DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. OPRUIHIriGl NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. TELEGRAMMEN BUITENLAND BINNENLAND Vrijdag 11 Aug. 1916 418te Jaargang Iniercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 1 HAARLtMbCHL ALLEÜAGJES N° 2009 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN Van hedenmorgen roemenie. EEN GEDENKSTEEN OP TALMA'S GRAF. Barteljorisstraat 27. HAARLEMSCHE Pm ABONNEMENTSPRIJS s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60j 00or de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem ra de agentschappen 0,12s; afzonderlijke nummer» 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van l5 regels f 0,75, Iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,10 advertentién in de rubriek «Vraag en Aanbod" van i6 regels o.4a elk» regel meer 0,10. HOEVER DE HAAT GAAT! Men weet dat menschlievende Nederlanders het plan hebben opgevat en het wordt al uitgevoerd om aan een aantal Duitsche kin deren, die door de Engelsche uithongering der burgerbevolking in Duitschland aan „ondervoe ding" lijden, door een vacantieverblijf in Neder land eenige verlichting en bijstand te geven. Wat mooier, wat roerender werk is er, dan dit, zoo zal natuurlijk ieder zeggen! Eilieve, gij vergist u. Er zijn menschen die er zich aan ergeren, die (zooals en op gezag en stoken van de En gelsche „Telegraaf") dat zoowaar „hulp ver schaffen aan Duitschland" noemen, die waar achtig komen vertellen dat wij onze „neutrali teit" ermede ontduiken!! Zóóver gaat nu al, door het onverantwoorde lijke stoken en haat-zaaien van „De Telegraaf' en consorten, die ons liefst maar tot meedoen aan den oorlóg, en dan natuurlijk tegen de Duit- schers, zouden willen brengen, de verblindheid van sommige Nederlanders Hopen wij dat er althans in Haarlem maar Weinigen zullen zijn die zoo onmenschelijk den ken! En dat wij Haarlemmers, die in den lande door de onbekrompen en gulle wijze waarop wij de arme Belgen hebben geholpen en nog helpen, een goeden naam hebben, dien goeden naam ons niet laten ontnemen door sommige verblinde Duitscher-vreters, die aan arme kinderen onzen steun niet gunnen, alléénomdat dat Duit sche kinderen zijn! AGENDA. 12 AUGUSTUS. Gebouw St. fiavo Smedeetraat 23 Witte Bioscoop Het sigarenbandje 8 uur. Gewone zittingen 8J4—9J4 uur. Sociëteit Vereeniging - 8 uur Bevue-gezelschap Henri ter Hall -r- „Haltll Hier blijven." Schouwburg Jansweg K. V. Het Ned. Tooneel 8K uur Peggy m'n kind. Schouwburg De Kroon 2 uur Matinée Jo6. de Winter. HAARLEMMERLIEDE v.m. 10 H uur gemeenteraad. OVERZICHT. De periode van groot nieuws is alweer voorbij. De telegrammen en officieele communique's zijn heel anders dan nabetrachtingen, iets waarin vooral de Italianen sterk zijn, die dan ook op zuidelijke wijs schetterende fanfaronnades hou den over de geweldige dapperheid hunner voor beeldige, schitterende troepenenz. In het Westen melden Franschen en Engel- achen: „wij gaan vooruit in de richting van doch van de mate van dezen vooruitgang verne men wij niets. Hier is dus tot er misschien wéér een groote „stoot" komt het groote of fensief weer doodgeloopen tot den loopgraven oorlog. Ook bij Verdun niets nieuws. In het Oosten wordt Broessiloff blijkbaar, nu bij von Hindenburg tegen zich heeft, voorzich tiger. Hij vreest een tegen-offensief, lezen we in een van de telegrammen. Intusschen is hij sedert den grooten slag dien hij een dag of drie geleden sloeg, niet opgeschotenzijn legers staan nog op de lijn Nizmiow-Tysmenica, dus vóór Stanislau, dat door de Oostenrijkers zeker verwoed zal worden verdedigd. Het is hier'de meest vooruit geschoven hoek in de O.