HIK MIL tlllilT DE en 51 KÜËL RIJWIELBANDEN Schagchelstraat 7-9 hij de Anegang. BUITENLAND BELGISCHE BRIEVEN. Goedkoopst ügfr>@s H. J. Vi dL RfiEERy DE OORLOG FEUILLETON V aensdag 9 Aug. Tweede blad. Afle betalende ebonnSs op dit Blad, dfa |ri het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, xijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: f 4003 bij levensl. ongeschiktheid tot werken - S0C8 bii overlijden bij ve' ,ie3 van een hand ol voet bij verlies van een oog 100 bij verlies van een duim 19 bij breuk van een arm of bees eo bij verlies van een wijsvinger bij verlies van een anderen vinger uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. De vóór l October 1911 uitgegeven polwses? Kijn niet geldig. (Van onzen eigen correspondent.) Brussel, 8 Augustus 1916 't Kan verkeeren zei Brero.... ik ga een oogenblik terug naar de maanden Augustus en September 1914:.... Er vlogen „Taukr-i" en Zeppelins over België, die overal dood en ver derf zaaiden. Het doel ier vliegtuigen was militaire werken vernielen, helaas werden- er meer niet militairen gedood dan wel militai ren of werken daarmede in verband staande. Ieder was hier verontwaardigd. Die Dutsen waren tocli maar wilden, barbaren en zoo werd er eene gansche litanie van scheldwoorden aan vastgeknoopt. Het heette „onmenschelijk". Wij zijn twee jaren verder. De Duitschers zijn heer en meesier in België. De haat tegen hen is nog even groot ais in den begin-oorlogstijd. Begint zij hier en daar te verflauwen, dan staan er direct lieden gereed om de haat kunstmatig aan te blazen, ook al zijn de middelen die er toe gebruikt woren niet altijd toepasselijk op het christelijk beginsel der naas tenliefde. Er verschijnen opnieuw vliegers.... opnieuw wordt er dood en verderf gezaaid. Ditmaal zijn de vliegers niet die hatelijke Duitschers.t zijn er van de sedert bijna twee jaar verwacht wordende verlossersvan de verbondenenvan de voor üe demokra aaivoor de verdrukten en niet te vergeten! voor de zelfstandigheid der kleine naties, strijdenden't waren Franschen en vooral Engelschen. De doorsnee-Belg istevreden. Nu is het middel niet meer ba aarschnu is het doo- den van burgers, t-. yca landslieden, geen Teu- tonenwerkmen is gelukkigtevreden, al was het enkel maar om de gedachte nat die vlieger, legen elk verbod van den Duitscherj zonder paspoort in België rondzwalkt, ja dat hij niet eens een personal-auswets bezit. De Ueber-patriotten meenen die vliegerij te moeten uitbuiten alsof het beteekendeeen aan staand vertrek der Duitschers en brengen den menschen hoop, die, als zij bewaarheid zou wor den, toch nooit anders zou kunnen be teekenen als de gansche vernieling van België. Gisteren sprak ik nog met een der voornaam ste militaire personen uit'bezet België. Sprekende over de dwaasheid der menschen die uit het, met verlies en verminking van honderdduizenden gepaard gaande, Somme-offensief meenen te moeten concludeerf i nat de zaak er voor de Duitschers zoo slecht voorstaat, antwoordde deze mij„als de menschen in verband met dat offensief op ons vertrek wachten, dan zal het nog geruhnen tijd duren en zullen ze wel van eeuwig heid tot zaligheid moeten wachten. Laten zij echter hopen dat zulks nooit gebeurt. Zij moeten niet veronderstellen dat wij, Duitschers, België zouden verlaten gelijk dit door het vestingleger van Antwerpen is gedaan. Wij zouden niet als een wilde, ordelooze bende naar de Nederland- sche grenzen snellen; het werk onzer officieren zou niet zijn om bij het minste spoor van den vijand te vluchtenWij zouden elke meter grond duur afstaan en met gansch' België zou geschie den wat er reeds vroeger