BUITENLAND BIÜNE1SLAND SPOOT EN WEDSTRIJDEN LEGER EN VLOOT FINANCIEELS BERICHTEN canada. Eerichten in drie pegels* INGEZONDEN, een nieuwe militaire marsgh. J. c. BURGERLIJKE STAND Het zou kinderachtig zijn den moed van onze vijanden te verkleinen. Dat zou ook tie dapperheid van de onzen verkleinen. Ieder veroverd dorp kost ons een hevigen strijd, maar wij aanvaarden dien blijmoedig. EEN GEVECHT OM EEN LOOPGRAAF. Een Engelsch officier beschrijft in de „Yorks hire-Observer" hoe hij met zijne manschappen een Euitsche loopgraaf veroverde: „Ik geloof dat wij ongeveer een vijftig meter hadden afgelegd zonder verliezen te lijden. Maar dat valt eigenlijk moeilijk te zeggen. Het was niet licht, begrijpt u; alleen maar een grauwe schemering. Het wa3 dus niet gemak kelijk te zien of er mannen gevallen waren. Het lawaai was natuurlijk oorverdoovend en wij holden als lantaarnopstekers. Ik voelde een slag tegen mijn linkerpols en nog een dozijn slagen, maar wist eerst een paar uur later, dat ik gewond was. Men denkt er in zoo een geval slechts aan, de loop van zijn ge weer in de hoogte te houden en de jongens ach ter ons moeten ook hun best gedaan hebben om ons niet meer met hun bajonet te stooten, dan onvermijdelijk was. Ik sohreeuwde uit alle macht de naam van on3 regiment. Daar houden de jongens van. Maar mijn sergeant, die vlak bij me was. schreeuwde voordurend zoo hard hij kon: „Vooruit jongens, er op int" Van de borstwering van de Duitsche loop graaf die wij bestormen moesten, was eigenlijk niet3 meer over. De loopgraaf bestond nog maar uit een soort scheur in den»> grondeen ruwe barst in de weeke modder. Er waren nog eenige stukjes prikkeldraad over waar wij aanvielen, maar daar hadden wij geen hinder van. Wij renden nu voort als hard- loopers, dio bij een wedstrijd het eindpunt na derden en het prikkeldraad kon ons niet tegen houden. Het eenige dat ons welshinderde waren, de granaattrechters en de modder. Je voelde je voeten in de dunne brei zakken en kwam met moeite vooruit, met een gevoel alsof je kroop. Ik kon ook niet veel zien; alles was een mod derige vlek voor mij. Maar in de Duitsche loop graaf kon ik een rij gezichten onderscheiden en ik herinner me, dat ik een helsche schreeuw uitte toen wij daarop los stormden zoo snol wij, konden. Toen verloor ik mijn geweer. Ik geloof niet dat mijn bajonet iemand raak te, want ik voelde die tegen den gTond stuiten. Ik kwam op mijn tegenstander terecht en wy rolden samen in de modder; een oogenblik voel de ik een trap op mijn nek. In zulke gevallen denkt men heel vlug. Ik trok den man achter mij neer, zoodat hij op den ander kwam te lig gen en keek hem goed aan om zeker te zijn, dat het een Duitscher was. Toen schoot ik vlakbij pal door zijn hoofd heen. Ik geloof, dat de on derste toen ook dood was, maar dat weet ik niet «oker. Van wat hierop volgde herinner ik mij niets, totdat ik naar 'de tweede loopgraaf kroop. Daar, bjj de draadversperring kreeg ik mijn ergste wond, aan mijn schouder hier en een paar splin ter in mijn hoofd. Ja, een. bom. Toen bad ik na tuurlijk afgedaan; maar toen 't licht werd kon ik mijn mannen bezig zien daar in do tweede loopgraaf. Een van hen kwam mij kort daarop halen en ik kreeg hier te drinken, dat zij in een Duitsche loopgraaf gevonden hadden in een schuilplaats, die langs twee trappen bereikt moest worden. O, wat smaakte me dat bier, al was het dan Ook Duitsch." HOE