-H. linies, en van een von Hindenburg is te wachten dat hij door een tegen aanval op de flankstelling, bij Loetsk b.v. Broes siloff zal dwingen zich terug te trekken. De successen der Turken in den Kaukasus du ren voort, aan het Suezkanaal is de actie weer doodgeloopen. Een gepautserden trein. Do correspondent van den „Lokal Anzeiger" in bet oorlogskwartier ontvangt de volgende 'j'-onderbedeu over het buitengewoon kranige •°Ptreden van den commandant van den Oosten- rij ischea gepantserden trein gedurende de laat- so gevechten aan het Russische front. De linie De gepantserde trein drong door den Itussi- sehen insluitingsgordel te midden van de vijan delijke reserves die uit Zablotow in dichte zwer men te voorschijn kwamen. Het geschut- en ma chinegeweervuur op korten afstand bracht aan de Russen zulke verliezen toe, dat het aan de beide jagerbataljons mogelijk gemaakt werd om in de verwarring die ontstond, zich van den vijand los te maken en ongedeerd terug te trek ken. Op denzelfden dag trok de gepantserde trein nog tweemaal door den weg, die door het artillerievuur erg beschadigd was. Het ver schijnen van den gepantserden trein boezemde den Russen zulk een ontzag in, dat zij de ver volging staakten en in hun oorspronkelijke stellingen terugtrokken. De gevechten bij den terugtocht op de volgende dagen werden onaf gebroken door den gepantserden trein gedekt. De gepantserde trein viel in het gebied van het bruggehoofd van Kolema geheel alleen aan, en sloeg verscheidene infanteriebataljons en ©en regiment kozakken terug. De bemanning van den gepantserden trein deed, terwijl zij de troe pen op den terugtocht volgde, alle spoorbrug gen in de lucht vliegen en bemoeilijkte den Rus sen de vervolging op alle mogelijke manieren. De gepantserde trein kreeg ongeveer 40 tref fers van de artillerie, zonder dat daardoor zijn bewegelijkheid en het gebruik dat men er van had, geleden hadden. ~f Nieuw systeem. De oorlogscorrespondent van de „Reiclispost" meldt, dat de Russen tegenwoordig een geheel nieuw systeem toepassen bij artillerievuur. De beschieting is in den laatsten tijdd stelselma tig op vernieling van allerleii hindernissen ge richt en de Russen hebben afgezien van het massavuur, dat vroeger zonder bepaald vooruit opgemaakt plan geregeldd werd afgegeven. Ook het concentrisch beschieten van enkele vaste doelen door verscheidene batterijen tege lijk is zeldzamer geworden. Het heeft den schijn alsof ieder stuk een afzonderlijke taak te ver vullen heeft en de nachtelijke beschietingen, die ten doel hadden ons niet tot rust te laten komen, komen bijna niet meer voor.'Alle infan- terie-aanvallea worden bovendien door dé offi cieren zelf aangevoerd en zoowel de werkzaam heid van de artillerie als van de infanterie is in verhouding tot vroeger enorm vooruitge gaan. Een nieuw duikboottype? In de nabijheid van New Ca3tle, onmiddellijk bij de Engelsche kust, werd j.l. Maandag het passagiersschip „Voga", van New Castle ko> mend, door een duikboot aangehouden, welke duikboot van een geheel nieuw type was van middelbare grootte en geheel verschillend van bet tot dusver bekende. Na de signalen te heb ben gewisseld kon de „Yega" zijn reis voort zetten. Podhajczyki, -Zablotow was in de laatste dagen yan ui et brandpunt geworden van den *lag 'die h v0 .°m®a voedde. Nadat het dagen ach! ter oen projec een van de zware Russische ar tillerie geregen ad op de Ooetenryksch-Hon- jgaarsche verdedigmg^eliin^ gingen de Russen eindelijk op 28 juai met minsteng drie maal zoo groote overmacht tot den aanval over. Ten slotte slaagde de Russische infanterie er in door de Oostenrijksch-Hongaarsohe linie te breken. In de centrumstelling hielden nog twee Oostenrijksche jagerbataljons stand, die echter tengevolge van de doorbraak van de aanslui tende sectoren reeds omsingeld waren. Op dat ioogenblik bracht een gepantserde trein, aan gevoerd door een le-luitenant, die bekend staat om zjin daden aan het Isonzofront. uitredding. 