Bleekers uitverkoop UIT DE ZAANSTREEK BREESTRAAT 156 BEVERWIJC STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN STATEN-GENERAAL. USÏ (*E fPftOWiüQfiE UIT BEVERWIJK MARKTMEUWS Wilt U so§5©de en goed koop koopen bezoekt dan VAN ONZE RECHTBANK gewisselde stukken. rijen enz. verwaarloosd worden ya den poldér, die van elk der vier gemeenten, waartoe zjj be koort, een afgelegen-On veronachtzaamde wijk vormt, terwijl tijdens den watersnood de bewo ners zolf aan hun eigen belangen, de bescher ming hunner polderdijken, onttrokken werden om aan werken ten behoeve van de stadsge meenten te gaan meehelpen. De polder telt intussehen slechts 830 inwo ners, wat Zeker heel weinig is voor een afzon- t derlijke gemeente. Een smokkelaar gedood. Woensdag is onder Strijbeek (N.-Br.) een smokkelaar aangeschoten, die nog dienzelfden avond aan de bekomen verwondingen is overleden. Inbraken. Niet alleen te Haarlem, maar ook te Amsterdam trachten thans in- bieners hun slag te elaan. Bij de politie al- (har is aangiite gedaan van diefstal van een antieke hangklok en tweo vazen uit een woning aau de Heerengracht. Voorts heeft een bewoners van de Nassaukade aangifte gedaan, dat tijdens zijn afwezigheid in zijne woning is ingebroken en alles overhoop is gehaaid. Hij kon nog niet opgeven wat er vermist wordt. Eu dat alles door het spelen met luci- fers! In een winkel in de Borgerstraat te Amsterdam_speelden gistermorgen een paar kleine kinderen met lucifers, waardoor een pakje vuurwerk ontplofte. De voorbijgan gers snelden toe, doch de deur van den win dei was gesloten. In zijn verbouwereerdheid sloeg een hunner met de vuist het glas van de deur iu, waardoor hij zich ernstig ver wondde. De brandweer kwam ook nog ter plaatse, doch behoefde niet in actie te kd- msn. Een van de kinderen had een paar lichte brandwonden. SCHOTEN. De zetel van wethouder Verton. Naar tie S. E. verneemt is hij het bestuur der afdee- ling Schoten van de S.D.A.P. een voorstel ingekomen, beoogende op de eerstvolgende ledenvergadering de vraag aan de orde te stellen of het bij de tegenwoordige verhou ding der politieke partijen in den Baad lan ger wenschelijk is, een zetel in het college van B. en W. door een sociaal-demoeraat te doen bezetten. HEEMSTEDE. De installatie van den nieuwen burgemeester. Bij gelegenheid van de installatie als burge meester van den Hoogwelgeboren heer Jhr. J. P. W. van Doorn, zal op Woensdag 16 Augus tus a.s. een rijtoer door de gemeente gemaakt worden. De te volgen weg is: Vertrek om twee uur van Hotel den Hout (voorheen hotel Roo- sen) aan de Fonteinlaan, langs Wilhelminalaan, Zuidelijke straat van Westerhoutpark, Wester houtstraat, Boekenrodestraat naar Oranjeplein; vandaar langs Zomerluststraat en gedeelte Heerenweg naar den Haarlemmerhout, alwaar gereden wordt langs gedeelte Wilhelminalaan, Emmalaan en gedeelte Spanjaardslaan tot het laarlemmerhoutparkhier wordt gereden langs innaeuslaan, Vijverlaan en Oosterhoutlaan, om langs gedeelte Hildebrandlaan en Oranjelaan te komen op de Fonteinlaan. Vandaar wordt ge reden langs Bronsteêweg, Binnenweg, Kerk- iaan, gedeelte Heerenweg en- Van Merlenlaan naar Groenendaal, waar gevolgd worden de Vrijhcidsdreef. Molenlaan en Sparrenlaan, tot den Heerenweg. Hierna wordt gereden langs Heerenweg tot Prinsenlaan en vervolgens langs die laan, Glipperweg, Voorweg, Wilhelmina- plein en Camplaan naar Raadhuis, waar om kwart voor vier de openbare raadsvergadering wordt gehouden, waarin de installatie plaats beeft. Wij vernemen, dat de wethouders en de secretaris bij Hotel den Hout den burge meester en zijn familie zullen opwachten; in het eerste rijtuig zal de burgemeester plaats nemen met de wethouders en den s-ecretaris. In een of twee rijtuigen zal de familie van Jhr. van Doorn volgen. Agen ten van politie zullen voorafgaan en ook