DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, I NASSAULAAN 49, HAARLEM Flanel Costusims 1 binnenland DE OORLOG. De R.-K. Vakbeweging. TELEGRAMfüEN THEOD. Q. v. DUSSELDORP 5 Barteijsrisstfist 5. - Telstsan 2144 Van hedenmorgen Donderdag lO Aug. 1916 j 41ste Jaargang ABONNEMENTSPRIJS» Pet s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; ♦oor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappe n f 0,124; afzonderlijke nummer» 0.05. 4 Bistercsmsna Telefoonntttniners I42S en 2743 PRIJS DER ADVERTENTIËN» Van I5 regels 0,75, Iedere regel meer o,!5; buitenland, per regel f 0,1 0| advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—6 regel» f 0,40, elk» regel meer 0,10. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLA3S. HAARLLMSCHE ALLEDAGJES N° 2008 HAARLEMSCHE APACHERrE. Het loopt weer de spuigaten uit tegen woordig in onze stad! De inbrekers doen hun werk, alsof het de eenvoudigste, dagelijksclie taak was. De mensch zou schrikken, oiu er voor een poosje uit te gaan, want het huis is onbewoond hijkans niet veilig. Nu zijn binnen zeer korten tijd al drie families uit onze stad getroffen en niet van de eerste de beste; een van een militair, een gemeen telijk en een.... gerechtelijk autoriteit, die alle „met vacantie" waren. Vooral het laat ste geval bij mr. Pélérin op de Dreef is er een van buitengemeene brutaliteit en de manier waarop de heeren aan 't werk zijn geweest, is al zeer laaghartig. Het schijnt inderdaad, dat de Haarlemsehe inbrekers en dieven van een extra-brutaal soort zijn. Want op denzelfden dag, dat in het huis van den Officier van Justitie zoo schandelijk is te keer gegaan, werd de krant vertelde het gisteren al het rijwiel van den sub stituut-officier gegapt uit de hal van het Paleis van Justitie! Krasser kan het niet! Wat de inbraken betreft: de recherche en politie hebben niet stil gezeten en zitten nog niet stil. 't Onderzoek is al op den weg van succes. Dat is tenminste een geruststellend teeken! Hopen we, dat de daders afdoende gestraft worden tot onze rust en veiligheid! AGENDA. H AUGUSTUS. Gebouw St. Bavo Smedeetraat 23 Rederijkers 9 uur. Schouwburg Jansweg 8'A uur K. V. Het Ned. Tooneel „Nareis." Schouwburg De Kroon 2 uur Ma tinee Jos. de Winter. Sociëteit Vereenigiug J; Revue-gezelschap Henri ter Hall - „Halt!! HBu?eaeu'van Consultatie - Ged. Oude Gracht 8 uur Vergadering Ned. Vereen, voor Thalassotherapie. Paltia van Justitie Jansstraat half twee Bureau van consultatie. Meisjeepatronaat St. Roe a Nasaeulaan SO 7H—«X uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79_ geopend eiken dag van 10uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. i. Verschenen i3 het 6e jaarboek van de Ned. R.K. Vakbeweging, waarin mededee- lingen worden gedaan aangaande den om vang en de werkzaamheden van bet Bu reau voor de R.K. .Vakorganisatie gedu rende het jaar 1915. Een lijvig boekdeel, .waaruit men een duidelijk beeld krijgt van de betieekenis der R.K. Vakbeweging en haar enormen in- en uitwendigen groei én dat tot ons spreekt van een reuzenarbeid met succes onderno men door het Bureau voor de R.K. Vak organisatie. Verblijdende feiten, die wij met voldoening constateeren! .Terecht mogen de samenstellers getui gen, dat er uit blijkt, dat er voor de R.K- vakbeweging alle reden is om met ver trouwen de toekomst tegemoet te gaan. In onze vakbeweging met haar grootsehen en mooiett principieelen opzet zit groei en le venskracht! Daar gaat een machtigen in vloed ten goede van uitl In de inleiding doen de samenstellers v,an het verslag opmerken: Overeenkomstig het in de inleiding van het 5e jaarverslag ontvouwde plan> was het jaar 1915 vooral gewijd aan de in- en uit wendige versterking der R.K- vakbeweging, die in onze R.K. vakcentrale haar vereem- gingspunt vindt. Inwendige versterking door ,de verdere doorvoering eener uit het wezen der R.K. vakbeweging logisch volgenden organisatie vorm en tevens door