NIEUWE mUL. COURENT Nabij en veraf. Het huis Besheek. KEEE1ER1CHTEN DE OORLOG Zaterdag 12 Aug. Tweede blad LUI. EEN PREEKEN-BOEK. Op mijn schrijftafel ligt een dik, lijvig, maar toch handig boek: „Homilieën en preeken, door Or. Paul Wilhelm von Keppler, bisschap van Rottenburg". Uitgave van de N. V. de R.-K. Boekcentrale te Amsterdam. Het ligt er al een paar dagen, en eerlijk gezegd heeft me in den warmen zomertijd de moed ont broken, om zoo'n „preeken-boek" open te slaan. Geen lectuur voor deze dagen, zoo dacht ik onbewust. Maarer moest ten slotte toch iets van gezegd, nadat de uitgevers het boek zoo wel willend „ter recensie" hadden gezonden, en ik ben aan 't bladeren gegaan, en van 't bladeren kwam het tot lezen Lezen in een „preeken-boek": inderdaad, is er eigenlijk nog iets noodig om aan te toonen, dat dit boek iets heel bizonders is? Wie kent Mgr. von Keppler niet, den socialen Bischop van Rottenburg? Wie kent den schrijver niet van dat prachtige werkje „Meer Vreugde", dat zoo eeht-Roomsch, zoo blijmoedig-Roomsch is, dat tegenover den jool en het genot de ware vreugde stelt en pro pageert, en dat waarlijk voor dezen tijd bovenal wel geschreven lijkt? Van dezen schrijver zijn óók de „Homiliën en vreeken," waarover ik dan nu wat ga zeggen. Al deze leerstellige, apologetische preeken te bespreken, ligt niet in de lijn van dit opstelletje: ze laten zich, en dat pleit zoowel voor den schij- ver als voor den vertaler, prettig lezen; ze zijn „af"de betoogtrant is soepel en volstrekt niet pedanterig; de voorbeelden zijn „ad rem", de conclusies zijn treffend en de uitwerking van de verschillende gedachten die de schrijver telkens stelt bij elk epistel"of evangelie van den Zondag is veelal verrassend-rijk aan frissche denkbeel den. Als een voorbeeld mag ik geven zoo voor de hand weg genomen de Homilie van het Evangelie van den 9den Zondag na Pinksteren „Jezus weent over Jerusalem" is de inhoud van het Evangelie. De schrijver gaat dit Evangelie na, brengt het in treffende verbinding met het epistel van denzelfden Zondag uit 1 Cor., en brengt dan de gedachten naar voren, die naar aanleiding van dit Evangelie bij hem opwellen. Hij roert de volgende punten aan, die ik hier zoo in het kort even vermeldde wijze waarop de Zaligmaker het \erlossingswerk deed; het voor beeld wat de Heiland hierin is voor alle Chris tenen; het gedrag van Jerusalem ondanks de waarschuwingen van Christus; wie de genade veracht, veriiest haar ten slotte, enz. Dan ontleedt de schrijver Evangelie en Epistel, en toont aan, dat de kern ervan is: de liefde van den Zaligmaker tot de zielen. Hij beschouwt aan de hand van den Evangelietekst deze liefde christologisch en soteriologisch, en geeft een aantal schema's van predikaties, op deze gedach ten opgebouwd. En daarna geeft hij de homilie, die een dezer schema's uitwerkt, in haar geheel. Dit is een voorbeeld, hoe dit „preekenboek" is in elkander gezet. Doch zooals ik zeide: deze zijde van het boek gaatbuiten mijn boekje. Aan de predikanten behoef ik naar ik meen deze preeken niet aan te bevefende preeken van Mgr. von Keppler zijn voor velen voorbeeld, en misschien nog meer!Genoeg is het dus, dat ik op dit' nieuw-verschenen boek hun aandacht met aan drang vestig. Er is dat zij hier nog gezegd b.v. ook een preek bij, uitgesproken bij de Con-' secratie van de garnizoenskerk te Ulm, die mooie rijzige, gothieke kerk, die wat de grootste verdienste ervan heeten mag zoo passend staat en volstrekt niet wegvalt bij den beroemden lom met den reuzen toren*Die preek