met Mechelen, Dender- monde, Lier, Duffel en andere plaatsen is ge schied het zou door de artillerie van ons zoowel als door die der verbondenen vernield worden. Gansch België zou één w.estenij worden. Wat zou er terecht komen van de vruchtbare akkers en velden? Het waarachtig belang van België •mengt mede dat wij blijven staan waar wij zijn. Die paar kilometer- die de Engelschen in onze stellingen zijn gedrongen, beteekenen niet veel Tot zoover mijn zegsman, en inderdaad ik moet hem gelijk geven. Wat ik echter volstrek schandalig vind, dat is die bommenwerperij op plaatsen die met den oorlog niets hebben uit te staan. Er zijn nu sedert eenige dagen vlieger-aan vallen op Aarlen, Namen, Meirelbeke, Wervicq en Gent geweest. Welk militair belang heeft Meirelbeke? Géén. Met is een spoorwegkruis punt, maar een vernieling daar is binnen enkele* uren hersteld. En wat is er nu gebeurd? Er zijn daar 16 vrouwen en kinderen zwaar gewond. Te Aarlen zijn het J denklooster en de kerk zwaar beschadigd; ie Namen verschillende huizen en ook daar talrijke burgerpersonen ge dood en gewond. Toevallig ben ik in de gelegenheid de namen der slachtoffers van de bommenwerperij te Wervicq te geven, misschien hebben zij nog fami lie oi vrienden in- Nederland. Gedood werd: Emilie Bonet. Verwond: Julien Seis, Meninerstraat 27; Na thalie De Groote, Meninerstraat 1Isidoor De Coninck, Bousfeekerstraat 29; Weduwe Collet Timmerman; Emilie Lahasse, Duivenstraat 49; Henri Laflere, Sekt no. 11. Ziedaar de namen der slachtoffers te Wervicq van de bevrijders der kleine naties. Ik heb gezien dat de Engelsche pers deze vlieger-aanvallen wil rontschuldigen door, zooals te Gent, te zeg; dan hadden de Duit schers maar geen munitiefabriek moeten maken in de omgeving waar werkmenschen wonen. Dat is toch wel leuk. Woont! n er geen menschen in de omgeving der munitiefabriek te Le Havre toen daar een ongeluk gebeurde? Is de Belgische regeering nu schuldig aan den dood dier lieden? Het mooiste is echter dat er te Gentbrugge in het g el geen munitiefabriek is en dat het werpen van bommen op die open stad een daad van schending van 5t volkenrecht is, en dat door mogendheden die dag en nacht de wereld rond- telegrafeeren over z.g. schendingen van dat recht door de Duitschers. De te Namen naar beneden geschoten Engel sche vlieger is aldaar op bevel van den generaal- gouverneur met militaire eer begraven. Onlangs schreef ik over de door de Belgische regeering te Le Havre op voorstel van minister Carton de Wiart ingestelde commissie, die later als inkwisiiiehof te Brussel zal zetelen. Ik schreef toen dat de Vlamingen met dezen bombast spotten. Hieronder vinden de lezers eene mededeeiiug, geknipt uit het dagblad „Het Vlaamsche Nieuws" van 3 Augustus 1916: TELEGRAAFBERICHT. De Agencie „Houvast Bullen" en „Reuten" seint ons uit de Haven „Gezien de groote schade overal door de mus- schen aangericht; aangezien de tot heden ge bruikte vogelverschrikkers hun doel missen; den roem erkennend, met recht door zekere personen in het vak verkregen, besluit de regeering: Art. 1. Ei wordt, in en buiten België, eenen volledigen dienst voor musschenverschrikking in gericht onder den naam van „Algemeenen dienst van beloerag en ver^hrikking der musschen". Oppermusschenverschrikker van België. Art. 3. Tot werkende leden van dezen dienst werden benoemd de vier Waalsche leden der Kar tonnen Inkwisitie van haver. Tot plaatsvervangers de opstellers van de „Echo Beige". Bij hooger bevel, De algemeene sekretaris: R. A. S. MUSCH. Onze hartelijke gelukwenschen aan den Heer Oppermusschenverschrikker Monnai Met den heer A. Monnai wordt bedoeld