Landbouw en Visscherü UIT DE PROVINCIE HOLLAND'S N00RDSN BERICHTEN KERKNIEUWS Allerlei, Oe „Koningin Wilhelmina" op een mijn geioopen. Uit nadere berichten is gebleken, dat bij het op een mijn loopen van het ss. „Koningin Wil helmina" zijn omgekomen drie stokers, P. Palm- zoete, M. van Nieuwenhuijzen en A. Abrahainse. tiet schip stond onder bevel van commandant W. Reedeker, die ook de ramp van de „Mecklen burg" medemaakte, evenals de tweede officier H. Beneker, die ook bij de beide ongelukken was. De zeeloods B Zorgdrager was bij het onge luk der „Prinses Juliana" op 1 Februari en bij het ongeluk van de „Mecklenburg" op 27 Fe bruari en bevond zich thans aan boord van de „Koningin Wilhelmina". De mailboot had Maandagmorgen 6 uur Vlis- singen verlaten met ongeveer 50 man équipage en 46 passagiers. Wat de geredden mededeelen. De opvarenden zijn gisteravond met twee torpedobooten te Vlissingen aangebracht. De opvarenden deelden de volgende bijzonder heden mede: De „Koningin Wilhelmina" werd Maandagmorgen omstreeks 10 uur, ongeveer 2 mijl ten Zuiden van het lichtschip „Noordhin- der", juist op dezelfde plaats als het stoomschip „Maas", door een mijn getroffen, welke het schip raakte in het voorschip, ongeveer ter hoogte van het ketelruim. De schok was geweldig en het schip was door de mijn als het ware in tweeën gesneden. Dank zij den velen honderden vaten welke in het schip waren geborgen, om het in geval 't door een mijn getroffen werd langer drijvende te kun nen houden, bleef het schip nog eenigen tijc drijven. Men kreeghierdoor gelegenheid zes booten te strijken, waarin de passagiers en op varenden konden plaats nemen, behalve drie man, die met 't schip in de diepte verdwenen. Van de 46 passagiers werd niemand gewond, doch van de opvarenden bekwamen vijf min of meer ernstige brandwonden, en deze gewonden werden bij aankomst allen dadelijk naar het St. Joseph-Ziekenhuis vervoerd. Toen de opvarenden in de booten hadden plaats genomen, zag men de „Koningin Wil- helmina", waarvan de beide helften als het ware verticaal tegen elkaar stonden, geleidelijk in de diepte verdwijnen, zoodat ongeveer 40 minuten na het ongeval het schip was verdwijnen. In de booten werd naar het lichtschip „Noord- hinder" geroeid, waar men te ongeveer 1 uur aankwam. Op het lichtschip werd alle mogelijke hulp verleend en werden de gewonden voorloo- pig verbonden. Van de passagiers zijn hier teruggekeerd de Hollanders W. de Niet, Ph. Rengrori W J. O. van Meurs en G. Wijnen en de Belgen G. Ja- dot en mevr. Jadot-Roper. De andere passagiers zijn naar Engeland vertrokken met een Engel sen en torpedojager. Van de mail van de „Koningin Wilhelmina" konden de aangeteekende stukken gered worden, welke hier dan ook zijn aangebracht. De ge wone mail is verloren gegaan. Dat de ontvangst van de geredden zeer hartelijk was. laat zich beg rijpen. EEN BROODCOMMISSIE. Op uitnoodiging van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft zich voor de provincie N.-Holland een Broodcommissie ge vormd, wier taak het allereerst zal zijn mede werking te verleenen bij de uitvoering van Regeeringsmaatregelen bij aankoop van gerst, tarwe, rogge en haver. De commissie bestaat uit de heeren: F. M. Wibaut, wethouder van Am sterdam- G. Ripping, burgemeester van Alk- ma^T; K ,®reibaart. burgemeester van Barein- geriiorn; W. F. G. L. Driessen, burgemeester van \v estzaanA. B. Michielsen, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaamwoude; J. C. F Bietz, burgemeester van Weespercarspel De commissie hield Zaterdag 29 Juli haar eerste bijeenkomst en wees als voorzitter aan wethou der Wibaut. Het secretariaat zal zijn gevestigd Keizersgracht 699, te Amsterdam, en zal wor den waargenomen door mr. J. Reitsma, secreta ris der Levensmiddelen-Commissie aldaar. MOEILIJKHEDEN MET DE KOFFIE- VERSCHEPING. W.