is een prachtstuk van kanselrede-schoonheid, en onze aalmoezeniers te velde vinden, dunkt mij, alleen daarin stof voor wel een vijftal andere predi katies. Maar waarover ik dan wèl wilde spreken, is over de vier „Vastenbrieven over den arbeid", die het boek besluiten. Mgr. von Keppler heet niet voor niets bij velen: de bisschop der arbeiders. En hoort hem nu getuigen, hoe „het Christelijk geloof geen „vijand of tegenstander, maar de trouwste vriend >>en weldoener van den arbeid" is, hoort hem lrT^oud[^n vorm de Christelijke sociologie sprekend' het is alsof Le° XIII hoort Alléén het katholiek geloof verzoent den c arbeider met den arbeid, verheft den arbeid, heiligt dien.dat is de hoofdinhoud van den eersten brief, de tweede wijst op de Hoop die leeft bij den katholiek en die hem daardoor juist den arbeid licht maakt. De derde behandelt het verband tusschen den arbeid en de liefde tot God, de vierde spreekt over „arbeid en naasten liefde". Inderdaad: deze vier brieven over den arbeid vormen één geheel sociaal-katholiek program, en ze geven in hun sterksprekend sociaal streven het geheim van die treffende zeggens kracht, van die reine, klare duidelijkheid, die uit de preeken van dezen energieken bisschop op elke bladzijde u tegemoet komt. Klaarheid, eenvoud, juistheid, waarheid, dat is, dunkt mij, het in het oog-springend karakteristieke van deze predikaties, en hierin zit dan ook wel het geheim dat ik in dit „preêken- boek" aan het lezen ben geslagen. Want dage- lijksche lectuur voor een journalist is het dan toch niet Laat hiervan nu 't relaas dienen als bespre king enals aanbeveling. Die laatste durf ik op mijn naam nemen! F. S. VERSPREIDE BERICHTEN Sir Casement's terechtstelling. .Volgens een draadloos Wolf-telegram uit Nieuw-York heeft de terechtstelling van Case- ment in Amerika diepen indruk gemaakt. Senator Martin, van Nieuw-Jersey, moet heb ben gezegd, dat Engeland voor dezen wreeden moord zal boeten. Senator Phelan van Kalifor- nië: Casement heeft niets gedaan, dat hem in de oogen der wereld veroordeelt. De „Evening Post" schrijft, dat wettelijk de terechtstelling volkomen gerechtvaardigd was, maar do Ep- gelsche regeering niettemin een groote fout heeft begaan. De „Evening Sun" toont van Zuid-Afrikaansche zaken niet op de hoogte te zijn, door te verwijzen naar het geval van De YY et, voor wien Engeland wel zachtheid heeft getoond. Engeland had ten opzichte van De Wet niets te toonen, maar de regeering van de Unie van Zuid-Afrika, en dat het geen zacht heid, maar gezond verstand was, die haar tegen over De Wet leidde, is bekend. Naar de „Temps" uit San Sebtstian ver neemt, is men ook in Spanje over den dood van van Casement verstoord. Wat de zeppelins doen. Wij ontvangen van Wolff's bureau een op somming, gegrondop eenige betrouwbare be richten over de luchtaanvallen in de nachten van 27 op 28 Juii, 28 op 29 Juli, 30 op 31 Juli en de twee volgende nachten. In Lincoln twee fabrieken zwaar beschadigd; een remontedepot verwoest, waarbij het mee- rondcel der paarden in de vlammen omkwam. De spoorweg naar Chesterfield op verscheiden plaatsen vernield. In de Humber werd een kleine kruiser met drie schoorsteenen en een mast door een bom getroffen en zwaar bescha digd. Bij Grimsby twee schuren met munitie vernield. Tusschen Grimby en Cleetliorpe ha venwerken en gebouwen, alsmede ankerende schep'en zwaar beschadigd. Te Huil wapen- en munitiefabrieken en vele andere gebouwen ver woest Da haven van Immingham is wegens de schade gesleten. Ten Zuiden van Cambridge een