de Belg A. Monel de beroemde Duitscher-vreter, die reeds twee dagen vóór de inname van Ant werpen naar Holland gevlucht is en die zich nu zeer verdienstelijk maakt als inkwisiteur van het meest-verspreidegrroote dagblad. Ch. A. B. P. S. Zoo even ontvang ik nog de namen der verongelukten te Gent, welke ik hierbij publiceer: Dooden: 1. Eugenie Lippens, echtgenoote Hem i Brutein, 50 jaar, Gontrodestraat, 3392. Virginie Braeckevelt, echtgenoote Aug. Fou cquaert, 28 jaar, Gontrodestraat 355; 3. Maurits Foucquaert. zoon der voorgaande, 6 jaar; 4, Joris M- 1 jaar, Hundelgemsche Steenweg, 103; 5 l idlik Sanlet, 8 jaar, Hervorming- straat, 116. Geroom Casteleyn, 10 jaar, Her vormingstraat, 10. Gekwetsten: 1. Augusta Ceuterick, 34 jaar, Gontrodestraat 329, (levensgevaarlijk)2. Hele na Geldof, 2 jaar, Gontrodestraat 3413. Julius van de Kerckhove, St. Genoisstraat 36; 4. Mar- garetha Wallyn, 7 jaar, Hundelgemschen Steen weg 105, (erg gekwetst)5. Suzanna Blanckaert, 15 jaar, Hundelgemschen Steenweg 104 (erg ge kwetst, wonden over gansch het lichaam)6.' Ma rie Lonné, 19 jaar, Hundelgemschen Steenweg 109, (wonden in liet aangezicht); 7. Clotilde Bentyn, 30 jaar, Hundelgemschen Steenweg 110; 8. Jeanne Burtax, echtgenoote van Dilewyn, 26 jaar Hundelgemschen Steenweg 113, (levensge vaarlijk) 9 Louise Foucquaert, 2 jaar, Gontro destraat 335; 10. H. de Taeye, 9' jaar, Hervor mingstraat 8. Verder zijn nog een achttal per sonen, die zeer Bè&ie verwondingen bekomen hebben. Op eene weide werden vier prachtige koeien gedood. De begraving der ongelukkige slachtoffers heeft Vrijdag onder een ontzaglijken toeloop der «bevolking plaats gehad. En dan te moeten constateeren dat het allen lieden uit de arbeidersklasse zijn!.... Is zulk een optreden niet allerdroevigst? B. VERSPREIDE BERICHTEN Fransche en Engelsche bommen op Gent. Omtrent den afschuwelijken bomaanslag van Fransche en Engelsche vliegers op de onbewa pende stad Gent lezen wij in een Belgisch blad: Woensdag 2 Augustus, omtrent 3 uur in den namidoag, kwam een vreemd vliegtuig op groote hoogte boven de stad gedreven. Spoedig werd het gevolgd door een groot aantal andere, zoodat op zeker oogenuhkeen heele luchtvloot van ten minse vijftien vliegtuigen, Engelsche en Fransche, bo ven de stad kruiste, vooral over het grondgebied van Meremeke en der voorgeborchten Ledeberg en Gentbrugge waar zich het Arsenaal en al zijne aanhankelijkheden bevinden. Weldra, snel acuter elkander deden zich verscheidene gewel dige <m.p lodingen hooien. Bliksemsnel ver spreiden zicu het gerucht dat de Engelschen vreemde vliegeniers zijn bij het volk allemaal En- geischen, wat nier wel grootendeels het geval zal geweest zijn - bommen hadden geworpen. Het was helaas, maar al te waar. Ik ben ter plaatse geweest en was getuige van een ontzet tend schouwspel, waarbij mijn hart ineenkromp van pijn. Laat ik al dadelijk zeggen dat het munitiedepot waarop de vliegeniers het blijk baar gemunt hadden, niet getroffen werd; de bommen zijn alle op tamelijk grooten afstand gevallen en hebben vele onschuldige slachtoffers gemaakt. *n ^1? omtrek van een 200 tot 300 meter zijn, in een tijdverloop van enkele minuten, niet min- i j I ,irjneri gevallen,-waarvan de ont- plofiende kracht verschrikkelijk was. Gansch het begin van den Hundelgemschen Steenweg, gele gen tusscnen de bloemisterijen Maenhout en Cli- ne omliggende straten, Gontrodestraat en St. Genoisstraat, bieden he* tooneel der afgrij selijkste verwoesting aa. i;Jf°fL de.1Si- Genoisstraat en Gontrodestraat, ©en vwt-n f aardappelveld. Hierop zijn mrJJ-aif! mme" gevallen. Al de huizen uit die s raat zijn erg