-correspondent van de „Tel." seint uit Weitevreden d.d. 29 Juli: 1 ,A11,eej?-te Soerabaja zijn honderdduizend pi- kols koffie opgeslagen, die door de gealliëer- den als contrabande beschouwd wordt. Deze toestand wordt .onhoudbaar geacht we gens de verliezen. 13 De president van de Overzeetrust seinde te hopen, dat binnenkort de verscheping op 'be perkte schaal zou kunnen plaats hebben. HET MEELGEBREK. Vanwege het Ministerie van Landbouw Nij verheid en Handel is een circulaire tot dé bur gemeesters gericht, waarin wordt geconstateerd, dat nog steeds groote hoeveelheden meel en bloem aan de menschelijke consumptie worden onttrokken en gebruikt wordt voor veevoeder, hetgeen ten gevolge kan hebben, dat de bakkers zich niet van het noodige kunnen voorzien. De Minister verzoekt naar aanleiding daar van nog eens beleefd, doch nadrukkelijk, bij de bakkers en meelhandelaren voortdurend te doen nagaan, op welke wijze de door hen opgeslagen bioem en meel wordt aangewend. Indien over tredingen mochten worden geconstateerd kan na machtiging van den Minister tot inbezitneming worden overgegaan. vangen bericht, niet dooctelijk is gewond) een.1 dochtertje en drie zoontjes na. EEN MERKWAARDIGE RAADSZITTING. Men schrijft aan „Het Vad.": Sedert de laatste drie a vier jaren is de har monie in den Gemeenteraad van Oude Pekela zoek. Vooral het hoofd der gemeente de heer J. G. Heeres, vroeger winkelier schijnt bij enkele Raadsleden niet „getapt". De grijze burger vader ditm ag erkend worden is aller minst een man van den nieuwen tijd. In vele Raadszittingen kwam de minder goe de verstandhouding reeds aan het licht. De Kath. heer Drent bij de laatste perio dieke verkiezing uitgevallen had het wel eens met den voorzitter aan den stok. Ook de heer Koerts (vrijz.) die onlangs in arren moede zijn mandaat neorlegde, had het vaak met den leider der vergadering te kwaad, evenals de heeren Klok, Kok en Hinders (soc.-dem. leden) en de heeren Olthof en Bosseher (vrijzinnigen.) Dezer dag heeft men. kunnen lezen, dat enkele heeren een spoed^ischende vergadering hadden gevraagd. De burgemeesterwilde daar van niets weten. Toen heeft men zich bij den Minister van Binnenl. Zaken beklaagd. En nu Vrijdag kwam de Raad bijeen. 20 ar beidersvrouwen en een paar arbeiders vormden het publiek. De vrijzinnige heer Bosseher stelde een acht tal vragen, meest betrekking hebbende op de vraag waarin de burgemeester niet stevig op treedt tegen met regeeringsartikelen knoeien de winkeliers en waarom de burgemeester geen regeeringsrijat had besteld. De bprgemeester las een verdediging voor, greep onverhoeds de hamer, slceg er flink mee op het groene laken ensloot de vergade ring. Toen begon het kabaal. Vier heeren vroegen tegelijk om heropening en zeiden, dat dit geen. maniêr van doen was. De burgemeester bleef weigeren ondanks veler aandrang en sommeerde het publiek heen te gaan. Maar niemand voldeed aan do sommatie, ter wijl de heer Klok zeide: „Blijf jullie maar, de vergadering is niet afg-eloopen zoolang de in- teorpelatie niet is geëindgd." De herrie duurde voort en de vrouwen lach ten