EEN OPPASSER ZIJN OFFICIER REDDE. Een officier, die in den strijd bij de Somme gewond werd, gaf een vertegenwoordiger -ran de „Times" een verhaal van zijne lotgevallen. Deze officier ging met zijn oppasser en twee man door een kuil, waar eens een huis had ge staan, toen alle vier gewond werden door een liiteenbarstende granaat en neervielen. Kor ten tijd daarna sprongen vier gasgranaten om hen heen en de verstikkende gassen kwamen langzaam neerrollen in de verdiepte ruimte. Twee der mannen waren slechts licht gewond en zochten de nu betrekkelijk grootere veilig heid boven den grond. „Ik probeerde me te bewegen," zeide de offi cier, „maar. de granaat had mij tamelijk ern stig in de rechterdij getroffen en bovendien voelde ik alle krachten mij ontzinken, toen ik het gas inademde. Het was alsof ik tegen een chloroform-verdooving worstelde en het laatste dat ik mij herinner was een gevoel, dat slaap en stilte het best waren. Ik zou dan ook in slaap gevallen en in enkele minuten dood ge weest zfjn. Ge kunt u niet voorstellen waar ik was, toen ik weder tot bewustzijn kwam. Ik zat stevig vtst tusschen de takken van een boompje, op den hoogst gelegen grond in den omtrek en op den grond onder mij lag mijn oppasser, be- y. usteloos en bloedende uit verschillende yleeschwonden in zijn armen en schouders ver oorzaakt door dezelfde shrapnell die ons allen getroffen had. Dat kleine kereltje had mij 300 meter ver gedragen, over een terrein dat bijna onbegaan baar was, terwijl een kogelregen om ons heen vloog en hy zelf bloedde uit een half dozijn wonden. Men had hem gezegd, om als er gas sen gebruikt werden een zoo hoog mogeHjk°Ce- legen terrein op te zoeken, en mij daarom in dien boom geheschen. Hoe hij het klaar go. «poeld had, was mij onbegrijpelijk want ik moet bijna tweemaal zoo zwaar zijn als hy en hy is maar een klein kereltje, ofschoon zijn hart zoo groot is, heel wapgrooter dan dat van den go- middelden menseh. Hij maakt het nu gelukkig goed. Geen van zijn wonden was ernstig alleen scherven. Hy had ook wel in Frankrijk verpleegd kunnen, worden, maai ik heb er op gestaan dat hij mee zou gaan naar Engeland en nu is hij hier op dit schip. Ik wil als wij beter zyn met hem naar zijn gezin gaan en dan wil ik ook zijn vroegeren patroon opzoeken, om hem te vertellen wat voor •Oort man J. is. Toen de oorlog uitbrak heeft hy eene betrek- king opgegeven waarin hy 8.10 pd.st. per wëekj verdiende en heeft reeds in Augustus 1914 vrij willig dienst genomen. Hij is een getrouwd man en vader van drie kinderen. Wij zijn in Mei 1915 naar Frankrijk gegaan en J. is maar eenmaal met verlof naar hui3 ge weest. Dien geheelen tijd is liij bjj mij in de loopgraven geweest en daarbij meestal in de gevechtslinie. Hij kon nooit vooruit weten wanneer hij zijn Volgenden mé altijd kon ver wachten en hij heeft ook niot-fte veel slaap ge kregen, want ik ben in den regel den geheelen. nacht in de loopgraven in de weer en dikwijls ook buiten de borstweringen om het oog te hou den op het doorstnijden van draadversperrin gen enz. en hij ging overal met mij mee. Al dien tijd hing dus ook zijn leven aan een zijden draad en hij heeft in de laatstoll,maanden bij elkander niet zooveel rust gehad als een gewoon mensch in een dag krijgt. Juist voor den stoot zou hij weder met verlof zijn gegaan, bij werd nog op het laatste oogenblik aan het station teruggeroepen. Maar nooit heeft hij