DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND.- 4®, m&miuem OPRUIMING DE DORLOG. THEOD. G. v. DUSSELD0RP 5 BarteSjorisstrsat 5. Taiefoon 2144. Flanel OesinaiETis TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUITENLAND BINNENLAND 5 IntePGomsn. TeSefccsir.ummei's I42S en 2741 HAARLEMSCHE ALLEDAGJES N° 2002 KOHTE SCHICHTEN VERSPREIDE BERICHTEN 3034 DE ECONOMISCHE CONFERENTIE DE,R GEALLIEERDEN. DE deRde luchtaanval op Berichten in drie regels. Vliegmachines boven ons land. ABONNEMENTSPRIJS j Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; roor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem tn de agentschappen f 0,12s; afzonderlijke nummers 0.05, 4 WEL, WAT U ZEG Tl In de vergadering van de afd,eeling der 5. D. A. P. te 'Sclioten kwam ter sprake de afloop der jongste raadsverkiezing. Wat geen wonder is. Als ej zoo'n geweldige nederlaag lijdt, dan voel je natuurlijk be hoefte om eens te gaan bespiegelen en eens te gaan onderzoeken wat toch wel de reden daarvan mag zijn. De S. D. A. P'ers deden het! Maar Op huil manier. In stede van openlijk te erkennen, dat in Schoten e-ene kentering valt waar te nemen, dat 't werken dér Ohristelijken er vrucht draagt, dat men er het socialisme beu wordt, wenden zij het over een anderen boeg, om zoo de aandacht M te leiden-van de ware .reden der neder- !aag Ook een manier om den moed bij de Partijgangers er in te houden! Als hoofd oorzaak let wel als „hoofdoorzaak" van de nederlaag werd genoemd geldge brek; daardoor was het niet mogelijk, ver schillende noodzakelijke uitgaven te doen als loonverzuim, reisgeld, enz. Wel wat u zegtl Alsof de S. D. A. P. 't geding verloor voornamelijk wegens „geldge brek," en er geen redenen van prineipieelen aard waren, die maakten, dat rechts zege vierde. Het getuigt toch waarlijk van wei- hig zelfkennis, dat men zich dit zelf diets maakt, met eene naïeve verheuging over öe vondst. Men zou zeggen, Üat na deze vondst er Op dit thema werd voortgeborduurd. Even wel niets daarvanl Men wendde daarna het roer en madame S.D.A.P. in de rol van Paedagoge ging hare opvoedkundige wijs heid luchten. Met een air van gewicht werd Verklaard:; „Intusschen kwam de meening naar vo- >.ren, dat ook bij volgende verkiezingen fi nancieel dezelfde gedragslijn behoort te worden gevolgd; de kiezers moeten zoo wor gden opgevoed, dat zij eigener beweging "ter stembus komen. Men was overtuigd', «dat bij een intensieve persoonlijke bewer- >»king bij deze manier van werken zeer wel „succes behaald' kon worden." Al even naïef als' de rest!..". Heeft dan de ondervinding, die toch' zulk «ene uitnemende leermeesteres is ook op t gebied der p-aédagogiek, dat madame D.A.P. hier betreedt aan de S.D.A.P.'er? Biets geleerd? Óns dunkt dat aanhangers eener partij die alleen leeft uit een materialistisch) be ginsel waarljjk niet zpo hard jut eijmn be weging naar de stembus loopenl Al wat de S.D.A.P. aanvoerde zijn niets dan om 't ma.ar eens populair te zeggen: doekjes voor het bloeden, om te verbergen de realiteit der dingen, die ons zegt: soci aal-democraten, het is met uw macht in Schoten gedaan; men is daar uw gedoe, hw politiek van personaliteiten beu. De S.D.A.P. moge dat niet willen erken den, de feiten zeggen het ons, en dat i? genoegzaam. Daar valt niet af te doen. Onze hunnen maakten, dat de oogen der kiezers Voor der soc.