DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. OPRUIMING! HASSAULAAN 49, HAARLEM P- w. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. Maandag 7 Aug. 1916 Intercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. HAARLEMSCHE ALLEDAGJES N° 2005 de kermis-maandag. VERSPRF.ÏDF BERICHTEN KORTE BERICHTEN Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 3058 TELEGRAMMEN Van hedenmorgen ■OME HMtLEMSCHE ABONNEMENTSPRIJS I 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) f 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen f 0»126# afzonderlijke nummers 0.0S. «4 Even moge de aandacht worden gevestigd )p een betrekkelijke kleinigheid, die toch echter voor velen van belang is. Yan belang, zoogoed als de traditioneele kermisfooi, die, al is dan de kermis er niet meer, toch, naar wij hopen, in deze dagen loor velen zal zijn verstrekt! Het geldt de laatste kermis-Maandag, die tot heden voor velen een uitgaansdag was, waarop men vrij had en zich naar huiten begaf om daar in de vrije natuur te kunnen genieten. Nu lazen wij in een annonce, dat van ge meentewege de traditie zal worden gehand haafd, dat op Maandag 14 Augustus.de bu reaux op het Raadhuis, het kantoor van den gemeente-ontvanger en 't Frans Hals museum zullen gesloten zijn. Wij vragen: zouden de particulieren dit voorbeeld niet kunnen navolgen door hun personeel, wanneer 't dit tot heden had op den laatsten kermis-Maandag, ook op Maan dag 14 Augustus voor een deel vrijaf te geven? De menschen zijn dat, eenmaal zoo gewend. Zij rekenen er op. En 't is heter, dat een oud gebruik geleidelijk wordt afgeschaft, dan dat 't ineens verdwijnt. Een kleinigheid, waarvan velen gerief en genot hebben! AGENDA. 8 AUGUSTUS. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Veiling Tuindersbelang Leden Haven en Transport 9 uur Leden schilders, 9)4 uur. Schouwburg Jansweg 854 uur K.V. Het Ned. Tooneel „Peggy m'n Kind. Bovenzaal De Kroon 10—6 uur Gladiolustentoonstelling. Schouwburg De Kroon 8 uur Het Nod. Operettegezelschap De Kino Koniu- gin. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebon-w St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 8—4 uur. Bisschoppelijk Museum Jan.-straat 79— geopend eiken dag van 10—e uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. LISSE nam. 7 uur gemeenteraad. OVERZICHT. Tet spant er voor de Centralen aan allen kantl Geweldig is hun krachtsinspanning aan de Somme en bij Verdun, en zeker even gewel dig is hun verweer in het Oosten, van Pinsk tot de Karpathen Maar langzamerhand toch raken zij tegen over de geweldige overmacht van alle vol ken en rassen dtie tegen hen worden in het vuur ge"., cht, in de minderheid. Plaatselijke successen kunnen zij door hun voortreffelijke leiding en buitengewone superioriteit op militair gebied nog wel be reiken, maar de overhand hebben zij niet meer. In het Oosten zijn het de Russen die over het geheele front nu aanvallen, en waar von Hindenburg blijkbaar nog niet is kunnen optreden. De Russen hebben tus- schen Brody en Tarnopol een voorwaartschen stoot gedaan, en zijn de Sereth overge trokken. Gaan zij hier voort, dan wankelt het front bij Tarnopol, waar de Centralen zich sedert het begin van het Russische offensief wisten te handhaven. Aan de .Somme hebben de Engelschen weer een stap vooruit gezet. Het 'succes van dezen vierden stoot is niet zoo groot als vroeger, en over een aanmerkelijk klein stuk front. Maar de Engelschman meldt dat hij nu de vlakte vóór zich heeft, en de heu vels in zijn bezit. Dat is tactisch een groot voordeel. Bij Verdun vallen de Duitschers gewel dig aan. In de buurt van Fleury schijnen zij aan de winnende hand te zijn. M,erkwaardig en belangwekkend zijn de berichten uit Egypte. De Engelschen be weren dat de .Turken daar verslagen zijn, het Turksche bericht echter zegt dat de Turken gevorderd zijn. Men zie overigens een afzonderlijke