'n Mooie boel! Volgens Scandinavische bla den heeft de opperste procurator van de heilige Russische synode groote verduisteringen ge pleegd. Hij liet door een tussehenpersoon te Lissabon en te Londen voor 60.000.000 roebel was voor kaarsen inkoopen. De quitanties waren echter vervalscht en in werkelijkheid werd slechts voor 1 millioen roebel besteld. De rest moet door hooge Russische kerkelijke amb tenaren onderling zijn verdeeld. De Duitsche kanselier naar Weenen. De Duitsche rijkskanselier i» met staatssecretaris von Jagow naar Weenen vertrokken, om het bozoek van minister Burian aan Berlijn te be antwoorden, en de besprekingen aangaande regelingen, te treffen in het gebied, dat door de centrale mogendheden gemeenschappelijk is bezet, voor te zetten. Zwarte lijsten. Ook de Italiaansche regeering heeft nu „zwarte lijsten" gemaakt en bandels- verboden uitgevaardigd. Uit Portugal. Volgens Zwitsersche bladen is men tegenwoordig bezig Lissabon to veraterken, hetgeen schijnt te geschieden op verzoek van den Engclschen gezant. Duitschland en Italië. Volgens te Zurich ver schijnende bladen heeft de Italiaansche minis terraad zioh tegen een uitbreiding van den oor log verklaard,om de eenheid van het kabinet te handhaven. Omgekocht. Naar 3a Parijsche bladen uit Lissabon vernemen, deelde de minister Costa in het Portugeesche parlement mede, dat En geland beloofd had het door Portugal benoodig- de geld voor don oorlog te dekken door Enge- sche sohatkistbiljetten, die door middel van een door Portugal in Engeland op te nomen leening zullen worden afgelost. Als voorwaarde werd gesteld dat Portugal zijn militaire hulp zou verleenen op de Europeesche oorlogstooneelen. DE ZEPPELINS. BERLIJN, 19 Aug. (Part.) De Voss. Ztg. verneemt uit Ohristiania dat de bemanning van te Bergen aangekomen stoomschepen meldt dat zij Maandag en Dinsdag van de vorige week in de haven van Londen een gevecht hebben bijgewond tusschen Zeppelins en Engelsche vliegtuigen en afweerbatterijen, welke strijd een uur duurde. Woensdag verlieten zij de haven en zagen een eind buiten'de kust drie groote brandende stoomschepen, die door de vlammen bijna reeds verteerd waren. De mate- rieele schade zou door dezen luchtaanval vele millioenen bedragen ook het getal dooden en gewonden zou buitengewoon groot zijn. KRIPLIN GENOMEN. ST. PETERSBURG, lo Aug. De troepen van Letsjitsky hebben het belangrijke spoórweg- kiuispunt Kriplin. genomen. DE STRIJDTOQNEELEN DER TURKEN. RONSTANTINOPEL, 9 Aug. Stafbericht: Op het Irakfront geen gebeurtenis van betee- kenis. Aan het vijandelijke kampement bij Nassirieh in het gebied van den Euphraat hebben onze verrassende nachtelijke aanvallen schade toege bracht waarbij wij buit behaalden. In Perzië gaat ons leger op bet Russische front voort met den rechtervleugel den vijand te achtervolgen in de richting van Hamadan. De vijand trachtte zieh ernstig te verdedigen in de bergengte ten oosten van Sahna, maar hij werd gedwongen op Kangayer terug te trekken, waarbij hij een aantal gevangenen, twee muni tiewagens met bespanning van 8 kanonnen en een gToote menigte ander militair gereedschap in onze handen moést laten. Een vijandelijke houwitser werd door onze artillerie vernield. De gevangenen vertellen dat een Franscli gene raal van den aanvang af te leiding had gehad bij het versterken, van den bergpas ten oosten van Kangaver. In den Kaukasus trekken de troepen van onzen rechtervleugel steeds op tegen do berg passen ten noorden van Bitlis en Moes-j. Het offensief, dat wij zijn begonnen tegen de vijan delijke stellingen in de omgeving van de plaats Ognott, noordwestelijk van Moesj, ongeveer 80 K.M. van