het aanbrengen van die fondsen en tevens door het aanbrengen van die fondsen en instellingen, welke voor een doeltreffende functioneering der vakbe weging noodzakelijke factoren vormen. Ge dachtig aan de strategische waarheid, dat een stelling, in haar geheel, niet sterker is dan haar zwakste punt, werd in 1915 een jachtig begin gemaakt met een hervorming onze plaatselijke steunpunten. dnn> u nd,ige versterking door een voort- onderhouden krachtige intensieve wi °nder de massa,, waardoor 'het jedental der bij het vakbureau aange- lijn bleef De kraoht van jlet wVereen|gj. u»»} toont zich ten opzichte van onze vakcentrale bij zonder steik- ant gmgen de R.K. vakbon den, die zich in net R.K. vakbureau veree- nigd hebben*, bijna alle in meer of minder sterke mate vooruit de R.K. vakbonden die niet bij ons Zijn aangesloten, bleven meestal stilstaan of liepen in Ledental te rug. Dit fe.it mag zeker wel djen vakbonden, welke nog steeds geen besluit hebbeu kun nen nemen tot aansluiting bij het R.K. vak bureau, een aansporing zijn, om niet langer ^ongeorganiseerd." te blijven ètaan. Inwendige zoowel als uitwendige ver sterking was het kenmerk van ons veree- nigingsjaar, niet het minst door vele blijken van een opgewekt godsdienstig leven, blij kende uit zoovele alg.emeene Communiën, stichting van rctraitenelubs, .organiseer.en van apologetische cursussen e.d. inwendige versterking, doordat meer eu beter dan te voren werd deelgenomen .aan tal van sociale en ontwikkelingscursussen en door het meer medeleven niet de plaatselijke volksbonden >en werklied,env.ereenigingen, dis vo.or do R.K.' vakbeweging de plaatselijke centralen zijn, en zo.o zij dat nog niet zijn, het toch spoedig dienen te worden. In- en uitwendige versterking der vak beweging door de vele acties, wellce met succes gevoerd werden tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Er is op dit gebied' geen enkele vakbond, werkloos gebleven. Voortdurend toch werd niet alleen tegen lo.onontduikingen gewaakt, maar werden in bijna ontelbare gevallen met succes acties gevoerd tot verhoogin,g van loon of ver krijging van duurtetoeslagen. Op 31 Dec. 1915 telde de "R.K. vakbewe ging 23 organisaties met 42.339 leden. Een aanwinst met 9120 leden, en dat gedurende een .algemeene crisis, geeft reden tot groote tevredenheid. Deze. bloei houdt de belofte in, dat in 1916 spoedig de 50.000 leden zal bereikt zijn. De stijging van het ledental vond ge deeltelijk haar oorzaak in de aansluiting van den Ned. 'R.K. Bloemist-, Land- en Tuinliedenbond, met 1943 en overigens, dus met 7177. leden, in den aangroei van het ledental. En nadat daarna is opgesomd welke Bon den 'bij het Vakbureau zijn aangesloten, alsmede bij welke organisaties aansluiting in overweging is, wordt verklaard: Er is geen R.K. vakbond of er valt een strooming waar te nemen tot aansluiting bij het vakbureau. Kou die aansluiting nu reeds e'en feit zijn, liet R.K. vakbureau telde meer dan 50.000 leden. Het is echter niet alleen een algemeen belong. De loop van het ledental bewijst zulks. iYVant in de zelfde periode dat de bij het R.K. vak bureau aangesloten vakbonden vooruitr-giu- geu van 33.219 op 42.339 leden,-liepen de niet-aangesioten vakbond'en terug van 8465 op 7939 leden. In d,e meclöd'eelingea aangaande de werk zaamheden van 't Bestuur wordt gerele veerd, dat het vergaderen op den Kondag merkbaar afnam. Verder .wordt herinnerd aan de vestiging van 't Bureau in 2 ruime pecceelen aan den Drift ,te .Utrecht. OVERZICHT. Zooals na de berichten van gisteren Ie ver wachten viel is Görz gevallen. De Italianen zenden lange en snorkende telegrammen de wereld in over het „klassiek" succes van hun actie, men mag hun na anderhalf jaar van teleurstellingen dit kleine succes wel gunnen. De Oostenrijkers nemen het geval nogal kalm op; de uitdrukking die in deze dagen méér voorkomthet front wordt „verkort", is ook voor deze nederlaag (want dat is en