een enkele klacht geuit; of het twee uur in den middag af twee uur 's nachts was, altijd was hij dezelfde flinke, opgewekte, gewillige ecldaat en iemand zelfs die op zijn rug oogen had. -ti' 1 W-- i Ik wilde wel dat u den menschen in Enge land eens vertelde van zulke mannen als J. er een is. Ik verzeker n, dat er in het nieuwe leger massa's van die soort zijn. Hij begreep niet eens wat ik eigenlijk wilde, toen ik hem dankte voor wat hij voor my gedaan had en toen ik hem om zijn gedrag prees. Ik verzeker u op mijn woord, dat hij niet begreep waar ik heen wilde en zelfs half overtuigd is, dat ik hem een standje wilde maken of êen loopje met hem nemen. Hij had alleen maar zijn werk ge daan. Hij moet natuurlijk zijn plicht doen. Zoo vat hij het op en al zijne kameraden eveneens. En als je dan bedenkt, dat geen van allen twee jaar geleden iets wist van soldaat zijn en oorlog voeren, dan heb je zoo'n paar dingen om over ia te denken 1" ITALI6. De ki nd-er eominu nie te Bonne. In aansluiting- met het bericht in ons nummer van gisteren over tie ontvangst eener vertegenwoordiging van de kinderen, die te Rome aan de algemeene H. Communie hadden deelgenomen, door Z. H. den Paus, ontleenen wij hier een kort verslag aan de „Msb" van de. toespraak, welke Z. H. de Pau3 ter dezer gelegenheid heeft gehouden. Na zijn dank te hebben betuigd, aan kar dinaal-vicaris Pompili, die de kinderen be geleidde en namens dezen .den H. Vader nen adres had voorgelezen, wees de Paus er op, dat de geweldige droefheid', welke de geheele wereld tengevolge van den oorlog vervult, zich niet op aller gelaat afteekent, en dat niettegenstaande alle oproepen, tot- ingetogenheid en boetvaardigheid, welke zoo duidelijk uit dit geweldige bloedbad voort komen, de volwassenen zich, niet weten te onttrekken, aan do aantrekkelijkheden van heb wereldsche leven. Daarom heeft de Paus zich tot de kinde ren gericht, wier almacht bij God gegrond vest is op hun onschuld, hun zwakheid en op het feit dat zij bijzonder dierbaar zijn aan Jezus. Sinds twee lange jaren zijn menschen, die vroeger onschuldig en vol liefde waren, evenals zij, niet meer onschuldig en niet meer voi liefde. Zij verscheuren en ver moorden elkaar. Üw van nature zacht en vreedzaam hart, gelijkend op dat van Jezus, üw fantasie, gemaakt voor blijde beelden en vol af schuw voor bloedige tafereelen, begrijpt niet in alle volheid de verwoestingen, welke de eene. mensch den anderen toebrengt. Wel licht hebben eenigen uwer een levendiger echo van het conflict vernomen, door fami lieleden, die er bij betrokken zijn, maar aan het meerendeel uwer ontsnapt de uitgebreid heid van dit gruwelijk schouwspel. Het is voldoende voor uw verstand om heden een idee op te vangen, dat later bij het licht dtfr geschiedenis' zal rijpen. Gij zijt nu toeschouwers van, de som berste tragedie van menschelijken haat en menschelijke dwaasheid. Gij leeft in den tijd van de verschrikkelijkste uitboeting, welke God ooit door de handen van de zon dige maatschappij zelf voltooit. Wij daarentegen, Vader van alle geloo- vigen sinds twee jaren, lijden, vermanen en bidden. Maar Onze aansporingen om de wa penen neer te leggen en een overeenkomst langs den weg van redelijkheid en recht vaardigheid te zoeken, bleven vruchteloos. Daarom besloten ,Wij om Gods hulp in te roepen door het almachtige middel van uw onschuld, hopende, dat het wonder van den zoon van Agar