AGENT fioufrakpolder. BERICHTEN UIT DE PROVINCIE UIT LI8SE E.O. STADSNIEUWS creëer wgrooncgj pr asju<TEtetert ecnrar, naar wij ter bevoegd er plaatse vernamen, in gee- nen flteel© op net 'groote re bedrag, dat later door de Tweede K&mter aal worden vastge steld1, tot steun niet alleen van Amsterdam, maar ook van andere gemeenten, die door den oorlogstoestand hebben te lijden. oud; gouw-generaal idexburg, Da oud-gouverneur-generaal van Nederl.- Dost-Indië A1. W, F- Idenburg, Is gisteren |net zijn familie te Apeldoorn aangekomen jen afgestapt ten paleizte Het Doe, waar de familie Idenburg eenige dagen zal vertoe ven, ,,ji! -i u. EES „ERISSOHE" STEM, Ook dr. Bronsveld beeft thans, naar aan leiding van ds. Vethake's bekfeering en wat in verband; daarmee geschrfcven is, zijn Woord gezegd over de „Roomsclile neigin gen", die onder de Protestanten, en met name onder de predikanten, zich. openbaren. Het feit zelf kan d,0 rfed'acteur der Stem men voor gaarheid en Vrede niet pntken- pen. i Daarvoor zijn de bewijzen te tastbaar en (te veelvuldig. Maar nu tracht Hij daarvoor een verkla ring te geven en Mj dptet dit in zijn tijd schrift aldus „Er is werkteüjk bij sommige predikantten een soort onvoldaanheid met htet Protestan tisme, en een verlangen naar geestelijke krachten aanwtezig, naar men meent, in de RoomscKe k'erk. Klonk Het niet al tte on- vriendfelijk, dan zou Ik willen sprekten van „decadtenten". De mannen, aan wie wij Hier denken, staan meestal in dte kracht des le vens, maar klagen over afmatting, vermoeid heid en s lapheid, en nu is uit hun kring o.a. zelfs htet verlangen opgerezen naar iets, als de Roomsche retraites Dte heeren, die wij hier op 't oog hebben, zijn, naar onze me'ening, veel te veel bezig met zichzelf. Vooral verdJepen zij zich gaarne in geeste lijke dingen. Vel kan men mtet Schiller's Taucher niet zeggen, dat htet in hun diepte „fürchterlieh" is maar htet is er niet frisch. en nfet vroolijk. David, zeide: „Mtet mijnen 'God spring ik over een muur"; de collega's, aan wie wij thans deukten, wil len ^icli terugtrekken achter een muur." Dr. Bronsveid verwijt den predikanten, die zich onvoldaan voelen over htet protes tantisme, dat zij veel te Veel bezig zijn met zichzelf. i Zou men van den Utrechtschen domihee niet kunnen getuigen, aldus merkt „Het Centrum" ter snede aan dat hij zich wat te veel bezig houdt mtet... anderen, en maar al te zeer hun gemotedsieven tracht uit te leggen op. zij ne, dat is: van dte Ka tholieke Kerk heftig afkteerige vrij ze? Zonder schroom strijkt hij vonnis over hetgeen er omgaat in hun binnenste plomp- ,.weg decreteerende, dat het er „niet frisch is en niet vroolijk". En alsof dit nog niet genoeg ware, tracht 1;ij hun als volgt schrik aan te jag'en: „Niet dat „grübelen" over eigen vroom heid en dat .dolen in de donkere gangen van ons ziel'eleven, maar htet manlijk aangrijpen van het-V-en wij in Christus hebbten, be vaart ons hij den goeden moed, ien behoedt tCgén dat lief doen. tegenover de Eoomsote ijKerk, dite. in Haar empirisöheiï tötestand, als zij er dte macht toe had, da flfeeren niet zou ver wijzen naar een retraite maar naar de ■B. Inquisitie." Ziehier een staaltjte van de „frischheid" ,en „vroolijkhteid" der Stemmtenl Het gansehte artikel ia daarvan trouwens eten specimen. j Maar het zal hüervan kaai de schrijver zich wel overtuigd houden de Roomschte neigingen niet doen verflauwten. Integendeel: juist dte wjjzle, waarop Rome