blijft, het) de gangbare. Van Görz zelf zal mtusschen niet veel meer over zijn; de „Kath. Illustratie" gaf reeds een paar maanden geleden een paar kiekjes uit deze ongelukkige stad, die niet veel meer dan puinhoogen te zien gaven. Op het Russisch oorlogsiooneel herhaalt zich de geschiedenis van vorige dagen: terwijl von Hindenburg op zijn terrein, het noordelijke deel van de lange linie, aan de winnende hand blijft (bij Loetsk zijn de Duitschers weer een aanmerkelijk stuk vooruitgekomen), verliezen de Oostenrijkers op het zuidelijk deel der linies voortdurend terrein. Tysmenica is nu óók geval len: de Russen dringen dus nu gevaarlijk op naar Stanislau en zóó naar Lemberg. Blijkbaar is generaal Latsjinsky, die hier het bevel voert, bezig met een omtrekkende beweging, die de Oostenrijkers moet nopen, hun vooruitgeschoven troepen ten noorden van Stanislau terug te trek ken. En hij heeft er succes mede: een Oosten- rijksch bericht spreekt al van een terugtrekken op linies ten Westen van Ottynia: de val dezer laatste stad, aan den spoorweg Kolomea-Stanis- lau, is dus te wachten, en dat beteekent voor de Oostenrijkers een zeer ernstige bedreiging van Lemberg. Het gaat daar in dien hoek van den Dnjestr voor de Centralen allesbehalve for tuinlijk 1 In het Westen is geen nieuws. De verwachte Zeppelin-aanval op Engeland is gekomen en naar het Duitsche bericht meldt met groote uit werkingen. Trouwens, berichten die wij onlangs van particuliere zijde ontvingen, gaven ons zekerheid dat de Engelsche telegrammen, die maar steeds „geen schade" melden en spreken van vrouwen en kleine kinderen die gedood werden, van a tot z gelogen zijn. In sommige districten, vooral de groote ijzerdistricten, waar de munitiefabricage in het nrroot plaats heeft richten de Zeppelins geweldige vernielingen aan. Belangwekkend nieuws is er uit Armenië. De Russen zijn daar, na hun zegepralen van onlangs, totaal uitgeput. En de Turken, van wie men zoo langzamerhand dat eerder zou ver wachten, gaan met frisschen moed vooruit k Zij berichten nu dat de beide belangrijke steden si jup :ut;z uouiouog uaq joop sijpg ira tsoo^ een groot succes, en het bewijst dat de gewel dige inspanning der Russen in Hongarije en Polen moet gekocht worden met verzwakking van hun legers in den Kaukasus. VERSPREIDE BERICHTEN Luchtgevechten. Het resultaat van de luchtgevechten in Juli was: Duitsche verliezen: in luchtgevechten 17 vliegtuigen; door afweergeschut 1vermist 1to taal 19. Fransche en Engelsche verliezen: in luchtgevechten 59. door afweergeschut 15; door noodlanding binnen de Duitsche linies 6; bij een landing om spionnen uit ie zetten 1; totaal 81, waarvan er 48 in Duitsch bezit zijn. De Engelsche admiraliteit meldt, dat marine vliegtuigen de vliegmachine-hangars van Evere bij Brussel hebben gebombardeerd. Dikke rook kolommen stegen uit de getroffen loods op. De bommen werden geworpen uit een hoogte van 200 voet. KORTE BERICHTEN U-oorlog. Uit Genua wordt bericht, dat net Italiaaneohe stoomschip Siena, groot 4353 ton, 25 zeemijlen van Malta verwijderd, do-or een duikboot door granaatvuur in den grond is geboord. Dè pasagiers zijn door een Engelsehen kruiser gered. Engeland en Noorwegen. Er is een nieuw conflict ontstaan tusschen de Noorsche scheepsreeders en de Engelsche admirali teit. De Engelsche regeering had er' tot nu toe in toegestemd, dat NoorscEe schepen, voor rekening van Engeland gecharterd, ver goed werden, indien zij door ongeluk hetzij door schipbreuk, torpodeering of opbrengen, getroffen werden. In den beginne liet de ad miraliteit de waarde van de verongelukte schepen terstond schatten en dan uitbetalen. In den laatsten tijd is echter een groot aan tal Nooreche schepen verloren gegaan en thans weigert de admiraliteit de volle waar de te vergoeden. Zij heeft een veel kleinere vergoeding aangeboden. DE FRANSCHE SOCIALISTEN. FRANKF. a/d MAIN, 9 Aug. (Part.) Het bestuur van de Fransche socialistische partij heeft besloten, in December een conferentie te houden, waaraan alle fracties kunnen deelne men. De conferentie zal zich bezig houden met de militaire en economische vraagstukken, die men in het vredesverdrag opgenomen wenscht te zien. Verder wordt voorgesteld, de maatregelen, tegenover verschiltere teden van de partij, o.a. Hervé, Blanc, Raffin, Dugens, Brizon genomen, tot na den oorlog uit te stellen.