hernieuwd zou worden. Na verklaard te hebben, dat het onweer staanbaar voorbeeld van de kinderen door de volwassenen van alle huisgezinnen zal gevolgd worden, ging de H. Vader voort: Gij weet, wat ,Wij willen, n.I. dat de men schelijke maatschappij allen haat en bloed bad zal beëindigen en na zoo ongelukkig °P Kaïn geleken te hebben, opnieuw,Abel waardig zal worden in het .werk van vrede en vergiffenis. Op welke wijze? vroeg de paus, en Hij voegde er aan toe: Over de wijze willen Wij geen voorstellen vormen uit vrees, dat allo voorstellen al Onzen kinderen, die' Ons even dierbaar, niet op, gelijke wijze aange naam zullen zijn. Wij stellen Ons op het oogenblik tevre den met Onzen wensch te herhalen, en la ten de wijze over aan den Almachtige, den God van rechtvaardigheid, barmhartigheid en vergiffenis. Do Paus besloot met nogmaals te wijzen op d e kracht van de gebeden der kinderen en de hoop, uit te drukken, dat. ,de zegen van God de vervulling van den wensch zou verhaasten, welke Hem meer ,uit het hart. dan van de lippen kwam. Groote boschbranden. Uit Noithbay in Ontario kwam te Londen het bericht, dat in Ganada hevige boschbranden zün uitgebroken, waardoor de steden Bochrane, MatheSon, Myshka en het Station vBn Timmina zijn verwoest. i. G j j' j. Het aantal dooden moet ongeveer. 100 bïdra- gen, terwijl een groot aantal personen werd ge wond. De brand wo'edt nog in PoröuóisJunc tion en Iroquois. "G - ENGELAND. iDe Iersche kwestie. De Iersche kwestie schijnt nu iweer tot een bevredigende oplossing te zullen komen en er schijnt, naar de „Times" opmerkt, met betrekking tot fleze netelige aangele genheid te '.Westminster een betere atmos feer te heerschen d ah in het begin van de vorige week mogelijk werd geacht. Tot deze verheldering heeft vooral bij gedragen de samenkomst van een aantal Unionisten met hat Lagerhuis, welke samen komst deze we.ek, na het debat, herhaald zal worden. Ook do officieele mededeeiingen omtrent de hoofdpunten eener schikking zouden ten goede hebben gewerkt. j Te Yalona (Italië) is 'n groote brand uit gebroken, waardoor 130 pakhuizen vernieldl zijn. De schade loopt in de miljoenen. De Berlijnsehe omnibus-Mij, die haar ta rief van 5 op 7% pfg. bracht, heeft een blikken 2Y2 pfg.-stuk in circulatie gebracht. Reuter meldt uit Boekarest, dat de onder handelingen tusschen Roemenië en Turkije over het ruilen van voorraden afgebroken zijn. Onder de Engelsche gesneuvelden zijn drie broers Freeman. Zij vielen allen binnen 5 weken tijd. 2 andere broers dienen op de vloot. De rechts-geleerde raadsman van Roger Casement heeft verklaard, dat het beroep, ten behoeve van Casement, niet wordt ged.aan. Geheim-Medizinalrat, professor Albert Weisser, sedert 1907 eerste'gewone hoogleeraar in de dermatologie in Duitschland is overleden. De kroonprins van Roememië heeft 'n aan klacht ingediend tegen het blad „Patria," we gens beleediging van den kroonprins. Graaf L. Douglas, oud-minister van Zweden en Noorwegen, een der mannen uit de uieuwe geschiedenis van Zweden, is overleden. Volgens de „Reichspost", zal Z. H. de Paus nog voor het iende van dit jaar te Rome een consistorie bijeenroepen. In de Sont, in het deel van het Kogrund Kanaal tusschen Bredgrund Light en Kaap Falsterbö, heoft Zweden mijnen gelegd. De Port.ugeesche ministers Alfona Costa en Soares zijn, met een bijzondere zending, over Londen te Parijs aangekomen. De kolendragersstaking