beschouwing hierover. Ten slotte verwijzen wij nog naar - een telegram van hedenmorgen, waarboven wij het opschrift: „Iets gaandie?" hebben ge zet. Wat hier achter steekt?.... DE TURKEN BIJ HET SUEZKANAAL. Een telegram van Zaterdagnacht bracht ©en groote verrassing in het Oosten: de Turken zijn met een groote macht (een Engelsch bericht spreekt van 14.000 man, dus men kan zeker ervan zijn dat er heel wat meer zijn) aanvallend op een front fan 10 K.M. minstens, ten oosten van Port Said. Het eerste telegram der Engelschen men kan het tweode onder de telegrammen vin den vertelde dat „de strijd nog voort duurt", wat in den gewonen zin der offi- icieele berichten wil zeggen: we krijgen duchtig op ons_ lijf. Beslissends is er natuurlijk nog niets te melden, te meer daar de Turken zelf geea groote woorden gebruiken en de Engelschen ons in de onzekerheid laten, "hoe de afloop was. Doch op zich zelf is het f dit van dit nieuwe offensief der Turken zeer belang wekkend. Men zou gedacht hebben, dat de opstand in Arabië (die echter vólgens Turk sche berichten schrikkelijk overdreven wordt in de lange berichten die de Engel schen erover de wereld inzenden) den Tur ken de handen zou binden. Maar blijkbaar is dit niet zoo. Het Suezkanaal loopt dus alweer gevaar, en nu aan de westzijde van Egypte de oanoessi s ook al aanvallend te werk gaan, krijgt Engeland daar de handen voll WAT ZAL ROEMENIE DOEN? De Ententebladen hebben in de laatste dagen met veel ophef verkondigd, dat nu de tijd aan gebroken zou zijn voor Roemenië, oin mee aan den oorlog te doen. Maar de feiten bevestigen dat niet, inte gendeel! De houding van Roemenië is, om geen ander woord te gebruiken, een zéér eigenaardige! Roemenië gaat niet meevechten omdat het zoo veel sympathie heeft voor Engeland, of voor de Russen, of omdat het zoo'n vijand is van Oos tenrijk of Duitschland. heelemaal niet. Maar alleen, omdat het in dezen oorlog de kans ziet om zijn grondgebied uit te breiden. „ReaP'-politiek van de rceesf-ergerlijke soort. De Roemeensche staatslieden zeggen: het Roemeensche belang eischt een uitbreiding van grondgebied, doch dit doel zal de regeering eerst nastreven, wanneer de oorlogstoestand voor het ingrijpen van Roemenië het gunstigst is. En de beoordeeling daarvan staat bij de Roemeen sche regeering, niet bij de Entente. De staat kunde, die Bratianoe sedert het begin van het conflict gevolgd heeft, leidt tot dit besluit, dat zoolang op het oorlogsterrein geen beslissing te voorzien is, Roemenië zijn neutraliteitspolitiek zal blijven voortzetten. Dus zoo iets van: als we er kans toe zien, gappen we óók mee! Van hetzelfde kaiiber als Italië Alles hangt dus af van de beoordeeling der Roemenen, wie de zwakste is. Op dit punt echier schijnen zij nog geen beslissing te hebben geno men. De Libertatea. van Boekarest, deelt mee, dat Bratianoe met een tiendaagsch verlof uit de hoofdstad is vertrokken. Het blad acht dit het beste bewijs, dat van een op handen zijnde deel neming aan den oorlog door Roemenië geen sprake is De entente-diplomaten hebben de bezwaren van Bratianoe tegen ontijdig ingrijpen van Roe menië beantwoord met nieuwe voorstellen, waar op het antwoord van den minister-president niet bekend is geworden. Die voorstellen komen hier op neer: Rusland zou de door Roemenië in Frankrijk gekochte munitie uitleveren. Frankrijk zou een Roemeensche leening op de Parijscfte markt plaatsen, Engeland zou de geheele voor uitvoer bestemde tarwe- en maisoogst tot hooge prijzen opkoopen. Naar 't schijnt acht Roemenië echter zijn tijd nog niet gekomen. Een nieuw soort Zeppelins? De Berlijnsche correspondent van de New- Yorksche World heeft aan zijn blad geseind dat aan den aanval uit de lucht op de En^el- sche Oostkust van verleden Woensdagnacht twee Zeppelins van het nieuwste type hebben deelgenomen. Het zijn luchtkruisers van enor- men inhoud en groot