door hem en anderen bestreden wordt, zal menigeen wellicht eten aansporing wezen, om nader mtet de Katholiekte leer kennis de makten en dp.or diepter en grondiger on derzoek niet te verdolen in donkere gan gen, maar te komen tot het licht, DE VRIJE MARKT. De „Visischerij Courant" schrijft: De haringmarkt is in Nederland even vrij voer ieder als altijd. Van een geheel vrije .markt is nooit sprake geweest door de am- si ligheid, dat meerdere reeders tevens har.uelaur zijn en die handelaars als het hun gord dacht hun eigen haring voor zich zelf j h ielden. Gewoonlijk werd dan een zeer klein gedeelte op den (Vlaardingsehen) afslag ge bracht. Dit was voorstanders van een geheel vrije markt altijd een doorn in het oog en heeft ibij meDigeen wel eens een gevoel van wre vel gewekt. Allerwaarschijnlijkst is het ar tikel van „De Telegraaf' daarvan een on tactische uiting, maar met de kwestie waar om het gaat heeft dit jaren bestaande feit niets te maken. Alle haring van reeders-handelaren (due het overgroote deel) en een deel van de ha- mng van reeders-handelaren komt als altijd aan de vrije markt. Ieder kan die koopen. Als JDe Telegraaf' daartoe lust gevóélt wordt Beze kooper van het overgroote deel der haring. Aangeboden diensten zijn zelden aangenaam zeker niet in dit geval maar wij willen „De Tele graaf" wel helpen de volgende week hare bureaux vol te proppen met Hollandseh zee banket. Wie niet vrij zijn, dat zijn de Duit- jjpctha handelaren. De Z. G. of Algimex Verhindert den Doitsohen handel op onze jnarkt te koopen. De Algimex heeft dus een monopolie ten koste van eigen landgenoo- ten, niet ten koste van ons land of andere en. o waar ie dit, dat, ofschoon de reederij s nog zeer goed met de prijzen tevreden (deze liepen van de week eenigszins te- S), toen de vorige week een vergadering gebonden van reeders, om bij voorbaat rapend te zijn als de Algimex eens ge- sou willen maken van de amstandig- dat ia Duitschland de handel niet Ivo dan bij enkele yiaardingsche orsten. heerecht er ook bij leden van Centrale een algemeen wantronwen te- lover de Algimex, en hier te lande zon r worden geden dan dat Enge- markt verscheen; nog lie- and ons in staat stelde aan Rustische handelaren jtie door vooruitstrevende han delaren gewilfl, die wel gaarne direct aan Rusland leveren en.noode zien dat Duitsch land in dezen een monopolie heeft. De reederij heeft aan Engeland dan ook reeds 50 pet, van de haring aangeboden. Een weerspannig dienstweigeraar. Door de politie, "bijgestaan door marechaussees, te Nederhorst-den-BeFg, werd oner hevig verzet gearresteerd zekere G., die op 18 Juli )L zijn garnizoen te Amersfoort was ont- loopen en in dienst was getreden bij den warmoezenier G. te Nederhorst-den-Berg, in wiens woning hij zich veilig waande. Deze weigerde den toegang tot zijn woning, ook aan den burgemeester, die inmiddels ver schenen was en hem de toelating gelastte. Daarop drong men met geweld binnen en werd G. gearresteerd, hetgeen ©venwel tot een formeel gevecht leidde. De man werd in het arrestantenlokaal opgeborgen en daags daarna naar Amersfoort opgebracht. Een dynamietaanslag. Tte Waubach ,XL.) heeft een onverlaat gepoogd het huis Van den heer H. door middel van een dy- namietpatroon in de lucht te doen vliegen. De kracht van den slag heeft een buiten- waartscihe richting genomen, zoodat slechts enkele ruiten verbrijzeld werden. Een ernstig ongeluk. In dte nabijheid van Oegstgeest heeft een