-dem. gedoe opengingen. Indien zij voortgaan in die richting, do S.D.A.P.'ers mogen dan aan den arbeid, tijgen om hun vermeende aanhangers op te Voeden desondanks zal dan in de toe komst voor rechts in Schoten nog menig succes vallen te boeken. Vooral wanneer rechts hecht aaneengesloten principieel op treedt! Dat leert ons eene bespiegeling over den alioop der jongste gemeenteraadsverkiezing te Schoten. .Een les die onze mannen daar rnoge aansporen om in hpm kloek werk niet te versagen... PR13S DER ADVERTENTIËNi Van I 5 regeis o,75, iedere regel meer 0,15: builenland pe> regel 0.2 O, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regel» f 0,40, elk regel meer 0,10. AGENDA. i AUGUSTUS. U e b 0 u w S t. B a V O Smedeetiaat '23 Bestuur Spaarkas 8i4 uur Jong'ensafdue ling 8 uur. Meisjespatronaat St. Rosa Nasaaulaan 7H—8H uur Spaarbank. Paleis van Justitie Jansstraat flalf twee Bureau van consultatie. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79— geopend eiken dag van 10—uur tegen helaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag den oorlog hebben de vorsten der oorlóg- arende landen, de president der Fransche ^Publiek en de opperbevelhebbers der onder- "eidenlijke legers proclamaties uitgevaardigd T111 'bevolkingen, legers en vloten, om hulde en ank te brengen voor wat in de twee jaren van oorlog wérd gepraesteerd. Nog dagelijks buit' f1 °nS ^gelijke berichten en bevatten de overeri!ariClsche bladen geestdriftige artikelen oorio geen 111 die eerste iaren van den ^erd gedaan en over de resultaten welke "den bereikt. fre gaan hei'de partijen voort nieu- geven te wat weer stof zal bij den dC eventueele iubcl" en hulde-artikelen n derden oorlógsverjaardag. het Wesfeliik front ten tLnorrhm. «sa Am.\ Somme, hebben de Franschen een versterkte Duitsche schans genomen tusschem het bosch van Hem en de hoeve Monacu en ten Zuiden van de rivier is het hen gelukt bij een aanval in de streek van Estrées, ten noordwesten van Denie- court, een Duitsche loopgraaf te bezetten. Ook de Engelschen maakten ten Oosten van Pozières nog eenige vorderingen. Hiertegenover staat echter, dat de Duitschers op het Verdun-front weer aanmerkelijk vooruit kwamen. Zij maaklen namelijk rechts van de Maas, ten Westen en Noord-Westen van liet werk Thiaumont, weer vorderingen; zij namen hei vooruitspringende gedeelte van den berg ten Noord-Oosten van het fort Souville en duwden de Franschen aanmerkelijk terug in het bergwoud en in het boschje van Lauffée. Bijna 1C00 man werden daarbij gevangen gemaakt. Hoewel er blijkens de wederzijdsche berich ten op het Russische front ook weer verwoed wordt gevochten, bleef de frontlijn gedurende de laatste dagen toch nog ongewijzigd. Hier en daar breiden zich de gevechten weer meer uit, zoo b.v. in de streek tusschen het Nobel-méer en Loebieszow, aan de Stochod, en in de Stochod- bocht, ten Noord-Oosten van den spoorweg Ko- wel-Rowno, waar de Duitschers verschillende aanvallen der Russen hadden af te slaan en tel kens nog nieuwe aanvallen zijn te wachten, De bevelvoering der Centralen, hier in het Oosten, heeft een verandering van bijzondere beteekenis ondergaan. Na overleg namelijk met den keizer van Oostenrijk, heeft de Duitsche keizer, tijdens zijn bezoek aan het Oostelijk front en in overeenkomst met de beide opperste leger besturen, een regeling getroffen, welke beter rekening houd't met den door het algemeene Rus sische offensief geschapen toestand en waarbij nu de geheele bevelvoering op het Russische front onder het oppeibevel van maarschalk von Hindenburg is geplaatst. Onder de „Nagekomen berichten" gisteren, meldden wij een en ander over een zeegevecht, dat in den nacht van Zondag op Maandag op de Noordzee moet hebben plaats gehad; welke bijzonderheden ons uit IJmuiden werden geseind. Omtrent deze