draagvermogen. Zij kunnen een zeer hooge snelheid ontwikkelen en hebben bijv. op hun laatste reis 380 K.M. in twee uur afgelegd. Graaf Zeppelin hoopt met dit type een geregelden dienst op Amerika te kunnen in stellen, ter aanvulling van dien der handeis- duik-booien. Indrukken van Deensclie sociaal-demo craten. De Deensche sociaal-democraten Hansen, Madsen en Oksen zijn van hun studiereis door Duitschland en België teruggekeerd. Een ver tegenwoordiger van het blad „Social-Demokra- ten" had met hen een onderhoud over hun reis, waarin zij volgens een „Wolff'-telegram o. a. mededeelden, dat hun reis, die negentien dagen duurde, met drie Zweedsche kameraden werd ondernomen op uitnoodiging van de Duitsche vakvereeniging der Duitsche sociaal-democratie en niet op uitnoodiging van de Duitsche regee- nng. De afgevaardigden schilderden het verloop van hun reis door Duitschland en hun bezichti ging van de verschillende gevangenenkampen. Hun indruk over den toestand der levensmidde len was, dat de laatste twee maanden tengevolge van gebrek aan vet zeer drukkend waren. Van eigenlijken honger was nergens sprake. Het ergst was de toestand te Berlijn. Buiten Berlijn scheen de toestand bevredigend. De stemming was over het algemeen goed en een derde win- tercampagne werd met zekere rust tegemoetge- PRIJS DER AOVERTENTIËNi °l7^,ifder?. reSel meer 0.15; buitenland per regel f 0,2 0; wan regel» f 0.40. elk» n. advertenfiën in de rubriek .Vraag en Aanbod' regel meer 0,1 a wenschteWC' 0160 na^uurRj'c een spoedigen vrede In België was men in verbazing over de be bouwde ye,den, evenals over het feit, dat de meeste mdustrieele endernemingen volkomen werkzaam waren. De oogst van dit jaar in Bel gie is over het algemeen goed en thans reeds in beslag genomen voor het eigen gebruik van Belgie. Gnimddellijk na je bezetting waren er in Belgie 120 a 130,000 werkloozen, thans zijn er nog slechts 10 a 50,000. In Leuven zijn 800 huizen of het achtste deel der stad vernield. De dom en het raadhuis zijn onbeschadigd. De levensniiddelefitoestaud in België werd als beter dan te Berlijn geschilderd. Men kreeg niet den indruk dat de Belgische bevolking in nood verkeerde. Natuurlijk "moest men voortdurend aan den oorlog denken, maar er was zooveel mogelijk gedaan om de gevolgen van den oorlog te verlichten. Ahe Duitsche sociaal-democraten met wie zij spraken, »oncen het vanzelfsprekend, dat de vol komen ze,fslandigheid van België zou worden aers tel d. Het blad besluit met de bewering, dat de drie partijgenooten van meening zijn, dat het geloof in ce uithongering van Duitschland de ergste vijand van den vrede is. De crisis in f]ft arbeidskrachten voor non landbouw in Frankrijk. eene zoodanige schaarseh- °.®!d®krachten voor den landbouw heden zich dat ^"1 lviagen hoe het mogelijk zal zi n om d on o o tm». j't i i brengen -iaar ^limen te xr,^!v Eouis Quesnel, senaatslid lor e'(len Seine, en secretaris van C iM,',,' Reeft desaangaande aan den j,.Ba? Oorlog een spijtigen brief ge- V r/ ü,oor »De Matin" overgenomen wordt. „Zonder de. pogingen te willen mis kennen cue de openbare machten reeds in net werk stelden om onze plattelandsbe volking m Norrnandië bij te staan in de crisis die zij thans doorworstelt, betracht ik het ais mijn plicht u te doen opmerken dat het feit zelf der omstandigheden, deze crisis erger woreft en dat de arbeidslast die on onze p'a'ie andsbewoners drukt, met den dag zwaarder wordt. Ons gebrek aan arbeidskrachten bereikt reeds de afmetingen eener ramp, en men denkt niet zonder angst aan den aanstaan den oogst. Waar men over liet algemeen met vreugde het weldoende en rijkdombren- gende uur ziet naderen, waarop door het geheele land met het binnenhalen van dep oogst wordt begonnen, hoor ik thans den kreet uiten: „Hoe zullen wij het doen?" Reeds voor den oorlog lieerschte er bij ons gebrek aan handen, en thans overdrijf ik zeker niet