den stoet sluiten. Bij aankomst ten Raadhuize zullen de muziekkorpsen „St. Miehaël" van den R. K. Volksbond en „Eensgezindheid" d u nieuwen burgervader met mnziek ont vangen, waarna de plechtigheid in de raadszaal zal plaats hebben. De bewoners langs den te' volgen weg wor den verzocht Be vlag uit te steken, ter eere van de feestelijke inhaling van het nieuwe gemeentehoofd! ZAANDAM. EEN DREIGEND CONFLICT AAN DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN AAN DE HEHBRUG. Onder het losse personeel aan de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug werkzaam, is het sedert eenigen tijd aan het gisten.Versehülende grieven bijeengevoegd dreigen een arbeidscon flict te doen ontstaan-,Van de grieven worden genoemd een te lange arbeidsduur, eeü te laag loon, terwijl de losse arbeiders, die niet zijn aangewezen om in den nacht te werken, eischen om beurten in de nachtploeg te worden opgeno men, omdat zij, die in de nachtploeg werkzaam zijn, het voordeel genieten van meer uurloon bij korteren arbeidsduur. Reeds zijn een paar ploegstakiagen voorgeko men, die spoedig werden geëindigd, doordat de directie, naar men ons mededeelde, aan de eischen voldeed. Een bezoek dat de Minister van Oorlog Woensdag bracht, stond in verband met het te verwachten conflict. Zijn Excellentie heeft ruim 4 uur met de directie over een en ander geconfereerd. Het resultaat is nog onbekend, alleen dit kon men hespeuren, dat reeds gis teren een 4ü-tal militairen aan de Hembrug arriveerden die belast zijn met het handhaveD der orde, terwijl men heden de komst van nog meer militairen verwacht. Uit een en an der cok het afkondigen van den staat van beleg in de fabrieken maakt men op, dat de directie voornemens is, een eventueeie staking met geweld te onderdrukken. De arbeiders, aangesloten bij de Rijkswerk- liedenvereeniging dit zijn vaste arbeiders zullen zich, zoo men meende, voorloopig niet in het conflict mengen, omdat dezo vereeniging sedert jaren een actie tot lotsverbetering voert, welke actie zij niet door dit conflict wil vertroebelen. 4234 Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Engelscli M. akte A, de heer N. H. M. Zwager, van hier. PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Fransch f.o. de heer H. J. Raadersma van hier. Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men Engelsch M.O. acte a mej. C. J. Roos, Fransch L.O. mej. F. W. Vorstman en acte examen in handteekenen L.O. de heeren A. Ver hagen, M. Vermeer P. P. van 't Hof en F. Len- tinga, allen alhier. De reserve-sergeant-majoor-administrateur G. Zweerp van het 10e Reg. Inf. alhier is over geplaatst bij het 26e Bataljon Landweer Infan terie. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat, van 13 Aug. tot en met 3 Sept. en van 25 tot en met 30 Sept. de adj.-inspecteur van den arbeid J. de Booy Jr., het hoofd van het 6de distr. der arbeids-inspectie te Haarlem zal ver vangen. - WEDER INGEBROKEN. De inbrekers blijven hun gang gaan. Vooral kiezen zij als hun terrein uit hui zen waar zij van den achterkant uit ge makkelijk toegang kuftnen krijgen! Thans weder is door een dienstbode van de familie D., wonende Sta tenbol werk 2, aangifte gedaan, dat zij gistermiddag ont dekte dat inbraak was gepleegd. Alles lag door elkaar en vele kasten-wa ren doorzocht. Vermoedelijk ie men met een valsehen sleutel door een deur aan den achterkant weten binnen te komen. De familie D. vertoefde tijdelijk te Schoorl en de dienstbode was sinds Maandagavond niet in 't perceel geweest. Dit is nu reeds de vierde inbraak, die binnen eenige dagen onder dezelfde omstandigheden is gepleegd. Waar moet dat heen? Men zou op die manier bijna niet de stad uit durven gaan!.... HENRI TER HALL'S REVUE. De Revue in de „Vereeniging" loopt eiken avond als gesaneerd. Het is er telkens stampvol en de kleurige, mooie