gebeurtenis hebben wij in de offi- ciëele communiqués nog geen enkele bevestiging ontmoet. Volgens berichten van gisterenavond en heden ochtend uit verschillende kustplaatsen moet ook gisteravond tusschen kwart voor 8 en 9 uur on geveer, een gevecht op de Noordzee hebben plaats gehad. Zoo vernamen wij uit Hoek van Holland, IJmuiden, Zandvoort, Wijk aan Zee, Noordwijk en nog andere plaatsen, 0. a. ook uit Vogelen zang en zelfs uit.Wormerveer en Monniken dam dat daar gisteravond afwisselend zwaar en licht, doch meest zwaar, kanongebulder is ge hoord, komende uit Noordwestelijke tot Westelijke richtingen. Het spookt dus op de Noordzee, hetgeen ook wel blijkt uit nog een ander bericht uit IJmui den, waar de equipage van een aldaar binnen gekomen logger meldde, dat die logger gepraaid is door den logger KW 125, waarvan de beman ning meedeelde, dat zij 18 a 19 Engelsche stoomtreilers in den grond had zien schieten. Ook de luchtaanvallen op Engeland herhalen zich de laatste dagen nog al eens. Zooals men weet, brachten Duitsche Zeppelins in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en in dien van Zondag op Maandag bezoek aan Engeland en thans weer vernemen wij, dat benoorden de Waddeneilanden gisteren weer een aantal Zeppelins in Westelijke richting zijn gepasseerd. Volgens een bericht uit Ameland-waren er 7, doch op Terschelling zijn er slechts 6 waargenomen. Vermoedelijk krijgen wij dus nog bericht van weer een nieuwen aan val of, dat deze Zeppelins zullen hebben deel genomen aan het vermelde zeegevecht. De handelsduikboot „Deutschland" is dus uit Baltimore vertrokken, blijkbaar zonder opgevan gen te zijn door haar vijanden. Omtrent die te wachten uitvaart, werd Dinsdag in den loop van den dag reeds uit New-York aan „de Matin" geseind: De havensleepboot „Thomas Timmons" is Maandagmiddag begonnen alle lichters en an dere vaartuigen uit het vaarwater van de „Deutschland" te verwijderen. Er waren alle aanwijzingen voor een op handen zijnd vertrek. Omtrent het zusterschip van de „Deutsch land", de „Bremen", werd sedert lang njets meer vernomen, zoodat men aan een goeden afloop van haar reis mocht gaan twijfelen. Thans echter Wordt gemeld, dat volgens de bemanning van de „Deutschland" het zusterschip „Bremen" Dins dagnacht de Amerikaansche wateren zou berei ken. Wij verwachten dus nu de bevestiging van haar aankomst. (Zoo juist ontvangen wij een telegram over den nieuwen luchtaanval op Engeland.) De HOUDING VAN ROEMENIE. Met geen mogelijkheid k&u men nog wijs worden uit de tegenstrijdige berichten, welke omtrent de houding van Roemenië de ronde blijven doen. Zoo verneemt de „Az Est", uit Boekarest, dat daar de politieke rust na het vertrek van den Koning en de leidende politieke personen, als Marghiloman, weder is teruggekeerd. Zelfs de russophilen zouden do pogingen tot agitatie nu weer voor geëindigd houden. En Take Joneacu moet na een audiëntie met den Koning, gezegd hebben, dat de Duitsche diplomaten het pleit 'WÈer hebben gewonnen. Ook de „Frankfurter Zeitung" weet, uit be trouwbare berichten uit Boekarest, te vertel len, dat in den diplomatieken toestand van Roemenië, welke Zaterdag zeer kritiek was, een onloochenbare ontspanning is ingetreden. Maar tegenover deze optimistische berich ten, waaruit men althans zou kunnen afleiden, dat Roemenië ziek niet in den strijd zal men gen, moet volgens de „Frankfurter General Anzeiger" het Roetneensche blad „Galatz" do mededceling beVatten, dat de overeenkomst van Roemenië definitief afgesloten is met de Entente. Bratïanu heeft zich in beslisten zin uitgelaten. Van 