Erzeroem, neemt voor ons een gunsti gen. loop. Na een kraohtigen stormaanval be. zette een der onzer troepen den heuvel van Bughlan op de hoogvlakte van Nelquan, tus schen Moesj en Ognott, evenzoo de heuvel Tsjeli-Geul, 2 K.M. oostelijk van Ognott en de vijandelijke stellingen bewesten die plaats, over een breedte van 8 K.M. Bij deze gevecL ten ontnamen wij den vijand 400 geweren, een menigte munitie en pionier-materiaal. Boven dien maakten wij 148 gevangenen. Een ander gedeelte van onze troepen dat 45 A.M. ten zuid van Namachatoer in de richting van Kighi opereerde, nadert die plaats. In het centrum en op den linkervleugel vertoonde de vijand gisteren geen bijzondere bedrijivgheid. Op het front ia Egypte was in de buurt van Katia niets bijzonders. AAN HET SUEZKANAAL. KONSTANTINOPEL, 10 Aug. Het laatste bericht, dat wij over den strijd in hot ge bied van Pemani en Karin kregen, luidt: onze afdeelingen die uitgerukt waren op een offen sieven verkenningstocht, hadden vol opoffering den aanval op do vijandelijke stellingen onderno men. Zij bezetten de eerste vijandelijke loop graven en bereikten tegen den avond het prik keldraad van de vijandelijke hoofdstelling. In tusschen werd onze linkervleugel in zijn be weging gehinderd door hevige zandstormen, welke het dezen troepen onmogelijk maakten om do verkenning door te zetten. Van dien toestand trok de vijand partij, door, met. hulp van afdeelingen kameelruiters en versterkin gen, welke uit de richting van Kantara en Duidar aankwamen, bil verrassing een aanval te doen in den rug val^ onzen linkervleugel. Een gedeelte hiervan viel na een langdurig gevecht in 's vijands handen. Eenige machine geweren, die in de stelling achterbleven, wer den onbruikbaar gemaabt. Tengevolge van deze gebeurtenissen zijn onze troepen in den nacht van 22 op 23 Juli in de richting van Katia teruggetrokken. Op den 23sten ondernam de vijand met al ziin pacht, waarbij versterking®11' "if Katia had opgeroepen, een aanval op onze troepen in het gebied van Katia. Hli werd echter bij onze tegenaanvallen zwaie erliezen. In den naoht van 23 op 24 Juli trok- ken wij onze troop811 °P Luie ten oosten van Katia terug. WEENEN, 11 Aug- (Part.) Uit Boekarest wordt gemeld: Het blad „Adevërul" publi ceerde eene interessante Ifjsh van namen van leden dor liberale regeeringapartij, die met de Centrale mogendheden willen samengaan. Op de lijst- staan behalve de Kamerpresident Pherihyde en de senaatspresident Missir een groot aan!al afgevaardigden en senatoren evenals officieren en profossoren. De „Adeve- rul" moet toegeven, dat de zaak der Centrale Mogendheden in Roemenië steeds meer aan hangers krjjgt, waarvoor het blad den minister president Bratianu verantwoordelijk stelt. De Duitschgezinde conservatieve staatslieden Peter Garp, Peter Majoibsca en Theodor Ro- setti houden dagelijks besprekingen. Er is sprake van een aaneensluiting van alle Duit sche elementen tot eene vereenigde actie tegen de vrienden der Russen. AMERIKA. Een wolkbreuk in Wies t-Virginia. Uit Charleston (West-Virginia) wordt ge s-eind: Alhier heeft een wolkbreuk gewoed. Het aantal d'ooden wordt op meer dan 100 geschat, de materieele schade op. een mil lioen dollar. EIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd' tot notaris binnen het arron dissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Boxmeer, jhr. J. L. E. M. van Sass© van Vsselt, thans notaris te Schijndel; is J. Zijp Kzn. benoemd' tot burgemeester der gemeente Venhuizen. is aan J. C. Abraham, te Rotterdam, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1918, eervol ontslag verleend ais administratief ambtenaar bij de arbeidsinspectie der, le klasse. HET OPBRENGEN VAN YISSQHERS- SOHEPEN. Reuter seint uit Londen: Naar wij uit gezaghebbende bron ver nemen, schijnt in Nederland eenig misver stand' te bestaan over het lot van do be manning van die Nederlan-dsche visschers- sehepen, welke voor het Britsehe pry zen hof zijn gebracht. Do Britsehe regeering is niet voornemens ©enigen hinderpaal in den weg te leggen van hun 'terugkeer naar Nederland en instruc ties zijn gegeven om hun te veroorloven aan land' te gaan, wanneer zij willen, om naar huis terug te keeren. DE H. B S.