^ Berner cor respondent van de „Frankf- Ag- die dit bericht uit Bazel heeft ontvangen, voegt eraan toe, dat de minderheid van de P®r^i sedert de laatste bijeenkomst met 155 mandaten is verstrekt, ter wijl de meerderheid 72 mandaten heeft verloren. Bij de beraadslagingen over het bijeenroepen van de conferentie i® "ÊL weer zeer storm achtig toegegaan. De meet derheid wees opnieuw met nadruk op de onmogelijkheid om weer sa men te gaan met de Oostenrijksche en Duitsche sociaal-democraten, zoolang deze niet officieel den onrechtvaardigen aanval van hun regee ringen veroordeeld hebben. Renaudel, die na mens de meerderheid spra'n zeide, dat een toena dering tot de Duitsche sociaal-democraten eerst dan ernstig mogelijk zal worden, indien dezen het keizerrijk willen vervangen door een repu bliek. De minderheid evenwel ging lang niet zoover. Paul Fabre verzekerde dat Jaurès aan de zijde van de minderheid zou hebben gestaan indien hij nog in leven was. Cc censuur, die de publi catie van sommige gedeelten uit de redevoering van Jaurès verbiedt, bewijst dit voldoendez et mail, ?neFraSriik verspeeld kunnen worden. Deguise zeide dï waar het niet meer mogelijk is te spre- kenófteschiiivenfflen voor eene motie van wantrouwen ^n de gering moest stemmen. Pressemann wilde alle militainsme, en met al léén het Duitsche, ten ondergang zien gedoemd. Tegenover de Duitsche giuwelen stelde hij alles wat de Russen in Oost-Pruisen en Galicie had den uitgericht en zeide dat men den toestand zoo moest beschouwen als die werkelijk ia. Wij willen alle middelen aanwenden om aan den gruwel van den oorlog een einde te maken. Wan neer de verklaringen van Von Bethmaa Holi- weg niet meer duidelijk zijn, dan is dit evenmin het geval met de verklaringen van de andere regeeringen. Onze wensch is, dat men geen enkel middel om vrede te sluiten afwijst, indien het mogelijk is dien vrede op eervolle wijze tot stand te brengen. Terwijl wij wenschen, dat de internationale betrekkingen weder worden opge nomen, zijn wij vast besloten de wenschen van hen, die. den oorlog tot den laatsten man ge voerd wenschen te zien, niet te ondersteunen. De regeering moet door tusschenkomst van het par- leinent worden gedwongen, zich duidelijk uit te spreken over het oorlogsdoel. In de Fransche bladen is de resolutie der min derheid door de censuur geschraut. DE STRIJD OM VERDUN. PARIJS, 9 Aug. Stafbericht van hedenmid dag. Ter rechterzijde van de Maas duurde de strijd om de redoute van Thiaumont een gedeelte van den nacht voort. De Duitschers kregen er opnieuw vasten voet, nadat zij herhaaldelijk door de Franschen teruggeslagen waren. De Franschen staan aan den onmiddelijken rand der redoute, die door hun artillerie krachtdadig wordt beschoten. In het dorp Fleury maakten de Franschen in een granaataanval eenige vorderingen. De Duitsche aanval op een Fransche loop graaf in het Bois de Vaux-Chapitre werd na een zwaar gevecht afgeslagen. LUCHTAANVAL OP ENGELAND. BERLIJN, 9 Aug. (Officieel.) Verscheidene onzer marine-luchtschepen hebben in den nacht van 8 op 9 Aug. opnieuw een aanval op Enge land gedaan. Zij hebben talrijke bommen van het zwaarste kaliber, alsmede brandbommen, ge worpen op de steunpunten der vloot aan de oostkust en op de industrie-terreinen van mili taire beteekenis in de kustgraafschappen van Northumberland en meer zuidwaarts tot in Nor folk toe. Op alle punten hebben wij groote resul taten bereikt. De nacht was betrekkelijk helder, zoodat wij de uitwerking onzer bommen duidelijk konden