DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. I8ASSAULAAN 49, HAARLEM DE DOHLÖO, THE0D. G. v. DUSSELDORP 5 Barteljorisslraat 5. Te!e!oon 2144 Flanel Cssiuums Van hedesinrcsB8»fgen - SilKElLftKQ insdag 8 Aug. 1918 41ste Jaargang btsrsomin. TeSefoomsummer-s 1426 en 2741 HAARLEtëSCHE ALLEDAGJES N° 2006 drankbestrijding EN MIDDENSTAND. In het orgaan „De Hanze", het wakkere en altijd frissche blad der Haarlemsche R.-K. Dio cesane Midd.-Ver., vonden wij een wel interes sant artikel van den heer Kamerbeek alhier, die het daar heeft over bovenvermeld onderwerp. Dat artikel komt tot de volgende conclusies zake het verband tusschen den Middenstand en de Drankbestrijding: le. Wat ik persoonlijk op verschillende plaatsen op mijn navraag ten antwoord kreeg: de drankbestrijders overdrijven geweldig en schermen altijd met geheelonthouding. 2e. Veel middenstanders zijn contribueerend lid van hun eigen organisaties, maar overigens doen zij aan actie heel weinig of niet mee. Bovendien nog lid worden van een Kruisver- bond achten zij overbodig, omreden dat zij zei ven matig zijn of in het geheel niet drinken en tóch geen tijd voor actie hebben. 3e. Een middenstander betaalt graag wei nig contributie en nu ook nog bij te dragen voor het lidmaatschap, dat doet hij van een koop mansstandpunt liever niet. Hij redeneert zoo: daar en daar geef ik geregeld aan en daar kan ik mee volstaan. 't Is jammer, maar 't is feit. 4e. Moet een middenstander dikwijls zooveel doen om zich op de been te houden en burger- mansknap zich en de zijnen door het leven te helpen, dat werkelijk de kleintjes niet vergeten mogen worden. 5e. De practische resultaten van drankbe strijding ten bate van het algemeen welzijn en als zoodanig ook van de koopkracht van het publiek worden onderschat. Wij gelooven dat de heer Kamerbeek met deze conclusies, die wij als volkomen juist erkennen, den spijker op den kop tikt. De laatste conclusie wordt de inleiding tot een volgend artikel, dat dan zeker moet leiden tot een opwekking, om tóch aan drankbestrijding meê te doen. Wij zijn benieuwd naar dat artikel, of het werkelijk de zeer ernstige bezwaren die er in de 4 eerste conclusies zijn vervat, zal kunnen wegredenee- ren AGENDA. 9 AUGUSTUS. s Gebouw St. Bavo Smerleetrbat 23 Hoofdbestuur Volksbond 8'A uur. JEUGDORGANISATIE. Ingezonden III (Slot.) De ofiicieele verklaring van het Doorluchtig Episcopaat van Nedertand. de overeenkomst tusschen het Centraal-Comité voor Patronaats- belangen, het doel der Patronaten en dat der Vakvereenigingen ter zake Jeugdorganisatie, het waren alle overtuigende bewijzen, dat, behou dens uitzonderingen, de Volksbond in de opvoe ding der schoolvrije Roomsche jeugd, geen direk- te taak heeft te vervullen. En toch kan zijn in vloed nopens jeugorganisatie, van zeer groot //zdirect nut zijn: wij achten dien invloed zelfs zóó groot, dat bij normale verhoudingen, de Vakvereenigingen op de medewerking van den Volksbond hoogen prijs moeten stellen. Van zelf vloeit hieruit voort, dat de Volksbond eveneens verplicht is, de taak der Vakvereenigingen in zake de jeugdbelangen, zoo intensief mogelijk te bevorderen. Dezen eisch kan met te méér recht gesteld vvroen, aangezien de Volksbond is het Centraal punt voor de plaatselijke R. K. Vakvereenigin gen. welke leden naast het lidmaatschap hunner Vakvereenigingen, tevens leden van den Volks bond zijn. Tengevolge van deze verhouding welke m het belang van Volksbond en Vakveree niging zoo innig mogelijk moet zijn zien wij dan ook, dat vooral de belangen welke dc vak- ycreenigingen met elkaar gemeen hebben, in dei: Volksbond en met medewerking var. het Volks bondbestuur worden besproken' en afgedaan. Een Volksbondbestuur dat zijn taak goed be grijpt, roept dan ook, telkenmale wanneer een