1 tot 5 Aug. zou het Roemeen- sche leger worden gemobiliseerd. De voorbe reidingen daartoe zijn reeds gedurende eenigen tijd getroffen. Roemenie zal echter aan den wereldoorlog niet deelnemen als aanvaller, maar alleen mo ld liseeren, om zijn grenzen te verdedigen. Tege lijkertijd, zegt het Roemeenache blad verder, zal het Russische leger door de Dobroedsja in Bulgarije binnenvallen. Deze operatie zon ongeveer tegelijk met het offensief van het leger van generaal Sarrail beginnen. Roemenië zal een proclamatie uitvaardigen, waarin wordt verklaard, dat het tegenover nie mand een aanvallende houding wensclit in te nemen, dat het echter de Russen, die de door voering van do bepalingen van hét Boekarester verdrag van 1013 met de wapens in de hand doorzetten, niet tegen kan houden, daar het met zijn betrekkelijk zwakke militaire krachten zich niet tegen een groote mogendheid kan verzetten. Indien deze laatste berichten juist zijn, zou Roemenië hiqrmedo een tweede Griekenland .of nog erger worden. Russen in Saloniki. De eerste te Saloniki gelande Russische troepen-contingenten zijn met muziek ontvangen en hebben volgens „Azette del Popoio" voor Sarrail gedefileerd. Het blad „Serbie" schrijft: De Russen hebben de taak do onderlinge strijdvraag tusschen Serviërs en Bulgaren op to lossen. Derhalve is de aanwe zigheid van Russische troepen van groote poli tieke beteekenis. Fransclic socialistische manieren bij de Bel gen. De vereeniging van Belgische socialisten te Parijs verzoekt alle Belgen zonder onder scheid van partij, hun onderteekening te plaat sen onder een petitie waarin wordt verzocht de parlementaire legercontröle ook bij het Belgi sche leger in te voeren. Duitschland krijgt aardappelente veel! In verschillende plaatsen in Duitschland is al een overvloed van aardappelen. Te Lichtenberg staan 100 spoorwegwagons aardappelen meer, dan de stad kan gebruiken. Te Neuköln komen dagelijks 80 -a 150 wagons meer aan dan voor de behoefte noodzakelijk is. 'n Mislukte aanval op de „Deutschland". De „Köln. Ztg." ontleent aan de „New-York Herald" het bericht, dat den 21steu Juli een klein Engélseh stoomschip de haven van Baltimore binnenliep en dicht hij de „Deutschland" voor anker ging. Den 25sten liet liet stoomschip de ankerketting slippen en zou met volle kracht tegen de „Deutsch land" zijn aangevaren, als niet de sleepboot „Thomas Timmins" er tusschen was geko men en het En gelach e stoomschip op zijde had aangevaren. De Amerikaansche presidentsverkiezing en de politiek jegens Engeland. Uit New-York wordt aan de „Franfef. Ztg." gemeld, dat bij de verkiezingen in Texas de aan hangers van Wilson een zware nederlaag heb ben geleden, voornamelijk ten gevolge van Wil sons zwakke politiek ten opzichte van Enge land. Officieel wordt thans aangekondigd dat er scherpe protesten zullen worden ingediend over de inbeslagneming van de post en over de Engelsche zwarte lijst-politiek. In de pers is een anti-Engelsehe strooming merkbaar. Uithongering der kleine Staten. De „Aftenp'osten" te Kristiania, meldt, dat Engeland thans alle invoer van vetwaren, kolo niale waren, graan en meel in Noorwegen heeft *top (gezet. Er zijn twee stoomschepen met groote la dingen meel aangekomen, van welke de' afleve ring door Engeland is verboden. Onder die omstandigheden zegt het blad heeft de Noorsche regeering moeten ingrij pen. Er worden op het oogenblik onderhande lingen gevoerd tusschen Noorwegen en de Engelsche regeering. Op enkele punten is nog geen overeenstemming verkregen. Het is niet mogelijk, er zekerheid over te erlangen, waarin de