tafreeltjes, de prachtige groepen en de waarljjk buitengewone „aan kleeding" van al dat mooi's dat op zoo'n avond U voorbijgaat, worden met enthousiasme toege- 'juicht. De heer Ter Hall viert waarlijk „de" kermistriomf in deze week van.... géén ker mis! DE TIEN-DAAGSCHE MARSCH VAN HET INSTRUCTIE-BATALJON. De korporaals van de 2e en 3e compagnie van het instructie-bataljon te Kampen maken zooals onze lezers reeds weten een 10-daag- sche marschoefening, die morgen eindigt. Heden.is 't bataljon te Bennebroek gearriveerd. Hier zal men bivakkeeren en oefening houden tegen het Depót van het 10e Regiment infanterie uit Haarlem. Zaterdagmorgen 8 uur zal 't batal jon door de muziek van 't 10e in den Hout worden afgehaald. Naar aanleiding van deze marschoefening schrijft men ons van bevriende zijde: Wijl wij in de laatste dagen meermalen over dat batal jon schreven, zal 't wellicht niet ondienstig zijn iets naders hierover mede te deelen. Onbekend maakt onbemind, zou men kunnen zeggen, indien dit niet te vreemd klonk van eene instelling die reeds vijf-en-zestig jaar bestaat en waarbij sedert de oprichting ruim 20,000 jongelieden hunne intrede in de militaire wereld hebben gedaan Van die jongelieden behaalden meer dan 2700 den rang van officier en velen hunner klommen op tot de hoogste rangen bij het leger hier te lande of bij dat in Nederlandsch-Indië. Voorts- werden er ruim 17000 als onderoffi cier of korporaal overgeplaatst bij de korpsen van beide legers. En toch, indien men nagaat, dat er nog ge- heele provinciën in ons land zijn waaruit zelden een jongmensch bij het Instructie-Bataljon in dienst trad, dan moet men wel aannemen, dat er nog velen zijn, die niet weten, dat deze instel ling bestaat, ten minste niet weten hoe zij be staat. in die streken wonen toch óók flinke jonge mannen, -die zich aangetrokken gevoelen om Koningin en Vaderland te dienen, en zonder dat daaraan voor hen eenige kosten verbonden zijn, het Willen brengen tot een rang bij het leger hier te lande. En nochtans handelen zij alsof het Instructie-Bataljon niet bestaat Zij kennen het misschien bij naam, maar weten blijkbaar niet wat hel is. De opleiding is kosteloos; de jongelieden wor den degelijk gevoed, gekleed en gehuisvest en ontvangen bovendien nog zakgeld. Een jongen, die wil, kan er den grondslag leggen voor een eervol militair- of burgerbestaan. Velen toch die thans een goede positie beklef den in de burgermaatschappij, denken met ge noegen terug aan den tijd bij het Instructie- Bataljon doorgebracht, waar hun orde, tucht en omgang met ondergeschikten werden geleerd, waar liefde voor Koningin en Vaderland werd ingeboezemd, waar in één woord de grondslag werd ge.egd voor eigenschappen, die hen later een voorsprong gaven botfen anderen, tot verkrij ging van hunne tegenwoordige positie Dankbaarheid van oud-leerlingen, burgers zoowel als militairen, deed den gedenksteen ver rijzenmet het borstbeeld van den stichter der instelling, Koning Willem 111, geplaatst boven den ingang der kazerne. Was het doel vap het Instructie-Bataljon tot Juni 1913 de vorming van korporaals, thans isN dit de vorming van sergeanten bij het wapen der infanterie hier te lande. Door deze allerbelang rijkste wijziging komt het schrikbeeld van de meeste ouders, dat hunne zonen op zoo'n jeug digen leeftijd bij de regimenten worden overge plaatst, waar zij veel op eigen wieken moesten drijven, te vervallen. Ook op hunne geestelijke belangen wordt zeer nauwkeurig gelet, wanneer de ouders hun ver langen daartoe ie kennen geven Eenmaal per week wordt er godsdienstonderwijs gegevenvoor de katholieken is de ZeerEerw, Heer pastoor J. M. Gerrits daartoe aangewezen. Voorts kunnen wij nog melden, dat volontairs, die bij uitmuntenden dienstijver en goed gedrag, zich onderscheiden door wetenschappelijke ont