dapper mee. De burgemeester schelde om politie, doch ofechoon er twee gemeente- en een rijksveldwachter in het gebouw waren, geen dezer drie verscheen. Een der heeren verlangde (naar gewoonte) koffie. „Je knjgt geen koffie" snauwde het gemeentehoofd. „Ook niet als ik het zelf be taal? beet de koffivriend terug. Een der arbeiders-Raadsleden raadde de be zoekers ten slotte om maar heen te gaan, waar aan toen gewillig gevolg gegeven werd. Maar 1n fabrieksarbeider riep met luider stem de vuist naar den burgemeester gericht: „Nu gaan we weg, maar we komen met honderden terug. We laten ons door jou niet langer bedriegen." De grijze, zeer kittige burgervader grinnikte fijntjes. Toen het publiek beneden was, kon het nog enkele klanken van strijd opvangen, doch zoet jesaan werd het rustig. eenigen afstand een Engelsehen treiler vis- schende gezien. Twee Duitsche duikbooten pa&eerden den logger en doken terstond on der; toen zij den treiler in zieht kregen om spoedig daarna, dicht bij den treiler weder boven water te komen, waarop onmiddellijk de beschieting begon. De bemanning vluchtte van den blijkbaar onbewapenden treiler in de booten; kort daarna was de treiler in de diepte verdwe nen. Een der duikbooten stoomde naar de seheepsboot met de bemanning en sleepte ze naar den dichtsibijzijnden logger Marie Se-li. 307", die de Engelsehe bemanning aan boord nam. Daarna verdwenen de duikboo ten weder. VERDACHT STERFGEVAL. Zaterdagavond werd zekere J. K. plotseling ongesteld, wat in den laten avond zoo toenam dat geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch te vergeefs; hij overleed zóó spoedig, en onder aanwezig SPAARNDAM. Regeeringsharing. Bij den winkelier C. S. cie nes alhier, is wederom een vaatje Re- geerjngöharing, inhoudende 1800 stuks a 4 cents per stuk Verkrijgbaar gesteld. HALFWEG. R. K. \olksbond. De vergadering bijeen geroepen om tot coöperatie te geraken, in v erband de brandstoffenvoorziening enz., kenmerkte zich door een komst. zeer geringe op- DOOR ATJEHERS VERMOORD. Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." ge seind 6 De heer Beets is door Atjehers ver- ,J'n ^teenoote is ernstig verwond. Bedoeld wordt de heer P. [Beets, com mies bijhet administratief personeel van de exploitatie van den Stoomtramweg in Atjeh en Onderhoorigheden; aldus teekent de Re dactie hierbij aan. De heer Beets was ongeveer 37 jaar. oud evenals zijn echtgenoote, mevr. Y. Beets— Bijlsma. De omstandigheden, waaronder de moord heeft plaats gehad, doen vermoeden mede m verband met het feit, dat de heer Beets als stationschef de plaatselijke kas hield dat de moord in verband staat met een pogmg tot roof. In de brieven naar zhn familie te Amsterdam had de heer Beets steeds van .tevredenheid met de dienstbe trekking, die hij vervulde, blijk gegeven'. broeder van den vermoorde is in bet voorjaar een der slachtoffers geweest van üa ramp, die een onzer duikbooten te Vlis verfoor overkomen' waarbij hij een been Da heer Beets laat, behalve zijn weduwe >ie, blijkens een ander te Amsterdam ont- Na eenige bespreking omtrent de prijsop gave der onderscheidene brandstoffen, bleek de aanbieding van den heer Mars de meest voordeelige levering in de maand September -Uaarna had eene definitieve bestuursverkie- zmg plaats voor de Spaarkasvereeniging St. Antonius, waarbij de vergadering de mee ning was toegedaan dat het bestuur ook het dnlTL .f' c°bPeratie op zich kon némen, beoogden!8 eiX eigenlijk betzelfde doel