beschadigd. De gevels zijn op duizenden plaatsen doorkerfd, al de vensters en deelen van oaken weggerukt. Hetzelfde schouw spel doet zich voor op den Hundelgemschen Steenweg, waar aan de mooie villa's, dragend de nummers 92, 94, 96, 98, 100 en 102, de grootste schade werd toegebracht. Van een paar is het dak letterlijk weggerukt. In nummer 92, waar een bom in den tuin nevens liet huis viel, had den de bewoners juist den tijd om in den kelder te vluchten. Hier is gansch de bovenste verdie ping in puin. Ontzettend is de verwoesting toegebracht aan de lange rij van werkmanshuisjes, die zich recht over de hiervoren vermelde villa's bevinden. Een zestal dier huisjes is heelemaal, van onder tot boven, door de ontploffing der bommen, in puin geslagen. Al de daken zijn weg, de ruiten stuk, de deuren in splinters, en de gevels gescheurd en ingedrukt. Het huisraad, waarvan er veel de sporen draagt van een door jaren zwoegens be komen bescheiden welstand, is reddeloos verlo ren, uiteengerukt en onkenbaar: men ziet niets dan verbrijzelde kasten, tafels en stoelen, ver wrongen en gekromde kachels en stoven, uiteen gerukte bedden, verbrijzelde spiegels en lijsten. Het is of een orkaan daar overheen is gekomen en alles heeft vernietigd. In een paar huisjes heeft men zelfs geen stoel meer om te zitten en geen bord om uit te eten. Niets werd gespaard. Wezenloos Staren de arme menschen het alles aan en in hun angstige oogen ligt nog de wilde angst voor den nood, die langs hen heen is gegaan. Maai niet allen heeft de dood gespaard. De verwoesting is niet alleen stoffelijk; er zijn kost bare menschenlevens te betreuren, en de gekwet sten zijn talrijk. Tooneeien van tragische verschrikking hebben zich voorgedaan. Een jongetje, door een bom getroffen, sleepte zich gansch bebloeo, tot aan een boom voort. Daar vond men, enkele minuten later, zijn lijk. Een moeder uit de Gontrodestraat vlucht met haar erg gekwetst kind in de armen als een waanzinnige de straat op, maar in het midden der straat treft een nieuwe bom moeder en kind, en thans vinden beiden den dood. Egn vijftien jarig meisje van den Hundelgemschen Steenweg, no. 104, zit in de achterkeuken; een bom ontploft onmiddellijk vóór het huisje, graaft een put in den grond, zoo diep, dat het water uit den bodem er uit spuit; de voordeur wordt weggerukt en over het hoofd van het vijftienjarig mejsje ;n cfe achterkamer geslingerd, het meisje zelf wordt zoo verschrikkelijk verwond dat haar lichaam met kwetsuren overdekt is. Niettegenstaande dat, ijlt zij naar boven om naar zesjarig zustertje te halen. Met het kind in de armen kan zij nog tot in de keuken loop®; hier is zij door bloed- Satyrick verhaal van Mark Twain. (Uit het Amerikaanech). 20 u— De spreker stelde voorop, dat de gewichtigste taak van een publiek blad in alle landen bestond in het aankweeken van nationaal gevoel en ,r°t3ch op den nationalen naam „het bevor- eren bij het volk van liefde voor hun eigen land trHlne '"stellingen en het tegengaan van de uet«fpa?r vreeni-de en vijandige stelsels." Hij f tLefftepi wiize W£>arop de eerbiedige Turksdie 'ilr c,a-gbiasdi rijver zijne taak vervulde, Je en jgestaan door de vrees voor stoksla- genstraf, de ander voor Siberië. Verder gaande, zeide hij: „De vcmaaniste ta k van cefi £nge]sch dagblad lS.de^ d'e van alle andere lagbladen in de geheee wereld: het moet de Aogcn van het publiek met bewondering op zekere dingen gevestigo en zorgvuldig van zekere andere afgewend houden. Bijvoorbeeld het moet de oogen van het publiek met bewon dering gevestigd houden op de glorie van Enge land, een glans, die zich in den nacht der eeuwen verliest; maar