groote fabriek in brand geschoten. Bij Great-Yarmouth een zoeklicht en afwperbatte- rij vernield. In Harwich brandde een luclit- schipluods, die in aanbouw was, af. In Dover en Wellington zijn de havenwerken getroffen. In Woolwich en den omtrek munitiefabrieken ver- woost. Een fabriek van patroonhulzen in het Oosten van Londen vernield: 1000 arbeiders zijn i 'loos. Theemsbrukken zijn beschadigd, o.m. de voetgangersbrug van do Towerbrug. Aan do havens van Loüden zijn pakhui»! n, steigers en schepen beschadigd. r en groote vrachtboot, die levensmiddelen naar de troepen, in Irankijjk moest brengen, verbrand de. Op de J'heems trof een ISüm een torpedoboot, die zonk. Er zijn bommen gevallen aan de Theems tusschen Notthend en Exitli bij Lill- wal en in Deptford. Te Oxted bij Londen twee munitiefabrieken verwoest. Ez. De kruit-ontploffing in Roemenië. Uit Boekarest wordt aan de „Köln. Volksz." over de ontploffing in de kruitfabriek van Da- deschti uader geseind, dat bij do groote ont ploffing, volgens nog niet bevestigdo berichten, verscheidene officieren en soldaten gedood en gewond zijn. De koning en de minister van oorlog begaven zich onmiddellijk naar het too- neel van de ramp, welker oorzaak nog niet be kend ia. Nader wordt bericht, dat de ontplof fing om 10 uur 'a morgena plaats had. Twee ether reservoirs ontploften na elkander. Een alcohol-reservoir, brandde uit. De hoofdmaga zijnen, die groote hoeveelheden ether en alco hol bevatten, zijn onbeschadigd gebleven. Er zijn 10.000 K.G. ether en 6.000 E.G. alcohol vernietigd. De fabriek zal blijven voortwerken. Gedood zijn 62 personen en gekwetst 108, van wie de meeste brandwonden hebben. Onder de dooden zijn del ohef van de fabriek, overste Alboe, en de bedrijfsleider kapitein Savopol. Hongaarsehe vastbeslotenheid. Het in het Huis van Afgevaardigden gespro kene over Roemenië heeft niet alleen grooten indruk gemaakt op de politieke kringen in de Monarchie maar wordt ook in de pers uit voerig behandeld. Alle bladen wijzen op de eenstemmigheid der meest uiteenloopende par tijen en de „Pesti Hirlap" schrijft: deze rede voeringen moeten zonder twijfel in Boekarest de aandacht trekken. Het zal nu aan Roemenië duidelijk zijn, dat hoezeer ook de Hongaren onderling soms mogen verschillen, zjj hun land zonder uitzondering tot het uiterste wenschen te verdedigen. Eveneens kan Roemenië thans ervaren dat het Zevenburgsche vraagstuk niet slechts een aangelegenheid ia van de Hongaar sehe natie en haar koning, maar tevens van .Diütseliland, Bulgarije en Turkije. Wij staan volstrekt niet geisoleerd. De „Pester Lloyd" houdt zich voornamelijk bezig met de rede van graaf Karolyi en constateert met voldoening dat de taal die thans gesproken is tot de sto kende Roemeensche pers, niets aaD duidelijk heid en kracht te wenschen over heeft gelaten. Het „Pester Journal" zegt dat graaf Tisza door zijn krachtige woorden aan de wereld heeft laten blijken, dat aan eiken aanval op de inte.- griteit van den Hongaarschen staat tot,het uiterste weerstand zal worden geboden. Alle overige Uongaarsche bladen spreken in defl- zelfden geest. Hoe legenden ontstaan. Do „Köhiisohe Zeitung" geeft een voorbeeld, hoe klachten over de behandeling van krijgsge- Euitschland kunnen ontstaan. Den -8 Maart schreef de Rus Wasdli Joesjin uit zijn <amp naar huis: „Ik verkeer in een hel. Ais ik m 't leven blijf, ben jij het die mij het even ïejt gered, en wel door je paketten." Omtrent dienzelfden tijd schreef de Rus A. Swonof naar huis; „Ik heb geen hoop u w.eer te zien. Het