-KWESTIE TE OUD- BEIJERLAND. Men schrijft uit Oud-Beijerland: Woensdag 9 Augustus had alhier opnieuw de verkiezing (candidaatstelling) plaats van leden van den gemeenteraad in plaats van de op 19 Juli jl. door den burgemeester verkozen verklaarde 10 voorstanders van de H, B. S., die verklaard hebben de be noeming op die wijze niet te willen aanne men en die toen na overleg met den burge meester een gelijkluidende verklaring daar toe hebben ingezonden aan Burgemeester en Wethouders. Thans werden door de voor- en tegenstanders weer dezelfde personen candidaat gesteld als op 19 Juli jl. Door de tegenstanders was op de candidatenlijsten weder dezelfde bijvoeging gesteld: vacature 1917, vacature 1919, vacature 1921. De burge meester heeft nu aan die candidatenlijsten toch het wettig gevolg gegeven en een stemming uitgeschreven tegen 16 Augustus a.s., hoewel hij eertijds die lijsten ongeldig heeft verklaard. De burgemeester deelde mee, hoewel hij nog in de meening verkeert,- dat de boven genoemde toevoeging is in strijd niet do wet, hij de lijsten heeft aangenomen, omdat hem uit een brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken was gebleken, dat deze gaarne zag, dab een stemming zou door gaan omdat daaruit zou kunnen blijiken of d ingezetenen van Oud-Beijerland in meer derheid een H. B S. wenscken en of zij daarvoor eenige financieele offers over hebben. Daarbij komt nog, dat de burge meester er van overtuigd is, dat de op 19 Juli gekozen verklaarden toch met bereid zouden zijn om eene benoeming bij enkele candidaatstelling aan te nemen, aangezien ook zij een uitspraak van de kiezers wen scken. Over de wijze,-waarop de candidaten lijsten zijn aangevuld, moet worden opge merkt, dat vacature 1917, vacature 1919 en vacature 1921 in ieder geval foutief is, aan gezien we) de aftredingen in 1917, 1919 en geschieden, doch de vacatures alle in 1916 ontstaan zijn, door het bedanken van 10 raadsleden. DE GRAANOOGST 1916. De minister van Landbouw enz. heeft in eene circulaire aan de Burgemeesters mede gedeeld, dat hij heeft gemeend bij de rege ling van den graanoogst 1916 het verbod van uitvoeri uit een gemeente van inland- sche rogge en roggemoei niet 6lecbts te moeten handhaven, maar te moeten uitbrei den tot inlandsche tarwe, gerst en haver. Door liem zijn de burgemeesters uitgenoo- digd daarop toe te zien. Reeds spoedig na het verscheiden van ds. Talma werd in do kringen van „Patrimo nium" en van het Christelijk Nationaal Vakverbond liet denkbeeld besproken om de nagedachtenis van den ontslapene te eereu door het plaatsen van een gedenksteen op het graf te Beunebroek. Na overleg met de familie, had Zaterdag 5 Augustus j). een samenkomst plaats van TELEFOON 1770. 3056 de dagelijksche besturen van het Verbond „Patrimonium" en van het Chr. Nat Vak verbond, waarin besloten werd aan de af deelingen van beide Bonden het verzoek to richten om onder hunne leden voor gemeld doel bijdragen te verzamelen, welke evenwel niet meer dan 25 cents per lid zullen mogen bedragen. Deze laatste bepaling is gemaakt om de deelneming onder de leden zoo algemeen mogelijk te doen zijn. WATERGEBREK. De langdurige droogte maakt het vraag stuk der drinkwatervoorziening voor West- Friesland weder zeer actueel. Te Enkhuizen en in de Streek, waar men 't van in bakken opgevangen