to Dublin is ge ëindigd. De voorwaarden der werkgevers zijn aangenamen. De werkl. krijgen nu 9 pence p. t. Naar de „Reichspost", te Weenen, meldt, zouden te Weenen en Münohen nieuwe gezan ten van het Vaticaan worden benoemd. De regeering van Victoria zal dit jaar 7.000.000 boomen aanplanten en in 1917 10.000.000. EEN MERKWAARDIGE GENEZING. Wij deelden een paar dagen geleden mede, dat te Loon-op-Zand eën zeer merkwaardige gene zing heeft plaats gehad. De heer P. van de „Tilb. Ct." is dienaangaande gaan informeeren. Hij deelt uitvoerige bijzonderheden mede, waar aan wij het volgende ontleenen. In „het land van Kleef" woont de wed. Snoe ren met haar twee dochters en een zoon. 't Is een godsdienstig huishouden, dat reeds twee dochters in het klooster van Tilburg zag aan nemen. Marie, de jongste dochter, een meisje van nu bijna 30 jaar, leed sinds jaren aan een ongeneeslijke maagziekte. Reeds toen ze school ging toonden herhaalde brakingen aan, dat haar maag heel weinig kon verdragen. Tot haar 22ste jaar ging alles evenwel be trekkelijk goed. In December 1908 echter verergerde de kwaal en werd ze bedlegerig. De hulp van Dr. Deelen uit Tilburg en ook die van den z.g, wonder dokter uit Ginneken bracht haar geen baat. Wel schreven deze doktoren enkele medicijnen voor, maar eenige hoop op genezing konden zij niet geven. De zieke voelde dit zelf ook en gaf zich geheel over aan Gods heiligt® wil. Zij had, eén groote godsvrucht tot O. L. Vrouw van Lourdes en het H. Hart van Jezus en nooit kwam er een klacht over haar lippen. Als ze eens een enkelen keer naar de kerk ging liep zij, het 22-jarig meisje, als een oud moedertje van 80. Vijf jaar geleden riep zij, omdat andere dok toren haar blijkbaar geen haat konden geven, de hulp in van dr. Udink uit Kaatsheuvel. Maar ook dc-zes wetenschap schoot ie kort. En alhoe wel hij voor zich de overtuiging had, dat Marie ongeneeslijk was/ bleef hij op verzoek van haar zelf haar geregeld bezoeken. De medicijnen welke haar voorgeschreven werden,' kon de maag echter meermalen niet houden. En er was geen sprake van, dat ze ooit eenig voedsel kon ver dragen. Met ontzettende hoeveelheden braakte ze na elke nuttiging alles weer uit, vergezeld van een groote dosis slijm. Deze slijm bezorgde haar aanhoudend hevige benauwdheden. Marie morde niet, maar bleef bidden voor hare genezing. Zes weken geleden verergerde haar toestand dermate, dat haar de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. Zij verliet het bed niet meer, het zitten in bed was haar door de zwakte niet meer mogelijk. Dag en nacht moesten deuren en vensters open staan om haar eenige lucht te geven bij haar aanhoudende aanvallen van benauwdhe den. Dinsdag 18 Juli leek de crisis nabij. De zieke had haar uiterste zwaktepunt be reikt en zelfs haar stem begon haar te begeven. De dokter gaf geen hoop meer. Toen de nacht kwam was Marie in absolute stervensnood. Toen is het vreemde, het onbegrijpbare, het bovennatuurlijk, duiven we haast zeggen, ge beurd. De zieke sliep geen oog, -maar tegen den morgen .voelde zii een eigenaardige kracht in zich varèft. Er kwam stevigheid In haar boven lichaam en zij voélde, dat haar beehen haar zouden künnért dragen. Ze dacht echter meer aan een tijdelijke opflikkering, die den dood nog wel eens "voorafgaat, dan aan eene plot selinge genezing, Öertieïi Wéken lang had men haar,bij gemis aan kracht in en uit het bed