gaat me hier zeer slecht." Den- zelfden dag- de RUa Tsjemotonof: „Het paket, dat gij mij hebt gezonden, is een uitkomst voor mij. De gevangenen, die geen paketten ontvan gen sterven hier. Wanneer het lente wordt, sterven de mensehen van den honger. Wij heb ben geen hoop, in het vaderland terug et kee- ren. Ons dreigt de vreeselijke hongerdood." Aangezien de toestand van de gevangenen in dat kamp in het geheel niet met die klachten rijmde, werden de briefschrijvers ondervraagd. Joesjin zei„Ik heb, den brief alleen geschre ven om meer paketten en geld te krijgen. Ik heb me over nict3 te klagen." Swonof„Ik heb den brief alleen geschreven om meer pa ketten van mijn vader te krijgen. Ik heb mij hier over niets te beklagen." De derde ontkende zelfs, den brief geschreven te liobbên, en ver zekerde ook, geen klachten te hebben. De „beschermer der kleine natiën." In telegrammen uit Kristiania aan de Duit- sehe bladen wordt meegedeeld, wat „Dagbla den" het Noorsche blad, schrijft over de maat regelen die Engeland in IJsland heeft geno men. Engeland heeft de regéerïng van IJsland genoopt te verbieden, dat er uit IJsland goe deren worden verzonden met andere schepen dan die eerst een Engelsehe toezichthaven aan doen. De kapiteins moeten tegenover den IJsland schen staat daartoe een eed afleggen. Op niet- nnkoming van het gebod staat een boete, die tot 166,006 kronen kan stijgen, ten bate van En geland. Verder is de uitvoer van viseh, wol, huiden en vleesch verboden, behalve in zekere hoeveelheden naar Denemarken, ajg Denemarken blijft-_ ei'volgens is or een lijst opgemaakt van prijzen, waarvoor IJsland pro ducten aan de entente_moet. ieveren. Als Enge land van die waren a ziet, mogen zo aan neu- tralen worden verfoei,, mits goedgekeurd door Engeland. Schepen naai Amerika hoeven Enge land niet aan te doen. v Zij, die van Haarlem uit „de Zttid" ingaan, zullen niet vergeten een bezoek te brengen aan Heemstede's wandelbosch: Groenendaal. Het gemeentebestuur zat den vorigen winter niet stil en dezen winter liet zij er het Steuncomité arbei den. Menige practische verandering kwam zoo tot stand, welke even veel maal een verbetering betcekende. Irf de eerste plaats dient genoemd liet aanleggen van den verbeterden toegangs weg aan de Van Merlenlaan bij het Raadhuis. Tegenover de Meerlhorst zijn twee-mooie breede wegen aangelegd, nl. een rijwiel- en een voet pad, regelrecht op het bosch uitloopend. De vier dubbele rij kastanjeboomen belooft een prach tige allee te vormen. Te linkerzijde ziet men daar de bollenvelden, eenmaal behoorende tot het groote vereenigde buiten Groencndaal- Losbeek. Rechts geeft spoedig een prachtig uit zicht op een duinweide, omzoomd door een broe den vijver, waarachter de beboschte heuvelen van deGroenendaal met de Belvedère omhoogrijzen. Blijft de wandelaar dezelfde richting volgen, dan komt hij langs 't molentje, waar een Fries in 't Nch ider. eemv de eerste stoommachine in oiei bouwde. Deze „vuurmachinc" diende vijversmP^ater uit te $llen> maai" ora de talrijke houden nwaterloopen van liet buiten op peil te ®en lo'niim,(„ aarlemruenneer, daar nauwelijks kanaaltje a anc'aan' bracht dit water door kinderspeelplaatsVOalenct' Passeert hij o. a. de Hjngelsche Bosch' de won^kende p,nëeUj'es' het ^ige" der gemeente T van den »desklln" ..Hie zijn taak «fwv i?'i vroegeren tuinbaas, Dan komt *rü blijden ijver vervult. - Spoedig de zoo bekende verver- schingsplaats. Daar zullen de bezoekers spoedio- verandering zien. Een nieuwe weg, die den Glipperweg (waarlangs de Leidsche