Na de gehouden stemming bleken gekozen Meeles ^^2» ^winkelman, Mars en Voorthoff. Daarna werd door den afgevaarden verslag gedaan van de bijwoning der vergadering van den centralen raad. Omtrent het voorstel, eene bijdrage aan net centraal bestuur voor wijlen Mgr. Ko- mngs en den heer Passtoors werd goedge vonden voorloopig deze kosten, 12 ct. per lid, tut de kas te doen betalen, om eene vol gende vergadering, die naar wij hopen, beter bezocht zal worden, het oordeel der verga dering te vragen, daar ook onze afd. zich voor genoemde strijders voor Volkshond, die «r eeuwigen leven zijn geroepen, zich niet onbetuigd zal laten. Bij de rondvraag werd door den heer Meegdaa gevraagd naar het patronaat. De waarnemend voorzitter antwoordde hierop, dat voor voortleving van het patronaat in deze critieke tijdsomstandigheden het ge bouw zich niet gunstig leende maar zegde toe zich in verbinding te zullen stellen met den Eerw. Pastoor. Na eenige bespreking omtrent het bestuur, dat bij lange niet vol- geslften38' de versadering met gebed IJMLTDEN. n'd!n!naIia' Te 1}1ei1 Haag is bij het machi nisten-examen geslaagd voor het voorloopig diploma de heer J. A. Kalis van hier. Een Engelsehe treiler tot zinken gebracht. schipper van den Zondagmiddag alhier mnnengekomen .logger „Nederland IV KW geweer" T f6?edrld hoe getuige is geneer van het m den grond schieten vnn een Engelschen treiler. en van .WRS ,met nog een aantal Hoï- landsche haringschepen vinkende :p 57o 16 NB. en lo 25 O JU. De bemanning had op de troef 1000 onder-officieren en manschappen, ^aeven3 35 paarden. «De manschappen zullen in enkele scho len worden ondergebracht, de officieren bjj de ingezetenen en in de hotels. KROMMENIE. Uit de raadsvergadering. In de dezer "da gen gehouden zitting van den gemeente raad kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om den gemeente-ainbtenaren, wel ke minder dan f 1000 verdienen, een toe slag te geven van f 20 voor gehuwden en van f 10 voor ongehüwden per 3 maanden, en zulks te doen ingaan op 1 April j.l. De heer Caro stelde voor den toeslag te geven aan alle ambtenaren, zonder toeslag voor kinderen. De heer Van Vliet stelde voor, de grens te bepalen op f 1500, doch den toeslag eerst te doen ingaan op 1 Juli. Over het voorstel-Daro staakten de stemmen (4 tegen 4; 3 leden waren afwezig). KOOG a. d. ZAAN. Personalia. Bij Kon. besl. is, mèt ingang van 1 Nov. 1916, aan den directeur van het post- en telegraafkantoor ,'te Koog Zaandijk G. G. Gij ben, op zijn vèrzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend WORM ER VÉ ER. Drankbestrijdittgi. De Staatscourant behelst de statuten der Veyeeniging Afdeeling- Wor merveer van de Nederlandscbe Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken, gevestigd alhier. Maximumprijzen van 'groenten. Naar wij vernemen, heeft de Burgemeester van Wor merveer gisteren beslag laten leggen op een schuit met bloemkool, omdat de verkoop geschiedde voor twee gulden per honderd boven den maximumprijs. De bloemkool is daarop, door den Burgemeester aan de lian delaren verkocht. BOVENKAESPEL. Gemeenteraad. Verleden week vergaderde onze Raad en werden behalve eenige ingekomen stukken, behandeld een verzoek der Comm. t. w. v. schoolverzuim om subsidie tot het houden van schoolfeest, welk verzoek werd verdaagd totdat het gevoelen van het R.