met te zeggen dat ons deficit aan arbeidskrachten 75 pCt. bereikt. Zie daar reeds 23 maanden dat onze landbouw- werkzaamheden moeten geschieden door de vrouwen onzer gemobiliseerden, of door hun- me bejaarde ouders of n0g door hunne grootouders; cn het uithoudingsvermogen hunner armen zoowel als dat van hun heart, is bewonderenswaardig, de door hen gele verde arbeid onmetelijk. Ik bewonder deze grijsaards, die, op een ouderdom gekomen waai op zij aan rust kon den beginnen te denken, meer en langer zwoegen dan zij ^lfs in de volle kracht van hun leven ooit hebben gedaan. Maar indien de goede wit dezer grijsaards en dezer vrouwen onbegrensd is, mijnheer de Minis ter, bestaat er ontegenzeggelijk een grens aan hunne physieke^kracht, en. het is om dat deze gr ens bestaat, dat het dringend noodzakelijk U einue ijk eene practische op lossing te organiseeren, om hen ter hulp te komen. Tr n Ook de heer Henri Crosnier, afgevaardi- de en ondervoorzitter aer landbouwcommis- sie is op zijn beur ongerust over dezen toestand. - De arbeidskrachten worden hoe langer hoe sehaarscher en wij staan aan den aan vang der oogstwerkzaamheden, zoo schrijft hij aan den minister van openbaar onder wijs. Sedert een ja*"" beeft uw ambtsgenoot van het departement van oorlog de lichting 1917 een eedeelte der lichting 1888 en ver- -•r.hii'ronr'o li -lilib'l811 &U xiliauren, die tot de u"~ 1 jjgt. territoriale leger behooren. maakt zich thans gereed maken met minder vermoeiende werkzaam heden te'verrichten zooals het schovenbin- den, het uitsteken van beetwortelen en aard appelen, het opstellen der kleine schoven achter de maai- en bindmachine en later bij den druivenpluk, bij het oprapen der aard appelen en der beetwortelen. Het zou voor hen een uitspanning en tegelijkertijd eene heilzame gymnastiek en eene nuttige bezigheid zijn. Deze kinder arbeid zou eene waardevolle hulp zijn bij de landbouwwerkzaamlieden. Uit Frankrijk ontsnapt. Naar bericht wordt is de Ilongaarsehe Rijksdagafgevaardigde Stephan Zilinsky, die op den terugkeer van eene reis naar Amerika, die hij met den Graaf ^licael Karolgi gemaakt had, in Frankrijk werd geinterneerd, vandaar ontkomen naar Spanje. Engclsche geïnterneerden in neutrale landen Lord Robert Cecil deelde in antwoord op eene desbetreffende vraag in het Lagerhuis mede, dat het volgende aantal Engelsehe geinterneer- den zich in neutrale landen bevinden: Van de vloot: Noorwegen ltl5; Nederland 1532; Dene maren 14; Zwitserland 4. Totaal 1655. Van het leger: Nederland 27; Spanje 1; Zwitserland 446. Totaal 474. hij reserve van opgeroepen, 'iApérés" (afgekeurden die bij nuder onderzoek geschikt voor den dienst gebleken Zijn?) op to roepen. De landbouw- wereld vraagt zich met vrees af, naar aan leiding dezer immer grooter wordende schaarschte aan arbeidskracnten, hoe het zal moeten gaan met Het binnenhalen van den oogst, wat reecis verleden jaar met zooveel moeite gepaard is gegaan. En de schrijv'"' geelt dan de volgende remedie aan: ,,Wij ©izoeken u al de ree- tors uit te willen, noodigen zonder uitstel al de onderwijzers in li ankrijk te verzoeken Donderdagnamiddags en eiken namiddag na de schooluren hunne leerlingen naar de rond het dorp gelegen velden te brengen, om er onze moedige lanubouwsters te helpen. Ik weet wel dat onze plattelandsjeugd niet op de toelating gewacht heeft die ik u thans kom vragen, om zich aan het werk te zetten. Maar naast deze jeugd zijn er nog al de kinderen der stad, die, na het eindigen der school, tot 's avonds op straat gaan spelen, en de dagen zijn lang, gij hebt ze onlangs nog met een uur verlengd, heer Minister! Deze kinderen zouden zich nuttig kunnen DUITSCH BERICHT. BERLIJN, 6 Aug. Front Hindenburg: De ten zuiden van Zarocze aan de Stochod nog door de Russen bezette zandheuvels zijn van vijanden gezuiverd. Tegenaanvallen werden afgeslagen. Vier officieren en driehonderd man