nagaan. In de ijzer- en benzoliabrieken bij Middlesborough hebben wij zeer hevige ont ploffingen en groote branden waargenomen, evenals in de havenwerken van Huil en Hartle pool en op de werven aan de Tyne. Ook op de industrie-terrein en bij Whitby en op de stations emplacementen bij Kingslynn heeft ons bombar dement een groote uitwerking gehad. Alle luchtschepen zijn behouden teruggekeerd, in weerwil van de hevige beschieting door de Engelsche afweerbatterijen en oorlogsschepen, die bij hun werk door zoeklichten werden gehol pen. TURKSCHE OVERWINNINGEN IN DEN KAUKASUS. KONSTANTINOPEL, 9 Aug. Turksch staf- bericht. Aan het Kaukasisch front is de Russi sche stiijdmaJit, welke ten gevolge van de moei lijkheden van het terrein van het slechte weer sedert eenigen tijd in de buurt van Bitlis en Moesj verdedigende stellingen kon innemen, meer en meer tot den terugtocht gedwongen, waarbij ons kanonnen, geweren en gevangenen in handen vielen. Dit terugtrekken is een gevolg van de hevige aanvallen en den druk, dien de aan onzen rechtervleugel strijdende troepen sedert een week oefenden op de buitengewoon steile heuvelreeksen, welke de vijand had bezet. De bergketen ten zuiden van Bitlis en Moesj, welke de vijand reeds geheel versterkt had en welke hij thans hardnekkig verdedigde, zijn eveneens gisteren geheel door ons veroverd. In den nacht van 7 op 8 Augustus namen onze troepen Bitlis in bezit en in den ochtend van 8 Augutuss Moesj. In een gevecht van man tegen man gaven zich in den ochtend ten zuiden van Moesj twee compagnieën Russische infanterie over. Onze troepen achtervolgen den vijand, die vlucht in de richting van de rivier de Moerad. DE RUSSEN IN GALICIE. ST. PETERSBURG, 9 Aug. Stafbericht van hedenmiddag. Ten oosten van Swinjoechi heb ben onze troepen bij een onverwachte manoeuvre leeks loopgraven bemachtigd; zij namen 13 officieren en omstreeks 600 soldaten gevangen. Aan de Koropiec hebben onze troepen den vijand uit een versterkte stelling verdreven; wij rukken thans op in de richting der samenvloeiing bn Koropiec en Dnjestr, daarbij den linkeroever vol gend. Ten zuiden van de Dnjestr vervolgen de troepen van generaal Latsjitsky den vijand, die stelselmatig verdreven wordt uit een reeks dor pen en hoogten, nog steeds. Wij hebben de Tlu- marz, zijrivier van de Dnjestr, bereikt. Om zes uur 's avonds hebben onze troepen op 8 Augus tus de stad Tysmienica ingenomen. Wij ruiten op haar aan van af de hoogten ten noord-oos- ten tot aan den rechter Dnjestr-oever en van den rechteroever der Worona, die ten zuiden van iysmienica stroomt, tot aan den oorsprong der rivier. In totaal hebben de troepen van generaal Latsjitsky bij de gevechten op 7 Augustus 88 officieren en 7400 soldaten gevangen genomen, waarvan 3500 Duitschers. Zij veroverden vijf kanonnen, waarvan drie zware, 63 mitrailleuses, caissons en bommenwerpers. HET OOSTENRIJKSCHE BERICHT. WEENEN, 9 Aug. In het gebied van Kapoel en de Boekowina is de vijand in noordelijke rich ting teruggeworpen. Aan de boven-Proeth heb ben onze troepen de hoogten ten oosten van Wo- rechta bezet. Na de gevechten van eergisteren zijn ook de bij Ottynia strijdende troepen teruggetrokken op de ten westen van deze plaats in gereedheid gebrachte stelling. De gevechten hebben gisteren den geheelen dag met onverminderde hevigheid voortgeduurd. Op den zuid-vleugel van het leger van Von Bothmer hebben onze regimenten verscheidene I krachtige aanvallen afgeslagen. Het ten zuiden van Zalocze gemaakte aantal gevangenen is gestegen tot twaalf officieren en 966 man. Legergroep van Hindenburg. In Wolhynië zijn de gevechten opnieuw tot groote hevigheid gekomen, zoowel op het front van Terszty-Ausky, waar de Russen door plaatselijke tegenaanval len zijn verslagen, als op dat van Kisielin en langs de Stochod. Bij Kasjofka heeft de vijand groote contin genten met dichte gelederen in het veld ge bracht, waaronder Siberische- en