be langrijke zaak moet worden ter hand genomen, de Vakvereen ijingsbesturen bijeen ter afdoe ning van 7 Zoo ook met liet werk der Jeugd organisatie. waarin gelegen is een belang voor alle vakve.Tmigingen dat het meest doeltreffend kan worden bevorderd ir. gemeenschappelijk overleg, door gemeenschappelijke propaganda en met gemeenschappelijke middelen. Dit vooropstellende komt men tot't logisch ge volg, dat '1 bestuur van den Volksbond het éérst aangewezen lichaam is, dat de vakvereenigin gen bijeenroept, met en voor hen het groote nut van jeugorganisatie in Patronaat en Vakveree- oiging bespreekt of doet bespreken en tot daad zaken aanzet. Het initiatief genomen hebbende, gaat het Volksbondbestuur verder en ziet op Welke wijze en met wat voor middelen, de Vak vereenigingen kunnen worden voortgeholpen. Het «an overwegen: het verleenen van financiëelen steun, de gezellige inkleeding van een der zaal- f van liet eigen gebouw, het verschaffen van iddelen en spelen enz., enz. daarbij moet het Volksbondbestuur toe zien, dat de propaganda voor jeugdorganisatie niet verflauwt maar onverzwakt wordt doorgezet. Dreigt men den moed te verliezen, dan waakt het als de bezorgde moeder over hare kinderen en geeft nieuwen moed en werklust. Zóó opgevat, kan toch zeker niet gezegd, dat de Volksbond is uitgesloten ter zake de bevorde ring der jeugd verzorging. Indien de Volksbond en de Vakvereenigingen zich beschouwen als deel uitmakend voor één groot geheel, en dat de medewerking van ieder deel noodig is om het geheel goed te doen functioneeren, dan kan van uitsluiting geen sprake zijn. Daarom moeten de Vakvereenigingen met den Volksbond, alle pogingen in het werk stellen, om een verhouding te scheppen tusschen Patro naat en Vakvereeniging als door de Geestelijke Overheid gcwenscht wordt; en daarnaast span nen Patronaten, Vakvereenigingen en Voucs- boud 1) all; klachten in om de jongens welkt; niet in het Patronaat kunnen of willen behooren, te brengen in de Aspircinten-VcUüudeelingeQ Daarin worden zij dan gevormd tot echt Room- sche vereenigingsmannen tot heil van Kerk^ Huisgezin en Maatschappij. Dat hiérbij de Vak vereeniging en Volksbond eveneens gebaat is, behoeft geen betoog. Onzerzijds willen wij dan ook wel verklaren, grootelijks prijs te stellen op de medewerking van den Volksbond om de jeugorganisatie in de Vakvereenigingen te vervolmakep en te brengen op die hoogte, dat gerust gezegd kan worden, „al onze jongens zijn in veilige handen en be schermd voor de woelige baren der levenszee." De jeugdorganisatie tot de door ons gewenschte hoogte op te voeren, daarvoor is veel beleid, op offering, doorzettingsvermogen en vertrouwen noodig. Vooral onderling vertrouwen van de mannen die aan die taak werkzaam willen en kunnen zijn. Het gemis hiervan heeft de goede Roomsche zaak reeds zooveel afbreuk gedaan; niet in het minst in ons Roomsch verenigings leven. Gepraat is er genoeg; aan „vliegenafvan- gerij" is te veel gedaan; aan onderlinge kibbe larij "heeft het niet ontbroken. Dit alles moet uit zijn en wenschen wij in géén geval in het pogen tot jeugdorganisatie. Komt, Roomsche vereeni gingsmannen! Nu eens niet getalmd maar aan gepakt en niet gerust, voordat de laatste Room sche jongen is gesteld onder bescherming van een Patronaat of vakvereeniging. Hieraan met noesten vlijt werkende, zijn wij overtuigd, een leger van jongens te kweeken, die straks, op den daarvoor vastgeste'lden leeftijd, een sieraad zul len zijn van de vereeniging, waarvan alle Room sche werklieden lid behooren te zijn. en welden Ned. R.-K. Volksbond. Utrecht A. KLIJNéE. Propagandist R.-K. Jeugdorganisatie. 1) Waar hier telkenmale van Volksbond sprake is, geldt dit evenzeer voor de R.