zijn gevan gen genomen, vijf machinegeweren veroverd. Bij Zarocze en ten noordwesten daarvan hebben de Russen den westelijken oever van de Sereth ver- meesterd. Front Aartshertog Karl: Bij het leger van Bothmer worden voorhoede-gevechten geleverd zonder veel beteekenis. De overwinningen van de Duitsche troepen in de Karpathen worden voort gezet. VAN HET WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 6 Augustus. (Officiéél.) De ge vechten bij Pozières duren voort. Gisteren zijn plaatselijke aanvallen van den vijand bij het Ëoumeaux-bosch en vlak ten Noorden van de Somme mislukt. In het Maasgebied, vooral op den rechter oever, is hevig geschutvuur gewisseld. Om het voormalige fort Thiaumont zijn verbitterde in- fanterie-geveehten gaande. Het aantal gevangenen, door ons in het vak van Fleuiy gemaakt, is tot 16 officieren en 576 man gestegen. In het Chapitre-bosch hebben wij gisteren on nieuw vorderingen gemaakt. Hier zijn aan once wonde gevangenen 3 officieren en 1 man in onze hanoen gevallen. Ten N O. van Vermelles in Argonne en od den Combres-heuvel hebben wij met goed gevote mijnen laten springen. Vijandelijke patroeljes zijn op verscheidene punten ingeslagen: Ondernemingen van onze patroeljes zijn bij Graons en op den Combres- heuvel geslaagd. f ^eil,.v*iandelijk vliegtuig is ten Noorden van rromelles door afweervuur geveld, een ander ten N. W. van Bapaume in een luchtgevecht neergeschoten. PARIJS, 6 Augustus. Officiéél bericht van vanmiddag: Ten zuiden van de Somme zijn de Franschen er door twee kleine plaatselijke on dernemingen in geslaagd in de Duitsche loop graven ten Z. W. van Estrées door te dringen. Ten Noorden van de Aisne is een aanslag der Duitschers tegen onze stellingen op de hoog vlakte van Vauclerc in het dadelijk losbarstend Fransche spervuur mislukt. Op den rechteroever van de Maas hebben wij in plaatselijke gevechten onze terreinwinst ten N. W. van liet fort Thiaumont aanmerkelijk uit gebreid. Wij hebben tegenaanvallen afgeslagen in dezelfde streek, bij Fleury en in de vakken van Chapitre en Le Chenois. De geschutstrijd is daarna voortgezet, zonder dat de infanterie ver der optrad. Vannacht hebben Fransche luchtsmaldeelen 40 bommen geworpen op de streek van Combles 84 op het station Noyen, 30 op de stations Tenay en Sedan 40 op het station Conflans 60 op het station Metz-Sablons en op de spoorweg- werkplaassen aldaar en 40 op militaire gebou wen te Rombach (ten Noorden van Metz). verscheidene dezer smaldeelen hebben dien nacht twee tochten gedaan, een zelfs zeven toch ten. - Aan het Somme-front zijn twee Duitsche ka belballons in brand geschoten Een Duitsch vliegtuig heeft 4 bommen op Baccarat geworpener zijn geen slachtoffers en de schade is oubeteekenend. ENGELSCHEN EN TURKEN IN EGYPTE. TURKSCH BERICHT. KONSTANTINOPEL, 6 Augustus. Aan het Egyptische fnmt nezetten op 3 Augustus 's mor gens de Turksche vooruitgeschoven troepen de linie Ei Rabita KatiaA boetelle en zonden de verkenningscolonnes tot in Ramone, 8 K.M. N.O. van Katia. Nabij Suez had een onbeteekende botsing plaats tusschen een Turksche vooruit geschoven af deeling en een Engelsehe cavalerie- afdeeling El Rabia ligt 1. K. M. ten noorden van Katia en Abutelle 5V2 K.M. Z.-W. van deze plaats. Van de overige fronten niets nieuws. ENGELSCH BERICHT. LONDEN, 6 Augustus. (Officieel..) De leger bevelhebber in Egypte meldt de volgende ver dere bijzonderheden omtrent den strijd in de na bijheid van Romani op 4 Augustus: De Turken deden een frontaanval op de Britsche verschan singen, tezamen met een flankaanval om de zui delijke flank, waarbij zij voor de operatie 14.000 man gebruikten met zware houwitsers. De front- aanval had geen succes. Voor den flankaanval trokken de Britsche bereden troepen langzaam terug totdat de Turken laat in den avond van 4 Augustus in de zandduinen waren verward. Een tegenaanval werd daarop gedaan