vrij ernstig on geluk plaats gehad. Een paar dames en een heer reden daar te paard.' Bij het passeeren van eene afdeeling artillerie schrikten de paarden van een aankomenden auto. Een der dames stapte plotseling af, ten gevolge waarvan de andere tegen haar opreed en onder een der kanonnen kwam te vallen. Het zware stuk ging haar over beide bee- nen. Op advies van den ijlingk ontboden geneesheer werd de dame per rijtuig naar Oegstgeest vervoerd. Die boter wordt er niet lekkerder op! Een zestal waggons boter, die met consent zouden worden uitgevoerd via het grens station Kerkrade-Rolduc en reeds een paar weken hadden gestaan aan genoemd station zonder te worden gelost, werden eindelijk op Duitseh gebied overgebracht bij Haan- rade. Doch de Duitsehers weigerden den doorvoer naar Duitschland, en om aan hun weigering kracht bij te zetten, werden de Duitsdie posten versterkt. Ininssclhen staat de dure boter te bederven. De eigenaars wo nen te Heerlen en te Kerkrade. Men is be nieuwd, boe de zaak zal afloopen, en wie den grootsten strop zal krijgen: de Holland- eclie speculanten of de Duitscbe koopman. Een burgemeester, die wel van grapjes houdt! Men meldt uit Roermond aan de Tijd' "VVel eigenaardig is bet, na de befaamde en lang-bebazelde rijstkwestie in ons goede stadje, een bezoek te brengen aan het bu reau van den burgemeester. De deftige waardigheid is verdwenen, van de wanden grijnzen de spotprenten u tegenOnze burgervader beeft al de karikaturen, welke op het bekende g-eval gemaakt werden, vast gespeld aan de muren, afgewisseld door eenige door hem ontvangen schimpkaarten. Er boven prijkt bet ironisch-waarsehuwende opschrift: Mensch, erger n nietl Past op uwe ttleincnl Te Rotterdam is een driejarig knaapje overleden tengevolge van brandwonden, die het in de ouderlijke woning aldaar beeft opgeloopen, toen het, tijdens afwezigheid van den vader en ter wijl de moeder aan de deur boodschappen aannam, met een brandende lucifer onder een bed zocht, waardoor de kleereni van het kind in brand geraakten. In het bed, dat eveneens vlam vatte, lagen een 2-jarig broertje en een zusje van 9 maanden, die mazelen hebben. Deze beide kinderen bon men ongedeerd redden; het vnur werd met eenige emmers water gebluscht. Onvoorzichtig! Toen Zondagavond de heer G„ te Deventer, van Zwolle per fiets huiswaarts keerde achter een motorrijwiel van een zijner Vrienden, brak onder Diepen veen plotseling de voorvork van zijn rijwiel, tengevolge waarvan hij tegen den grond sloeg en zeer ernstig, schoon niet levensge vaarlijk aan hoofd en schouders werd ver wond. Na in een woning te zijn binnenge dragen, werd hij door dr. v. Reekum uit De venter onderzocht, die direct opname in 't ziekenhuis beval, waarheen de beer G. toen per brancard werd vervoerd. Ontzettend. Toen Maandag P. en K. uit Bncbten, bij Sittard, van een fietstocht naar hun graanvelden terugkeerden, hoorde de eerste, die een eind vooruit fietste, plotse ling achter zich een luiden knal. Hij keek om en vond K. hadend in zijn bloed van zijn fiets neer gesmakt. Het lichaam was ont zettend verminkt, de bandten waren afgerukt en het gezicht vreeselijk geschonden. De on gelukkige werd naar het hospitaal te Heer len vervoerd.