wikkeling en gunstigen aanleg, de gelegenheid wordt geboden, zich voor te bereiden tot toela ting op den cursus, ten einde zoo langs den mede te Kampen gevestigden hoofdcursus den officiersrang te hereiken. Wie nadere inlichtingen begeert te ontvangen, vrage die aan per gefrankeerden brief aan den heer Commandant van 't Instructie-Bataljon te Kampen. Vanmiddag om 5 uur zou H. M. de Koningin de troepen bij Bennnebroek inspecteeren. Morgen marcheeren de deelnemers door onze stad naar het station, om per spoor naar Am sterdam te vertrekken en daarna per boot naar Kampen terug te keeren. EXAMEN HOOFDAKTE. Alhier zijn 9 en 10 Augustus geëxami neerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd 5, t.w. de dames; C. W. A. Dievenbach te Haarlem; G. P. W. Dirken te Haarlem; H. F. Gerhards te Heemstede; C. A. A. de Jong te Leiden en J. M. Loeffen te Den Haag. EEN LEGAAT. De heer J. Krol heeft aan de stichting Fonds voor Beeldende Kunstenaars en hun weduwen en weezen te 's Gravenhage gele gateerd een som van 2000 vrij van rechten en kosten. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Men meldt ons: "Wegens het aftreden van den heer K. H. Kerkhoff, als directeur van bovengenoemd koor; werd gisteravond, na afloop der gewone repetitie in 't gebouw „Zang en Vriendschap" met algemeene stemmen besloten tot directeur te benoe- den den heer Willem Hespe uit Amsterdam, in de zangerswereld zeer gunstig bekend als een talentvol directeur, en geducht tegen stander op verschillende zangwedstrijden. MRZIEK-VEREENIGING „DE POSTHARMONIE. Op Zondag 13 Aug. zal de Muziek-Vereeni ging de Postharmonie, Directeur de heer Reij- nier van 't Hof, bij Hare beschermvrouwe Me vrouw Visser van Hazerswoude op Huize Kar- mel te Bloemendaal een matinée geven met me dewerking van het mannenkwartet Euphonia. NIEUWE AMBULANCEWAGENS. De Kon. fabriek I J. Beijnes heeft een aantal 3e-klasse-rijtuigen S.S. omgebouwd tot wagens voor het vervoer elk van 10 gewonden. Deze wagens dragen een doorloopend num mer, hebben op elke zijde een groot rood kruis op een (vit veil, alsmede een #NederIandsche vlag, waarboven het woord Nederland benevens een aanwijzing van het aantal gewonden, waar voor ze bestemd zijn. Op elk dak is eveneens het Roode Kruis ge schilderd. De wagens zijn bestemd voor den Roode Kruis-dienst en zijn zeer eenvoudig inge richt, met uitneembare brancards. DE MILITIE 1916. De miliciens behoorende tot de 2e ploeg der militielichting 1916, ingedeeld bij Depot X, zijn heden bij het 10e reg. inf. alhier aangekomen. GEMEENTEZAKEN. Het levensmiddelenhureau wordt duur! De Raad verleende bij besluit van 1 Maart aan B. en W. voor kosten van administra tie over 't eerste halfjaar 191§ voor 't ge meentelijk levensmiddelenhureau een cre- dietf van. 8000. Gemeld bedrag is reeds overschreden en 't bestuur van 't Bureau heeft medegedeeld dat nog meer gelden noodig zijn °ver het tijdvak vóór het in werking treden van den nieuwen toestand, welke het gevolg zjjn van de reorganisatie van het bureau. B. en W. stellen daarom den Raad voor alsnog een crediet van 4000 toe te staan. Een gratificatie. B. en W. stellen den raad voor den com mies, tevens gedelegeerde ten kantore van den gemeente-ontvanger J. P. de Klerk als blijk van waardeering van de door hem ver richte buitengewone werkzaamheden tijdens de ziekte van den gemeente-ontvanger toe te kennen eene gratificatie van 300. Onderwijs. Op de voordracht voor een ondenVijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 8 zijn geplaatst de heeren: A. J. Hek- kelman te Velsen, C. H. Folk erts te Lisse en J. J. Waagmeester te Beverwijk. VERDRONKEN, Hedenochtend omstreeks 10 nur had op den Kinderhuissingel een treurig ongeluk plaats. Doordat een boouistok brak, geraakte d,e 15-jarige zoon van den alhier wonenden zands'chipper Ileur, die daar met een schuit met zand ter lossing was gekomen, te water. Naar wij vernemen geraakte de knaap onder een-anderen schuit. Dadelijk werden pogin gen aangewend, om hem er uit te halen, waarbij de politie medewerking verleende. Men niocht er echter niet meer in slagen de levensgeesten op te wekken. Twee doc toren die spoedig ter plaatse waren konden niet anders dan den dood constateeren. Het lijk is per-brancard naar het Gasthuis over gebracht. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van W. D. Spiers, om verlof tot het verkoopen van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voor huis en de daarachter gelegen kamer van het perceel aan de Jansstraat no 2. EEN RIJWIEL GESTOLEN. Gisterenochtend is in de Schouwtjeslaan een rijwiel gestolen, dat de groentenhande- laar M. Toeset even voor de deur zijner wciiiug lsad neergezet. N. V. „DE MAALSTROOM." De „St Ct." behelst de Statuten der N.V. conserven fabriek en mandenmakerij „De Maal stroom" alhier. Het doel der vennootschap is het fabriceeren van geconserveerde eetwaren onder alle moge lijke vormen, alsook de handel in conserven en direct of indirect, alle aanverwante artikelen, alsmede het fabriceeren en verhandelen van manden van teen of andere materialen, ge bruikt voor het verpakken en verzenden van conserven en andere koopwaren en alle andere artikelen, voorkomende in de mandenindustrie of daarmee in verband staande, in den ruim- sten zin genomen. Het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bedraagt tien duizend gulden, verdeeld in honderd aandeelen, elk groot honderd gul den, in welk kapitaal bij het verlijden dezer akte ia deelgenomen voor dertig aandeelen, welke geheel zijn volgestort. (Zitting van gisteren) DiefstaL Een reizend decoratieschilder1 stond des middags terecht, beklaagd van op een boot van de Alkmaar-Pack et, waarmede hij naar Spaarndam was gegaan, een blikken trom mel te hebben ontvreemd, die echter geen geld bevatte, maar alleen plaatskaarten! Beid., die eenigermate onder den invloed van sterken drank had verkeerd, was van voornemen te Spaarndam werk te gaan zoe ken. Doch de invloed van den drank deed zich dusdanig gelden, dat het- niet ging. Dan maar eerst mijn roes uitslapen, had bekl. gedacht en in 't gras had hij zich neer gevleid en daar was hij in een diepen hem ontnuchterenden slaap gevallen. Inmiddels was de trommel geopend door een militair gevonden en was mek de vondst een veldwachter in kennis gesteld. Die wek te bekl. uit de armen van Morpheus. In des beklaagdes nabijheid vond hij het letterslot van den trommel. Dat zegt niets, beweerde h.ekl.,- die ont kende en zeide van de heele zaak niets af te weten. Volgens hem had denkelijk een ander met een van zijn kwasten den trom mel opengebroken. Echter en dat was een aanwijzing voor de schuld van bekl. aan den trommel ha^ men grijze verf bemerkt en de gevonden gebroken kwast had in de giijze verf gestaan. Bovendien wat de zaak nog meer ver dacht maakte bekl. had toen hij met den veldwachter meeging, den kwast in de blauwe verf gedaan. Ook daar had bekl. een praatje voor. „Ik stopte den kwast in de verf, opdat ze niet zon opdrogen", zeide hij. Het O. M. sloeg aan al die praatjes geen geloof en vorderde 4 maanden gevangenis straf. Gebedeld. Een landarbeider had in de gemeente II- pendam gebedeld. Als een booge exceptie deed bekl. 