door alle wapenen, welke volkomen succes had en in den morgenstond van den 5en Augustus werd de vervolging van de terugtrekkende Turken krach tig begonnen. Deze werd voortgezet op den tijd van de verzending van dit bericht. De Turken leden zware verliezen en te 8 uur in den avond van den 5en Augustus waren 2500 ongewonde gevangenen met inbegrip van eenige Duitschers vier stukken berggeschut en een aantal machine geweren veroverd De Britsche verliezen waren niet zwaar. De Australische en Nieuw-Zeelandsche bere den troepen legden groot uithoudingsvermogen aan den dag bij den sterken flankaanval en toonden een hoogst lofwaardige energie en veel initiatief bij de vervolging. De territorialen. die deelnamen aan den strijd, hebben uistekend vol daan, in t bijzonder bij het manoeuvreeren over het zware zand, ondanks de groote hitte £"it<?rs' die vuurden van de Tinabaai, hiel pen bij de operaties in den morgen, terwijl hef werk van het koninklijk vliegerwrps uitstekt w«s» OP HET OOSTELIJK OORLOGSTOONEEL St. PETERSBURG, 5 Aug. Stafbericht. De gevechten aan de Graberka en Sereth ten zuiden van Brody ontwikkelen zich voor ons gunstig. Onze troepen, die zich op den rechteroever heb ben versterkt, vermeesterden bij een onstuimiger aanval nog twee dorpen, een stuk bosch ten zui den van een hunner en den heuvelrug die beiden verbindt Buitengemeen hevig is gevochten in een dorp waar de vijand vrijwel van huis iot huis moest worden verdreven. De vijand deed vanuit nabu rige bosschen negen vruchtelooze tegenaanvallen wr- 'u'AJ116' groote verliezen zijn afgeslagen ij hebben meer dan 1200 gevangenen ge- b'ijv:en toeöiroomen. t> I' j n "'en 2uiden van Brody hebben de Russen den tegenstand van den vijand overwonnen op den linkeroever van de Graberka en van de Sereth. Een aantal dorper zijn veroverd en meer dan drie duizend mar gevangen genomen. OOSTENRIJKSCH BERICHT. WEENEN, 6 Aug Op het fron: van het leger van aartshertog Karl zijn in het Capul-gebied verscheidene Russische aanvallen mislukt. Ten 2uiden van Jablonitza en Tartaro* rukken de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen voorwmarts, ondanks hevigen tegenstand van dep vijand. Het leger van Kövess sloeg ten zuidwesten van Delatyn krachtige RusAk aanvallen aL Meer naar het noorden geen gebeurtenisself van belang. Front Hindenburg: Bij Zalocze wordt op de westelijke hellingen van bet Sereth-dal verhit-1 terd en met wisselende krijgskans gevochten. De troepen van generaal Fath hebben na thans met een overwinning bekroonde gevechten bij Zarocze ten zuiden van Stobych-wa vier Rus-1 sische officieren 300 man gevangen genomen erf 5 machinegeweren veroverd. IETS GAANDE? KOPENHAGEN, 5 Aug. (Part.) Volgens, do Nowojo Wremja is men in de regeerings kringen te Petersburg, Parijs en Londen zee* optimstiisch. gestemd wat betreft de moge lijkheid van een spoedigen vrede. Men ge looft, dat zeer gewichtige gebeurtenissen og til zijn en dat zeer spoedig op de oorlogs- tooneelen gebeurtenissen zullen plaats grij« pen, die het mogelijk zullen maken, dat| onmiddellijk de vredesonderhandelingen zul]* len worden geopend. BE BRUK OP, ROEMENie. BOEDAIINT, 5 Aug. (Part.) Gedurendv- de laatste week zijn talrijke agenten va de Entente in Roemenië aangekomen zijn te Boekarest, Sinaia, Jassy en Galati werkzaam. Er bevinden zich veel z.g. jour^ nalisten en z.g. gezantschapspersoneel on4 der, die propaganda maken voor een ingrijp pen van Roemenië ten gunste van de Enj tente. Bij het Fransche gezantschap zijn 3 militaire attachés en een groot personeel aang'esteld, die een aanzienlijke kolonie vor, men. Een troep, van de Comedie francaisq speelt te Sinaia. SPANJE EN PORTUGAL. GENEVE, 5 Aug. (Part.) De openbar? meening in Spanje houdt zich in den laat sten tijd druk bezig met de Spaansch-Por« tugeesche betrekkingen. Mella, een partij-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1