het moet de oogen zorgvuldig afgewend houden van het feit, dat al deze glorie strekte tot verrijking van die weinige bevoor rechten, ten koste van het bloed en het zweet van de massa des volks, die haar hebben heipen tot stand brengen, maar daaraan geen deel mochten heoben. Het moet de oogen van het publiek met eeibied gevestigd houden op den troon als eene heilige zaak, en net zorgvuldig afgewend hou den van het reit cat geen troon ooit werd geves tigd door de vnje stemming van de meerderheid der nane; en dat ei vandaar geen troon bestaat, die recht van bestaan heeft, en dat geen symbool daarvan, van eiken vlaggestok "wapperende, eigenlijk recht heeft om eenig ander devies té dragen dan de bekken eelen en de beenderen van den werkmansstand. Het moet de oogen' van het publiek met eerbied gevestigd houden op die verwonderlijke uitvinding van staatkunde, de Gevestigde Kerk, en het zorgvuldig afgewend houden van het feit, dat de een den ander ver doemt, als hij zijn leer niet raagt." De spreker meende, dat ISï. Arnold met zijn scherp oog en ontwikkeld verstand had moeten inzien, dat die eigenschap welke hij tot zijn leedwezen in de Amerikaansdie pers miste eerbied, achting, juist datgene was, wat die pers nutteloos voor Amerikanen zou maken, haar juist zou berooven van datgene, wat haar verschillend maakte van de journalistiek der oude wereld, en wel hare openhartige oneerbie digheid, die juist een van hare uitstekendste eigenschappen mag genoemd worden. „Want verlies uitgeput, neergevallen. Toen heeft men haar weggedragen, het lichaam door meer dan 20 wonden overdekt. In het huisje daarnevens, no. 103, waar een kindje van een jaar gedood' werd, zijn de deur en de muur gansch met bloed besmeurdwat verder ligt eèn groote plas geron nen bloed. Men huivert en wendt met ontzetting de oogen af. Een stap verder bevindt zich, in nummer 113, de groote bloemisterij van Dille- wijn en Thiel. Hier viel een bom dwars door het aak. Gansch het bovenste gedeelte der villa ligt in puin en mevr. van Dillen ligt met door boorde longen te bedzij kon niet vervoerd wor den. Haar toestand is levensgevaarlijk. Vóór de villa is een groot bord aangebracht, waarop be schreven staat: „Maakt geen gerucht a u b" In den tuin wandelen een paar kinderen," doods bleek en de oogen vol tranen. Vóór het huis is de steenweg met zwavel bestrooid. Alles moet stil zijn; de menschen fluisteren en de auto's vertra gen hun vaart en rijdx stil en geruischloos voort. Hier ook loert de dood, en wacht op een prooi. Do ellendige toestand in Rusland. De „Nieuwe Courant" heeft vau een zaken man, die lange jaren in Rusland heeft gewoond en nu dezer dagen dat. land heeft verlaten, over den toestand daar mededeelingen ontvangen, die den indrug maken dat in het rijk van den Czaar do toestand zeer ernstig is. De successen in Wolhynië, zoo zeide hij ons, maken niet den minsten indruk, daar men in intellectueel© kringen meent, dat die word en bohaald ten koste van do meest afschuwelijke offers aan bloed. En die offers zou men veel minder tellen, als men maar den indruk had, die eerst algemeen was, dat het bondgenoot schap met twoe West-Europeesche mogendhe den zou leiden tot een regeneratie van Rusland. Daarvan is echter geen sprake. Het Russi sche politiostel.se] is thans niet scrupuleuser in zijn middelen dan in 1905 en het is juist te gen het weer op komen zetten der reactie, dat' Sasonof partij had gekozen, en dat hem zijn öarrièrekof tte. De nood in de steden is ontzettend, zoo deel de onze zegsman mee, de prijzen van de dage- lijksche levensbehoeften zijn gestegen tot een hoogte, die alleen voor de zeer