verschilpunten bestaan, doch het is niet onwaarschijnlijk, dat Enge land zijn macht over den invoer in Noorwegen wil gebruiken, om aan Noorwegen voorwaar den voor te schrijven, ter zake van zijn (Noor- wegen's) uitvoer, b.v. voor haring. Aan de besprekingen wordt, behalve door de ménisters, ook deelgenomen door het bestuur van de vereeniging voor den groothandel in meel. Waarschijnlijk zal dit bestuur zich naar Londen begeven, zoodxa de uitslag der onder handelingen bekend is. Gratie voor Roger Casement? iledeu, 3 Augustus, is de vastgestelde datum voor de terechtstelling van Liz Roger Case ment. Gisteravond echter ontvingen wij een bericht, via Lugano, dat de „Italia" de medè- deeling bevat, dat Z. H. de Paus aau den Koning van Engeland gratie zou hébben ver zocht voor Casement, welk verzoek zou zijn toe gestaan. BESCHIETING VAN ITALIE'S OOSTKUST. ROME, 2 Aug. Vanochtend hebben 2 vijan delijke torpedojagers kanonschoten gelost op Bisceglie (Oostkust van Italië, ten Noorden van Molfetta), dat onversterkt is en waar hoe genaamd geen militair doel kan worden ge troffen. Zes inwoners zijn gewond, 2 vrouwen ernstig. De stoffelijke schade is zeer gering. EEN ITALIAANSCHE DUIKBOOT DOOR DE OOSTENRIJKERS BUITGEMAAKT. WEEN EN, 2 Aug. De Italiaansche duikboot „Giacinto Paulino" is in het noordelijk deel der Adriatische zee in onze handen gevallen en bijna onbeschadigd naar Pola gesleept- De geheele bemanning (3 officieren en 18 matrozen) is ongewond gevangen genomen. LONDEN, 2 Aug. In het Lagerhuis heeft Asquith, naar Reuter seint, de bespreking van de besluiten der economische conferentie te Parijs ingeleid. Het doel van Engeland bij de conferentie zeide de eerste-minister was; le. den vijand te overtuigen, dat de geallieer den besloten zijn, den oorlog te voeren in vol komen samenwerking, zoowel op militair als economiSoh gebied2e. zich iri verband met de bekende houding fan Duitschland voor te bereiden op het tijdperk, dat op den vrede volgt. Duitschland zal n.l. na den oorlog door denzelfden geest bezield blijven; het organi seert thans reeds zijn industrieën voor een aan val op de markten der geallieerden en voor een kraehtigen en zoo mogelijk zegevierenden aanval op de onzijdige markten. Onder de meest klemmende vredesvoorwaar den behoort het herstel in stoffelijken en econo- mischen zin van België, Servië, de bezette ge deelten van 1 rankrijk en Polen, maar het is aan de vrije beschikking van elk der geallieer den overgelaten, om de gedragslijn vast te stel len, ten einde de besluiten der conferentie in praktijk te brengen. Deze besluiten zijn niet zooals in onzijdige landen en met name in Amerika werd geducht tegen de onzijdigen gericht. ^Zij hebben ten doel, noodzakelijke maatregelen van zelfverdediging te nemen tegen economische aanslagen, die de levens belangen der geallieerden bedreigen. Bij het in praktijk brengen der besuiten zal echter alles worden gedaan om onzijdigen voor schade te vrijwaren. PRUISISCHE MAARSCHALKEN. BERLIJN, 2 Aug. (Part.) Naar officieel be richt wordt, zijn de Koning van Würthemberg, kroonprins Rupprecht van Beieren, prins Leo pold van Beieren en hertog Albrecht van Wür themberg tot Pruisisch veldmaarschalk be noemd. De benoeming van den Koning van Würthemberg had plaats op 23 Juli, terwijl die dor andere maarschalken van 1 Augustus dateert. WANNEER KOMT HET EINDF,? LUGANO, 3 Aug. (Part.) De „Avanti" bevat een artikel waarin de vraag gesteld wordt: „Wanneer komt het einde!" Het blad citeert gedeelten uit artikelen in de pers van het vier voudig verbond, waarin geschreven werd, den vrede