* De oorzaak van de ramp is onbekend. Men vermoedt, dat K. over een dynamiet-patroon gefietst is of er een bij zich droeg, die door het schokken plotseling ontploft is. Om uit ie gaan! Door de politie te Maas tricht is een 20-jarige dienstbode uit een hotel te Wijk, C. D. genaamd, aangehou den, die ten nadeele van haar patroon zich een bedrag van 110 had toegeëigend, waar van zij zich fijn in de kleeren gestoken had en met eenige vriendinnetjes per rijtuig een plGiZiGriGiSjO ^.aar. VaYkeniburg "was gaan maken, fvaar zij flink aan het genieten is geweest. Bij hare arrestatie was het groot ste gedeelte van het geld reeds verdwenen, 't Meisje heeft bekend en bevindt zich thans in arrest. lissement Verklaard: G. van Hembergen, Eoop- man, wonende te Haarlem, Voorhelmstraat. L. Hoogland, tuinder, wonende te Velsen. Rechter Commissaris Mr. P. J. G. van der Meulen. Curator in 1 Mr. H. R. Ribbius en 2 Mr. L. V. Hoog. burgerlijke stand. Ondertrouwd: 8 Aug. P. J, Tholen en H, G. v. d. Kamp. Geboren: 6 Aug. d. van G. Dijkstra— Stijnman. z. van H. C. AldersDamen. Overleden: 5 Aug. E. W. Lamers, v., 26 jaar, Zuider Buitenspaarne. 6 Aug. J. O. Pbilippo, 67 jaar, A. L. Dyserinckstraat. H., 19 w., d. van W. Kors, Gen. de Wetstr. 7 Aug. G, van Aaken, 80 jaar, Voorzorg straat. 8 Aug. M. Bruin, 25 jaar, Korte Lakenstraat. Terstond gevraagd voor> de Hieuwe Haarl. Crt. voor Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan het bureau der N. Haarl. Ct., Naseau- laan 49, Haarlem. UIT ONZE VORIGE OPLAA0 HAARLEM. OPGEHEVEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn 'den 8en Augustus 1616 opgeheven de faillissementen van Th. P. van der Meij spekslager te Hille- gom, uitgesproken 18 April 1916 en J. Konijn, caféhouder te Wormerveer, .uitgesproken 18 Juli 1916. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij von nissen d.d. 8 Augustus 1916 in staat .van fail- heemstede. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. i Onze nieuwe burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, heeft Maandagavond in eene buitengewone raadszitting van de gemeente Schagen afscheid als burgemeester geno men. De burgemeester zeide o.m.: Ruim 6 jaar geleden ben ik bier als jong man gekomen, als Burgemeester geheel zonder ervaring, maar bezield met jeugdi gen ijver en goede voornemens. En ik bad mij vele illusiën gemaakt, illusiën der jeugd, maar ook illusiën voortgekomen uit 't hart en liefde tot werken en streven. Vele dier illusiën zijn verwezenlijkt, veel dat ik mij als doel gesteld had, is tot stand gekomen, maar ook vele zaken wachten nog op uitvoering of op de voorbereiding, die echter zeer zeker ook bereikt zullen worden. Ook kan ik niet ontveinzen, dat de 6 jaar, die ik hier heb doorgebracht, zijn gepas seerd onder steeds onbewolkten hemel, er zijn tijden geweest van stormen, en hagel buien zijn voer mijn hoofd gegaan. Maar juist als na de stormen de rust is weerge keerd, waardeert- men te meer de hulp en bijstand, die men van elk ondervindt, bij de werken in 't belang van bet algemeen. Juist die banden zijn hechter en sterker, gesmeed in tijden van strijd in bet leven, dan die ontstaan in vreugde en voorspoed. De 6 jaar, in deze gemeente doorgemaakt, zijn een zeer belangrijke episode in mijn leven, zijn van zeer groote beteekenis. Niet wegenis den duur, want wat zijn 6 jaar in een leven? Een tiende of een zesde deel van een leven, wie kan 't zeggen? Maar voor mij zijn ze een episode van zeer groote be teekenis, omdat ik" er veel heb geleerd, veel king heb genoten-, waarvoor ik u allen dank zeg. Ik dank u ook voor den vriendelijken geest, hij de beraadslagingen en de steeds gebleken aangename waardeering voor