-K. Schoolbestuur is bekend geworden. Voorts werd bet salaris van den gemeenteambtenaar van f 200 op f 300 gebracht, en werd den secr. der gemeente verlof verleend, voor zoover de Raad daarin zegging schap heeft, in Enkhuizen te wonen. Vervolgens werden enkele periodieke verkiezingen gedaan, waarna sluiting. DIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. PERSONALIA. Voor het eind-examen der G. A. van Swieten- tuinbouwschool te Frederiksoord is geslaagd W. A. von Möller, van hier. Te Utrecht zijn geslaagd bii het examen M. U. L. O. voor het diploma A: H. P. Benkem pen, N. C. B. Heertjes, J. W. J. Roemers en N. J. Twisterling, allen van hier. Te Den Haag is geslaagd bij het examen machinistenschool voor het voorloopig diploma de heer D. G. van Waard, van hier. In de Bondsbestuursvergadering der Al- gem. Ned. Chr. amhtenaarshond is de heer P. Kalbfleisch van hier als 2e penningmees ter aangewezen. De Res. 2e Luit. K. A. M. Edelkoort der Xe Infanterie-Brigade wordt met 1 Augustus &.s. werkzaam gestald ten bnreele van den commandant der I Divisie te 's-Gravenhage. Vrijdag 4 Augustus hoopt de heer A. v, Nierop den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als werkman in dienst trad bi. de Gemeente Reiniging, alhier. EXAMEN HOOFDACTE Alhier zijn 28 en 29 Juli geëx. 15 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd 11 t.w. de dames G. J. J. Autöny, Leiden; H. H. M. Berkeljon, idem; M. H. van Beijnen, Hello; A. C. Luy- rinlc, Amsterdam; M. E. M. Piets, Schoten; A. M. E. Staalstra, Amsterdam; W. M. van der Steeg, Haarlem; J. E. Steensma, 's-Gra- venhage; N. Verhaar, Naarden; J. H. Vrijdag, Haarlem; S. W. Westrik, Leiden. EINDEXAMEN H. B. S. Voor het jj. Zaterdag gehouden eind-examen H. B. S. met 5-jarigen cursus in Noord-Holland slaagden voor groep IVmej. G. Frese, te Alk maar, mej- M. J. Gooszen, te Helder, mej. A. O. Oudemans, te Helder, mej. E. van der op, te Alkmaar, A. J. F. Slendebroek, te leider, C. J. Wafelbakker, te Alkmaar, mej. J. an Es, te Zaandam, J. H. Bronkhorst, te [Hoorn, P. Visser, teHoorn, mej. H. M. A Schaap, te Zaandam, mej. A. H. J. Bak, te Haarlem, mej. -H. G. te Kiefte, te Haarlem, G. J. Sorgdrager, M. J. H. Bruin, A. J. Faber, mej. M. Florijn, mej. J. Prins, mej. C. M. Vreug- enhil, allen van Haarlem. INLADING VAN GROENTEN. Aan de lijst van stations, waar inlading van groenten onder ambtelijk toezicht kan geschieden, is* Haarlem toegevoegd. DE BLOEMENDAG VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT." De bloemendag welke Zondag gehouden werd, mag óók in vergelijking met het vo rige jaar, goed geslaagd genoemd -worden. De opbrergst was als volgt: St. Bavo 264.09. St. Jozef 245.66, H. Antonius 236.67 O. L. Vrouw 233.91, H.H. Elisabeth en Bar bara 179.57, Joan de Dooper 130.6314 en het H. Hart 125,58, totaal 1415.8114. De opbrengst is dus 498934 meer als Iverleden jaar. Het bestuur brengt aan allen die hébben medegewerkt zijn hartelijk en dank. Moge het resultaat een aansporing zijn voor allen om het bedrag het volgende jaar nog hcoger te doen worden. [EEN NATION. COUPEURS WEDSTRIJD. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan er Haarlemsche Coupenrs-vereeniging vordt, naar reeds is gemeld alhier een na- ionale coupeurs-wedstrijd gehouden. De ope- ing der tentoonstelling van de inzendingen bepaald op 6 Augustus a.s. EEN DIENSTBODENKWESTIE. De Haarlemsche Kantonrechter heeft uit spraak gedaan in de volgende dienstboden kwestie: Een dame had hare dienstbode die her haaldelijk te laat thuis kwam op haar uit gaansdag, te laat opstond en uiterst onvol doende geschikt voor haar werk was, ont slagen en van het loon 6 weken gekort al» schadeloosstelling. De vader der 20-jarige dienstbode had daarop de .dame en haar echtgenoot voor den kantonrechter gedagvaard tot betaling van een vordering van 36.50 wegens loon en schadeloosstelling. Na verhoor van beide partijen heeft de kantonrechter de vordering ontzegd. „OP ZONDAG NIET BESTELLEN." Ten einde meer bekendheid te geven aan de strooken „op Zondag niet bestellen" die men onder de postzegels op de brieven kan plak ken, heeft, naar wij vernemen, de minister van Waterstaat bepaald, dat op eenige der groctere postkantoren waaronder ook dat de groote ontploffing in New-York, onder de Telegrammen. BUITENLAND. DE MUNITIE-ONTPLOFFING BIJ NEW-YORK. LONDEN, 31 Juli. (Part.) Blijkens nadere! berichten uit New-York is de door de muni tieontploffing aangerichte scliade zeer be langrijk en wordt deze geschat op 5 millioen; pond. Behalve munitie is er veel gezouten vleesch en suiker, van het laatste voor een waarde van 334 millioen dollar verloren ge- gaan. Op het Ellis-eiland ontstond een paniek onder de emigTanten. In de straten was het zeer gevaarlijk door het glas der gebroken ruiten. De geheele New-Yorksche politie en de nationale garde verleenden hulp. Het Vrijheidsbeeld is een weinig beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak der ontploffing. KOWEL ERNSTIG BEDREIGD. ST. PETERSBURG, 31 Juli. (Officieel.) Aan de Stochod hebben de Russen gevechten geleverd welke voor hen gunstig verliepen. In de richting van Kowel ten zuiden van de spoorlijn Rojitsji-Kowel zetten de Russen, na het front van den vijand doorbroken te hebben hun opmarsch voort. Zjj hebben 19 Duitsche officieren en 300 soldaten gevangen genomen en 4 mitrailleurs buitgemaakt. Een afdeeling van een tirailleursregiment die tot aan de ach- tertio vijandelijke i'nie was doorgedrongen, beeft een vijandelijke batierij om verge w o: en een einde gemaakt aan den aanval van Duit*' che cavalerie, waarbij een regimentscomman dant gevangen genomen weid. Zij keerden be houden terug. Bij den aanval in de streek ten zuiden van het dorp Roeatomyty hebben de Rus- sen meer dan 100 Duitschers krijggevangen ge maakt. UIT HET WESTEN. LONDEN, 31 Juli. (Officieel) De Engel sehen zijn gisterochtend samen met de Fran- sclien voor uitgerukt op een front van het oosten van het Delvillebosch af tot aan de Soumie. Zij maakten vorderingen ten oosten van de Waterlothoeve, het Tropebosch en de Maltzörnhoeve. De vijand die een groote hoe veelheid troepen in het veld heeft gebracht,1 moet in het hevige gevecht groote verliezen hebben geleden. De Engelschen hebben 52 krijgsgevangenen gemaakt De Fran'sehen hebben aan onzen rechtervleugel hun front eveneens vooruitgeschoven. In de buurt van Pozières werd geen infanteriegegeveeht ge leverd. De dag werd daar doorgebracht met de versterking van het terrein, hetwelk de vorige week veroverd werd. Drie vijandelijke vliegmachines werden gisteren vernield, ter wijl verscheidene andere genoodzaakt wer den te dalen. Tusschen de Anore en de zee is niets bijzonders voorgevallen. ONTPLOFFING SGELUIDEN. Men seint ons uit verschillende plaatsen be richten over de sterke ontploffing, die in den aacht van Zaterdag op Zondag is geboord. (Zie Gem. berichten.) Vooral in Gelderland ig het geluid zeer sterk gehoord. Te Ede schudden de barakken van het vluchtoord; kleine wandversieringen vielen van Jen muur. In West-Gelderland vlogeii de men sehen