't voorkomen. „Acht jaar lang heb ik bij een boer des zomers gewerkt, maar nu door den regen ging het niet. Ik had geen geld en in arrenmoede ben ik er gens om een cent gaan vragen. Ik beging een font en heb daar spijt genoeg van" zeide beklaagde. Evenwel.er bleek dat bekl. reeds vier maal met de Rijkswerkinrichting had ken nis gemaakt en vplgens den veldwachter had deze hem dronken zittende aan den weg gevonden. Dat hij dronken was ge weest ontkende bekl. Hij was „zoo wee ge worden," omdat hij in lang geen eten had gehad en was draaierig. Doch de veldwach ter hield aan zijn beweringen vast. Het O. M. vorderde 2 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 3 jaar naar een rijkswerkinrichting. Op verzoek van den bekl. deed de rechtbank nog denzelfden middag uitspraak. Bekl. werd veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending Een brutaal type. Toen kwam een brutaal type het beklaag denbankje binnen. Iemand, die doordat hij zoo onbeschaamd stond te liegen, zijn eigen zaak bedierf. De onwaarheid lag er dik op. Het was een melk handelaar uit Wormer- veer, L. G., die wegens melkvervalsching met water tot 14 dagen gevétraf was ver oordeeld en van dit vonnis in verzet was gekomen, Bekl. ontkende nu, doch had voor den rechtercommissaris een volledige bekente nis afgelegd. Toen de vice-president hem daarop attent maakte, zeide bekl. om zich er uit te redden, dat de rechtercommissaris hem dan zeker verkeerd had verstaan De vice-president, anders een en al ge moedelijkheid, werd boos door al die draaie rij en voegde den bekl. toe: „Je ondertee- kende zelf de je voorgelezen verklaring. Door hetgeen je nu zegt, maak je den rech- ter-commissaris voor een leugenaar uit. Dat is schandelijk. Met al dat liegen maak je de zaak er niet beter op." Het OU. vorderde een verzwaring van de straf tot 4 weken gevangenisstraf. „Dat heb nu van, dat je hier zoo onbeschaamd hebt staan liegen," sprak de vice-president tot den bekl. Tweeduizend K.G. suiker gekaapt. Een groot deel van den middag ging heen niet de berechting va,n een zaak van dief stal te Koog a/d Zaan gepleegd. Twee man nen, W. M. N. en H. de C. geheeten, waren beschuldigd ten nadeele van de N. V. „De Bijenkorf" 40 balen van 50 KG. suiker ieder, te hebben gestolen. Beiden ontkenden. Het O.M. meende ech ter uit het getuigenverhoor genoegzaam aanwijzingen voor de schuld van de beklaag den te kunnen putten. Het vorderde tegen ieder der bekl. 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming bij het uitspre ken van het vonnis. De verdediger van den len bekl., mr. Van Gigch Jr-, pleitte vrijspraak van zijn cliënt en niet-inwilliging van den eisch tot ge vangenneming. Te 5 'A nur werd ten 6lotte nog een zaak van verboden uitvoer behandeld. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Men meldt ons uit Den Haag: Voor den krijgsraad te 's Gravenhage stond heden te recht de 23-jarige landstorinplichtige sol daat J. 'de O., géb. hier tor iteÖe, aft'ometij} uit Amsterdam, vroeger meermalen veroor deeld, thans beklaagd van diefstal van een militaire jas. De waarnemende auditeur Mr. van Ros-; sem eischte 8 maanden militaire gevange nisstraf benevens twee maanden militaire detentie met aftrek van de voorloopigo hechtenis. DIEFSTAL VAN ZINKEN PIJPEN. Van een schuur van 'den landbouwer V. aan'- den Doorweg te Schoten zijn zinken pijpen ge- stolen. DE TEMPERATUUR van het water in het zwembad aan de Hout-- vaart bedroeg hedenmorgen 64 en heden middag 65 graden. BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd: 10 Aug. P. F. de Bordes en O. W. H. van Alderwerelt v. Rosenhnrgh'. A. v. d. Burg en J. M. W. Peetere. Geboren: 9 Aug. z. van W. M. de Boo— van der Aa. 10 Aug. d. van J. G. Kolen brander—de Hundt. z. van W. Fortgens —van der Werff. z. van K. van Huis— v. d. Berg. 11 Aug. z. van W. M. E. Ste vens—Hurkmans. z. van P. Mulder— Geurts. z. van F. G. de Nijs—Korthoven. Overleden: 11 Aug. J. A. M., 16 mnd., z. van J. H. SHavenuiter, Donkere Begijnhof. - i iii BINNENLAND. DRIE JONGENS VERDRONKEN. Men seint ons uit Dordrecht: Gisteren avond zijn bij bet zwemmen op noodlottige wijze verdronken de 17-jarige C. Sanders, de 16-jarige C. Kombout en de 15.