mijn persoon. Deze wetenschap wordt door mij op de hoogste waarde geschat. Daarna sprak de heer Van Doorn zijn beste wenschen uit voor den verderen groei der gemeente. De wethouder, de heer Hopman, richtte zich o.m. als volgt tot den scheidenden Bur gemeester: „Uw heengaan zal door zeer velen-hier worden betreurd, en meerderen nog zullen eerst later tot het volle besef komen, wat burgemeester Van Doorn voor Schagen en Schagen's ingezetenen is geweest. Evenals ieder in zijn werkkring zult ook n somwijlen in een of ander qpaicht te kort zijn geschoten, en ook n zult hebben onder vonden, dat tekortkomingen vaalc zwaar worden aangerekend, terwijl voor het goede en nuttige, dat men verricht oi mee tot stand helpt hrengem, men niet altijd, waar deering ontmoet. Ik weet echter, burge meester, dat uw arbeid in deze gemeente zeer hoog werd geschat, al uitte zich niet altijd die waardeering. Ik week dat de welwillende voorlichting en medewerking de hulp en steun in velerlei vorm van u ondervonden, veel achting en erkentelijk heid hebben gekweekt. T1- Burgemeester, morgen zult u II steue uwe gemeente noemen. Drie 3 nar t. u op de grens van die gemeente gewoon en an dus een heel klein beetje nagaan e aard van den werkkring die u wacht. Kn dan kan een Heine vergoeding voor nel reed van nw heengaan ons zijd de wetenschap, dat, betgeen wij u en de uwen vooi goede ftoewenseben, zéér veel kans heeit in de gemeente Heemstede in vervulling te ko men. Burgemeester, ik ben zeker m naam van Schagen's ingezetenen en Schagen s gemeen tebestuur te spreken, wanneer ik zeg: dank voor wat u voor Schagen is geweest. (Ap plaus). „T T, Namens den Raad sprak de heer Rog geveen Czn. als oudste raadslid- opr. dank te den heer Van Doorn hartelijk vo.or alles wat hij voor Sehagen heeft gedaan en voeg de daaraan toe: Ook als mensch neemt u een groote plaats in in deze gemeente, en wordt u hooggeacht, nw bereidwilligheid tot hulp en bijstand heeft n een plaats gegeven id het hart der ingezetenen. Ten slotte dankte spr. den burgemeester voor het vele waaraan hij zijn steun gaf in miiden zin. Dit zal hier in dankbare herin nering blijven aldus spr. En als u heen gegaan is, dan hopen wij, dat u aan Scha gen een aangename herinnering moogt be waren. Wij wenschen u, uwe vrouw en nw lieve kinderen een gelukkig leven in uwe nieuwe gemeente. (Applaus). De heer Koster sprak ten slotte een kort woord als vertegenwoordiger van den Mid denstand en dankt den burgemeester voor de vele goede zaken, die hij heeft bevorderd in het belang ook van den middenstand. Met een' enkel woord dankte de heer Van Doorn voor de tot hem gerichte waardee- rendé toespraken. HAARLEMMERMEER. Benoemd. Tot commies ter secretarie (af- deèling Militaire Zaken) is door B. en W. benoemd de beer N. A. van Lunen, thans commies ter secretarie te Schoten. Overtreding Militiewet. In de zitting van het kantongerecht te Hoofddorp eischte de Ambtenaar van liet O. M, 10 gulden boe te subs. 10 dagen hechtenis tegen den in geschrevene der militie C. K. B. alhier, we gens zijn niet-versebijning voor den Keu- ringsraad. HILLEGOM. Brand. Gisteren geraakte een bouten schuur behoorend tot de woning van den beer J. Schreuder, nabij de Hoofdstraat, in brand. Vermoedelijk vatte onder het eten der huisvrouw een mand vlam, door .het overspringen van vonken uit het waschfor- nuis. Het geheele 'gebouwtje met inhoud als bloembollen, stelling, gereedschap en-z. brandde af. Verzekering