tram gaat) met den grooten straatweg naar Leiden en den Haag verbindt, is aangelegd en de bestaande is bij Bosbeek getrokken. De zaak zit zoo. Toen begin 1913 het gemeen tebestuur van Heemstede onderhandelingen aan- konopte met de Erven der Douairière Van Merlen over den aankoop van het buitengoed Bosbeek en Groenendaal, trachtte de gemeente het heeren huis met eenig terrein er om heen buiten den koop te laten. De erven hadden daar bezwaar legen en zoo kocht de gemeente Heemstede ook het heerenhuis met den omringenden tuin en het bijbelioorend boschgedeelte. Het werd met de hertebaan afgesloten en te huur aangeboden Wel deden zich huurders voor en werd de huur prijs niet onbillijk gevonden, maar verschillende bezwaren werden geopperd. De een meende dat de stoomtram met haat belgeklingel, al was dat een 50 Meter van het.huis. onaangenaam zou zijn, een ander vond liet minder prettig, dat 't zoo dicht bij het publieke wandelpark was, een derde'miste er een autogarage en chauffeurs woning. Later dachten Burgemeester en Wethouders aan de exploitatie van Bosbeek als hötel. Een plan van inrichting met aanbouw van slechts één vleugel werd opgemaakt en zou 41000 kosten. B. en W. waren evenwel huiverig een voorstel te doen, waaraan zooveel risico was verbonden. Toen deed zich Jhr. Ch. F. van de Poll te Haar lem als kooper voor van huis Bosbeek met een terrein er omheen van ongeveer 6 Hectaren. Na eenige onderhandelingen met Jhr. van de Poll kwam men tot overeenstemming. Het voorloo- pige koopcontract wed voor den Raad ter inzage „Dagbla'det" noemt IJsland '}H een volkomen Eng-abchen .vazalstaat. .Weerwraak. In verband met het vroeger in &e „Berl. Lok. Anz." opgenomen bericht, betreffende een aangekondigde gedwongen verkoop van al het Duitsche grondbezit in de Engelsehe ko lonie Nigeria, verneemt genoemdd blad naar Wolff seint van welingelichte zijde, dat de Duitsche regeering reeds voor eenigen tijd aan de Britsche regeering meedeelde, dat, inge val bedoelde roof aan Duitsch bezit verwezen lijkt werd, het bekende paleis van den Engel- scben handelsgezant Sir Francis Oppenheimer te Frankfort a/M. onmiddellijk bij opbod ver kocht zou worden. Auteursrecht voorbehouden. Kathedrale kerk St. BAVO. Leidsche Vaart. 'ZONDAG, de H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en half 11 de Hoogmis. Geen Cate chismus. Half 7 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, Vastendag; .7 uur Lof met Rozenhoedje voor de geloovige zielen. DINSDAG, feestdag van Maria Hemel vaart. Te vieren als Zondag. De H.H. Mis sen om 6, 7 en kwart voor 8. Om 9 uur plechtige Pontificale Mis, waaronder de wij ding van priesters, diakens en sub-diakens. Die de Pontificale Mis bijwonen verdienen, na gebiecht en gecommuniceerd' te hebben, een vollen aflaat, 's Avonds geen Lof. DONDERDAG, half 11 gezongen H. Mis, bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking van Petrus Schamper en Cornelia v. Lun- teren. ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in de Ma riakapel. Paroehiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, Heden de stille H.H. Mis sen te 7, lialf.9 en te half 11, 1 uur leering; 7 uur Lof met Rozenhoedje, daarna Congr. MAANDAG, Vigilie, geboden vastendag; 's namiddags van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. DINSDAG, Hoogfeest der ten hemelop neming der AlLerh. Maagd, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag en 's avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG, 's av. half 8 Lof met ge beden voor den vrede. VRIJDAG, van 