gegoeden nog bereikbaar maakt, wat vroeger onder het al gemeen bereik was. Het woelt in de bevolking, en het spionnenstelsel bloeit meer dan ooit. Menschen verdwijnen plotseling, men hoort niets meer van hen, maar men weet-, dat naar het front zijn gezonden, om te strijden met voor zich do Duitschersen Oostenrijkers en .achter zirh het Russische spervuur. liet stelsel Stürmer is het stelsel van voer vijftien, twintig jaren, al weet het nu ook wat zich anders voor te doen. De ontevredenheid neemt echter overal toe. Dat de brand van de Newabrug een ongeluk zou zijn, gelooft geen mensoh en als dat het goval was aldus onze zegsman dan zou de Russische regeering, die thans de stichting Van elke fabriek in het reusachtige rijk naar 't buitenland seint, het ook niet zoo-zorgvuldig hebben verzwegen, totdat het toch vin Finland en Zweden, bekend was geworden. Men zal weldra wel meer van deze dingen hooren, meende hij. Niemand gelooft meer aan wat wij eerst voor absoluut juist hielden, dat Duit.schland Rusland dezen oorlog heeft op gedrongen en juist in die kringen, waar men zijn lïëll verwachtte van Louden en Parijs, lieerscht thans de grootste teleurstelling en ter neergeslagenheid. Het Russisch-Japansch ver drag acht men een diplomatieke nederlaag. Japan maakte de verdere levering van ammu nitie enz. van <ïe onderteekening van dit ver drag afhankelijk, zoo wordt alom gefluisterd. Niemand weet feitelijk wat er gebeurd is, dit kan niemand weten, maar men gelooft het, omdat het vertrouwen, dat deze oorlog spoedig zou eindigen, eindigen met een overwinning van Rusland, en zou leiden tot, een werkelijken vooruitgang, is verdwenen. „Ik vrees, zoo besloot onze zegsman, ,ydat men na dezen oorlog in Rusland een herhaling zal zien van wat er na den oorlog met Japan is geschied, daarom heb ik er de voorkeur aange geven mijn zaken te liquidoeren en Rusland te verlaten." De „Nieuwe Ct." voegt 'daaraan tos: jAVij kunnen uit den aard der zaak deze mededeelingen niet controleeren, maar aange zien de man, die ze ons deed een e astig man is met groote sympathie voor het Russische volk, leek het ons de moeite waard die te vermelden." Engeland en de vrede! Juist omdat het bericht uit Engeland, k ,mt, nemen wfj hier gaarne op wat men ons van daar ter mededeelrng toezendt: Door een aantal vooraanstaande personen in Engeland, waaronder prof. J. Estlin- Carpen ter, Thomas Burt, lid van het Lagerhuis, lord Courtney of Penwith, lid van hot Hoogerhuis, Sir Edward Fry, afgevaardigde van Engeland op de Tweede Vredesconferentie, de econoom J'. A. Hobaon, Ben Tu nor, secretaris van de I Union of Textile rkers, L. S. Woolf, van de Fabian Sooiety, 13 een oproep verspreid, waarin gowozen wordt op de wensr-halijkheid, dat de openbars meening zich er aan gewent, zich bezig te houden met vredesvoorstellen, hoe ver verwijderd en hoe onzeker de vrede ook nog moge zijnAldus zal de kans grooter zijn, dat de oorlog niet zal eindigen in een voorloo- pig compromis, maar in een verstandige en duurzame oplossing. Het Comité vraagt de aandacht voor het volgende schema van vredesvoorwaarden, dia als grondslag voor besprekingen zouden kun nen die. n: lo. Een suocesvolle inval mag geen reden zijn voor annexatie, derhalve: a) herstel van de onafhankelijkheid van België, Servië en Montenegro. Y olledige schadevergoeding aan België en b) teruggave van grondgebied door een van beide partijen bezet, overeenkomstig punt 2a, inhoudende de teruggave of vergoe ding aan Duitschland van haar koloniaal go- bied. '2o. Er zal op verstandige wijze voldaan moe- teu worden aan de eischena) tot toepassing van het nationaliteitsbeginsel in Europa door wijziging van grenzen, door het verleenen van autonomie of anderszins en b) van de Centrale Mogendheden en andere Europeesehe staten, naar grootce economische vrijheid in econo- mich weinig ontwikkelde landen. 