-jarige L. de Graaf. Toevallig heeft een voorbijganger, die naar de jongens stond te kijken, gezien, dat zij van een zandplaat, waarop zij zich bevonden, in een draaikolk terecht kwa men. De voorbijganger stelde alles in het werk om de drie jongens te redden. Heb gelukte hem tenslotte een van de jongens te grijpen, doch hij was genoodzaakt hem na eenige oogeüblikken- weder los te laten, aangezien hij zelf de kans liep medegetrok ken te worden. Immers de heide andere jongens hielden zich angstig aan den der den vast. Hij moest zoo toezien, dat de drie knapen op jammerlijke wijze in de diepte verdwenen. De verslagenheid bij de fami lies van de jongens is, zooals men begrijpt, zeer groot. BUITENLAND. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. BERLIJN, 11 Aug. Naar men verneemt, wordt in welingelichte kringen te Parijs, welke in nauwe betrekking staan tot den senator en oud-minister van Buitenland- sche Zaken Pichon, het vermoeden uitge sproken, dat binnen zeer korten tijd de ge zanten van Frankrijk en Engeland te Athene zullen worden teruggeroepen. De Fransche gezant Guillemin is reeds met verlof vertrokken; men gelooft evenwel, dat dit slechts een voorwendsel is en dat hij niet weder terugkeeren zal. ENGELAND ALS LEIDER TEGEN DUITSCHLAND ERKEND. ST. PETERSBURG, 11 Aug. Het Pet. Tel. Ag. deelt mede. dat in den loop van een onder houd op 9 Aug. met den burgemeester van, Moskou, door de „Roesskoje Slowo" gepubli ceerd, de minister-president Sturmer het vol gende zeide: „Onze verdragen en overeenkom sten met onze gallieerden blijven onverander lijk, maar Rusland zal nog meer doen: het acht het zijn plicht alle maatregelen ten uit voer te leggen, welke Engeland tegen Duitsch- land ontwerpt." AMSTERDAM, 11 Aug. De aardappel- Prijzen waren heden: Andijker muizen, groot' f 3.60; idem klein, 2.50—2.80; idem blau wen 3.604.20; idem bonten 44.30; Frie- selie boi-gers 3.853.50; Hilleg. öigenh, 4.204.50; Langedijker muizen 2.60—320; IJpoider muizen 2.502.80; idem borgers 2.603.10; Zeeuwsohe bonten 3.60; idem eigenheimers 3.303.50; idem blauwen 3.604; idem blauwe eigenh. 3.403.80. Aanvoer 6 ladingen. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Op eenige vragen van den heer Duymper van Twist aangaande toekenning van vergoeding wegens kostwinnerschap aan zeelieden ter ha- ringvisscherij heeft de Minister van Oorlog ge antwoord: 1. Het is niet juist, dat den zeelieden ter ha- ringvisscherij in het algemeen geen vergoeding wegens kostwinnerschap wordt toegekend. 2. De verzoeken om vergoeding voor de ge zinnen van dienstplichtige haringvisschers wor den évenals de aanvragen voor andere gezin nen beoordeeld naar de beginselen, dat ver goeding moet worden verleend zoodra de be hoefte daaraan voor het gezin bestaat en vergoe-, ding moet worden onthouden over den tijd, ge durende welken het gezin in zijn levensonder-, houd kan voorzien met middelen, waarover het uit anderen hoofde kan beschikken. 3. Bij het bepalen van vergoeding wordt, voor zoover zulks uit de bij het departement ont-1 vangen bescheiden kan worden nagegaan, vol doende rekening gehouden met de bijzondere om^ Standigheden, waaronder de gezinnen der ha ringvisschers leven, o. a. voor wat betreft schuil den, welke noodzakelijk moesten worden gö>; maakt. 4. In 19 gevallen werd met afwijking van het advies van de commissie van voorlichting; voor Zuid-Holland, vergoeding voor gezinnen! van dienstplichtige haringvisschers voorshands^ geweigerd.' De weigering geschiedde, omdat het gezin zich voorloopig het noodige voor levens-; onderhoud kon verschaffen uit de verdiensten; welke de dienstplichtige zich had verworven. 5. Reeds thans worden bij het beoordeelen van de vergoedingsaanvragen de gezinnen van haringvisschers op gelijken voet behandeld als de gezinnen van arbeiders in andere bedrijven, Ten aanzien van alle gezinnen wordt voor zoo;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2