dekt de schade. HOOFDDORP. R.K, lójicsVercerugiiig. Ondier zeer groote belangstelling vergaderde Dinsdagavond de R.K, Kies ver eeniging. De voorzitter, de heer de Heij, opende ,deze vergadering en heette :de zeer talrijke aanwezigen van har te welkom, vooral in verband mjèt de be langrijke agenda. Er zijn twefe vacatures, één wegens het overlijden van den heer v. Zijverden en ,één Wegens het ontslag- nemen van den liteer Los. Het bestuur is van mefening om één Ka tholiek in Üe vacatures candidaat tte stel len. Het bestuursvoorstel ml. ,één Katho lieke candidaat, wordt met algemeene stem men aangenomen. Eveneens wordt het bestuursvoorstel aangenomen om het bestuur vrijheid; van handelen te latten in welke vacature de Ka tholieke candidaat zal .worden gtesteld. Voor ide vacature .wordt ,door het Be stuur gesteld, de heer de Heij, die de vergadering daarop verlaat. De heer Suid- geest neemt daarop, de leiding der ver gadering. Er zijn ,4 candidatenlijsten inge leverd ml. 3 voor den beter de Heij en een voor den heer ,0. Jansen. Verschillende sprekers pleitten voor een arbeiders-candidaat. Na veel discussie had do stemming tot resultaat dat de heer de Heij met overgroote meerderheid gekozen werd. De heer de Heij die inmiddels terugge keerd was, dankte de vergadering voor het in .hem gestelde vertrouwen, en hoopte dat vertrouwen, waardig te maken. Hij be; schouwt de candidatuur echter piet als een lust doch als een last. De heer Otto besprak d;e noodzakelijk heid van huisbezoek. De heer Vorkerts hoopte dat de voorstanders der arbeiders- candidatuur die dezen avond voor zulk eten volle zaal gezorgd hebben, met dezelfdep ijver zullen werken vuor den heer de Heij. De heer Koolbergen besprak de ver schillende gemeentebetrekkingen, waarin de Katholieken zoo slecht vertegenwoordigd zijn. Na verschillend,e .opmerkingen volgde sluiting. De waterleiding. De burgemeester der gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude brengt ter kennis, dat de levering van water uit de gemeen telijke waterleiding voor Halfweg, aan hen, die niet waren aangesloten op de Amsterdamsche waterleiding, vermoedelijk zal ingaan op Dins dag 15 Augustus a.s., des nam, te 9 uur. SANTPOORT. Knoeierij met vleeschleveranties. Aan het ge meentelijk abattoir te Amsterdam ia een ernstige knoeierij met vleeschleveranties ontdekt. Deze knoeierij betreft de leverantie van vleesch voor 't krankzinnigengesticht Meerenberg. Aan „De Tel." ontleenen we de volgende bijzonderheden: „Tot goed begrip van de zaak diene het vol gende: het vleesch, dat bestemd is voor de ge meentelijke gasthuizen en voor het krankzinni gengesticht, moet naast het keuringsmerk nog een ander stempel dragen. Voor de gemeentelijke gasthuizen is dit een rood merk, het z.g. gast- huismerk, voor het krankzinnigengesticht een langwerpig stempel, vermeldende den naam „Meerenberg". Deze speciale stempels zijn naast het keuringsmerk afgedrukt op last van liet Bur gerlijk Armbestuur, dat meende, dat het vleesch, dat voor zieken bestemd is, niet alleen op het stedelijk merk moest „drijven". Aan deze voor schriften wordt streng de hand gehouden. „Vrijdag jl. nu bemerkten twee keurmeesters, dat op 8 bouten vleesch, geleverd door.de firma J. B. Zeehande'/iar en bestemd voor het Rijks- krankzinnigengesticht „Meerenberg", vermoede lijk valsche stempels stonden naast de gemeen telijke merken. Wèl vermeldde het stempel den naam van de inrichting, maar er waren