en bewaard regenwater hebben moet, zitten velen al wekenlang zonder en nu* beginnen de bakken der openbare gebouwen 't ook op te geven. Een moedig meisje. Bij do Waterparty U Den Haag ia dezer dagen een kinderwagen1 met kind en al van de hoogte in de vijver ge reden. Een 16-jarig meisje, die het zag, be dacht zich geen oogenblik, trok haar mantel uit en ging te water. Ze zwom naar de kleine toe en bracht die op het droge, waar een pleeg zuster de levensgeesten weer opwekte. Een onderzeeër op de kust. Gisteroch tend was er een Nederlandsche onderzee boot in do zee voor Seheveningen. Aanvan kelijk aan de oppervlakte, verweg, kwam la ter de periscoop op manshoogte boven den zeespiegel zichtbaar; was de boot dus onder water de jcust genaderd. Dicht bij de Pier-rotonde dook ze op; ds nationale kleuren op den commandotoreD glansden helder in de zon. Uit den commandotoren kwamen achter eenvolgens zeven leden der bemanning; die mBt hun mutsen het publiek op de Pier een morgengroet toewuifden. Een hunner begon in de richting van den vuurtoren te seinen. En talrijke postduiven, die den tocht onder W8 ter blijkbaar goed hadden volbracht, vlo gen uit de zorgzame handen der bemanning de lucht in. De zeilscheepjes welke het badplaatepu- bliek voor een pleiziertochtje over de gol ven dragen, draaiden lustig en vlot op het straffe windje om de duikboot heen. De kuethatterij onderhield gedurende 'de aanwezigheid van de duikboot voor de kust een gefingeerd vuur op het kleine doch hel dere doel dat de onderzeeër bood'; klaarblij kelijk waren wij dus getuige van een oefe ning. Later dook de boot weder onder water, en stevende weg naar het Noorden. Hoffelijk! Wij lezen in de N. Ct.: In een van het legio tramrijtuigen waar mee Woensdagavond de stroomende men- schenmassa van Seheveningen huiswaarfe werd vervoerd, werd plotseling de door den prachtige zomeravond over den mensch ge komen stemming van vrede en rust ver stoord door een vinnigen woordentwist over het al dan niet sluiten van een gordijn. Een heer en een dame waren de woordvoerders De dame wilde het gordijn open, de heer vooral terwill'e van andere dames en kinde ren, die op den toobt zaten dicht. Het stenografisch verslag van den twist zullen wij niet geven, wel een enkel citaat. Op een gegeven oogenblik begon de heer de dame te tutoieeren, waarop de dame tot den beer: Jij bent jij, plebejer, ik ben u! Een noodlottige sprong. In de Keizers gracht te Amsterdam waren eenige jongens aan het roeien. Een 16-jarige knaap, die op |?(enj aaïdiappelschuit stood, wiMe in fretf roeibootje Springen, doch viel in het water. Daar desebuiten op eenigeu afstand van den wal lagen, kon men niet dadelijk met liet reddingswerk beginnen. De makkers van den drenkeling waren door het ongeval zoo overstuur, dat ze eerst wegroeiden. Na tien minuten werd do jongen opgedregd. Het ge lukte toen niet jïeer de levensgeesten op te wekken. Een ernstige botsing. Woensdagavond reed mr. S. op een weg bh Maastricht met zijn motor tegen een rijtuig op. De botsing was zoo hevig, dat het rijtuig in een 6loot geraakte en de inzittenden in het water terecht kwamen. De heer S. Is ernstig ge- woud. Ee„ nieuwe gemeente gevrangd. Van dé heeren d». W. Korevaar, G. J. de Goede ea O. Groot »nr., alle drie woonachtig in den Purnier- polder, 'ontvangen wjj een brochure waarin zjJ betoogen dat het voor do bewoner* gewen»chlj is, dat deze polder, die than» onder de gemeen* ten Edam, Monnikendam, Ilpendam ou PurmeU rend verdeeld is, tot éón afzonderlijke gemeenJ to gemaakt wordt* Zij zetten uiteen, hoe de be4 langen van het onderwijs, de brandweer, dd straatverlichting, de politie, de telefoon, de' oórlogs-levensmiddelenvoorzlening, de poate-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1