moeten dragen, nu stond ze zelf, zonder iemands Hulp op ën kleedde' zich eigenhandig. Het eten, wat zè gébruikte nam de maag weer op en ze voelde Zich frisch en opgeruimd als in geen jaren te voren. Maar nog altijd kon zij, noch haar huisgenooten, aan eene bestendige beter schap gelóöven. "totdat ze na een nacht van heerlijk verkwikkenden slaap, in geen weken had Ze een oog geslapen, Donderdagmorgen bemerkte, dat er werkelijk een verandering in haar plaats gegrepen had, die op eene plotse- linge genezing wees. Nu dankte zij God en de H. Maagd voor het groote geluk haar ge schonken. En onmiddellijk werd in de nederige woning een feestaltaar opgericht voor de won dervolle Moeder, O. L. Vrouw van Lourdes. De dokter kwam en stond verwonderd op dezen plotselingen ommekeer. Hij had twee dagen te voren verklaard, dat hiér de wetenschap geen hulp meer kon brengen en nu zag hij daar de doodgewaande, opmerkelijk frisch en gezond terug. Een ingesteld onderzoek bracht hem dadelijk tot de conclusie, dat hier een genezing was ingetreden, die. bedriegen de teekenen niet, van blijvenden aard zal zijn. Sedert dien neemt de zieke dagelijks In beter schap toe. De heer P. trof haar aan in den besten wel stand en zij liep, om te laten zien dat ze weer flink en sterk was, met hem al keuvelend een eindweegs dorpwaarts mee. HET NEDERLANDSCHE HOSPITAAL TE ST. PETERSBURG. Het P. T. 'A. seint uit St. Petersburg, dat daar Zondag in tegenwoordigheid van grootvorstin Maria. Paulowna de inwijding heeft plaats ge had van het Nederlandsche hospitaal, dat inge richt is op kosten van Nederlanders, die sym pathie koesteren voor Rusland. Bij het zwemmen omgekomen. Drie landweersergeants van Zutfen, uitstekende zwemmers, gingen Zaterdagnamiddag met 'n boot de Berk el op om onder. WarnsveJd te zwemmen. Toen zij zich daar te water Hadden begeven, twee voor en een achter, bemerkte de laatste, dat die beiden, Bos uit Veen dam en Loos uit Groningen, plotseling in de diep te Verdwenen en niet meer bovenkwamen. Zij Hadden dicht naast elkaar gezwommen. Een poosje later werden Hun lijken uit het water gebaald. Moord aanslag. Gisteravond is te "Wijk bij-Duurstede bij een twist iemand levensge val, rlijk in den buik gestoken. De dader is gevat. Boefjes. Te Rotterdam zijn Zondagmid dag vier jongenS van 913 jaren, op liééter- daad betrapt in een schoolgebouw op het Pufccheplein aldaar, waar zij zich door het stukslaan van de ruiten tlelegang hadden verschaft. Inktkokei's teekenschriften, pijpen krijt, selirijfbenoodigdheden, enz., waren door lien daar gestolen. Tevens bleek, dat dezo jongens in den loop der vorige week ook aan Hetzelfde school gebouw een bezoek hebben gebracht. Toen werden verschillende koperen afsluitkranen enz. gestolen. In verband met de aanhouding van deze jongens is ook aangebonden een uitdrager die verdacht wordt het gestolene opgekocht te hebben. v>.-•* SCHIETEN. „Nimrod," De Kon. Nederl. Jachtvereenig'ing „Nim rod'" hield Zondag schietwedstrijden op de haan te 's-Gravonhage. De uitslag daarvan is als volgt: le wedstrijd. Voor gewone en buitengewone leden. Match 15 Pigeons. Mixed, Handicap. In drie soies van 5 Pigeons. Geloot. Een schutter op de plank. -'e Pr'j®: Kunstvoorwerpen uitgeloofd door jhr. H. J. Dentz van Lennep, P. Blom, te Hil versum; 2e pr. 40 pCt. der inleggelden en 3e pr. 30 pCt., der inleggelden, godeeld door de heereri (r. J. v. d. Vliet, te Bloemendaal, en J. van der Kop, te Overveen. 