garde-troepen. De aanval is overal afgeslagen. Het terrein vóór onze stellingen vormt één groot lijkenveld. Ten zuiden van Stolychwa zijn Russische po gingen om de Stochod over te steken verijdeld THIAUMONT DOOR DE DUITSCHERS GENOMEN. GENEVE, 9 Aug. (Part.) Naar uit officieuse mededeelingen uit" Parijs blijkt, was het gene raal Nivelle onmogelijk bijtijds zwaar geschut naar den heuvel, die Thiaumont beheerscht, over te brengen, terwijl de Duitsche infanterie- troepen door verdragend geschut van zwaar kaliber werden ondersteund. Gisterenmorgen om 10 uur waren de Franschen gedwongen uit het hoofdwerk van Thiaumont terug te trekken. ZIMMERMANN OVER DEN TOESTAND. BERLIJN, 9 Aug. (Part.) In het „Berl. Ta- geblatt" wordt een onderhoud gepubliceerd van onderstaatssecretaris Zimmerman met een ver tegenwoordiger van „Az Est". Sprekende over de mogelijkheid van een spoedigen vrede, zeide de heer Zinmiennan: „Het tijdstip om hier over te spreken is eigenlijk nog niet gekomen. Voor ons bestaat geen aanleiding om ons met deze vraag bezig te houden. Dit kan ik echter ver klaren, dat wij in geen enkel stadium van den oorlog met buitenlandsche staatslieden over vredesvoorwaarden hebben onderhandeld. In het volle bewustzijn van onze kracht en op grond van onze successen hebben wij meermalen en met bereidwilligheid verklaard dat wij bereid waren vredesonderhandelingen te openen. Dit ia algemeen bekend en even bekend is het dat de Entente, in het bijzonder door toedoen van En geland, een dergelijke bereidwilligheid niet heeft getoond. Wij zijn stellig en zeker overtuigd dat de ijzeren muur in het westen niet te verwrikken is en dat wij in het oosten nieuwe successen tegemoet gaan." Op de vraag of hij geloofde dat Engeland alle nieuwe krachten bij het offen sief op het spel had gezet, antwoordde Zirnmer- mann: „Dat geloof ik zeer zeker. Engeland spreekt nog wel van eenige millioenen, maar wij weten allen uit ervaring, hoe wij dergelijke be weringen moeten opvatten." OP DEN BALKAN. ZüRICH, 9 Aug. (Part.) Volgens een tele*; gram uit Athene aan de „Schweizerische Tele- grafinformation" had noordelijk van Vodena een ernstig treffen plaats tusschen Servische en Bul- gaarsche troepen, waarbij de Servische troepen zouden verslagen zijn. Hetzelfde telegraafagent- schap meldt aat te Korfu het Fransche hospi-1 taaischip „Sfinx" met Servische koortslijders is aangekomen. De tuin van het Achilleion wordt als kerkhof gebruikt, waar de gestorven Serviërs worden begraven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. ia ingaande 1 Sept. benoemd tof leeraar in da Hoogduitsehe taal en letterk. aaOj de Cadettenschool, dr. G. G. Kloeke, thans tijde*' lijk leeraar. is ingaande 16 Sept. benoemd tot directeur; van. het talegraafkantoor te Leiden, E. J. van Liendea, thans lioofdcomxn. bij de telegraphic, ONGERECHTVAARDIGDE VREES. In de vijfde alinea van het ontworpen onder, wijsartikel in de Grondwet wordt bepaald, daj de vereischlen van deugdelijkheid voor het bij. zonder onderwijs worden geregeld met inacht) neming van de vrijheid van richting voor d&j onderwijs. Met andere woorden komt dat hierop nee^ dat die vereischte voor openbaar en bijzondejf onderwijs niet volkomen gelijk behoeven te zijx^ Wèl gelijkwaardig, niet gelijk. Dit heeft in de vrijzinnige pers, en ook in he, Voorloopig .Verslag over art. 192geleid tot cy opmerking dat men van deze zinsnede gebrui! zou maken, om het bijzonder onderwijs te bej voordeelen, door de vereisohten daarvoor lage» te stellen dan voor het openbare. Terecht toont de heer Roodhuyzen 1* „Vaderlander" het zinlooze van deze vrees aar» Hij doet dit op de volgende wijze: „De eischen van het maatschappelijk leveq gaan hoe langer hoe meer in de richting een behoorlijke mate van kennia en ontwikk»" ling, ook voor de kinderen uit het volk. school, die in dat opzicht achterliik ia verliest HURLENSCHE 3034

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1