eerst in uitzicht te stellen als de vijand bedwongen is. Het blad is echter van meening, dat indien het einde van den oorlog eerst moet plaats hebben als een der strijdende par tijen geheel is overwonnen dit dan nog ver in het verschiet ligt, daar Duitschland nog veel materieel en manschappen bezit. ENGELAND. LONDEN, 3 Aug. (Officieel). Een aantal luchtschepen vloog even na middernacht over de kust^er Oostelijke Graafschappen. Het doel heeft men nog niet definitief kunnen vaststel len, daar de raid nog voortduurt. Eenige bom men zijn geworpen. DUITSCHLAND. Een geschenk aan den Paus. Naar uit München gemeld wordt, zal daar èeu nieuw, ruim paleis gebouwd worden in den stijl der na-renaissance, voor de Pauselijke Nuntii, die tot nog toe een klein, gehuurd huis bewoonden. Dit gebouw zal een geschenk vor men van Katholiek Beieren aan H. den Paus. MEXICO. Ze zijn nog niet te vertrouwen. De „New-York Sun" bevat een zonder ling bericht uit San-Antonia (Texas). De Mexicaansche regeering zou beslag hebbeu gelegd op de staalfabrieken te Monterey en daar Japansche arbeiders gebruiken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal voor het Mexicaansche leger. Verder zou een trein met 9 wagons vol Japansche soldaten te Shi Hua Hua zijn aangekomen, welke deel zullen uitmaken van de Mexicaansche troe pen. Zij stonden onder bevel van zes Ja- pansche officieren. Gemeld wordt, dat de Fransche dichter André Spire, dezer dagen in den strijd aan het Somme-front, is gesneuveld. Er gaan geruchten over onderhandelingen tusschen Engeland en Italië over afstand van de haven Krismaju in Britsch O.-Afr. aan Italië Het „Berl. T&geblatt" is gistermorgen niet verschenen. Het is door de censuur tijde lijk geschorst. Te Pieter Maritzburg hebben de Zoeloes eene verzameling krukken en 'stokken aange bracht ten behoeve der Engelsche invaliden. Naar gemeld wordt is de bekende Gynae coloog prof. dr. Bomm benoemd tot rector van de Berlijnscke universiteit. De directeur van de Roemeensche petro- Ieum-Mij. „Staua Romana", 'n Zwitser is in Rusland wegens spionnage gearresteerd. De juridische faculteit van de Berlijnsche faculteit heeft den kroonprins tot Dr. Honoris causa benoemd. Een vergadering van 2.000 Fransche spoor wegarbeiders stelde den eisch van een duurte-: toeslag van. 40 van het loon. Op de Elbe, tea Zuiden van Blankenesse is een zeilboot gekanteld. Aan 7 jonge lieden die zich in de boot bevonden zijn er 6 verdronken. Te Givet moet een Duitsch kruithuis in de forten door een ongelukkig toeval zijn ontploft, waarbij meer dan 40 soldaten, werden gedood. Men seinde gisteren nit Bre<skens: Omstreeks 2 uur zijn hier 14 vliegtuigen; gezien op groote hoogte. Zij kwamen uit; noordwestelijke richting, gaande naar het: Zuiden. Het waren acht ééndekkers en zes tweedekkers. Militairen van het detachement te Breskens losten schoten op de vliegma chines, echter zonder resultaat. Nader meldt men van daar: Van half drie tot kwart voor drie pas-' seerden alhier weer 14 vliegtuigen der geal lieerden; waarschiinlijik dezelfde die 's mid dags omstreeks 2 uur in zuidelijke richting gingen. Zij kwamen uit zuidelijke richting en verdwenen in de richting west-noordwest. Alhier zijn zij beschoten door geweer- en mitrailleurvuur, echter zonder resultaat. Thans klinkt kanonvuur uit de richting Cadzand, waarschijnlijk van Hollandsche batterijen, die op vliegtuigen vuren. Men seint uit Schiermonnikoog: Woensdagavond passeerden noordelijk van Schiermonnikoog acht Zeppelins, gaande in westelijke richting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1