-K. Werk- lietienvereeniging, Gildebond en de Josephge- zellenvereeniging. A. KI. OVERZICHT. Nu zijn ook aan den Isonzo de Italianen met het algemeene „groot offensief" begonnen. Het gaat ook daar volgens hetzelfde recept als elders, op de manier die de Entente-gene raals van de Duitschers hebben geleerd, eerst wordt met verschrikkelijk vuur dagen lang de linie der vijanden gebombardeerd en in flarden geschoten, daarna komt de stormaanval die bijna altijd eenig voordeel oplevert. De kwestie is dan maar, of dat voordeeltje nog verder tot een „doorbraak" kan worden geforceerd, en dat laatste is tot dusverre nog aan geen enkele dei- strijdende partijen gelukt. De Russen hebben het nog het verste hierin gebracht. Van de Italianen dan gesproken: bij Görz (waar ze nu al liggen van het begin hunner oorlogsoperaties af) en op de hoogvlakte van Doberda zijn ze tot den grooten aanval overge gaan. Maar tot resultaten heeft dat nog niet ge leid het Oostenrijksche bericht zegt ervanTe genaanvallen onzer troepen hebben het grootste dee) onzer door den vijand in den eersten storm loop genomen, geheel in elkaar geschoten, voor ste stellingen weer in ons bezit gebracht. Om enkele schansen wordt nog verwoed gevochten. Tot dusver hebben wij 32 officieren en 1200 man gevangen genomen." Even naar het zuiden, bij Monfalcone, hebben de Italianen overal een klein stukje genomen, waarschijnlijk de „enkele schansen," hierboven genoemd. Het Italiaansche bericht spreekt van 3000 gevangenen en oorlogsbuit. De Russen melden, dat zij „hun veroverin gen bevestigd hebben," wat in den regel betee ken, iets wat ook het Duitsche communiqué te kent, dat voor de rest de aanvallen zijn gebro- iezen geeft. In de Karpaihen bij Jabloaica zijn de Duit schers weer aanvallend opgetreden en hebben zij de Russen iets teruggedrongen. Wat het Westen aangaat: aan de Som me is geen nieuws: het Eftgelsche communiqué zegt lakoniek „de toestand is ongewijzigd". Een Ber- lijnsch bericht meldt evenwel dat de loopgraven bij Pozières door de Duitschers zijn heroverd. Bij Verdun staat het offensief der Duitschers en de verdediging met groote tegenaanvallen der Franschen, eveneens stil: wij verwachten daar nu spoedig, gezien de artilleristische voor- beieiding, een grooten aanval der Duitschers. Terwijl wij dit schrijven, wordt het Fransche avondbericht van gisteren geseind, dat voor de Franschen eenig voordeel meldt bij het Hem- bosch. Meikwaardig is hierbij, dat het commu niqué heel leuk vertelt van „vorderingen ten zuiden van Thaumont"terwijl juist een paai dagen geleden bij kris en kras door de Franschen werd volgehouden, dat Thiaumont, of wat er dan nog van over was, in Fransche handen zou zijn! Er wordt daar in dien hoek ontzaglijk hard gevochten Van Saloniki, Roemenië en Mesopotamië geen bizonder nieuws. VERSPREIDE JöERSCRTESi KORTE BERICHTEB TELEGRAMMEN De gevechten op de Thiaumont-bergrug zijn, zonder den vijand succes te hebben op geleverd, tot staan gebracht. Berichten in drie regels. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 September, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor! te Zwartsluis J. A. Wiegel, thans commies dei! posterijen en telegraphic 2de klasse. is, met ingang van 1 September benoemd tot directeur van het postkantoor te Eindhoven, K. Schraver, thans adjunct-directeur bij den dienst der posterijen; is, tnet ingang van 1 September aan dr. E. Wintgens, te 's-Gravenhage. op verzoek, eervol ontslag verleend als medisch-adviseur bij de arbeidsinspectie, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, ai is als zoodanig benoemd dr. W. R. H. Kranen burg, te 's-Gravenhage, geneeskundige bij de arbeidsinspectie. De gewone audiëntiën der ministers van Jus- HEME HURL£MSCHE COVRUT ABONNEMENTSPRIJS 8 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) ƒ1.60; •oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem 611 de agentschappen 0,125j aizonderlijke nummers/' 0.05. 