in nachtgewaad de straat op. Blijkbaar is zie de hieronderstaande mede- Jeeling bet geluid afkomstig geweest van de ontploffing bij New-York - men zie de tele grammen. EEN MEDEDEELING VAN HET KON. NED. METEOROLOGISCH INSTITUUT, TE DE BILDT. Men seint ons uit Utrecht: „Van verschil lende plaatsen ontving het Meteorologisch In stituut te De Bildt berichten omtrent trillen van ramen, openspringen van deuren enz., waargenomen in den nacht van Zaterdag op Zondag. Door de eeismografen is om 1 uur 16 min., Am3terdamsehe tijd, een zwakke storing op'geteekend. Deze storing en de waargenomen trillingen kunnen het gevolg zijn van een sterke verwijderde ontploffing." Wij verwijzen hierbij naar het bericht ovor ACCIJNSVRIJE SUIKER VOOR BIJENHOUDElRS. Men meldt, dat de Regeering aan de Ver eeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland wederom vrijdom van suikerae- cijns voor 200.000 EL G. heeft toegestaan. Per bijenvolk wordt^hoogstens 734 K. G. ver strekt. De suiker is verkrijgbaar van 1 Aug. tot 15 October. IJMTTLDEN, 31 Juli. Van de beugvisscherijl kwamen lieden binnen de sloepen Theodora Emnierentia MD 4 met 2200 en Paul Kru ier MD 14 met 1600 besomming. Van de Katwijker haringvloot kwamen beden binnen de loggers Nicó en Wilm KW! 132 met 5 last, Wilhelimna III KW 147 met 20 last en van der Duyn v. Maasdam KW 85 met 19 last pekelharing. LITURGISCHE VEREENIGING IN HET BISDOM HAAR.T.FM Het bestuur van de Liturgische Vereeni- iing in het Bisdom Haarlem heeft besloten en kring harer leden uit te breiden door de eeken als „gewone leden" op te nemen naast 'e werkende en belangstellende leden. De vreugde, welke Z. D. H. de Bisschop van Haarlem voor ziju geestelijkheid heeft uitgesproken in de Statuta prosynodalia van 1914, over het.meer en meer daadwerkelijk meeleven der gewone geloovigen met het openbare gebed- der Kerk, zal ongetwijfeld! grooter wordlen als leek en bij massa toetre den als „gewone leden" der Liturgische' Vereeniging en zij daardoor als van zelf ge leid worden tot wat Paus X z.g. genoemd heeft: „de eerste en onmisbare bron van het godsdienstig leven." De contributie voor het gewoue lidmaatschap bedraagt L—Daar voor ontvangen zij gratis het Liturgisch Maandschrift, hetwelk voor niet-leden hij den Boekhandel verkrijgbaar is gesteld voor 3.—. Dit Maandschrift, uitgegeven door de Federatie der Liturgische Vereenigingen in Nederland, heeft tot doel de katholieken van Nederland meer en meer vertrouwd te ma ken met den rijkdom en de schoonheid onzer H. Liturgie. Men gelieve zich als lid op te geven aan den WelEerw. pater fr. C. J. van der Valk, O. F. M., Eleverparkweg 11 Haarlem. BENOEMINGEN. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop va» 's-Bosch, heeft eene nieuwe parochie te Sterksel, gem. Maarheeze, opgericht en heeft benoemd tot pastoor tè Sterksel, den Wel» Eerw. heer P. A. A. Thijssen, tot kapelaan te Zevenbergen den Weleerw. Heer Adr. M. J« Rubbons; tot kapelaan te Tongelre den Wel Eerw. Heer H G. Verhoeven, die kapelaan was te Maarheeze; tot reetor der Kapel van O. L. Vrouw te Handel den WelEerw. heeï J. E) M. Duynstee, en tot kapelaan te Hel mond (H. Hart), den Eerw Heer G. J. Sue- tens, priester var. het Seminarie. DE MISSIE VAN CURASAO. In de missie van Curacao hebben de eerw. zusters Grata eu Ludwina haar zilveren pro» fessiefeest gevierd. Zuster Grata, te Haar-» lemmermeer geboren, heeft de volle 25 jaali

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2