gronden om aan te nemen, dat deze stempels niet echt waren, „Het bleek, dat het vleesch niét voor het ge sticht gekeurd was. En al heel spoedig kwam aan het daglicht, waaróm dat niet gebeurd was. Er was namelijk stierenvleesch voor koevleesch en „gras"vleesch voor kalfsvleesch geleverd. „Naar aanleiding van deze feiten werd door de keurmeesters proces-verbaal opgemaakt en het vleesch in beslag genomen. De directeur van „Meerenberg" deed hiervan aangifie bij de jus titie te Haarlem, die deze zaak verder zal onder zoeken.'' IJ MUIDEN. De R.-K. Ver eeniging „Woningbouwvereeni- ging" te IJmuiden, heeft de vorige week de Kon. goedkeuring op hare statuten verkregen, ue- noemde vereeniging heeft plannen tot het ocmwen van pl.m, 260 arbeiderswoningen te I jmuiden oü te Velseroord, 50 te Santpoort en 50 te Wijker- oog. Uitbreiding eener ijsfabriek. Bij K. B, is on gegrond verklaard het beroep van de naaml. venn. Ijsfabriek voor de vischhandelvereeniging te IJmuiden, gemeente Velsen, tegen een besluit van B. en W. der gemeente voor zoover haar daarbij de voortzetting der werkzaamheden in een bij hare ijsfabriek aangebrachte transmissie met ijsmolen is verboden, als zijnde hiervoor geen vergunning verleend. Daarentegen is gegrond verklaard het beroep van genoemde vennootschap tegen, bedoeld be sluit van B. en W. voor zoover haar daarbij vergunning werd geweigerd tot uitbreiding van hare fabriek en is die vergunning alsnog onder voorwaarden verleend. Gemeenteraad. In do gisteravond gehouden', raadsvergadering was wethouder Riggel voo# zit ter, en waren afwezig; wethouder van ParijV en Graaf van Pijnden. Hoewel de onderwijzeil Koetsier voor den mil. dienst was afgekeurd; werd evenwel de salarisregeling der onderwijl: zera in verband met de landstormwet, zoodanig) gewqzigd, dat aan in militairen dienst opge roepen onderwijzers gedurende het eerste jaaxi vol salaris wordt uitgekeerd en gedurende de volgende jaren de helft. Daarna werd een missive van Ged. Staten ter) kennis gebracht, waarin dit college aan den Raad verzocht zijne meening te willen mede-f deelen omtrent de door hun voorgestelde wij ziging-der salarissen voor burgemeester, secret taris, ontvanger en wethouders. Door deze wijziging zou het salaris van den- Burgemeester worden gebracht op 1750 meti 4 driejaarlijksche verhoogingen van 100, dus op 2150; dat van den secr. op 1400 even eens met 4 driejaarlijksche verhoogingen van 100, dus op 1800; dat des ontvangers op 1000 met 4 drie-jaarlijksche verhoogingen1 van 75, dus op-1300. en dat van de wethouderal op 160. In verband hiermede werd door de heeren' Warmerdam, Lefeber en Pijnacker in afkeu renden zin gesproken over de oncorrecte han-' deling door den Burgemeester, inzake de toe-f slagregeling der consumptiemelk, waardoor) enkele melkhandelaren eene schade beliepen) van 300 tot 400. Na verschillende besprekingen werd op voor stel van den heer Van Zanten, besloten, om' aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad deze salarisregeling in elk geval wenscht uit të stellen tot na de mobilisatie. De heer Lange- veld stemde tegen. Doordat de tijdelijke ambtenaar, belast met de administratie van de levensmiddelendistribu tie, zich niet meer geheele dagen disponibel' kon stellen, werd aan B. en W. opgedragen eeni oproeping te doen voor een anderen derge- lykeu ambtenaar. Daarna werd gelezen een request van 'dte stalhouders en houders van paarden hier ter! plaatse, houdende