6half 8 gelegenheid om te biechten voor kinderen. ZATERDAG te VA uur H. Mis voor de bekeering der Zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Na den middag van 5—16 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met gebeden voor den vrede. Parochiekerk ran den H. Antonius van Padna. ZONDAG te 5 uur, 7 uur en half 9 de ge lezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te lialf 4 de Vespers. MAANDAG, Vigilie van het feest van O. L. Vr. Hemelvaart, geboden vastendag; 's Avonds gelegenheid om te biechten van hall 7—8 uur. DINSDAG, feestdag van O. Li. Vr. Hemel vaart, te vieren als Zondag. De H.H. Mis sen als op. de Zondagen. De Hoogmis te half 11 ter eere der Allerh. Maagd, voor de Leden der Broederschap „Haarl. Proc. naar Kevelaar", 's Avonds te half 8 Lof eere der Allerh. Maagd en Feestpredikatie. [WOENSDAG, te 7 uur, half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor Mej. wed. Cafch. van der Veer geb. Kottman, als Lid der Broe derschap „Haarl. Processie naar Kevelaer". VRIJDAG, te half 8 de H. Mis voor dé levende en te 8 uur gezongen H. Mis voor de overl. leden der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevelaar", 's Avonds te half 8 Lof, Predikatie en vergadering der Broe derschap van den H. Kruisweg. ZATERDAG, te 8 uur de H. Mis voor de overl. Leden der Broederschap „Haarl. Proc. naar Kevelaer". Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG, te 9 uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis; onder de H.H. Missen predikatie; te 4 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG, geboden vastendag; 's av. van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. DINSDAG, feest der ten Hemelopneming van Maria, te vieren-als Zondag, verplich ting van Misbooren, te 7 uur de stille H. Mis, te 9 uur de Hoogmis, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur. 's Avonds half 8 Lof en Rozenhoedje ter eere van Maria. Van 89 uur gelegenheid tot het verkrijgen van Kath. Lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis Ier eere van het H. Hart; 's avonds half 8 Lof, ZATERDAG 's avonds van 59A uur ge legenheid om te biechten. In de week de JfctH. Missen te half 8 ea te 9 uur. ZONDAG, 20 Augustus, feest van Aan« bidding, het H. Sacrament blijft den gehee* len dag ,ter aanbidding uitgesteld; te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 do plechtige Hoogmis, te 4 uur gemeenschap pelijke aanbidding, te 7 uur plechtig Lof, Preek en Processie. Parochiekerk Spaarne. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 uur; half 11 de Hoogmis. Te 12 uur Catechismus voor de mefsjes, te 1 uur voor de jongens; 's avonds 7 uur Lof. MAANDAG, vastendag; 's avonds lialf 8 Lof. DINSDAG, feest van Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. Aartsbroederschap v. d. II. Fnrdlic. DINSDAG, O. L. Vr. Hemelvaart, te ver dienen eene volle aflaat voor alle leden. ZATERDAG, H. Jeroen, patroon der 17e Sectie. De vergadering wordt iederen Zondag te half 5 gehouden in de parochiekerk aan het öSpaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van de H. 11. ElisaXli en Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG de HH. Missen ten 5, VA, 9 en half II. Geen Catechismus. Te 3 uur Ves- pjers. MAANDAG, Vigilie van O. L. Vr. Hemel vaart, geboden vasten- en oiniioudingsdag. Kwart over 8 en' 9 uur H. Mis voor de overl. familie en tot intentie dergenen die in de bus voor de gel. zielen geofferd hebben, hebben, 's Avonds half 7 plechtig Broeder- gelegenheid1 tot biechten. DINSDAG, Feestdag van Maria Hemel vaart, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag; 9 uur H. Mis voor de Leden der Broederschap van O. L. Vr. Alt. Bij stand; half 11 plechtige Hoogmis. Dien dag jvol'jc aflaat voor (Te leden der Broeder schap. 