3o. Zoo uitgebreid mogelijke toepassing van het beginsel dor Open Deur. 4o. Aanvaarding van beide zijden van daad werkelijke waarborgen tegen oorlog te land en to zee in den vorm van een duurzame regeling tot vreedzame besii Ving an allo internatio nale geschillen. Een dergelijk stelsel zou beper king v(an bewapening moeten medebrengen. 5o. Verwijzing naar een conferentie van oor logvoerenden en neutralen of aan permanente commissies van de nadere uitwerking van het bovenstaande op den grondslag van de begin selen overeengekomen door do oorlogvoeren den. Aan dit schema is een toelichting toege voegd, waarin wordt verklaard, dat men ge tracht heeft de beginselen van rechtvaardig, beid toe te passen op de tegenwoordige om standigheden, uitgaande van de overtuiging, dat de geallieerden wenschen voor alle volke ren de vervulling hunner rechtvaardig® eischen te verkrijgen, zAodat geen enkel volk blijvende grieven zal behouden, die het er toe zouden kunnen brengen, zija krachten te geven aan do voorbereiding van een nieuwen oor log. KORTE BERICHTE!* De (Belgisclv-Lünlnirgsehe nijverheid. VoN gens alle voortcekems, zoo schrijft een Bel gisch blad, zullen de Kempen de zetel worden van uitgebreide nijverheidsinrichtin gen .de vraag naar uitgestrekte gronden in de nabijheid der kolenmijnen is over groot; gedurig worden eigendommen van honderd hektaren en meer te koop gevraagd. Zelfs zijn er liefhebbers voor landgoederen met kasteel, bosschen, .pachthoeven, enz. Nooit is er meer door de notarissen ver-' kocht geworden dan sedert eenig'en tijd. Detcogingjen verheden. Na de komedie dio een aantal Belgen op den 21 Juli (den z.g. nationalen feestdag) hebben vertoond, heeft het Duit ?b.e bestuur de volgende verorde ning uit-ge v a ar digd I. Elke politieke betooging in het open baar is verboden. Zijn o.a. als zoodanig te beschouwen: samenscholingen in de straten, toejuichingskreten en smaadg-eroep, het slui ten van winkels, magazijnen, koffiehuizen, spijshuizen, enz., het 'ragen van bij af spraak bepaalde kleederen van de.jelf;.'o kleur, het dragen van. kente^kens en dies meer. II. Overtredingen worden, zoover geen zwaardere straf is voorzien, met ten hoogst© zes maanden opsluiting of gevangenis of mei ten hoogste 20.000 frank boete ge straft. Gevangenisstraf en boete kunnen te gelijk worden uitgesproken. JU. Do krijgsreclitbanken .en de krijgs- overhoden zijn tot oordeelvellen bevoegd. zweden. ViaspakJiUizcn in Zweden verbrand. „National-tidende" meldt uit Stockholm, dat onder een hevigen storm de in de na bijheid van de Forsasspinnerij gelegen groo te viaspakhuizen, die de voorraden van alle Zweedsche spinnerijen bevatten, zijn afge brand, De pakhuizen bevatten 110 ton wa ren, de waarde bedraagt meer dan twee hare roeping <l°°rvoorbijgezien, bestaat in het waken over de vrijheden des volks." Hij dacht, dat> a]s <te instellingen van de oude wereld gedurende een vijftigtal jaren aan het vuur van eene zuiverende pers als die van Amerika kond® worden blootgesteld, „het koningschap en zijne misdaden uit het Christen dom zouden verdwijnen Aanhangers van het koningschap zouden ciaaraan misschien twijfe len- welnu waarom den Czaar dan met over gehaald om "er in Rusiand c!e Ploef eens van te nemen?" Ten slotte zeide mj: Welnu de beschuldiging is, dat onze pers slechts weinig van de eigenschap bezit, welke die der oude wereld kenmerkt, eerbied. Laat ons waarlijk