4 Schouwburg- De Kroon 8 uur Het Ned. Operettegezelschap „De Itino Ko ningin". 2 uur Matinée. Sociëteit Vereeniging 8 uur Revue-gezelschap Henri ter Hall „Halt!! Hier blijven." In den Hout 8 uur Concert Haarl. Muziekkorps. Bisschoppelijk Museum Jarustraat 79— geopend eiken dag van 10—uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. .—V - 3 n ..,.11 Art PRI3S DER ADVERTENTIËNi V,an 1,~*..re3.els/ 0.75, iedere regel meer 0.15; buitenland pei reoe! r 0.2 Oc advert entten in de rubriek „Vraag en Aanbod" van I—5 reoeü fc L regel meer 0,10. 8 eseu °'40> Hot Fransch-Eugefecli offensief. In de „Köln. "V olkszeitung" schrijft majoor Moraht over den oorlogstoestand als volgt; Ons lioo c >c ang i3 0p oog-exlljlik gericht op e ie e bi andpunten van onzen strijd, en die z.yn nog altijd iQ het Weaten; het gebiod van de Som me en Verdun, en in het Oosten de ronten van uidenburg en van aartshertog Karl Franz Joseph. Op dit oogenblik is het voor de Engelsehen onmogelijk een grootere pauze te laten rntreden in hun operaties noor delijk van de Somme. Het leven van Frankrijk hangt er van af of Engeland verder deel neemt aan den oorlog, of et eiei i ia nog meer bloed te vergieten dan het tot dusver gedaan heeft. De verliezen der Enge se en, uio volgens de schatting van de M/inn1>llerS'e legeraanvoering op 1 Augus- tu» *.30,000 man bedroegen, zullen thans ver bovenbeen kwart millioen beloopen. Engeland is schijnbaar vastbesloten do toekomst van den oorlog op deze kaart te zetten. Het overzicht, eenige dagen geleden door Lord Balfour gegeven, bevestigt dat onafge broken een stroom van manschappen en muni tie over het Kanaal naar Frankrijk gevoerd wordt. Voor ons is dat een herinnering, om de ongestoorde verbinding tusschen Grroot-Brit- tannië en Frankrijk, waarop Lord Balfour zoo trotsck is, naar vermogen te breken. Eerst wan neer wij de bedreiging van de Engelsche otap-' penliniën naar het vasteland met kracht heb ben uitgevoerd zullen wij op een ontlasting aan de Somme kunnen rekenen, want Engeland schrikt er met voor terug uit het reservoir van zijn landleger sterke strijdkrachten te put ten om den toevoer vtyi munitie tot een hoogen graad op te voeren. In het gebied van de Somme braken de Engelsche kanonnen van zwaar kaliber dag en nacht hun vuur uit op de loopgraven van onzo stellingen, op het vlakke veld en op alle even zichtbare verzamelplaat sen van onze troepen met een zulk een geweld, geRjk dat nog nergens beleefd werd. En al ont ploffen ook honderdduizenden van deze reuzen projectielen zonder uitwerking blijven nog voor onze infanterie en artillerie vuurzones te overwinnen over, van welker verschrikking zich alleen de medestrijder» een beeld kunnen maken. De Engelsche aanval js niet meer voor uitgekomen sedert die maschen 23 en 24 Juli den Oostelijkcn rand van 1 orières en Longue- val bereikte. Evenmin w on bet leger van den Franschen generaal I'oeh, terrein tusschen Biaches en Soyecourt. De laatste uren ^an Sir- Casement. Aan de mededeelinSeu' reeds gegeven, voe gen we hier nog toe 0 Sende beschrijving van de laatste uren van Sir Casement, door de „Ev. Standard" gedaan: Casement was vroeg_ opgestaan en ontbeet oen weinig. Dan ga^ «et verlangen te ken nen om als katholiek to sterven en onmiddellijk werd een boodschap gezonden aan den katho lieken aalmoezenier tler gevangenis. De pa ters Dean Ring en Carry spoedden zich naar den veroordeelde en bleven een kwartier bq hem om hem tot den gewichtegen stap voor te be reiden. Daarna biechtte Casement. Eenige oogenblikken later trad de beul, Llhs, de cel van den veroordeelde binnen, waarop Casement opstond» Vei0ezeld van de twee priesters begaf Casement