's Avonds half 7 plechtig Broeder schapslof. DONDERDAG, half 8 Lof ter eere v. h. Sacrament. ZATEKDAG van lialf 8 tot half 10 en van 4 uur tot half 16 gelegenheid tot biechten St. Jan, Amsterdaiustraat. ZONDAG, om 7 uur eu half 9 de stille H.H. Missen, lialf 11 de Hoogmis; 2 uur de Catechismus, 3 uur de Vespers. MAANDAG, n.m. van 68 uur gelegen heid om te biechten. DINSDAG, de feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart; om half 6, 7 uur en half 9 de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis; 's avonds lialf 8 Lof ter eere van de H. Maagd Maria met' predikatie en Rozen hoedje. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, n.m. van half 5half 6 ge legenheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, 's middags van .4—half 11' gelegenheid om te biechten. Gedurende deze week, uitgenomen Dins dag,^ de H.H. Missen te 7, half 8 en 9 uur. ,\Y egens de vacantie op de scholeu geen Catechismus, de H.H. Missen te 7, uur, hall 8 en 9 uur. Woensdag en^Y'rijdagmorgen wordt de kerk om half 6 geopend, kwart voor 6 H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG te 7 uur en half 9 de stille HH. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers-, C uur Lof. MAANDAG, Vigilie van Maria Hemel vaart, geboden Vastendag. DINSDAG, Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds 6 uur Lof. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mi? ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds half 8 Lof. ZATERDAG, 's av. half 8 Maria-Iof. OVERVEEN. ZONDAG, do H.H. Missdh to 7 uur en te half 9. Te 10 uur de Hoogmis met predi katie. Te 3 uur de Y'espers. DINSDAG, de HM. MUsen als op Zondag, 's Avonds 7 uur Lof. gelegd en in de Ra< inf, van 25 Februari 1915 werd Jhr. vaa 10H zonder discussie of stemming voor ..r uuu kooper en vestigde er zich in Januari 1y 10 metterwoon. Met toestemming'. van den burgemeester van Heemstede heb ik 111 aerl zomer van 1914 het heele huis gezien en lang waren we al in de «roote zaal teen ik pas erg kreeg in het de Witie Ai een paar malen had ik er eenigen tijd onder'gestaan, (oen,!.„pbemerk'e'1 dat de schaduw •irhtpr de rrvreifig11111'U3 geschilderd was. De de Witjes in het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam zijn wereldberoemd. Menigeen heeft er dezelfde gewaarwording als ik in den salon van Bosbeek.Men meent langen tijd een keurig uitgevoerd pleisterwerk te zien, tot men plotse ling tot de ontdekking komt een vlak stuk schil derwerk voor zich ie zien. Misschien willen eenige lezers wel aai1. ,/,aco}) de Wit herinnerd worden Hij werd m te Amsterdam gebo ren. Hij is vermaard «oor zijli kunstig schilderen in het grauw (v°!ge"3pfn vakterm in grisaille). Vele zijner kunststr ken zijn in Amsterdam's oude Raadhuis, maai te Haarlem zijn er in „de Halzen" ook een paai. Jacob de Wit stierf 12 November 1754 te Amsterdam. (*j De Fransche tuin voor het front van liet hee renhuis is een toonbeeld van oude tuinbomvkunst en voert ons terug naar de dagen van le Nötre (16131700) en z,jn volgelingen. Deze was, zooals onze lezers weten, de man, die een ge- heele ommekeei in den tuinbouw bracht zicli vooral kenmerkend door rechtlijnige'paden, die perken in wiskunstige vormen insluiten. Met (*)Onze medewerker vergeet nog ecnigé. der meestberoemde en ook