2e wedstrijd. Nimrod-prijs. Alléén voor ge wone leden. Geen inleggeld. Match 30 Pigeons. In zes series van 5 Pi geons. De eerste drie series laagvliegers 'de volgende drie series halfhoogvliegers. Geloot Een schutter op de plank. Afstand resp. 12 en 15% meter. Barrage in twee series van 5 Pigeons, waarvan de eene halfhoog, de an- uere laagvliegers. le prijs Nimrod-beker, P. Blom, Hilver sum; 2e pr. kunstvoorwerp ter waarde van 50, jbr. H. J- Deutz van Lennep, te Heem stede. Beide prijzen uitgeloofd door de Kon. Ned. Jachtvereenigmg „Nimrod." VOETBAL. Noord-Hollandsche Voetbal Bond. Te Alkmaar is Zondag de jaarlijksche al gemeene vergadering van bovengenoemden bond gehouden. Het jaarverslag van den se- cretari'-penriiiLg,meester wees, niettegen staande de tijdsomstandigheden, op eene ver meerdering van bet aantal leden. De finan- cieele toestand echter bleek minder gunstig' Er moest een nadeelig saldo geconstateerd worden van 365.57, waarin door een hoof- delyken ontslag in bet komende seizoen over alle leden zal worden voorzien. Het bestuur werd ais volgt isamenge' ttekl: ,W. Ranch; Gzoon., Amsterdam; voorzitter, JW. Du- b°ls, Groningen, secretaris-penningmeester; O. van der Goes, Den Helder;. J. Huysman, Zaandam; G. Koster, Enkhuizen; H. Kuiper, Worroerveer; E. Wigersma, Edam; commis sarissen. Als leden der protestcommissie werden gekozen de heeren J. II. Bergmeijer, J.'A. Wijnmalen en J. Oossclialk. Voor 'den inhoud dezer rubriek stelt d«\ Redactie zich niet aansprakelijk. De heer M. J. H. Kessels, te Tilburg1 heeft een militairen marsch gecomponeerd, opgedragen aan generaal J. Snijders, op perbevelhebber van land- en zeemacht. De marsch is getiteld: „Officierenhulde" en, bevat p.m. een nieuw soldatenlied, waar van He, waordeu den oftipj&reiL gjjïLgewijd. Haarlem, 31 Juli 1916. M. de Hoofdredacteur. Verzoeke beleefd opname van het volgende. Volgens aan mij verstrekte mededeeiingen was Vrijdag jl., op het Bureau ter verkrijging van gratis Rechtskundig Advies, niemand aanwezig om de pl.m. 12 personen daar van dienst la kunnen zijn. Dat deze menschen, na 1 uur wachtens, weg gestuurd werden om de volgende week terug t« komen, zou op zichzelf niet zoo erg zijn, wan neer er afdoende motieven waren, maar volgens mededeeling van den daar dienstdoenden be ambte waren 5 van de 6 daartoe aangewezen heeren met vacantie, terwijl no. 6 eerst 's avonds om 7 uur thuis zou komen. Indien het bovenstaande waar is, en dit geval niet op zichzelf staat, is het mijn inziens toch zeer gewenscht dat door de bevoegde personen hier betere controle op uitgeoefend wordt, temeer daar er verschillende menschen van buiten de stad moeten komen en velen natuurlijk moeftn verzuimen van hun werk en hierdoor veel hindei en schade ondervinden. ST. SERVAAS. Onder dezen titel ontving ik een numme# vaa de Protestnnteehe Kerkbode waarin o.a. de volgende regels: Het is mij voorgekomen, dat de geheels feestviering een plechtig karakter- droeg. E® ging eene onmiskenbare wijding van ujit. V ij zijn niet gewend aan de overdadige ver siering van kerkgebouwen en 't maakte op mij wel een eenigszins zonderlingen indruk de St. Servatiuskerk tot overladen toe behan gen te zien met kleurige banieren en versier» selen, waarbij het electrisch lich niet ge spaard werd. Ook de plechtgewaden" dei dienstdoende geestelijken met goud en kleu* rig borduursel overvuld deden mij vreemd! aan. Maar ontegenzeggelijk werd hier een in* druk gegeven van voorname pracht, aangés" wend tot „verheerlijking van God in zijn* heiligen" zooals het opschrift aan den in* gang luidde. Wij begrijpen van de pontificale mis zooals. 