dankhan 1 zijn, dat het zoo is. Met haar beperkten eerbied vereert zij althans in den regel de dingen, die deze natie vereert, en dat is voldoen. wat andere volken eerbiedigen, is eenvoudig een zaak vau geringe beteekehis voor ons. Onze pers vcl'e"'' geen koningen, zij ver eert geene vastgestelde kerkelijke slavernij, zij vereert geene wetten, die een jongeren zoon be rooven om een ouderen vet te mesten, zij vereert geen bedrog of schande, boe oud of heilig ook, die den eenen medeburger door het toeval van geboorte boven den anderen verheft; zij vereert geen wet of gebruik, hoe oud of geheiligd ook, dat de beste plaatsen in het land voor de beste mannen van het land afsluit. In den zin van den dichter Goelhe dien aanbidder van ko ningschap en adel ontbreekt het onze pers inderdaad aan die „aandoening van ontzag" andem gezegd eerbied, eerbied voor ij dele titels en waardigheden. Laat ons oprecht hopen, dat dit feit een eeuwig feit zal blijven; want naar mijne meening i3 juist dat gebrek aan eerbied de schepper en beschermer der menschelijke vrij heid evenals het andere de schepper en be- scheimer is van aile vormen van menschelijke siavernij, zoowel naar het lichaam ais naar den geest. ïracy zeide bij zich zelf: „Ik 'ben blijde dat ik in dit land gekomen ben. Ik heb er goed aan gedaan, een land te kiezen, waar zulke gezonue beginsels en theorieën in de hoofden van alle menschen levendig zijn. Hoe goed heeft hij dai in 't licht gesteld, en hoe waar is hef. Er ligt blijkbaar eene verwonderlijke kracht in den een- bied. Indien ge er iemand maar toe kunt bren gen, uwe idealen te vereeren, dan is hij uw slaaf. O ja, in alle eeuwen is het aan de volken van Europa ingeprent, alle redeneering omtrent de gruwelen van monarchie en adel te vermijden, alle onderzoek daarnaar te ontwijken, allen eer bied te betonnenen, zoo is het hun, als een nood wendig gevolg, tot eene tweede natuur gewor den, ze te vereeren. Om daarin eene verande ring' te brengen, is het voldoende, hun een ge dachte van een tegenovergestelden aard voor te houden. Eeuwen achtereen is iedere uitdrukking van zoogenaamde oneerbiedigheid van hunne lippen als zonde en misdaad beschouwd. De dwaasheid van dit alles is blijkbaar zoodra iemand er over nadenkt, dat hij zelf de eenige wettige beoordeelaar is van wat aanspraak op eerbied heeft en wat niet. Och, ik had daarover vroeger nooit zoo nagedacht, maar het is waar. Welk recht heeft Goethe, welk recht heef Arnold, welk recht heeft eenige woordenboek om het woord „oneerbiedigheid" voor mij te verklaren? Wat hunne idealen zijn, heeft voor mij geene beteekenis. Zoolang ik mijne eigene idealen ver eer, heb ik mijn plicht betracht, en ik bega geene heiligschennis, als ik met de hunne _den spov •drijf. Ik mag op de idealen van anderen afgeven zooveel als ig wil. Dat is mijn revct en mijn voorrecht. Niemand heeft eenig recht om dit te ontkennen." Tracy verwachtte dat nu het debat over de lezing zou geopend worden, maar dit geschiedde niet. De president zeide bij wijze van verkla-* ring: j „Ik moet mededeelen, ter inlichting van de hier aanwezig® vreemdelingen, dat, overeenkom stig onze gewoonte over de gehouden lezing zal gedebatteerd worden in de volgende vergadering van de club. Dit geschiedt, om onze leden in staat te stellen, wat zij over dit onderwerp wen schen te zeggen ten papiere te brengen, want wij zijn hoofdzakelijk werklieden en niet gewoon om in 't openbaar te spreken. Wij zijn genoodzaakt op te schrijven wat wij wenschen te zeggen." (Wordt vervolgd.) 301(5 Art. 2. De heer A. Monnai is benoemd tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5