het verzoek, om maatregelen1 te willen treffen tegen het gevaar van vallen door paarden, op den Heerenweg vanaf het* Vierkant tot den Stationsweg, die bestraat is) met scoriabries. Zij geven in overweging ora deze straat gedurende den zomer twee maal pér! week te bedekken met een dunnte laag scherp-: zand. De Raad besloot niet alleen aan Het ver zoek van adressante të willen voldoen, maar! aan aan de Gemeente Sassenheim, waar ook eeni 'dergelijke bestrating) is voor te stellen, ge zamenlijk te verzoeken aan het Ministerie vaU Waterstaat om deze bestrating të willen ver- vangen door gewone straatst'eenen. Daarna werd de Gemeenterekening, diens! 1915 aangeboden. Deze bedroeg in gewone ont- vangsten 61.218.11 en in buitengewone ont vangster. 39.284.62, totaal dus 100.552.73dl en in gewone uitgaven 58.525.31 en buiten gewone uitgaven 39.194.60 totaal 97.719.3L De rekening sloot aldus in gewone ontvangsten en uitgaven met een batig Saldo van 2742,80. en in buitengewone 90.62K, totaal dus 2833.421/2> De rekening van het Burg. Arms bestuur die mede werd aangeboden, bedroeg in ontvangsten ƒ2625.52 en in uitgaven ƒ814.23K, een batig saldo aldus van 1811.38%. Tot leden van de Commissie belast met he(j nazien dezer rekeningen werden gekozen 'dfli heeren Lefeber, Langeveld en Krösschel. Tot leden van 't College' van Zetters werden herkozen de heeren A. Moolenaar en G. van der Veld. Vervolgens werd ter kennis gebracht, een schrijven van de heeren Gebr. Moolenaar, waar in zij mededeelden dat zij genegen waren aan dë Gemeente Lisse te vertoopen, de Meer- en Duinstraat, alsmede een stukje terrein, gelegen tusschen bovengenoemde straat en den Zuid hoek, voor de som van 1000, en onder voor waarden dat de straat met hooger mag worden' aangelegd als 10 o.M. beneden de vloeren van! de woningen dier straat, en het recht om mèti hunrie riolen uit te monden in de bestaande' scheisloot of aan të sluiten in een eventueel aan te brengen riool. De Gemeenteopziehteradviseerde niet in të gaan op deze voorwaarden, omdat de kruin de zer straat ligt op 40 c.M. beneden A.P., en dus volgens bovengenoemde voorwaarden, nooi| Koog genoeg zou mo&en worden aangelegd. De verdere behandeling hiervan werd aange houden tot dé geheime zitting na deze openbarë vergadering. Daarna werd ter kennis gebracht een schrij ven van de Burgemeester, waarin hij den Raad verzocht hem eervol ontslag te willen verleen nen als secretaris der Gemeente. Hij beval in- tusschen den Raad als zijne opvolger aan, den Gemeente-ontvanger, den heer Zaneveld. 't Geü vraagd ontslag werd hem met algemeene stem men eervol verleend, en in verband hiormedë werd eene commissie benoemd uit den Raad, om in overleg met B. en W. eene voordraoht op te maken voor' den nieuwen secretaris. Tof leden dezer commissie werden benoemd dë beeren Tromp, Lefeber en Warmerdam. Daarrm werd do openbare vergadering ge sloten, en ging men over in geheime zitting, ter behandeling van eenige reclames inzake dë Hondenbelasting en de verdere behandeling; van bovengenoemd, request van Gebr. Mole naar. EXAMEN HOOFDAKTE. Alhier zijn 7 en 8 Aug. geëxamineerd 1 vron- welijke en 13 mannelijke candidaten. Geslaagd! 6 t.w. de heeren C. M. Schrikx, Hoorn; H. A- van Ommen, Amsterdam; H. L. Brons, IIaar- 'lem; H. J. Brandt, WervtersohoofP. J. Oud* IJrsem en G. Hooghwinkel. Harderwijk. \iéb onderv otidon-, vcol steun ©n medewer- HALFWEG,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2