'die daar dagelijks gecelebreerd wérd, natuurlijk niet veel, maar ik kreeg toch èerft zekere gewaarwording van de mystiek de*( indafing van Gods Geest in dé zondige, men* schernwereld vooral wanneer bij de elev'atiè (opheffing van het misoffer) in de overvol 19 kerk een diepe stilte heerschte als in eer bied voor het hoogheilige, dat daar op' hel' altaar plaats vond. Ik zeg nog eens: voor ee$ Protestant is het moeilijk zich daarin te ver* plaatsen, maar van Iloomseh Katholiek standpunt beschouwd, is dit zéker een hoog verheven oogenblfk van diepgevoelde devotie Na afloop van de mis had de tooning der relieken plaats. Ze werden daartoe op het priesterkoor aangedragen en aan den volke vertoond. Daarbij werd door een geestelijks Het woord gevoerd ter verklaring. Ik vond die verklaring eenvoudig, sober én stichte lijk. Herinnerd werd dat wij altijd prijs stel len op dingen, die oris dierbare familieleden of treffelijke personen in herinnering bren gen; Zoo worden de overblijfselen van vroe gere vromen als een aanmaning tot hunnf navolging. Maar tevens worden wij er aaj| herinnerd, dat al het stoffelijke vergankelijk is, zoodat wij ons méér moeten gaan toeleg gen op bet verkrijgen van het geestelijk goed Ik zou hieraan willen toevoegen, dat tal van Protestantsohe kunstvrienden die ik ia het onder mijn heheer staande museum vaa middeleeuwBehe kunst, over dit onderwerp gesproken heb, van hetzelfde gevoelen zyo als de schrijver in de „Kerkbode" en ik zon bet dus niet onmogelijk achten, dat dergelijk* historische openlucht-spelen, ook in onzsf Noordelijke provincie®, tot een gelijke waar* deeiing kunnen komen. GUSTAAP VAN KALOKEN. Haarlem, 31 Juli 1916. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 31 Juli. Slaatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K.; Ned. W. S. O. 100 5 103 103M Ned. W. S. O. 200 5 102Ü 102A Ned. W. S. O. 500 5 102 9/16 102 A Ned. W. S. O. 1000 5 10211/16102 A Ned. W. S. O. 500 4A100A 101% Ned. W. S. O. 1000 4A101 101 lOltfj Ned. W. S. Oblig. 8% 83 83% Ned. W. S. Oblig. 3 7311/16 72% 73% Ned. W. S. Certif. 3 73% 72% 73 Ned. W. S. Certif. 2% 63% 63% WORMERVEER. Géboren: d. van J. Krl- gee-Kaper d. van A. ten Broék-Klopper d. van G. Ris-Klinkenberg z. van P. H. Brouwer-Boerse z. van F. Bot-Stain ss. J. van 't Veer-Eem. Gehuwd: A. de Wit met P. M. H. Zijlman» (van Krommenie.) Overleden: D. Eijkel, 67 jaar, gehuwd metf G. Stolp. - ASSENDELFT. Geboren: z. van J. Kleijn# en G. Jongejans z. van C. Kramer en M, Zonneveld. Ondertrouwd: B. van 't Veer en G. Volgeft (van Krommenie.) Levenloos aangegeven: een d. van J. Win ter en C. C. F. Rot. CASTRICUM. Geboren: 2 z. van S. J» Schram en A. Buur. z. van W. Heene man en M. Jongert. z. van J. Weel eOf G. Schilder. d. van K. Bloedjes en M; Heine. z. van K. Lute en A. Kuil. d. van C. Schoen en T. Hellingman. z. vaa W. Druijven en O. Bruin. Overleden: W. Blokhuis, 16 jaar. P. Beekman, 87 jaar. A. M. Liobard, 45 jaac, NOORDWUKERHOUT. Overleden: Th. Majoor, 47 j., Laten. Ondertrouwd: H. J. Evers en [\V. HiD negen, 19 jaar. Getrouwd: JV. Langevekl en, "M.. .CU Diebe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6