zijn inspiratie geschikt en irj elk werk, mogen we wel zeggen, herken nen we de hand van den serieuzen, degelijk- ontwikkelden musicus. Dit mogen we van elk werk zeggen, maar van de meeste zijner composities mogen we daarenboven schrijven, dat ze zijn voortgekomen uit den fijnen geest en liet innige gevoel van dep waren kunstenaar. Hoe komt het dat we nu 't eerst denken aan de twee sympho- nieën, die de laatste jaren te Haarlem zyn 1 uitgevoerd? Misschien omdat het roman tische karakter van deze werken ons aan trekt. Loots' romantische aanleg en zijn zin voor geestige fantastiek komen in deze sym phonieën het mooist aan den dag; wij heb ben ons verwonderd dat het talent van den jongen symphonicus andere wegen i? uitgegaan, dan de twee symphonieën deden vermoeden. Over de uitvoering' der 2e syniphonie in Dec. 1915 schreven we o.a.: „Dit is evenzeer een werk uit vroeger jaren als de eerste, maar het heeft veel minder de kenmerken van een jeugd-werk en openbaart meer we zenlijke aanraking niet het leven. De eerste is heel muzikaal en formalistisch, üe tweede is niet minder correct, maar daarenboven veel artistieker gecomponeerd. Dit werk heeft een buitengemeen serieus karakter en moet wel door een innige, over 't algemeen romantische levens-ontroering zijn geïnspi reerd. Denken we ons in den tijd, waarin het is geschreven, dan behoeven we 'lief niet ouderwetsch te noemen: deze sympho nic is ook een kunstwerk van klankcompo sitie; de thematiek is in onderscheidene kleuren aangewend en bewerkt, zoodat we voortdurend geboeid zijn, door de stemmin gen." Al heeft het karakter van Loots' muziek zich na de jeugdperiode gewijzigd, toch vin den we in de meeste zijner composities be paalde bijzonderheden $ie herinneren aan dat origineel-geestige en fantastische van zijn symphonieën. Zelfs in de groote ge legenheidswerken als Piuscantate en Bis schopscantate weet hij bij de leelijke tek sten de fijnste en meest illustratieve thema tiek te voegen. Met de teksten voor zijn muziek nam Loots 't nogal laconiek op. Men zou zoo denken dat hij 't met de poëzie zoo nauw niet nam, maar onze componist had een zeer fijn-ontwikkelden smaak in lit teraire schoonheid, doch zijn eigenaardige voorzichtigheid weerhield hem dikwijls een mooi gedicht tot lied te herscheppen. Iu een gesprek over litteratuur heeft hij ons eens gezegd dat hij liever een minder-mooi, oppervlakkig gedicht tot aanleiding! voor z ij n poëzie nam en aldus een muzikaal gedicht maakte, dan een litterair-zuiver en volkomen vers nog weer van muziek voor zag. Intusschen zijn naar onze meening die liederen van Loots de mooiste, waar hij zich door waarachtige poëzie liet inspireeren. Loots heeft in zijn artistiek streven nooit iets revolutionairs gehad. Hij was rustig van nature en zoo is hij altijd conservatief ge weest. Dat wil niet zeggen dat hij voor moderne schoonheid geen belangstelling had 1 Integendeel: hij was van veel moderne com ponisten een bewonderaar: van César Franck, van Gustav Mahler. Hij had ook groote waardeering voor Strauss' vindingrijke vir tuositeit. Maar in zijn eigen muziek bleef hij conservatiever dan men naar aanleiding van zijn oordeel over componisten zou ver wachten. Zijn kerkmuziek lijkt ons in dit opzicht vooral karakteristiek. Hij bleef het principe van streng-harmonische tonaliteit getrouw. Zijn omvangrijke missen onderscheiden zicb van de meeste Nederlandsche kerkmuziek vooral door een zéér doorwerkte, altijd har monische motiefbehandeling. ,Wij gelooven dat de componist zich bij zijn kerkmuziek door zijn rustige, voorzichtige natuur liet weerhouden naar een lichter zwevende po- lyphonie te streven. Hij zag in Perosi niet veel anders dan een echte Italiaan, dien hij om zijn muzikaliteit waardeerde. Hij deelde dit oordeel met de meesten der echt- Hollandsche kerkmusici, die hij intusschen als ontwikkeld artist verre de baas was, Zoo is er met hem een belangrijke figuur uit de Nederlandsche muziekwereld heenge gaan. Van hem mag met eere gezegd wor den dat hij leefde voor zijn gezin en zijn muziek. En zoo als bij alle 'fijnzinnig-nobela menschen, bracht ook zijn persoonlijkheid een sfeer van geluk en schoonheid in zijn omgeving. De geestelijke nalatenschap van dezen dichter is ons dierbaar en zóó blijft hii bü ons leven H. F. ANDREESSEN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1