zich naar de plaats der terechtstelling- Do priester.» baden de ge' e den der stervenden, terwijl Casement zachtjes antwoordde: „HeeL heb medelijden mot mijn ziel." Op de plaats der terechtstelling werd Case- ment geboeid. De twee priesters, de gouver- neur der gevangenis, de onder-sheriff van Lon den en die van Middlesex «amen op het schavot plaats. „Ik sterf voor mijn vaderland" waren de laatste woorden van den veroordeelde vóór het valluik onder zijn voeten wegschoof. Aohter de gevangenis had ondertusschen een hartroerende scène plaats. Ongeveer 30 Iersohe mannen en vrouwen waren daar bijeen gekomen en toen de bel het oogenblik der te rechtstelling aankondigde, vielen zij op hun knieën en met gebogen hoofd baden zij eenigen 3034 tijd in stilte voor do zielerust van den ter dood gebrachte. Ren Zeppelin naar Amerika? Het Panische blad „Information" verneemt uit New-York, dat men aldaarde aan komst van den meerbe- sproken handels-Zeppelin op 15 Augustus verwacht. Op den loer! De vernieling van het stoom schip „Jena" en nog andere schepen, had plaats voor de haven van Marseille. Een Duit sche duikboot wachtte blijkbaar op transport schepen, die Russische troepen naar Saloniki moesten vervoeren. Op dc Noordzee. Schepen, die te Ghristiania aankomen, molden dat het geheele zuidooste lijk deel van de Noordzee vol met in brand ge stoken schepen is. Een schip passeerde er op de reis van Engeland, naar Ohristiania niet min der dan 14. WESTELIJK FRONT. DUITS CH LEGERBERICHT. BERLIJN, 7 Augustus. Het Groot-hoofd kwartier meldt: Bij Pozièrös werden den Engelschen de stukken loopgraaf, die zij voorbijgaande ver overd hadden, weer ontnomen. Sedert gis terenavond zijn nieuwe gevechten tusschen Thiepval en Bazenten Ie Petit aan den gang. Ten noorden van de Mouaeu-hoeve werd 's avonds een zwakke en des ochtends een zeer sterke aanval der Franschen volkomen afgeslagen. Aan de oostelijke grens van het bergwoud sloegen wij een Franschen aanval af. Moe-rmalen herhaalde aanvallen van Fran sche vliegers in het achterliggend terrein haddei' geen bijzonder uitwerking. Herhaal de op Metz geworpen bommen veroorzaak ten eenige schade. OOSTELIJK FRONT. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 7 Augustus. Het staf-commu niqué meldt: Front-Hindenburg: Op het noordelijk gedeelte niets bijzonders. Tegen de eergisteren gezuiverde duinen ten zuiden van Zareeze aan de Stoehad vooruitrukken de vijandelijke afdeeling, werden door een tegenaanval teruggeslagen. Ten N.W. en van Zalooz-e hadden de aanvallen der I\ussen geen "uitwerking. Ten zuiden daar- van wordt op de rechteroever der Sereth gestreden. Onze vliegeskaders hebben, naar wij hebben vastgesteld, met succes talrijke bommen geworpen op troepenverzamelingen ten noorden van den spoorlijn Kowel— Sarny. Front aartshertog ICarl: Bij het Bolimer- leger is de toestand over liet algemeen on veranderd. In de Karpathen bereikte onze ticepen de hoogte van Pelaik en Deresko- wata aan de Czeremoss. DE TURKEN IN EGYPTE. ROME, 7 Aug. (Part.) De Turksehe aanval len tegen het Suezkanaal, die uit Londen wor den gemeld, maken in de politieke kringen te Rome diepen indruk. De Messagero schrijft: De Turken zijn dozen keer veel beter uitgerust dan in Februari 1915, en derhalve zal de strijd een weel heviger karakter dragen dan indertijd. INDRUKKEN. WEENEN, 7 Aug. (Part.) Verschillende oorlogscorrespondenten van Weensche bladen wijzen op de gunstige wending van de gebeur tenissen op het oostelijk oorlogstooneel. Het leger van den troonopvolger in de Karpathen blijft vooruit gaan en ook op de andere gedeel ten van het Galicische front is de toestand voor de Duitseh-Oostenrijksche legers gunsti ger geworden, HET FRANSCHE AVONDCOMMUNIQUé. PARIJS, 7 Aug. Communiqué van 's avonds. In den