voortreffelijkste „de YVit- jes die in de vroegere „Fransche kerk" aan den Voorburgwal te Amsterdam. Red. oiigemeen talent wist hij aan den smaak van zijn tijd te voldoen. Van zijn belangrijkste scheppin gen is nog veel aanwezig. Denken we slechts aan de parken van de Tuileriën, die te Versailles, St. Cloud en Fontainebleau. Zoo hoog werd zijn verdienste geschat, dat Lodewijk XIV hem in 1675 tot den adelstand verhief, nadat de be roemde Academie hem, den wereldbekenden tuin architect, André le Nötre, in 1665 tot haar lid had benoemd. Min of meer moeien wij nuchtere Hollanders glimlachen, als we lezen, dat hij de gewoonte maw/'1J'\i0r3.t' na, eenigen tijd van afwezigheid te Versailles terugkeerend. te omhelzen. Zulk een toonee, speelde zich ook af, toen bij zijn bezoek aan het Vaticaan Paus lunocentius XI op stree- iende wijze over zijn koning Lodewijk XIV sprak. Het Fngelsche Bosch benoorden het heeren- hiiis (onze lezers kennen de walvischbank), toont een geheel ander karakter. Park kunnen we het noemen. Een park was oorspronkelijk een om heinde plaats, waarin het wild een verblijf vond, maar <»een kans tot ontsnappen had. Zulke „dier gaarden" werden veelal tot wandelplaatsen ge maakt en zoo gaf men allengs aan alle met boomen en heesters beplante wandeltuinen den naam van park. Zoo'n park is dus niets dan een door kunst aangelegd fraai landschap, dat zooveel mogelijk een natuurlijk karakter moet liebben. Dat had, toen ik voor 't eerst op den Groenendaal kwam, niet alleen het Engelsehe Bosch, maar het geheele buiten. Zooals het versje zegt: „de heester slingert zich over het pad, de paden waren groen bemost en menig varentje stond er op." Nu, wandelbosch geworden en onge veer drie jaar in gebruik, is op de meeste plaatsen dat mos verdwenen en zijn de paden door het aftrappen verbreed. Overeenkomstig den stijl vmdt m«i in bet Eoerische bosch geen bloem perken, wel in 't wild groeiende bloemen (pluk ken verboden). Als ik u dan nog wijs op hei tuinbeeld op den achtergrond van de Adrienne- laan, de mooie marmeren tuinvazen achter hel huis, dau heb ik voor 't oogenblik genoeg verteld van oude tuinbouwkunst. Zoo kreeg dus Bosbeek in Jhr. van de Pol!, zooals ik zeide, weer een adellijk bewoner. Het huis van Groenendaal is sinds lang ge sloopt. Bosbeek is een aanzienlijk gebouw, met koepelvormig vooruitspringend middelpunt. Daar vóór ligt een Fransche tuin, aan den achterkant een rozenhof en er achter een hertenkamp. De herten zijn evenwel verdwenen. Een anderhalve eeuw geleden werden Groenen daal en Bosbeek vereenigd. Tientallen van jaren, waren de vereenigde buitens in 't bezit der Engelsehe familie Hope. Geruimen tijd werd de plaats verwaarloosd, door de afwezigheid van de eigenaars, die in Engeland woonden. Sporen van verval kwamen overal te zien, hoog hout werd gekapt en niet in gelijke mate door nieuwen aanplant vervangen, totdat in 1873 Jhr, J. B. van Merlen het mooie buitengoed als woon-1 plaats koos en het langzamerhand den ouden luister herschonk. Op tal van deurknoppen ziet men nog in vergulde letters Jhr. v. M. De groote zaal in rococostijl is weer „salon" geworden. Eer we van den vorigen bezitter afscheid nemen, willen we herinneren aan zijn groot-» vader, den Zuid-Nederlander generaal van Mer len, die met zijn cavaleristen den Prins van Oranje in 1815 zoo krachtig steunde in zijn stelling bij Quatre Bras, aan den vooravond ran den grooten volkerenslag te Waterloo, op 16, 17 en 18 Juni 1815. i KKAiNEMFR. U A "53V t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5