middag vermeesterden wij op schitteren de wijze een linie van Duitsche loopgraven bij hot Hom-bosch, ten oosten van de hoeve Mo- tiaca.Wij namen 120 man govangen en maakten een dozijn mitrailleurs buit. Wij maakten ver dere vorderingen ten zuiden van Thiaumont en veroverden mitrailleurs. Vele dooden werden in de Duitsche loopgraven gevonden. Wij vermees terden weer huizen in het w es tol ijk deel van Fleury. DE ZEPPELIN-VERWOESTINGEN IN LONDEN. KEULEN, 8 Aug. (1'art.) Uit Berlijn wordt aan do „Ivölnische Volkszeitung" geeoind: Naar Noor&cke reizigers berichten is het na den laatsten Zeppelin-aanval aan Noorsche stoom- booten verboden Londen aan te doen, opdat de reizigers uit het neutrale buitenland de ver woestingen der laatste luchtaanvallen niet zullen zien. DE RAZZIA ONDER DE STOOMSCHEPEN BIJ MARSEILLE. KEULEN, 8 Aug. (Part.) Uit Zwitserland wordt aan de „Kolnische Volkszeitung" ge seind, dat volgens de „Corriere della Sera" een Engelsche kruiser to Marseille 127 geredden aanbracht van de getorpedeerde handels schepen „Tricoutis" (Grieksche 2387 ton) „Sienna" (Italiaansch), „Savonian" (Engelsch) en „Tottenham" (Engelsch 3106 ton). D» in 1905 gebouwde „Sienna" die 4373 ton mat werd 25 mijlen van Marseille op den middag van den len Augustus beschoten, blijkbaar omdat zij trachtte te vluchten of hulp in to roepen. Drie granaten verbrijzelden de commandobrug en het telegraafstation en deden brand ontstaan. 145 personen redden zich in booten, waarvan drie omsloegen. Het „Giornale d'Italia" ver langt dat ook de Italiaansche handelsschepen met kanonnen zullen worden bewapend. DE ENGELSCHE WILLEKEUR EN DE kleine STATEN. BERLIJN, 8^Aug. (Part.) Naar aanleiding van een artikel in de „N. Rotterdammer Courant waarin geprotesteerd wordt tegen hot aanbonden van sommige Indisohe dagbla den door de Engelsche regeering, schrijft ReventlowDe waarde van protesten van een kiemen Staat is vrijwel gelijk'nul, indien daar bij niet tevens werstand wordt geboden of al thans blijkt dat de wil bestaat om weerstand to bieden. Holland heeft zich bij de steeds ver dergaande eisohen van de Engelsche regeering neergelegd, zonder dat bepaald prettig te vin den, maar de politieke onafhankelijkheid van Holland is met geheel afgescheiden van rijn economische en deze is nu niot geheel meer on aangetast. Do grondgedachte van de Holland- sche toegevendheid is, dat het minder erg ia hier en daar toegevend te rijn, dan de eisohen der Engelsche regeering eenvoudig af te wijzen Ook is men van meening dat Engeland zekere grenzen niet zal overschrijden. Deze opvatting, zegt Reventlow, zal absurd blijken en wel steeds meer, naarmate de oorlog langer duurt en dien tengevolge zullen do Hollandsche zorgen in de toekomst grooter worden. De „N. R. Ct." heeft gelijk wanneer zij zegt, dat' Holland's zelf standigheid na den oorlog voorbij zal rijn, wan neer hot zioh alles laat welgevallen. Holland heeft evenals Duitschland een zeer voornaam belang erbij, dat in de toekomst werkelijke waarborgen gegeven worden in dit opzicht. Wil Holland ter zee onafhankelijk zijn en rich kun nen doen gelden, dan moet het te land en aan zijn kusten sterk zijn en Britsche willekeur to keer kunnen gaan. De Duitsche duikbooten in do Noordzee hebben weer achttien Engelsche gewapende treilera vernield. Bovendien zijn er twaalf andere schepen, op v- eg met contrabande naar Engeland, ver nietigd. rj" h6t,fraD3che '°Ser *>y Verdun zijn na ook 600 wilden uit Nieuw Oaledonië (Stille Zuidzee) ingelijfd! Leve de beschaving! Het Vaticaan Ls in conflict met Frank rijk over de benoeming van den bisschop van Lion. De Frausche bladen klagen over de ont zettende uitbreiding van het aantal der en bezoek aan de.... waarzegster!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1